English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٩ دی ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

محمدعلي ربانی در گفت‌وگو با مهر:

اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن

اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با شرکت 70 نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی از شبه قاره، آسیای مرکزی، قفقاز، ترکیه، جنوب شرق آسیا و همچنین جمعی از اندیشمندان و شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی کشورمان برگزار می‌شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از خبرگزاري مهر،  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای مأموریت خود در امر ایجاد و توسعه روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر، دیپلماسی فرهنگی را در دستور کار خود قرار داده است. این دیپلماسی به ویژه در سال‌های اخیر رشد و عمق بیشتری پیدا کرده است و با تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. این دبیرخانه در سال گذشته گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب را با حضور اندیشمندانی از ایران و چند کشور عربی برگزار کرد و برای امسال هم برگزاری گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی را مد نظر خود دارد که در اواخر همین ماه در چند شهر کشورمان، برگزار خواهد شد. محمدعلي ربانی، رییس مرکز مطالعات فرهنگی ـ بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و نیز رییس ستاد اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی، به پرسش‌های ما درباره ماهیت دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی و همچنین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، پاسخ داده که متن آن در ادامه می‌آید:

به عنوان سؤال اول، لطفاً درباره ایده‌هایی که به شکل‌گیری اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی منجر شد و در واقع هدف از برگزاری این اجلاس در ایران، کمی برایمان توضیح دهید.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی و برقراری و توسعه ارتباطات رسمی فرهنگی با کشورهای دیگر، با مد نظر قرار دادن مجموعه شرایطی که در منطقه و مناسبات بین‌المللی فرهنگی با کشورهای مختلف وجود داشت، سال گذشته پیشنهاد «تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی» را به شورای عالی این سازمان ارائه کرد که هدف از آن ایجاد فرصت و امکانی برای ارتباط مستمر بین نخبگان و گروه‌های مرجع ایرانی و غیرایرانی بود تا در کنار فضای رسمی روابط خارجی، مجموعه نخبگان علمی و دانشگاهی کشور را هم در تعاملات فرهنگی بین‌المللی فعال سازد.

همانطور که مستحضر هستید، در گذشته تاریخی، نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی، عامل اصلی روابط بین جوامع مختلف به شمار می‌آمدند و امروزه نیز عمده‌ترین و ماندگارترین بخش از مناسبات تاریخی جوامع  مربوط به ارتباطات و تعاملات فکری و فرهنگی است. فرهنگ به دلیل ظرفیت‌های گسترده موجود در آن  همواره مناسب‌ترین و موثرترین بستر و راهکار برای تعامل و گفت‌وگو میان ملت‌ها و یافتن زمینه‌ها و راهکارهای مناسب برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها و  فهم مشترک میان ملت‌ها به شمار می‌آمده است. ظهور و گسترش علوم و تمدن‌ها نیز عمدتاً محصول ارتباطات و تعاملات فرهنگی میان جوامع بشری بوده که از طریق گفت‌وگوهای فرهنگی ضمن فراهم‌سازی امکان تبادل نظر آزاد و محترمانه میان افراد، گروه‌ها و نهادهای مرجع و تأثیرگذار، تأثیرگذاری‌های سازنده‌ای را در مسیر همزیستی و صلح و امنیت پایدار میان  ملت‌ها به دنبال داشته است. از این رو امروزه نیز در فضای ملتهب و پرچالش حاکم بر روابط بین‌الملل؛ گفت‌وگوهای فرهنگی بیش از گذشته می‌تواند به عنوان یک ضرورت اجتنابظ‌ناپذیر و یک راهکار مؤثر، امکان ارتباط و همفکری مستمر میان نخبگان را برای تشریک مساعی برای یافتن راهکارهای مناسب فرهنگی برای برون‌رفت از وضعیت موجود فراهم آورد.

جمهوری اسلامی ایران به ‌عنوان کشوری با سابقه تمدنی و فرهنگی چندهزار ساله و سرمایه‌های ارزشمند دینی و فرهنگی، همواره در این مسیر گام نهاده و بر بهره‌گیری از عنصر فرهنگ و گفت‌وگوهای فرهنگی برای ارتقای مناسبات دوستانه با سایر جوامع تأکید داشته است. تأسیس دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که با همکاری و مشارکت مجموعه‌ای از نهادهای علمی و دانشگاهی ایرانی و غیرایرانی شکل گرفته، تلاشی است برای ایجاد بسترهای مناسب تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع ایرانی و غیرایرانی، جهت دستیابی به درک مشترک و گسترش همگرایی و همکاری در مسیر توسعه و گسترش مناسبات و همکاری‌های فرهنگی و دوستانه در فضای پیچیده و پرچالش بین‌المللی و منطقه‌ای.

