English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٨ مهر ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران/ بخش دوم

تجربه ایران؛ راهگشای ترکمنستان در یادآوری ریشه‌های فرهنگی

ترکمنستان در سال‌های پس از استقلال از شوروی در جستجوی مؤلفه‌های فرهنگی و هویتی خود است که در این راه ایران می‌تواند بهترین مرجع باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،‌ پیش از این در بخش اول گزارش «هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران» به روند تحولات سیاسی کشور ترکمنستان از زمان شوروی سابق تا استقلال پرداختیم و تاثیرات فرهنگی آن را بررسی کردیم. همچنین از تفاهم نامه همکاری میان ایران و ترکمنستان در سفر دکتر روحانی به این کشور همسایه گفتیم و هفته های فرهنگی که قرار است یک سال در میان در دو کشور برگزار شود. در گزارش پیش رو دیدارهای وزیر فرهنگ ترکمنستان با مقام‌های فرهنگی ایران از جمله سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اشرف بروجردی، رییس سازمان استاد و کتابخانه ملی می پردازیم.

«آتاگل مرادف» وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان دوشنبه این هفته (۲۷ خردادماه) در میانه برپایی هفته فرهنگی ترکمنستان با «سیدعباس صالحی» دیدار کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار تعاملات فرهنگی میان دو کشور در سال های اخیر را رو به گسترش توصیف کرد. به عنوان نمونه به جشنواره امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: «یکی از نمونه‌های این موضوع جشنواره امام رضا(ع) است که در مرو ‌برگزار می‌شود، پیام رییس جمهور ترکمنستان به این جشنواره در این چندسال بسیار فاخر بوده است، برنامه‌های فرهنگی دیگری در ترکمنستان برگزار شده است و حتی برنامه‌هایی از ترکمنستان در ایران برگزار شده است.»

صالحی همچنین از اقوام ترکمن ایران به عنوان «فرصتی میان دو کشور» یاد کرد و گفت: «یکی از فرصت‌های خوبی که وجود دارد حضور جامعه ترکمن در ایران است که زمینه‌های فرهنگی خوبی را فراهم کرده است، جامعه‌ای که در شرایط سیل اخیر در ایران همبستگی کامل را از خود نشان داد.»

گرچه باید توجه داشت تحولات سیاسی سده گذشته در ترکمنستان تغییراتی در آداب و رسوم مردم این کشور به وجود آورده و به همین خاطر میزان قرابت و وابستگی میان ترکمن های ایران و ترکمنستان تقلیل یافته است. چنان که «محمدجواد ابوالقاسمی»، رایزن فرهنگی پیشین ایران در ترکمنستان پیش از این به شبستان گفته بود: «یک سری آداب و رسوم را روس ها بر ترکمن ها تحمیل کردند که اگر آنها را کنار بزنیم و زیر لایه برویم، می بینیم غذاها یکی می شود، خانه ها یکی می شود، رنگ ها یکی می شود و بدین ترتیب به مظاهر فرهنگی مشترک بین ایران و ترکمنستان می رسیم. وقتی لایه ها کنار رود و جهان بینی های متفاوت کنار رود، یک جهان بینی مشترک نمودار می شود و نمادها هم مشترک می شود. فرهنگ لایه های مختلف دارد که مرکز آن جهان بینی و لایه دوم آن ایدئولوژی است. لایه سوم فرهنگ، کنش ها و لایه بعدی آن نمادها و نشانه هاست که در خوراک و پوشاک ظاهر می شوند. نمادها و نشانه ها بیرونی هستن.، وقتی ایدئولوژی و جهان بینی فرق کند، کنش ها و نمادها نیز فرق می کنند. این نمادها در ترکمنستان به خاطر تغییری که در جهان بینی جامعه به وجود آوردند، دستخوش تغییر شده است. لذا هر مقدار جهان بینی به جهان بینی فطری و اصلی برگشت کند به عنوان ترکمن، تمام نمادها به هم نزدیک تر می شوند.» 

