English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٠١ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران برگزار شد؛

بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خارج از کشور

آیین بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و اربعین شهدای مقاومت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همرزمانشان با حضور ایرانیان مقیم به همت نمایندگی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

هراره

همزمان با برگزاری جشن‌های چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در سراسر جهان، مراسم بزرگداشتی با حضور علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی در مسجد آل محمد هراره برگزار شد.

در این مراسم، احمد عرفانیان، سفیر ایران، رضا عسگری، رایزن فرهنگی کشورمان، شیخ اسماعیل دعا، رییس شورای عالی امور مسلمانان زیمبابوه، شیخ عبدالله و هاجر ماکوئینجا، رؤسای کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و سازمان زنان فاطمه زهرا(س)، کارکنان سفارت ایران و اعضای خانواده‌های آنها، دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و جمعی از شیعیان پاکستانی و آفریقایی حضور داشتند.

عسگری در سخنانی، ضمن تبریک این ایام خجسته، یاد و خاطره سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت و با اشاره به نقش معنوی امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی و هدایت مردم پس از انقلاب و در طول سال‌های دفاع مقدس، بر لزوم خودسازی نسل‌های جوان انقلابی برای فائق آمدن بر مشکلات عدیده‌ای که بر سر راه مبارزان و مجاهدان برای نیل به اهداف بلندشان قرار دارد، تأکید کرد.

عرفانیان هم در سخنرانی خود به دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران پس از چهل و یک سال اشاره کرد و پیروزی‌های مردم مجاهد کشورمان را در غلبه بر سختی‌ها و مشقات وارده بر آنها بر اثر تحریم‌های ناعادلانه که وی آنها را تروریزم اقتصادی خواند و نیز جنگ تحمیلی و کار شکنی‌های آمریکا و قدرت‌های استعماری غربی برشمرد.

سفیر ایران به تحلیل کوتاهی از اوضاع سیاسی منطقه و تروریسم دولتی آمریکا در به شهادت رساندن سردار رشید اسلام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و نقش جمهوری اسلامی ایران را در برقراری صلح و آرامش و ثبات در منطقه برشمرد.

وی در ادامه با اشاره به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در برقراری رابطه‌ای براساس احترام متقابل با دیگر ملل جهان به روابط صمیمانه و عمیق کشورمان با دولت و ملت زیمبابوه اشاره کرد و برای مردم و بویژه جوانان این کشور برای سازندگی روزافزون این سرزمین آرزوی موفقیت کرد.

سخنران بعدی مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین لطیفی، استاد مدعو اسلام‌شناسی دانشگاه زیمبابوه بود که به تشریح دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی ایران و پیروزی و موفقیت بزرگ آن در تربیت مجاهدانی همچون سردار سلیمانی پرداخت.

در ادامه، فیلم‌های مستند کوتاه در باره وقوع انقلاب اسلامی در ایران، نقش شخصیت محوری امام خمینی(ره) و نیز دستاوردهای علمی و اجتماعی کشورمان در چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران به نمایش در آمد.

مالزی

ایرانیان مقیم این کشور همراه با امت مسلمان ایران، چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سردار بزرگ اسلام حاج قاسم سلیمانی را با شور و شوق تمام گرامی داشتند.

در این مراسم که از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سالن فرهنگی MCA مالزی برگزار شد، جمعی از ایرانیان مقیم، مسئولان و خانواده‌های نهادهای ایرانی مستقر در کوالالامپور و گروهی از برادران و خواهران افغانستانی شرکت کرده و ضمن برگزاری جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، یاد و خاطره شهدای انقلاب، جنگ تحمیلی و مدافعان سرافراز حرم بویژه سردار حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشتند.

گروه هنری اعزامی از سوی اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور شامل رفیعی، مجری و اسماعیل بری، خواننده با اجرای برنامه‌های طنز آمیز و برگزاری مسابقات فرهنگی، شب خاطره انگیزی را برای شرکت کنندگان ایجاد کردند.

محمدعلی سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی طی سخنانی، ضمن تبریک فرا رسیدن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با اشاره به مقاومت بیش از چهل ساله ملت بزرگ ایران تحت زعامت رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در برابر استکبار جهانی و دستاوردها و پیروزی‌های بزرگی که حاصل این ایستادگی و مقاومت است.

وی اظهار کرد: حضور میلیونی امروز مردم سلحشور و همیشه در صحنه ایران در اقصی نقاط کشورمان در راهپیمایی یوم الله 22 بهمن، به جهانیان ثابت کرد که این ملت نه تنها از راهی که برگزیده خسته نشده، بلکه با توجه به پیشرفت‌های حاصله و جایگاه علمی، سیاسی، و منطقه ای که نصیب ایران شده است و با عنایت به گام دوم ترسیم شده برای آینده انقلاب و کشور بزرگ ایران توسط رهبری، امیدش به آینده ای بهتر و جایگاهی رفیع تر که شایسته ملت ایران است، از این انقلاب جانانه تر دفاع می‌کند و پشت سر رهبری در مقابل تمام زورگویان جهان ایستاده و تا نصر و پیروزی نهایی به این راه ادامه خواهد داد.

سابقی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از سوی آمریکا علیه ملت ایران افزود: این تحریم‌ها ظالمانه ترین حرکتی است که آمریکای جهانخوار علیه ملتی مقاوم برای به زانو درآوردن آنها اعمال می‌کند و حتی از ارسال دارم و مواد غذایی به ایران نیز جلوگیری می‌کنند و این ظلم و ستم مضاعفی علیه ملتی است که رهبران آمریکا به دروغ ادعای حمایت از آنها را دارند.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه با اشاره به چهلمین روز شهادت شهید قاسم سلیمانی اظهار کرد: تشییع میلیونی جنازه این فرمانده مقاومت در شهرهای عراق و ایران و بزرگداشتی که در سرتا سر جهان برای وی برگزا شد بیانگر این واقعیت بود که حاج قاسم سردار دلهای نه تنها ایرانیان، بلکه تمام ملل مظلوم جهان بود و راه او و اندیشه های او که همان مقاومت در برابر استکبار جهانی است، برای همیشه زنده و پایدار است و به راه خود ادامه می‌دهد.

دانش‌آموزان مدرسه امام خمینی(ره) مالزی نیز با اجرای چند قطعه سرود و نمایش بر شور و حال آن افزوده و نشان دادند که نسل جدید انقلاب نیز در همان مسیر پدران خود قدم گذاشته و راه امام و رهبری را محکم و استوار ادامه خواهند داد.

هند

همزمان با ایام الله دهه فجر، سمینار تخصصی بررسی و تبیین گام دوم انقلاب اسلامی ایران با حضور ابوالفضل محمد علیخانی، سرکنسول ایران در بمبئی، محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی، سرکنسول کشور عراق، دیپلمات‌های روسیه، افروز، روانشناس برتر کشور و رییس سابق دانشگاه تهران، حجت‌الاسلام والمسلمین دوست‌پرور، مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه هنر تهران، خانی پور، رییس اتحادیه دانشجویان اسلامی و اعضای این اتحادیه، اندیشمندان و علمای اهل سنت و شیعه، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های بمبئی، ایرانیان مقیم با شکوه خاصی برگزار شد.

آشوری در سخنانی، گفت: انقلاب اسلامی ایران در حالی چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند را پشت سر می‌گذارد که دشمنان مستکبر و استعمارگر با توطئه های بزدلانه و خبیثانه همواره کوشیده‌اند تا موفقیت‌های چشمگیر نظام را ناچیز جلوه دهند و دستگاه‌های تبلیغاتی آنها در همه جای دنیا درصدد خدشه دار کردن چهره انقلاب اسلامی هستند.

مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی افزود: دستاوردها و تلاش‌های مناسب مردم و جوانان خلاق و رهبری حکیمانه و مدبرانه باعث شده تا مردم دنیا چشم خود را به خوبی به روی واقعیت‌ها گشوده و ایران را الگوی موفق سازندگی عنوان کنند و تلاش خبیثانه استکبار جهانی و دول غربی ناکام ماند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تجدید مطلعی است که خطاب نه تنها به ملت ایران بلکه به همه آزادی خواهان جهان و به مثابه منشوری برای دومین مرحله خود سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی خواهد بود و فصل جدید انقلاب اسلامی را رقم می‌زند.

آشوری ادامه داد: گام دوم انقلاب اسلامی را به آرمان والا و بزرگش که همانا ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید و ولایت امام عصر(عج) است، نزدیک خواهد کرد. در این منشور شما می‌توانید به تمامی ابعاد و توصیه‌های لازم برای ساختن یک جامعه معنوی با تمدن اسلامی جدید پی برده و به عنوان یک نقشه راه از آن بهره گیرید.

عبدالرحمن ملی، از علمای پیشکسوت اهل سنت بمبئی هم در سخنانی، اظهار کرد: امروزه انقلاب اسلامی ایران الگو و نمونه‌ای عالی برای کشورهای دیگر شده و بدین منظور تمامی دشمنان اسلام برای نابودی آن توطئه‌های گوناگونی را برنامه ریزی می‌کنند.

وی افزود: امروزه شاهد دستاوردهای متنوع و بیشمار نظام ایران در همه زمینه‌ها هستیم و به همین دلیل استکبار و دول غربی به دنبال خدشه دار کردن آن هستند و از هر جنایتی نیز فرو گذاری نمی‌کنند که به عنوان مثال می‌توانید به شهادت سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد.

ملی همچنین، با اشاره به رهبری مدبرانه انقلاب اسلامی ایران بیان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران با رهبری مردی مدبر، ساده زیست توانست نقطه عطفی در تاریخ جهان گردد و امروز نیز به حمد خداوند باری تعالی با رهبری عالیقدرو فرزانه توانسته راه خود را به سوی قله‌های کامیابی طی کند. حرکت مردمی ایران یک حرکت مردمی بر پایه دستورات اسلامی است و نشان دهنده پویایی دستورات دین مبین اسلام در همه مسائل است.

افروز، روانشناس برتر کشور و رییس سابق دانشگاه تهران اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران هیچ گاه مرتکب حرکت‌های سیاسی نابخردانه که مایه ننگ بسیاری از قیام‌ها و جنبش‌ها است، نشده و در هیچ زمان چه به آمریکای جنایتکار و چه به صدام گلوله اول را شلیک نکرده و هیچگاه آغازگر هیچ جنگی نبوده است و همواره از خود دفاع کرده و به دشمنان متجاوز پاسخ‌های کوبنده داده است.

اسلم قاضی، رییس شعبه حزب جماعت اسلامی هند بیان کرد: از میان ملت‌های تحت سلطه و ستم، ملتی همانند ملت ایران را نمی‌یابید که که برای تحقق چنین انقلابی بزرگ همت گمارد و در بین ملت‌هایی که به پا خواسته و انقلاب کرده‌اند کمتر دیده شده که توانسته باشند کار را به نهایت رسانده باشند فقط تغییری در حکومت‌ها ایجاد کردند ولی آرمان‌های انقلابی را به فراموشی سپردند اما انقلاب اسلامی ایران که بزرگترین و مردمی ترین انقلاب عصر است به عنوان نقطه عطفی در تاریخ محسوب می‌َود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دوست‌پرور، مدیر گروه معارف دانشگاه هنر تهران هم در سخنانی، گفت: استکبار جهانی در رأس آن آمریکای جنایتکار از هر جنایت و توطئه‌ای برای توقف نهضت عظیم مردم ایران فروگذاری نمی‌کند و در همین راستا، سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی را نیز به شهادت رساندند.

سرکنسول کشورمان در سخنان کوتاهی ضمن عرض تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، گفت: انقلاب اسلامی ایران نقطه عطفی در تاریخ معاصر بود. انقلاب اسلامی با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد چهارچوب‌ها را شکست و کهنگی کلیشه‌ها را به رخ دنیا کشید. دین و دنیا را در کنار هم مطرح کرد و آغاز عصر جدیدی را اعلام کرد و به همین خاطر سردمداران گمراهی و ستم واکنش نشان دادند و همه توطئه‌ها و دسیسه‌هایشان ناکام مانده است.

وی ادامه داد: نهضت مردمی ایران به تاسی از نهضت عاشورا بود و هیچ گاه تن به ذلت نخواهند داد و این استعمارگران هستند که از اعمال سخیف خود پشیمان خواهند شد.    

در ادامه برنامه از کتاب «فجر صادق» به قلم رهبر معظم انقلاب اسلامی به زبان اردو مترجمین آزاد حسین و سجاد حسین مهدوی رونمایی شد.

همچنين، همزمان با چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و اربعین سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، مراسمی با حضور ابوالفضل محمد علیخانی، سرکنسول، آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ، اعضای نهادها و ارگان‌های وابسته به جمهوری اسلامی ایران در بمبئی و ایرانیان مقیم از سوی سرکنسولگری و با مشارکت و حمایت خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی برگزار شد.

در این مراسم، کلیپ‌هایی از پیام مقام معظم رهبری (دام‌ظله‌العالی)  و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در زمینه‌های گوناگون اکران شد.

سرکنسول ایران در بمبئی در سخنانی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی الهام گرفته از نهضت اباعبدالله الحسین (ع) است، افزود: هر موقع که دشمن در تلاش برای تضعیف و آسیب رسانی به این انقلاب به زعم باطل خود بوده، همواره نه تنها به نتیجه نرسیده بلکه نتایج عکس آنچه که می‌خواستند به دست آمده است و انقلاب اسلامی ایران همواره سرمشقی برای همه‌ی جوامعی است که زیر فشار و استعمار سلطه‌جویان بوده است.

وی با اشاره به نمایش واهی قدرت استکبار جهانی و غرب یاد‌آور شد: اقدام شیطانی و بزدلانه رژیم تروریستی آمریکا در ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تنها نشان دهنده ترس و واهمه آنها از سردار رشید انقلاب اسلامی بود و پس از حملات موشکی سپاه به پایگاه عین‌الاسد، اقتدار کشورمان زبان زد همگان گردید و در مقابل به پوچ بودن قدرت ایشان پی بردند.

داریوش نعمت الهی، مسئول سازمان جوانان زرتشتی گفت: انقلاب اسلامی ایران ثابت کرد که با اتکا به خدا محوری و خود باوری و اجتهاد و یکپارچگی می‌توان در مقابل زورگویان و ظالمان ایستاد و ملتی را از زیر سلطه استبداد و استعمار رهانید.

منصور شوقی ایرانی مقیم، مستندساز و کارگردان بیان کرد: قدمت حضور ایرانیان مقیم نسل سوم به حدود 150 سال پیش باز می‌گردد. آنان به خاطر قحطی با پای پیاده از یزد برای بهتر شدن زندگی خود به هند آمدند و با تلاش و کوشش توانستند در میان جامعه هند جایگاهی برای خود باز کنند. امروزه جمهوری اسلامی ایران توانسته با تلاش و کوشش جوانان در بسیاری از زمینه‌ها به خودکفایی برسد و مایه عزت ایرانیان سراسر گیتی باشد و ما با افتخار در میان جامعه هند خود را ایرانی معرفی می‌کنیم.

گفتنی است پس از سخنرانی کیکی به مناسبت چهل و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی برش داده شد و با نمایش چند کلیپ از مهمان های حاضر پذیرایی بعمل آمد.

همزمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و اربعین شهادت جانسوز حاج قاسم سلیمانی، اربعین گرامیداشت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانشان با حضور ابوالفضل محمد علیخانی، سرکنسول ایران، محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران و اعضای نهادها و ارگان وابسته به کشورمان و ایرانیان مقیم در انجمن ایرانیان مومبای «فتوت» برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصری ضمن عرض تسلیت به مناسبت اربعین شهدای دلیر جهبه حق علیه باطل شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همرزمانشان گفت: اربعین شهادت این شهدای عالیقدر با دهه فجر انقلاب اسلامی ایران همزمان شده است. انقلاب اسلامی ایران که به عنوان نقطه عطفی در تاریخ جهان محسوب می‌شود از حرکت بزرگ مردم به ایران با تاسی از نهضت حضرت امام حسین(ع) و با رهبری معمار کبیر انقلاب حضرت امام(ره) انجام پذیرفت.

وی ادامه داد: دشمنان اسلام از ابتدا از این حرکت عظیم وحشت کردند چراکه انقلاب اسلامی را به الگوی آزادی خواهی برای جهانیان تبدیل کرده است. استکبار و استعمارهمواره با طرح دسیسه ها و توطئه های گوناگون و متنوع خواستار مقابله با نظام اسلامی ایران و تضعیف آن بوده اند و بطور مستمر از صبح طلوع فجر انقلاب اسلامی به جنایات خود را آغاز کردند و بسیاری از انسانهای شایسته و مومن ترور کردند.

حجت‌الاسلام ناصری اظهار کرد: آنها باید بدانند که مردم ایران مردمی هستند که شهادت را همچون آقا و مولایشان سید و سالار شهیدان با جان و دل خریدار هستند و نظام اسلامی تا آخرین قطره خون خویش حافظ و نگهبان هستند.

وی در ادامه سخنرانی خود، افزود: همه باید بدانند که دشمنان ایران دشمنان دین مبین اسلام نیز هستند. آنها برای خدشه دار کردن چهره دین اسلام علاوه بر ایجاد گروه‌های تکفیری حمایت‌ها و پشتیبانی‌های گسترده‌ای از آنها کردند.

حجت‌الاسلام ناصری تأکید کرد: امروزه به لطف رشادت‌های این شهیدان یکی از پلیدترین گروه‌های تکفیری قرن یعنی داعش نابود شد و صلح و آرامش پایدار در منطقه فراهم شد. استکبار جهانی با وحشی گری تمام و در حمله بزدلانه حاج قاسم سلیمانی و همرزمانشان را شهید کرد و معلوم شد که حقوق بشر آنها تنها شعاری بیش نیست و امروزه آنها از هر زمان ضعیف‌تر هستند.

سرکنسول ایران ضمن عرض تسلیت به مناسبت اربعین شهید حاج قاسم سلیمانی و ابو مهدی المهندس و همرزمانشان بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران نهضتی است که بر پایه رویدادهای تکان دهنده و انقلابی ابا عبدالله الحسین(ع) است و به همین دلیل هر موقع که دشمن در تلاش برای تضعیف و آسیب رسانی به این انقلاب به زعم باطل خود بوده اند همواره نه تنها به نتیجه نرسیدند بلکه نتایج عکس آنچه می خواستند بوجود آمده است.

وی خاطرنشان کرد: شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی بدست استکبار جهانی نشان دهنده ناتوانی و ضعف آنها و همچنین دروغ بودن ادعاهای آنها در دفاع از حقوق بشر و کمک به جوامع آسیب دیده است.

سرکنسول ایران در ادامه، بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران همواره سرمشقی برای کلیه جوامع از هر طبقه اجتماعی و گروه‌های مختلفی که زیر فشار و استعمار سلطه جویان است و به همین منظور قدرت‌های اهریمنی و در راس آن شیطان بزرگ از الگو گرفتن این انقلاب برای دیگر جوامع دنیا اعم از مسلمان و غیر مسلمان واهمه دارند.

مداحان اهل بیت(ع) در مدح سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی اشعاری را سرودند و سپس به سوگواری پرداختند.

همزمان با دهه خجسته ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، مجتمع علما و خطبا نشستی با حضور ابوالفضل محمد علیخانی، سرکنسول ایران در بمبئی، محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران، حجت الاسلام والمسلمین میر معزی، معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه ایران و تعداد کثیری از اندیشمندان و علمای بمبئی و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در حسینه مسجد ایرانیان برگزار شد.

در ابتدای این نشست، یکی از اعضای مجتمع علما و خطبا گفت: انقلاب اسلامی ایران در حالی چهل و یکمین سالگرد پیروزی خود را سپری می‌کند که حوداث بیشماری را در چهار دهه پشت سر گذاشته است. شیعیان هند همانند شیعیان دیگر کشورهای جهان از حکومت اسلامی حمایت و پشتیبانی گسترده انجام می‌دهند و امیدوارند که همه آزادیخواهان جهان نیز با شناخت کامل از انقلاب اسلامی ایران به رهبری مقام معظم رهبری(مدظله العالی)، به آن پیوسته و راه را برای فرجی منجی عالم بشریت فراهم کنند.

آشوری هم در سخنان خود، بیان کرد: انقلاب پرشکوه مردم ایران که بزرگترین و مردمی ترین انقلاب عصر جدید است. تنها انقلابی است که پس از چهل و یک سال در برابر همه دسیسه ها و توطئه های استکبار جهانی و دول غربی ایستاده و از کرامات خود و اصالت شعارهایش صیانت کرده و در بسیاری زمینه های علمی و فن آوری پیشرفت چشمگیری داشته و نیز خودکفا شده است.

مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی افزود: امروزه، انقلاب اسلامی ایران بیش از هر زمان دیگر اقتدار لازم را برای مقابله با دشمنان خود را دارد و در هفته های پیش چگونگی خرد شدن ابهت استعمار را همگان با چشم خود دیدند.

وی ادامه داد: سردار شهید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی توانست داعش که یکی از بدترین گروه های تکفیری بود را نابود کند و به همین دلیل استکبار جهانی با فرمان شقی ترین انسان و با بزدلانه ترین و وحشیانه ترین طریقه ایشان را به شهادت رساند.

سرکنسول کشورمان در بمبئی هم در این مراسم، اظهار کرد: امروز شاهد تأثیر عمیق انقلاب اسلامی ایران در میان نسل جدید و جوانان مسلمان و آزادی خواهان جهان هستیم و این تأثیر به خاطر جبهه مقاومت در مبارزه با تروریسم سازمان یافته مورد حمایت شیطان بزرگ و هم پیمانان منطقه ای و همچنین عداوت دیرینه رژیم اشغالگر صهیونیستی است.

وی افزود: این پیروزی‌ها مأاثر از تاسی رزمندگان اسلام به سیره عملی ائمه معصومین علیهم السلام است که در پرتو افکار حکیمانه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره) و رهبری مدبرانه رهبر معظم انقلاب اسلامی به دست آمده است.

حجت الاسلام میر معزی در سخنانی، مطرح کرد: امروزه دشمنان انقلاب اسلامی تمام تلاش خود را به کار بسته‌اند تا این حرکت عظیم را ناچیز و عاجز از حل مسائل و مشکلات خود نشان دهند اما با هر تحریم که آنها انجام می‌دهند جوانان خوش فکر و خلاق ایده های جدیدی را ارائه می‌دهند و زمینه خود کفایی را در زمینه‌های مختلف ایجاد می‌کنند و به همین منظور تحریم ها به حمد خداوند متعال و رهبری مدبرانه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) هیچ تاثیری بر انقلاب اسلامی ایران نداشته و هر روز جهانیان شاهد شکوفایی هر چه بیشتر انقلاب اسلامی ایران هستند. 

همزمان با ایام الله دهه خجسته فجر و پیرو دعوت پیشین رییس دانشکده زرتشتیان، ابوالفضل محمد علیخانی، سرکنسول ایران به همراه محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی از دانشکده زرتشتیان در شهر باستانی سنجان در ایالت گجرات بازدید و با این مرکز و فعالیت‌های آن آشنا شدند و در مراسم اهدای گواهینامه دانش آموختگی دانشجویان این مرکز علمی شرکت کردند.

خانم مهر مستر موس، رییس دانشکده زرتشتیان در سخنانی، گفت: این دانشگاه از دیر باز با نهادهای فرهنگی ایران در بمبئی تعاملات فرهنگی و علمی داشته است و همچنین در گذشته قرار داد همکاری با وابستگی فرهنگی انعقاد شده است.

آشوری با اشاره به فعالیت‌های خانه فرهنگ ایران در بمبئی گفت: این مرکز فرهنگی خواستار همکاری در زمینه‌های فرهنگی با تمامی مراکز آموزشی و فرهنگی نه تنها در بمبئی، بلکه در منطقه جنوب و غرب است.

وی با اشاره به تاریخچه زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره هند بیان کرد: زبان و ادبیات فارسی بیش از هشت قرن زبان اداری و رسمی هند بوده و امید است با تلاش گسترده دوباره جایگاه خود را باز یابد اما این تلاش با همکاری همه سازمان ها و مراکز آموزشی میسر است و این دانشکده می تواند در این شهر باستانی این نقش را ایفا کند.