بر این اساس فعال‌سازی ظرفیت دانشگاه‌ها و گروه‌های مرجع فکری در عرصه روابط فرهنگی با سایر جوامع  هدف اساسی از تشکیل دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی در سازمان بوده که خوشبختانه پیشنهاد تأسیس این دبیرخانه سال گذشته در شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصویب و مرکز مطالعات فرهنگی و بین‌المللی سازمان نیز به عنوان متولی دبیرخانه وظایفی را به عهده گرفت.

اولین تجربه فعالیت دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی نیز سال گذشته در چارچوب گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب شکل گرفت که با حضور 80 میهمان از کشورهای مختلف عربی تشکیل و دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب و مجامع وابسته به آن نیز با هدف تسهیل ارتباط و همفکری نخبگان فرهنگی و دانشگاهی ایران و عرب فعال شد. متأسفانه امروزه در حوزه روابط سیاسی با جهان عرب که بخشی از آنها همسایگان ما هستند و اجزای مهم جهان اسلام را تشکیل می‌دهند، چالش‌هایی وجود دارد  به نظر می‌رسد فراهم کردن فضایی برای گفت‌وگوی فرهنگی میان نخبگان ایران و عرب می‌تواند در کاهش  این چالش‌ها مؤثر واقع شود. در اجلاس بهمن‌ماه سال گذشته، 8 مجمع در دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب در مراکز مختلف دانشگاهی کشور تشکیل شد که از جمله آنها می‌توان به مجمع زنان ایران و جهان عرب، مجمع جوانان ایران و جهان عرب، مجمع دانشگاه‌های ایران و جهان عرب و مجمع اندیشمندان ایران و جهان عرب، اشاره کرد.

در ادامه فعالیت‌های دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی و با توجه به اولویت و اهمیت آسیا، در ماه جاری (دی‌ماه 1396)، اولین اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی برگزار می‌شود. گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان و اندیشمندان آسیایی نیز به دلیل ظرفیت‌های متنوع و گسترده فرهنگی موجود در این منطقه از اولویت‌های اساسی دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی به شمار می‌آید. این دبیرخانه افتخار دارد در ادامه نشست‌های منطقه‌ای گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی که سال گذشته در سه کشور  هند، مالزی و قزاقستان برگزار شده بود، نخستین اجلاس بین‌المللی گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی را با موضوع «تنوع و تکثر فرهنگی آسیا؛ فرصت‌های همگرایی و همکاری» طی روزهای 23 تا 25 دی‌ماه سال جاری در تهران و شهرستانظهای مشهد، بابلسر و همدان برگزار کند. در برپایی  این اجلاس که هدف اصلی آن فراهم‌سازی امکان همفکری و تبادل نظر مستمر و سازنده میان نخبگان آسیایی است، بیش از 70 تن از نخبگان و شخصیت‌های برجسته علمی، فرهنگی و دانشگاهی از 20 کشور آسیایی طی نشست‌های تخصصی که به میزبانی و همکاری دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه بوعلی سینای همدان، دانشگاه مازندران،  مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌وگوی همکاری آسیا برگزار خواهد شد با همتایان ایرانی خود پیرامون مباحث و موضوعات فرهنگی گفت‌وگو و تبادل نظر خواهند نمود. به نظر می‌رسد این گفت‌وگوهای فرهنگی به جهت جاذبه‌های آن و ظرفیت‌های فرهنگی کشورمان، مورد اقبال مخاطبین قرار خواهد گرفت. در توسعه و گسترش روابط با جوامع آسیا، باید از ظرفیت‌ها و بسترهای فرهنگی به جهت پایداری و کارکردهای سازنده و ماندگار آن بهره‌گیری بیشتری نمود و نخبگان علمی و فرهنگی آسیا نیز قطعاً در این مهم می‌توانند سهم و نقش مؤثر وسازنده‌ای به عهده گیرند.

