English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري سمینار تبادل علمی فرهنگی ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در هند

با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در هند، سمینار سه روزه بین‌المللی با موضوع «گفت‌وگوی فرهنگی و تبادل دانش و ایده‌های فرهنگی بین هند، ایران، ترکیه، آسیای مرکزی» در شهر گواهاتي هند برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين سمينار با تمرکز بر دوره ساسانیان و گوپتا، توسط گروه فارسی دانشگاه گواهاتی در شهر گواهاتی مرکز ایالت آسام هند و با همکاری وزارت فرهنگ هند، شورای ملی گسترش زبان اردو در هند، شورای تحقیقات تاریخی هند، شورای تحقیقات مطالعات اجتماعی هند، برگزار شد.

در اين سمينار حجت‌اله عابدی، معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در هند، رؤسای دانشگاه‌های گواهاتی و کاتن از ايالت آسام، اساتید، محققین و دانشجویان گروه‌های فارسی، هنر، ادبیات و دیگر گروه‌ها از هفت کشور ایران، هند، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، حضور داشتند.

برنامه با معرفی محورهای سمینار توسط رقیب‌الدین احمد، رییس بخش فارسی دانشگاه گواهاتی و مدیر سمینار آغاز شد. وی گفت: هدف ما از برگزاری این سمینار، احیای ارزش‌ها از درون روابط فرهنگی و علمی حوزه ایران و شبه قاره هند، آسیای مرکزی و ترکیه است که در دوره‌های پیشین همزمان با عصر ساسانی در ایران و گوپتا در هند نهفته است.

اولین سخنران آيين افتتاحیه سمينار مریدول زاکاریا، رییس دانشگاه گواهاتی بود که طي آن روابط گذشتگان ملت‌ها را در امروز آنها تأثیرگذار خواند و اظهار امیدواری کرد تا با نگاه مثبت بتوانیم به استخراج خوبی‌های موجود برای تحکیم روابط امروزمان بهره‌مند شویم.

پیوند عمیق بین ایران و شبه قاره به هزاران سال پیش بازمی‌گردد

حجت‌اله عابدی، معاون رایزن و وابسته فرهنگی ایران در هند هم در سخنانش در اين سمينار گفت: پیوند عمیق و ارتباطات فرهنگی بین ایران و شبه قاره به هزاران سال پیش برمی‌گردد و بلکه به هزاره قبل از میلاد مسیح می‌رسد؛ با اين حال از میزان و تاریخ دقیق آن به ویژه در دوره قبل از اسلام اطلاعات چندانی در دسترس نیست.

وی سپس به مصادیقی از ارتباطات علمی و فرهنگی و رویدادهای مؤثر در تبادل فرهنگی و علمی بین ایران و هند در دوره ساسانیان و آغاز اسلام اشاره کرد.

عابدي در ادامه سفر برزویه طبیب به هند و انتقال کتاب «پنچاتنترا» به ایران و ترجمه به زبان فارسی پهلوی و از آن طریق به تازی را از اولین گام‌ها در انتقال میراث فرهنگی هند به ایران خواند.

وابسته فرهنگي كشورمان همچنين هنر دوره ساسانی در ایران را هم تا حدودی متأثر از انتقال طرح‌ها و مظاهر فرهنگی هنری هندی به ایران دانست.

عابدی در ادامه شاخص‌ترین نمونه را در تعامل بین فرهنگ‌های ایران و هند در طول تاریخ، مهاجرت ایرانی‌ها به هند خواند و گفت: زرتشتیان آغازگر این مهاجرت به هند بودند که امروز بزرگ‌ترین کلنی زرتششی مهاجر که بسیاری از ایشان هند را به عنوان زیستگاه دایمی برگزیدند، به نام پارسیان در هند شناخته می‌شوند.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: تاریخ ثابت کرده که غارت و خشونت ماندگار نیست و سفر صنعتگران، عقلا، شعرا و به ویژه عرفای متعدد ایرانی را به هند ماندگارترین انتقال فرهنگی بین این دو ملت عنوان کرد؛ آنچنانکه هنوز آثار اقدامات بشردوستانه آنها در قلب‌های ملت‌های شبه قاره باقی مانده است.

