English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١١ آذر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با روز زن و دهه فجر انقلاب اسلامی برگزار شد؛

میزگرد «دستاوردهای علمی - فرهنگی زنان ایران و ارمنستان»

با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان و خانه - موزه سیلوا کاپوتیکیان، میزگرد «دستاوردهای علمی- فرهنگی زنان ایران و ارمنستان» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خانه موزه سیلوا کاپوتیکیان شاعره معروف ارمنی میزبان میزگردی با عنوان «دستاوردهای علمی- فرهنگی زنان ایران و ارمنستان» بود ؛که همزمان با 42 مین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و به مناسبت روز زن، با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و خانه - موزه سیلوا کاپوتیکیان برگزار شد.

در این میزگرد که جمعی از شخصیت های هنری، فرهنگی و دانشگاهی ارمنستان در آن حضور داشتند، جنبه های مختلف نقش آفرینی زنان ایران و ارمنستان در عرصه های مختلف جامعه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سیدحسین طباطبائی رایزن فرهنگی کشورمان در ایروان طی سخنانی با تشکر از همکاری خانه موزه سیلوا کاپوتیکیان در برگزاری این نشست صمیمی، به تشریح دستاوردهای جامعه زنان ایرانی پس از انقلاب اسلامی پرداخت.

طباطبائی فلسفه نامیدن روز میلاد دختر پیامبر گرامی اسلام به عنوان روز زن در جمهوری اسلامی ایران را منبعث از نگاه مبتنی بر معنویت، پاکی و قداست به زن در اسلام و سنت های دیرین ایرانی دانست و با اشاره به سیاه نمائی ها و تبلیغات نادرستی که از سوی رسانه های عمدتا غربی در خصوص وضعیت زنان در ایران پس از انقلاب اسلامی می شود، اهمیت ویژه نهاد خانواده و اصالت ارزش های اخلاقی و معنوی را به منزله ارکان اصلی دیدگاه نظام اسلامی حاصل از انقلاب اسلامی که چهل و دومین سالگرد پیروزی آن را گرامی می داریم، نسبت به زن خواند و با ذکر آماری از شرایط اجتماعی، علمی، فرهنگی و هنری زنان ایران پیش و بعد از انقلاب اسلامی - که شگفتی بسیاری از حاضران در میزگرد را برانگیخت - دستاوردهای زن ایرانی پس از انقلاب اسلامی در همه عرصه های فرهنگی و اجتماعی را فراتر از تصور بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل اجتماعی دانست.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، سنتی بودن جامعه ارمنی و ارزش و اهمیت نهاد خانواده در این جامعه را از جمله مشترکات فرهنگی و اجتماعی مردمان دو کشور دوست و همسایه، ایران و ارمنستان، خواند و وجود زمینه هایی از این قبیل را برای گفتگوهای مستمر فرهنگی نخبگان زن دو کشور مساعد دانست.

طباطبائی در فرازی دیگر از سخنان خود به جامعه ارمنی ایران و حضور زنان فعال این جامعه در عرصه های مختلف فرهنگی، ادبی و هنری ایران معاصر اشاره کرد و در این عرصه از زویا پیرزاد نویسنده توانا و موفق ایرانی ارمنی که به تازگی رکورد تجدید چاپ کتاب در ایران را با شاهکار خود «چراغ ها را من خاموش می کنم» شکسته است و خانم گلارا آبکار هنرمند مینیاتوریست ایرانی ارمنی که در آثار خود، اشتراکات فرهنگی دو ملت را به تصویر کشیده است یاد کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان برگزاری نشست هائی از این قبیل را در شناخت جامعه زنان دو کشور از توانائی های و دستاوردهای یکدیگر موثر خواند و اظهار امیدواری نمود با همکاری نهادهای مرتبط با امور زنان در دو کشور، تعاملات دو جانبه زنان ایرانی و ارمنی نهادینه شود.

