English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٤ بهمن ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم جشن نوروز در خارج از كشور

مراسم جشن نوروز 1397 با حضور ایرانیان مقیم از سوي نمايندگي‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور، برگزارشد.

به گزارش اداره روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين مراسم كه در بعضي از كشورها با اعزام گروه از سوي اداره كل همكاري‌هاي  فرهنگي و ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همراه بود در كشورهاي ذيل برگزار شد:

ارمنستان

مراسم جشن نوروز با حضور حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان، سبحانی، کارشناس فرهنگی اين نمايندگي از سوی معلم و دانش‌آموزان مدرسه کارپی، جشن نوروز برگزار شد.

دانش آموزان این مدرسه با قرائت اشعاری، متون فارسی و اجرای برنامه‌های نمایشی در حضور میهمانان و تماشاچیان نوروز را جشن گرفتند.

در این مراسم ريیس مدرسه، ضمن خیر مقدم به رایزن فرهنگی ايران خواستار همکاری و حمایت بیشتر اين رايزني برای گسترش زبان فارسی در مدرسه شد.

حیدری نیز در این مراسم ضمن تبریک نوروز به حضار و تقدیر و تشکر از مدیر و معلم و دانش آموزان مدرسه کارپی، برای حمایت و کمک به مدرسه، قول همکاری داد.

اوگاندا

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا، مراسم جشن نوروز و معرفی فرهنگ حسنه نوروز در جمع ایرانیان مقیم اوگاندا، برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش پیام نوروزی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) و ريیس جمهوري اسلامي ايران آغاز و با سخنرانی علی بختیاری، رایزن فرهنگی کشورمان درباره معرفی خواستگاه نوروز در منابع مختلف تاریخی ادامه یافت.

پس از آن مرتضی مرتضوی، سفیر ایران در اوگاندا در سخنانی نوروز فرصتی را فرصتی برای همدلی ملت ایران دانست و با اشاره به نام گذاری سال 97 به عنوان "سال حمایت از کالای"، ایرانیان را به حمایت از تولید ملی و معرفی آن به دنیا فراخواند.

حجت الاسلام بکائی، ريیس کالج اسلامی المصطفی نیز در سخنانی به تجلی نوروز در منابع دینی پرداخت و ارزشهای موجود در سنت حسنه نوروز همچون خانه تکانی، صله رحم و هدیه دادن را مورد تأکید اسلام و تأیید معصومین دانست.

گفتنی است، مراسم مشابهی نیز در محل اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز با حضور ایرانیان برگزار شد.

هند

با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی دانشگاه علیگر در شهر علیگر هندوستان، جشن نوروز برای دانشجویان ایرانی در اين دانشگاه برگزار شد.

علی ندیم رضوی، رییس گروه تاریخ و تنی چند از اساتید آن دانشگاه نیز از میهمانان ویژه این مراسم بود. 

دانمارک

به همت رایزنی فرهنگی ايران در سوئد و با همكاري سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاگ، مراسم عید نوروز باستانی با حضور گروه پایار در اين کشور برگزار شد.

در این مراسم که جمعي از ایرانیان مقیم، مردم دانمارک که علاقمند به فرهنگ و آئین های ایران بوده و جمعی از دیپلمات های کشورهای جهان شرکت داشتند، مرادیان، سفیر کشورمان سخنرانی كرد.

وي برپايی جشن نوروز در میان ایرانیان را یک تاریخ هزاران ساله برشمرد که سنتی دیرینه در میان ایرانیان است.

این مراسم در ادامه با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری از ناحیه گروه پایار ادامه یافت و بسیار مورد استقبال و تشویق حاضران قرار گرفت.

پاکستان

همزمان با فرارسیدن فصل بهارو آغاز سال جديد، مراسم جشن نوروز با حضور شخصيت هاي فرهنگي، ديني و ادبي مولتان به همت خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ایران در مولتان برگزار شد. مقبول گيلاني، حميد رضا صديقي دانشمند برجسته، مختار علي ابن كليم هنرمند برجسته، مجاهد وتو روحاني اهل حديث و علامه مجاهد عباس گرديزي از جمله ميهمانان اين مراسم بودند.

علامه مجاهد عباس گردیزی ضمن تبریک سال نو به تمامی شرکت کنندگان در باره اهمیت عید نوروز سخن گفت.

خانم زاهده بخاري به عنوان نماينده خانه فرهنگ ايران در مولتان و حميد صديقي از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند كه بر ضرورت ترويج فرهنگ و تمدن ايراني اسلامي تأكيد كردند.

علامه مجاهد عباس گرديزي نيز در سخناني، اظهار اميدواري كرد براي مسلمانان پاكستان و ايران و براي تمام جهان اسلام سال جديد هجري شمسي و نوروز خداوند مبارك قرار دهد و نعمت هاي فراوان خود را به بندگان خود به بركت محمد و آل محمد(ع) عنايت فرمايد.

نیجریه

با هدف توسعه روابط فرهنگی و شناساندن فرهنگ و هنر غنی ایرانیان و هماهنگی‌های به عمل آمده با اداره کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور، گروه موسیقی مضراب به سرپرستی صفرزاده در ایام نوروز سال جدید در شهرهای مختلف نیجریه از جمله ابوجا و کادونا به اجرای برنامه پرداخت.

اين گروه اولین اجرای خود را در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابوجا با شرکت ایرانیان مقیم، کارکنان و خانواده‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران اعم از کارکنان ایرانی و محلی برگزار كردند. در این مراسم همزمان با طنین انداز شدن نوای دلنوازموسیقی ایرانی ، نوروز باستانی ایرانیان جشن گرفته شد.

همچنين، سالن اصلی  فرهنگ و هنر ابوجا شاهد دومین اجرای آهنگ‌های اصیل و زیبای ایرانی بود. در این محفل هنری جمعی از علاقه مندان هنر از کشور میزبان و بسیاری از نمایندگان سیاسی و فرهنگی کشورهای خارجی مستقر در پایتخت نیجریه شرکت داشتند.

