English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

به بهانه برگزاري همايش بررسي انديشه‌هاي محمدنعيم فراشري؛

ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد

محمدنعيم فراشري كه نخستين دستور زبان فارسي را نوشت، يكي از پيشتازان فرهنگ ايراني ـ اسلامي در منطقه بالكان است؛ به‌گونه‌اي كه درهاي بسته بالكان و حتي اروپا را به ايران براي توسعه روابط فرهنگي باز مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدنعیم فراشری، انديشمند دو قرن پيش آلبانيايي، شخصیتی است که نبوغ ذاتي و با استعدادي دارد. هم یک سیاستمدار، هم متفکر برجسته و هم در حوزه نویسندگی و قلم زدن فوق‌العاده است. یک شاعر پُرقدرت است و در جامعه آلبانی به عنوان قهرمان ملی به حساب می‌آید. آلباني‌ها در تقویم خود روزی به نام «نعیم» دارند چون او را پایه‌گذار آلبانی نوین می‌دانند.

نعیم فراشری با این ویژگی‌ها نه تنها يك شخصیت برجسته ملی است؛ بلكه تنها ایران‌شناسی است که در دنیا، اشعار فارسی را با قوام عالی سروده است. در آلباني تمام مردم اعم از علوی، سنی، مسیحی و کل کسانی که به عنوان قوم آلبانیایی شناخته می‌شوند، ارادت و نگاه خاصی به نعیم فراشری دارند؛ به همين دليل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به پاس قدرداني از خدمات فرهنگی اين ادیب بزرگ آلبانیايي و ترویج و گسترش گفت‌وگوی فرهنگی ایران و کشورهای حوزه بالکان، همايشي در روز دوشنبه (14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس برگزار مي‌كند كه به اين بهانه به سراغ علي‌اكبر ضيايي، رايزن اسبق فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در آلباني، كارشناس منطقه بالكان و دبير علمي اين همايش، رفتيم و با وي مصاحبه‌اي انجام داديم. حاصل اين گفت‌وگو در ادامه منتشر می‌شود:

در ابتدا درباره شاعر پارسی‌گوی و مسلمان آلبانی، محمدنعيم فراشري بگوييد.

محمدنعيم قبل از اينكه شاعر پارسی‌گوی آلبانیایی‌تبار باشد، يك انسان بود. انساني كه ضمن برخورداری از دانش پایه قرآن كريم و احکام دین اسلام، به زبان فارسی، ترکی، یونانی و فرانسوی تسلط و به رموز طریقت بکتاشی آشنایی داشت. او علاوه بر عشق به وطن، خانواده و طبيعت، ارادت خاصي به اهل بيت (ع) داشت و در سر لوحه آن، عشق به امام حسين (ع) و ابوالفضل العباس (ع) با شخصيت او عجين شده بود. او در سال 1846 ميلادي در روستاي فراشر در خانواده‌اي صاحب‌نام در جنوب آلباني چشم به جهان گشود. نعیم فراشری، سامی فراشری و عبدالله فراشری، سه برادر عضو خانواده فراشري بودند. این سه برادر از بهترین پُل‌های ارتباطی ایران و آلبانی تلقی می‌شوند که حدود قرن 18 و اوایل قرن 19 زندگی می‌کردند. اشعار او به سبك مولانا بود. شعري كه بر سر مزار دختر خود مي‌خواند، قصيده‌اي در وصف اوست و زيباترين و لطيف‌ترين تعابير انساني را براي دخترش بيان مي‌كند كه كمتر در ابيات فارسي مي‌خوانيم.

محمدنعيم با اينكه به ايران سفر نكرده بود، بسيار پُرقدرت و عميق زبان و ادبیات فارسی را آموخت و دیوان شعری خود را به فارسی سرود. نام این دیوان «تخیلات» است. او با این اثر یک پُل ارتباطی فرهنگي بين ایران و آلبانی ایجاد کرد. او كه از بزرگ‌ترین ‌شاعران‌ بكتاشیه‌ محسوب‌ می‌شود و در ادبیات‌ آلبانی‌ نقش‌ بسزایی‌ دارد، معتقد بود كه مذهب‌ در تقویت‌ جنبه‌ معنوی‌ تربیت‌ انسان‌ بسیار مؤثر است‌ و مهم‌ترين اثر خود که از آن به عنوان حماسه ملی در آلبانی تلقی می‌شود را با عنوان «کربلا» سرود. اين اثر مذهبي از مهم‌ترين اشعاري است كه در تكاياي آلباني قرائت مي‌شود.

