English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي جهت پُررنگ کردن نقش سازنده و مؤثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع، طي روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه جاري، هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان را برگزار مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از آنجايي كه آشناسازی جهانیان با فرهنگ و تمدن ايراني ـ اسلامي بخش مهمي از فعاليت‌‏هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به شمار مي‌آيد، روزهاي فرهنگي و به تعبير ديگر، هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران طي سال‌هاي گذشته، در چارچوب برنامه مبادلات و تفاهم‌هاي بين دو كشور با شكوه و عظمت خاصي در تركمنستان و در شهر عشق آباد برگزار شده است.

اين سازمان به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران از بدو تأسيس تاكنون تلاش دارد برای یكپارچه‌سازی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از كشور، تصویری روشن از فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی را به جهانیان عرضه كند.

اگر چه اين وظيفه در همه برنامه‌های روزانه نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، لحاظ گرديده است، ليكن هفته‌هاي فرهنگي با برنامه‏‌هاي ویژه‌ای مانند برگزاري نمايشگاه آثار هنرمندان كشورمان در زمينه‌هاي خوشنويسي، نگارگری، لباس‌هاي محلي ايراني و صنايع دستي همه ساله با حضور هنرمندان این رشته‌ها در كشورهاي مختلف جهان برگزار می‌شود.

در هفته‏‌هاي فرهنگي ايران، گروه‏‌هاي موسيقي كشورمان نيز شركت كرده و همچنين، فيلم‌هاي سينمايي ايراني در قالب هفته‏ فيلم جمهوري اسلامي ايران به نمايش درمي‏آيند. اين سازمان به دنبال برگزاري چندين دور هفته فرهنگي ايران در تركمنستان، اقداماتي را براي دور بعدي اين رويداد فرهنگي در روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه جاري فراهم كرده است كه در ادامه مروري بر دوره‌هاي پيشين آن داريم:

- افتتاح «روزهاي فرهنگی ایران» (اسفندماه 1393)

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بنا به دعوت آنناگلدي قاراجايوف، وزير فرهنگ تركمنستان عازم اين كشور و به عنوان رييس هيأت شركت‌كنندگان در افتتاحيه «روزهاي فرهنگی ایران» شركت و اين رويداد فرهنگي را 14 اسفندماه سال 1393 به اتفاق مقامات دولتي تركمنستان افتتاح كرد.

«روزهاي فرهنگي ايران» در ترکمنستان با همكاري سازمان میراث فرهنگی کشور، اداره‌کل میراث فرهنگی استان خراسان شمالی و همچنين، اداره‌كل همكاري‌هاي فرهنگي و ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عشق‌آباد برگزار شد.

گفتني است، قربان‌قلي‌بردي‌ محمداوف، رييس جمهور تركمنستان در جلسه كابينه وزيران كه 24 بهمن‌ماه سال 1393 برگزار شده بود از برگزاري روزهاي فرهنگي ايران استقبال و نسبت به هر چه بهتر برگزار شدن اين رويداد فرهنگي تأكيد كرد.

تحكيم روابط دوستي و برادري تركمنستان و ايران

آنناگلدي قاراجايوف، وزير فرهنگ تركمنستان ضمن تشكر از رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي قبول دعوت وزارت فرهنگ تركمنستان و شركت در مراسم افتتاحيه «روزهاي فرهنگي ايران»، گفت: هدف اصلي برگزاري اين رويداد فرهنگي، ارتقاء و تحكيم همكاري‌ها به ويژه تداوم حُسن همجواري بين دو كشور است.

وي همچنين، افزود: برگزاري «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان در بسط و توسعه و همينطور، تحكيم روابط دو كشور مؤثر است.

تأكيد بر تداوم همكاري‌هاي فرهنگی دو كشور

ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنراني خود در اين مراسم، گفت: روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با ترکمنستان، روابط بسیار قدیمی و کهنی است و 2 کشور از اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی و نیز از شخصیت‌‏های مشهور مشترک برخوردار هستند که این موارد پیوند دهنده قلب‏‌های 2 ملت می‌باشد.