در ابتدای این برنامه، عظیمی نصرآباد، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران خلاصه ای از تاریخ موسیقی ایران از تمدن ایلام تا به امروز را ارائه كرد.

دیگر اجرای گروه موسیقی مضراب در سالن اصلی دانشگاه ایالتی شهر کادونا یکی از شهرهای مهم و دانشگاهی شمال نیجریه بود. این اجرا در قالب یک برنامه فرهنگی و هنری بین المللی با شرکت گروههای هنری از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری نیجر و جمهوری فدراتیو نیجریه صورت گرفت.

رحیمی زارچی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه نیز به عنوان دومین سخنران طی سخنانی گفت: شرکت گروه موسیقی ایرانی در این رویداد هنری بین‌المللی هم زمان با آغاز سال جدید طبق تقویم ایران است و اولین روز سال جدید ایرانی نوروز خوانده می شود که به معنای روز نو است.

معاون دانشگاه ایالتی کادونا همچنين، ضمن تشکر از سفارت و رایزنی فرهنگی کشورمان جهت حضور گروه موسیقی در این رویداد فرهنگی بین المللی و تجلیل از هنر و موسیقی ایرانی خطاب به دانشجویان و سایر حضار اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران صاحب فرهنگ و هنر غنی و چند هزار ساله است و امروز شاهد اجرای زیبای یکی از بهترین گروههای موسیقی این کشور خواهیم بود.

افغانستان (مزار شريف)

به مناسبت نوروز 1397 و روز طبیعت، جشنواره نوروزی توسط نمایندگی فرهنگی ايران در محل کتابخانه فردوسی برگزار شد.

این مراسم با قرائت قرآن کریم توسط قاری بسام آغاز شد و سپس، مهدی نیازی، مسئول دفتر اپسو آموزشگاه هنر در مورد فرهنگ و رسومات آریایی در نوروز گفت: بر اساس آنچه در داستان‌های اساطیری ایران‌زمین از جمله شاهنامه فردوسی و تاریخ طبری آمده، ما امروز میراث‌دار فرهنگ و رسومات ارزشمندی هستیم و باید در حفظ و صیانت از آن کوشا باشیم.

وی در ادامه افزود: هفت سین شاخص ترین نماد نوروز است و آغاز سال معمولا در کنار آن جشن گرفته می شود.

ذبیح الله آریایی، مسئول فرهنگی ریاست فرهنگ بلخ در مورد تاریخ جشن نوروز در افغانستان گفت: جشن نوروز در بسیاری از نقاط افغانستان، باشکوهمندی خاصی برگزار می‌شود.

قرائت اشعاری از مولانا در مورد سال نو و نوروز و سخنراني موافق، مسئول فرهنگی ايران در مزارشریف از ديگر برنامه‌هاي اين مراسم بود.

موافق ضمن خواندن دعای تحویل سال و تبریک عید سعید باستانی گفت: عید نوروز آئین و فرهنگ مشترک و تمدنی در بین فارسی زبانان است و فقط متعلق به یک یا دو کشور نمی‌باشد و دارای قدمتی طولانی و ریشه در تاریخ نیاکان ما دارد.

عراق (كربلا)

به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق، مراسم تحویل سال 97 ایرانیان مقیم بغداد در بین‌الحرمین کربلا برگزار شد.

در این اردو بیش از 280 نفر از خانواده‌های ایرانی مقیم از 8 منطقه بغداد که در کلاس‌های آموزشی مختلف رایزنی فرهنگي كشورمان در طول سال مشارکت فعال داشتند، حضور داشتند و از اینکه سال نو را در بین‌الحرمین تحويل كردند، ابراز خرسندی نمودند.

ایرانیان مقیم در محوطه بین‌الحرمین با پهن کردن سفره هفت‌سین و آراستن آن با شمع، جلوه‌های فاطمی را در سفره عیدانه خود به نمایش گذاشتند. این مراسم با زیارت جمعی اباعبدالله الحسین (ع) و دعای مخصوص تحویل سال به پایان رسید.

سفر به نجف اشرف و زیارت مضجع شریف امیرالمؤمنین (ع) از برنامه‌های این اردو بود.

ازبكستان (تاشكند)

در چهارمین روز از بهار، با حضور ایرانیان و گروهی از شهروندان تاشکند (پايتحت ازبكستان)، جشن نوروز در یک فضای صمیمی و شورانگیز در سالن اجتماعات سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این مراسم عیدانه گروه موسیقی «شبروان» اعزامی از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دو بخش به اجرای برنامه هنري پرداخت که با استقبال گرم  شرکت‌کنندگان همراه بود.

در بخش دیگر از این برنامه پورمحسنی، رایزن فرهنگی ایران در ازبکستان با بيان سخناني، ضمن تبریک سال نو و عید باستانی نوروز، به قرائت چند بهاریه از شاعران بزرگ ایران پرداخت.

خبر ديگر از تاشكند ازبكستان اينكه؛ در سومین روز از بهار سال 1397 خورشیدی، دانشجویان دانشگاه امیرعلیشیر نوایی، در قالب هنر و با زبان فارسی به بازخوانی و معرفی سنت‌های عید باستانی نوروز در جشنواره «تمدن مردم شرق» پرداختند.

گروه موسیقی سنتی «شبروان» اعزامی از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ازبكستان با اجرای چندین اجرای زیبا در این جشنواره نوروزی، حضور چشمگیری داشت.

از نکات برجسته و مهم این جشنواره هنری دانشجویی، اجرای عموم برنامه‌هاي هنری به زبان شیرین فارسی بود از جمله: اجرای بسیار زیبای نمایشنامه منظوم و آیینی «سفره هفت‌سین ایرانی» توسط هفت نفر از دختران دانشجو، اجرای زیبای شعر «مادر» اثر ایرج میرزا همراه با یک کلیب زیبا و عاطفی، اجرای غزل «ای کاروان» سعدی‌شیرازی به دو زبان فارسی و ترجمه منظوم ازبکی توسط دو نفر از دانشجویان، اجرای نمایشنامه طنز «آقای معلم» به زبان فارسی توسط دانشجویان دختر و پسر دانشگاه زبان و ادبیات ازبکی و اجرای چندین برنامه مفرح و نوروزی با تلفیقی از زبان‌هاي ازبکی، فارسی و عربی به همراه برگزاری نمایشگاه خوشنویسی از آثار اساتید و دانشجویان دانشگاه با مضامینی از ادب فارسی.