سرکنسول ایران نیز در سخنرانی خود، گفت: روابط میان ایران و هند ریشه در تاریخ دارد و هیچگاه نمی‌توان این دو ملت بزرگ با تمدن های کهن را از هم گسیخت. اشتراکات فرهنگی به قدری ملموس است که هر فرد می‌تواند آن را را به راحتی درک کند.

وی در ادامه با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار کرد: امروزه حاکمیت در ایران اسلامی مقتدرو مردم سالار می‌کوشد و به نظر آحاد مردم احترام می‌گذارد و اقلیت‌های مذهبی نیز در مجلس شورای اسلامی ایران دارای نماینده هستند و می‌توانند سخنان خود را به گوش مسئولین برسانند و امید است در آینده نیز شاهد گسترش هر چه بیشتر روابط در همه مقاطع باشیم.

در ادامه مراسم به دانش‌آموختگان این مرکز گواهینامه‌های آموزشی اهدا شد. 

لاهور پاکستان

به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اربعین سردار پر افتخار جهان اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، نشستی با عنوان «بررسی ابعاد شخصیتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در سالن اجتماعات این نمایندگی برگزار شد.

در این نشست، میهمانان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آن شهید، درباره زندگی و ابعاد مختلف شخصیتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی اظهار کردند: این ظلم بزرگی است که سردار حاج قاسم سلیمانی را فقط یک شخصیت نظامی بدانیم. ایشان تمام مولفه‌های کامل شخصیتی را دارا بودند. چه از حیث سیاسی، چه از حیث انقلابی و چه از حیث انسانی. ایشان سردار بزرگ بیداری اسلامی در منطقه بودند و مختص ایران نبود.

میهمانان همچنین، تأکید کرد: خیل کثیری در خاورمیانه و جهان اسلام شیدای ایشان بودند. پس از شهادت ایشان می‌بینیم که نه تنها در کشور ایران و عراق وسوریه و لبنان، بلکه در بسیاری از مناطق حق جوی جهان، مردم به کوچه و خیابان آمده و این عمل زشت، پلید، بزدلانه و تروریستی آمریکا را به شدت محکوم کردند و با مردم ایران ابراز همدردی کردند.

علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران ضمن تسلیت چهلمین روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: ملت کشور من و کشور شما و آنها که چون ما می‌اندیشند خوب می‌دانند که شهید سلیمانی در یک کلام «یک فرهنگ» است. این فرهنگ را نمی‌توان حذف کرد یا تغییر داد یا نادیده گرفت. او یکی از میوه‌های به بار نشسته انقلاب اسلامی ایران است. انقلاب اسلامی یک باور عمیق و تاریخی است که چهل و یک سال است که درخت آن پا برجاست.

وی ادامه داد: آنچه امام خمینی(ره) توانست به پیروزی برساند؛ آرزوها و آرمان‌های خیلی عظیمی بود، که هم پیمان شدند و تا آخر ماندند تا چیزی را که نمی‌خواهند به کنار بگذارند. این نخواستن، یک توانستن است، که ریشه در اعتقاد و ایمان الهی بسیار عمیق و مستحکم دارد.

محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور گفت: شهادت جانسوز سردار عالم اسلام حاج قاسم سلیمانی، ابومهدی مهندس و یارانش نه تنها برای ملت ایران، بلکه برای جهان اسلام غم و اندوه زیادی را به همراه داشته است. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهادتش، سه درس بزرگ و ارزشمند را بر جای گذاشته است.

وی ادامه داد: مهمترین پیغام شهادت ایشان برای ما عموم مردم است. همه ما روزی خواهیم مرد و چه خوش باشد که تاج شهادت بالای سر ما باشد. دومین پیغام شهادت ایشان، برای جهان اسلام است که یکبار دیگر ریسمان اتحاد و همبستگی بین مسلمانان را مستحکم کرد.

ناظری افزود: سومین پیغام شهادت این بزرگ مرد برای قدرتهای جهانی و اسکتبار بود که قدرت جهان اسلام را درک کردند. امروزه هیچ کسی جرات ندارد که یک سرباز و یا ساختمان آمریکای را آسیبی برساند، ولی تمامی جهان شاهد بود که ما در روز روشن جواب دادیم و قدرت جهان اسلام را به آنها نشان دادیم.

در حاشیه این مراسم، کتابچه‌ای حاوی بیانیه رهبری معظم انقلاب تحت عنوان دومین گام انقلاب اسلامی رونمایی و در بین میهمانان توزیع شد. ترجمه اردوی بیانیه معظم له توسط این نمایندگی صورت گرفته و این کتابچه به دو زبان انگلیسی و اردو چاپ شده و به مراکز و شخصیت‌های مرتبط ارسال خواهد شد. 

به مناسبت فرارسیدن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نشست ادبی و محفل شعر با حضور شعرای اردو زبان ایالت پنجاب با عنوان «شعر انقلاب اسلامی» به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و با مشارکت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشکده تاون شیپ لاهور و انجمن علمی، ادبی و رفاهی راستی در کتابخانه علامه محمد اقبال لاهوری نمایندگی برگزار شد.

در این برنامه، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، شخصیت‌های ادبی و شعری لاهور چون آغا علی مزمل، شاعر اهل بیت(ع) و رییس اتاق ایرانشناسی دانشکده دولتی تاون شیپ لاهور، توقیر احمد صدیقی، محمد صدیق جوهر، منفعت عباس رضوی، طاهر ناصر علی، اعجاز رضوی، خانم شبه طراز، خانم رابعه رحمان، پروین سجل، سید اخلاق، کامران نذیر و دیگر شعرای پاکستانی شرکت کردند.

میهمانان و شاعران ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، اشعاری زیبا به زبان اردو، فارسی و پنجابی در خصوص انقلاب اسلامی و اتحاد امت اسلامی قرائت کردند.

همچنین در فرازهایی از  اشعار خود اشاره کردند: انقلاب اسلامی ایران انقلابی مردمی به رهبری امام خمینی(ره) بوده و نتیجه این انقلاب پرورش قهرمانانی چون شهید سلیمانی بوده است.

رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور هم در سخنانی، گفت: از هزاران سال گذشته، افکار و عقاید بزرگان و اندیشمندان ما به صورت نوشتاری در بین ما وجود دارند که در سه شکل شعر و نثر و نقاشی به یادگار مانده‌اند. با مرور زمان بسیاری از متن‌های نثر از یاد و خاطره مردم محو می‌شوند و حتی نقاشی ها از بین رفته اند.

رضایی‌فرد ادامه داد: ولی اشعار کلماتی هستند که در برگیرنده انگیزه‌ها، اندیشه‌های انسان ساز، افکار آزاد منش و طبع بسیار لطیف شاعر هستند و مردم با زمزمه کردن آنان و بخاطر سپردن آنها، به خوبی توانسته اند کلام و احساس شاعر و متفکر را به یاد داشته باشند.

وی تأکید کرد: در زمان مبارزات برای آزادی کشور پاکستان شاعران اشعار خود را می سرودند و به همان صورت در زمان انقلاب اسلامی ایران نیز شاعران ایرانی اشعاری انقلابی می سرودند که تاکنون در ذهن مردم ماندگار است. بنابراین بیان شعر بیان مفهوم و تفکری عمیق می تواند باشد که زوال ندارد و در دل تاریخ خواهد ماند.

پس از اتمام شعر خوانی شعرای لاهوری، کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران که به همت نمایندگی فرهنگی کشورمان در لاهور به چاپ رسیده است به مهمانان اهدا شد.

ناصر علی نیز سه جلد کتاب شعر خود، کتاب شعر خانم شبه طراز و کامران نذیر هم از شعرای لاهوری کتاب خود را به کتابخانه نمایندگی فرهنگی کشورمان در لاهور اهدا کردند.

کنفرانس «بررسی ابعاد حقوقی بین‌المللی ترور بزدلانه شهید سردار حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا جنایتکار» با حضور علی‎‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، ظفر حسین بهتی، رییس کانون وکلای المصطفی، حافظ کاظم رضا نقوی، رییس شورای علمای اهل تشیع، لعل مهدی خان، دبیرکل اسبق سازمان امامیه پاکستان، صفر گوندل، مدیر اجرایی کانون وکلای المصطفی و وکیل پایه یک دادگاه عالی لاهور، حسن رضا باقر، امام جمعه اداره منهاج الحسین، ذوالفقار علی، رییس اسبق دادگاه عالی لاهور، امجد حسین چشتی، دبیرکل حزب مذهبی جمعیت علمای پاکستان شاخه نیازی، حافظ محمد سید عاشق حسین، نثار صفدر، پیر سید نو بهار شاه، پیر اختر رسول قادری و تعداد دیگری از کانون وکلای لاهور به همت وکلای کانون المصطفی در سالن اجتماعات شهدای کراچی کانون وکلای لاهور برگزار شد.

شخصتی‌های مذهبی اهل سنت و تشیع، ضمن محکوم کردن اقدام بزدلانه و احمقانه آمریکا ضمن سخنان خود تأکید کردند: هر کسی که به قرآن ایمان داشته باشد هیچ گاه از راه راست خود منحرف نخواهد شد و خداوند متعال بزرگانی چون شهید سردار حاج قاسم سلیمانی را به جهان اسلام عطا کرده است.

شخصتی‌های مذهبی اهل سنت و تشیع اظهار کردند: شهید حاج قاسم سلیمانی نه تنها یک مجاهد و قهرمان ایرانی، بلکه قهرمان جهان اسلام است. وی کسی بود که قدرتی چون داعش را نابود کرد. آمریکا فرض نکند که با شهید کردن یک شخص کار بزرگی را انجام داده است. شهادت حاج قاسم سلیمانی عالم اسلام و مسلمانان را یکبار دیگر به یکدیگر نزدیک کرده و اتحاد را فراگیر کرد.

جمهوری اسلامی ایران پس از شهادت و اقدام تروریستی و بزدلانه آمریکا با قدرت و دلیری جواب داد که بمحض به خاک سپاری این بزرگ مرد، آمریکا انتقام گرفته شد و نشان داد ایران نمادی از قدرت جهان اسلام است.

ظفر حسین بهتی، رییس کانون وکلای المصطفی و دیگر وکلای ماهر و متخصص قوانین بین‌الملل نیز ضمن محکوم کردن آمریکا و اقداماتی که قوانین بین‌المللی را زیر پا گذاشت، بیان کردند: آمریکا از فردی چون حاج قاسم سلیمانی هراس داشت چون وی نماد قدرت اصلی جهاد اسلامی، ایمان به خدا و کتاب الهی و اتحاد مسلمانان است.

رضایی‌فرد افزود: قوانین حقوقی بین‌الملل هنوز این بازدارندگی را ندارند که اجازه ندهند که یک زورگوی بزدل از آن طرف کره زمین آمده و ژنرال و قهرمان یک کشور را در یک کشور دیگر در حالیکه از طرف آن دولت پذیرفته شده بود را مورد هدف قرار دهد و مجازات هم نشود. واقعا جای حقوقدانان خالی است. سنگ قبر ساده و معمولی شهید سلیمانی را ببینید، وصیت نامه اش را بخوانید؛ متوجه خواهید شد که هزاران سلیمانی‌های دیگر در ایران، عراق، پاکستان وجود دارند و دشمن احمق این را هرگز نخواهد فهمید. راه این شهید ادامه خواهد داشت.

گرجستان

مراسم باشکوه جشن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با مشارکت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تفلیس سه شنبه 22بهمن 1398با حضور معاون وزیر امورخارجه گرجستان و شمار زیادی از سفیران و دیپلمات های مقیم تفلیس، مقامات دولتی، ایران شناسان گرجی و شخصیت‌های مذهبی، سیاسی و فرهنگی و ایرانیان مقیم این کشور برگزار شد.   

این مراسم با پخش سرود ملی دو کشور آغاز شد و با سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر امورخارجهگرجستان ادامه یافت و در طول برنامه، فیلمی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در زمینه‌های علمی، فرهنگی و اقتصادی به نمایش گذاشته شد.

علاوه بر نمایشگاه صنایع دستی ایران در این برنامه، هنرمندان ایرانی مقیم و اعزامی از سوی اداره کل همکاری‌های فرهنگی و امورایرانیان خارج از کشوربه صورت زنده برنامه‌های فرهنگی و هنری مختلف مانند اجرای موسیقی سنتی ایران، ورکشاب هنرخط نقاشی و میناکاری را برای میهمانان اجرا کردند.

در این مراسم قوام شهیدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تفلیس طی سخنانی به تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: دستاوردهای شگرف انقلاب اسلامی ایران نه تنها در عرصه سیاسی بلکه در عرصه های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، علمی و نظامی چشمگیر و قابل توجه بوده و این دستاوردها در نتیجه انسجام و اتحاد ملی و چهل و یک سال مقاومت ملت ایران در برابر استکبار جهانی بدست آمده است.

وی افزود: پیوندهای مشترک فرهنگی، تاریخی، دوستی جمهوری اسلامی ایران و گرجستان نقش بسیار سازنده‌ای در تحکیم روابط دو کشور دارد و با اشاره به ابعاد مختلف روابط ایران و گرجستان و ظرفیت‌های بالقوه، چشم انداز روابط دوجانبه و منطقه‌ای را مهم و رو توسعه ارزیابی کرد.

الکساندر خوتیسیاشویلی، معاون وزیر امورخارجه گرجستان نیز طی سخنانی به نمایندگی از نخست وزیر و رییس جمهوری این کشور، چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت.

وی افزود: گرجستان به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاص دارد و روابط دوجانبه ایران و گرجستان مبتنی بر دوستی و احترام متقابل و پیوندهای تاریخی، فرهنگی در قالب همکاری‌های دوجانبه، منطقه‌ای و نیز در چارچوب نهادهای بین المللی بیش از پیش توسعه می‌یابد.

تاشکند

در نهمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی و اربعین سردار رشید اسلام شهید قاسم سلیمانی، مراسم باشکوهی با حضور ایرانیان مقیم و دانش‌آموزان ایرانی و افغانستانی و با سخنرانی محسن پورمحسنی، رایزن فرهنگی کشورمان به همت مجتمع آموزشی حضرت ولی عصر(عج) تاشکند برگزار شد.

پورمحسنی در سخنرانی خود، ضمن تبریک چهل‌ویکمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و تسلیت چهلمین روز شهادت سردار رشید اسلام اظهار کرد: انقلاب اسلامی یکی از بزرگترین  رُخدادهای اجتماعی و سیاسی قرن بیستم است و رُکن اساسی این حرکت بزرگ شخصیت و رهبری حضرت امام خمینی(ره) بود و به برکت روح بلند آن پیر فرزانه هنوز انقلاب ما زنذه و پویاست.

وی ادامه داد: سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی یکی از ثمرات و پرورش یافتگان این انقلاب و  مکتب حضرت امام خمینی(ره) است که شهادت او لرزه بر اندام استکبار جهانی انداخت و دشمن بدسگال ما را در جهان رسوا کرد.

در ادامه این مراسم از دانش‌آموزان ممتاز قدردانی به عمل آمد و جوایزی به رسم تقدیر به آنها اهدا شد.

اجرای چند دکلمه توسط دانش آموزان در باره انقلاب و شهید سلیمانی، اجرای سرود انقلاب توسط دانش آموزان پایه پنجم، دکلمه شعر و قرائت مقاله توسط تعدادی از دبیران این مجتمع و اجرای سرود انقلاب توسط دانش آموزان دبیرستانی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

باکو

با همکاری سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو و همزمان با چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، آیین گرامیداشت روز ملی جمهوری اسلامی ایران با حضور جواد جهانگیرزاده، سفیر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر اجاق‌نژاد، نمایده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان، اصغر فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان، الله شکور پاشازاده، رییس اداره مسلمانان قفقاز، شاهین مصطفی اف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان و ایرانیان مقیم در محل سالن اجتماعات هتل بلوار باکو پایتخت جمهوری اسلامی ایران مقیم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با نواختن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان آغاز شد، جهانگیرزاده طی سخنانی به تشریح استقلال، آزادی و صلح طلبی که دستاورد ملت ایران از طریق انقلاب اسلامی است پرداخت.

وی با اشاره به قدرت نظامی و سیاسی کشورمان افزود: جمهوری اسلامی ایران در اخذ تصمیمات خود به هیچ قدرت نظامی وابسته نیست و برای حفظ امنیت مرزهای میهن اسلامی نیازی به پیوستن به هیچ سازوکار نظامی که تنها تامین کننده منافع قدرت‌های بزرگ است، ندارد و این یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که به آن می‌بالیم.

جهانگیرزاده افزود: دستاوردهای شگرف انقلاب اسلامی نه تنها در عرصه سیاسی بلکه در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی، علمی و نظامی قابل ذکر است.

سفیر ایران اظهار کرد: علیرغم همه تحریم‌ها، خودکفایی در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی، کسب دانش هسته‌ای، حد نصاب های بالای به دست آمده در زمینه دانش پزشکی و فناوری نانو، تولید تجهیزات و تسلیحات نظامی و بسیاری از دستاوردهای دیگر، همگی نتیجه چهل و یک سال مقاومت ملت ایران در برابر استکبار جهانی است.

جهانگیرزاده در باره روابط ایران با کشورهای همسایه گفت: جمهوری اسلامی ایران خواهان رابطه  خوب با تمامی همسایگان خود است و زمانی که صحبت از جمهوری آذربایجان می‌شود، آرزوی ما داشتن بهترین رابطه ممکن است.

وی افزود: پیوندهای مشترک مذهبی، فرهنگی، تاریخی، برادری و دوستی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان بطور دائمی و ابدی است و روابط بسیار صمیمانه رؤسای جمهوری ایران و جمهوری آذربایجان نیز، پشتوانه محکم همکاری بین دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه شاخص‌های نشانگر رشد و تقویت روابط فی مابین ایران و جمهوری آذربایجان بی حد و حصر است، افزود: ایران، اولین مقصد سفرهای خارجی اتباع جمهوری آذربایجان به شمار می‌رود که یکی از نشانه‌های عشق برادرانه دو ملت بوده و بازدیدهای متقابل بی شمار مقامات دو کشور و حجم تجاری بالا، دو شاخص دیگر هستند.

سفیر کشورمان در باکو یادآور شد: «الهام علی اف» رییس جمهوری آذربایجان در چند روز آینده بر اساس دعوت رسمی دکتر «حسن روحانی»، در راس هیأتی عازم تهران خواهد شد.

جهانگیرزاده با ابراز رضایت از سطح روابط میان ایران و جمهوری آذربایجان گفت: تعداد زیاد موافقت‌نامه‌ها و پروژه‌های دو جانبه در زمینه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، صنعتی، کشاورزی، آموزشی و گردشگری از جمله پروژه کریدور شمال ـ جنوب که دارای اهمیت اساسی برای کل منطقه است، نشانگر سطح بالای روابط است. 

وی در بخشی از سخنان خود، خاطر نشان کرد: امسال روز ملی جمهوری اسلامی ایران با چهلمین روز شهادت یکی از بزرگترین فرزندان آن، مصادف شده است و سپهبد قاسم سلیمانی که سال ها با تروریسم و مظاهر آن، مانند داعش در منطقه می‌جنگید، در حمله تروریستی دولت ترویست آمریکا به شهادت رسید.

سفیر ایران افزود: بی دلیل نیست که اصلی ترین دشمن داعش، توسط به وجود آورنده آن به شهادت می‎‌رسد. دارایی‌های گرانبهایی مانند آزادی، استقلال، امنیت و ثبات، مانند همه چیزهای خوب هزینه‌های خود را دارند و شهید سلیمانی نه اولین قربانی ما برای حفاظت از آن دارایی‌های گرانبها بوده و نه آخرین آن خواهد بود.

شاهین مصطفی اف، معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی به نمایندگی از الهام علی اف رییس جمهوری این کشور، چهل و یکمین  سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت.

مصطفی اف افزود: دستاوردهای ایران در چهل و یک سال گذشته در عرصه‌های مختلف همواره موجب خشنودی جمهوری آذربایجان به عنوان کشور دوست و همسایه شده است.

وی افزود: جمهوری آذربایجان به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران اهمیت خاص قایل است و روابط دو جانبه ایران و جمهوری آذربایجان مبتنی بر دوستی و احترام متقابل و پیوندهای تاریخی، فرهنگی و  دینی در قالب تعاملات دو جانبه، همکاری‌های منطقه‌ای و نیز در چارچوب نهادهای بین‌المللی بیش از پیش توسعه می‌یابد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که اشغال بخشی از سرزمین‌های جمهوری آذربایجان را محکوم کرده است و موضع گیری‌های عادلانه جمهوری اسلامی ایران در مناقشه قره باغ، مطابق با مناسبات دوستی میان مردم و دولت دو کشور است.

معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان همچنین با اشاره به تعاملات اقتصادی کشورش با ایران گفت: تا به حال بیش از یکصد و پنجاه سند همکاری های دو جانبه در عرصه های مختلف از جمله توافقنامه های ترویج و حفاظت متقابل سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی و معافیت از مالیات مضاعف به امضا رسیده است.

مصطفی اف افزود: فعالیت‌های کمیسیون بین دولتی همکاری های اقتصادی و گروه‌های بین پارلمانی جمهوری آذربایجان و ایران نیز نقش مهمی در توسعه روابط دو کشور دارند و اطمینان دارم در جلسه آتی کمیسیون بین دولتی همکاری‌های اقتصادی که قرار است در ایران برگزار شود، مذاکرات ثمربخشی برگزار و توافق‌های جدیدی حاصل خواهد شد.

در حاشیه این مراسم آثار و محصولات فرهنگی و هنری ایران زمین همچون صنایع دستی شامل خاتم کاری، میناکاری، قلم کاری و همچنین پخش نماهنگی از مناطق گردشگری، اماکن تاریخی و مذهبی ایران زمین به نمایش گذاشته شده بود که جلوه‌هایی از فرهنگ و آداب و رسوم کشورمان را در معرض دید میهمانان قرار داد.

فیلیپین

رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین، همزمان با فرارسیدن 22 بهمن، مراسم ویژه گرامیداشت چهل‌ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را با حضور ایرانیان مقیم و دوستداران انقلاب اسلامی از فیلیپین و پاکستان و بحرین برگزار کرد.

مرتضی صبوری، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی، به تشریح علل نهضت امام خمینی(ره) پرداخت و با بیان ویژگی‌های رژیم منفور پهلوی در دو بعد سیاست داخلی و سیاست خارجی، به عوامل پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

وی به دشمنی امریکا با انقلاب اسلامی و دلائل آن پرداخت و اظهار کرد: علیرغم همه دشمنی‌ها و جنایات امریکا در حق ملت ایران که از جمله آنها تحریم فراگیر اقتصادی و علمی و نیز تحمیل جنگ تحمیلی 8 ساله به ایران با تحریک و تشویق رژیم صدام و اخیرا نیز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی بود، ملت ایران تحت رهبری داهیانه حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) توانسته است ضمن پشت سرگذاشتن همه مشکلات و تنگناها، مسیر پیشرفت و تعالی خود را با موفقیت طی کند.

صبوری تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگو برای سایر ملت‌هاست و ثابت کرد که ملت‌‎ها با رهبری صحیح و وحدت، اتحاد و مقاومت می‌توانند ضمن عدم پذیرش هژمونی ظالمانه نظام سلطه بر سرنوشت خویش حاکم و مسیر ترقی و پیشرفت را با موفقیت طی کنند و این دلیل اصلی دشمنی امریکا با ملت ایران است.

رایزن فرهنگی کشورمان به دستاوردهای علمی و فناوری‌های نوین ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف پزشکی، انرژی هسته‌ای، نانو، نظامی، فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: ملت ایران آمادگی دارد تا داوطلبانه تجارب و دانش ارزشمند خویش را در اختیار دوستان خود قرار دهد.

خانم آرلین بروساز، نماینده پارلمان فیلیپین در سخنانی ضمن تبریک سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به ملت ایران، اظهار کرد: دستاوردها و تجاربی که انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف دست یافته، سرمایه و تجربه ارزشمندی است که سایر ملتها نیز می‌توانند از آن بهره بگیرند.