معاون رایزن فرهنگی ایران در هند در بخش دیگری از سخنانش گفت: خوشبختانه زبان فارسی و بهتر بگویم واژه‌های فارسی که در زبان‌های رایج مناطق مورد مطالعه در این سمینار (ایران، شبه‌قاره، آسیای میانه و ترکیه) رایج است، بستر مناسبی را فراهم كرده تا همدیگر را بهتر بفهمیم و خوشحالم که امروز این سمینار توسط گروه فارسی برگزار می‌شود و باز خرسندم که فارس زاده شده‌ام تا بتوانم از آموزه‌های بسیار غنی ادب فارسی و پارسی‌سرایان به نام چون مولوی، سعدی، حافظ، بیدل، اقبال و ... بهره ببرم.

وی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ایام سی‌ونهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره)، گفت: مردم ایران در آن روز آینده جدیدی را برای خود خواستند و به سوی آینده‌ای با فرهنگ اسلامی گام برداشتند. فرهنگی که نوع‌دوست است و دوری از ظلم از شعارهای بنیادین آن است.

عابدي ادامه داد: در این فرایند می‌بینیم که مردم ایران با حفظ اصالت خود در پی زدودن زنگارهایی از چهره فرهنگشان هستند که با نام سلسله‌های شاهنشاهی بر آن نشسته بود.

وي گفت: فرهنگ، عنصر پویایی است و بین حرکت ما و شکل‌گیری فرهنگ رابطه دو سویه است (رفتار ما فرهنگ را شکل می‌دهد و رفتار ما ناشی از فرهنگمان است) و ما هم باید همواره پویا باشیم و برای تکامل و انسان بهتر شدن، تلاش و کسب علم کنیم تا آنگونه که شایسته است بتوانیم در خدمت جامعه باشیم.

معاون رايزني فرهنگي ايران در هند در پایان سخنانش تأكيد كرد: از آنجا که فرهنگ از رفتار ما بالغ می‌شود پس بکوشیم تا نکات مشترکی چون عدالت‌خواهی، راستی، عدم خشونت را که خداوند در ذات هر انسانی قرار داده را دستمایه شکل‌گیری یک فرهنگ سلامت، نوع‌دوست و صلح‌دوست قرار دهیم.

لزوم زندگي در عالم واقع

بابش گوسوآمی، رییس دانشگاه کاتن از شهر گواهاتی سخنران بعدی سمينار بود که با اشاره به اهمیت و بزرگی سلسلسه‌های ساسانیان در ایران و گوپتا در هند، آشنایی با این دوره را امری لازم دانست و از این بابت از اعتمام گروه فارسی برای برگزاری این سمینار تقدیر کرد.

سید عین الحسن، رییس مرکز مطالعات فارسی و آسیای میانه دانشگاه جواهر لعل نهرو از دهلی‌نو هم گفت: علیرغم وجود این همه آموزه‌های انسان‌دوستانه در منابع در دسترس، ما بیشتر در عالم خیال و نه واقعی زندگی می‌کنیم.

وی گفت: متأسفانه درصد کمی از ادبیات غنی را در زندگی روزمره‌مان به کار می‌گیریم و شاید هر روز چیزهایی را از دست می‌دهیم تا به دست آورده باشیم.

سيد عين الحسن ادامه داد: همین کتاب «پنچه تنترا» در یک نمونه‌اش به سه بخش آزادی، حق و عدالت اجتماعی تقسیم شده است که اگر ما به آن تمام و کمال عمل کنیم، دیگر هیچ ملالی نخواهد ماند؛ اما افسوس می‌خورم که بیشتر به داشتن چنین ادبیات و متونی می‌بالیم؛ اما آموزه‌هاي آن در عملکردمان نمود بایسته ندارد.

وي افزود: امروز سفرها و ارتباطات ملت‌ها نیز متأسفانه بیشتر به دنبال دیدن قیافه بیرونی و مظاهر نوین تمدنی و نه آشنایی با فرهنگ آن کشور است.

رییس مرکز مطالعات فارسی و آسیای میانه دانشگاه جواهر لعل نهرو در بخش ديگري از سخنانش گفت: اگر چه محل تولد، زبان، دین و خیلی چیزهای دیگر، بخش‌های انکارناپذیر هویت ما و اندام‌های درخت فرهنگ هستند؛ ولی ما امروز به ملیت و جایی که از آن به عنوان کشورمان نام می‌بریم می‌بالیم.

وي در پایان با اشاره به داستان «سیمرغ» گفت: باید خود واقعی را بشناسیم و از اوهام بیرون آییم و مداخلاتمان هم در هستی در جهت رشد باشد و نه اینکه باعث خشک شدن درخت فرهنگ باشد.