محمدنعيم حدود 140 سال قبل کتاب «دستور زبان فارسی نوین» را در زمان حكومت عثماني نوشته است. یعنی جلوتر از خود ما به این مسأله پرداخت كه دومین اثر فوق‌العاده اوست که در خدمت فرهنگ و زبان و ادبیات فارسی بود.

فراشري با به جاي گذاشتن ديوان «تخيلات» و دستور زبان فارسي، به عاملي براي استحكام پيوندهاي ديرينه فرهنگي و گواهي براي نفوذ فرهنگ و ادبيات فارسي در منطقه تبديل شد. همچنين، خلق آثار نظم و نثر به وسيله نعيم به زبان مادري باعث شد تا زبان آلباني با ارزش و اصلاح شده و هماهنگ با رشد فرهنگ كشور تبديل شود.

محمدنعیم‌ با علاقه‌ فراوان‌ آثار نویسندگان‌ بزرگی‌، چون: سعدی‌، حافظ، خيام و جلال‌‌الدین‌ رومی‌ را مطالعه‌ مي‌كرد و تحت‌ تأثیر آنها قرار گرفت‌ و شروع‌ به‌ نگارش‌ به‌ زبان‌ فارسی‌ كرد كه با نوشتن‌ دیوان‌ منظوم‌ تاریخ‌ «اسكندربیك‌» (1898 ميلادي‌) در بیان‌ حماسه‌ خونین ‌كربلا، شعر حماسی‌ در ادبیات‌ آلبانی‌ را پایه‌گذاری‌ كرد.

از ديگر آثار او می‌توان‌ به‌ مجموعه‌ اشعار «كشاورزی‌ و دامداری‌«، «گل‌های‌ تابستاني» و كتاب «آرزوی‌ واقعی‌ آلبانیایی‌ها» و «تاریخ‌ اسكندربیك» اشاره‌ كرد.

مي‌توانيد درباره كتاب «تخيلات» محمدنعیم‌ فراشري توضيح بيشتري دهيد.

ديوان «تخيلات» محمدنعيم داراي اشعار تخیلی به زبان فارسي است كه بیانگر احساسات‌ و نگرش‌ درونی ‌نعیم‌ به‌ زندگی‌ است. اين كتاب همانند زنجيره‌اي از آميختگي روحيه عرفان با فلسفه اسلامي، مملو از بازتاب احساسات انساني به واژه‌هايي مانند مرگ، زندگي، زيبايي، عشق و سرشت طبيعي انسان است.

با توجه به اينكه وزن‌ها و گاهی قافیه‌ها و کلمات درستي در اشعار اين ديوان به کار نرفته بود، زهرا کدخدامزرجی، با تمرکز بر آثار نعیم فراشری، توانست واژگان به كار رفته اين اثر را معادل‌يابي كند.

علاقه کدخدامزرجی به این شاعر اهل بیت (ع) او را واداشت تا به تصحیح کتاب «تخیلات» فراشری بپردازد و این کتاب همراه با مقدمه کدخدامزرجی درباره زندگينامه محمدنعيم طي سال ۱۳۸۰ به زبان فارسی در تهران منتشر شد.

چرا از «کربلا»ی محمدنعیم معادل «شاهنامه» فردوسي در آلبانی ياد مي‌شود؟

«کربلا» مهم‌ترين اثر فراشري و معادل آن «شاهنامه» فردوسی در ادبیات ما است. همانطور که ما اشعار مولانا و حافظ را در گفت‌وگوهای روزمره خود استفاده می‌کنیم، مردم آلبانی نيز در مراسم‌هاي مذهبي خود از اشعار حماسه حسيني اين شاعر اهل بيت (ع) استفاده مي‌كنند.