در ادامه میزگرد خانم ها آناهید گریگوریان استاد دانشگاه دولتی اقتصاد و حقوق ارمنستان، ایرینا بارسقیان متخصص تاریخ ارمنی، سوسان آوانسیان هنرمند و عضو اتحادیه نقاشان ارمنستان، آناهید آرپن نویسنده، سناریست، فیلمساز و عضو اتحادیه سینماگران ارمنستان، نینا آغاویان هنرمند و عضو اتحادیه نقاشان ارمنستان و مریم اوهانیان کارگردان و مدیر جشنواره سینمای زن ارمنستان، در سخنانی ضمن تبریک 42 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و روز زن، به بیان جنبه هائی از حضور زنان ارمنی در عرصه های مختلف فرهنگی، اجتماعی و هنری پرداخته و تعامل بیشتر با اقشار مختلف زنان ایرانی را به منظور گسترش شناخت و همکاری های دوجانبه خواستار شدند.

از جامعه زنان ایران خانم رقیه توکلی کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی در ارتباط مجازی و از راه دور به بیان تحولات و پیشرفت های سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی پرداخت که مورد توجه حاضران در نشست قرار گرفت و مقاله خانم دکتر الهام ملک زاده از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی که به سبب مشکلات فنی موفق به حضور مجازی در میزگرد نشدند، قرائت شد.

خانم مارینا میناسیان هم به عنوان نماینده ای از جامعه زنان ارمنی ایران در سخنانی به تشریح وضعیت زنان ارمنی ایرانی پرداخت.

در بخش دیگری از برنامه هم گیما آودیسیان یکی از زنان نوازنده ارمنی به اجرای موسیقی سنتی ارمنی با ساز قانون و خانم لاله ربیعی بابوکانی دانشجوی ایرانی شاغل به تحصیل در ایروان که در مسابقه بین المللی آرت میوزیک ارمنستان حائز رتبه دوم شده است، قطعاتی از موسیقی سنتی ایرانی را با سنتور اجرا کرد.

در پایان میزگرد «دستاوردهای علمی- فرهنگی زنان ایران و ارمنستان» که بیش از دو ساعت به طول انجامید سیدحسین طباطبائی در سخنانی کوتاه به جمع بندی مطالب ارائه شده در این نشست پرداخت و با تشکر مجدد از خانه-موزه سیلوا کاپوتیکیان و شخصیت های شرکت کننده در این میزگرد، ابراز امیدواری نمود این میزگرد آغازی فرخنده باشد برای آشنائی بیشتر جامعه زنان ارمنستان از دستاوردهای زنان ایران امروز که در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و هنری سهم قابل توجهی در توسعه و پیشرفت ایران ایفا کرده و می کنند و متقابلا آشنائی زنان ایرانی با فعالیت ها و دستاوردهای بانوان ارمنی در حوزه های مختلف.

گفتنی است این میزگرد با استقبال گسترده رسانه های خبری در ارمنستان مواجه شد و خبرگزاری رسمی آرمن پرس به همراه شبکه های تلوزیونی کانال 1 و آرمنیا ضمن پوشش خبری برنامه، مصاحبه های جداگانه ای با رایزن فرهنگی کشورمان انجام دادند.

 این نشست در چند صفحه فیس بوکی به صورت مستقیم پخش شد.

انتهای پیام/م

 


١٤:٠٢ - پنج شنبه ١٦ بهمن ١٣٩٩    /    شماره : ٧٦٤٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٢١٥٤خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی افق گشایی برای آینده است
نشست «آسیب شناسی ترجمه فارسی به ارمنی» در ارمنستان
هفتمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران منتشر شد
اکران آنلاین «طعم شیرین خیال» در روسیه
کتاب «بازار و دکان و کاروانسرا در اسناد دوره قاجار» را منتشر کرد
بررسی زمینه‌های همکاری ایران و چین در زمینه زبان و ادبیات فارسی
بدون «راه آبای» نمی‌توان مردم قزاقستان را شناخت
انتشار «فهرست نسخه‌های خطی ایرانی و اسلامی کتابخانه ملی اتریش»
توسعه همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و افغانستان
دومین چاپ مجله «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
«اودری آزوله» دوباره رئیس یونسکو شد
آماده همکاری براي ترجمه و نشر کتب مرجع دینی در ترکیه هستیم
وبینار «تجربه جوامع و جریان‌های اسلامی در پیاده سازی تقریب و وحدت» برگزار می‌شود
بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز تحقق تمدن نوین اسلامی است
ديپلماسي فرهنگی به مسئله واحد تبديل شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.