English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٣ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی

مرحوم علي محمد طالبي بيدهندي سرپرست رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در كنيا، 13 دي‌ماه 1380 در جريان سانحه رانندگي در شهر مومباسا كنيا به رحمت ايزدي پيوست.

مرحوم علی محمد طالبی بیدهندی در 13 دی‌ماه 1380 در زمان سرپرستی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کنیا و به دعوت شیعیان خوجه جهت شرکت در اجلاس ویژه عازم مومباسا بود که در جریان سانحه رانندگی به رحمت ایزدی پیوست. پیکر آن مرحوم پس از مراسم رسمی تشییع در تهران به خاک سپرده شد. مراسم ختم او در مرکز اسلامی جعفری در لاوینگستون نایروبی برگزار شد. او انسانی بزرگ و یک سرباز فرهنگی بود.

زندگینامه:

مرحوم فقید سعید علی محمد طالبی بیدهندی در سال 1335 شمسی در روستای بیدهند از توابع شهرستان نطنز در خانواده‌ای مذهبی و متدین پا به عرصه وجود نهاد. پس از طی دوران کودکی وارد دبستان و پس از آن از دبیرستان دارالفنون تهران در رشته ریاضی دیپلم خود را اخذ كرد. وی که پس از پایان دوره دبیرستان به عنوان دانشجوی مهندسی دریانوردی به انگلستان اعزام شده بود به علت فعالیت‌های فراوان دینی در اوایل انقلاب اسلامی از آن کشور اخراج شد و پس از مراجعت به ایران وارد دانشگاه تهران شد و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی فارغ التحصیل شد. مرحوم طالبی بیدهندی در همان سال در رشته کارشناسی ارشد پذیرفته شد و پس از دو ترم تحصیلی به جبهه اعزام و تا پایان پذیرش قطعنامه در منطقه به فعالیت خود ادامه داد. پس از پذیرش قطعنامه به عنوان مسئول نیروهای سازمان ملل در محور جنوب و سپس به عنوان مسئول مدیریت تحقیق و توسعه در نیروی دریایی سپاه پاسداران به فعالیت پرداخت.

مرحوم طالبی بیدهندی در طول تعطیلی دانشگاه‌ها به عنوان دبیر و مسئول دبیرستان به فعالیت فرهنگی پرداخت و در راه‌اندازی و تأسیس مجتمع آموزشی رزمندگان در جبهه‌ها و پس از آن مدارس ایثارگران نقش مهمی را ایفا كرد و شخصاً در مجتمع رزمندگان همت، به تدریس پرداخت. آن مرحوم به مدت چهار سال به عنوان مبلغ فرهنگی با گروه‌های زبان دان سازمان حج و زیارت همکاری تبلیغاتی و فرهنگی داشته است. در دوران همکاری خود با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به مدت بیش از چهار سال به عنوان وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه فعالیت داشت که طی این مدت خدمات درخشانی نیز از خود بجا گذاشت.

پس از مراجعت به مرکز به عنوان ريیس اداره شرق و جنوب آفریقا مشغول خدمت شد و در سال 1379 بعنوان کارمند نمونه سازمان متبوع شناخته و معرفی شد و سرانجام در زمستان 1380 که به عنوان سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کنیا در حال خدمت به اسلام بود در حین مأموریت اداری و انجام وظیفه مهم فرهنگی به ملکوت اعلی پیوست. روحش شاد.

مقاله‌ای از مرحوم طالبی بیدهندی

«توسعه فرهنگی در آفریقا»

در كنفرانس جهاني سياست‌هاي فرهنگي كه در سال ۱۹۸۲ توسط يونسكو در شهر مكزيكوسيتي برگزار شد، مفاهيم و تعاريف فرهنگ، توسعه و بعد فرهنگي توسعه كه اين مطالعه برمبناي آن قرار دارد به صورت ضابطه مند تعريف شد. در اعلاميه نهايي اين كنفرانس برا ين موضوع تأكيد شده است كه سه قدرت بزرگي كه واقعيت هستي بشر و روند تاريخ را تعيين كرده‌اند عبارتند از: دين، دولت و فرهنگ. بديهي است اين سخن را زماني مي‌توان درست سنجيد كه بتوان از اين قدرت‌ها تعريف مشخصي ارائه داد و براساس سرشت تاريخي هر جامعه مورد تجزيه و تحليل قرار داد. بدين صورت كه ما نه تنها هر مفهوم را در يك چارچوب واقعي، يعني جامعه‌اي معين و نه انتزاعي بررسي مي‌كنيم، بلكه تنها براساس سرنوشت هر جامعه يعني شكل‌گيري و تحول آن و سنجش مشخص اين سه مفهوم دست مي‌يابيم. از طرفي در اعلاميه نهايي كنفرانس مذكور توصيه شد يك دهه جهاني براي توسعه فرهنگي تحت سرپرستي مشترك سازمان ملل متحد و يونسكو اعلام شود.