اين اثر مذهبي براي آلبانيايي‌ها داراي دو بُعد است؛ اول اينكه داراي اشعار مذهبي است و دوم اينكه؛ آلبانيايي‌ها در شرف استقلال و ايجاد يك آلباني جديد بودند كه آن زمان در سيطره عثماني بود. مي‌خواتسند با خلق جنبشي بزرگ به آلباني مدرن برسند. از اين رو «كربلا»ي محمدنعيم نقش سازنده‌اي در آلباني مدرن داشته و در سراسر ابيات اين حماسه حسيني از وطن‌دوستي و احياي اين وطن، ياد شده است.

اگر تلاش محمدنعيم به همراه برادرانش سامی و عبدالله نبود، شايد اين حماسه براي گذر از يك تاريخ مبهم كه تحت سيطره حكومت عثماني بود، به دنياي مدرن ايجاد نمي‌شد. به طور كلي «کربلا»ي فراشري بيش از آنكه ابعاد ديني داشته باشد، ابعاد حماسي براي ايجاد آلباني مدرن داشته است.

چه شد كه به نعيم فراشري به ايران خدمت كرد؟

محمدنعيم بي‌شك در ابتدا به فرهنگ خود خدمت كرد و اين فرهنگ هشتصد ساله آلباني را كه متأثر از فرهنگ شرقي به ويژه ايراني بود را به زبان شعر مطرح كرد. او در دوره حيانش كه به عصر تجديد حيات ادبي و فرهنگي نيمه قرن نوزدهم در آلباني بازمي‌گردد، ايران را نديده بود و انگيزه سياسي براي طرفداري از ايران دوره قاجار يا رضاخان را نداشت. او بالاترين ارزش‌هاي انساني را به زبان فارسي بيان كرده است و يكي از خدمتگذاران فرهنگ خود بود و عملاً از فرهنگ ما بهره‌مند بوده است.

در دوره حيات محمدنعيم، فارسي در منطقه بالكان و تركيه، زبان فرهنگ بود. اگر در آن زمان كتابي نوشته مي‌شد، سعي مي‌كردند ديباچه كتاب را به زبان فارسي بنويسند و چون موزون بود، معاني بلند و معنوي را به زبان فارسي مي‌نوشتند؛ بنابراين دو فرهنگ شرق و غرب در آلباني شكل گرفت و امروز مي‌توانيم از پيوند اين دو فرهنگ، بهره‌برداري كنيم و تعامل داشته باشيم به گونه‌اي كه هويت خود را از دست ندهيم و باعث شكوفايي فرهنگ ايراني بيش از پيش شويم.

درباره تأثير افراد و شخصيت‌هاي ادبي بالكان مانند فراشري در حوزه قدرت نرم ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران بگوييد.

يكي از مؤلفه‌هاي ديپلماسي فرهنگي ما ادبيات فارسي است و محمدنعيم فراشري كسي است كه بهترين ارزش‌هاي فرهنگي ايران را گلچين كرد و به مردم كشورش شناساند. او يكي از پيشتازان فرهنگ ايراني ـ اسلامي در منطقه بالكان است؛ به گونه‌اي كه درهاي بسته بالكان و حتي اروپا را به روي جمهوري اسلامي ايران براي توسعه روابط فرهنگي باز مي‌كند.

بنابراين، محمدنعيم، شاه‌كليد اصلي ديپلماسي فرهنگي را به ما معرفي مي‌كند و از اين باب مي‌توان دريافت كه اروپا نيازمند چه محصولاتي از مشرق‌زمين است؛ چراكه ایران و آلبانی دارای یک سابقه دیرینه تمدنی و تعاملی فرهنگی در ادوار گذشته بوده و هستند.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي قصد دارد همايش بين‌المللي «بررسي انديشه‌هاي نعيم فراشري» را در تهران برگزار كند كه گويا شما دبير اين همايش هستيد. درباره نحوه برگزاري و محورهاي مهم اين همايش توضيح مي‌دهيد؟

دبيرخانه گفت‌وگوي فرهنگي- بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همكاري دانشگاه تربيت مدرس، انجمن‌هاي علمي، رايزني فرهنگي كشورمان در آلباني و صدا و سیما جمهوري اسلامي ايران، اين همايش را 14 اسفندماه جاري به منظور بهره‌گیری هرچه بیشتر از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی كشور در مسیر گسترش مناسبات فرهنگی بین گروه‌های مرجع ایرانی و آلباني، برگزار مي‌كند.