از آن جا که ترکمنستان در سده های گذشته در گستره ایران فرهنگی قرار داشته، بخش مهمی از میراث تاریخی و فرهنگی ملموس و غیرملموس این کشور، واجد اشتراکات عمیق با ایران است. نکته ای که از دید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دو نماند: «بخش دیگر ارتباطات بین دو کشور در حوزه میراث فرهنگی دو کشور است که برای دو کشور دارای اهمیت است، همچنین مفاخر و مشاهیری هستند که برای دو کشور اهمیت دارند که برای این مفاخر می‌توان نشست‌های مشترک داشت، حوزه دیگر ادبیات و رمان است که می‌تواند بین دو کشور مشترک باشد، ادبیات ایرانی-ترکمنی فرصت گفت‌وگوها را با هم به وجود می‌آورد و می‌توان آثار خوبی را در ترجمه از گذشته تا به امروز داشت. خو‌شبختانه همسایگی و فاصله کم ما با ترکمنستان می‌تواند فرصت‌های فرهنگی خوبی را فراهم کند. از سوی دیگر حوزه فرهنگ به عنوان یک شاهراه بین دو کشور تلقی می‌شود و از این طریق مناسبات بسیار خوبی بین دو کشور اتفاق می‌افتد.»

جمله پایانی سخنان سیدعباس صالحی که «فرهنگ شاهراه میان ایران و ترکمنستان است که می تواند بهانه گسترش مناسبات باشد» دقیقا تاکید بر پیشینه مشترک فرهنگی در طول تاریخ است. اما چه شده که این پیشینه امروز آن قدر باید ملموس نیست؟ رایزن فرهنگی پیشین ایران در ترکمنستان،‌ می گوید: ما با ترکمنستان همسایه هستیم اما بین ما دیواری گذاشتند. و از هم بیگانه شدیم. هر قدر بتوانیم تعاملات فرهنگی را افزایش دهیم، فیلم، موسیقی و جلوه های فرهنگ و هنر ایران را در ترکمنستان به نمایش بگذاریم متوجه اشتراکات ایران و ترکمنستان می شویم. آن وقت مردم هر دو کشور می بینند سازشان یکی هست، تارشان یکی هست و یک نوع قرابت فرهنگی ایجاد می شود. غباری بر روی فرهنگ و هنر ایران و ترکمنستان وجود دارد. هر چقدر این غبار بیشتر برداشته شود، مشترکات بیشتر نمایان می شوند.

نکته جالب این که وزیر فرهنگ ترکمنستان هم در دیدار صالحی بر همین نکته تکیه کرد و گفت: «ریشه روابط ایران و ترکمن ریشه در اعصار گذشته دارد. ایران برای ترکمنستان یک کشور دوست و همسایه مهم است.»

راهکار «آتاگل مرادف» برای بازسازی پیشینه فرهنگی اعصار گذشته دو کشور، ارتباط نهادهای متولی تاریخ و اسناد دو کشور است. چنان که در دیدار با صالحی گفت: «ارتقای سطح روابط کتابخانه‌ای دو کشور و تبادل اسناد ملی نیز از دیگر مواردی است که می‌توانیم به آن ورود کنیم. انجمن نسخ خطی، باستان‌شناسی آثار تاریخی و مواردی از این قبیل می‌تواند در عرصه تبادل مفاهیم فرهنگی کارساز باشد.» 

وزیر فرهنگ ترکمنستان، این پیشنهاد را همان روز (۲۷ خرداد) در دیدار با «اشرف بروجردی»، هم مطرح کرد؛ موضوعی که مورد استقبال بروجردی قرار گرفت. وی ابراز امیدواری کرد حضور هیات ترکمنی در ایران «سرآغاز ارتباط فرهنگی گسترده میان دو کشور شود.» 