آنچه بر فضای این جشنواره نوروزی جلوه خاصی بخشیده بود نوای موسیقی سنتی ایران بود که در بخش‌های مختلف این مراسم طنین‌انداز بود.

همچنین در مراسم افتتاحییه ای این جشنواره دو تن از معاونین دانشگاه امیرعلیشیر نوایی به مناسبت عید باستانی نوروز سخنانی ایراد کردند و در بخشی از سخنان خود ضمن ابراز خوشحالی از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و کشور ازبکستان از حضور رایزن فرهنگی كشورمان و گروه موسیقی «شبروان» در اين جشنواره تقدیر کردند.

پاكستان (كراچي)

به دعوت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاكستان و با همکاری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین مساعدت وابستگي فرهنگی كشورمان در کراچی، گروه موسیقی مقامی «فردای جام» با سفر به كراچي به اجراي برنامه‌هاي هنري پرداخت.

اين گروه در نخستین روز حضور در كراچي كه به مناسبت ايام نوروز و آغاز سال نو انجام شد، به اجرای زنده موسیقی در آکادمی ملی هنرهای تجسمی شهر کراچی پرداخت.

این گروه به سرپرستی مردان شاهی، متشکل از شش نوازنده کمانچه، قیچک، طبل، دف، دوتار و یک خواننده بود. در این برنامه ۷ قطعه موسیقی زنده توسط گروه موسیقی «فردای جام» اجرا شد که مورد توجه حضار قرار گرفت. این قطعات شامل نغمه‌های محلی، قطعات عرفانی و مذهبی بود که با ساز و آهنگ بسیاری زیبایی نواخته شدند و مورد توجه همگان قرار گرفت.

در این برنامه جمع کثیری از علاقمندان به موسیقی و کارمندان سرکنسولگری و دیگر سازمان‌های دولتی جمهوری اسلامی ایران در کراچی به همراه خانواده‌هایشان حضور داشتند.

همچنين در عصر ششم فروردین‌ماه گروه موسیقی محلی «فرداي جام» با همراهی یک گروه موسیقی پاکستانی به اجرای مشترک در آکادمی ملی هنرهای تجسمی پرداختند. در شب ۶ فروردین‌ماه نيز اين گروه موسیقی برنامه زنده‌ای را در محل کنسولگری ایران در کراچی اجرا کرد.

هفتم فروردین‌ماه گروه موسیقی «فردای جام» به دعوت خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد، عازم این شهر شد و با همکاری شبکه تلویزیونی «مهران» یک برنامه موسیقی اجرا كرد كه به صورت مستقیم از اين شبكه تلويزيوني پخش شد.

گروه موسیقی محلی «فردای جام» در آخرین روز سفر خود به کراچی، به آخرین اجرای موسیقی زنده خود در محل شورای هنر شهر کراچی پرداخت. در این برنامه چند قطعه موسیقی زیبای محلی خراسانی اجرا شد و مورد توجه حضار قرار گرفت.

قزاقستان (چیمکنت)

مراسم جشن نوروز ایرانیان مقیم در شهر چیمکنت مرکز استان قزاقستان جنوبی با اجرای گروه موسیقی «دنیز» از ایران (اعزامي از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) و نیز هنرمندان قزاق، ازبک، روس و آذری، از انجمن‌های آذربایجان، ازبکستان و قزاقستان به همت اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان، خانه فرهنگ ایرانیان و مجمع خلق قزاقستان در شهر چیمکنت، در سالن باشکوه مجمع خلق قزاقستان برگزار شد.

در این جشن که با حضور مراد علی اُراز علیوویچ، ريیس انجمن خلق قزاقستان، رؤسای خانه‌های فرهنگ آلمان، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، آذربایجان، ارمنستان و ایرانیان مقیم برگزار شد، نوروز غفارپور، ريیس خانه فرهنگ ایرانیان، مراد علی اُراز علیوویچ، ريیس انجمن خلق قزاقستان و مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان، به ايراد سخنراني پرداختند.

در اين مراسم گروه موسیقی ايراني «دنیز» و نیز هنرمندان قزاق، ازبک و تاجیک، به هنرنمایی پرداختند.

قطر

به مناسبت فرارسیدن سال جدید، مراسم جشنی دوم فروردین‌ماه توسط رایزنی فرهنگی ايران و با همکاری و مشارکت سفارتخانه‌های کشورهای فارسی زبان تاجیکستان و افغانستان در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در قطر برگزار شد.

در این مراسم علاوه بر ایرانیان مقیم، سفراء کشورهای یاد شده، رایزنان فرهنگی و مقامات دیپلماتیک تعدادی از کشورهای عربی و آسیای میانه و نیز جمعی از شخصیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای قطر حضور داشتند.

این برنامه شامل نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری از جمله سفره‌های ویژه عید نوروز از کشورهای جمهوری اسلامی ایران با عنوان هفت سین و افغانستان و تاجیکستان بود. همچنين، آثار هنری همچون خطاطی و نقاشی روی سفال به نمايش گذاشته شد.

در بخش دیگری از نمایشگاه ، آثار نفیسی از صنایع دستی ، کتب سیاحتی و گردشگری ایران در معرض تماشای بازدیدکنندگان علاقمند قرار داشت.

سبحانی، سفیر کشورمان در باره آیین باستانی نوروز در ایران و ثبت آن در سازمان ملل به ايراد سخنراني پرداخت.

پخش فیلم‌های کوتاه درباره نوروز در ایران و کشورهای مشارکت کننده از دیگر برنامه‌های این مراسم بود و تعدادی از هنرمندان ایرانی مقیم قطر، قطعاتی از نوای موسیقی سنتی ایران و دو کشور افغانستان و تاجیکستان را به صورت گروهی و تک نوازی، به اجراء در آوردند.