وی بیان کرد: مسیر استقلال و خودکفایی مسیر دشوار و توام با موانع زیادی از جمله از ناحیه قدرت‌ها است ولی ملت ایران ثابت کرد بدون ترس از این موانع و مشکلات و با اتکا بر استعدادهای بومی و اراده قوی و برنامه ریزی صحیح می‌توان ضمن پشت سرگذاشتن این موانع، به پیشرفت واقعی رسید که نه تنها برای خود ملت‌ها مفید است بلکه می‌توان آن را در اختیار سایر ملت‌ها هم قرار داد و این انحصار علمی و فناوری را که قدرت‌ها به دنبال تحمیل آن بر ملت‌ها هستند، از بین برد.

سیویلیا، رییس انجمن دوستی ایران و فیلیپین و خانم زینب جاویر، رییس انجمن زنان مسلمان(شیعه) فیلیپین هم در سخنانی، تأکید کردند: ملت ایران امروز الگوی موفقی برای سایر ملت‌ها هستند و تجارب ارزشمندی که ملت ایران در طی این 41 سال در عرصه داخلی و خارجی کسب کرده، چراغ روشنی را در پیش روی ملت‌های جهان قرار داده است. امروز ملت ایران، سرافراز و سربلند است و مدیون خون شهدای گرانقدری چون شهید سلیمانی است که مراسم تشییع وی هیچگاه از خاطره‌ها محو نمی‌شود و چراغ هدایت سایر ملت‌ها خواهد بود.

پخش کلیپ‌های متنوعی از دستاوردهای انقلاب اسلامی و نیز اجرای برخی مسابقات جذاب پیرامون انقلاب اسلامی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

اندونزی

مراسم رسمی بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با حضور شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی در جاکارتا توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و مهمان ویژه این مراسم از طرف دولت اندونزی ایرلانگا هارتارتو، وزیر هماهنگی امور اقتصادی بودند.

نمایندگی فرهنگی ايران در اندونزي یک نسخه از کتاب نفیس دو زبانه دیوان شیخ فریدالدین محمد عطار و یک عدد صنایع دستی و 150 جلد کتاب و 50 عدد لوح فشرده هفت رخ فرخ را به شخصیت‌های حاضر در جلسه اهداء كرد.

به مناسبت ایام الله دهه فجر از سوی مرکز اسلامی جاکارتا، مراسم چهلم سردار رشید اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی با حضور مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران و تعدادی از علاقه‌مندان و دوستداران انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این مراسم، حکیم الهی، مدیر مرکز و زهیر مسراوی، از اعضای نهضت العلماء و دست اندرکاران رسانه‌ای اندونزی در باره شخصیت و مجاهدت‌های آن شهید و همچنین نقش او در برابر مبارزه با تروریسم مطالبی را بیان کردند.

استانبول

همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران با همکاری وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول، مراسم چهلمین روز شهادت سردار سرافراز اسلام قاسم سلیمانی با حضور جواد معبودی فر، سرکنسول، کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی، حجت‌الاسلام والمسلین شیخ صلاح الدین اوز گوندوز، از علمای برجسته  شیعه ترکیه  و امام جمعه زینبیه، حجت‌الاسلام والمسلمین قدیر آکاراس، رییس انجمن علمای اهل بیت(ع) ترکیه، حجت‌الاسلام والمسلمین فرید عصر، امام جماعت مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول، مشتاقان و دوستداران اهل بیت(ع)، برخی از ایرانیان مقیم و کارکنان نهادهای جمهوری اسلامی ایران در سالن اجتماعات سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد.

حجت‌الاسلام صلاح الدین اوز گوندوز در سخنانی گفت: انقلاب اسلامی ایران حرکتی بود که در مقابل امپریالیسم و صهیونیسم ایستاد و آنها را به زانو در آورد. انقلاب اسلامی ایران اهداف خود را در جهان پیاده کرد که البته این کار ساده ای نیست.

وی افزود: شهید سلیمانی و شهید ابومهندس زحمات فراوانی برای جبهه مقاومت کشیدند، کارهای فرماندهان نقشه‌های امپریالیست و صهیونیست را در منطقه نقش بر آب کردند. امریکا کشوری است که با اقدام ناجوانمردانه خود  موجب شهادت این دو فرمانده و همراهان آنها شد، البته ایران انتقام آنها را خواهند گرفت.

امام جمعه زینبیه با اشاره به خیل عظیم مردم ایران در مراسم تشییع جنازه سردار سلیمانی و شلیک موشک‌های ایران به پایگاه‌های امریکا در عراق هم گفت: امریکا پس از انتقام ایران، تغییر موضع داد و همه ما دیدیم که آمریکا نتوانست کاری در مقابل حملات ایران انجام دهد.

حجت‌الاسلام شیخ قدیر آکاراس در این مراسم با عرض تسلیت چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی با اشاره به حادثه کربلا و مکتب عاشورا گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی آیت الله خامنه‌ای درباره شهید سردار سلیمانی فرمودند: شهید سلیمانی یک مکتب است، این نکته ایشان بسیار مهم است.

رییس انجمن علمای اهل بیت(ع) ترکیه افزود: شهید سلیمانی شهید جبهه مقاومت است ، او با صلابت در مقابل دشمنان ایستاد. سردار سلیمانی فردی بود که از فرهنگ شهادت و مقاومت سخن می‌گفت، او بر تمامی دنیا با قلب و مردانگی خود حاکم بود. همه باید پیرو مکتب شهید سلیمانی باشیم.

مرثیه سرایی در گرامیداشت یاد و خاطره سردار سرافراز اسلام شهید سلیمانی توسط نصرتی مداح اهل بیت(ع) پایان بخش این مراسم بود.

تانزانیا

به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا اقدام به برگزاری یک نشست دانشجویی کرد.

مرتضی پیرانی، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در خصوص انگیزه و دلایل مردم ایران برای انقلاب سخن گفت و علت دشمنی‌های غرب با انقلاب اسلامی ایران را تبیین کرد.

وی افزود: آخرین تلاش دشمنان ترور سردار سلیمانی بود، فردی که تمام منطقه را از شر تروریست‌ها در امان نگاه داشته بود و آن قدر عزیز بود که میلیون‌ها نفر در مراسم ایشان شرکت کردند که در تاریخ بی سابقه است.

Azavel Lwaitama، از اساتید بازنشسته دانشگاه دارالسلام هم در سخنانی، مفهوم انقلاب و انواع انقلاب و تأثیر آن بر جامعه را بیان کرد.

سخنران بعدی پروفسور Eginald Pius Mihanjo ، از اساتید دانشگاه دارالسلام بود. وی در مورد انقلاب اسلامی ایران و تاریخ آن و نحوه انقلاب و استراتژی آن و ترس آمریکا از انقلاب اسلامی، رهبری فرهنگی و دینی و درس‌هایی که تانزانیا می‌تواند از انقلاب اسلامی ایران بگیرد، مطالبی را ارایه داد.

خانم شمیم خان، رییس انجمن زنان شورای مسلمانان تانزانیا (JUWAKITA-AKWATA) معاون سابق وزیر و عضو سابق پارلمان تانزانیا به ایراد سخنرانی پرداخت.

در ادامه، فرهنگ، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا هم با تبریک فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: توسط رییس جمهور تانزانیا نماینده‌ای از کشور تانزانیا به ایران سفر کرده است و از تأسیسات اتمی ایران بازدید کرده است.

در حاشیه این برنامه، نمایشگاه جنبی از آثار هنری ایران در محوطه بیرون سالن همایش برگزار و دانشجویان و میهمانان از آن بازدید کردند.

اتیوپی

برنامه روز ملی جمهوری اسلامی ایران به مناسبت چهل‌ویکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران و اربعین شهدای مقاومت با حضور گسترده دیپلمات‌های مستقر و اهالی فرهنگ و رسانه در محل اقامت سفیر جمهوری اسلامی ایران در آدیس آبابا برگزار شد.

خاکپور، سفیر ایران در اتیوپی در سخنانی، ضمن عرض تسلیت چهلمین روز شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی، به نقش ایشان در مبارزه علیه تروریست اشاره کرد و گفت: ایشان طی سفری که با دعوت رسمی مسئولین کشور عراق صورت گرفته بود توسط آمریکا به شهادت رسید و این مصداق بارز تروریسم دولتی است و مدعیان حقوق بشر خود بزرگترین نقض کنندگان آن هستند.

وی به نقش تحریم‌های آمریکا برای ملت ایران اشاره و این عمل را به شدت محکوم کرد و گفت: در آستانه هفتاد سالگی روابط ایران و اتیوپی هستیم و ایران می‌تواند یکی از بهترین شرکای اقتصادی برای اتیوپی باشد.

در ادامه، معاون وزیر خارجه اتیوپی به نقش و روابط دو کشور که توامان با دوستی است، اشاره کرد.

وی همچنین به فرهنگ غنی و میراث کهن ایران اسلامی اشاره و اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در تمامی زمینه‌ها توسعه بیشتری یابد.

 پیشاور

به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به همت خانه فرهنگ ایران در پیشاور و حمایت ادار‌ه‌کل همکار‌ی‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، جشنواره غذاهای ایرانی و نمایشگاه شامل عکس‌های پیروزی انقلاب اسلامی، کتاب‌های امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری، شهید بهشتی(ره) و شهید مطهری(ره) به زبان‌های انگلیسی و اردو، میز یادبود سردارحاج قاسم سلیمانی، صنایع دستی، کتاب‌های گردشگری و ایرانشناسی و کتاب‌های تازه چاپ شده توسط این نمایندگی در محل خانه فرهنگ کشورمان برپا شد.

در این مراسم، رابعه بصری، نماینده مجلس ایالت خیبرپختونخوا، امین خان معاون وزیر فرهنگ ایالت، ملک عزیزامجد، نماینده افتخاری فرهنگی چین در پیشاور، شفیع مراد، نماینده سرکنسول افغانستان، ابراهیم دهنادی، سرپرست سرکنسولگری ایران، مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران، اساتید دانشگاه‌ها و دوستداران ایران اسلامی حضور داشتند.

رابعه بصری در مقابل دوربین رسانه‌های این ایالت ضمن قدردانی از خانه فرهنگ ایران در برپایی نمایشگاه فرهنگی و جشنواره غذاهای ایرانی با ابراز خرسندی از حضور در این مکان فرهنگی تأثیرگذار ابراز کرد: برگزاری چنین برنامه‌های فرهنگی در شناساندن فرهنگ دو کشور تأثیر بسزایی خواهد داشت.

وی افزود: این بازدید و آشنایی با فرهنگ غنی ایران، موجب علاقه‌مندی بنده برای سفر به ایران شده است.

نماینده مجلس ایالت خیبرپختونخوا گفت: دوکشور مسلمان و همسایه، ایران و پاکستان باقدمت تاریخی و اشتراکات متعدد فرهنگی می توانند بعنوان دو بال قدرتمند در میان کشورهای مسلمان الگویی شایسته باشند.

مهران اسکندریان، رییس خانه فرهنگ ایران در پیشاور هم در مصاحبه با خبرنگاران شبکه‌های تلویزیونی گفت: خانه فرهنگ ایران همواره تلاش می‌کند با برگزاری گونه‌های مختلف فعالیت‌های فرهنگی و هنری جهت معرفی فرهنگ وتمدن غنی دوکشور ایران وپاکستان قدم برداشته و شمار روزهای همدلی و دوستی فی مابین را فزونی بخشد.

سوریه

همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مقارن با چهلمین روز شهادت سرداران شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، مراسمی با حضور بیش از 100 نفر از علماء، اساتید دانشگاه تشرین، نماینده روزنامه الوحده، نماینده کانال تلویزیونی العالم، شعرا، ایرانیان مقیم لاذقیه، دانشجویان و علاقمندان انقلاب اسلامی ایران در مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در شهر لاذقیه برگزار شد.

وابسته فرهنگی کشورمان ضمن تبریک این مناسبت بزرگ به ملت و مردم سوریه، پیروزی‌های اخیر ارتش سوریه در استان های ادلب و حلب را گامی مهم در به پایان رساندن وجود تروریست های تکفیری در منطقه دانست و آن را به مردم  سوریه تبریک گفت.

حسینی‌درقه در ادامه، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران که توسط امام خمینی (ره) رهبری و هدایت شد، نقطه عطف و مهمی در عصر جدید بود. و به دلیل رهبری بی نظیر بنیانگذار انقلاب اسلامی، به الگویی برای تمامی انقلاب‌های، دیگر مستضعفان جهان تبدیل شد. مردی که توانست باخط مشی بلند خود نظام اسلامی ایران را محکم و قوی کند و رهنمودهایش احیاگر ملت های مستضعف جهان باشد.

وی بیان کرد: علیرغم تمامی دشمنی ها، مشکلات، محاصری اقتصادی و جنگ ناعادلانه، اما این دشواری ها و چالش ها مانع گردش چرخ های توسعه ایران اسلامی نشد. پیشرفت های علمی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی و نظامی جمهوری اسلامی ایران امروز بر همگان واضح و مبرهن است. دستاوردهای بزرگ انقلاب و رتبه های کسب شده ایران در میان کشورهای پیشرفت در زمینه های مختلف نشانده این رشد علمی و دسترسی به تکنولوژی ها روز دنیا می باشدکه تعجب جهانیان را برانگیخته است.

حسینی‌درقه با توجه به همزمانی چهلمین روز شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی با این ایام در وصف و صفات آن سردار بی نظیر ایران اسلامی گفت: خون شهداء ما هدر نخواهد رفت و امریکایی ها و صهیونیست ها از به شهادت رساندن حاج قاسم سودی نمی‌برند بلکه این اقدام آنان سبب خواهد شد تا هر چه زود از منطقه بیرون بروند.

حجت الاسلام و المسلمین ایمن زیتون، امام جماعت مسجد رسول اعظم (ص) گفت: انقلاب اسلامی چهره منطقه و جهان را به طور کلی تغییر داد این انقلاب با حضور رهبری الهی که فقط خدا را می دید توانست قلب های میلیون ها نفر از مردان و زنان دنیا را به خود جذب کند و این گونه انقلاب اسلامی ایران، برای جهانیان شناخته شد.

وی ادامه داد: امام خمینی(ره)رهبری کامل و بی نقص بود رنج ملت ایران را احساس کرد و خود را در برابر آنها مسئول دید و هرگز خویش را از مردم متمایز نمی دانست و همواره زاهد و فروتن بود.

امام مسجد رسول اعظم(ص) لاذقیه افزود: مردم ایران پشت سر رهبرشان ایستادند و رهبری او را بر خود پذیرفتند و توانستند از تمامی مشکلات، تحریم ها، جنگ و کارشکنی ها عبور کرده و به مراتب علمی، فناوری های جدید پزشکی و فضایی دسترسی پیدا کنند.

بخش بعدی مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مرکز لاذقیه، به سرودن اشعار زیبایی از شاعر مشهور این شهر «زاهر جميل قط» اختصاص داشت.

سخنران آخر این مراسم عدنان احمد، رییس گروه زبان و ادبیات عرب دانشگاه تشرین بود. عدنان ضمن بیان موفقیت‌های علمی و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران، مطالبی در زمینه تکنولوژی نانو و پیشرفت‌های هسته ای ایران برای حاضران در مراسم بیان کرد و گفت: سردار سلیمانی یک فرمانده نمونه و واقعی و در نبرد با مستکبران همچنان پای بند به اصول و ارزش‌های اسلامی بود و با انتخاب شهادت، خود را به یک آرمان و آرزو برای همگان تبدیل کرد.

حسن ختام این مراسم، برگزاری مسابقه ی از مجموعه سوال‌های مطرح شده پیرامون انقلاب اسلامی و حال و هوای آن دوران بود که به سه نفر از برندگان جوایزی به رسم یادبود این روز گرامی اهداء شد.

غنا

چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و بزرگداشت چهلمین روز شهادت سردار قاسم سلیمانی به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) و حوزه علمیه آکرا در مسجد اهل بیت(ع) آکرا برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر مبلغین، دانشجویان دانشگاه اسلامی و جمعی از علما و رهبران اسلامی، هیأت اعزامی از تهران شامل معینیان، زمان حسینی، فرامرزی، رایزن فرهنگی کشورمان، عرب خراسانی، رییس دانشگاه اسلامی آکرا، آقایی، رییس حوزه علمیه آکرا و شیخ ابوبکر کمال الدین، امام کل شیعیان غنا حضور داشتند. 

شیخ ابو جاجا، رییس مجمع اهل بیت غنا ضمن خوش آمدگویی از حضور همه مهمانان تشکر کرد. در ادامه، معینیان، مسئول مبلغین مجمع اهل بیت(ع)، زمان حسینی و شیخ ابوبکر کمال الدین امام کل شیعیان غنا سخنانی را در خصوص پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و شهادت سرافرازانه سردار قاسم سلیمانی بیان کردند.

معینیان با اشاره به 2500 سال شاهنشاهی در ایران، رهبری امام خمینی(ره) در تحقق نهضت اسلامی و پیروزی انقلای اسلامی را بی بدیل و بی نظیر توصیف کرد و بیان کرد: اهداف انقلاب اسلامی فقط به ایران اسلامی ختم نمی‌شود و این حرکت به همه عالم صادر خواهد شد، زیرا این انقلاب مبتنی بر مبانی تعالیم اسلام و خط اهل بیت(ع) است.

وی در ادامه به بیانات امام خمینی(ره) اشاره کرد و گفت: تا زمانی که ظلم و ستم در جهان بیداد می‌کند مبارزه با آن نیز وجود دارد و ما این انقلاب را به جهانیان صادر خواهیم کرد و از این مسئله نیز هیچ ابایی نداریم.

مسئول مبلغین مجمع جهانی اهل بیت(ع) در ادامه افزود : عدد 40 در اسلام عدد مقدسی است و پیامبر اکرم نیز در سن 40 سالگی به پیامبری مبعوث شدند. از این رو باید گفت که انقلاب اسلامی نیز در 40 سالگی خود به کمال رسیده و مسیر برگشت ناپذیر خود را ادامه خواهد داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شهادت مظلومانه سردار سلیمانی گفت: یکی از پرورش یافتگان مکتب اهل بیت(ع) سردار قاسم سلیمانی و شهید المهندس بودند. خدمات آنها در منطقه برای ما روشن است، یکی از خدمات آنها نابودی عناصر داعش در منطقه بود. جمهوری اسلامی ایران هزاران قاسم سلیمانی و المهندس را در دامان خود پرورش داده است.

به مناسبت بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، همایشی با عنوان «پایبندی به اصول انقلاب اسلامی 1979 : مسیر پیش رو» با حضور 180 نفر از شخصیت‌های علمی، علما و رهبران اسلامی، کلیسای انجلیکن، دانشجویان دانشگاه غنا، دانشجویان دانشکده فرماندهی غنا و برخی از ایرانیان مقیم و رییس حوزه علمیه آکرا در سالن اجتماعات مؤسسه مطالعات آفریقای دانشگاه غنا برگزار شد.

علیرضا فرامرزی، رایزن فرهنگی ایران در غنا در سخنانی، با تشریح برگزاری مراسم 41 امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اظهار کرد: روز 22 بهمن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است که به همین مناسبت خیل عظیمی از ملت ایران، علی رغم فشارهای روز افزون و غیر قانونی ایالات متحده، در مراکز شهرها بویژه شهر تهران، در حمایت از رهبران خود به دور هم گرد آمده تا با نمایش وحدت آفرین خود به مقابله با استکبار جهانی بپردازند.

وی با اشاره به شعار «مرگ بر آمریکا» در ایران اسلامی گفت: منظور از این شعار، بیان مرگ و اهانت به مردم آمریکا نیست بلکه منظور ابراز انزجار و نفرت نسبت به سیاست‌های خصمانه خارجی آمریکا در سرتاسر جهان است.

رایزن فرهنگی ایران در غنا در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: انقلاب ما متعلق به همه ملل مظلوم جهان است. این انقلاب مختص مردم ایران نیست بلکه این انقلابی در راستای منافع مظلومان یمن، فلسطین، سوریه و آفریقاست. این انقلاب تنها انقلابی است که پس از گذشته بیش از 40 سال از عمرش همواره در معرض اهدف تخاصمی دشمنان قرار گرفته است. اما، ملت ایران همچنان پایبند به اصول و اهداف انقلاب خود هستند و به حرکت رو به جلوی خود ادامه می‌دهند.

وی در ادامه، گفت: استراتژی‌های فرهنگی و سیاسی ما طی سالهای متمادی رو به رشد است، نفوذ معنوی ما در بدنه تصمیم‌سازی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی افزایش یافته و ایران طی 40 سال گذشته با تقویت نیروی نظامی خود، جهان را شگفت زده کرده است.

دومین سخنران همایش، آناس ساندو، عضو دفتر امام کل شیعیان غنا بود. وی با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 از آن به عنوان لحظه‌ای تاریخی در ایران، منطقه و کل جهان یاد کرد و گفت: این انقلاب بزرگترین چالش پیش روی برخی از کشورهای غربی بود زیرا انقلاب مردمی ایران باعث تغییر جغرافیای سیاسی منطقه و فراتر از آن شد و موجب تحول ناگهانی ژئوپلیتیک در سرتاسر جهان شد.

ساندو به حاکمیت، دمکراسی، سیاست هسته‌ای و تروریسم اشاره کرد و گفت: هر یک از این ملاحظات با یک سوال بسیار دشوار همراه است و ما ایران را حلال این مشکلات در جغرافیای سیاسی جهان می‌بینیم.

عضو دفتر امام کل شیعیان در پایان سخنان خود، گفت: به عنوان یک طرفدار انقلاب، پیام نهایی بنده این است که به جای یک جانبه گرایی، مداخله سیاسی، ذهنیت تغییر رژیم و اتخاذ سیاست‌های دوگانه، راه حل این بن بست در منطقه تنها از مسیر گفتگو و مشورت با ایران به صورت صریح و احترام متقابل عبور می‌کند و به خاورمیانه و جامعه بین الملل کمک خواهد کرد تا از این طوفان رهایی یابند.

سومین سخنران این همایش، ولادیمیر آنچی دانسو، رییس دانشکده فرماندهی نیروهای مسلح غنا بود که دستاوردهای انقلاب اسلامی طی 40 سال گذشته در زمینه دمکراسی، آزادی و رفاه اجتماعی را برشمرد.

در ادامه، دو پیام همبستگی از سوی نانا سارفو کانکام، رییس قبیله انساوام از منطقه آدواجیری و دانیل تورتو، اسقف اعظم کلیسای انجلیکن غنا قرائت شد و سپس، این همایش تخصصی با قرائت دعایی از سوی شیخ ابراهیم بانسی معاون امام کل شیعیان غنا پایان یافت. 

همچنین در حاشیه برگزاری روز ملی ایران، رایزنی فرهنگی ایران در غنا اقدام به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی کرد. در این مراسم که با حضور جمعی از نمایندگان سیاسی کشورهای مختلف مقیم غنا از جمله سفرا و دیپلمات‌های چین، روسیه، ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل، انگلیس، استرالیا،ایتالیا، لبنان، فلسطین، شیلی، کوبا اتیوپی نامیبیا، سنگال، کنیا و سیرالئون، چند تن از مدیران دفاتر سازمان ملل، معاون وزیر کار غنا (به عنوان سخنران)، مدیرکل سیاسی وزیر امور خارجه غنا، جمعی از مقامات محلی، تجار، اساتید دانشگاه، رییس انجمن دوستی ـ پارلمانی ایران و غنا، علما، ایرانیان مقیم و رسانه‌های گروهی در هتل «هالیدی این» آکرا برگزار شد.

مالکی، سفیر ایران در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی طی چهل سال استقامت در مقابله با توطئه دشمنان، فعالیت سازمان‌های مختلف ایران اسلامی در غنا و روابط نزدیک دو کشور اظهار کرد: ایران دارای تمدن باستانی است و بیش از 2500 سال است که مفهوم حقوق بشر در ادبیات باستانی ما مطرح بوده و به همین دلیل در سال 1979 قیام ملت ایران به سرپرستی مرحوم امام خمینی(ره) به سرنگونی یک حاکم استبدادی منجر شد.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از گذر از فراز و نشیب‌های فراوان، توانست در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، علمی و اقتصادی دستاوردهای ارزشمندی کسب کند.