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین، افزود: «تمامی اسنادی که به سابقه، دیرینه و تاریخ این مرز بوم تعلق داشته در این سازمان وجود دارد همچنین در ارتباط با منابع دانشی که امروز در سطح جهان تولید می شود باید بگویم که این منابع در این سازمان به عنوان مرجع برای اصحاب علم و دانش در وجود دارد.»

اما موضوع دیگر مورد توجه وزیر فرهنگ ترکمنستان در سفر به کشورمان، همکاری با ایران در زمینه‌های هنری بود. او ضمن ابراز علاقه برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های هنری ایران، گفت: «درصددیم در زمینه تئاتر، سینما و تلویزیون از ظرفیت کشور ایران بیشتر بهره ببریم و آمادگی داریم که از اساتید و هنرمندان ایرانی در کشور خودمان بهره‌مند شویم. ما در هر زمینه‌ای که دست می‌گذاریم ایران تجربیات بالایی دارد، به همین خاطر از گروه‌های ملی موسیقی ایرانی دعوت می‌کنیم تا در ترکمنستان به اجرای برنامه بپردازند. همچنین فیلم‌سازی مشترک را مدنظر داریم. از طرفی در ماه نوامبر فستیوال تئاتر را در ترکمنستان برگزار می‌کنیم و از طرف ایرانی می‌خواهیم یک گروه بزرگ تئاتر را به این فستیوال بفرستند.»

امروز و در زمانه‌ای که تعامل فرهنگی میان دو کشور، بهترین راهکار برای گسترش دوستی و صلح تلقی می شود، شاید تنها کاری که لازم است انجام شود، فعال شدن هنرمندان دو طرف و آشنایی ملت‌ها با یکدیگر از طریق فرهنگ و هنر است. چنان که رایزن فرهنگی پیشین ایران در ترکمنستان می‌گوید: «نخبگان دو کشور باید در تعامل باشند. هنرمندان ما باید به ترکمنستان بروند.  هنرمندان ترکمنی نیز باید به ایران بیایند. به عنوان مثال وقتی آنها یک نمایشگاه نقاشی در کشور ما برگزار کنند، می‌بینیم که چقدر به هم نزدیک هستیم. اگر اینجور کارها انجام شود، وحدتی بین ایران و ترکمنستان پدید می آید. آیت‌الله خامنه‌ای در دیداری با رییس جمهور ترکمنستان فرمودند: "ما نه تنها با ترکمنستان همسایه هستیم بلکه قوم و خویش هم هستیم". این تعبیر مقام معظم رهبری بسیار جالب است.»