مفهوم توسعه فرهنگي در اثر كوشش‌هايي كه در دهه‌هاي ۸۰ و ۹۰ ميلادي قرن بيستم به كار رفت از رواج چشمگير در مباحث فرهنگي بهره‌مند شد كه پس از كنفرانس جهاني سياست‌هاي فرهنگي بتدريج ميان دو مفهوم سياست فرهنگي و توسعه فرهنگي پيوندي عملي برقرار شد. مفهوم سياست‌هاي توسعه فرهنگي نشان مي‌دهد كه «سياست فرهنگي» مي‌خواهد فرهنگ را توسعه و در اختيار مردمان بيشتري قرار دهد.

«گوناگوني فرهنگي در آفريقا»

گوناگوني فرهنگي خصيصه مشترك بسياري از كشورهاي جهان سوم است. اين خصيصه در همه اين كشورها به خوبي نشان داده شده است براي مثال تعدد قبايل، تنوع گويش‌ها و وجود مذاهب گوناگون از ويژگي‌هاي مهم فرهنگي آفريقا است. بعضي از كشورهاي اين منطقه براي مدتي طولاني زير فشار فرهنگي قومي بودند كه بر آنها حاكميت مي‌يافته و در نتيجه تاحد زيادي فرهنگ آن قوم كمابيش بر فرهنگ‌هاي محلي و بومي سنگيني مي‌كرده است و يا حتي آن فرهنگ‌ها را به اضمحلال مي‌كشانده است.

اين مسأله را در منطقه شرق آفريقا به وضوح مي‌توان مشاهده كرد، هرچند ادامه حيات فرهنگ‌هايي را كه پيش از به زير سلطه رفتن اين كشورها وجود داشته‌اند نيز نبايد فراموش كرد. در آفريقاي جنوب صحرا گوناگوني فرهنگي بيش از هرجاي ديگر محسوس است و اين شايد به علت دوره كوتاهي است كه دولت در بخش‌هاي وسيعي از اين قاره تحت حاكميت استعمار، پيش از آنكه نظام قبيله‌اي و موانع موجود در ارتباطات از سر راه برداشته شود، تشكيل شد.

بتدريج رهبران جديد آفريقا از قوام نكرومه تا جوليوس نايرره، به نام سازندگي ملي توانستند اختلافات قبيله‌اي را در جوامع شان فرونشانند.

دولت تانزانيا شيوه اسلاف خود را رها كرده و تصميماتي اتخاذ كرد كه از ديدگاه جامعه شناسي باعث تأسف ولي از لحاظ سياسي قابل توجيه بود. بعضي از رهبران سياسي آفريقا آرزو مي‌كردند طرز مديريت‌هاي قبيله‌اي گوناگون را كه اساس زندگي در آفريقا بر آن قرار گرفته است فراموش كنند و مطالبي مي‌نوشتند مبني بر اين كه قدرت‌هاي استعماري بوده‌اند كه تفاوت‌هاي قبيله‌اي را به وجود آورده‌اند، هرچند چنين نظري آشكارا نادرست و به معناي ناديده گرفتن گوناگوني گستره فرهنگ‌هاي آفريقا بود.

براي مثال يوان وينسنت در كتاب انسان‌شناسي و توسعه سياسي مي‌نويسد: «قبيله را بدرستي مي‌توان واحد اداري استعماري كه به آن مشروعيت داده شده است، ناميد. در حقيقت در بعضي موارد بايد ديد آيا خود كشورهاي استعماري به اين واقعيت اعتراف مي‌كنند.؟» (۱) وي معتقد است رژيم‌هاي استعماري از لحاظ اداري قبايل را آنگونه كه امروزه آنها را مي‌شناسيم به وجود آورده‌اند.

تمامي دگرگوني‌هاي فرهنگي، آثار ثانوي پيش بيني نشده به وجود مي‌آوردند، حتي اگر اين آثار همزمان با دگرگوني‌ها به وقوع نپيوندند، نمي‌توان آنها را ناديده گرفت.