مالکی بیان کرد: با وجود تحریم‌های ناعادلانه تحمیل شده، جمهوری اسلامی ایران با مقاومت مردمی بر روی پاهای خود ایستاد و در علم و فناوری موفق شد و هم اکنون نیز تبدیل به یک بازیگر بزرگ در منطقه شده است.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین چالش‌هایی که در دنیای امروز با آن روبرو هستیم، تروریسم است. جمهوری اسلامی ایران با توجه به اینکه از زمان تأسیس تاکنون مورد هدف بسیاری از تروریست‌های داخلی و خارجی قرار گرفته است به عنوان یكی از اصلی ترین قربانیان تروریسم در نظر گرفته می‌شود.

وی تأکید کرد: ما توانسته‌ایم با داعش و سایر گروه‌های تروریستی مبارزه کنیم، در نتیجه بسیاری از شهروندان از جمله سردار قاسم سلیمانی، دانشمندان، مقامات و دیپلمات های ما جان خود را از دست داده‌اند.

مالکی مطالبی درباره روابط دو جانبه و صمیمانه جمهوری اسلامی ایران برای خدمت به دولت و مردم غنا در زمینه‌های مختلف بیان کرد.

یونان

به مناسبت چهل‌ویکمین بهار پیروزی انقلاب اسلامی ایران و فرارسیدن چهلمین روز شهادت مظلومانه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی به دست نیروی های تروریست رژیم آمریکا، رایزنی فرهنگی ایران در آتن مراسم بزرگداشتی با عنوان «ایران از لنز دوربین» با همکاری مرکز فرهنگی آنو آمبلوکیپون برگزار کرد.

به نمایش کشیدن جلوه‌هایی از زیبایی‌های کشورمان، دستاوردهای انقلاب اسلامی و توضیحاتی پیرامون شخصیت سردار شهید سلیمانی از جمله برنامه‌های این نمایندگی برای این برنامه مشترک بود.

این مراسم آغاز پروژه همکاری‌های بلند مدت مرکز فرهنگی آنو آمبلوکیپون و رایزنی فرهنگی ایران در یونان بود که با فستیوال فیلم‌های کوتاه ایران، مستند ایران و سخنرانی همراه شد.

از این رو، 24 بهمن‌ماه هفت فیلم کوتاه ایرانی و مستند ایرانشناسی که توسط این نمایندگی به زبان یونانی ترجمه و زیرنویس شده بود، به نمایش در آمد.

علی محمد حلمی، رایزن فرهنگی کشورمان در یونان مطالبی را پیرامون این ایام ویژه در ایران به یونانیان ارائه کرد. وی پیش از شروع نمایش مستند ایران و فیلم‌های کوتاه، سخنرانی خود را با گذاری کوتاه به انقلاب اسلامی و دستاوردهای این انقلاب آغاز کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان اظهار کرد: این ایام مصادف است با 41 سالگرد پیروزی بزرگترین انقلاب قرن یعنی انقلاب اسلامی ایران. انقلابی که اگر چه قدرت‌های استکباری و در راس آنها آمریکا از ابتدای پیروزی انقلاب بزرگ ملت ایران دشمنی ها و مخالفت های زیادی از جمله تحمیل 8 سال جنگ، تحریم‌های شدید اقتصادی و جنگ تبلیغاتی علیه جمهوری اسلامی داشته اما همیشه شکست خورده و ایران، امروز مسیر پیشرفت های علمی و اقتصادی و نظامی را با افتخار می پیماید‌.

وی همچنین، با اشاره به اهمیت برنامه‌های فرهنگی دو جانبه برای بسط صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز جوامع و افراد با طرز تفکر های مختلف گفت: تقویت مبانی صلح و تحکیم پایه های امنیت جهانی، رسالت اصلی بشریت است. در سایه صلح و همزیستی مسالمت آمیز امنیت حاصل می شود که همواره از آرزوی های جامعه بشری بوده است.

حلمی در ادامه افزود: متاسفانه تاریخ معاصر ما شاهد قدرت هایی است که ارزش های اخلاقی و انسانی را نادیده گرفته اند و همچنان برای قدرت و ثروت بیشتر به طبل جنگ و خشونت می کوبند. ولی ما معتقدیم بشر امروز از جنگ و خونریزی و خشونت و بی عدالتی و سیاست های استعماری، تبعیض آمیز و نژاد پرستانه بیزار و متنفر است.

وی به دستاورد های انقلاب اسلامی بخصوص در حوزه سینما و هنر اشاره کرد که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

مدیر مرکز فرهنگی آنو آمبلوکیپون هم در سخنرانی خود، در دو بخش کلی اطلاعاتی در خصوص سینمای ایران و اتفاقات اخیر در خاورمیانه به حاضرین ارائه کرد.

نیکیتاس دیمئاس، مدیر اجرایی این مرکز به جهت حمایت و پشتیبانی‌هایش برای برگزاری این برنامه قدردانی کرد و گفت: امروز می‌خواهیم در خصوص ایران صحبت کنیم، کشوری با بیش از هفت هزار سال تمدن، کشوری با بیش از دو هزار و پانصد سال ارتباط با یونان، کشوری که ادیان مختلف به مانند مسیحیان، زرتشتی‌ها، یهودی‌ها و مسلمانان هزاران سال است در صلح و همزیستی مسالمت آمیز زندگی می‌کنند. امروز در قالب این سلسه از برنامه‌های فرهنگی مشترک می‌خواهیم با این کشور و مردمانشان بیشتر آشنا شویم.

نیکیتاس با اشاره به سینمای ایران پس از انقلاب و ورود نیروی‌های جوان و کارگردان خلاق ایرانی و خروج از سینمای هالیوود، توضیحاتی مختصر به حضار ارائه کرد.

مدیر اجرایی مرکز فرهنگی آمبلوکیپون گفت: شکوفایی سینمای ایران پس از انقلاب بسیار چشمگیر است و این امر سبب شد تا خشونت، سینمای مبتنی بر مسائل غیر اخلاقی و ... که مبتنی بر سینمای غرب بود به کلی از سینمای ایران رخت بربندد و همین امر سبب رونق نوع دیگری از سینما با رویکردی ایرانی و سازنده شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امروز سینمای ایران در بین سینماهای مطرح دنیا قرار دارد و فیلم های ایرانی توانسته اند جوایز زیادی را در مجامع و فستیوال های مختلف بین المللی به دست بیاورند.

نیکیتاس افزود: آمریکایی‌ها در خصوص این حرکتشان در به قتل (شهادت) رساندن این سردار آزادی خواه ایرانی (حاج قاسم سلیمانی) مرتکب جنایتی جهانی شدند و ما اینجا از این تریبون این حرکت آنها را محکوم و حق مقابله به مثل را برای ملت ایران به رسمیت می شناسیم.

در ادامه حضار به تماشای مستند بادبهاری از جاذبه‌های فرهنگی و توریستی ایران و هفت فیلم کوتاه ایرانی با زیرنویس یونانی که توسط کارگردانان جوان و خوش نام ایرانی ساخته و تهیه شده‌اند، نشستند که مورد تشویق و استقبال حضار قرار گرفت.

اسلام‌آباد پاکستان

همزمان با چهل‌ويكمين سالگرد پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي ايران، سمینار «نقش امام خميني(ره) در معماري انقلاب اسلامي در جهان معاصر» به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و بخش تاریخ دانشگاه قائد اعظم اسلام‌آباد در سالن همایش دانشکده اقتصاد برگزار شد.

در این مراسم، سید محمد علی حسینی، سفیر ایران در پاکستان، محمدرضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در اسلام‌آباد، محمد علی، رییس دانشگاه قائد اعظم اسلام‌آباد، تنویر انجم، رییس دانشکده تاریخ، قندیل عباس، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه قائد اعظم، سید وقار علی شاه حضور داشتند.

پخش مستندهایی به زبان اردو و انگلیسی در خصوص تاریخ انقلاب اسلامی، دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب در حوزه‌های مختلف از جمله پیشرفت‌های علمی، دانشگاهی، اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی در منطقه و سطح بین‌الملل از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

سخنرانان در این سیمنار با تمجید از مقاومت مردم ایران در برابر نظام ظالمانه شاه ایران که خود را پلیس آمریکا در منطقه می‌دانست، بیان کردند: مردم ایران درس واقعی پیروی از فرمان خداوند در قرآن را برای دیگر ملت ها آموختند.

سید محمد علی حسینی در سخنانی، گفت: پیشرفت و توسعه روز افزون ملت ایران پس از انقلاب اسلامی در حوزه های مختلف بر همگان عیان است و ما امروز سابقه درخشانی در تمامی زمینه های علمی، آموزشی، دانشگاهی و فن آوری داریم.

سفیر ایران با اشاره به جایگاه برتر اسلامی جمهوری ایران در منطقه و جهان در خصوص توسعه فناوری نانو، علوم هسته ای، تولید بومی دارو، فن آوری ربات، اظهار کرد: سفارت ایران در پاکستان آماده کمک به تقویت مناسبات میان ایران و پاکستان در حوزه های علوم، آموزش و توسعه مناسبات دانشگاهی است.

وی افزود: ایران آمادگی میزبانی از دانشجویان پاکستانی مقطع دکترا که پایان نامه آنان مرتبط با ایران است، را دارد.

محمد علی، رییس دانشگاه قائد اعظم پاکستان اظهار کرد: چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران تبریک می گوییم. ما قدردان حمایت بی دریغ و همیشگی آنان از مردم پاکستان هستیم.

وی تأکید کرد: ایران همواره در شرایط سخت چه پیش از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از مردم پاکستان حمایت کرده و ما نیز امروز این پیام را مخابره می کنیم که پاکستانی ها نیز همواره و در هر شرایطی اطمینان خواهند داد که درکنار برادر مسلمان ایرانی خود هستند.

محمد علی توسعه همکاری های ایران و پاکستان به ویژه در حوزه علمی، دانشگاهی، تبادل اساتید و دانشجویان را مهم برشمرد و گفت: باید از مشترکات فرهنگی، دینی، مذهبی و اجتماعی میان دو کشور جهت تعمیق مناسبات بهره برداری شود.

سید وقار علی شاه از اساتید برجسته این دانشگاه از همکاری صمیمانه سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد و همکاران وی همچنین حضور سفیر ایران در این دانشگاه تقدیر بعمل آورد.

قندیل عباس، استاد روابط بین الملل و علوم سیاسی این دانشگاه سخنان خود را در خصوص تاریخ انقلاب اسلامی ایران ارائه داد.

محمدرضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد در سخنانی، گفت: این فرصت را مغتنم می‎‌شمارم که به روح پرفتوح و ملكوتي معمار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني(ره) و شهداي عظيم الشان انقلاب اسلامي و شهیدان مقاومت خصوصا سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی كه با نثار خون خود درخت طيبه اسلام، آزادي و استقلال كشور ما را حياتي دوباره بخشيده اند درود بفرستم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام سیاسی ایدئولوژیک و انقلابی بر شالوده گفتمان انقلاب اسلامی یا همان منظومه فکری امام خمینی (ره) استقرار یافته است. این گفتمان در سال 1357 پدیدار شد و توانست با گردآوردن مفاهیم مختلفی مانند استقلال، آزادی، عدالت، استکبارستیزی، مستضعفین، جهاد، شهادت و... در یک زنجیره حول‌محور (اسلام ناب محمدی)، منظومه معنایی مستقلی را تشکیل دهد و پس از فائق آمدن بر گفتمان‌های رقیب مانند لیبرالیسم غرب‌گرا و کمونیسم شرق‌گرا، به جایگاه محوری در جامعه ایرانی ارتقا یابد و رهبری فکری و ایدئولوژیک توده‌های مردم را در دست بگیرد.

کاکا همچنین، اظهار کرد: بررسی رفتار و نگرش عمومی ایرانیان آشکارا نشان می‌دهد، مفاهیم گفتمانی انقلاب اسلامی در ذهن اکثریت مردم رسوب کرده است به طوریکه آنان همچنان بر سر معانی تولید شده توسط این گفتمان و تفسیر آن از جهان، متفق هستند. پیوند عمیقی میان توده‌های جامعه و ولایت فقیه به عنوان نقطه کانونی انقلاب اسلامی وجود دارد. گفتمان انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی و ایستادگی در برابر آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و محور نظام سلطه یک اصل است.

وی خاطرنشان کرد: گفتمان انقلاب اسلامی،گفتمان حمایت از محرومین و مستضعفین عالم و به ویژه ملت مظلوم فلسطین و کشمیر است. اميدوارم گفتمان انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن اين فرصت را براي علاقمندان و پژوهشگران به ایران در كشور پاكستان فراهم کند تا گام‌های موثری در توسعه روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور برداشته شود.

در بخشی از این سمینار، مسابقه مقاله نويسي با موضوع انقلاب اسلامي ايران و نقش حضرت امام خميني(ره) در انقلاب شكوهمند اسلامي فراخوان مقاله داده شد. دانشجويان رشته هاي مختلف اين دانشگاه بيش از 40 مقاله در اين مسابقه ارائه دادند كه 30 مقاله برتر توسط كميته علمي استادان اين دانشگاه مورد بررسي قرار گرفت و به مقالات برتر طي مراسمي با حضور سفير كشورمان در پاكستان و رئيس دانشگاه قائد اعظم به شش نفر از دانشجويان برتر اين مسابقه جوايز نقدي توسط رايزني فرهنگي اهداء شد و همچنين به همه شركت كنندگان در اين مسابقه گواهينامه نيز تقديم شد.

همزمان با چهلمين روز شهادت سردار قاسم سليماني كنفرانس «شهداي اسلام» با حضور شخصيت‌هاي برجسته ديني و سياسي پاکستان به همت مؤسسه پژوهشی «البصیره» و مؤسسه هفته نامه «ایوان صداقت» پاکستان در اسلام‌آباد برگزار شد.

در این مراسم، شخصیت‌های سیاسی و رهبران گروه‌های مذهبی در پاکستان تأکید کردند: آمریکایی‌ها غیرقابل اعتماد بوده و در جایگاهی نیستند که بخواهند برای رفع مسائل منطقه میانجیگری کنند.

فدا محمد ناشاد، رییس مجلس ایالت گلگیت بلتستان پاکستان، ضمن محکومیت طرح معامله قرن و همچنین ترور فرمانده شهید در حمله تروریستی آمریکا، گفت: ترامپ در جایگاهی نیست که بخواهد برای حل مسائل جهان اسلام در خاورمیانه یا ماجرای کشمیر پادرمیانی کند.

در ادامه سخنرانان اين كنفرانس ضمن درخواست از دولت پاکستان برای محتاط بودن در برابر سیاست‌های فریبکارانه کاخ سفید گفتند: آمریکایی‌ها هیچ طرحی برای صلح ندارند بلکه آنان تنها به دنبال منافع نامشروع خود در منطقه و آسیب رساندن به منافع امت اسلامی هستند.

شخصیت‌های پاکستانی با ابراز همبستگی و حمایت از مردم فلسطین و کشمیر، افزودند: ورود ترامپ به مسائل منطقه و به اصطلاح تلاش وی جهت حل اختلافات بر سر کشمیر هرگز به سود پاکستان نخواهد بود.

فدا محمد ناشاد، مقام پارلمانی پاکستان و ميهمان در اين كنفرانس و علامه «سید افتخار حسین نقوی» مدیر شبکه خبری «سچ تی وی» پاکستان ضمن محکوم کردن ترور سردار سلیمانی گفت: رژیم آمریکا مصداق بارز دولت تروریستی است که با اقدامات نسنجیده خود منطقه را در موقعیت خطرناکی قرار داده است.

مسعود زمانی، معاون مطالعاتی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در این سمینار پیام مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در رابطه با شهید سلیمانی و اعتراف روشن رئیس جمهور دولت تروریستی آمریکا به ترور فرمانده شهید، را تشریح کرد.

وی همچنین درباره شخصیت سردار قاسم سلیمانی، خدمات جبهه مقاومت برای نجات ملت‌های مظلوم منطقه از وجود تروریست‌ها و وضعیت حاکم در خاورمیانه ناشی از اقدام تروریستی رژیم آمریکا در به شهادت رساندن سردار قاسم سلیمانی سخن گفت و تأکید کرد: ترور سردار سلیمانی جبهه مقاومت را محکم تر کرد.

محمدرضا کاکا، سرپرست رايزني فرهنگي كشورمان در پاکستان طی سخنانی به تبیین اهداف انقلاب اسلامی و نگاه امام‌خمینی(ره) به تقویت جهان اسلام پرداخت و افزود: فداکاری شهدای انقلاب و مقاومت باعث تحکیم همبستگی اسلامی و گسترش مشارکت جمعی عالم اسلام علیه استکبار جهانی و مقابله با دشمنان مشترک شده است.

وی از شهداي انقلاب اسلامي و نهضت فلسطين و كشمير و همچنين، از شهداي اخير جبهه مقاومت اسلامي حاج قاسم سليماني و ابو مهدي المهندس كه توسط آمريكای جنايتكار به شهادت رسيدند تجليل و قدرداني بعمل آورد.

کاکا با ادای احترام به مقام والای شهید سلیمانی و سایر شهدای مقاومت گفت: دشمنان اسلام به ویژه قاتلان شهید سلیمانی هرگز از عواقب این اقدام ضدبشری و نتایج اقدام شنیع خود در امان نخواهند ماند. خون پاك شهداي مقاومت نهضت جهاني مقاومت را بيمه كرده است، كه در نتيجه آن دشمنان اسلام و انقلاب ناكام خواهند ماند.

وی ادامه داد: گفتمان انقلاب اسلامی، استکبارستیزی و ایستادگی در برابر آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و محور نظام سلطه، یک اصل است. بر اساس گفتمان انقلاب اسلامی باید از محرومین و مستضعفین عالم و به ویژه ملت مظلوم فلسطین و کشمیر دفاع و حمایت کرد.

عبدالله گل، رییس انجمن جوانان پاکستان و فرزند ژنرال حميد گل، شخصيت برجسته نظامي اين كشور از جمهوری اسلامی ایران به عنوان نماد راستین مقاومت علیه زیاده خواهی های آمریکا و دشمنان اسلام نام برد و از پاکستانی ها خواست تا مقاومت مردم ایران را برای مقابله با زورگویایی‌های آمریکا سرلوحه خود قرار دهند.

ديگر سخنرانان اين مراسم نیز با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها با ترور سردار سلیمانی مرتکب اشتباه بزرگ راهبردی شده‌اند، در حالی که این رویداد موجب تحرک عظیم در جهان اسلام و ناکام ماندن طرح ترامپ برای منزوی کردن جبهه مقاومت شد، افزودند: درخت مقاومت با خون شهدا بارور تر شده است. معامله قرن محکوم به شکست است و تنها با تقویت وحدت اسلامی تأمین منافع ملتهای مسلمان ممکن خواهد بود.

نیجریه

به مناسبت بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه، نمایشگاه فرهنگی و دستاوردهای انقلاب اسلامی برپا و نشست نخبگانی، فعالیت‌های رسانه‌ای شامل تلویزیون، رادیو و مطبوعات، ارائه کالاهای فرهنگی شامل لوح فشرده و بروشورهای مختلف پیرامون فرهنگ و هنر کشورمان با دعوت از عالی‌ترین مقام شرکت‌کننده برگزار شد.

به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نیجریه در حاشیه جشن پیروزی انقلاب اسلامی، نمایشگاه فرهنگی و دستاوردهای انقلاب اسلامی در محل سفارت کشورمان در ابوجا برپا شد.

در این نمایشگاه انواع صنایع دستی ایران از جمله فرش و گلیم، معرق چوب و مس، مینا، خاتم کاری، انواع گل‌های کریستال و ظروف برنجی کنده کاری شده به نمایش گذاشته شد.

همچنین کتبی پیرامون فرهنگ و هنر ایرانی و دستاوردهای انقلاب اسلامی در معرض دید تماشاگران گذاشته شد. از دیگر اقلام نمایشگاه فرهنگی کشورمان تابلو های حاوی تصاویر مناطق دیدنی کشورمان بود.

از نمایشگاه فرهنگی و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ابوجا، دیپلمات‌های کشورهای مختلف، شخصیت های علمی و فرهنگی، ایرانیان مقیم و مقامات شرکت کننده در جشن انقلاب بازدید کردند.

در طول برگزاری نمایشگاه از طریق ویدئو پروژکتور فیلم‌هایی حاوی دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی، مناطق دیدنی و تاریخی و هنر موسیقی سنتی ایرانی به نمایش گذاشته شد.

بنابر اعلام این خبر، جشن باشکوه چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران در محل سفارت کشورمان برگزار شد و دیپلمات‌ها ی مقیم در ابوجا، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی علمی و رؤسای گروههای مردم نهاد اسلامی و مسیحی استقبال شایان توجهی از آن کردند. سفیر کشورمان طی سخنانی برخی از دستاوردهای چهل و یک سال حیات جمهوری اسلامی ایران و مواضع اصولی و صلح آمیز کشورمان را برای حاضرین تشریح کرد.

با هماهنگی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نیجریه، شبکه رادیویی صدای ملی نیجریه همچنین شبکه‌های تلویزیونی تی وی سی و الکفیری نیجریه اقدام به پخش مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی کردند.

رادیو ملی نیجریه در دو نوبت و در برنامه روابط دیپلماتیک، اقدام به پخش گزارش مفصلی پیرامون این مراسم کرد و سخنرانی سفیر کشورمان در این مراسم و برگزاری نمایشگاه فرهنگی و دستاوردهای انقلاب اسلامی را به طور کامل پوشش داد.                                                                

همچنین شبکه‌های تلویزیونی تی وی سی و الکفیری نیجریه نیز با تهیه گزارشاتی مراسم بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را پوشش دادند. این دو شبکه با پخش بخش‌هایی از سخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه جزئیاتی پیرامون روابط  دو کشور در زمینه‌های مختلف را نیز ارائه کردند.

شبکه‌های تلویزیونی فوق چندی پیش، مراسم گشایش دفتر یادبود شهید قاسم سلیمانی را نیز پوشش داده و جریان این مراسم را در معرض دید بینندگان میلیونی خود در سراسر نیجریه قرار داده بودند.                      

همینطور، مراسم باشکوه بزرگداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شامگاه سه شنبه بیست و دوم بهمن ماه 1398 در محل سفارت کشورمان برگزار شد.

مرتضی رحیمی زارچی، سفیر جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی گفت: اسلام آیین صلح و دوستی و امنیت است و ایران اسلامی با یک سابقه تاریخی چند هزار ساله با شعار استقلال، آزادی و پیشرفت و استقرار جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، پرچمدار صلح و دوستی است.                                          

وی در ادامه با اشاره به پیشرفت های ایران و پایداری و استقامت مردم به رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در برابر تروریسم اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی تأکید سفیر ایران افزود: آنان که با اقدام تروریستی خود سردار سلیمانی و یارانش را به شهادت رساندند، بدانند که پرچم مبارزه با تروریسم در دست یاران او و شهید ابومهدی المهندس برافراشته خواهد بود و جایی برای اقدامات وی همچنین به طرح صلح هرمز که از سوی حسن روحانی رئیس جمهور در مجمع عمومی پیشنهاد شد نیز پرداخت.                                                                                    

بنابر اعلام این خبر، نمایشگاه فرهنگی و دستاوردهای  انقلاب اسلامی از جمله دیگر اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در این مراسم بود.

لبنان

مراسم چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی توسط حزب‌الله لبنان با حضور و سخنراني رايزن فرهنگي جمهوري إسلامي ايران در لبنان در محل تالار مسجد المصطفی(ص) شهر بعلبک در شرق این کشور، برگزار شد.

خامه‌يار با اشاره به نقش رهبری امام (ره) در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: چنانچه نیروهای آمریکایی خودشان از عراق و منطقه خارج نشوند ضربه محور مقاومت آنها را دربر خواهد گرفت و آنها را مجبور به عقب‌نشینی خواهد کرد.

رايزن فرهنگي ایران در لبنان گفت: پس از ۴۱ سال انقلاب اسلامی ایران مسیر موفقیت خود را برای تحقق اهداف حق‌طلبانه و عادلانه ادامه می‌دهد و از هر زمان دیگری استوارتر، قوی‌تر و با قدرت‌تر است و ما افتخار می‌کنیم که با تمام توان برای رسالت انقلاب و اهداف آن ثابت قدم هستیم و هرگز به آمریکا اجازه نخواهیم داد که موفقیت‌های انقلاب ما و خون شهدایمان را پایمال کند.