انتهای پیام/ص


١٠:١٦ - يکشنبه ٢ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٧٣٢٠١٤    /    تعداد نمایش : ٢٦٩٧خروج
اخبار مرتبط
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران کار خود را آغاز کرد (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های رییس جمهور ترکمنستان در کتابخانه ملی ایران (خبر)
 جشن میلاد امام رضا(ع) در مرو ترکمنستان (خبر)
 مراسم توديع رایزن فرهنگی ايران در ترکمنستان (خبر)
 هدیه‌ ترکمنستانی‌ها به رایزن فرهنگی سابق ایران/ خبرگزاری ایسنا (خبر)
 تودیع رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان/ «بابا رضا» بدرود + عکس (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان بدرقه شد (خبر)
 پیامدهای فرهنگی، شیوه و نوع مواجهه با کووید ۱۹ با تجربه‌های جهانی (خبر)
 استقبال از نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری ایران در ترکمنستان + عكس (خبر)
 در رثای بزرگمردی که زبان گویای اسلام و تشیع بود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران: امام رضا نقطه اشتراک عاطفی ایران و ترکمنستان است/ خبرگزاری ایرنا (خبر)
 قزل امام(ع) نقطه اشتراک عاطفی ایران و ترکمنستان است (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «قزل امام(ع)» در ترکمنستان (خبر)
 جشن رمضان در ترکمنستان برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله «یادآوری مجدد فلسطین» در اندونزی (خبر)
 تأکید بر همکاری و تعاملات فرهنگی ترکمنستان با دیگر کشورها (خبر)
 نمايشگاه فرهنگی و هنری با ريشه‌های مشترک در تركمنستان برپا شد (خبر)
 بازدید سفير جديد کشورمان در ترکمنستان از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 توسعه برنامه‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و ترکمنستان (خبر)
 صالحی: فرهنگ کانون قدرت نرم است/ تقویت فعالیت‌های پژوهشی در حوزه دیپلماسی فرهنگی و روابط خارجی (خبر)
 درخشش فرهنگ و هنر ایرانی در ترکمنستان (خبر)
 معرفی مکتوبات فرهنگی ایران در سی‌وهشتمین نمایشگاه کتاب استانبول (خبر)
 دومین همایش ستاد اربعین در عراق (خبر)
 اعلام «سال فرهنگی ایران و ترکیه» (خبر)
 شب‌های فرهنگی ایران و ترکمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 بازدید هیأت پارلمانی ایران از رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان (خبر)
 جشنواره میلاد امام رضا(ع) در ترکمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 سابقه روابط فرهنگی ایران و تونس تشریح شد (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران گامی در مسیر تقویت مناسبات فرهنگی است (خبر)
 ایران و ترکمنستان قلب فرهنگی جاده ابریشم هستند (خبر)
 روایتی از سرزمین مردمان نجیب و اصیل/ امام طلایی ترکمنستانی‌ها کیست؟ (خبر)
 افتتاح نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای تجسمی ترکمنستان (خبر)
 فرهنگ شاهراه ارتباطی ایران و ترکمنستان است (خبر)
  تمجید وزیر فرهنگ ترکمنستان از کتابخانه‌ ملی (خبر)
 مراسم اختتامیه هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار شد (خبر)
 پایان هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (خبر)
 ایران و ترکمنستان؛ امید به بازیابی روابط عمیق فرهنگی (خبر)
 دیدار ابراهیمی‌ترکمان با وزیر فرهنگ جمهوری ترکمنستان (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران افتتاح می‌شود/ شرکت 50 هنرمند ترکمنی (خبر)
 هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار سفیر ترکمنستان در تهران با رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 اعلام برنامه‌های هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (خبر)