وي در ادامه، تصريح كرد: ملت ایران و ترکمنستان در هنر هم به همدیگر خیلی نزدیک هستند و امیدواریم که دوستی میان 2 کشور ادامه داشته باشد.

نمايش 100 تابلو خوشنويسي آيات قرآني، نمایش انواع صنایع دستی از قبیل آثار معرق کاری، میناکاری، خاتم‌کاری، سفالگری ، اجرای کنسرت موسیقی اصیل ایرانی (سنتی و عاشیقلار)، اجرای کنسرت موسیقی مشترک با گروه‌های موسیقی ترکمنستان، و نمایش آثار نقاشی و نگارگری از هنرمندان ایران و برگزاری جشنواره غذاهای ایرانی و ترکمنی و نیز نمایش 4 فیلم سینمایی ایرانی در سینماهای ترکمنستان از مهمترین محورهای روزهای فرهنگی ایران در اين كشور ‌‏است.

همچنين، به همت رایزنی فرهنگی کشورمان، چهار فیلم سینمایی ایرانی در سینماهای ترکمنستان به نمايش گذاشته شد.

در دومين روز از برگزاري «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان، نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران با حضور ابراهيمي‌تركمان و جمعي از مقامات تركمنستان و ديپلمات‌هاي كشورهاي خارجي در عشق‌آباد افتتاح شد.

اين نمايشگاه فرهنگي و هنري شامل انواع صنايع دستي استان‌هاي مختلف كشورمان اعم از خاتم­كاري، ميناكاري، مينياتوري، گليم‌بافي، جاجيم دوزي، فرش و قاليچه تركمن، كردي، آذربايجاني، قشقايي، بخش خوشنويسي و خطاطي، معرق‌كاري، تراش سنگ‌هاي قيمتي به صورت نمايش آثار در قالب 70 نوع تابلو، بخش كتاب شامل كتاب‌هاي تاريخي، ايران‌شناسي، فرهنگ و هنر، موسيقي معماري، كتب نفيس، بخش جشنواره غذايي شامل 120 نوع غذاي ايراني و تركمني تشكيل يافته بود.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضمن تشكر و قدرداني از استقبال گرم و پُر شور دانشجويان و اساتيد هنر تركمنستان، گفت: با توجه به ريشه‌هاي مشترك؛ برگزاري اين نمايشگاه در تحكيم روابط فرهنگي دو كشور بسيار مؤثر است.

وي در ادامه سلسله برنامه‌هاي سفر خود به تركمنستان، با با مايسا يازمحمداوا، معاون رييس جمهور اين كشور در امور فرهنگي ديدار و در باره گسترش روابط فرهنگي في مابين گفت‌‏وگو كرد.

ابراهيمي‌تركمان با بيان اشتراكات فرهنگي در تمامي زمينه‌ها و وجود ظرفيت‌هاي مثبت براي توسعه روابط فرهنگي در دو كشور، احياي ارزش‌ها و سنت ديرينه نياكان را ضروري دانست.

پس از آن، يازمحمداوا با پيشنهاد بهره‌‌گيري از تجربيات پژوهشگران و محققان ايراني، اظهار كرد: با توجه به ظرفيت و دستاوردهايي كه ايران در عرصه علم، فرهنگ و هنر دارد، مي‌توان به فراهم شدن فضايي براي تحقق همكاري‌هاي فرهنگي در حوزه چاپ و نشر، برگزاري نمايشگاه‌هاي فرهنگي به ويژه «كتاب»، «رسانه» و «مطبوعات» و همچنين، باستان‌شناسي پرداخت.

معاون رييس جمهور تركمنستان يادآور شد: از آنجايي كه ايران و تركمنستان داراي ميراث، تمدّن و تاريخ مشترك هستند، بايد نسبت به حفظ ارتباطات و توسعه همكار‌ي‌هاي دو كشور بيش از پيش توجه داشت.

اين رويداد فرهنگي با برگزاري مراسم اختتاميه (17 اسفندماه 1393) با حضور آنناگلدي قاراجايوف، وزير فرهنگ تركمنستان، ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی و همچنین، ایرانیان مقیم، بازرگانان، کارکنان سفارت ايران در عشق‌آباد، معلمان مجتمع آموزشی ايران، اساتید و فارسی‌آموزان رایزنی فرهنگي كشورمان به پايان رسيد.