اسلام آباد

جشنواره نوروز در وزارت خارجه دولت پاكستان با حضور کشورهای منطقه اکو از جمله ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به همت رايزني فرهنگي و سفارت جمهوري اسلامي ايران برگزار شد.

خواجه محمد آصف، وزیر امور خارجه پاکستان و تهمینه جنجوعه، معاون وزارت امور خارجه پاکستان از مهمانان اصلی جشنواره آداب و رسوم نوروز بوده و مهدی هنردوست، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، محمدرضا کاکا سرپرست رایزنی فرهنگی ،سفیران دیگر کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (ECO) و دیپلمات های خارجی مقیم اسلام آباد نیز در این جشنواره حضور داشتند.

کشورهای منطقه اکو از جمله "ایران، پاکستان، ترکیه، افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان" از مشارکت کنندگان در این جشنواره بودند و سفارت جمهوری اسلامی ایران و رایزنی فرهنگي کشورمان در اسلام آباد پاکستان، امور مربوط به برنامه ریزی این جشنواره را از سوی طرف ایرانی بر عهده داشتند.

کشورهای شرکت کننده در این جشنواره تلاش کردند تا آداب و رسوم، فرهنگ و غذاهای سنتی، لباس های محلی خود را به دیگران معرفی کنند.

خوراک ها و غذای سنتی ایرانی و با برخی از آداب و رسوم ایران و جاذبه های فرهنگی کشورمان نظیر سفره هفت سین ایرانی ، صنایع دستی ایران نظیر فرش ایرانی و سوغات ایرانی نظیر میناکاری، قلمزنی و محصول پسته ایرانی نیز آشنا شدند.

ارمنستان

به مناسبت فرارسیدن نوروز 97، رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان اقدام به برگزاری جشن نوروزی ویژه معلمان زبان فارسی كرد.

در این مراسم به مناسبت روز زن و نوروز از زحمات معلمان زبان فارسی تقدیر به عمل آمد و گواهینامه‌های شرکت ایشان در دوره دانش‌افزایی رایزنی فرهنگی ايران نیز، اهدا شد.

حیدری در سخناني در اين مراسم، ضمن قدردانی از زحمات معلمان زبان فارسی، سه تن از معلمان جوان که اخیراً به جمع معلمان افزوده شده‌اند را به همه معلمان آشنا كرد و از آنها خواست تجربیات خود را در اختیار معلمان جوان بگذارند.

مراسم نوروزی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان با حضور ایرانیان مقیم، کارکنان سفارت و نهادهای دولتی و غیر دولتی کشورمان، روز سوم فروردین در شهر ایروان برگزار شد.

در این مراسم که با تبریک سال نو از سوی حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان، آغاز شد گروه فارسی‌آموزان مدرسه کارپی به اجرای برنامه نمایشی پرداختند که مورد توجه حضار قرار گرفت و در پایان با اجرای موسیقی از میهمانان پذیرایی به عمل آمد.

به مناسبت فرارسیدن سال نو، اتاق‌های ایران دانشگاه دولتی ایروان، دانشگاه اسلاونی و دانشگاه بریوسف شهر ایروان، عطر و بوی بهاری به خود گرفت.

رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان به مناسبت فرا رسیدن نوروز، با هماهنگی مسئولین دانشگاه، به اجراي مراسم نوروزي برای آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان ایرانشناسی دانشگاه‌ها با فرهنگ و سنن ایرانی به توصیف و تشریح این سنت باستانی پرداخت.

هند (دهلي‌نو)

به مناسبت آغاز سال جديد، مراسم جشنی برای ایرانیان مقیم دهلی‌نو همراه با دو نوازی اعضای گروه موسیقی چند ملیتی سنتی "جامی" شامگاه جمعه 3 فروردین 1397 در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

نماینده ولی فقیه در هندوستان، معاون سفیر، دیگر مسئولین و کارکنان نهادها، دانشجویان، ایرانیان مقیم هند و صدها نفر خانواده های ایشان در بخشهای مختلف این مراسم حضور داشتند.

این مراسم با قرائت قرآن كريم توسط خوریانی از نمایندگی جامعةالمصطفی (ص) العالمیه در هند و پخش کیلپ دعای حلول سال نو از گروه تواشیح لیله القدر و با اجرای برنامه توسط حجت‌الله عابدی، معاون رایزن و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی  ایران در دهلی‌نو آغاز شد.

علی دهگاهی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو پس از خیر مقدم و تبریک آغاز سال نو و ایام ماه مبارک رجب، پیرامون گاهشماری شمسی توضیحاتی را ارائه کرد.

وي با اشاره نامگذاری سال 1397 از سوی مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي) به عنوان «سال حمایت از تولید کالای ایرانی»، افزود: با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم‌هایي که علیه ایران بوده امسال به عنوان حمایت تولیدات داخلی مطرح شده لذا چه مسئولین نمایندگی‌ها، چه تصمیم گیران و چه مردم باید به این سیاست عمل بکنند که شاهد رشد و شکوفایی هر چه بهتر ایران عزیز اسلامی مان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهدوی‌پور، نماینده ولی فقیه در هندوستان نیز، گفت: بنابر فرمايش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالي)، امسال بهار طبیعت مان همزمان با بهار معنویت و ماه رجب است که ماه رگبار رحمت خداست.

پخش کلیپ‌های شاد نوروزی، شعرخوانی خانم فرزانه شکراللهی و دو نوازی دلنشین گروه موسیقی سنتی و چند ملیتی جامی "آلامتو" از هند، بخش‌های پایانی این جشن بود که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

پاكستان (اسلام‌آباد )

در آستانه عيد باستاني نوروز و سال 1397، مراسم جشني به همت گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل و با همکاری رايزني فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد و با هدف معرفی بیش از پیش فرهنگ و آداب نوروز به عنوان بزرگترین جشن ملی ایرانیان با حضور سفیر آوان، رییس دانشکده زبان‌ها دانشگاه نومل، شهاب الدين دارايي، رايزن فرهنگي ايران، محمدرضا کاکا، معاون رایزنی فرهنگي ايران، سفیر، ريیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل، نورمحمد مهر، ريیس سابق گروه زبان فارسی، شادآرام، استاد اعزامی زبان و ادبیات فارسی، اساتید و دانشجویان زبان فارسی دانشگاه نومل در اسلام‌آباد برگزار شد.