 حجت‌الاسلام ابوالقاسمی: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند مکمل انتشارات سمت باشد (خبر)
 ايران و تركمنستان «هزاره ابوسعيد ابوالخير» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با وزیر هنر، ورزش و جوانان زیمبابوه (خبر)
 تقدير از فارسی‌آموزان ممتاز در عشق‌آباد (خبر)
 همایش «امر ذاتی و موضوعی در تجربه عارفانه و صوفیانه» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 کارگاه آشنایی با صنایع دستی ایران در تركمنستان برگزار شد + گزارش تصويري (خبر)
 سوریه فداکاری‌های جمهوری اسلامی ایران را فراموش نخواهد کرد (خبر)
 تأکید بر تبادل فرهنگی ایران و عراق (خبر)
 تأکید بر گسترش روابط فرهنگی میان ایران و هند (خبر)
 آغاز گفت‌وگوی فرهنگی با دنیا با تکیه بر تجربه گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار مي‌‌شود (خبر)
 روابط فرهنگی و تمدنی ملت‌های ایران و بلغارستان در تاریخ دو ملت ریشه دارد (خبر)
 تأکید ایران و ترکمنستان بر اجرای مفاد برنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور (خبر)
 دومين دوره آموزشی آشنايی با توسعه تجارت ایران و ترکمنستان برگزار شد (خبر)
 مایل به همکاری با ایران هستیم (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و پاكستان (خبر)
 مهلت دریافت آثار هفتمین جایزه جهانی اربعین تا پایان دی‌ماه تمدید شد (خبر)
 وبینار «نقش ادیان توحیدی در توسعه و گسترش ارزش‌های انسانی» برگزار می‌شود (خبر)
 آماده توسعه روابط فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 بررسی زمینه‌های همکاری سینمای ایران و پشتو در پیشاور (خبر)
 دیپلماسی فرهنگی تسهیل‌کننده روابط است/ تهیه پیش‌نویس «سند جامع امور فرهنگی بین‌المللی» (خبر)
 تمجید ایرانشناس گرجی از فرهنگ، زبان و ادب فارسی (خبر)
 توافق ایران و ایتالیا برای توسعه همکاری‌های فرهنگی (خبر)
 مقاله «حافظ شیرازی، خورشید شعر کلاسیک فارسی است» منتشر شد (خبر)
 بخش «کاشی اسلامی از ایران» در موزه ایناکس ژاپن ایجاد شد (خبر)
 زبان فارسی؛ میراث فرهنگی مشترک ایران و هند (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پی حمله تروریستی به مسجد فاطمیه(س) قندهار (خبر)
 تشریح جایگاه شعر و اندیشه حافظ در فرهنگ و هویت ایرانی در ایتالیا (خبر)
 «خورشید تفکر در آسمان زندگی» با نگاه فرهنگ ایرانی/ روحیه تفکر و اندیشه‌ورزی تقویت شود (خبر)
 شعرخوانی دانشجویان قزاقی به یاد حافظ (خبر)
 پنجاه و دومین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا آغاز شد (خبر)
 برگزاری دوره آموزش «سناریو نویسی» در بغداد (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران با عضو سابق پارلمان آفریقای جنوبی دیدار کرد (خبر)
 نوزدهمین نشست دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی قزاقستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري دویست و سی و سومین آزمون پایان دوره مقدماتی زبان فارسی در بغداد (خبر)
 تفاهم نامه علمی فرهنگی با دانشگاه سیمبایسس شهر پونا منعقد شد (خبر)
 برنامه فرهنگی(سرّ نی)شبی با مولانا در برلین برگزار شد (خبر)
 آماده همکاری با نویسندگان، انتشار کتاب‌های فرهنگی و توسعه ایرانشناسی هستیم (خبر)
 اتریش و آلمان؛ از تاریخ مشترک تا همکاری‌های فرهنگی و آموزشی (خبر)
 وابسته فرهنگي کشورمان در لبنان انتصاب رهبر ديني جديد دروزي‌ها را تبریک گفت (خبر)
 حضور وابسته فرهنگی کشورمان در لبنان در مراسم درگذشت همسر سيد موسي صدر (خبر)
 پیام تبریک رایزنی فرهنگی ایران به مناسبت پنجاه و نهمین سالگرد استقلال اوگاندا (خبر)