آنناگلدي قاراجايوف در سخنان خود در اين مراسم، ضمن ارزیابی مثبت و موفقیت‌‏آمیز «روزهاي فرهنگي ايران» در ترکمنستان، گفت: درخشش فرهنگ و هنر جمهوری اسلامی ایران در قالب روزهای فرهنگی در چارچوب برگزاري نمایشگاه فرهنگي و هنري شامل صنایع دستی، نقاشی، میناکاری، مینیاتور، هنر سینما و نیز معرفي شیرینی و غذاهای سنتی، موسیقی اصیل، خطاطی و ... همه ما را خرسند كرد.

ابراهیمی‌ترکمان ضمن تشکر از دولت و مردم ترکمنستان و ريیس جمهور این کشور براي فراهم كردن امکانات و شرايط لازم برای برگزاری روزهای فرهنگی ایران در تركمنستان، اظهار كرد: دوستی مردم ایران و ترکمنستان، یک دوستی ریشه‌دار و عمیقی است و رهبران ما روابط فرهنگی دو کشور دوست، ایران و ترکمنستان به خوبي پایه‏‌گذاری کرده‌‏اند.

در ادامه، کنسرت موسیقی مشترک هنرمندان برجسته و سرشناس از ایران و ترکمنستان برگزار شد. گروه موسیقی شاه اسماعيل «خطايي» اعزامی از مرکز (استان اردبيل) به سرپرستی هنرمند هيكل‌تراش، نقاش، نوازنده و خواننده برجسته كشورمان استاد ودود مؤذن، قطعه‌هايي از موسیقی سنتی فارسی و آذربایجانی را اجرا کرد كه بسيار مورد استقبال و توجه حضار قرار گرفت. همچنين گروه موسیقی سنتی فولکلوریک «استان خراسان شمالي» نیز برنامه‌ای اجرا کردند.

همچنين، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و وزير فرهنگ تركمنستان در نشستي مشترك، با بررسي همكاري‌هاي فرهنگي ايران و تركمنستان، بر گسترش و تعميق بخشيدن بر اين همكاري‌ها تأكيد كردند.

قاراجايوف با بيان سخناني، اظهار كرد: ما از همسايگي با ايران خوشحاليم و به آن افتخار مي‌كنيم. همسايگي با دوستي مثل ايران خيلي مهم است؛ زيرا ايران در روزهاي سخت كنار ما قرار مي‌گيرد. به هر حال همكاري‌هايي هم با رايزني فرهنگي ايران داريم و برخي جشنواره‌هاي خود را با كمك آنها انجام مي‌دهيم.

ابراهیمی‌ترکمان در اين نشست، گفت: ما سابقه ديريني در روابط فرهنگي داريم و به  شخصيت‌هاي مشترك خود افتخار مي‌كنيم. از جمله مختومقلي، شاعر بزرگ را پل ارتباطي دو كشور مي‌دانيم.

- افتتاح «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان (13 بهمن ماه 1394)

همزمان با ايام الله دهه فجر، «روزهاي فرهنگي ایران»، (13 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل كاخ مقام لار، مركز فرهنگي تركمنستان افتتاح شد.

در مراسم افتتاحيه ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ضمن آرزوي سربلندي براي دو ملت ايران و تركمنستان و استحكام روابط ميان دو كشور، گفت: ايرانيان، كشور بزرگ تركمنستان را دوست دارند و به مردم آن علاقمندند.

وي افزود: اميدوارم برنامه‌هاي فرهنگي و هنري ايران در جشنواره روزهاي فرهنگي ايران، بتواند اين دوستي را به ملت تركمنستان نشان دهد.

در ادامه سيد محمد احمدي، سفير ايران در عشق‌آباد به ايراد سخن پرداخت و طي آن گفت: روابط ايران و تركمنستان، رابطه‌اي بسيار ديرينه است و اين روابط براي ايران، اهميت زيادي دارد.