خامه‌يار  افزود: دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی مربوط به زمان حاضر نیست بلکه آمریکا از لحظه پیروزی انقلاب، دشمنی خود را آغاز کرد و از هرگونه جنایتی علیه مردم پرافتخار ما دریغ نکرد و الحمدالله همیشه در مواجه با انقلاب اسلامی ایران ناامید شده و شکست خورده و به اهداف شوم خود نرسیده است.

وی اظهار کرد: آمریکا در سال‌های اخیر به ریاست دونالد ترامپ نهایت تلاش خود را برای محاصره و اعمال تحریم‌های ناعادلانه علیه مردم ایران و انقلاب اسلامی به کار بسته و در خدمت دشمن صهیونیستی در آمده است.

خامه‌يار افزود: آمریکایی‌ها به خیال اینکه می‌توانند با ترور سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی قدس و ابو مهدی المهندس ضربه بزرگی به ما و محور مقاومت ایجاد کنند، دست به جنایت بزرگی زدند، اما خون این شهدا باعث شد تا موج عظیمی از مقاومت در وجود مردم منطقه زنده و برای مقابله با استکبار جهانی و رژیم تروریستی صهیونیستی شکل بگیرد.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان ادامه داد: امروز ما در مرحله بیرون راندن نیروهای آمریکایی از عراق و منطقه قرار داریم و مردم و دولت عراق و گروه‌های مقاومت از این مرحله عقب‌نشینی نخواهند کرد و آرام نخواهند گرفت مگر با خروج کامل اشغالگران از این کشور دوست.

وی با بیان اینکه معامله قرن که ترامپ اعلام کرد هیچ ارزش و معنایی برای مردم فلسطین و مردم پرافتخار و پایدار این منطقه ندارد، افزود: ما همگام با مردم فلسطین و همه نیروهای مقاومت فلسطین ایستاده‌ایم و تا آزادی خاک فلسطین و بازگشت آوارگان و تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم بود و در این راه هر حمایتی از ما درخواست شود، ارائه خواهیم داد.  

رییس شورای شرعی حزب الله لبنان نیز در این مراسم طی سخنانی، با اشاره به اینکه امام خمینی(ره) برای نهی از منکر و از بین بردن فساد و برطرف شدن ظلم از هموطنان خود و رهایی آنها از سلطه آمریکا و استقلال و حاکمیت کامل ملت ایران بر سرنوشت خویش با حمایت مردم قیام کرد، افزود: انقلاب اسلامی ایران با وجود همه توطئه‌ها و جنگ تحمیلی در طی ۴۰ سال گذشته پیروزهای متعددی را ثبت کرد و قدرت و عظمت خود را افزایش داد.

شيخ محمد یزبک افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) به رغم همه توطئه‌ها همه نقشه‌های مستکبران را از بین برد و نیرنگ شیاطین و طرفداران دروغین را ساقط کرد و این جمله امام را عملی کرد که (این قیام) «امروز در تهران و فردا در فلسطین است» و اولین پیوند خود را با فلسطین برقرار کرد و سفارت اسرائیل را در تهران به سفارت فلسطین تبدیل کرد.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) دستور تشکیل ارتش ۲۰ میلیونی را برای آزادی فلسطین صادر کرد که باعث اختلال در طرح آمریکا (برای خاورمیانه) شد.

شيخ یزبک با اشاره به این که آنها فکر می‌کنند با معامله قرن، قضیه فلسطین تمام می شود اما به رغم همه توطئه‌های شاهزاده‌ها، پادشاهان و رئیس شورای انتقالی یک کشور آفریقایی این موضوع پایان نمی‌یابد، افزود: مقاومت امروز پایدارتر، قدرتمندتر، با عظمت‌تر و بالقوه است و رهبران و مجاهدین این طرح ها را به رسمیت نمی شناسند، پیروزی نزدیک است و با عزم و اراده، تهدید را به فرصت تبدیل خواهیم کرد و آمریکا چاره‌ای جز اخراج از غرب آسیا نخواهد داشت.

وی در پایان گفت: ما در لبنان با مردم فلسطین هستیم و طرح معامله قرن و کل مفاد آن از اشغال تا منع حق بازگشت و تلاش برای اسکان دایم آوارگان را رد می کنیم.

این طرح که هشتم بهمن ماه در واشنگتن رونمایی شد، منطق قطعنامه‌ها و قوانین جهانی، سازمان ملل متحد، طرح «دو دولت»، اعلان قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین، عقب نشینی رژیم اسراییل تا مرزهای ۱۹۶۷ میلادی و الزام این رژیم به از بین بردن شهرک‌های صهیونیست نشین در کرانه باختری رود اردن را زیر پا گذاشت.

کشورهایی که به طور مستقیم از طرح معامله قرن زیان می‌بینند فلسطین، سوریه، اردن و لبنان هستند. این طرح، قدس و بخشی از منطقه کرانه باختری در فلسطین، منطقه جولان در سوریه، منطقه غور در اردن و منطقه مزارع شبعا در جنوب لبنان را در اختیار رژیم اسراییل قرار داده است.

هم‌چنین پناهندگان فلسطینی حق بازگشت به سرزمین خود را ندارند و باید در کشورهای میزبان، اسکان دایم بگیرند. معامله قرن می‌خواهد که این پناهندگان را به شهروندان سوری، اردنی و لبنانی تبدیل کند.

انجمن هنری و ادبی «ابداع» با همکاری مرکز توسعه پایدار لبنان وابسته به شهرداری منطقه «حاره حُریک» بیروت، شب شعری را به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران برگزار کرد.

در این شب شعر که در مرکز همایش‌های این شهرداری برگزار شد جمعی از شاعران، ادب دوستان، ساکنان منطقه شیعه نشین جنوب بیروت و نیز «عباس خامه یار» رایزن فرهنگی ایران در لبنان شرکت کردند.

عباس خامه یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان در سخنانی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر و همزمانی آن با ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن، این روز را بهترین زمان برای ابراز محبت نسبت به پیامبر اکرم(ص) و خاندان آن حضرت برشمرد.

وی با بیان این که هنرمندان و شاعران بهترین افرادی هستند که در طول تاریخ توانسته اند با کاربرد زیباترین و گویاترین واژه ها به بیان افکار و اندیشه های ناب بپردازند، تأکید کرد: تأثیر ادبیات پربار فارسی و عربی از گذشته تاکنون در تبیین مفاهیم انسانی در سراسر گیتی، آشکار است.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین به سالروز ولادت حضرت زهرا(س) و جایگاه زن از نگاه امام خمینی(ره) و نقش او به عنوان ستون خیمه جامعه، اشاره کرد و گفت: امام خمینی(ره) دامان زن را معراج مرد و ساحت پاک و جایگاه رفیع زنان را به بهترین شکل معرفی کرده است.

خامه یار اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جایگاه زن در بیان شهیدان مطهری، بهشتی، مرحوم علامه طباطبایی و نیز امام خمینی(ره) به طور کامل و با بیانی رسا، تبیین و حقوقی را که اسلام برای زنان در نظر گرفته به بهترین وجه معرفی شده است.

وی به حضور فعال زنان در جامعه اسلامی ایران در ابعاد مختلف علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی اشاره و خاطرنشان کرد: ابعاد و روابط انسانی و اخلاقی میان حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) الگوی والای خانواده است.

خامه یار در ادامه، زبان شعر و مدح حضرت زهرا(س) و روز زن را بهترین شیوه برای تبیین جایگاه او معرفی کرد و از حضور ادیبان  و شاعران و نیز، جمعیت ابداع و مرکز توسعه پایدار که زمینه برپایی شب شعر را فراهم کردند، قدردانی کرد.

سپس ۹ تن از شاعران جوان مرد و زن، با زیباترین واژگان، هنرمندانه آفرینش‌های ادبی و سروده‌های خود را با مفاهیم فاخری عرضه کرده و به ستایش بانوی نمونه بشریت پرداختند،

در ادامه برنامه علی عباس، شاعر سرشناس لبنانی و رییس جمعیت ابداع طی سخنانی از شاعران جوان و ابتکارهای ادبی آنان ستایش کرد و رایزن فرهنگی ایران را بخاطر فعالیت های فرهنگی‌اش ستود.

در پایان برنامه، لوح یادبود توسط خامه یار به یکایک شاعران تقدیم و به وی نیز به پاس فعالیت هایش لوح سپاس توسط مرکز ادبی ابداع و شهرداری حاره حُریک  اهدا شد.

بنابر اعلام این خبر، نمایشگاه خوشنویسی انفرادی محمد مؤذن، هنرمند لبنانی برپا و تابلویی توسط این هنرمند به رایزن فرهنگی کشورمان اهدا شد.

همچنین، به مناسبت چهل و يكمين سالروز پيروزی انقلاب اسلامی ايران و چهلمين روز از شهادت سردار سليمانی، مراسمی با حضور عباس خامه‌یار، رايزن فرهنگی كشورمان، مسئولان منطقه و جمعی از علاقه‌مندان و شيفتگان جمهوری اسلامی ايران در مجمع سيدالشهدای شهرستان دِبعال در جنوب لبنان برگزار شد.

رايزن فرهنگی كشورمان با تأكيد بر اهميت جايگاه جمهوری اسلامی ايران در منطقه گفت: نقش امام خمينی در پيروزی انقلاب اسلامی بسيار سرنوشت ساز بود و اين انقلاب توانست نه تنها در سطح منطقه بلكه در سطح جهان معادلات سياسی را بر هم زند.

وی افزود: دستاوردهای جمهوری اسلامی ايران در طول چهار دهه در تمام ابعاد علمی، فرهنگی، اجتماعی و سياسی و نظامی و به رغم وجود تحريم نشان دهنده قدرت و صلابت و عزم ملت ما و رهبر عظيم الشأن آن است كه توانسته با قدرت كشتی انقلاب را هدايت كند.

خامه يار در پايان به ويژگي‌های شخصيتی حاج قاسم سليمانی اشاره کرد و ايشان را نمونه ای از انسان وارسته معرفی کرده و درباره اخلاق، تواضع، اشك‌های نيمه شب و تسليم بودنش در برابر خداوند‌ و شخصيت عبادی و عرفانی وی را برتر از بُعد نظامی وی دانست چرا كه شخصيت نظامی‌اش برجسته تر از ابعاد ديگر شخصيتی او نشان داده شده است.

مراسم بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و چهلمين روز شهادت سردار سليمانی با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی، دینی، نمایندگان برخی گروه‌های فلسطینی و علاقه‌مندان به ایران اسلامی در مركز فرهنگي امام خمينی(ره) شهر صور برگزار شد.

عباس خامه‌یار، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان در سخنان خود، گفت: سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی سپاه قدس و همراهان او توانستند از تجزیه کشورهای عربی و اسلامی پیشگیری کردند. سردار سلیمانی جلوی تحقق توافق نامه سایکس - پیکو دوم را که هدفش تقسیم ملت‌های خاورمیانه است گرفت.

وی ادامه داد: یک صدوپنج سال پیش و در بحبوحه جنگ اول جهانی وزیران امور خارجه انگلیس و فرانسه توافق نامه امضا کردند که پس از فروپاشی امپراتوری عثمانی کشورهای عربی و اسلامی مانند عراق، اردن، سوریه، لبنان و فلسطین را که جزو آن امپراتوری بودند میان خود تقسیم کنند.

خامه‌یار تأکید کرد: این توافق‌نامه، نامش را از مارک سایکس وزیر امورخارجه انگلیس و فرانسوا ژرژ پیکو وزیرامور خارجه فرانسه گرفته ‌است. مذاکرات سری و اولیه آن ها از نوامبر ۱۹۱۵ تا  ژانویه ۱۹۱۶ میلادی انجام شد و پس از شکست امپراتوری عثمانی، کشورهای یاد شده تجزیه و تقسیم شدند.

رايزن فرهنگي ایران در لبنان خاطرنشان کرد: شهید قاسم سلیمانی توانست در برابر طرح تقسیم منطقه‌ خاومیانه از سوی آمریکایی ها و صهیونیست ها مقاومت کند و یک دلیل تحریم های ظالمانه مقام های کاخ سفید علیه ایران همین مقاومت فرمانده شهید نیروی قدس بود که مانع عمده توسعه طلبی صهیونیسیت ها در این منطقه بود.

وی خاطر نشان کرد: اگر ملتی اراده کند در برابر دشمنانش بایستد، نتیجه ی آن همان چیزی می شود که در زمان حاضر شاهد آن هستیم. مقاومت ملت ایران در برابر آمریکا طرح های این کشور را ناکام گذاشته و پیروزی را برای کشورمان به ارمغان آورده است.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان با تأکید بر حق مسلم ملت‌های مستضعف در دفاع از هویت و سرزمین خود گفت: این ملت‌ها در هر کجای گیتی به ویژه ملت‌های محور مقاومت در فلسطین، یمن، عراق، سوریه و لبنان حق دارند به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی جشن بگیرند زیرا ایران تنها کشوری است که در کنار آنان در رویارویی شان با آمریکا و صهیونیست‌ها ایستاده است.

در پایان این مراسم عبدالکریم الراعی، مدیر مرکز فرهنگی امام خمینی در صور هدیه‌ای به رسم یادبود به رایزن فرهنگی ایران اهدا کرد.

مراسمی به مناسبت چهلمين روز شهادت سردار رشيد اسلام سپهبد قاسم سليمانی مركز فرهنگی سيدة نساء العالمين لبنان با حضور عباس خامه‌یار، رايزن فرهنگی كشورمان در لبنان و جمعی از بانوان نخبه و فرهيخته برگزار کرد.

خامه‌يار در سخنانی، ضمن بررسی ابعاد اخلاقی، عرفانی و معنوی شهيد والا مقام سردار سليمانی خاطرنشان كرد: شناخت شخصيت سردار سليمانی بدون داشتن اطلاعات عرفانی و آشنايی با مباحث عرفانی و مذهبی امكان پذير نبوده چرا كه اين شهيد عزير با قرآن كريم، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه انس عجيبی داشت و در سخنانش اين امر به روشنی مشهود بود.

رايزن فرهنگی كشورمان در توصيف تشييع تاريخی و بی‌نظير سردار دلها گفت: بزرگترين تشييع يك فرمانده نظامی در طول تاريخ بشريت به شمار می‌رود كه ايران تمام قد به احترام او ايستاد و همه حول خاتم سليمانی همگی جمع شدند.

وی افزود: اين تشييع نوعی همبستگی و وحدت ملی را به نمايش گذاشت و انقلاب ديگری را به رخ جهانيان كشيد، سيل جمعيت تمام تلاش‌های مذبوحانه آمريكائيها و صهيونيست‌ها پيرامون انقلاب اسلامی را از بين برد و رفراندوم ديگری را از سوی ملت ايران در تأييد نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران و محور مقاومت به نمايش گذاشت.

خامه‌يار در پايان سخنان خود، ضمن معرفی جنگ سخت و نرم دشمن به بعد ديگری از اين جنگ‌ها كه همان جنگ هوشمندانه سردار سليمانی اشاره نموده و آن را مايه فخر هر ايرانی دانست كه بايد گفت ابعاد نظامی شخصيت سردار سليمانی ديگر ابعاد شخصيتی او را تحت پوشش خود قرار داده و ارزش‌های انسانی اين شهيد والامقام را مخفی كرده است، اما با مروری به زندگی ايشان می‌توان ابعاد انسانی و اخلاقی و دينی و عرفانی او را به خوبی دريارفت نمود. او شخصيت فراملی داشت كه در دل همه جای گرفت و هر جا كه قدم گذاشت همه او را ستودند و او به معنای واقعی پدر محور مقاومت بود.

به مناسبت سالروز پيروزی انقلاب اسلامی ايران انجمن فرهنگی امام خمينی(ره) در لبنان، همايشي فرهنگی با عنوان «شهادت و پيروزی» با حضور رايزن فرهنگی كشورمان و جمعی از اساتيد حوزه و طلاب علوم دينی لبناني و خارجي  از حوزه‌های مختلف و علاقمندان به جمهوری اسلامی ايران در مركز فرهنگی (كامل جابر) در شهر نبطيه برگزار كرد.

عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان به معرفی ابعاد مختلف شهيد سردار سليمانی پرداخت و امام خمينی(ره) اين بنده صالح خداوند را كه انقلاب اسلامی ايران به دست مبارك ايشان بنيان گذاری شد را الگويی برای ديگر جهانيان معرفی كرد.

وی گفت: امام خمينی(ره) از هيچ قدرتی هراس به خود راه نمی‌داد و حتی زمانی كه مزدوران شاه ايشان را دستگير كرده و به تهران منتقل می‌كردند، امام بود كه به آنان آرامش می داد.

خامه‌يار در ادامه، افزود: بنيان گذار جمهوری اسلامی ايران با ايمان و صلابت خود و تكيه بر قدرت مردمی از همان آغاز انقلاب توانست نظام مستبد و ستمگر را سرنگون كند.

وی با اشاره به برخی ويژگی‌های شخصيت سردار قاسم سليمانی گفت: ايشان از جمله افراد معدودی است كه در تاريخ در حد و اندازه يك امامزاده مورد تكريم و احترام قرار گرفتند و به عنوان يك ولی از اوليای خداوند نزد اقشار مختلف مردم ايران تبديل شد و خون پاك ايشان دلها را در سراسر جهان اسلام مجذوب خود كرد.

رايزن فرهنگی كشورمان به پرسش‌های حاضران پاسخ گفت و از نمايشگاه فرهنگی كه در حاشيه اين نشست برپا شده بود، بازديد كرد.

نشست هم انديشی بيش از 30 تن از روشنفكران و تحليلگران لبنانی در محل رايزنی فرهنگی كشورمان در بيروت برگزار شد. اعضای «انجمن سه‌شنبه‌ها» به منظور تسليت گفتن به رايزن فرهنگی و بررسی شرايط بعد از شهادت سردار قاسم سليمانی با عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی جمهوري اسلامي ايران در لبنان گفت‌وگو كردند.

خامه‌يار با تشكر از حضور روشنفكران در اين نشست و ابراز همدردی آنان به مناسبت شهادت سردار سليمانی و همراهان وی به بيان موضوع اين اقدام جنايتكارانه و پيامدهای آن پرداخته و سپس به تشييع ميليونی و بی سابقه اين سردار شهيد در شهرهای مختلف ايران و به ويژه اهواز  و تهران، قم، مشهد و كرمان اشاره کرد و گفت: مراسم تشييع در اهواز به رغم اين كه ابتدا در برنامه ها گنجانده نشده بود اما به درخواست و اصرار مردم اين شهر صورت گرفت و اين نشانه محبت مردم به اين شخصيت كم نظير بود.

وی با اشاره به اعتراف تحليل گران به عظمت اين تشييع گفت: انقلاب‌های زيادی در جهان رخ داده و مردم انقلاب كرده در رثای انقلابيون خود به خيابان ها ريخته و حضور يافته اند، اما تاكنون حضور چشمگير و بی سابقه ای را برای بدرقه انسانی كه تمام هستی اش را فدای برقراری امنيت و دفاع از استقلال و هويت اسلامی مردم منطقه كرده بود را در جهان سراغ نداريم و بايد مدعی شد كه اين فرهنگ ايران اسلامی است كه چنين حماسه ای را آفريد و عناوين و القابی مانند «سردار عشق» و «سردار دلها» كه مردم به اين شخصيت بزرگ دادند همگی ريشه در ادبيات و فرهنگ اين مرز و بوم دارد.

رايزن فرهنگی كشورمان سپس به ابعاد غير نظامی سردار سليمانی اشاره كرد و گفت: او فردی بود كه بنا به گفته مقام معظم رهبری از دوربين ها و فلاش ها دوری می جست، حتی در جلساتی كه به صورت رسمی با حضور مسئولان نظام برگزار می شد او در گوشه ای و به دور از نگاهها می نشست.

خامه‌يار افزود: ابعاد اخلاقی و انسانی او بسيار فراتر از ابعاد نظامی اوست  و تمام رفتار او درسی برای آزادگان، آزادی خواهان و آيندگان ما خواهد بود و در آينده اميدوارم همراهان او خصوصيات اخلاقی او را نشر دهند.

وی با اشاره به شخصيت هوشمند و قدرت نرم و سخت شخصيت سردار سليمانی گفت: بايد درباره قدرت نرم يا قدرت سخت و هوشمندی كه در درون ملت ايران و مقاومت وجود دارد و در شخصيت شهيد سليمانی تجلی يافته سخن بگويم، اين همان قدرتی بود كه در تشييع اين سردار ديديم، قدرت نرم سپبهد سليمانی در تشييع بود كه نگاه بيرون را نسبت به او تغيير داد.

رايزن فرهنگی كشورمان در ادامه با اشاره به سيلی ايران به آمريكا و هدف قرار دادن پايگاه نظامی آنان در عراق گفت: ابهت و هيبت آمريكا با اين ضربه فرو پاشيد و افسانه شكست ناپذيری آمريكا از بين رفت. امام خامنه ای بارها اعلام كرده بودند كه هزينه مقاومت بسيار كمتر از تسليم شدن در برابر آمريكائيها و مذاكره با آنان است.

خامه‌يار با اشاره به اين نكته كه وضعيت پيش از ترور با وضعيت پس از ترور سردار سليمانی بسيار متفاوت است گفت: ما در مرحله جديدی قرار گرفته ايم و شاهد بوديم هنگامی كه سردار حاجی زاده در رسانه ها ظاهر شد، پرچم های مختلف گروههای مقاومت كل منطقه پشت سر او چيده شده بودند كه خود اين امر تاكنون بی سابقه بوده و شفافيت محور مقاومت، خود نشانه قدرت اين محور بوده و در حال حاضر اين محور در برابر تمام توطئه ها ايستاده است.

جمعی از اعضاي انجمن معلمان جنوب لبنان به مناسبت سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی ايران و تبريك اين روز فرهيخته، امروز با دكتر خامه يار رايزن فرهنگی كشورمان در محل اين رايزنی ديدار كردند.

معلمان ضمن قدرداني از رايزني  فرهنگي و نقش فرهنگي والاي آن در لبنان، بر اهميت و  ضرورت الگوبرداري دانش‌آموزان لبناني از پيشرفتهاي آموزشي و درسي در كشورمان مطالبي ايراد كردند و بر عهد خود درپايبنيدي ازحمايت همه جانبه از كشورمان تاكيد داشتند.

دومين نشست هم‌انديشی روشنفكران و كارشناسان لبنانی با حضور رايزن فرهنگی در سفارت جمهوري اسلامي ايران در محل سفارت جمهوري اسلامي ايرا در لبنان برگزار شد.

در اين نشست محمد جلال فيروز نيا ضمن تأکید بر حمایت از لبنان و  پاسخگویی به نیاز های دولت لبنان پیرامون مسائل جاری در ایران و نحوه مقابله با چالش های مختلف و نقش ایران در لبنان عراق سوریه یمن و منطقه و ضرورت فعال سازی نقش حضور فرهنگی رسانه ای و سیاسی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی، گردهمایی با حضور برخی از شخصیت‌های سیاسی و دینی محلی و جمعی از علاقه‌مندان به جمهوری اسلامی ایران در شهرستان هرمل در استان بقاع در شرق لبنان در مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) برگزار شد.

شيخ شیخ ماهر حمود، رییس اتحادیه علمای مقاومت لبنان سخنراني كرد. وی اظهار کرد: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بخاطر مواضع و حمایت تهران از مردم فلسطین است.

وی افزود: این امر از همان زمانی که امام راحل مجوز اختصاص وجوهات شرعی به مسئله فلسطین را صادر کرد، آغاز شد.

شيخ ماهر حمود خاطرنشان کرد: اکنون در جنگ اقتصادی قرار داریم و در این جنگ ایران و لبنان و محور مقاومت قرار دارند، اما همانند دیگر جنگ ها در آن پیروز خواهیم شد.

عباس خامه‌يار، رایزن فرهنگی كشورمان در لبنان نیز در این گردهمایی گفت: ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی رسالت دفاع و حمایت از ملت‌های مستضعف، بدون توجه به هویت مذهبی آنان و به ویژه فلسطین را بر دوش کشید و در این راه جانفشانی بسیار کرد.

وی با یادآوری پیشرفت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه اخیر در حوزه‌های علمی، فناوری و عمرانی افزود: فلسطین مسئله اصلی جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود. استقلال مردم ایران، هدف دشمنی آمریکایی‌ها است و ما شاهد این نشانه گیری آنان از همان ابتدای انقلاب اسلامی هستیم. 