 ديدار سرپرست رایزنی فرهنگی ایران با خانم تیانا چولاک آنتیچ پوپویچ، رئیس موزه مردم شناسی صربستان (خبر)
 عزاداری و سوگواری اربعین حسینی در خارج از کشور (خبر)
 پذیرای فعالیت‌های فرهنگی و هنری ایران هستیم (خبر)
 وبینار معرفی ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و علمی آستان قدس رضوی برگزار می‌شود (خبر)
 ۳/۴ میلیون دلار زیان بخش فرهنگ از تجاوز اخیر اسرائیل به غزه (خبر)
  بازدید وابسته فرهنگی ایران در بغداد از خانه مد و لباس عراق (خبر)
 زنان ایرانی، نقش پیشتازی در عرصه علمی ،سیاسی و فرهنگی ایران دارند (خبر)
 حفظ کتب قدیمی، نگاهبانی از تاریخ و فرهنگ یک کشور است (خبر)
 مصر مسابقه‌ای پژوهشی درباره آثار ابن خلدون برگزار می‌کند (خبر)
 انجمن دوستی ایتالیا ـ ایران تشکیل شد (خبر)
 فرهنگ لغات فارسی به گرجی منتشر می‌شود (خبر)
 گفتگوی رییس خانه فرهنگ ایران با کشیش کاتولیک کلیسای مکائیل در پیشاور (خبر)
 بیانیه مشترک مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و شورای کلیساهای استرالیا منتشر شد (خبر)
 به دنبال تداوم همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم (خبر)
 ديدار سفير و رايزن فرهنگي ايران با آندره فرسنکو، دستیار ‌ویژه رئیس‌جمهور روسیه (خبر)
 همایش گرامیداشت فرهنگ‌های خارجی در پاریس برگزار می‌شود (خبر)
 جلوه خوشنویسی اردو در تابلوهای نقاشی عاشورای حسینی در امروهه (خبر)
 ديدار رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی با رییس دانشگاه اشراق هرات (خبر)
 مشارکت ایران در جشنواره «هفته فرهنگ‌های خارجی» پاریس (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با مادر شهید عباس در شهر دربان آفریقای جنوبی (خبر)
 مقاله «اربعین یک رویداد یا فرهنگ؟» در سریلانکا منتشر شد (خبر)
 مطالعه آثار علمی و دینی بزرگان دین مفيد و راهگشا است (خبر)
 قرارداد چاپ ترجمه ژاپنی کتاب «مهاجر سرزمین آفتاب» منعقد شد (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران در عراق از عتبه عسکرین(ع) در شهر سامرا (خبر)
 گراميداشت هفته دفاع مقدس از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از صومعه مونی کلیستون یونان (خبر)
 توافق برای «خواهرخواندگی» دو مؤسسه فرهنگی ایران و روسیه (خبر)
 گالری‌گردی در فضای مجازی با محوریت شهدای ارمنی (خبر)
 درگذشت شخصیت تقریبی و چهره برجسته قرآني پاكستان (خبر)
 رئیس مؤسسه کوشش هند خواستار شرکت ایران در جشنواره خوشنویسی شد (خبر)
 برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی در مرکز فرهنگی ج.ا.ایران در بغداد (خبر)
 معرفی دستاوردهای فرهنگی ایران در نمایشگاه کتاب پکن (خبر)
 برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در آتن (خبر)
 جدیدترین اثر ادبی کلاسیک فارسی در ایتالیا رونمایی شد (خبر)
 وبينار «بايسته‌ها و چالش‌های ترجمه آثار ادبيات دفاع مقدس در حوزه بين‌الملل» (خبر)
 گردهمایی دوستداران زبان فارسی در لاذقیه (خبر)
 نشست «شعر فارسی بر تارُک آثار تاریخی از شرق تا غرب» در ارمنستان (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی ایران و پاکستان (خبر)
 نهادینه‌کردن فرهنگ قرآن مقدمه تبعیت از مکتب حسینی است (خبر)
 «شهریار» بی‌تردید از ستارگان پرفروغ آسمان فضل و فرهنگ ایران است (خبر)
 انتشار ترجمه پشتوي کتاب «تعلیم و تربیت در تمدن اسلامی» در قالب طرح تاپ (خبر)
 مسابقه کتابخوانی «همرزمان حسین(علیه السلام)» برگزار می‌شود (خبر)
 تأکید بر لزوم آغاز گفت‌وگوهای دینی ایران و استرالیا (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌های ایرانی در هندوستان (خبر)