وي يكي از نشانه‌هاي دلايل اهميت اين روابط را حضور رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تركمنستان در برنامه روزهاي فرهنگي ايران، عنوان كرد و در ادامه افزود: رييس جمهور تركمنستان، امسال را سال پاسداشت ميراث فرهنگي نامگذاري كرده است كه اقدام ارزشمندي محسوب مي‌شود و با اين اقدام نسل جديد را به گذشته پيوند داده است.

از جمله برنامه‌هاي اين رويداد فرهنگي مي‌توان به كنسرت موسيقي، نمايشگاه صنايع دستي، كنسرت هنرمندان فولكوريك ايران، پخش فيلم‌هاي سينمايي ايران و كنسرت مشترك كودكان ايران و تركمنستان در مركز سينما و كنسرت «تركمنستان» و «وطن» اشاره كرد.

همچنين، نمايشگاه فرهنگي ـ هنري در روز چهارشنبه، 14 بهمن‌ماه سال 1394 به منظور نمايش آثار و دستاوردهاي فرهنگي دو كشور در محل برگزاري نمايشگاه‌هاي آكادمي هنر عشق‌آباد برپا شد.

ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در اين مراسم، ضمن ابراز سلام خود به ملت و دولت و رياست جمهوري تركمنستان، گفت: تركمنستان كشوري زيبا و با فرهنگ است و از دوستان جمهوري اسلامي ايران به شمار مي‌رود.

وي افزود: همسايه در كنار همسايه مي‌تواند، خوشبخت باشد و ما در كنار شما، احساس خوشبختي مي‌كنيم.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در ادامه سخنان خود، اظهار كرد: اين روزها، روزهاي پيروزي انقلاب اسلامي در كشورمان است؛ بسيار خوشحاليم كه جشن‌هاي ملي كشورمان را در كنار مردم تركمنستان برگزار مي‌كنيم.

در روزهاي فرهنگي ايران، گروه‌هاي مختلف هنري و فرهنگي از جمله يك گروه هنري از تهران (نقاش، خطاط، مينياتور و ...)، دو گروه هنري از آذربايجان شرقي ـ تبريز (برنامه ويژه كودكان، يك گروه موسيقي، گروه فولكولر) و همچنين، گروه‌هاي مختلف هنري از خراسان شمالي (آشپزي غذاهاي ايراني) به اجراي برنامه پرداختند.

آيين اختتاميه «روزهاي فرهنگي ايران»، 15 بهمن‌ماه سال 1394 با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آناگلدي قاراجااوف، وزير فرهنگ تركمنستان، محمدجواد ابوالقاسمي، رايزن فرهنگي كشورمان  و مشتاقان فرهنگ و هنر ايراني در محل سينماي تركمنستان برگزار شد.

به دنبال برگزاري اين مراسم، وزير فرهنگ تركمنستان ضمن تقدير از هنرمندان ايراني و مسئولان ارشد كشورمان، براي رؤساي جمهور دو كشور آرزوي سلامتي و تندرستي كرد.

- افتتاح هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تركمنستان (بهمن ماه 1395)

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طي روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه سال 1395 با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به همت رايزني فرهنگي كشورمان در عشق‌آباد افتتاح شد.

ابراهيمي‌تركمان در آغاز سخنراني خود در اين مراسم، ضمن قدرداني از دولت و ملت تركمنستان به منظور ميزباني از هيأت فرهنگي و هنري ايران، حضور ايران اسلامي در ايام دهه فجر را يادآور شد.

وي كه سرآغاز سخنانش ابياتي از اشعار مختوم‌قلي فراغي، شاعر پرآوازه و پارسي‌گوي تركمنستان بود، گفت: در ایران این روزها، روزهای پیروزی نام دارد و ملت ایران جشن‌های ملی خود را به مناسبت سی‌وهشتمین پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌کنند. در همين ايام هنرمندان ما به میان شما آمده‌اند تا همه با هم شاد باشیم و به جهان اعلام کنیم که ایران و ترکمنستان دوستی پایداری دارند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه مرزهای طولانی دو کشور، مرز دوستی است و دو ملت در غم و شادی هم شریکند، گفت: تعاملات گسترده و اراده رهبران دو کشور مبتنی است بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه هر چه بیشتر همكاري‌ها در بخش‌های مختلف و از جمله مناسبات فرهنگی؛ چنانکه برگزاری باشکوه هفته فرهنگی ترکمنستان در تهران در سال گذشته میلادی و همچنین برگزاری هفته‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، اقدام ارزشمندی است که مؤید این معناست.

