English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ دی ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به همت رایزنی فرهنگی کشورمان برپا شد؛

نمایشگاه دستاورد‌های 100 ساله آموزش زبان ‌فارسی و مطالعات ایران‌شناسی در تفلیس

در جریان برپایی نمایشگاه دستاورد‌های 100 ساله آموزش زبان ‌فارسی و مطالعات ایران‌شناسی، از کتاب خدمات مرحوم پرفسور یوستین آبولادزه، از بنیان‌گذاران کرسی ‌زبان و ادبیات ‌فارسی و مطالعات ایرانشناسی در تفلیس رونمایی به عمل آمد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این نمایشگاه با حضور قوام‌شهیدی، سفیر و حمید مصطفوی، رایزن فرهنگی ایران در تفلیس، رییس دانشگاه ایوانه جاواخویشویلی و جمعی از ایرانشناسان، اساتید و دانشجویان و خانواده‌های آنان و رؤسای سابق کرسی ایرانشناسی در محل سالن موزه دانشگاه ایوانه جاواخویشویلی، برگزار شد.

در این نمایشگاه نمونه‌هایی از آثار و اسناد مربوط به شیوه‌های آموزش زبان فارسی، طرح ایجاد رشته زبان‌فارسی و ایران‌شناسی، طرح تأسیس کرسی ایران‌شناسی، نسخ خطی، کتب آموزشی تألیف شده در حوزه آموزش زبان‌فارسی و مطالعات ایرانشناسی، نمونه‌هایی از پایان‌نامه‌های دفاع شده، دست نوشته‌های اساتید و رؤسای کرسی ایران‌شناسی، نمونه‌های عکس‌های مربوط به اساتید و دانشجویان و دیدار و ملاقات مقامات مسئولین عالی رتبه علمی، دانشگاهی و سیاسی دو کشور ایران و گرجستان به نمایش گذاشته شده بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

تقویت مطالعات ایرانشناسی و آموزش زبان ‌فارسی در دانشگاه‌های گرجستان

 گیورگی شارواشیدزه، رییس دانشگاه تفلیس در سخنانی، با اشاره به مجموعه ارائه شده در این نمایشگاه گفت: این اقدام مهم و ابتکاری کوششی است در جهت گردآوری دانسته‌ها و تجارب پیرامون وضعیت تحقیقات ایران‌شناسی و آموزش زبان‌فارسی در دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور گرجستان، که با نگرشی تاریخی به سیر شکل‌گیری و تحول آن آغاز می‌شود و با ارائه تاریخچه، جهت گیری‌ها و شخصیت‌های تأثیرگذار آن در مقاطع مختلف، سعی دارد تا تصویری روشن از پیشنیه و وضعیت فعلی این تحقیقات و فعالیت‌های آموزشی ارائه کند.

وی با اشاره به اشترکات تاریخی و فرهنگی دو کشور گرجستان و ایران تأکید کرد: ما باید با نگاهی تحلیلی و با بهره‌گیری از دیدگاه‌های صاحب‌نظران رشته ایرانشناسی و آموزش زبان ‌فارسی و طرف ایرانی، مسائل، مشکلات و همچنین راه‌حل‌های عملی تقویت مطالعات ایرانشناسی و آموزش زبان‌ فارسی در دانشگاه‌های گرجستان را مورد بررسی قرار داده تا سنت مطالعات و آموزش زبان ‌فارسی و ایران‌شناسی تداوم یابد.

تأکید بر معرفی خدمات ایرانشناسان و بزرگان گرجستان

قوام‌شهیدی هم در سخنان خود، با اشاره به سابقه تأسیس و فعالیت کرسی ایران‌شناسی در دانشگاه ایوانه جاواخویشویلی تفلیس گفت: این دانشگاه دارای تجربه‌ای طولانی، ارزشمند و افتخار آفرین درحوزه آموزشی و پژوهشی است و در طول سالیان گذشته، با درک ضروریات، مقتضیات، محدودیت‌ها و مشکلات، در مسیر تکاملی راه تکاملی خود را پیموده است و این جهت‌گیری همچنان با موفقیت ادامه دارد، از این رو شناخت این سنت دیرینه و نقش ایران‌شناسان گرجستان امری ضروری به شمار می‌رود.

سفیر کشورمان در گرجستان با اشاره به آثار به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه اظهار کرد: این آثار به مثابه میراث‌های گرانبهاست که هر کدام از آنها به راحتی بدست نیامده‌اند و فی‌الواقع در یک سنت صد ساله عملی سرشار از فعالیت آکادمیک، فراهم آمده، بالیده، فربه شده و به این شکل موجود سر برآورده است.

