English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری وبینار «قدس و مقاومت» در مسکو

به مناسبت فرارسیدن روز قدس، وبیناری با عنوان «قدس و مقاومت» با حضور فعالان فرهنگی و رسانه‌ای و اجتماعی روسیه و ایران برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،به مناسبت نزدیک شدن به روز قدس، آخرین جمعه ماه مبارک رمضان- وبیناری با حضور چهره های برجسته رسانه ای فعالان اجتماعی و فرهنگی و سیاسی روسیه و ایران برگزار شد.

 شرکت کنندگان در این همایش به ابعاد مختلف موضوع فلسطین پرداختند و مقاومت را جدیترین گزینه پیش روی مردم فلسطین در دستیابی به حقوق خود و استقلال توصیف کردند.

در این نشست افراد ذیل به طرح دیدگاه های خود پرداختند:

-         آقای دکتر کاظم جلالی، سفیر ج ا ایران در فدراسیون روسیه

-         آقای سرگی بابورین، معاون رئیس بنیادهای صلح، استاد دانشگاه ، فعال اجتماعی و سیاستمدار

-         آقای روشن حضرت عباسف، معاون اول رئیس شورای مفتیان و اداره دینی مسلمانان روسیه

-         آقای الکساندر پره خانف، سردبیر روزنامه زافترا، نویسنده و فیلسوف روس

-         آقای نفیع الله عشیرف ، رئیس اداره دینی بخش آسیایی روسیه

-         آقای شمیل سلطانف رئیس مرکز مطالعات راهبردی روسیه و جهان اسلام

-         آقای امیل عاشورف فعال اجتماعی و دینی روسیه

-         حجت الاسلام اکبری جدی، رئیس مرکز اسلامی مسکو

-         آقای قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت ج ا ایران در روسیه

در ابتدا آقای کاظم جلالی سفیر ج ا ایران در فدراسیون روسیه ضمن سپاسگزاری از شرکت کنندگان در وبینار، به تاریخچه ظلم و ستمی که از نخستین روزهای تاسیس دولت رژیم صهیونیستی بر ملت فلسطین اعمال می­شود، پرداخت و در قالب ارقام و اعداد، تعداد شهیدان مسیر مبارزه ملت فلسطین، اسرا، شکنجه شدگان و جانباختگان در زیر شکنجه و کودکان و زنانی را که در این راه شهید شده اند، برشمرد و با بیان جدید ترین آمار جنایهای رژیم غاصب نشان داد که این روند، مستمرا از آغاز شکل گیری این دولت تا کنون ادامه دارد.

وی با بیان آمار مستند، از حجم تخریب اماکن و مزارع و زیر ساختهای اقتصادی فلسطینیان، و محاصره 14 ساله نوار غزه و نقض ابتدایی ترین حقوق انسانی در این مناطق یاد کرد و گفت : رژیم صهیونیستی و حامیانش که برای حمایت از حقوق حیوانات جریان سازی می­کنند ، این همه جنایت را در قدس شریف مرتکب می­شوند و شگفت اینکه برخی کشورهای اسلامی هم به عادی سازی رابطه با این نظام نامشروع روی آورده اند و توجیه گر این همه جنایت شده اند.

روشن حضرت عباسف معاون اول رئیس شورای مفتیان و اداره دینی مسلمانان روسیه سخنران بعدی بود. ایشان ابتکار امام خمینی در نامگذاری روز قدس را ستود و با بیان گزارشی از رویکردهای شورای مفتیان روسیه به این رخداد مهم پرداخت و گفت: در سایه اقدامات انجام شده اکنون جامعه مسلمانان روسیه کاملا این روز را به رسمیت می­شناسند و با مردم مظلوم فلسطین همراه هستند.

وی با توصیف ماه رمضان به عنوان ماه معنویت گفت: رویکرد به معنویت از ساده ترین رفتارهای  فردی شروع می­شود و به رفتارهایی همچون حمایت از مظلوم- که ملت فلسطین نماد این مظلومیت است- ختم می­شود.

وی قدس را جزو لاینفک جهان اسلام توصیف کرد و مسجد الاقصی را مکانی مقدس برای پیروان ادیان ابراهیمی دانست و یهودی سازی این شهر مقدس را محکوم کرد.

الکساندر پره خانف، سردبیر روزنامه زافترا نویسنده و فیلسوف روسی در سخنان خود در باب قدس ، از تجربه شخصی خود در سفر به قدس و نوار غزه گفت و متذکر شد: عمق این ستم و جنایت به اندازه ای است که هر انسان منصفی در این مسیر با ملت مظلوم فلسطین همراه می­شود.

وی گفت: من در این سرزمین به حرم مسیحی بازمانده از قرن پنجم میلادی، رفتم و برای نجات مردم فلسطین دعا کردم و درخت زیتونی را در نوار غزه کاشتم به امید روزی که این درخت ببالد و شاهدی بر پیروزی ملت فلسطین باشد. و از حملات بی وقفه به این سرزمین جلوگیری کند.

شمیل سلطانف، رئیس مرکز مطالعات راهبردی روسیه و جهان اسلام، دیگر سخنران این نشست بود. وی با ستایش ازهوشمندی امام خمینی در نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس، مبارزه هشتاد ساله مردم فلسطین را برای استقلال و دفع شر صهیونیسم، نشانه ای از فرمان­های الهی توصیف کرد که ج ا ایران در چهل سال گذشته عمیقا به آن وفادار بوده و حامی اصلی ملت فلسطین در مبارزه مستمر با ستم صهیونیسم بوده است.