وي در پايان اظهار كرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه حفظ فرهنگ، اهتمام به فرهنگ و سنت‌های اصیلی است که کرامت انسانی در مركز توجه آن است؛ بنابراين همکاری و همفکری دولت‌ها و مبادرت به انجام برنامه‌های فرهنگی از نوع آنچه اکنون در شرف انجام است، می‌تواند ياري کند تا در مسیری گام برداريم که سعادت و خوشبختی نوع بشر و صلح پايدار را محقق سازد.

وزير فرهنگ تركمنستان در سخنان خود در اين مراسم، برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان را عامل اثبات تحكيم و پيشرفت روابط دوستي و برادري دو كشور معرفي كرد.

وي همچنين، افزود: دو دولت تركمنستان و جمهوري اسلامي ايران كه گام‌هاي جديدي در زمينه روابط دوستي برمي‌دارند، به طور متناوب برنامه‌هاي فرهنگي در سطح بين‌الملل با شركت هنرمندان دو كشور برگزار ‌كنند.

در اين رويداد فرهنگي، انواع صنایع دستی از جمله آثار معرق‌کاری، میناکاری، خاتم‌کاری، مجسمه‌سازي، زيورآلات، شيشه و بلور، لباس‌هاي محلي و ملي و آثار هنرهاي خوشنویسی، نقاشی، نگارگری، عکس و پوسترهای ایران‌شناسی و همچنين جشنواره غذاهای ایرانی و ترکمنی در معرض ديد عموم علاقمندان قرار گرفت.

همچنين، دو گروه هنري موسیقی سنتي و فولكلور از استان‌هاي فارس و آذربايجان‌شرقي در هفته فرهنگي ايران حضور يافته‌اند و ضمن هنرنمايي در برنامه‌هاي جنبي نمايشگاه، به اجرای کنسرت موسیقی مشترک با هنرمندان موسیقی ترکمنستان پرداختند.

در این ايام، تعدادي فیلم سینمایی ایرانی با دوبله روسي و تركمني در سينماهاي پايتخت به نمایش در‌آمد. حضور تعدادي از هنرمندان برجسته كشورمان در رشته‌هاي گوناگون هنري و اصيل ايراني و برپايي كارگاه هاي زنده هنري، زينت‌بخش اين نمايشگاه بود.

در ادامه برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان، نمايشگاه محصولات و آثار هنرمندان ايراني، 19 بهمن‌ماه سال 1395 در سالن بزرگ آكادمي هنر تركمنستان افتتاح و ابراهيمي‌تركمان در سخنراني كوتاه خود، با تأكيد بر روابط دوستانه ملت‌هاي ايران و تركمنستان، سابقه همكاري و فعاليت‌هاي فرهنگي دو كشور را بسيار طولاني عنوان كرد.

وي همچنين، گفت: برگزاري اين نمايشگاه، حكايت از رابطه ديرينه فرهنگي ايران و تركمنستان دارد و برپايي اين نمايشگاه‌ها و جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري، سبب استحكام بيشتر اين رابطه خواهد شد.

سرانجام، آيين اختتاميه اين رويداد فرهنگي، 20 بهمن‌ماه سال 1395 در سینما وطن ترکمنستان با سخنراني وزیر فرهنگ اين كشور مبني بر اينكه برگزاری نمایشگاه صنایع دستی و کنسرت، پخش فیلم‌های سینمایی و همچنین نشست‌های تخصصی در چارچوب هفته‌ فرهنگی ایران در ترکمنستان برای توسعه روابط دوستی و برادری دو کشور و بررسی فرهنگ ملی دو ملت همسایه و تبادل تجربه در این راستا، بسیار نتیجه‌بخش بوده است، پايان يافت.