وی در ادامه، افزود: آگاهی‌های ما از میزان توانمندی و اثرگذاری بسیاری از ایرانشناسان گرجی بسیار کم است. یکی از رسالت‌های مهم ما این است که خدمات ایرانشناسان و بزرگان گرجستان را بشناسیم و قدردان باشیم و در جهت تقویت کرسی ایرانشناسی گام برداریم

خانم تئا شورغایا، رییس کرسی ایران‌شناسی هدف اصلی از برگزاری نمایشگاه را ارائه گزارشی از وضعیت تاریخچه شکل‌گیری، تحول و فعالیت‌ها و مسائل و مشکلات فراروی کرسی زبان فارسی و ایرانشناسی در دانشگاه و قدردانی از خدمات ایرانشناسان در گذشته و حاضرین عنوان کرد.

وی همچنین، بر لزوم برنامه‌ریزی از سوی دانشگاه و نهادهای جمهوری اسلامی ایران جهت تقویت و گسترش آموزش زبان فارسی و توسعه مطالعات ایرانشناسی و رفع موانع و مشکلات فراروی فعالیت‌های کرسی ایران‌شناسی بیش از پیش تأکید کرد.

در ادامه این مراسم، از کتاب خدمات مرحوم پرفسور یوستین آبولادزه، از بنیان‌گذاران دانشگاه و کرسی‌زبان و ادبیات‌فارسی و مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه دولتی تفلیس رونمایی شد.

بیوگرافی پرفسور یوستین آبولادزه

یوستینه آبولادزه در سال 1918 یکی از بنیان گذارارن دانشگاه دولتی ایوانه جاواخویشویلی تفلیس بود. وی همزمان با تأسیس دانشگاه، کرسی ایران‌شناسی را نیز در ساختمان اصلی این دانشگاه تاسیس کرد. پس از فوت مرحوم پرفسور آبولادزه، پیکر او در کمال احترام و عزت در محوطه دانشگاه دولتی تفلیس به خاک سپرده شد و تندیسی از ایشان نیز همانند دیگر بنیان‌گذاران دانشگاه تهیه و نصب شده است. پرفسور یوستین آبولادزه، تحصیلات خود را در رشته شرقشناسی با گرایش ایران‌شناسی در سن‌پطرزبورگ به اتمام رسانید و به تفلیس بازگشت. وی تحقیقات وسیعی در زمینۀ شاهنامۀ فردوسی، ویس و رامین و دیگر متون ادب فارسی دارد و نخستین کتاب دستور زبان و گزیدۀ متون فارسی را با توضیحاتی به زبان گرجی، منتشر کرد.

او در سال 1916 تمام تحقیقاتی را که در زمینه شاهنامه‌ شناسی به زبان گرجی انجام گرفته بود، جمع‌آوری و چاپ کرد. در سال‌های تسلط کمونیسم در کشور گرجستان، که روابط فرهنگی میان ایران و گرجستان منقطع بود، برای تکمیل اطلاعات شرقشناسی و ایرانشناسی خود بارها به سغد، بخارا، خوارزم و کشورهای اروپایی سفر کرد. پرفسور آبولادزه با انتشار تحقیقات ایرانشناسی خود به دویست سال قطع ارتباط میان ایران و گرجستان خاتمه داد.

انتهای پیام/ص


١٥:٥١ - سه شنبه ٣ دی ١٣٩٨    /    شماره : ٧٤١٤٤٨    /    تعداد نمایش : ١٤٠٢خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
شهید حاج قاسم سلیمانی یکی از قهرمانان بزرگ تاریخ است
شهید سلیمانی نمونه کامل انسان تربیت شده در مکتب اسلام است
ترجمه انگلیسی کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع)» منتشر شد
عرضه 250 عنوان کتاب در سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه
تعامل و تقویت اتحاد بین ادیانی بهترین راهکار مقابله با دشمنان بشریت است
اقدامات رایزنی فرهنگی ایران در تانزانیا در دومین سالگرد شهادت سردار دلها
اعطای فرصت مطالعاتی و دوره‌های دانش افزایی در ایران
برگزاری مراسم دومین سالگرد سردار در لبنان/ اهتراز پرچم مقاومت + عکس
برپایی نمایشگاه «آخرین انقلاب» در جزیره کرت» در موزه آتن
انتشار مقاله «قاتلان سردار سلیمانی کجا هستند؟» در اوگاندا
ششمين نشست تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم برگزار شد
دومین شماره پادکست «تاکسی ایتالیا» منتشر شد
مستند «سفر به سرزمین خویشاوند» از رسانه ملی ایران پخش شد
هجدهمین دوره آموزش مجازی زبان فارسی در ژاپن پایان یافت
برگزاری کارگاه آموزشی «اصلاح مکالمات پایه‌ای» در لاهور
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.