در واقع برگزاري اين همايش فرصت مغتنمي براي قدرداني از محمدنعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلبانی است تا مردم بدانند چنین ذخیره فرهنگی در اروپا وجود دارد. همچنين در اين همايش در نظر داريم انديشه‌ها و نقش تأثيرگذار فرهنگي فراشري در منطقه بالكان و ايران، به ويژه حماسه «كربلا»ي او كه منطق اهل بيت (ع) را بيان كرده را بررسي كنيم.

آماده شنيدن سخن پاياني شما هستيم.

محمدنعيم فراشري كه پایه‌گذار آلبانی نوین است، هم در استقلال آلبانی حضور برجسته داشت و هم در ادبیات آلبانی خیلی نقش‌آفرین بود و اين شخصيت كم‌نظير مي‌تواند ريشه‌هاي تعاملات فرهنگي دو كشور را تقويت كند.

گفت‌وگو: مهسا صبوري

انتهاي پيام/

 


١٥:١٧ - 1396/12/05    /    شماره : ٦٩٩٦٤٩    /    تعداد نمایش : ١٢٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 نشست «ایران‌هراسی، چرایی، چگونگی و راهکارهای مواجهه با آن» برگزار شد (خبر)
 نشست مشترک ادیان و فرق مختلف مسیحی در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست «تأثيرات جنگ رواني و تبليغات در تحولات منطقه خليج فارس» (خبر)
 برگزاري پنل‌هاي نشست هم‌افزایی ادارات‌كل ارشاد استان‌ها و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 داشته‌هاي فرهنگي خود را با هم‌افزايي دروني به جهانيان عرضه كنيم (خبر)
 گردهمايي مديران كل ارشاد استان‌ها با رييس و معاونان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار نخبگان سوری با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 دیدار نخبگان سوری با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 برپايي نمایشگاه هنرمند افغانستاني در مشهد (خبر)
 دیدار رييس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خراسان رضوی با محقق مالزیایی (خبر)
 نشست «خاورميانه كانون تحولات و بحرا‌ن‌هاي ناشي از جنگ رواني و تبليغات» (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 گراميداشت هفته دفاع مقدس از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 مراسم عزاداري سيدالشهداء(ع) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نهضت عاشورا فرادینی است (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همايش «بررسي انديشه‌هاي نعيم فراشري، شاعر فارسي‌سراي آلباني» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رایزني فرهنگی ایران و سازمان محمدیه اندونزی (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد روسيه شد (خبر)
 پيام تبريك كليساي ارتدوكس روسيه به رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي عيد سعيد قربان را تبريك گفت (خبر)
 فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است (خبر)
 محكوميت كودك‌كشي سعودي‌ها در يمن (خبر)
 دیدار جمعی از اصحاب رسانه و جراید هند با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز خبرنگار را تبريك گفت (خبر)
 پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نشر فرهنگ رضوی بازگشت به گفت‌وگو و عقلانیت است (خبر)
 پنجمين نشست «قند پارسی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار می‌شود (خبر)
 پنجمين نشست «قند پارسی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار می‌شود (خبر)
 بازديد رهبران متصوفه هند از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 تعامل انيميشن‌سازان ايران و يونان در تهران (خبر)
 آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند (خبر)
 اتريشي‌ها اعتقاد دارند كه ايران يك منبع غني فرهنگي هميشه زنده است (خبر)
 نمایش «پرسه در حوالی من» در جشنواره فیلم قبرس (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد لبنان شد (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فرارسیدن عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی را تسلیت گفت (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس (خبر)
 امضاي تفاهمنامه مركز ترجمه و نشر و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.