اين مراسم مزین به سفره زیبای هفت سین ایرانی و کارت پستال های نوروزی که توسط دانشجویان دانشگاه طراحی و آماده شده بود، حال و هوای روزهای بهاری و عید نوروز را، شور وشعفی مضاعف بخشید.

دارايي در  سخنان خود به چرایی انتخاب عدد هفت در سفره آرایی هفت سین نوروزی ایرانیان از دوره ایران باستان پرداخت.

سفیر، ريیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه زبان های نوین (نومل) در آغاز این مراسم از همكاري رايزني فرهنگي ايران در برگزاري اين مراسم و تدارك سفره هفت سين و نیز از اساتید و دانشجویان بخاطر همکاری در برپایی این مراسم باشکوه تشكر كرد.

در پایان اين مراسم، به دانشجویان برتر در نگارش انشاء ادبی نوروز و تزیین کلاس و سفره هفت سین جوایزی یه رسم یادبود اهداء شد.

هند (میسور)

مراسم جشن عید نوروز با حضور ريیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مومبای و ترابی، رییس اتحادیه دانشجویان شبه قاره، جمع کثیری از دانشجویان، ایرانیان مقیم و علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران‌زمین در شهر میسور هند برگزار شد.

ريیس انجمن اسلامی دانشجویان شبه قاره به بيان مطالبي در باره جشن نوروز و دانش ستاره‌شناسی پرداخت و در ادامه، وابسته فرهنگی ایران در کلانشهر مومبای گفت: عید نوروز و جشن های مربوط به سال نو ایرانیان، به دلیل برخورداری از درونمایه‌های فرهنگی، تاریخی و اخلاقی و همچنین مصادف بودن این آیین ملی با تجدید حیات هستی و شکفتن دوباره گل‌ها، از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که آن را از اعیاد دیگر اقوام و ملل متمایز می‌سازد.

در پایان اين مراسم، اعضای گروه موسیقی شورانگیز اعزامی از سوی اداره‌کل همکاریهای فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور به اجراي برنامه پرداختند.

هند (بنگلور )

مراسم جشن عید نوروز به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در کلانشهر مومبای و با حمایت اداره‌کل همكاري‌هاي فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور با حضور متکی، وزیر اسبق امورخارجه، وابسته فرهنگی ایران در کلانشهر مومبای، دانشجویان شهر بنگلور و ایرانیان مقیم در شهر بنگلور برگزار شد.

وابسته فرهنگي ایران در سخناني در اين مراسم، گفت: فرهنگ و سنن هر ملتی، روزهایی وجود دارد که با تاریخ و فرهنگ آن جامعه ارتباط دارد و جلوه‌ای از باورها و هویت فرهنگی و تاریخی آن جامعه را به نمایش می گذارد.

وي ادامه داد: عید نوروز و جشن‌های مربوط به سال نو ایرانیان، به دلیل برخورداری از درونمایه های فرهنگی، تاریخی و اخلاقی و همچنین مصادف بودن این آیین ملی با تجدید حیات هستی و شکفتن دوباره گل ها، از ویژگی های خاصی برخوردار است که آن را از اعیاد دیگر اقوام و ملل متمایز می سازد.

پس از آن، وزیر اسبق امور خارجه کشورمان اظهار كرد: بی گمان، بهار و سال نو، پیام دارد. پیام بهار و نوروز، حیات دوباره انسان ها به قدرت خداست؛ درس خداشناسی و اثبات معاد و رستاخیز است. سپری شدن روزگار و پیر شدن جوانان و جوان شدن کودکان، درس دیگری است که از تحوّل چهره طبیعت در بهار می توان گرفت.

وي افزود: عید واقعی ما وقتی است که روح و جسم مسلمانان و مستضعفان جهان از ستم جنایتکاران عالم نجات یابد و آن روزی است که حضرت ولی عصر(عج) ظهور كنند و تمام ستم کیشان و باطل اندیشان را به خاک مذلت بکشاند.

در ادامه، گروه موسیقی سنتی شور انگیز به اجرای برنامه پرداختند که با استقبال بسیاری از ایرانیان همراه بود.

هند (پونا)

مراسم جشن عید نوروز با حضور ريیس خانه فرهنگ ایران در کلانشهر مومبای، دانشجویان و علاقمندان به فرهنگ و تمدن ایران زمین در شهر پونا برگزار شد.

رييس انجمن دانشجویان اسلامی شهر پونا ضمن تبریک فرارسیدن بهار طبیعت و آغاز سال نو گفت: آیین نوروز در میان همه اقوام از شرق تا غرب ایران گسترده شده است و حتی در کشورهای گوناگون که زمانی جزو ایران زمین بودند، با شکوه خاصی برگزار می‌شود.

وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کلانشهر مومبای به بيان مطالبي درباره جشن‌های ملی و مذهبی در ايران پرداخت و گفت: هند و ایران مشترکات فرهنگی بسیاری دارند که آنها را بهم نزدیک کرده است. زبان فارسی نیز نقطه مشترک دیگری است که باعث نزدیکی این دو کشور شده است.

در ادامه، اعضای گروه موسیقی شورانگیز ترابی اعزامی از سوی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور به اجراي برنامه پرداختند.

روسيه (سنت پترزبورگ)

 به مناسبت آغاز سال جدید شمسی، مراسم جشني در روز چهارشنبه اول فروردین، با شرکت جمعی از ایرانیان و روس‌زبانان علاقمند به ایران از سوی انجمن دوستی ایران و روسیه و با همكاري رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مسکو در سالن تشریفات هتل "آنگله ورت" برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، نرگس احدوا، دبیر انجمن دوستی ضمن تبریک سال نو به نوروز آیین و سنت‌های آن در ابتدای فصل بهار اشاره كرد.