«انتخاب الگوي توسعه»

انتخاب الگوي توسعه از اهميت بسزايي برخوردار است چرا كه مي‌تواند تغييراتي بنيادين در ارزش‌هاي اجتماعي به وجود آورد. تطبيق ناهنجاري‌هاي سنتي فرهنگي و اجتماعي، مثل عادت به صرفه جويي، خوش قولي، نظم و غيره در قالب الگويي از توسعه مي‌تواند به شكل‌گيري ارزش‌هاي فرهنگي جديدي بيانجامد كه الزاماً نفي ارز‌ش‌هاي سنتي يا عامل تضاد بين سنت و تجدد نباشد، مهم آن است كه اين عادات كاملاً با مفروضات فرهنگي جامعه يكپارچه شود.

تمامي جوامع موفق غرب اگرچه ممكن است از بسياري جهات با يكديگر متفاوت باشند ولي در دو مشخصه فرهنگي سهيم هستند. اول تأكيد بر سود متأخر است، باوجود آن كه لازمه سرمايه داري اين است كه مردم مصرف كننده باشند، اما سرمايه داري متضمن آن است كه بخشي از درآمد ملي براي سرمايه گذاري بيشتر كنار گذاشته شود. مشخصه ديگر فرهنگي، شناخت رابطه بين آسايش فردي و جمعي است. الگوي توسعه غرب نمي‌تواند بدون داشتن اين دو مشخصه فرهنگي در هيچ جامعه‌اي بطور موفق شبيه‌سازي شود.

علي مزروعي پژوهنده كنيايي، درخصوص نتايج شكست آفريقا در يكپارچه كردن الگوي توسعه غرب، پيش فرض‌هاي فرهنگي خود را به صراحت بيان مي‌كند. شكستي كه به هيچ روي فقط به اين بخش از دنياي در حال توسعه منحصر نيست. وي معتقد است: «آفريقا كلاً چيزهاي غلط را از غرب اقتباس كرد، حتي عناصر غلطي از سرمايه‌داري. ما انگيزه «سود» را گرفتيم ولي روح كار سالارانه را از غرب اقتباس نكرديم. ما با ابزار ساخت غرب در خانه زندگي مي‌كنيم اما از كارخانه‌هاي غربي متحيريم. ما ساعت مچي به دست مي‌كنيم اما براي خوش قول بودن به آن نگاه نمي‌كنيم. ما ياد گرفته‌ايم در خودنمايي افراط كنيم اما در نظم دقيق نمي‌شويم. ما الگوهاي مصرف غرب را گرفته‌ايم ولي روش‌هاي توليد غرب را رد كرده‌ايم.»(۲)

«سازمان اداري توسعه فرهنگي»

اكثر كشورهاي آفريقايي در دهه۷۰ ميلادي شروع به تأسيس ساختارهاي اداري براي فعاليت در زمينه‌هاي توسعه فرهنگي كردند.(۳) برخي از كشورهاي آفريقايي وزارتخانه و نيز دستگاههاي مستقل اداري براي پيگيري اهداف توسعه فرهنگي پي ريزي كردند. اين دستگاه‌ها فاقد نيروي انساني ماهر براي تحقق اهداف خود بودند، به همين جهت به ناچار شهروندان غربي را مي‌آوردند تا آموزش‌هاي مورد نياز در اختيار آفريقائيان قرار دهند. اين امر باعث رواج تفكر غربيان مي‌شد. برخي كشورها و سازمانهاي غربي امكانات و تجهيزاتي را به عنوان كمك به كشورها و سازمانهاي آفريقايي مي‌داده‌اند كه راه‌اندازي آنها نيز محتاج دانش‌هاي فني خاصي بوده است. به سبب عدم آشنايي با اين تجهيزات، آفريقائيان به ناچار دست نياز به سوي كشورهاي كمك كننده دراز مي كرده‌اند تا استفاده بهينه از اين تجهيزات را بياموزند. همراه با كامپيوتر، تلويزيون، ابزارهاي سنجش و اندازه‌گيري و تجهيزات الكترونيكي و فني نيز وارد مي‌شد. لذا مي‌بايست افرادي نيز در معيت اين وسايل به كار گرفته شوند كه استفاده از آنها را به آفريقائيان بياموزند.

به بيان ديگر، همراه با تكنولوژي، فرهنگ آن نيز قدبرمي افراشت. مراكز فرهنگي جديد آفريقايي درست مانند مراكز فرهنگي غربي ساخته شده‌اند. از اين روتشابه زيادي وجود دارد ميان ساختمانها و مراكز فرهنگي آفريقايي با تأسيساتي از اين دست در غرب. آنچه بايد آفريقائيان توجه كنند اين است كه عنصر آفريقايي بر اثر توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي به نيستي كشيده مي‌شود و به نام توسعه فرهنگي چيزهايي سر بر مي‌آورد كه ديگر آفريقايي نيست. هويتي به مردم نمي‌دهد كه هيچ، هويت سنتي آنان را هم از بين مي‌برد.