بنا بر اعلام اين خبر، در این سمینار سه روزه طی ده نشست علمی، 42 مقاله در موضوعات مذهب، هنر، تاریخ، ادبیات و فرهنگ مرتبط با دوره ساسانی و گوپتا از سوی اساتید و محققین حاضر از هفت کشور ایران، هند، ترکیه، قزاقستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان ارايه شد.

مهران بیغمی و هادی گیاه‌پور از استادیاران دانشگاه فرهنگیان، منصور میر، استادیار دانشگاه تهران، به همراه رویان و حسینی، ایرانیان انديشمند حاضر در این برنامه بودند.

انتهاي پيام/


١٣:٣٤ - 1396/11/24    /    شماره : ٦٩٨٧٤١    /    تعداد نمایش : ٢٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند (خبر)
 تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور (خبر)
 برگزاري سمینار «اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر» در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل تعالي ادبيات ايران شد (خبر)
 سمینار بین‌المللی «بررسی زندگی، آثار و عصر عرفی شیرازی» در هند برگزار شد (خبر)
 سمينار «جامعه و فرهنگ در ادبيات هند و ايران در دوره سلطنت» در هند برگزار شد (خبر)
 مراسم اختتامیه پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم هند برگزار شد (خبر)
 اهدای بیش از 1700 جلد کتاب به دانشگاه های هند (خبر)
 مراسم گراميداشت آیت الله مهدوی کنی در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 فصلنامه "راه اسلام" ویژه نامه حضرت فاطمه زهرا(س) منتشر شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنر کتاب آرایی در جشنواره ادبی دهلی نو (خبر)
 نشست علمی پیرامون ایران پس از انقلاب در هند برگزارشد (خبر)
 سمینار بین المللی "حج در قرآن و سنت" در هند افتتاح شد (خبر)
 دوشماره مجله «قند پارسی» منتشر شد (خبر)
 هشتمین دوره آموزش نسخه شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري آیین گشایش دورة جدید آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 برگزاری نمایشگاه شاهنامه فردوسی در دهلی نو (خبر)
 جشنواره و کارگاه های آموزشی سینمای ایران، هند و ژاپن (خبر)
 اهدا 100 جلد كتاب يه كتابخانه رضا رامپور (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند (خبر)
 بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان (خبر)
 تبيين خط‌شناسي فارسي در هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه حیدرآباد هند (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای دانشجویان هند (خبر)
 برگزاري شصت‌وچهارمین جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری ششمین نشست «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در کنگره بین‌المللی ناشران دهلی‌نو (خبر)
 «شب شاد زمستانه» در هند/ تهيه مستند «ايران در آن سوي مرزها» (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري 714اُمین عرس نظام‌الدین اولیاء در هند (خبر)
 کنفرانس «فلسفه آسیایی» در هند برگزار شد (خبر)
  برگزاری نشست تخصصی «هند و ایران: تاریخ مناسبات» در هند (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی شیوه‌های نوین آموزشی در هند (خبر)
 پنجمین اجلاس بین‌المللی خسرو در هند برگزار شد (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی‌ (خبر)
 پايان هجدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن کریم هند (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات قرآن كريم هند آغاز شد (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار کتاب «تاريخ ایران» به زبان هندی (خبر)
 انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند (خبر)
 نمایشگاه عکس «از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره مغولان هند» در دهلي‌نو (خبر)
  رونمايي از كتاب «نهضت‌هاي صد ساله اخير» به زبان اردو در دهلي‌نو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دهلی‌نو (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 ابراهیمی‌ترکمان: حب نفس مشکل اصلي جوامع انساني (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم ایرانی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 برگزاري سمینار «عقل و دین، کلام جدید در ایران و هند» در هند (خبر)
 برگزاري نشست «آثار شکرگزاری در آموزه‌های اسلامی» در هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه روهیلکند هند (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
  تلاوت قاری ایرانی در هند طنين‌انداز شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «حکمت و گفت‌وگو در دیدگاه امام رضا (ع)» در دهلي‌نو (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان هندی در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 سفر ريیس دانشگاه مولانا آزاد جودپور هند به ايران (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندي در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 برگزاري همایش «حفظ قبله اول و اتحاد بین مسلمین» در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در دهلی‌نو (خبر)