کشورهای دعوت شده در چه سطحی در این اجلاس شرکت می‌کنند؟

در این اجلاس 70 نفر از شخصیت‌های علمی و فرهنگی آسیایی که از رؤسا و مسئولین دانشگاه‌ها و مراکز فرهنگی و پژوهشی و همچنین نویسندگان و اندیشمندان از کشورهای مختلف از شبه قاره، آسیای مرکزی، قفقاز، ترکیه، جنوب شرق آسیا می‌باشند به همراه جمعی از اندیشمندان و شخصیت‌های دانشگاهی و فرهنگی کشورمان حضور خواهند داشت. در این اجلاس، 5 دانشگاه به عنوان مقر دبیرخانه‌های فرعی فعال خواهند شد که شامل دانشگاه‌های مازندران (به عنوان دبیرخانه مجمع گفت‌وگوهای نخبگان ایران و آسیای میانه و قفقاز)، دانشگاه فردوسی مشهد (به عنوان مقر دبیرخانه گفت‌وگوهای ایران و شبه قاره)، دانشگاه تهران و به صورت خاص دانشکده مطالعات جهان این دانشگاه (به عنوان متولی گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای جنوب شرقی)، دانشگاه بوعلی سینای همدان (به عنوان دبیرخانه همکاری‌های علمی و فرهنگی کشورهای‌های عضو دی هشت) می‌باشد.

این اجلاس می‌تواند مقدمه‌ای برای توافق جهت همکاری‌های مشترک و مستمر مراکز علمی و فرهنگی در قالب دبیرخانه به شمار آمده و مجموعه‌ای از فعالیت‌ها از قبیل برگزاری نشست‌های دوره‌ای، چاپ و نشر فصلنامه به زبان‌های مختلف، تبادل هیأت‌ها و مبادله دانشجو و نیز نشست‌های کارگاهی با رویکردهای فرهنگی را سامان دهند. همچنین در آسیا مجموعه‌ای از نهادها و سازمان‌ها همانند اکو، آ.سه.آن و بین‌المجالس فرهنگی میان کشورها به شمار می‌روند؛ از جمله گروه دی8، سازمان آ.سه.آن و بین‌المجالس هم‌اکنون فعال می‌باشند که از ظرفیت مناسبی جهت توسعه ارتباطات جوامع آسیایی برخوردار می‌باشد.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌تواند از این ظرفیت‌ها برای توسعه ارتباطات فرهنگی میان ایران و کشورهای آسیایی، استفاده کند و یکی از اهداف دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی هم فعال کردن این ظرفیت‌ها در مسیر تسهیل روابط با کشورهای دیگر است.

با توجه به موضوع مورد بحث در این اجلاس، طبیعتاً چالش‌ها و مسائل فرهنگی که قاره آسیا به شکل خاص با آنها روبه‌رو است، مورد توجه دبیرخانه این اجلاس خواهد بود. مایلم مهمترینِ این چالش‌ها را از زبان شما به عنوان رییس ستاد اجلاس گفت‌وگوهای آسیایی، بشنوم.

ما چون در آغاز این کار فرآیندی هستیم، عمده تأکیدمان روی مسائل و دغدغه‌های مشترک از قبیل میراث مشترک فرهنگی و معنوی کشورهای آسیایی است؛ به عنوان مثال، عرفان و میراث ادبی، از جمله حلقه‌های وصل عمده ما با شبه قاره و شرق آسیا و آسیای مرکزی به شمار می‌رود که موضوع بسیار مهمی نیز می‌تواند در مواجهه با چالش‌های مشترکی که امروزه در آسیا مطرح می‌باشد همانند افراط‌گرایی و تروریسم به شمار آید. ظرفیت‌هایی که امکان فهم و همکاری مشترک را نیز فراهم می‌سازد. ما در عین حال از دغدغه‌ها و چالش‌هایی که امروزه در آسیا وجود دارد، غافل نبوده‌ایم که عمده‌ترین آنها افراط‌گرایی است؛ لذا در یکی از کمیسیون‌های اجلاس، یکی از موضوعاتی که روی آن بحث و تبادل نظر صورت خواهد گرفت، راهکارهای کاهش آسیب‌های مرتبط با افراط‌گرایی و تندروی‌های مذهبی در آسیاست؛ اینکه چطور می‌شود از ظرفیت عرفان به عنوان یک میراث معنوی مشترک در آسیا در مواجهه با افراط‌گرایی استفاده کرد؟ موضوع  میراث ادبی و گرایشات معنوی و عرفانی در شبه قاره، آسیای جنوب شرقی و حتی آسیای مرکزی، حلقه وصل مستحکمی است که قطعاً نخبگان ما را در رسیدن به یک فهم مشترک در بهره‌گیری از این میارث مشترک معنوی در آسیا کمک کرده، می‌تواند ساز و کارهای مناسبی را در مواجهه با گسترش خشونت و افراط‌گرایی در منطقه، ارائه نماید. معنویت‌گرایی و عرفان یک میراث مشترک آسیایی است که  هم حلقه وصل فرهنگ و تمدن ایرانی با این جوامع  و هم سازوکار و پادگفتمان مناسبی در مقابل افراط‌گرایی و محسوب می‌گردد. چراکه چالش‌هایی مانند افراط‌گرایی به ویژه در آسیا، هرچند ممکن است بروز و ظهور سیاسی و امنیتی داشته باشند، اما ماهیتی فرهنگی دارند و قطعاً با رویکردهای فرهنگی می‌توان به مواجهه منطقی با آن برخاست. از این رو تحلیل درست و علمی این چالش‌ها توسط نخبگان در محیط‌های علمی و فرهنگی می‌تواند راهکارهایی مبتنی بر خرد جمعی که در سازوکارهای گفت‌وگوهای فرهنگی شکل گرفته باشد را ارائه دهد. این مهم می‌بایستی در قالب نهادها و مراکزی انجام شود که امکان همفکری مستمر نخبگان ایرانی و غیرایرانی در آن فراهم باشد که دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی در همین راستا تأسیس شده و امیدواریم این دبیرخانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی و نیز کمیسیون ملی یونسکو، ثبت شود و در آینده مجموعه مراکز علمی و دانشگاهی ما بتوانند سهم و نقش بیشتری را در حوزه ارتباطات فکری و فرهنگی با نخبگان و مراکز علمی و فرهنگی سایر جوامع به عهده گیرند.