وی ایران را دوستی وفادار نسبت به آرمان فلسطین توصیف کرد که برغم فشارهای مختلف کشورهای زورگو در این سال­ها پیشگام همراهی با ملت مظلوم فلسطین بوده است و از تبدیل شدن نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس به عنوان پدیده ای مبارک یاد کرد که با پایمردی ایران محقق شده است.

سرگی بابورین استاد دانشگاه، فعال جتماعی و سیاستمدار  روس دیگر سخنران این مراسم بود. وی با تبریک روز مقاومت مردم فلسطین، این ایستادگی را بیانی از مبارزه بین حق و باطل خواند و با دیدگاه های دیگر سخنران­ها در خصوص مسئله فلسطین ، همدلی و همراهی کرد.

وی گفت در موضوع فلسطین ما نیاز به جامعه ای داریم که بنای آن بر عدالت و گسترش معنویتی باشد که در قدس شریف تجلی پیدا می­کند.

حجت الاسلام والمسلمین اکبری جدی رئیس مرکز اسلامی مسکو با یادآوری درد و رنج و ستمی که بر مردم فلسطین طی این سالها رفته است، روز قدس را  زمانی برای یاداوری این ستم تاریخی توصیف کرد و گفت: امام خمینی با درک داهیانه خود از متون اسلامی و سرنوشت اندوهبار فلسطین، روز قدس را در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان نامگذاری کرد زیرا ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن و معراج حضرت رسول الله از مسجدالحرام به مسجد الاقصی است است که قبله نخست مسلمانان بوده است.

 با انتخاب این روز در این ماه، سرنوشت فلسطین درآمیخته با معنویت اسلامی و قرآنی شد که می­تواند میلیون­ها مسلمان را در سراسر جهان برای همراهی با ملت مظلوم فلسطین به صحنه بیاورد.

گفتمان برگزیده امام خمینی توانست سرنوشت فلسطین را به سرنوشت امت اسلام گره بزند و گفتمان­های انحرافی و غیر معنوی را از میدان به در کرد به گونه ای که اکنون روز قدس روز تمامی امت اسلام است.

امیل عاشورف فعال رسانه ای و اجتماعی روس در سخنان خود در این نشست، از جنگ تمام عیار رسانه ای سخن گفت که بر سر موضوع فلسطین جریان دارد. وی گقت در این جنگ رسانه ای ایران هوشمندانه می­کوشد مظلومیت و حقانیت مردم فلسطین را در مبارزه علیه ظلم و بی عدالتی نشان دهد.

این فعال رسانه ای موضوع فلسطین را موضوعی قدیمی توصیف کرد که باید با موضوع آموزش و اطلاع رسانی بکوشیم موضوع همچنان زنده نگه داشته شود و نسل جدید درک کند که بر سر ملت ملسطین چه می آید و نسبت به این موضوع حساس باشد وی گزارشی از اقدامات انجام شده برای این موضوع در جامعه روسیه داد.

 قهرمان سلیمانی رایزن فرهنگی سفارت ج ا ایران در روسیه، در سخنان خود  ضمن تبریک ماه رمضان و تشکر از مهمانان گفت: ما در موضوع فلسطین در باره موضوعی سخن می­گوییم که هیچ کس در هیچ جای جهان نمی­تواند هویت این سرزمین را انکار کند. این سرزمین محل تلاقی سه دین بزرگ ابراهیمی است که امروز در چنگال صهیونیسم گرفتار شده است و رنجی بسیار بر مسلمانان این منطقه وارد می­شود.

مبارزات مردم فلسطین نیز تحول یافته است اگر در سالهای آغازین این مردان جوان بودند که پیشگام مبارزه بودند امروز همه آحاد مردم اعم از زن و مرد پیر و جوان و کودک پرچم مبارزه را بر دوش گرفته اند.

رایزن فرهنگی سفارت ج ا ایران راه حل دموکراتیک این موضوع را برگشت به راه حل پیشنهادی ج ا ایران دانست که به همه پرسی نهادن سرنوشت فلسطین موضوع با مشارکت همه مردم است.

انتهای پیام/م


١٣:٥٣ - پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٨٧٩٥    /    تعداد نمایش : ١١٧٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
روز افسران سپاه پیشرفت کشور/ کرونا و آشنایی والدین با مشقت معلمی
وحدت مسلمانان؛ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی
ترجمه ژاپنی کتاب «داستان راستان» منتشر می‌شود
تایلندی‌‌ها به تماشای «به وقت شام» نشستند
تعاملات علمی و فرهنگی ایران و گرجستان توسعه یابد
کتاب «رسول مولتان» تندیس جشنواره ملی ترجمان فتح را دریافت کرد
جنگ امروز، جنگ روایت‌ها است/ لزوم توجه به ذائقه مخاطب در کارهای ترجمه
نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مسلمانان برای وحدت امت اسلامی تلاش کنند
رايزنان فرهنگي ايران می‌توانند به مثابه قرارگاه مردمی برای توسعه گردشگری باشند
نمادی برای قرن جدید در شهرهای جهانی ساخته شود
توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.