تأکید رييس جمهور تركمنستان در هیأت وزیران بر توسعه روابط فرهنگی با ایران

در پي برگزاري موفقيت‌آميز هفته فرهنگي ايران در عشق‌آباد، قربان‌قلي بردي‌محمداف، 19 بهمن‌ماه سال 1395 در جلسه هیات وزيران ضمن خرسندی از برگزاری آن، بر گسترش روابط علمي و فرهنگي في مابين دو کشور تأكيد كرد.

وي همچنين، در خصوص هرچه بهتر برگزار شدن اين رويداد فرهنگي به معاون رييس كابينه وزرا و معاون فرهنگي دستورات لازمه را صادر كرد.

رييس جمهور تركمنستان در سخنان خود، اظهار كرد: روابط فرهنگي و بشردوستانه، شرطي مهم در تقويت و گسترش روابط بين دو كشور است.

وي افزود: روزهاي فرهنگي ايران از جايگاه مهمي در زمينه پاسداشت و آشنايي با ميراث تاريخي و فرهنگي غني و منحصر به فرد ملت تركمنستان و ايران برخورداراست، زيرا ملت دو كشور سهم ارزنده‌اي در حفظ ارزش‌هاي والاي انساني دارند.

- روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (بهمن ماه 1396)

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان در تركمنستان، طي روزهاي 18 تا 20 بهمن‌ماه جاري روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان را برگزار مي‌كند.

آيين افتتاحيه اين برنامه فرهنگي بعد از ظهر چهارشنبه 18 بهمن‌ماه با حضور مديران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل كاخ مقاملار مركز فرهنگي دولتي تركمنستان، برگزار مي‌شود. اين سازمان براي برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان، گروه 40 نفره از هنرمندان كشورمان را به عشق‌آباد (پايتخت تركمنستان) اعزام مي‌كند.

اجراي كنسرت موسيقي، برپايي نمایشگاه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی در موزه هنرهاي تجسمي تركمنستان، برگزاري نشست تخصصي هنرمندان صنايع دستي دو كشور، نمايش فيلم‌هاي سينمايي در سينماي عشق‌آباد، اجراي کنسرت موسیقی مشترك كودكان ايران و تركمنستان در تئاتر عروسكي تركمنستان و ... از جمله برنامه‌هاي پيش‌بيني‌شده براي برگزاري روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان هستند.

همچنين، آيين اختتاميه و پاياني اين رويداد هنري و فرهنگي، روز جمعه 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسيقي ملي مختومقلي عشق‌آباد، با اجرای کنسرت مشترک ایران و ترکمنستان، برگزار خواهد شد.

هيأت فرهنگي و هنري ايراني حاضر در رويداد، از مكان‌هاي تاريخي و گردشكري عشق‌آباد، قلعه نساء و موزه دولتي مركز فرهنگي دولتي تركمنستان، بازديد خواهند كرد.