 پنجمین شماره از پادکست جلوه‌های ایران (ایرانکست) منتشر شد (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهی در مسیر صلح و همگرایی برای مقابله با چالش‌های جهانی است (خبر)
 مرحومه طوبی کرمانی مبلغ اسلام، قرآن و مقاومت بود (خبر)
 علاقه‌مندم برای اولین بار به ایران سفر كنم (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان درگذشت والد دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت (خبر)
 وبینار «توسعه فضاهای فرهنگی در کشور ترکیه» برگزار می‌شود (خبر)
 ایران نمونه موفقی در مبارزه با افراط‌گرایی است/اتحاد دینداران؛ راه مقابله با سوء تعبیرهای دینی (خبر)
 حامد وفایی: استخراج ظرفیت‌های مشترک دو تمدن کهن آسیایی ضروری است/ تقویت هرچه بیشتر روابط فرهنگی بی‌واسطه (خبر)
 عادل خانی: نقش ایران در انتقال دستاوردهای تمدنی جهان امری انکار ناپذیر است (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: ایران و چین متعلق به جبهه فرهنگی شرق هستند/ برگزاری جایزه بین‌المللی فعالان فرهنگی (خبر)
 منصوری: پیوندهای فرهنگی ایران و چین ناگسستنی است/ چشم انداز روشن آینده روابط دو کشور (خبر)
 خانم یو گویلی: شاهنامه قصیده‌ای بلند برای روح ملت ایران است/ نقش حکیم سخن در حفظ و توسعه زبان فارسی (خبر)
 علاقه شدید تونسی‌ها به زبان فارسی/ خیابان‌هایی به نام مشاهیر ایران (خبر)
 استقبال کودکان یونانی از کارگاه «قصه‌‎گویی و نقاشی» (خبر)
 بررسی ابعاد فرهنگی چند جانبه‌گرایی سپهر تمدنی ایران و چین (خبر)
 دیدار خدام عتبه حسینی با وابسته فرهنگی کشورمان در بغداد (خبر)
 استقبال خدام عتبه حسینی از زائران ایرانی در اربعین (خبر)
 افزودن «فارسی» به جمع زبان‌های بین‌المللی دانشگاه ماکِرِره اوگاندا (خبر)
 تبیین رهنمود‌های مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب (خبر)
 اجرای برنامه فرهنگی «با خانواده تا بهشت» در آلمان (خبر)
 تقویت همکاری‌ها و ارتباطات دوجانبه بین بانوان ایران و تونس (خبر)
 وبینار بین‌المللی بزرگداشت پروفسور طوبی کرمانی برگزار می‌شود (خبر)
 نمایشگاه «اصفهان؛ مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان» در روسیه (خبر)
 عرضه کتاب «رفیق خوشبخت ما» در چهل‌و‌نهمین نمایشگاه ملی کتاب «زاپیون» یونان (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي كشورمان از موزه ملي قزاقستان (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنری در قزاقستان برپا می‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری ایران و هند در حوزه‌ فرهنگی (خبر)
 نشست «نقش دعا و نیایش در دفع بلایا با نگاه ادعیه امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه» در کویته پاکستان (خبر)
 شرح «دیوان شمس تبریزی مولانا جلال الدین رومی» در نشر بنگال (خبر)
 مقاله رایزن فرهنگی ایران در مجله تخصصی وزارت فرهنگ ژاپن منتشر شد (خبر)
 نشریه علمی ـ ترویجی «پرسیا» منتشر می‌شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با مسئولان ديپلماسي فرهنگي اسپانيا (خبر)
 ظرفیت‌های فرهنگی مشترک ایران و اسپانیا برای همکاری (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یک سازمان فراجناحی است (خبر)
 قلب هنر خوشنویسی ایرانی هنوز در هند می‌تپد (خبر)
 ظرفیت برنامه‌های فرهنگی در خارج از کشور با وجود تحریم‌ها افزایش یافت (خبر)
 حضور سرکنسول و وابسته فرهنگی ایران در بصره (خبر)
 فهم بشر از مقوله حق و باطل از درس‌های عاشورا است (خبر)
 وزیر فرهنگ فدراسیون روسیه انتصاب اسماعیلی را تبریک گفت (خبر)
 بررسی راه‌هاي گسترش همكاري فرهنگي و هنري ایران و عراق (خبر)
 افتتاح نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در صربستان (خبر)
