English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار سفیر ایران در قرقیزستان با ريیس دانشگاه دولتی بیشکک صورت گرفت:

تأکید بر تداوم و توسعه همکاری‌های فرهنگی و آموزشی بین ایران و قرقیزستان

سعید خرازی با عبدالدا موسی یف، ريیس دانشگاه دولتی بیشکک دیدار و در زمینه همکاری‌های فرهنگی ـ آموزشی و تداوم و توسعه این همکاری‌ها گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،در این دیدار که تالاس بیگ مشرب اف رئیس انشکده شرقشناسی و روابط بین‌الملل دانشگاه  و پرویز قاسمی رایزن فرهنگی کشورمان نیز حضور داشتند؛ رئیس دانشگاه دولتی بیشکک ضمن ابرازخرسندی ازاین دیدار و تبریک انتصاب آقای خرازی و آرزوی موفقیت برای ایشان؛ از سفرهای  خود به ایران یاد و از  قدمت و پیشینه  فرهنگی و تاریخی ایران به نیکی و احترام یاد نمود و درخصوص آموزش زبان فارسی دراین دانشگاه گفت:  " پیشینه  آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی بیشکک به سال 2004 میلادی و زمان سفر رئیس جمهور وقت ایران باز می گردد .در واقع می توان گفت دانشگاه دولتی بیشکک تنها دانشگاه در قرقیزستان است که  به امر  آموزش زبان  فارسی و فرهنگ و تاریخ ایران توجه و اهتمام دارد و این مایه افتخار بزرگ برای ما محسوب می شود."

موس یف به تعاملات خوب دانشگاه با سفارت و رایزنی فرهنگی ایران در طول سال های گذشته و برگزاری مسابقات و برنامه ها و مراسم مختلف در موضوع ایران دراین دانشگاه اشاره کرد و ابراز امیدواری نمود همکاری های فرهنگی آموزشی در دوره  جدید پس از کرونا نیز  تداوم و توسعه یابد.

خرازی سفیر ج.ا.ایران در قرقیزستان نیز ضمن ابراز خرسندی از فرصت ایجادشده برای این دیدار و تبریک انتخاب مجدد آقای موسی یف بعنوان رئیس دانشگاه دولتی بیشکک ؛ به همزمانی حضورش در قرقیزستان با ورود پدیده کرونا و  تاثیر آن بر فعالیت ها و دیدار و بازدیدها اشاره نمود و با توجه به سوابق همکاری های فیمابین و اظهارات رئیس دانشگاه دولتی بیشکک؛  بر اولویت سفارت دربرقراری تعاملات با دانشگاه مذکور ابراز اطمینان داد و اولین دیدار و بازدید خود از دانشگاه دولتی بیشکک  در بین دانشگاه های موجود در قرقیزستان را دلیل و سندی بر گفته های خود عنوان نمود.

سفیر کشورمان در ادامه به روابط دیرینه بین دو کشور مبتنی بر اشتراکات تاریخی و فرهنگی پرداخت و آن را بزرگترین پشتوانه برای روابط دو کشور و پی ریزی برنامه های بلند مدت توصیف کرد.

خرازی در ادامه به روابط ایران و قرقیزستان در سایر حوزه ها در  دوره کرونا اشاره کردو گفت:" علیرغم شرایط کرونایی در 7 ماه گذشته ؛ ج.ا.ایران درطول این مدت اقدامات وتلاش هایی را برای گسترش روابط با قرقیزستان داشته است . تماس های تلفنی روسای جمهور و وزیران خارجه دو کشور ؛  ارسال دو محموله کمک های انساندوستانه ج.ا. ایران به قرقیزستان در طول  مدت یادشده  و کمک های توسعه ای ایران برای تکمیل ورزشگاه  مشترک ایران و قرقیزستان در اوش  و تکمیل پروژه و تحویل ان به مقامات قرقیزستان برای بهره برداری جوانان قرقیز را از جمله این اقدامات برشمرد و در کل این اقدمات؛ تماس ها و  ارتباطات را نشاندهنده اراده و خواست  مقامات و مسئولان عالیریته دو کشور  برای گسترش مناسبات دانست.

سفیرکشورمان در ادامه مجددا  از حمایت های رئیس دانشگاه دولتی بیشکک  از  آموزش زبان فارسی  و تعاملات با رایزنی فرهنگی تشکرکرد و با ارائه اطلاعاتی درخصوص بنیاد سعدی و نقش آن در حمایت از  آموزش زبان فارسی درخارج از کشور ؛ قاسمی رایزن فرهنگی را به عنوان نماینده رسمی بنیاد درقرقیزستان معرفی نمود و ضمن تقدیر و تشکر از همکاری های دانشگاه دولتی بیشکک در  سال 1398 در برگزاری هفته زبان فارسی؛ ابراز امیدواری نمود با تداوم حمایت های مدیریت دانشگاه دولتی بیشکک؛ تعاملات و همکاری های متقابل در حوزه های مختلف از جمله در زمینه  آموزش زبان فارسی کمتر تحت تاثیر آثار و تبعات کرونا قرار بگیرند.

 در پایان این  دیدار؛ خرازی و هیات همراه با معیت و همراهی رئیس دانشگاه دولتی بیشکک ؛ رئیس  دانشکده شرقشناسی و روابط بین الملل و نورلان بالتابایف رئیس گروه آموزش زبان های خاورمیانه و استاد زبان فارسی از بخش های مختلف دانشکده شرقشناسی و  روابط بین الملل  از جمله مرکز اسلام و شناسی و ایرانشناسی ؛ اتاق زبان فارسی و امکانات آن؛ گروه های اموزشی  زبان های ترکی؛ چینی ؛ کره ای ؛ ژاپنی ؛ چینی و ... و نیز کتابخانه دانشکده  بازدید بعمل اورد.

گفتنی است در حین بازدید از اتاق زبان فارسی؛ رئیس دانشگاه دولتی بیشکک  پیشنهادی را در خصوص برگزاری جشنواره فرهنگی - آموزشی توسط ایران در سطح دانشگاه در ایام پس از کرونا  ارائه نمود که سفیر کشورمان  از پبشنهاد ارائه شده استقبال نمود و مقرر گردید  جزئیات  و زمان برگزاری جشنواره با هماهنگی رایزنی فرهنگی و  دانشکده شرقشناسی و روابط بین الملل   مورد بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/م


١٠:٠٦ - پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩    /    شماره : ٧٥٧٧٤٤    /    تعداد نمایش : ١٩٨٨خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
روز افسران سپاه پیشرفت کشور/ کرونا و آشنایی والدین با مشقت معلمی
وحدت مسلمانان؛ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی
ترجمه ژاپنی کتاب «داستان راستان» منتشر می‌شود
تایلندی‌‌ها به تماشای «به وقت شام» نشستند
تعاملات علمی و فرهنگی ایران و گرجستان توسعه یابد
کتاب «رسول مولتان» تندیس جشنواره ملی ترجمان فتح را دریافت کرد
جنگ امروز، جنگ روایت‌ها است/ لزوم توجه به ذائقه مخاطب در کارهای ترجمه
نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مسلمانان برای وحدت امت اسلامی تلاش کنند
رايزنان فرهنگي ايران می‌توانند به مثابه قرارگاه مردمی برای توسعه گردشگری باشند
نمادی برای قرن جدید در شهرهای جهانی ساخته شود
توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.