گزارش از مهسا صبوري

انتهاي پيام/


١٨:٤٣ - 1396/11/08    /    شماره : ٦٩٧٣١٠    /    تعداد نمایش : ١٥٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز خبرنگار را تبريك گفت (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان از موفقيت اجراي طرح تاپ گفت (خبر)
 واقعيت‌هاي ايران غير قابل انكار است (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي پايان يافت (خبر)
 گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد (خبر)
 ابراهیمی ترکمان: تعمیق روابط ایران و الجزایر همبستگی امت اسلامي را به دنبال دارد (خبر)
 با فرهنگ ایران احساس قرابت فراواني دارم (خبر)
  توسعه گفت‌وگوها با ادیان مختلف در دستور کار قرار دارد/ظرفیت توسعه همکاری های فرهنگی ایران و اروپا (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان: جهالت مدرن عدم توجه به باطن دين است/ علاج غفلت‌زدگي توجه به عقلانيت/ زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع/ مشروعيت بخشي افراط‌گرايان به انگيزه خشونت (خبر)
 تلاش ايران براي معرفي اسلام حقيقي قابل تقدير است (خبر)
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان در رُم برگزار مي‌شود (خبر)
 تداوم گفت‌وگوهاي ديني منجر به شناخت اسلام حقيقي مي‌شود (خبر)
 دهمين اجلاس گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت ارتدوكس به پايان رسيد (خبر)
  برگزاري دومين روز از دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (خبر)
  تعامل با 30 كليسا از دستاورد گفت‌وگوي‌هاي اسلام و مسيحيت است (خبر)
 منتسب کردن افراط‌گرايان به ادیان اشتباهی بزرگ است/ تروریسم فاقد چهره انسانی (خبر)
  دبيرخانه دايمي بخش بين‌الملل جشنواره امام رضا (ع) راه‌اندازي شد/ جشنواره امام رضا (ع) در 77 كشور (خبر)
 «روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران» افتتاح شد (خبر)
 ايران دروازه ورود تايلند به مبادلات فرهنگي در منطقه است (خبر)
 برگزيدگان دومين جايزه جهانی اربعين معرفی شدند (خبر)
 ايران و هند گفت‌وهاي فرهنگي خود را آغاز مي‌كنند (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايشگاه «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 60 كشور ميزبان جشن انقلاب/ اعزام 160 هنرمند/ توزيع 290 بسته فرهنگي (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است (خبر)
 مراسم اربعين حسيني در هالکالی استانبول (خبر)
 عباس خامه‌يار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي شد (خبر)
 نخستين نشست ستاد بين‌الملل «مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام» برگزار شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: دین اجازه استخراج قرائت‌هاي خشونت‌آمیز را نمی‌دهد (خبر)
 از خواهرخواندگي شهرهاي ايران و الجزاير تا تعامل فرهنگي دو ملت (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت كيومرث اميري را تسليت گفت (خبر)
 تجديد ميثاق رئيس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي انقلاب با 450 برنامه متنوع در خارج از كشور (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي رايزني‌هاي فرهنگي را مأمور تبيين محورهاي پيام ولي امر مسلمين جهان كرد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: به دنبال پژوهش هاي تاثير گذار و كاربردي در خارج از كشور هستيم (خبر)
 ساختمان جديد رايزني فرهنگي ايران در لبنان بازگشايي شد (خبر)
 رئيس و معاونين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با دكتر ولايتي ديدار كردند (خبر)
 دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت جهانگیر دری را تسليت گفت (خبر)
 سخنراني ابراهيمي‌تركمان در جمع سفيران ايران در خارج از كشور (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت کاردینال ژان لوئی توران را تسليت گفت (خبر)
 زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو (خبر)
 زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) (خبر)
 زيارت رييس جمهور از آرامگاه حاج یوسف همدانی در مرو (خبر)
 حضور امام رضا(ع) در مرو اين شهر را براي ايرانيان مقدس کرده است (خبر)
 امضای 13 سند و یادداشت تفاهم همکاری تهران و عشق‌آباد (خبر)
 ريیس جمهوری كشورمان وارد ترکمنستان شد (خبر)
 ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان براي نيل به همگرايي بسيار مؤثر است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت حجت‌الاسلام هلالی‌ مجد را تسلیت گفت (خبر)