 قاسمی: اتفاقات خوبی در روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان در حال شکل‌گیری است (خبر)
 شعر مقاومت ما در هند پرطرفدار است/ وجود 50 مرکز آموزش زبان فارسی (خبر)
 اوگاندايي‌ها علاقه‌مند به آشنايي تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران هستند (خبر)
 بررسی چالش‌های آموزش زبان فارسی در حوزه «آفریقا و عربی» (خبر)
 مصطفوی: گرجیان با ایرانیان پیوندی دیرینه‌اي دارند (خبر)
 هندوها برای حاج قاسم شعر می‌سرایند و این شخصیت جهانی را می‌شناسند (خبر)
 وبینار «توسعه فضاهای فرهنگی در تونس» برگزار می‌شود (خبر)
 مقاله جایگاه علمی و اخلاقی زکریای رازی منتشر شد (خبر)
 تجلیل از هنرمند ژاپنی خوشنویسی ایرانی و استاد زبان فارسی در رايزني فرهنگي كشورمان (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان انتصاب وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی را تبریک گفت (خبر)
 حکم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی رئیس جمهور صادر شد (خبر)
 وبینار «صلح و اندیشه صلاح در تفکر اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 رایزن‌های فرهنگی ایران در کشورهای دیگر چقدر خطر می‌کنند؟ (خبر)
 قدرت نرم مؤثری در اتیوپی داریم/نقش مهم زبان فارسی در تبلیغ اسلام (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هفته دولت را تبریک گفت (خبر)
 بازنشر 3 اثر نفیس در قالب «طرح تاپ» سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی کشورمان در عشق‌آباد از نمایشگاه عکس هندوستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با استاد دانشگاه زيتونه تونس (خبر)
 مردم ایران دوست دار فرهنگ و کتاب هستند (خبر)
 ويژه برنامه فرهنگی «بوي بهشت» در آلمان (خبر)
 رایزن فرهنگی پیشین ایران در قزاقستان درگذشت (خبر)
 ايران به دنبال تسهیل رفت و آمد زائران حسيني است (خبر)
 نمایشگاه «ایران: پنج هزاره فرهنگ و هنر» برپا می‌شود (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگی کشورمان با وزیر فرهنگ و جوانان اقلیم کردستان عراق (خبر)
 ویژه برنامه‌های «حسینیه مجازی» برپا شد (خبر)
 تحصیلات زنان و سیاست‌های کاهش فقر در ایران بررسی شد (خبر)
 جشنواره فیلم رایزنی فرهنگی، فرصت ارزشمند شناخت سینمای ایرانی در توکیو (خبر)
 بررسی زمینه‌های همکاری‌ فرهنگی ایران و پاکستان (خبر)
 محفل شعر محرم و گرامیداشت آیت‌الله تسخیری در لاهور برگزار شد (خبر)
 اهدای تعدادی از ترجمه‌های برجسته ژاپنی از رباعیات خیام به رایزن فرهنگی ایران در توکیو (خبر)
خبرهاي مهم
گردهمایی جوامع مذهبی در جشنواره ادیان آلمان
جمهوری اسلامی ایران پیشتاز رشد علم در جهان اسلام است
راه دست یابی به اتحاد، عمل به سیره پیامبر(ص) است
نمایش آثار خوشنویسی قرآنی هنرمندان ایرانی در مسکو
«ترکیبات موسیقی کنونی عربی بین مقام‌گرایی و تونالیته» منتشر شد
الجزایر خواهان همکاری فرهنگی و اجتماعی با ایران است
سمینار بین‌المللی «الزامات وحدت اسلامی در جهان معاصر» برگزار می‌شود
توسعه روابط با ایران در دستور کار دولت بلگراد است
کتاب «نهضت حسینی؛ قرائتی از داشته‌های اندیشه سیاسی انقلابی» منتشر شد
دعوت از قاری ایرانی برای کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن کریم بنگلادش
قدردانی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در دفاع از پیامبر اسلام(ص)
کودکان ارمنستان همصدا با کودکان ایرانی از صلح و دوستی گفتند
رقابت خوشنویسان پاکستانی در آستانه سالروز میلاد پیامبر(ص)
چهل‌وهشتمین شماره فصلنامه «الهدی» در عراق منتشر شد
تجلیل از برگزیدگان مسابقه قرآن در سریلانکا
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.