نمایشگاه عکس دو جانباز ایرانی با عنوان «اراده زندگی» با حضور مقامات و هنرمندان لبنانی در مرکز اجتماعی شهرداری غُبیری در بیروت گشایش یافت. در این مراسم که مشاور و نماینده عباس مرتضی، وزیر فرهنگ و شماری از جانبازان، شخصیت های فرهنگی، هنری و فرهیختگان لبنان و سفیر و رایزن فرهنگی ایران در این کشور حضور داشتند ۶۰ تابلو عکس از رجبعلی قهرمانی و داوود عامری ۲ جانباز جنگ تحمیلی در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

عکس‌های قهرمانی دربرگیرنده ی آثار تاریخی، باستانی، گردشگری، هنری و صنایع دستی ۳۱ استان ایران و عکس های عامری شامل مفاهیم انتظار، صبر، جنگ، مقاومت، شور و نشاط، کوشش و مجاهدت برای رسیدن به اهداف است.

عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان با اشاره به گام دوم انقلاب و نيز گراميداشت فرماندهان شهيد گفت: رزمندگان با همت والای خود در ميادين نبرد در مقابل دشمن ايستادند و گاهی در اين راه جان خود و گاهی نيز دست و پای خود را از دست دادند، جانبازان همان شهدای زنده ای هستند كه با بدن سالم به ميدان رفتند و جانباز بازگشتند اما عزم آنها همچنان ثابت بوده و اراده آنها استوار و پايدار است.

وی با تجليل از رجبعلی قهرمانی و داود عامری، هنرمندان جانباز گفت: اينها افتخار كشورمان هستند و آثاری را كه خلق كرده اند مايه افتخار اين سرزمين بوده و تصاويری را بر جای گذاشتند تا درسی برای ما و انسان های جهان باشد. درود بر شهدا و گامهای شما، و ما نيازمند شمائيم و به امثال شما همچنان احساس نياز می شود.

محمد دکروب، رییس بنیاد جانبازان لبنان در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: زخم های شما جانبازان و دوربین هایتان پیام امام حسین (ع) در عاشورا را به ما منتقل کرد. شما اراده زندگی هستید و  با هنر خود زیبایی های خلقت خداوند را نمایان می کنید؛ تصویر برداری شما غیر از این که یک هنر زیبا و جدید است، یک وسیله برای مستند کردن بخشی از تاریخ معاصر است.

وی در ادامه افزود:  امام خمينی(ره) با دستان خود تمام موانع و دژهای دشمنان را فرو ريخت و با مهارت تمام در دلهای مردم نفوذ كرد و قلب ها همانند پروانه گرداگرد نورهدايت او جمع شدند.

این نمایشگاه به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و به همت بنیاد جانبازان لبنان و همکاری رایزنی فرهنگی ایران در بیروت برپا شد.

همچنین، مراسم گراميداشت چهل و يكمين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی با حضور سفير جمهوري إسلامي ايران در لبنان و رايزن فرهنگی كشورمان و صدها نفر از فرهيختگان و شخصيت های سياسی، دينی و فرهنگی، نمايندگان احزاب و جريان های سياسی و فرهنگی لبنان و ايرانيان مقيم در سالن شهرداری منطقه غُبيری با شكوه فوق العاده ای در بيروت برگزار شد.

خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان با تبريك چهل و يكمين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی و آغاز گام دوم انقلاب گفت: با گذشت چهار دهه از پيروزی انقلاب اسلامی ايران همچنان حضور امام خمينی را با آن عزم و اراده شاهديم و اين امر نشان دهنده آن است كه راهی را كه آن امام عزيز برای ما ترسيم كرده همچنان پر رهرو و با ثبات دنبال می شود.

خامه يار افزود: كسانی كه گمان می كنند، اين انقلاب كم رنگ تر شده بايد بدانند كه اين پيروزی امسال رنگ ديگری به خود گرفت و ما وارد مرحله ای تازه از ايمان و جهاد شده ايم كه در حال بهره وری از ثمرات آن هستيم.

 رايزن فرهنگی كشورمان گفت: در نخستين سال از دهه پنجم پيروزی انقلاب اسلامی نه تنها در برابر آن چه را كه شهدای ارجمند و علمای بزرگوار ما و رهبران عظيم الشأنمان برای ما به ارمغان آوردند سر تعظيم فرود می آوريم بلكه با عزمی راسخ گام دوم از انقلاب را با پيروزی های بيشتری آغاز می كنيم و چهار دهه آينده را آغازی برای پيشرفت های بيشتر علمی، فنی و توسعه همه جانبه می دانيم كه آغازش با آمدن امام خمينی و پايان دادن به دوران تاريك استبداد و استعمار بوده است.

خامه يار در ادامه با اشاره به مسئله فلسطين گفت: اين انقلاب با انتفاضه فرزندان قدس و مقاومت آنان در هم آميخت و باعث شد تا مقاومتی جديد در برابر رژيم سرطانی كه پيكر نخستين قبله مسلمانان را فرا گرفته ايجاد كند.

وی خاطر نشان كرد: رهبرمان امام خامنه‌ای امروز بر گام دوم و توجه به نسل چهارم انقلاب تأكيد كرده اند چرا كه دعوت جوانان به حركتی دينی و فكری می تواند منجر به ايجاد تغيير در تاريخ و تأثير گذاری شود.

رايزن فرهنگی كشورمان سپس به پيروزی منحصر به فرد انقلاب اسلامی در فضايی كه دو اردوگاه شرق و غرب حاكم بر منطقه و جهان بود اشاره کرد و گفت: ايران از دولتی ضعيف و بی اراده به دولتی قدرتمند از نظر صنعتی، علمی و نظامی و فرهنگی تبديل شد كه قدرت های استكباری بر روی آن حساب باز می كنند.

خامه يار در پايان به روح بلند سردار شهيد سپهبد سليمانی، خانواده های شهدای دفاع مقدس، مدافعان حرم، ،رزمندگان محور مقاومت و تمام آزادگان جهان درود فرستاد و از تمامی كسانی كه در اين مراسم باشكوه شركت داشتند تشكر كرد.

گروه همخوانی «وعد» سرودهايی را در تجليل از انقلاب اسلامی و شخصيت امام و رهبری و نيز فرماندهان شهيد و حاج قاسم سليمانی و ابومهدی المهندس اجرا كردند و در ادامه، مراسم تجليل از برخی شخصيت هايی كه با امام در پاريس و يا تهران ديدار كرده بودند برگزار شد.

«میشل نوفَل» روزنامه نگار پيش كسوت و نويسنده مسیحی و شیخ «احمد الزین» مفتی اهل سنت و فارغ التحصيل الازهر که با امام خمینی بنیانگذار انقلاب در «نوفل لوشاتو» و تهران دیدار کرده بودند، از خاطرات خود گفتند.

شیخ احمد الزین مفتی و خطیب مسجد «العمری» شهر صیدا، گفت: حضور امام خمینی(ره) مساله ای فراتر از رهبری و فرماندهی بود. وی مانند دیگر رهبران و شخصیت های بزرگ جهان نبود، او متعلق به انسانیت و همه جهان است، زیرا مساله عدالت اسلامی و عدالت انسانی را مطرح کرد.

وی افزود: من در هفته اول پیروزی انقلاب اسلامی با امام خمینی در تهران دیدار کردم و به ایشان گفتم که برای دعوت به وحدت و برادری اسلامی و انسانی میان همه مذاهب و طوایف، در کنار انقلاب اسلامی هستیم و با ايشان بر اين اساس بيعتی جاودانه داشتيم.

احمد الزین يادآور شد: به امام خمینی گفتم که همه جهان باید متوجه این مساله بشوند كه ما برای آرمان فلسطین و آزادی قدس و مسجد الاقصی و کلیسای قیامت در کنار شما ایستاده‌ایم.

وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران به تعصبات قومیتی، حزبی و طایفه ای توجهی ندارد، بلکه پرچمدار عدالت اسلامی است، به ويژه اين که ما به طور عینی شاهد تعصب های صهیونیستی علیه فلسطینیان هستیم و نیاز مبرم به وحدت اسلامی داریم که امام خمینی خواستار آن بود.

سپس كليپی از حضور سردار سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده شهید سپاه قدس سرود غم انگیز «سلام آخر» با صدای «احسان خواجه امیری» با زیرنویس عربی پخش شد که شرکت کنندگان را تحت تاثیر قرار داد.

«زهرا کاشانی» از دانش آموزان ایرانی ساکن بیروت نوشته ای به ۲ زبان فارسی و عربی در توصف شجاعت و ویژگی های سردار سلیمانی قرائت کرد.

«رجبعلی قهرمانی» و «داوود عامری» عکاسان جانباز ایرانی و ارایه دهنده تابلوهای تصویری در نمایشگاه عکس «اراده و زندگی» در لبنان، در آیین فجر پیروزی، خاطرات خود را از انقلاب و جنگ برای شرکت کنندگان بیان کردند.

در ادامه از شخصیت های ديگر در عرصه های فکری، فرهنگی، دانشگاهی و سیاسی لبنان که در تقویت روابط این کشور با ایران خدمات شايسته ار را ارائه كرده اند مورد تجليل و تكريم قرار گرفتند.

از جمله از مرحوم «ویکتور الکِک» استاد دانشگاه های لبنان و (قدیس یوسف)، دانش آموخته دانشگاه تهران، شاگرد «بدیع الزمان فروزانفر» و مدرس زبان و ادبیات فارسی در لبنان و «جرج جرداق» نویسنده فقید کتاب امام علی(ع) صدای عدالت انسانیت که به فارسی ترجمه شده و خود، در دهه ۱۳۷۰ خورشیدی به ایران سفر کرده و یکی از خیابان های تهران به نام اوست، از جمله شخصیت های مسیحی بودند که از آنان یاد و تجلیل شد.

هم چنین «سلیمان کتّانی» شاعر و ادیب لبنانی که در مورد ائمه شیعه کتاب نوشته، شعر گفته و با «امام موسی صدر» رهبر ربوده شده شیعیان لبنان دیدار و در خانه اش نماز خوانده است، دیگر شخصیت مسیحی بود که در آیین فجر پیروزی از او تجلیل شد.

سپس از اسقف مسيحی دكتر «آنطوان ضو» دبيركل كميته گفتگوی مسيحيت و اسلام که منزل امام خمینی را در قم، خمین و جماران در تهران دیده و در مورد مسیحیان ایران کتاب نوشته است نیز تجلیل شد. وی گفت: زمانی كه ما را برای بازديد از كاخ شاه در تهران بردند در آنجا احساس غربت كردم اما زمانی كه ما را به جماران و خانه امام بردند احساس كردم كه در خانه مسيح در شهر ناصره هستم.

از ديگر شخصيت هايی كه مورد تكريم قرار گرفتند، خانم «عفاف الحکیم» پژوهشگر لبنانی که امام خمینی را در جماران ملاقات کرده، «طونی الحاج» ادیب فارسی دان و مدرس این زبان، دكتر«علی زیتون» استاد دانشگاه و تحلیلگر مسایل انقلاب اسلامی، دكتر«طلال عتریسی» استاد دانشکده علوم انسانی واجتماعی دانشگاههای لبنان، مشاور آموزشی دانشگاه المعارف و نويسنده و کارشناس مسائل ایران و دكتر«عدنان منصور»وزير اسبق خارجه و نيز سفیر اسبق لبنان در تهران، را می توان نام برد.

به مناسبت چهل‌ويكمين سالروز پيروزی انقلاب اسلامی ايران و چهلمين روز از شهادت سردار سليمانی، مراسمی با حضور عباس خامه‌یار، رايزن فرهنگی كشورمان، مسئولان منطقه و جمعی از علاقمندان و شيفتگان جمهوری اسلامی ايران در مجمع سيدالشهدای شهرستان دِبعال در جنوب لبنان برگزار شد.

رايزن فرهنگی كشورمان با تأكيد بر اهميت جايگاه جمهوری اسلامی ايران در منطقه گفت: نقش امام خمينی در پيروزی انقلاب اسلامی بسيار سرنوشت ساز بود و اين انقلاب توانست نه تنها در سطح منطقه بلكه در سطح جهان معادلات سياسی را بر هم زند.

وی افزود: دستاوردهای جمهوری اسلامی ايران در طول چهار دهه در تمام ابعاد علمی، فرهنگی، اجتماعی و سياسی و نظامی و به رغم وجود تحريم نشان دهنده قدرت و صلابت و عزم ملت ما و رهبر عظيم الشأن آن است كه توانسته با قدرت كشتی انقلاب را هدايت كند.

خامه‌يار در پايان به ويژگي‌های شخصيتی حاج قاسم سليمانی اشاره نموده و ايشان را نمونه ای از انسان وارسته معرفی نموده و درباره اخلاق، تواضع، اشكهای نيمه شب و تسليم بودنش در برابر خداوند‌ و شخصيت عبادی و عرفانی وی را برتر از بُعد نظامی وی دانست چرا كه شخصيت نظامی اش برجسته تر از ابعاد ديگر شخصيتی او نشان داده شده است.

همچنین، مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور تعداد زيادي از شخصیت‌های سیاسی و مردمي و علاقه‌مندان به انقلاب اسلامی و رایزن فرهنگی ايران در شهرستان «طاريا» در منطقه بقاع در شرق لبنان برگزار شد.

خامه‌یار با اشاره به گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامی گفت: ایران توانسته با اقتدار و عزت، توطئه‌های داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را خنثی کند و از امتحان‌های سخت، سربلند بیرون بیاید.

وی به دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی در حوزه‌های علمی و پژوهشی اشاره و خاطرنشان کرد: موشک‌های بالستیک تنها برای حمایت از سرزمین ما نبوده بلکه هدف از تولید آن‌ها حفاظت از دستاوردهای دیگر ایران در حوزه‌های دفاعی، فنی و علمی است.

رایزن فرهنگی ایران در لبنان در ادامه به توصیف شخصیت سردار سپهبد قاسم سليماني پرداخت و گفت: او از صفات اخلاقی مانند تواضع، رحمت، اخلاص، ایمان، گذشت، عشق و محبت به مستضعفان و کودکان و نیز شجاعت در میدان جنگ برخوردار بود.

وی افزود: سردار سليماني در جهت خدمت به دیگران، قدرت هوشمند خود را که همان قدرت نرم است به کار برد و ما دیدیم که تشییع‌کنندگان پیکر او به تابوت وی تبرک جستند، آن حماسه میلیونی را آفریدند و با سردار به مثابه امام‌زاده ای برخورد کردند که همه به او توسل می‌جویند.

شهرداری شهرستان حزرتا واقع در منطقه مسيحی نشين زحله به مناسبت سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی ايران نشستی فكری با عنوان«تقويت وحدت ملی و روابط اسلام و مسيحيت» با حضور رايزن فرهنگی كشورمان، و جمعی از شخصيت های بر جسته مسيحی و اسلامی و نيز سياسی منطقه و انبوه علاقمندان به جمهوري اسلامي ايران برگزار کرد.

 خامه يار در سخنان خود ضمن ارائه گزارش مختصری از دستاوردهای علمی،فرهنگی، هنری نظامی و پزشكی در چهاردهه انقلاب اسلامی گفت: ارزش های سه گانه انقلاب اسلامی همان تكيه بر ملت، توسعه و استقلال  بوده و اين سه ركن تشكيل دهند كشوری است كه احترام خود را حفظ كرده است؛ اين ارزش‌ها برای ديگران بسيار مهم است.

در اين نشست همچنين حسين ابوحمدان شهردار حزرتا در سخنان خود با تبريك سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی ايران گفت: انقلاب اسلامی كه امام خمينی آن را هدايت كرد توانست در چهار دهه گذشته دستاوردهای مهمی به دست آورد و يكی از مهمترين دستاوردهای اين انقلاب قطع رابطه با رژيم صهيونيستی و تبديل سفارت آنها در تهران به سفارت فلسطين و نيز حمايت از گروههای مقاومت در فلسطين و لبنان بود.

عصام درويش اسقف روم كاتوليك منطقه زحله و بقاع با تأكيد بر تقويت روابط اسلام و مسيحيت گفت:  من بر اين باورم كه صلح در جهان عرب و در تمام جهان به نقشی كه اديان ايفا می كنند، بستگی دارد. ما بايد در برابر مسائل روز انعطاف پذير باشيم و از تعصب و گسترش هراس در ميان مردم دوری كنيم و اگر قدرتمان را يكپارچه و تقويت نكينم و برای ائتلاف با يكديگر تلاش نكنيم نگران آن هستم كه وارد مرحله تازه ای از دوران پسا اديان شويم.

درويش در پايان خاطر نشان كرد كه مواضع جمهوري اسلامي ايران با رهبری قدرتمند و با ثباتش سهم بسزايی در محافظت از كرامت انسانی و وحدت ملی دارد و اميدواريم كه ديدگاههای ايران به ديدگاههای جهان عرب متصل شود تا به يك وحدت يكپارچه و همه جانبه ميان ملتها دست يابيم.

مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی توسط حزب الله لبنان با حضور و سخنراني رايزن فرهنگي جمهوري إسلامي ايران در لبنان در تالار مسجد المصطفی(ص) شهر بعلبک در شرق این کشور برگزار شد.

در اين مراسم خامه‌يار با اشاره به نقش رهبری امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: چنانچه نیروهای آمریکایی خودشان از عراق و منطقه خارج نشوند ضربة محور مقاومت آنها را در بر خواهد گرفت و آنها را مجبور به عقب نشینی خواهد کرد.

رايزن فرهنگي ایران گفت: پس از ۴۱ سال انقلاب اسلامی ایران مسیر موفقیت خود را برای تحقق اهداف حق طلبانه و عادلانه ادامه می دهد و از هر زمان دیگری استوارتر، قوی تر و با قدرت تر است و ما افتخار می کنیم که با تمام توان برای رسالت انقلاب و اهداف آن ثابت قدم هستیم و هرگز به آمریکا اجازه نخواهیم داد که موفقیت های انقلاب ما و خون شهدایمان را پایمال کند.

خامه‌يار  افزود: دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی مربوط به زمان حاضر نیست بلکه آمریکا از لحظه پیروزی انقلاب، دشمنی خود را آغاز کرد و از هرگونه جنایتی علیه مردم پرافتخار ما دریغ نکرد و الحمدالله همیشه در مواجه با انقلاب اسلامی ایران ناامید شده و شکست خورده و به اهداف شوم خود نرسیده است.

همچنین، یک گردهمایی در مرکز فرهنگی امام خمینی(ره) به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و چهلمین روز شهادت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی با حضور برخی از شخصیت‌های سیاسی و دینی محلی و جمعی از علاقه‌مندان به جمهوری اسلامی ایران در شهرستان هرمل در استان بقاع در شرق لبنان برگزار شد.

شيخ شیخ ماهر حمود، رییس اتحادیه علمای مقاومت لبنان سخنراني كرد. وی اظهار کرد: تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران بخاطر مواضع و حمایت تهران از مردم فلسطین است و این امر از همان زمانی که امام راحل مجوز اختصاص وجوهات شرعی به مسئله فلسطین را صادر کرد، آغاز شد.

شيخ ماهر حمود خاطرنشان کرد: اکنون در جنگ اقتصادی قرار داریم و در این جنگ ایران و لبنان و محور مقاومت قرار دارند، اما همانند دیگر جنگ ها در آن پیروز خواهیم شد.

خامه‌يار نیز در این گردهمایی گفت: ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی رسالت دفاع و حمایت از ملت های مستضعف، بدون توجه به هویت مذهبی آنان و به ویژه فلسطین را بر دوش کشید و در این راه جانفشانی بسیار کرد.

مراسمی به مناسبت چهلمين روز شهادت سردار رشيد اسلام سپهبد قاسم سليمانی مركز فرهنگی سيدة نساء العالمين با حضور رايزن فرهنگی كشورمان و جمعی از بانوان نخبه و فرهيخته برگزار کرد.

خامه‌يار در سخنان خود، ضمن بررسی ابعاد اخلاقی، عرفانی و معنوی شهيد والا مقام سردار سليمانی پرداخته و خاطر نشان كرد: شناخت شخصيت سردار سليمانی بدون داشتن اطلاعات عرفانی و آشنايی با مباحث عرفانی و مذهبی امكان پذير نبوده چرا كه اين شهيد عزير با قرآن كريم، نهج البلاغه و صحيفه سجاديه انس عجيبی داشت و در سخنانش اين امر به روشنی مشهود بود.

رايزن فرهنگی كشورمان در توصيف تشييع تاريخی و بی نظير سردار دلها گفت: بزرگترين تشييع يك فرمانده نظامی در طول تاريخ بشريت به شمار می رود كه ايران تمام قد به احترام او ايستاد و همه حول خاتم سليمانی همگی جمع شدند.

وی افزود: اين تشييع نوعی همبستگی و وحدت ملی را به نمايش گذاشت و انقلاب ديگری را به رخ جهانيان كشيد، سيل جمعيت تمام تلاش های مذبوحانه آمريكائيها و صهيونيست ها پيرامون انقلاب اسلامی را از بين برد و رفراندوم ديگری را از سوی ملت ايران در تأييد نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران و محور مقاومت به نمايش گذاشت.

جمعيت زنان حزب الله مراسم گراميداشت چهل و يكمين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی ايران و ولادت حضرت زهرا سلام الله عليها را با حضور رايزن فرهنگی كشورمان و جمعی از بانوان علاقمند به جمهوری اسلامی ايران را در حسينيه امام هادی ضاحيه جنوبی برگزار کرد.

خامه يار به همين مناسبت ضمن تبريك چهل و يكمين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی و سالروز ولادت با سعادت سرور زنان جهان حضرت زهرا سلام الله عليها سخنانی ايران کرد.

در پايان لوح يادبودی از سوی جمعيت زنان به رايزن فرهنگی كشورمان اهدا شد.

نشست هم‌انديشی «رسانه، شهادت و پيروزی» در شهرداری برج البراجنه به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و چهلم شهید سردار سلیمانی و گرامیداشت فرماندهان شهید مقاومت با حضور سفیر جمهوري اسلامي ايرانو رایزن فرهنگی کشورمان، انور جمعه نماینده فراکسیون مقاومت در پارلمان، عاطف منصور شهردار برج البراجنه و جمعی از علاقمندان به جمهوری اسلامی ایران در محل شهرداری برج البراجنه در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد.

خامه‌یار ضمن تبریک این مناسبت و گرامیداشت سردار شهید سلیمانی و دیگر فرماندهان مقاومت گفت: شهادت، پیروزی و رسانه سه ضلع یک مثلث هستند که هر سه به طور مساوی مکمل یکدیگرند و باید به این نکته توجه کرد که فرهنگ شهادت و فرهنگ پیروزی با کمک رسانه می توانند تأثیر گذار باشند.

انور جمعه نماینده فراکسیون مقاومت در پارلمان لبنان با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و گرامیداشت سرداران و فرماندهان شهید محور مقاومت و با اشاره به مسئله رسانه ها و جایگاه آنها در خصوص انعکاس خبرها گفت: در دورانی که در انقلابی از تکنولوژی ها به سر می بریم، مهم این است که بدانیم جایگاه رسانه مقاومت در این میان کجا قرار دارد و باید امکانات خود را هم سطح امکانات بسیار عظیم و تجهیزات ماهواره ای آنها قرار دهیم تا بتوانیم رسانه شهادت و پیروزی باشیم و با تولیدات خود مخاطبان را با روشی نرم تحت تأثیر قرار دهیم.

انجمن هنری وادبی «ابداع» با همکاری مرکز توسعه پایدار لبنان وابسته به شهرداری منطقه «حاره حُریک» بیروت چهارشنبه شب شب شعری را به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران برگزار کرد.

در این شب شعر که در مرکز همایش‌های این شهرداری برگزار شد جمعی از شاعران، ادب دوستان، ساکنان منطقه شیعه نشین جنوب بیروت و نیز عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان شرکت کردند.

خامه یار در سخنانی  با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر و همزمانی آن با ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها و روز زن، این روز را بهترین زمان برای ابراز محبت نسبت به پیامبر اکرم(ص) و خاندان آن حضرت برشمرد.