 ایران مدافع صلح و روابط دوستانه میان ملت‌هاست (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد باكو شد (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت مرحوم محسن سليماني را تسليت گفت (خبر)
 پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال (خبر)
 تمدن ایران و چین زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های گسترده است (خبر)
 گفت‌وگوي ديني يك ضرورت اساسي است/تكيه اديان الهي بر اصول مشترك انساني (خبر)
 امضاي برنامه مبادلات فرهنگي ايران و قزاقستان (خبر)
 هم‌انديشي همايش «همبستگي اسلامي» (خبر)
 ضرورت وحدت جهان اسلام حقيقتي انكارناپذير است/ايران و جمهوري آذربايجان روابطي برادرانه دارند (خبر)
 تلاش سازمان فرهنگ براي معرفي شخصيت امام رضا (ع) به جهان است (خبر)
 مراسم ارتحال امام راحل در 80 كشور جهان (خبر)
 فرهنگ ماهیت اصلی بحران‌های جاری جهان است (خبر)
 فردوسی ترجمان احادیث امام رضا(ع) بوده است/تاكيد آثار فردوسی بر خرد (خبر)
 سازمان فرهنگ ظرفیت‌های ارزشمندی را در حوزه بین‌الملل در اختيار قرار مي‌دهد (خبر)
 هویت ايماني ايرانيان در صنعت گردشگری تجلي مي‌يابد (خبر)
 دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 پيام تسليت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت آيت‌الله سيد حسن صالحي (خبر)
 معرفی کتاب «تفاوت‌ها و همانندی‌های اتحاد جماهیر شوروی و فدراسیون روسیه» (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پرفسور ويكتورالكك را تسلیت گفت (خبر)
 عقلانيت ديني مانع از افراط‌گرايي مي‌شود (خبر)
 نقش تاريخي ايران در گفت‌وگوي تمدن‌ها مشهود است (خبر)
 انتشار كتاب «تفاوت‌ها و همانندي‌هاي اتحاد جماهير شوروي و فدراسيون روسيه» (خبر)
 آثار فارسي بزرگان تركمنستان نشان از روابط ديرينه دو كشور است (خبر)
 گفت‌وگوهای ایران و جهان عرب تقویت بیداری اسلامی را به دنبال دارد (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ابقا شد (خبر)
 سينما ابزار كارآمدي براي معرفی فرهنگ کشورهاست (خبر)
 توسعه فرهنگي مانع از گسترش ايدئولوژي ترور مي‌شود (خبر)
 غفلت قوه تشخیص و درک انسان را نشانه می رود (خبر)
 روابط فرهنگي ايران و افغانستان ريشه در تاريخ دو ملت دارد (خبر)
 «هم‌افزایی در فعالیت‌های فرهنگی» مهم‌ترین دستاورد دوره ریاست ابراهیمی ترکمان (خبر)
 ديدار ابراهيمي تركمان با پاپ (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد ايتاليا شد (خبر)
 استفاده از ظرفيت‌ سازمان‌هاي مردم‌نهاد زمينه‌ توسعه را فراهم مي‌كند (خبر)
 در راهپیمایی اربعین انسان‌ها عزت وجودی خود را بشناسند (خبر)
 دستاوردهاي گفتمان انديشمندان ديني 4 قاره در تهران تشريح شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آرامش آدمي در توجه به معنویت است/ خشونت‌ ريشه در جهل دارد/ اختلافات «درون‌ديني» بيش از اختلافات «برون‌ديني» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: افراط‌گرايان خود را مالك جان انسان‌ها مي‌دانند/ ناباوري منشأ پيدايش جهالت مدرن/ همزيستي شعار اديان الهي (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به صربستان (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با رايزنان فرهنگي ايران در حوزه بالكان (خبر)
 برنامه همکاری‌های فرهنگی ایران و صربستان به امضا رسيد (خبر)
 کتابخانه‌هاي ملی ايران و صربستان تفاهمنامه همكاري امضا كردند (خبر)
  نیازمند گفت‌وگوی ديني با ایران هستیم (خبر)
 ظرفیت‌های شهرداری بلگراد در اختیار معرفي فرهنگ ايران است (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد (خبر)
 آثار فاخر ادیبان ایرانی به زبان صربی ترجمه شود/ تلاش براي بازگشت معنویت به فرهنگ (خبر)
 ايران فخر جهان اسلام است/ صرب‌ها متاثر از حافظ و مولوی هستند (خبر)
 حفظ اسناد تاریخی براي انتقال صحيح وقايع است (خبر)
 همه خشونت‌ها به نام مذهب و اسلام را محکوم می‌کنیم (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: افراط‌گرايي امنيت جهاني را مختل كرده است (خبر)
 هیات عالی دینی ایران به سرپرستی ابراهیمی ترکمان در مسکو (خبر)
 حيات انقلاب اسلامي از برکت مجاهدت شهداء و ایثارگران است (خبر)
 دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس در روسيه برگزار مي‌شود (خبر)
 تاکید ایران و آفریقای جنوبی بر توسعه تعاملات و همکاری های گسترده فرهنگی (خبر)
 ضرورت توجه و تبادل تجربیات در حوزه کتاب و کتابخوانی (خبر)
خبرهاي مهم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.