آیا دبیرخانه اجلاس، راهکار مشخصی برای اجرایی شدن بحث‌هایی که از سوی نخبگان فرهنگی قاره آسیا در این اجلاس مطرح می‌شود، دارد؟

نام این دبیرخانه «گفت‌وگوهای فرهنگی» است نه «گفت‌وگوی فرهنگ‌ها» و تفاوت این دو، در عملیاتی و اجرایی شدن و خروجی مباحث می‌باشد. در واقع در این اجلاس شخصیت‌ها و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی، پیرامون مسائل فرهنگی و برای رسیدن به فهم مشترک و جهت عمل مشترک، با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کنند؛ یعنی مدلی از مذاکره که امروزه در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی در دنیا رایج است. آنچه اشاره کردید، هدف اصلی ما نیز هست؛ به این معنا که به دنبال این نیستیم که این اجلاس تبدیل شود به یک نشست علمی صرف که مقالاتی در آن خوانده شود و تمام. اینکه ما موضوعاتی را برای طرح و بررسی مشخص کرده‌ایم، برای منضبط کردن فکرها جهت بحث پیرامون آنهاست؛ وگرنه اصل روش، گفت‌وگو پیرامون مسائل فرهنگی است. ما پیش‌بینی کرده‌ایم که در پایان این اجلاس سه‌روزه، بیانیه پایانی هم صادر شود که در آن پیش‌بینی برای توافق جهت تأسیس دبیرخانه‌های فرعی و مجامع، و همچنین پی‌ریزی زمینه‌های همکاری‌های مشترک هم تصمیم‌گیری‌های لازم فراهم آید.

یکی از کمیته‌های اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی به موضوع میراث مشترک فرهنگی و تاریخی اختصاص دارد. با توجه به گنجینه غنی تاریخی و فرهنگی که در جای جای این قاره کهن وجود دارد و البته بخش زیادی از آن هم در معرض خطر است از جمله در کشور ما، بفرمایید میهمانان این بخش در چه سطحی در اجلاس حضور پیدا خواهند کرد و دیگر اینکه آیا طرح خاصی برای احصای این مسائل و ارائه آنها به نهادهای تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در این رابطه، دارید؟

تعدادی از اساتیدی که ما به این اجلاس دعوت کرده‌ایم، از متخصصین این حوزه هستند و قطعاً برای حل مشکلات حوزه میراث فرهنگی مشترک، احیای این میراث و بهره‌گیری از آنها برای گسترش همکاری‌های فرهنگی به ارائه راهکار خواهند پرداخت. میهمانان ما از کشورهای مختلف در حوزه مسائل فرهنگی و ارتباطات فرهنگی اصاحب نظر بوده و امکان پرداختن به این موضوع و توافق مشترک در این زمینه نیز فراهم است.

انتهای پیام/


١٥:٠١ - 1396/10/18    /    شماره : ٦٩٥٦١٥    /    تعداد نمایش : ١٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
خبرهاي مهم
پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال
انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی
همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود
معرفي فرهنگ ایران در نمايشگاه گردشگري وین
نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا
گردشگری را با رویکرد علمي در سطح بین‌المللي نگاه کنیم
لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است
سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا
ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ايران با وزیر مشاور رييس جمهور سنگال
فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران
انتشار دیوان فارسی عارف چلبی به ترکی استانبولي
ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ایران‌شناس ژاپنی
انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود
نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.