وی با بیان این که هنرمندان و شاعران بهترین افرادی هستند که در طول تاریخ توانسته اند با کاربرد زیباترین و گویاترین واژه ها به بیان افکار و اندیشه های ناب بپردازند، تاکید کرد: تأثیر ادبیات پربار فارسی و عربی از گذشته تاکنون در تبیین مفاهیم انسانی در سراسر گیتی، آشکار است.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین به سالروز ولادت حضرت زهرا و جایگاه زن از نگاه امام خميني و نقش او به عنوان ستون خیمه جامعه  اشاره کرد و گفت: امام خميني دامان زن را معراج مرد و ساحت پاک و جایگاه رفیع زنان را به بهترین شکل معرفی کرده است.

 خامه یار اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی جایگاه زن در بیان شهیدان مطهری، بهشتی، مرحوم علامه طباطبایی و نیز امام خميني به طور کامل و با بیانی رسا  تبیین و حقوقی را که اسلام برای زنان در نظر گرفته به بهترین وجه معرفی شده است.

سپس ۹ تَن از شاعران جوان مرد و زن، با زیباترین واژگان، هنرمندانه آفرینش‌های  ادبی و سروده های خودرا با مفاهیم فاخری عرضه کرده و به ستایش بانوی نمونه بشریت پرداختند.

در ادامه «علی عباس» شاعر سرشناس لبنانی و رییس جمعیت ابداع در سخنانی از شاعران جوان و ابتکارهای ادبی آنان ستایش کرد و رایزن فرهنگی ایران را بخاطر فعالیت های فرهنگی‌اش ستود.

در پایان، برنامه لوح یادبود توسط خامه یار به یکایک شاعران تقدیم و به وی نیز به پاس فعالیت هایش لوح سپاس توسط مرکز ادبی ابداع و شهرداری حاره حُریک اهدا شد.

در حاشیه این برنامه نمایشگاه خوشنویسی انفرادی محمد مؤذن هنرمند لبنانی برپا و تابلویی توسط این هنرمند به رایزن فرهنگی کشورمان اهدا شد.

به ‌مناسبت شهادت سردار شهيد سليماني و ابو مهدی مهندس، دانشگاه المصطفى(ص) العالميه مجلس ترحيمي با حضور ریيس دانشگاه حجت الاسلام محمد حسين مهدوي فر، رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان و ریيس انجمن جهاني علماي مقاومت آقاي شيخ ماهر حمود، برگزار کرد.

خامه‌يار در سخنان خود به شخصيت بالا و عالي‌قدر شهيد سليماني اشاره و مراحل جهاد آن شهيد عظيم را به شكل مختصري بيان کرد.

شيخ ماهر حمود، ریيس انجمن جهاني علماي مقاومت در سخنان خود عظمت شهادت را ترسيم كرده و فداكاري‌هاي شهداي عاليقدر در راستاي مقاومت جهت رسيدن به آزادي قدس گرامي‌داشت.

اين مجلس با سخنراني حجت‌الاسلام سيد عبدالصاحب الموسوي، مداح اهل‌بيت(ع) اختتام يافت. وی در سخنان خود اهميت پيروي و تولي به‌عنوان خط مشي جهت رسيدن به تكامل انساني و اسلامي تأكيد كرده و الگوهايي همچون مالك اشتر و اباالفضل العباس و قاسم سليماني كه اين خط را جهت رسيدن به كمال انتخاب كردند، مطرح کرد.

مراسم سالگرد پيروزي انقلاب إسلامي و چهلمين روز شهادت سردار سليماني در مركز فرهنگي امام خميني در شهر صور با حضور جمعی از شخصیت‌های سیاسی، دینی، نمایندگان برخی گروه‌های فلسطینی و علاقه‌مندان به ایران برگزار شد.

در اين مراسم رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان در سخنان خود بيان كردند كه سردار قاسم سلیمانی فرمانده شهید نیروی سپاه قدس و همراهان او توانستند از تجزیه کشورهای عربی و اسلامی پیشگیری کردند. سردار سلیمانی جلوی تحقق توافق نامه سایکس - پیکو دوم را که هدفش تقسیم ملت‌های خاورمیانه است گرفت.

در پایان این مراسم «عبدالکریم الراعی» مدیر مرکز فرهنگی امام خمینی در صور هدیه‌ای به رسم یادبود به رایزن فرهنگی ایران اهدا کرد.

به مناسبت سالروز پيروزی انقلاب اسلامی ايران انجمن فرهنگی امام خمينی(ره) در لبنان، همايشي فرهنگی با عنوان «شهادت و پيروزی» در مركز فرهنگی (كامل جابر) در شهر نبطيه با حضور رايزن فرهنگی كشورمان و عده زيادي از اساتيد حوزه و طلاب علوم دينی لبناني و خارجي  از حوزه های مختلف و علاقمندان به جمهوری اسلامی ايران برگزار كرد.

رايزن فرهنگی كشورمان با توجه عنوان اين نشست كه شهادت و پيروزی است، به معرفی ابعاد مختلف شهيد سردار سليمانی پرداخته و امام خمينی اين بنده صالح خداوند را كه انقلاب اسلامی ايران به دست مبارك ايشان بنيان گذاری شد را الگويی برای ديگر جهانيان معرفی كرده و گفت: امام خمينی از هيچ قدرتی هراس به خود راه نمی داد و حتی زمانی كه مزدوران شاه ايشان را دستگير كرده و به تهران منتقل می كردند، امام بود كه به آنان آرامش می داد.

خامه‌يار افزود: بنيان گذار جمهوری اسلامی ايران با ايمان و صلابت خود و تكيه بر قدرت مردمی از همان آغاز انقلاب توانست نظام مستبد و ستمگر را سرنگون كند.

وی با اشاره به برخی ويژگی‌های شخصيت سردار قاسم سليمانی گفت: ايشان از جمله افراد معدودی است كه در تاريخ در حد و اندازه يك امامزاده مورد تكريم و احترام قرار گرفتند و به عنوان يك ولی از اوليای خداوند نزد اقشار مختلف مردم ايران تبديل شد و خون پاك ايشان دلها را در سراسر جهان اسلام مجذوب خود كرد.

ارمنستان

با تلاش رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، مراسم بزرگداشت چهلمین روز شهادت سردار سرافراز میهن حاج قاسم سلیمانی با حضور آبراهامیان، نماینده مردم ارامنه در مجلس شورای اسلامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و جمعی از دیپلمات‌ها و کارکنان سفارت، معلمین، تجار و دانشجویان مقیم ارمنستان در سالن اجتماعات مسجد کبود ایروان برگزار شد.

مراسم با قرائت آیاتی چند از کلام‌الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و ادای احترام به سردار شهید قاسم سلیمانی آغاز شد.

آبراهامیان طی سخنانی از آزادی عقیده و زندگی ارامنه در جمهوری اسلامی ایران تقدیر و به رفتار ناباورانه برخی از مسیحیانی که از سوریه و عراق به ایران آمده بودند و کلیساهای ایران را دیدند، اشاره کرد.

نماینده مردم ارامنه در مجلس شورای اسلامی ضمن تکریم مقام سردار سلیمانی، رفتار و نگاه  انسانی او را ستود و با اشاره به خاطرات دیدار با سردار شهید گفت: در حالی که داعش بخشهایی از مناطق مسیحی نشین عراق را در محاصره یا تصرف داشت هیچیک از کشورهای غرب مسیحی حاضر به کمک به مردم این مناطق نشدند ولی سردار سلیمانی به محض دریافت درخواست کمک آنان، برای کمک به آنها اقدام کرد. او مسیحیان منطقه را مدیون شجاعت و رشادت سردار سلیمانی خواند.

ظهوری، سفیر کشورمان در ارمنستان نیز با اشاره به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به توصیف خصوصیات انسان‌سازی انقلاب و رشد دادن توانایی جوانان و شکوفا کردن استعداد آنها و هنر اسطوره سازی واقعی انقلاب پرداخت.

وی با تکریم یاد و خاطره شهید سپهبد سلیمانی، به توصیف خصوصیات اخلاقی سردار سلیمانی و جسارت و توانایی‌های او اشاره کرد و او را شخصیتی بی‌همتا که جای او به سادگی پر نخواهد شد خواند.

سید محمد رضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، با گرامیداشت یاد و خاطره سردار سرافراز کشورمان، سرزمین ایران را سرزمینی قهرمان‌پرور خواند که جای سردار سلیمانی در آن هیچگاه خالی نخواهد بود و افزود: جوانان سرزمین‌مان غیور مردانی هستند که پرچم عزت و آزادگی کشورمان را برافراشته نگاه خواهند داشت.

همزمان با فرارسیدن یوم الله 22 بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، مراسم جشن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران با حضور ایرانیان مقیم ارمنستان، برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت و همکاری سفارت جمهوری اسلامی، رایزنی فرهنگی ایران، مجتمع آموزشی شهید فهمیده و بانک ملت ایروان در سالن مجتمع آموزشی برگزار شد، ظهوری، سفیر کشورمان در سخنان خود ضمن تشریح شرایط انقلاب، چرایی انقلاب و جنگ تحمیلی، به دستاوردهای علمی و تکنولوژی و معنوی انقلاب پرداخت.

در این مراسم، فارسی‌آموزان مدرسه شماره 6 شهر ایروان به خواندن سرود و اشعار فارسی و همچنین، شاهنامه‌خوانی پرداختند.

سپس، گروه سرود مجتمع آموزشی شهید فهمیده به اجرای سرود پرداخت و گروه تئأتر دانش‌آموزان این مجتمع آموزشی تئاتر رستم و سهراب را به نمایش گذاشتند.

در پایان مراسم، جوایز گروه‌های هنری یاد شده همراه با جوایز دانش‌آموزان برتر مجتمع آموزشی شهید فهمیده توسط سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان اعطا شد.

صربستان

مراسم گرامیداشت چهل‌‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور شماری از شخصیت‌های صربستان، دیپلمات‌ها، مسئولان شرکت‌های تجاری و بازرگانی، خبرنگاران، شخصیت‌های فرهنگی و دانشگاهی، صاحب‌نظران و شهروندان صرب علاقه‌مند به ایران و ایرانیان مقیم در بلگراد برگزار شد.

حسن‌پور، سفیر جدید کشورمان پس از نواخته شدن سرود جمهوری اسلامی ایران و جمهوری صربستان، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که منطقه پیرامونی ما گرفتار آن است، برداشت‌های غلط و سوء محاسبات کشورهای فرامنطقه‌ای و منطقه‌ای است. پیامدهای این مسأله عمیقاً بر معادلات منطقه تأثیر گذاشته و می‌گذارد و مصادیق این مساله در بسیاری از تحولات اخیر خاورمیانه قابل مشاهده است.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان افزود: این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش دارد تا ندای صلح و آرامش را با پیشنهاداتی از جمله پویش صلح هرمز به ارمغان آورد.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه گذشته توانسته است با بهره‌گیری از فناوری‌های بومی به یکی از کشورهای پیشرفته علمی و صنعتی جهان در زمینه فناوری های نوین از جمله ژنتیک، نانو تکنولوژی، صنایع دفاعی، هوا فضا و انرژی هسته ای، پزشکی و آی تی تبدیل شود.

وزیر کار صربستان و تنی چند از معاونین وزارتخانه‌های این کشور و نمایندگانی از پارلمان صربستان، سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف از جنوب آسیا و خاورمیانه، آسیا، اروپا و آمریکای لاتین و آفریقا، نمایندگان بخش دولتی و خصوصی شامل بازرگانان و صاحبان صنایع، مسئولین مؤسسات تجاری و مالی، اساتید دانشگاه، دانشجویان و فعالان بخش‌های مختلف اقتصادی و علمی این کشور حضور داشتند.

در حاشیه این مراسم، نمایشگاهی از صنایع دستی و نمایشگاه و کارگاه آموزشی خوشنویسی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در بلگراد به نمایش گذاشته شد. محسن ابراهیمی از اساتید خط معلی ضمن نمایش بخشی از آثار خود، هنر زیبای خطاطی را برای حاضران به نمایش گذاشت که مورد استقبال بی‌نظیری از سوی دیپلمات‌ها، مقامات و شرکت کنندگان قرار گرفت. 

تاجیکستان

مراسم چهل و یکمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران با حضور شماری از مقامات و شخصیت‌های برجسته سیاسی، علمی و فرهنگی تاجیکستان، سفرا، دیپلمات‌ها و ایرانیان مقیم این کشور در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

محمد تقی صابری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان با تبریک فرا رسیدن چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ملت ایران و روز ملی جمهوری اسلامی ایران گفت: انقلاب اسلامی در طول بیش از چهار دهه عمر پربرکت خود توانسته با تکیه بر اصول و اهداف مترقی خود و با وجود مشکلات و چالش‌هایی چون جنگ هشت ساله و نیز دشمنی های مستمر و تحریم‌های ظالمانه آمریکا، در مسیر استقلال، آزادی، عدالت‌طلبی و پیشرفت گام برداشته و به دستاوردهای چشمگیری در عرصه های گوناگون دست یابد.

وی با اشاره به رویکرد کاسب کارانه آمریکا ترویج ناامنی از سوی آمریکا در منطقهاظهار داشت: جهان امروز در حالی دوران گذار در نظام بین الملل را می‌گذراند که رژیم آمریکا به دنبال تعمیم یکجانبه گرایی و تحمیل منافع خود بر دیگر ملت‌ها است.

سفیر ایران در تاجیکستان افزود: جنایت رژیم تروریستی آمریکا در به شهادت رساندن ژنرال قاسم سلیمانی که تمام تلاش و همت خود را صرف دفاع از میهن خود و مبارزه و نابودی گروه‌های تروریستی و تکفیری چون داعش در عراق و سوریه کرده بود و با توجه به اینکه به دعوت رسمی دولت عراق در آن کشور حضور یافت، مصداق بارزی از یک اقدام هنجارشکنانه و ضد بشری و نقض آشکار منشور ملل متحد و یک جنایت بین المللی بود.

صابری ادامه داد:  رئیس این رژیم(آمریکا) در تکمیل جنایت خود، از حمله به مراکز و اماکن تاریخی و فرهنگی ایران زمین سخن می‌گوید که بی‌شک طبق قواعد و قوانین بین المللی مصداق بارز "جنایت جنگی" است.

وی ضمن تبیین رویکرد جمهوری اسلامی درخصوص موضوع فلسطین، گفت: امروز شاهد ارائه طرح صلحی وقیحانه و تحمیلی موسوم به "معامله قرن" هستیم که بی‌شک این طرح نه تنها حقوق بنیادین و مشروع ملت فلسطین را پایمال می سازد، بلکه آینده و حیثیت مسلمانان و کشورهای اسلامی را نیز نشانه رفته است؛ قطعاً این طرح به نتیجه نخواهد رسید.

صابری افزود: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که تنها راه حل مسئله فلسطین برگزاری همه پرسی و مراجعه به آراء عمومی ساکنان اصلی فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی و تشکیل دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس شریف است.

سفیر ایران در تاجیکستان در ادامه به تحولات مثبت روابط جمهوری اسلامی ایران و تاجیکستان اشاره و خاطر نشان ساخت: سال ۲۰۱۹ میلادی سالی سرشار از دوستی و تفاهم میان دو کشور هم فرهنگ، هم زبان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان بود و ما با جدیت تلاش نمودیم که عزم و اراده مقامات عالیه دو کشور در جهت تحکیم و گسترش مناسبات دوجانبه محقق شود که خوشبختانه نتایج خوبی به همراه داشته است.

صابری با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که سفارت خود را در دوشنبه افتتاح کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره رشد و پیشرفت تاجیکستان عزیز را رشد و پیشرفت خود می‌داند و در طول ۲۸ سال استقلال جمهوری تاجیکستان در حد توان از هیچ کوششی برای تقویت اشتراکات دو ملت و حمایت از سرافرازی و پیشرفت برادران تاجیک خود دریغ نکرده است.

سفیر ایران در پایان برای دولت و ملت دوست و برادر، هم فرهنگ و هم زبان تاجیکستان آرزوی سعادت و موفقیت روزافزون کرد.

شرکت کنندگان در این مراسم، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به سفیر جمهوری اسلامی ایران و همتایان ایرانی خود تبریک گفتند.

در این مراسم نماهنگ های زیبایی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در طول چهل سال گذشته  با یادآوری خاطراتی از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز جاذبههای گردشگری ایران پخش شد.

برقراری مجدد پروازهای مستقیم میان شهرهای تهران و مشهد و دوشنبه، سفر جناب «مهرالدین» وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان به تهران و امضای سند همکاری های امنیتی دو کشور، سفر جناب دکتر روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به دوشنبه برای شرکت در اجلاس سران سیکا و ملاقات با «امامعلی رحمان» رئیس جمهوری تاجیکستان از جمله اقدامات مثبت و سازنده در روابط ایران و تاجیکستان بوده است.

همچنین رونمایی از کتاب جناب امامعلی رحمان با عنوان "زبان ملت، هستی ملت" با حضور مقامات، اندیشمندان و علاقه مندان زبان، تاریخ و فرهنگ مشترک دو کشور ایران و تاجیکستان، برگزاری سیزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، فنی و علمی دو کشور در تهران، امضای یادداشت تفاهم جهت انجام کارهای تکمیلی تونل استقلال، برگزاری نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی در شهر دوشنبه با حضور ۵۲ شرکت ایرانی با محوریت استان خراسان رضوی و برگزاری نشست مشترک تجار و فعالان اقتصادی دوکشور، برگزاری چهارمین نشست مشترک کنسولی، آزادی و عفو تعدادی از زندانیان دو طرف از دیگر اقدامات مثبت و سازنده در روابط دو کشور بوده است.

آلمان

به مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، همایشی تحت عنوان «ایران و دستاوردهای علمی و فناوری» در آکادمی کاتولیک در مرکز شهر برلین برگزار شد. در این همایش که توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران سازماندهی شده بود، علاوه بر میهمانان آلمانی، جمعی از دانشگاهیان ایرانی مقیم آلمان و همچنین جمعی از مسلمانان آلمانی حضور یافتند. 

در این همایش علمی سخنرانان به تشریح و تبیین دستاوردهای علمی و فناوری ایران شاخص‌های پیشرفت و توسعه در بخش‌های مختلف نانو تکنولوژی، فناوری فضایی، فناوری هسته ای، رشد توسعه انسانی و ... پرداختند. 

علاوه بر رایزن فرهنگی کشورمان به عنوان میزبان برنامه، توماس وورتس از آکادمی کاتولیک برلین، حمیدرضا یوسفی از دانشگاه پستدام آلمان و مهدی علیزاده از دانشگاه صنعتی برلین هر یک برخی از جلوه‌های پیشرفت دانش و فناوری‌های نو در ایران را برای حضار تشریح کردند. 

همچنین در فواصل سخنرانی‌ها، ویدئو کلیپ‌های مستند کوتاهی در باره پیشرفت‌های علمی ایران به زبان آلمانی دربردارنده آمار و نمودارهای پیشرفتهای ایران در حوزه‌های علمی و فناوری و همچنین شاخص‌ها و نمودارهای جایگاه و رتبه ایران در بین کشورهای جهان به نمایش گذاشته شد.

حمید محمدی، رایزن فرهنگی کشورمان به عنوان اولین سخنران همایش، گفت: این روزها ایرانیان در حال برگزاری جشن‌های چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستند. بدیهی است اولین و مهمترین دستاورد انقلاب  اسلامی ایران «استقلال» بود. استقلال و رهایی  از ابرقدرت های آن زمان. بدون تردید حفظ این استقلال به سادگی میسر نبوده است.

وی ادامه داد: ملت ایران از همان آغاز پیروزی انقلاب تا کنون، برای حفظ این استقلال هزینه های  سنگینی پرداخت کرده است. علاوه بر جنگ  تحمیلی هشت ساله علیه ایران و صدها نوع فشار و ظلم، تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا علیه مردم ایران، نمونه برجسته ای از این ظلم‌ها و ستم‌های غرب علیه ملت ایران است.

محمدی گفت: علیرغم همه محدودیت‌های ناشی از تحریم های اقتصادی شدید آمریکا علیه ایران، باعث افتخار است که اعلام کنم، ایران امروز از نظر توسعه علمی دارای جایگاه بسیار مطلوبی است.

توماس وورتس، مدیر بخش اسلام شناسی آکادمی کاتولیک برلین در سخنان کوتاهی از وضعیت علمی دانشگاه‌های ایران سخن گفت.

سومین سخنران همایش ایران و دستاوردهای علمی و فناوری، حمید رضا یوسفی، استاد دانشگاه پستدام آلمان بود. وی در سخنرانی خود با عنوان «گلوگاه تولید علم و فناوری ایران در چنگال محدودیت‌های غرب» اظهار کرد: اسلام شناسان مغرب زمین با پیش‌داوری‌های تکراری و جنگاور جلوه دادن اسلام و خاورشناسان با نگاه تجزیه طلبانه به جهان اسلام و بویژه ایران تصویری از این کشور ترسیم و به ذهن افکار عمومی تزریق کرده اند، که پر از افسانه سرایی است. این روش ایران هراسانه و چالش برانگیز تحت عنوان آزادی بیان کاری کرده است که دشوار می توان در غرب از ایران امروز و واقعیتهای آن صحبت کرد.

چهارمین سخنران همایش، مهدی علیزاده، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی برلین و دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تهران هم در سخنان خود تحت عنوان وضعیت آموزش و دانشگاههای ایران اظهار کرد: افتخارات بسیاری در طول نزدیک به چهار دهه فعالیت محققان کشورمان علیرغم توطئه‌ها و تحریم‌ها در حوزه های سلامت، کشاورزی، پزشکی، هوا و فضا، نانو تکنولوژی و فیزیک هسته ای حاصل شده است.

توماس اٌگر، استاد سابق ایران شناسی دانشگاه آزاد برلین با سرودن اشعاری منتخب از شعرای بنام ایران زمین به دو زبان فارسی و آلمانی قطعاتی از موسیقی سنتی ایران را با سنتور اجرا کرد که مورد استقبال بسیار حضار شرکت کننده قرار گرفت. 

کویته پاکستان

به مناسبت ایام‌الله دهه فجر، مراسم جشنی از سوی مدیریت مجتمع‌های آموزشی ایرانیان با حضور مربیان، مدیران و دانش‌آموزان برتر در مسابقات مختلف دهه فجر در محل سالن میجر نادر شهر کویته برگزار شد.

خانه فرهنگ ایران در کویته نیز با ارسال برخی از صنایع دستی و تابلوهای ایرانشناسی و تراکت های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که به دو زبان فارسی و اردو از قبل آماده شده بود و تابلوهای انقلاب اسلامی در سال 1357 و کتب و لوح‌های حضرت امام خمینی(ره) جهت امور نمایشگاهی مراسم جشن شرکت داشت.

سخنرانی شیخ‌لو، سرپرست مدارس ایرانی‌های کویته، اجرای سرود، دکلمه و قوالی دانش‌آموزان از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

سید حسین تقی‌زاده‌واقفی، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در کویته هم در سخنانی، گفت: آنگاه که پیامبر اسلام نهال توحید و یکتا پرستی را در ظلمتکده خرافه پرستی و بت پرستی زمان جاهلیت کاشت خیلی از مشرکین باور نمی‌کردند که این نهال در آینده‌ای نه چندان دور تبدیل به شجره و درختی تنومند خواهد شد که برکت آن تمام شرق و غرب آن زمان را خواهد گرفت و تاریخ تکرار شد.

وی ادامه داد: وقتی انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید و امام خمینی(ره) پرچم اسلام ناب را در ایران اسلامی برافراشت. دشمنان اسلام سعی کردن با توطئه های مختلف اعم از جنگ تحمیلی و فشار اقتصادی و قتنه ها و آشوب های مختلف و تهاجم و شبیخون های فرهنگی این انقلاب را نابود یا از اهداف مقدسش دور کنند ولی به برکت رهبری های حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری و  خون شهداء نه تنها این انقلاب متوقف نشده است بلکه هر روز باورتر شده است.

رفیعی، سرکنسول ایران هم در سخنرانی خود، با گزارش آماری از موفقیت علمی و صنعتی و اقتصادی کشورمان بالندگی نظام اسلامی را علی رغم همه فشارهای اقتصادی و سیاسی نشان از بی اثری یا کم اثر بودن تحریم ها دانست و این فشارها را سکوی پرشی برای ملت ایران قلمداد کرد.