 اندیشه‌های امام خميني (ره) متعلق به همه ملت‌هاست (خبر)
 تدريس کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» در دانشگاه هند (خبر)
 تجليل از دانشجویان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي‌نو (خبر)
 شركت مدیر جشنواره‌ هنری هند در جشنواره فیلم فجر (خبر)
 شرکت حافظان هندی در مسابقات بین‌المللی قرآن كريم تهران (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ششمین دوره اهدای جایزه سعدی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
  اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 ديدار ابراهيمي تركمان با نماینده ولی فقیه در هند (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو (خبر)
 گشايش نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
  سفر اساتيد زبان فارسي و ايران‌شناسان هندي به ايران (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلي‌ (خبر)
 برگزاري هفدهمین دوره مسابقات قرآن کریم هند (خبر)
 ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی هند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنری ایرانی ـ اسلامی در هند (خبر)
 بررسي داستان‌نویسی معاصر ایران و هند در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «خدمات ادبی امیرخسرو» در هند (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی ایران با كشورهاي شبه قاره برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري شصت‌وسومين جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی از كتاب بال جبرئیل و ضرب کلیم اقبال لاهوری در دهلی‌نو (خبر)
 سمينار«وحدت اسلامی، احیای تمدن نوین اسلامی» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید نماينده مجلس ايران از دانشگاه‌هاي ملیه اسلامی و دهلی هند (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگی دانشگاه‌هاي پیام نور و ملیه اسلامی دهلي‌نو (خبر)
 شناخت‌ ما از هند کم است (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فیلم ایرانی در هند (خبر)
 بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) از خانه فرهنگ ایران در دهلی نو (خبر)
 مولاناشناسي در هند (خبر)
 تعامل علمي با ايران از اولويت‌هاي ماست (خبر)
 هفدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن در دهلی نو برگزار مي‌شود (خبر)
 دهرمیندرنات شاعر هندی دوستدار اهل بیت (ع) درگذشت (خبر)
  بررسي اندیشه امام صادق (ع) در ادبیات فارسی در دهلی‌ نو (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 آيين بزرگداشت شهداي منا در هند برگزار شد (خبر)
  استعمارگران تشیّع انگليسي را ترويج مي‌كنند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «فلسطین» در هند (خبر)
 جشنواره «فیلم ایرانی» در چنای هند برگزار شد (خبر)
 جشنواره فیلم ایرانی در چنای هند برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري همایش «خورشید ولایت» در هند (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 فستیوال فیلم ایرانی در دهلی نو (خبر)
 همایش «قدس و اتحاد بین‌ مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار قند پارسي ويژه ادبيات فارسي (خبر)
 بررسي اشعار عرفاني امام خميني (ره) در دهلی‌نو (خبر)
 دانشگاه دهلي آماده تدريس زبان فارسي مي‌شود (خبر)
 اجراي موسيقي گروه «شالو» در هند (خبر)
 پايان دوره چهارم آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «سفر فکری امیر خسرو دهلوی در پرتو آثار او» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «اشتراک زبانی و ادبی فارسی و اردو» در هند (خبر)
 بزرگداشت روز سعدي در هند (خبر)
 نگاهي به چاپ كتاب «فلسفه امامت در دانش اسماعیله»در هند (خبر)
 ريیس گروه زبان فارسی دانشگاه هندوي بنارس درگذشت (خبر)
 برنامه معرفي سينماي ايران در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 ديدار معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه علیگره هند (خبر)
 سمینار بین‌المللی «فرهنگ و ادبیات هند و ایران در عصر مغولان» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در شهرهاي هند برگزار مي‌شود (خبر)
 سعادت و شقاوت يك كشور با زنان آن ارتباط دارد (خبر)
 برگزاري نشست ادبي «ادبيات انقلاب اسلامي» در دهلي‌نو (خبر)
 پيشنهاد برگزاري سمينار تاریخ ایران و هند در دهلي‌نو (خبر)
 جشن انقلاب اسلامي در دهلي‌نو (خبر)
 بازديد اساتيد ادبيات فارسي كشورمان از رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 بررسي نقش ادبا در مبادلات فرهنگی آسیای مرکزی در هند (خبر)
 فعاليت بيش از 40 گروه زبان فارسي در دانشگاه‌هاي هند (خبر)
 استقبال از غذاهای ایرانی در دهلي نو (خبر)
 كتابخانه پتناي هند؛ گنجینه‌ای از نسخ خطی فارسی (خبر)
 سفرنامه‌های فارسی در هند (خبر)
 «یک حبه قند» بهترین فیلم از نگاه تماشاچیان هندي (خبر)
 رونمايي کتاب «القمر المنیر» مجموعه اشعار امام حسین(ع) در دهلي نو (خبر)
 شهر پتناي هند از قدیم فارسی‌دوست و فارسی‌پرور بوده است (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.