در آفريقاي جنوب صحرا در دهه نود ميلادي دو عامل فرهنگي سهم عمده در زندگي جديد داشته‌اند؛ يكي وسايل ارتباط جمعي است و ديگري دانشگاه.

با توجه به درصد بالاي بيسوادي در آفريقا، راديو در ميان وسايل ارتباط بيشترين كاربرد را دارد. پس از راديو، تلويزيون نفوذي در خور توجه دارد. در اوايل دهه هشتاد فقط نيمي از پنجاه و چهار كشور آفريقايي به نوعي داراي نظام تلويزيوني بوده‌اند، در برخي از كشورها شمار بينندگان بسيار كم بوده است. اين وضع البته به تدريج تغيير يافت. ديگر وسايل ارتباط جمعي مانند كتاب و روزنامه به سبب رواج بي سوادي چندان رونقي ندارد. البته كتاب، ابزار اصلي نظام آموزشي است و در اين نظام كاربردي مؤثر دارد.

كاربردهاي تجربي تكنولوژي ماهواره نيز در آفريقا متنوع بوده است تقريباً براي هر نوع كاربرد تجربي يك نمونه وجود دارد ولي اين كاربردها بندرت در قالب پروژه‌اي بزرگ و ثمربخش ظاهر شده و لذا از تكنولوژي فضايي در سطح كلان استفاده عملي شده است. يكي از اين پروژه‌ها از سوي شوراي آفريقايي سنجش از دور كه مشتمل بر كشورهاي شرق وجنوب آفريقاست اجرا شده است. اين كشورها از داده‌هاي ماهواره‌اي براي تقويت مديريت و ارزيابي محيط استفاده مي‌كنند.

نتيجه‌گيري

توسعه را نمي‌توان در جامعه‌اي به واقعيت درآورد مگر آنكه فرهنگ آن جامعه را ارج نهاد و امكاناتي فراهم كرد تا مردم بتوانند به يكسان از جلوه‌هاي فرهنگ موجود و فرهنگ توليد شده بهره‌مند شوند.

آنچه مسلم است هر فرهنگي بطور مداوم تغيير مي‌كند. ممكن است اين دگرگوني سريع يا كند باشد. نظر به اينكه فرهنگ از عوامل مختلفي تشكيل مي‌شود و تغيير در يك قسمت بر قسمت‌هاي ديگر نيز اثر مي‌گذارد. بعضي از دانشمندان علوم اجتماعي معتقدند كه بسياري از معضلات اجتماعي به اين علت به وجود مي‌آيد كه بعضي از قسمت‌هاي يك فرهنگ كندتراز ساير قسمت‌ها تغيير پيدا مي‌كند. اين پديده در آفريقاي جنوب صحرا بسيار مشهود است. در آفريقا جريان مباحث توسعه فرهنگي در دوجهت سير مي‌كند. در يك جاهم پاي مباحث عمومي پيش مي‌رود، بويژه در جاهايي كه كشورهايي مستقل سربر آورده‌اند و در جهت ديگر همان تأكيد بررهايي از استعمار است، خواه استعماري كه حضور دارد و خواه استعماري كه با فرهنگش مي‌خواهد فرهنگ بومي را از ميان بردارد.

در تاريخ آفريقاي جنوب صحرا تنها كشور آفريقاي جنوبي است كه بسياري از عقب افتادگي‌هاي فرهنگي در زمينه انديشه‌ها و آداب و رسوم بومي به وجود آمده است. در اين كشور در زمان حكومت سفيدپوستان بويژه در دهه۸۰ ميلادي دانش و تكنولوژي در بعضي از شهرها به قدري سريع تحول پيدا كرد كه اغلب از فرهنگ و مسائل غيرمادي پيشي گرفت و آنها را عقب راند. ولي در ساير كشورهاي اين منطقه پايه‌هايي از اصول و عناصر فرهنگ انساني وجود دارد وحتي اميد آن مي‌رود كه روزي فرا رسد كه در به وجود آوردن يك رنسانس فرهنگي عالي نقش اساسي را داشته باشد.

پاورقي‌ها

۱‎/J.Vincent, (Anthropology and Political Development,) Cambridge Press,1979 P.76.

۲‎/Ali,A.Mazrui, "Cultural Forces in word Politecs,"Villiers Publication,

London,1990 P.28

۳ـ چنگيز پهلوان، «فرهنگ شناسي»، انتشارات پيام امروز، تهران۱۳۷۸ صفحه۲۴۶


٠٨:٣٧ - 1396/10/12    /    شماره : ٦٩٥١٠٢    /    تعداد نمایش : ٩٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.