صربستان

به مناسبت فرا رسیدن سالروز میلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(س)، مراسم جشن میلاد دخت نبی اکرم(ص) با حضور حسن‌پور، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در صربستان، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان و کارکنان و خانواده‌های سفارت و تنی چند از ایرانیان مقیم در محل سفارت ایران برگزار شد.

حسن‌پور در سخنانی، به جایگاه حضرت فاطمه سلام الله علیها نزد پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و به بیان خصوصیات اخلاقی ایشان پرداخت.

سفیر کشورمان در صربستان از حضرت فاطمه(س) به عنوان الگویی کامل برای زنان در سراسر جهان یاد کرد. 

وی همچنین، به تولد و زندگی پُربرکت آن حضرت اشاره کرد و روز زن و مقام مادر را به همه ماداران و بانوان و حضار تبریک گفت.

شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان هم در مدح حضرت زهرا(س) اشعاری را قرائت کرد و در ادامه، کلیپ‌هایی با همین مضمون پخش شد.

عراق (اربیل)

مراسم جشن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور نیچروان بارزانی، رییس اقلیم کردستان عراق با هماهنگی وابسته سرکنسولگری ایران در اربیل در تالار سعد عبدالله شهر اربیل برگزار شد.

نصرالله رشنودی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در سخنانی، به بیان مقدمه‌ای از شکل‌گیری انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) در بهمن‌ماه 1357 و دستاوردهای این انقلاب عظیم الشأن با رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای(مدظله العالی) پرداخت.

صفین دزه ای، رییس اداره روابط خارجی اقلیم کردستان عراق خاطرات مشترک مبارزه با رژیم بعث عراق و شهدای دفاع مقدس در برابر متجاوزین بعثی و مبارزه با داعش را یادآور شد.

نظمی حزوری، سرکنسول فلسطین در اربیل همچنین در سخنرانی خود، از پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از ملت مظلوم فلسطین قدردانی کرد.

اوگاندا

همزمان با حضور آقا جعفری، دستیار وزیر امورخارجه کشورمان و مدیرکل آفریقای آن وزارتخانه در کامپالا، مراسمی ویژه‌ای تحت عنوان «بزرگداشت میلاد حضرت فاطمه(س)، تولد امام خمینی(ره)، چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب اسلامی و چهلم سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» به همت سفارت کشورمان در اوگاندا با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و مجتمع فرهنگی شیعیان خوجه در این مجموعه فرهنگی ـ اسلامی برگزار شد.

در این مراسم که توام با برگزاری نمایشگاهی از عکس‌های مبارزات ملت قهرمان ایران و اقلام فرهنگی بود بخشی از وصیتنامه شهید سلیمانی نیز توسط دستیار ویژه وزیر امورخارجه کشورمان قرائت شد.

حجت‌الاسلام آخوندی روحانی مسجد خوجه‌ها، آقا جعفری، دستیار وزیر امور خارجه کشورمان و مدیرکل آفریقای آن وزارتخانه و محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان و محمد کانجی، مسئول روابط عمومی مجتمع خوجه‌ها به موضوع مراسم سخنرانی کردند.

حجت‌الاسلام آخوندی ابراز امیدواری کرد که انقلاب اسلامی ایران با پیروی از رهبر فرزانه خود به اهداف عالیه خود خواهد رسید.

وی در ادامه با اشاره به شجاعت‌های سردار سلیمانی به توضیح برخی از خدمات آن شهید والا مقام در کشورهای مختلف پرداخت.

حجت‌الاسلام آخوندی همچنین، به بیان گوشه‌هایی از زندگی حضرت زهرا(س) از زمان ولادت تا لحظه شهادت پرداخت.

قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان دومین سخنران مراسم با بیان گوشه‌هایی از شخصیت حضرت زهرا (س) بر اساس روایات پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) گفت: حضرت فاطمه(س) مظهر شخصیت انسان کامل و نمونه اعلای انسانیت، الگو و سرمشق برای زنان در همه زمان ها و مکان ها توسط شخص پیامبر اکرم(ص) بر اساس آموزه‎های قرآن مجید و سنت نبوی تربیت شده است.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی تربیت شده مکتب حضرت زهرا(س) است، گفت: ایمان و ارادت قوی به حضرت فاطمه(س) و ائمه معصومین(ع)، مطیع فرمان ولی فقیه بودن، اخلاص، تقوی، ایمان قوی، معنویت و حُب الوطن منشا قدرت و نفوذ سردار حاج قاسم سلیمانی در قلوب صدها میلیون انسان مسلمان و آزادگان جهان است.

رایزن فرهنگی ایران در ادامه گفت: وجود سرنوشت ساز و حیاتی سردارِ قهرمان حاج قاسم سلیمانی تنها یکی از دستاوردها و افتخارات بزرگ انقلاب اسلامی ایران تحت رهبری امام خمینی (ره) و امام خامنه ای(مدظله العالی) تربیت شده است. 

آقا جعفری، دستیار وزیر امور خارجه کشورمان و مدیر کل آفریقای آن وزارتخانه به عنوان سومین سخنران اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران ثمره مکتب حضرت زهرا (س) بوده و به عنوان امانت بزرگی به دست ما رسیده و از خدا بخواهیم این انقلاب را به صاحب اصلی آن برساند. انقلابی که چهل و یک سال با تکیه به آموزه های اسلام با رهبری امام خمینی (ره) و امام خامنه ای (مد ظله العالی ) به ثمر رسیده است.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی همچنان سر پا بوده و با دشمنان فراوان مواجه بوده و با توکل به خداوند توانسته است بر تمام دشمنی ها پیروز شود.

 آقا جعفری در ادامه سخنان خود با اشاره به فرازهایی از وصیتنامه شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: آن شهید والامقام خود را سرباز ولایت معرفی نموده بر ولایت تاکید داشت.

کانجی، مسئول روابط عمومی مجتمع شیعیان خوجه در کامپالا ضمن عرض تبریک میلاد با سعادت حضرت فاطمه(س) و چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، ملت ایران  و همه مسلمانان جهان گفت: هر چه بیشتر از روز شهادت سردار سلیمانی می‌گذرد مقام و منزلت و کار بزرگ و سرنوشت سازی که در خاورمیانه انجام است آشکارتر می شود.

وی در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه سردار سلیمانی از بزرگ ترین و پر افتخارترین قهرمانان انقلاب اسلامی ایران است، گفت: وجود شخصیت‌هایی مانند شهید سلیمانی امنیت و سلامت انقلاب اسلامی ایران و کشورهای منطقه را بیمه کرده است.

به مناسبت سالروز پيروزی انقلاب اسلامی ايران انجمن فرهنگی امام خمينی(ره) در لبنان، همايشي فرهنگی با عنوان «شهادت و پيروزی» با حضور رايزن فرهنگی كشورمان و جمعی از اساتيد حوزه و طلاب علوم دينی لبناني و خارجي  از حوزه‌های مختلف و علاقمندان به جمهوری اسلامی ايران در مركز فرهنگی (كامل جابر) در شهر نبطيه برگزار كرد.

عباس خامه‌يار، رايزن فرهنگی كشورمان به معرفی ابعاد مختلف شهيد سردار سليمانی پرداخت و امام خمينی(ره) اين بنده صالح خداوند را كه انقلاب اسلامی ايران به دست مبارك ايشان بنيان گذاری شد را الگويی برای ديگر جهانيان معرفی كرد.

وی گفت: امام خمينی(ره) از هيچ قدرتی هراس به خود راه نمی‌داد و حتی زمانی كه مزدوران شاه ايشان را دستگير كرده و به تهران منتقل می‌كردند، امام بود كه به آنان آرامش می داد.

خامه‌يار در ادامه، افزود: بنيان گذار جمهوری اسلامی ايران با ايمان و صلابت خود و تكيه بر قدرت مردمی از همان آغاز انقلاب توانست نظام مستبد و ستمگر را سرنگون كند.

وی با اشاره به برخی ويژگی‌های شخصيت سردار قاسم سليمانی گفت: ايشان از جمله افراد معدودی است كه در تاريخ در حد و اندازه يك امامزاده مورد تكريم و احترام قرار گرفتند و به عنوان يك ولی از اوليای خداوند نزد اقشار مختلف مردم ايران تبديل شد و خون پاك ايشان دلها را در سراسر جهان اسلام مجذوب خود كرد.

رايزن فرهنگی كشورمان به پرسش‌های حاضران پاسخ گفت و از نمايشگاه فرهنگی كه در حاشيه اين نشست برپا شده بود، بازديد كرد.

آقریقای جنوبی

به همت و مشارکت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی، در ایام الله دهه فجر و در روز ۲۲ بهمن ماه و به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران و بزرگداشت چهلمین روز شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی، مراسم با شکوهی در شهر دوربان این کشور برگزار شد. 

در این مراسم که با حضور مسلمانان و مسیحیان این شهر به اجرا درآمد، نماینده حزب حاکم (ANC)  سیرا ماپینگا و نماینده حزب کمونیست(SACP) خانم نسرین نولیتا، آزاد سیدات از مسلمانان فعال شهر  دوربان، مادر شهید عباس، علی میم پو، امام جماعت مسجد امام حسین(ع) این شهر و نیز احمد علی محسن زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی در خصوص اهمیت و تأثیر عمیق انقلاب اسلامی و لزوم تقویت جبهه مقاومت در برابر مبارزه با زیاده خواهی های مستکبرین به ایراد سخن پرداختند.

سخنرانان این مراسم ضمن تشریح اینکه چرا نام این انقلاب تاریخی «انقلاب اسلامی» نهاده شد؟، به عظمت، گستردگی، عمق و شعاع تاثیر جهانی آن اشاره و از رهبر کبیر این انقلاب، حضرت امام خمینی(ره) و نیز از مقام  والای شهید حاج  قاسم سلیمانی تجلیل کردند.

همچنین در این مراسم که مزین به تصاویری از راهپیمایی های ایام الله دهه فجر ۵۷ و همچنین عکس‌هایی از سردار دلها حاج قاسم سلیمانی، ابو مهدی المهندس بود، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا با اشاره به این جمله امام خمینی(ره) که فرمودند: «انقلاب ما انفجار نور بوده است» از مقام شامخ بنیان گذار انقلاب اسلامی تمجید و به بیان دستاوردهای عظیم این انقلاب نورانی پرداخت. 

محسن‌زاده در ادامه، سردار سلیمانی را پیرو واقعی امام حسین(ع) معرفی و ضمن ستایش از تلاش‌های خستگی ناپذیر و نقش بی بدیل او در مبارزه بی امان با مستکبرین جهانی و دفاع مداوم از مظلومان عالم، و با قرائت بخش‌های مهمی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی مقام معظم رهبری، اظهار داشت، امروزه به فضل الهی و با هدایت های داهیانه مقام معظم رهبری، انقلاب اسلامی شکوفاتر و توفنده تر از هر زمانی دیگر به پیش می رود.

همزمان با ایام الله دهه فجر و  چهل و یکمین روز شهادت سردار دلها حاج قاسم سلیمانی، روز ملی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی با مشارکت همه جانبه نمایندگی فرهنگی کشورمان در پرتوریا برگزار شد.

در این مراسم که مهمانان ویژه‌ای از کشور آفریقای جنوبی از جمله سخنگوی حزب (ANC)، رییس سابق مجلس و معاون مدیر کل آسیا و خاورمیانه وزارت همکاری‌های بین المللی(وزارت خارجه) این کشور  حضور داشتند، موحدی، سفیر کشورمان به دلیل همراهی با ملت ایران و ایرانیان مقیم به بیان سخنانی پرداخت.

در ادامه وزیر آموزش پایه آفریقای جنوبی ضمن تبریک چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از طرف رئیس جمهور، دولت و ملت آفریقای جنوبی به رییس‌ جمهور دولت و ملت ایران و همچنین با بیان قدمت تاریخی ایران و تعهد ایران، به حفظ  شان انسانیت و با اشاره به چهاردهمین کمیسیون مشترک دو کشور در ایران و نقش آن در پیشبرد روابط به ایراد سخن پرداخت.

محسن قمی، سفیر جمهوری اسلامی ایران و رزاقی، معاون سفارت به مناسبت ایام‌الله دهه فجر در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا مهمان نمایندگی فرهنگی بوده‌اند.

احمد علی محسن‌زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با تشکر از همراهی‌ها و همکاری‌های سفارت کشورمان در پیشبرد اهداف فرهنگی نمایندگی، توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و آخرین اقدامات رایزنی در خصوص وضعیت ساختمان نمایندگی ارائه و مقرر شد با توجه به منویات سازمان متبوع، اقدامات لازم با همراهی و همکاری سفارت، برای انجام فروش و جایگزینی ساختمان تا حصول نتیجه نهایی استمرار یابد.

در خاتمه این دیدار سفیر و معاون سفارت، از قسمت‌های مختلف ساختمان و محوطه اطراف بازدید کرده‌اند.

اندونزی

سمینار «بررسی دستاوردها و پیشرفت‌های علمی ایران» به مناسبت 41 مین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به همت رایزنی فرهنگی ایران در اندونزی و با همکاری اتاق ایران دانشگاه اسلامی دولتی سونان گونونگ جاتی باندونگ برگزار شد.

در این سمینار اساتید و دانشجویان دانشگاه و رایزن فرهنگی ایران حضور داشتند. در ابتدای مراسم پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، کلیپ کوتاهی از دستاوردها و پیشرفت های ایران به نمایش درآمد.

دودو ویدردا، مسئول اتاق ایران گفت: امروز با برگزاری این سمینار در تلاش هستیم که واقعیت های ایران را از زبان کسانی بشنویم که در باره ایران مطالعه کرده اند و یا از تجارب میدانی خود برایمان بگویند. ایران کشور شناخته شده ای است برای ما و امام خمینی که یک شخصیت بزرگ تاریخ و همچنین عارف بزرگی بود تحول شگرفی را با شکل گیری انقلاب اسلامی در جهان ایجاد کرد و انقلاب اسلامی ایران را می‌توان درس بزرگی برای اقتدار، آزادی و استقلال ملت‌ها برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: جهش ایران در زمینه های مختلف به ویژه علم و فناوری در 41 سال اخیر بسیار است و ایران بعنوان یک کشور اسلامی تلاش نموده که اخوت اسلامی را بین کشورهای اسلامی ایجاد کند.

وحی الدین، رییس دانشکده اصول الدین دانشگاه بود که در سخنانی، گفت: واژه انقلاب حساسیت برانگیز است ولی در انقلاب اسلامی ایران ثابت شده است این انقلاب در تمام زمینه های سیاسی، فرهنگی، صنعتی و آموزشی متحول شده است و ایران را باید از نزدیک دید و ارتباطات دانشگاهی و علمی با توجه به دستاوردها و پیشرفت‌های آنان برای ما ضروری و الزامی است.

پس از آن، اتونگ سلیمان، استاد دانشگاه سخنان خود را توسط پاورپوینت تشریح کرد و گفت: ایران کشور مهد علم و دانش بوده است و فلاسفه بزرگی از ایران به جهانیان معرفی شده اند. ایران امروز هم پیشرفت‌های علمی  و فناوری خود را  بر اساس دین گسترش داده است.

مهرداد رخشنده، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی گفت: در باره انقلاب اسلامی شنیده ها بسیار است ولی آنچه که معلوم است با توجه با قدرت رسانه‌ای غرب و صهیونیست، مردم جهان نتوانسته اند کاملا با اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی و دستاوردها و پیشرفت‎های آن آشنا شوند که امید است اینگونه سمینارها و نشست‌ها بتواند دریچه جدیدی را برای عزیزان حاضر ایجاد کند. به هر حال انقلاب اسلامی ایران را باید سرآغاز تحولات بزرگ و بنیادین در ایران، منطقه، جهان اسلام و جهان غیر اسلام دانست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در همین ارتباط و به صورت آماری دستاوردها و پیشرفت‌های ایران را در حوزه های پزشکی، کشاورزی، صنعتی، علمی و آموزشی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، شاخص‌های توسعه انسانی و ... بیان کرد.

الجزایر

مراسم جشن چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران با یاد شهدای انقلاب و سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در مرکز کنفرانس‌های بین‌المللی الجزایر برگزار شد.

شمس الدین شیتور، وزیر آموزش عالی و محمد عرقاب، وزیر انرژی دو مقام رسمی  الجزایری بودند که از طرف دولت  حضوذ یافته و سالگرد پیروزی انقلاب را تبریک گفتند.

مدیرانی از وزارتخانه‌های مختلف، سفرا و نمایندگان هیأت‌های دپلماتیک از سایر کشورها، علما و دانشمندان، اهالی مطبوعات، روزنامه نگاران، سینماگران، تجار و بازرگانان، دانشگاهیان، ایرانیان مقیم، رهبران احزاب سیاسی و ... سایر شخصیت‌هایی بودند که با حضور خود، جشن انقلاب را به سفیر و رایزن فرهنگی تبریک گفتند.

در این مراسم، حسین مشعلچی زاده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در خصوص انقلاب اسلامی ایران و آرمان‌های امام راحل به ایراد سخن پرداخت.

رایزنی فرهنگی کشورمان در این کشور با برنامه‌ریزی قبلی، غرفه فرهنگی خود را در سالن برگزاری افتتاح کرد.

در این غرفه آلبوم های معرفی تاریخ، طبیعت و فرهنگ و هنر ایران اسلامی به اضافه صنایع دستی کشورمان به نمایش گذاشته شده بود.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با شخصیت های مختلف سیاسی، علمی، فرهنگی، هنری و مطبوعاتی الجزایر با تشکر از حضور آنان در این جشن با شکوه، پیرامون همکاری‌های فیما بین گفت‌وگو کرد.

بازدید کنندگان از نمایشگاه فرهنگی و هنری رایزنی فرهنگی کشورمان، انقلاب اسلامی ایران را موجب احیای مجدد اسلام در پایان قرن بیستم میلادی توصیف می‌کردند . آنان نقش امام راحل عظیم الشأن، مقام معظم رهبری و شهدای بزرگوار را ستودند.

در این مراسم شمار بسیاری از کتب و نشریات در معرفی کشورمان، تاریخ و فرهنگ انقلاب شکوهمند اسلامی، جاذبه‌های گردشگری ایران و فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تقدیم دوستداران ایران اسلامی شد.

مسقط

 مراسم بزرگداشت چهل‌ویکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مقام‌های رسمی کشوری و لشکری سلطنت عمان، سفرا، دیپلمات‌ها و وابستگان نظامی دیگر کشورها، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی و ایرانیان مقیم عمان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط پایتخت عمان برگزار شد.

در این مراسم که با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، علی بن مسعود السنیدی، نایب رییس شورای عالی برنامه ریزی و وزیر صنعت و بازرگانی سلطنت عمان، مقام‌های عالیرتبه وزارت خارجه و تعدادی از نمایندگان مجلس شورا و مجلس دولت عمان، به نمایندگی از دولت عمان سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را به حجت‌الاسلام و المسلمین محمدرضا نوری‌شاهرودی، سفیر جمهوری اسلامی ایران و سایر دیپلمات‌های ایرانی  تبریک گفته و برای دولت و ملت ایران آرزوی موفقیت کردند.

سفیر ایران در مسقط طی سخنانی، برقراری نظام «جمهوری اسلامی» بر مبنای مشارکت و آراء مردم در جهت تحقق اراده ملی را فصل جدیدی از تاریخ کشورمان دانست و با اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: کسب استقلال واقعی سیاسی و برقراری مردمسالاری دینی، از مهمترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی است که در سایه آن توانسته است شاخص‌های قابل توجهی را در رعایت و اجرای اصول مردم سالاری، اعطای حقوق سیاسی به شهروندان، حفظ عدالت جنسیتی از جمله افزایش سهم و نقش زنان در مشارکت‌های اجتماعی، حفظ حقوق اقلیت‌ها، رشد علمی در حوزه‌های مختلف پزشکی، نانو، هسته‌ای و صنایع مختلف و فاصله گرفتن از اقتصاد تک محصولی وابسته به نفت، کاهش سهم آن در بودجه دولتی، تقویت بخش خصوصی و حمایت از سرمایه‌گذاری خارجی ثبت کند.

وی امضای «توافق هسته‌ای» با وساطت سلطنت عمان به رهبری سلطان راحل قابوس بن سعید را گویاترین و مهمترین نمونه تأییدکننده سیاست تعامل‌گرایانه جمهوری اسلامی ایران با نظام بین‌الملل توصیف و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران علاوه بر ادامه سیاست تعامل‌گرایانه خود با نظام بین‌الملل، همچنان در تلاش است در جهت تعمیق روابط بین‌الملل و حل مسائل پیچیده بین‌المللی و منطقه‌ای به ویژه در منطقه پرتنش غرب آسیا با مشارکت جمعی عمل کند.

سفیر ایران در مسقط افزود: مسائل و مشکلات جمعی، مشارکت جمعی را طلب می‌کند و در دنیای به هم پیوسته کنونی و منافع به هم گره خورده کشورها، تحقق منافع یک کشور بدون درنظر گرفتن و تحقق منافع دیگر کشورها امکانپذیر نیست.

حجت الاسلام نوری‌شاهرودی یکی از مشکلات مهم منطقه را معضل تروریسم خواند و با تأکید بر نقش اصلی کشورمان در مبارزه با این پدیده شوم و هزینه های بشری سنگین پرداخت شده، اظهار کرد: در راه مبارزه با تروریسم، جمهوری اسلامی ایران یکی از فرماندهان اصلی خود را نیز اخیرا از دست داده است و سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به دست دولت تروریسم ایالات متحده آمریکا ترور شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در ادامه این سخنرانی روابط جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان را مستحکم توصیف کرد و گفت: این روابط بین دو کشور همسایه به لحاظ مشترکات فرهنگی، دینی، جغرافیائی و پیشینه تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار بوده و روابط بین دو کشور بر مبنی دوستی واعتماد متقابل است و این روابط در حال رشد در همه زمینه ها است همچنان که در طول تاریخ از مرحله ای به مرحله بالاتر ارتقاء یافته است.

وی افزود: ایران و سلطنت عمان از سال‌های پیش اهداف مشترک بین‌المللی را برای جهانی که صلح، عدالت واحترام به موجب منشور سازمان ملل بر آن حاکم است تبادل می‌کند.

نوری‌شاهرودی با اشاره به رایزنی مستمر جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در خصوص مسایل دوجانبه و برگزاری هجده دور کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور، منطقه‌ای و بین‌المللی، خاطرنشان کرد: به موجب رهنمودهای مرحوم قابوس و مقامات عالیرتبه دو کشور روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور در سال های گذشته وارد یک مرحله جدید شده است و با رهبری سلطان هیثم بن طارق این روابط از این به بعد شاهد توسعه و شکوفایی فزاینده خواهد بود.

ادامه دارد...


١٤:٢١ - دوشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٨    /    شماره : ٧٤٥٣١٢    /    تعداد نمایش : ٤٤٨٠خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
روز افسران سپاه پیشرفت کشور/ کرونا و آشنایی والدین با مشقت معلمی
وحدت مسلمانان؛ لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی
ترجمه ژاپنی کتاب «داستان راستان» منتشر می‌شود
تایلندی‌‌ها به تماشای «به وقت شام» نشستند
تعاملات علمی و فرهنگی ایران و گرجستان توسعه یابد
کتاب «رسول مولتان» تندیس جشنواره ملی ترجمان فتح را دریافت کرد
جنگ امروز، جنگ روایت‌ها است/ لزوم توجه به ذائقه مخاطب در کارهای ترجمه
نشست «هم‌اندیشی با شهرهای جهانی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
مسلمانان برای وحدت امت اسلامی تلاش کنند
رايزنان فرهنگي ايران می‌توانند به مثابه قرارگاه مردمی برای توسعه گردشگری باشند
نمادی برای قرن جدید در شهرهای جهانی ساخته شود
توسعه گردشگری یکی از حوزه‌های مهم اقتصاد فرهنگ کشور است
انتشار جلد پنجم تفسیر داستانی قرآن در الجزایر
ترجمه آثار آکادمیک در حوزه‌ ایرانشناسی تداوم یابد/ لزوم مشارکت محققان آشنا با زبان و ادب فارسی
برگزاری آزمون پایان دوره متوسطه زبان فارسي در مرکز فرهنگی ایران در بغداد
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.