مارگاریتا مودراک، ريیس انجمن همکاری‌های بین‌المللی سنت پترزوبورگ، ویچسلاو آکوپنی، ريیس کمیته روابط بین‌المللی سنت پترزبورگ، آلا دیدیموا، مشاور ريیس خانه ملل سنت پترزبورگ، یلنا ورخوسکایا، مدیرمجموعه مونمارتر، مهدی فراشیانی، ريیس باشگاه گفت و شنود دوستدارن زبان فارسی و دوره‌های زبان فارسی، نینیل اولسیچ، ريیس بنیاد فرهنگی «سنت پترزبورگ و روابط برون مرزی» و امیر میرزاده، ريیس انجمن دانشجویان ایرانی در سنت پترزبورگ به ارائه سخنرانی پرداختند.

اجراي موسیقی سنتی ایرانی توسط یکی از دانشجویان ایرانی و شعر خوانی به زبان فارسی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

تركيه (آنکارا)

همزمان با فرارسیدن سال نو و بهار طبیعت و آغاز سال 1397، جشن بزرگ ایرانیان با حضور ابراهیم طاهریان‌فرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه، حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی کشورمان  و ایرانیان مقیم آنکارا در هتل پلازای آنکارا برگزار شد.

این برنامه با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران نواخته شد.

در ادامه، صفرخانی ضمن خیر مقدم و تبریک سال نو به ایران و ایرانیان، حضور ایرانیان را ظرفیتی ارزشمند برای جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار امیدواری کرد در سال جدید برنامه های فرهنگی متنوعی برای ایرانیان تنظیم شود و همچمین شاهد توسعه مناسبات فرهنگی با کشور ترکیه باشیم.

طاهریان‌فرد همچنين، فرا رسیدن جشن نوروز را به همه ایرانیان بالاخص ایرانیان مقیم ترکیه تبریک و تهنیت گفت و برای همه هموطنان در سراسر جهان؛ آرزوی موفقیت و تندرستی کرد.

پس از آن، گروه هنری باران قطعاتی با طنین سازهای ایرانی اجرا كردند. برگزاری مسابقه بهترین سفره هفت سین ایران‌ و برنامه‌های جذاب و اهدای جوایز به نفرات برتر از ديگر برنامه‌‌هاي اين مراسم بود.

پاكستان (حیدرآباد)

به همت خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد سند و سرکنسولگری ایران در کراچی، بمناسبت فرا رسیدن عید باستانی نوروز، گروه موسیقی سنتی "فردای جام" قطعاتی از موسیقی سنتی خراسان جنوبی را بصورت زنده در شبکه تلویزیونی "مهران" اجرا كرد.

عبداله پور، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ايران در حیدرآباد سند اظهار كرد: گروه موسیقی "فردای جام" که با هماهنگی سرکنسولگری ایران در کراچی در فستیوال بین المللی آکادمی موسیقی کراچی (napa) و Art Consul شرکت کرده بود، توسط خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد برای اجرای چند قطعه موسیقی سنتی به شهر حیدرآباد دعوت شد.

وي ادامه داد: این گروه متشکل از 6 نفر هنرمند با سازهای دوتار، کمانچه، بم دوتار، دف و دایره، 5 قطعه از موسیقی سنتی خراسان جنوبی را با انتخاب اشعاری در مدح حضرت رسول (ص) و ... به مدت دو ساعت در برنامه "صبح مهران" اجرا كردند.

بوسنی و هرزگوین

به مناسبت آغاز سال جديد و به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین و با همکاری مجتمع آموزش فنی سارایوو، مراسم جشن عید نوروز با حضور علی اصغر عامری رایزن فرهنگی ایران، خیرالدین گرانولو مدیر مجتمع فنی سارایوو و جمعی از اساتید و هنرجویان علاقمند به فرهنگ و هنر ایران در محل مجتمع فنی سارایوو برگزار شد.

در ابتدای برنامه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و بوسنی وهرزگوین نواخته شد و سپس خیرالدین گرانولو در سخناني، ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان برای برگزاری این مراسم اظهار كرد: عید نوروز برای مردمان بوسنی و هرزگوین عیدی شناخته شده است و جمع زیادی از مسلمانان بوسنی "سلطان نوروز" را گرامی می دارند و از اینکه امسال مجتمع آموزشی ما افتخار میزبانی جشن نوروز و نمایشگاه خوشنویسی ایرانی را دارد.

وی افزود: امیدواریم این شروع خوبی برای همکاری بین این مجتمع آموزشی به عنوان نخستین مجتمع علوم فنی در سارایوو با یکصد و سی سال سابقه تاسیس با رایزنی فرهنگی و نیز تبادلات علمی و آموزشی با هنرستان‌های فنی ایران باشد.

عامری، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی ضمن معرفی عید نوروز به عنوان قدیمی ترین عید ایرانی با بیش از سه هزار سال قدمت گفت: تمامی ایرانیان از اقوام و ادیان مختلف، نوروز را گرامی می دارند و با همدلی و همکاری یکدیگر کشور خود را در زمینه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، علمی و ... رشد و توسعه بخشیده‌اند.

 وی در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری های علمی و دانشگاهی بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و بوسنی و هرزگوین اشاره کرد و گفت: این همکاری ها در سطح دبیرستان ها و هنرستان های دو کشور نیز با همت مسئولین ذیربط توسعه یابد.

در ادامه برنامه دو تابلو خوشنویسی از سوی هنرجویان مجتمع توسط ریاض احمدویچ و مدرسین مجتمع توسط خانم آیدا امامویچ ترزیچ، دبیر علوم تربیتی مجتمع به رایزن فرهنگی کشورمان اهدا شد.

یکی از هنرجویان مجتمع فنی سارایوو توضیحاتی را در خصوص ویژگی های جغرافیایی، جمعیتی، نظام سیاسی، فرهنگی و... ایران و همچنین شهرهای مشهور و معماری های سنتی آنها ارايه كرد.

سپس گروه موسیقی سارایوو به سرپرستی پرویز محمدی، ایرانی مقیم بوسنی به اجرای قطعاتی از موسیقی سنتی ایران پرداختند که مورد استقبال زیاد حاضران قرار گرفت. 

قرائت ترجمه اشعاری از مولوی به زبان بوسنیایی توسط دو تن از هنرجویان مجتمع از دیگر بخش های متنوع این برنامه بود.

در پایان برنامه، نمایشگاه خوشنویسی استاد سید ابوالقاسم بهشتی، هنرمند خوشنویس کشورمان توسط رایزن فرهنگی ايران و ريیس مجتمع آموزشی افتتاح شد. این نمایشگاه به مدت پنج روز برای بازدید والدین و همچنین عموم علاقمندان دائر خواهد بود.

پاكستان

همزمان با فرارسیدن فصل بهار، آيين بزرگداشت نوروز 1397 در محل گوشه حافظ شيرازي بنياد ملي كتاب پاكستان به همت رايزني فرهنگي ايران در اسلام آباد و با مشارکت بنياد ملي پاكستان برگزار شد.

در اين مراسم، شهاب الدين دارايي، رایزن فرهنگی ایران در پاكستان و سرپرست مركز تحقيقات فارسي ايران و پاكستان، محمد رضا كاكا معاون رايزني، علي رضا شادآرام استاد اعزامي زبان و ادبيات فارسي كشورمان به پاكستان، علي كميل قزلباش، علي ابوتراب، سيد رمضان علي موسوي (استادان فارسي) و شواخي مسئول صدا و سيما جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد، انعام الحق جاويد، رئيس و اشتياق احمد ملك قائمقام بنياد ملي كتاب نيز، حضور داشتند.

در این مراسم که به همت رايزني فرهنگي كشورمان در پاكستان برگزار شده بود با چینش سفره هفت‌سین ایرانی و نوروزي همراه بود.

رايزن فرهنگي كشورمان با اشاره به نوروز و ویژگی‌های آن گفت: نوروز از اعیاد بزرگ مردم منطقه شبه قاره به خصوص ایران و پاكستان بشمار مي رود.

دارايي در مصاحبه‌ای جداگانه با شبكه‌ صدا و سيما جمهوري اسلامي ايران نيز به تشریح فلسفه نوروز و آداب و رسوم ایرانیان در ايام سال نو پرداخت.

اشتياق احمد ملك، قائم قام بنياد ملي كتاب طي گفتگوي خود ضمن قدردانی از همکاری رايزني فرهنگي ايران با بنیاد ملی کتاب پاکستان برای تاسيس گوشه حافظ در این نهاد گفت: شخصیت‌هایی مثل حافظ شیرازی و علامه اقبال لاهوری محدود و مختص به یک جغرافیا و یک کشور و یک ملت نیستند، بلکه ستاره‌های درخشانی هستند که در آسمان علم و ادب، برجهان بشریت می‌تابند.

در ادامه علي رضا شادآرام، استاد اعزامي جمهوري اسلامي ايران به پاكستان و دانشگاه نومل نيز درباره آداب و رسوم ایرانیان در ایام نوروز سخن گفت.

پس از آن، هر يك از شركت‌كنندگان به بيان ويژگي‌هاي نوروز و آداب و سنن اين جشن در ايران و پاكستان پرداختند و در پايان، رايزن فرهنگي ايران از همكاري بنياد ملي كتاب تشكر و قدرداني كرد.

ترکمنستان

 همزمان با فرارسیدن فصل بهار، جشن نوروز به همت رایزنی فرهنگی ایران در ترکمنستان و مشارکت اداره کل همکاری‌های فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور در محل رایزنی فرهنگی كشورمان برگزار شد.

ابوالقاسمي، رايزن فرهنگي كشورمان فرارسیدن سال جدید را تبريك گفت و از حضور فارسی آموزان و والدین آنها در اين مراسم تشكر و مباحثي درباره آغاز فصل بهار بيان كرد.

پورمرجان، مدیرکل توسعه روابط فرهنگی آسیا _ اقیانوسیه نيز در اين مراسم، گفت: در طول تاريخ ادبيات كلاسيك و ادبيات معاصر ما گوشه‌اي از اشعار و متون خود را به بحث نوروز پرداخته ‌است و اين متون همواره مشحون و پُر از اطلاعات در ارتباط با نوروز است.

وي شعری از ديوان امام خميني (ره) با مطلع «بهار آمد، جواني را پس از پيري به سر گيرم-كنار يار بنشينم و عمر خود ثمر گيرم» قرائت كرد.

پورمرجان در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت زبان فارسی اشاره کرد و گفت: زبان فارسي و زبان تركمني در طول تاريخ خويشاوند هم بودند و همواره بر همديگر تأثير گذاشتند. امروز اگر بخواهيد ادبيات تركمني خودتان را خوب بفهميد مجبور هستید به بعضي از كلمات زبان و ادبيات فارسي هم مراجعه کنید.

در ادامه برنامه گروه موسیقی چهار باغ که به دعوت رسمی کشور ترکمنستان برای شرکت در جشن نوروز حضور پیدا کرده بود، چند قطعه اصیل و فولکلوریک به زبان فارسی و آذری در دستگاه شور اجراء کرد که مورد تشويق حاضران قرار گرفت.

این جشن با اجرای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری، خواندن سرود و قرائت اشعار و دکلمه به زبان فارسی و ترکمنی در وصف عید باستانی نوروز و اجرای تئاتر از سوی فارسی آموزان محلی ادامه یافت.

همچنين، در این جشن به فارسی آموزان نمونه و رتبه های برتر و همچنین فارسی آموزان فعال در برگزاری برنامه های فرهنگی هدایایي اهدا شد.

افغانستان

همایش منطقه‌ای نوروز با حضور شخصیت‌های فرهنگی، سیاسی، اساتید دانشگاه و دانشجویان از سوی انجمن نخبگان افغانستان و با همكاري رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در محل قصر ملکۀ باغ بابر برگزار شد.

حسام الدین تالقانی، رییس سازمان نخبگان افغانستان در سخنانی، مطالبي در مورد اهمیت تاریخی و سهم نوروز در همکاری و همگرایی منطقه‌ای بيان كرد.

احمدضیا مسعود، معاون حزب جمعیت اسلامی در این همایش گفت: همانگونه‌ که بهار تحفه طبیعت است، نوروز پیام‌آور زند‌گی نو است.

ملکی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به عنوان مهمان ویژه همایش منطقه‌ای نوروز، ضمن تبریک سال نو و آروزی صلح و امنیت، آرامش و موفقیت برای دولت و ملت افغانستان گفت: نوروز یکی از جشن های کهن و تاریخی ماست. نوروز جشن رستاخیز طبیعت و نماد طراوت و محبت است. عید فرهنگی شرقی‌ها و حامل ارزش‌های برجسته ماست.

سرور مولایی، از پژوهشگران معروف و استاد دانشگاه‌های ایران و همچنين، فاضل سانچارکی، معاون نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

داکا

به مناسبت فرارسیدن سال جدید، با همکاری مشترک رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و آکادمی شیل پاکالا در داکا، مراسم جشنی با عنوان «آئین ها و نمادها در جشن نوروز» در تالار هنر آکادمی شیل پاکالا داکا برگزار شد.

در این مراسم گوهر رضوی، مشاورنخست وزیر بنگلادش در امور بین الملل، به عنوان میهمان عالی مراسم و اِم حمید، رییس سابق تلویزیون ملی بنگلادش، ابوالکلام سرکار، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا و محمد بدر الانعام بهویا، مدیر تئاتر و سینما در آکادمی شیل پاکالا نیز به عنوان مهمانان ویژه دعوت شده بود.

سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی در سخنان خود در این مراسم گفت: گرامیداشت همزمان نوروز ایران و سال نو بنگلادشی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران و آکادمی شیل پاکالا در این برنامه، نمادی از اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت دوست و برادر ایران و بنگلادش است.

ابو الکلام سرکار، رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا در سخنان خود اظهار کرد: شعرای ایرانی در اشعار خود نوروز را به شیوه و بیانات زیبا به تصویر کشیده اند.

ام حمید، رئیس سابق تلویزیون ملی بنگلادش در این مراسم، گفت: هر سرزمین، فرهنگ و آداب و رسوم خاص خود را دارد و همچنان رسومات مذهبی، این دو با هم در تضاد نیستند، بلکه می توان در کنار هم این دو را برگزار کرد.

گوهر رضوی، مشاور نخست وزیر بنگلادش در امور بین الملل همچنین، گفت: نوروز جشنی است که از قدیم الایام برگزار می شود و دارای قدمت حدوداً 5000 ساله است. در حال حاضر علاوه بر ایران در تمامی کشورهای آسیای میانه، مردم به این مناسبت جشن می گیرند.

در ادامه این مراسم، نسبت به توسعه روابط عمیق فرهنگی، دینی و تاریخی دو ملت و اجرای فعالیت های مشترک با رایزنی فرهنگی ایران در همه زمینه های فرهنگی و هنری تاکید شد.

همچنین نمایش فیلم مستند درباره معرفی نوروزر ایرانی، اجرای سرود دانش آموزان مدرسه بین المللی ایران درباره نوروز، اجرای موسیقی عرفانی توسط گروه باول، اجرای نمایشنامه ویژه نوروز، اجرای سرود درباره نوروز به زبان فارسی و بنگالی توسط دانشجویان گروه زبان فارسی دانشگاه داکا، قرائت اشعاری از تاگور درباره نوروز و همچنین اجرای نمایشنامه توسط دانشجویان گروه زبان فارسی درباره نوروز ایرانی و بنگالی از دیگر برنامه های این مراسم بود.


١٥:١٣ - سه شنبه ١٤ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٧٠٢٤٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٩٥٤خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
روسیه؛ از روابط راهبردی تا روابط میان فرهنگی
برگزاری آزمون پایان دوره مقدماتی زبان فارسي در بغداد
شهید سلیمانی نمونه یک انسان آزادی خواه بود
سرنوشت مسلمانانی که پس از سقوط آندلس از وطن‌شان اخراج شدند
همایش «روز مادر» با حضور زنان سیاستمدار در پاکستان به روایت تصویر
برگزاري جشنواره و سمینار «تحکيم خانواده و حقوق زنان» در تانزانیا
مکتب خواجه احمد یسوی صلح و دوستی است
جشن ولادت حضرت زهرا(س) و گرامیداشت مقام زن با حضور بانوان پاکستانی + تصوير
دوره‌های آموزش ایرانشناسی و زبان فارسی در دهلی‌نو افتتاح شد
همایش ولادت بانوی دو عالم و گرامیداشت مقام زن در پاکستان برگزار شد
جشن «مادر، گنجینه محبت» در عشق آباد برگزار شد
برگزاري همایش «نقش اجتماعی و تربیتی زن از دیدگاه اسلام» در باکو
یادی از ادیب و نویسنده توانا؛ محسن سلیمانی
توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و صربستان
وبینار «بانوان و تغییرات اجتماعی براساس آموزه‌های دینی» برگزار می‌شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  همایش «بزرگداشت دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی: مدافع آزادی، امنیت و زندگی مسالمت آمیز پیروان ادیان» برگزار و شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی ایران، رهبران ادیان توحیدی از کشورهای سوریه، لبنان، عراق و ایران، سخنرانی کردند.

 • بازدید رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از خبرگزاری تسنیم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، امروز (7 دی‌ماه) از تحریریه خبرگزاری تسنیم بازدید کرد.

 • سفر یک روزه رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به قم
  حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور در سفر به قم ضمن زیارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) با جمعی از مراجع تقلید، علما و شخصیت‎های حوزوی دیدار و گفت‌وگو کرد که در این دیدارها بر ضرورت صدور انقلاب با انتقال معارف اسلامی و سواد عمیق قرآنی، روایی و تاریخی به جهانیان، تأکید شد.

 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.