English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از ترجمه میانماری کتاب‌ علامه طباطبایی در خبرگزاری فارس؛

«منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها

مراسم رونمایی از کتاب «آموزش دین» اثر علامه محمدحسین طباطبایی که به تازگی به زبان میانماری ترجمه شده است، در خبرگزاري فارس برگزار شد. 

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم رونمایی از کتاب «آموزش دین» اثر  علامه محمدحسین طباطبایی که به تازگی در قالب طرح تاپ با همكاري مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات و رايزني فرهنگي كشورمان در تايلند به زبان میانماری ترجمه شده است، در  خبرگزاري فارس برگزار شد. 

رسول اسماعیل‌زاده دوزال رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات در این نشست رونمایی با بیان اینکه طرح تاپ یکی از طرح‌های ساماندهی است که در سازمان فرهنگ و ارتباطات مدنظر است، گفت: با توجه به آسیب‌ها و آفت‌هایی که در ترجمه داشتیم، حدود یک سالی است که از سال 95 با امتحان و تجربه و آزمایش، این طرح استارت خورد تا اینکه ببینیم آیا می‌شود در تمام جهان این طرح را اجرا کرد یا نه. 

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: سال 95 امیدواری برای مرکز نمایندگان فرهنگی ما در خارج از کشور ایجاد شد تا ما با یک قدرت مضاعف و انگیزه بیشتر وارد این مقوله شویم و آثار تولیدشده جمهوری اسلامی ایران چه در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی، ترجمه و به خارج از کشور منتقل کنیم. 

وی با بیان اینکه این مسئله هم دو دلیل داشت، گفت:‌ نخست اینکه به نیازمندی‌هایی که در خارج از کشور وجود دارد پاسخ داده شود و از طریق نمایندگی‌ها، پاسخ‌ها به ما منعکس و پیشنهاد می‌شود؛ با توجه به نیاز جامعه مخاطب و رفع آن، وارد عملیات می‌شویم و آثاری که در این موضوعات وجود دارد، به زبان‌های مختلف ترجمه و منتشر می‌کنیم. 

* قصد تصدی‌گری نداریم 

اسماعیل‌زاده با تأکید بر اینکه با ورود به این موضوع قصد تصدی‌گری نداریم بلکه قرار است تسهیلات برای ترجمه و نشر آثار فراهم شود، توضیح داد: وظیفه ما ابلاغ و تبلیغ است تا مفاهیم و موضوعاتی که در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی ما وجود دارد که از باب وظیفه دینی و بشری باید ابلاغ به جامعه مخاطب کنیم به ویژه در حوزه حقوق بشر، علوم انسانی،‌ اصول دین، فروع دین و موضوعات علوم انسانی، حقوق،‌ روانشناسی و اقتصاد از باب این دو وظیفه ابلاغ می‌شود، از این رو، پاسخ نیازمندی جامعه مخاطب ما را بر آن داشت با یک برنامه مناسب، ایده و طرح تاپ را اجرا کنیم. در سال 95 این طرح اجرا و آزمایش شد و نقص و کمال کار سنجیده شد. نقاط ضعف و قدرت مشاهده و سال 96 لحاظ شد.

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: به دنبال آنیم به لحاظ زمانی، اولویت‌ها را توسعه دهیم و به لحاظ موضوعی و جذب همکاری ناشران داخلی و خارجی همت بسیار خواهیم داشت. کتابی در زمینه دین و تعالیم دینی از سوی شخصیت برجسته‌ای چون علامه طباطبایی در جمهوری اسلامی ایران تألیف شده که ایشان به عنوان یک فیلسوف در دنیا مشهور است. 

* شاخص‌هایی که در طرح تاپ مدنظر است: سادگی اثر، شهرت اثر و شهرت مولف

وی افزود: علامه علاوه بر آثار تخصصی که در قرآن‌شناسی و تفسیر قرآن دارد و همچنین در زمینه فلسفه که تخصص ایشان بوده، در سایر موضوعات، معارف اسلامی، بنا به مقتضیات زمان و نیازمندی برخی اقشار، کتاب‌هایی را قلمی کردند، مثل قرآن در اسلام، شیعه در اسلام همچنان تازگی خود را داراست.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه چند شاخص برای گنجینه طرح تاپ مدنظر است، گفت:‌ نخست سادگی اثر، دوم شهرت اثر و سوم شهرت مؤلف به عنوان یک منبع، دکترین و صاحب نظریه در علوم و معارف اسلامی است و هر کتابی از ایشان در گنجینه قرار دهیم، ارجحیت دارد، بنابر این کتاب هم در گنجینه طرح تاپ قرار گرفته و برخی ناشران خارجی اعلام کردند آن را به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کنند، و آنچه امروز ما رونمایی می‌کنیم یکی از این آثار است که آموزش دین نام دارد که به زبان میانماری با همکاری رایزنی فرهنگی ایران، ترجمه و با جذب همکاری ناشر خارجی، منتشر شده است. 

* اگر اثری منطبق با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نباشد در طرح تاپ جایی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه انتخاب آثار در گنجینه طرح تاپ که این کتاب هم جزو آن است، دارای شاخص‌هایی است، گفت: معمولاً برای انتخاب یک اثر چند محور مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن ناشران خارجی برای ترجمه اقدام می‌کنند، نخست اینکه شاخص اصلی ما راهبردی است؛ اثری که انتخاب می‌کنیم در حوزه معارف اسلامی، علوم انسانی باید با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور منطبق باشد، اگر اثری منطبق نباشد، در طرح تاپ جایی ندارد. 

وی افزود: نکته دیگر اینکه ما اولویت منطقه‌ای و اقلیمی در انتخاب آثار داریم؛ یکی از مسائل مهم در انتخاب کتاب است که از طریق نمایندگانمان این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم، یعنی شرایط اقلیمی و منطقه‌ای را مطرح و دریافت کرده و در مرحله ترجمه و نشر لحاظ می‌کنیم. به لحاظ محتوا، سطح ترجمه و نگارش و مقدورات نشر و ترجمه در کشور، بدون قانون نشر و قانون نشر آن کشور اقدام نمی‌کنیم، بلکه براساس مقررات نشر منطقه و اقلیمی عمل می‌کنیم. 

* کتابی را که منافی وحدت اسلامی باشد، از لیست حذف می‌کنیم

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: فرهنگ کشورها از دیگر نکاتی است که در این طرح مورد توجه است. ممکن است کتاب‌هایی در کشور ما در طرح جلدی و قطعی مناسب کشور ما باشند، اما در کشور مقصد این طرح مورد توجه نباشد، فلذا این شرایط فرهنگ منطقه‌ای و اقلیمی را ما ابتدا دریافت می‌کنیم و ناشر خارجی را در ویراستاری فنی اثر آزاد می‌گذاریم. 

وی با بیان اینکه بحث محتوایی هم یک شاخص مهمی برای انتخاب آثار در لیست طرح تاپ شمرده می‌شود، متذکر شد: در این بخش باید اثر منطبق با اهدافی باشد که سازمان براساس آن حتی در خارج از کشور دارد پیگیری می کند به ویژه در این موضوع، محتوای اثر از رهنمودهای رهبری که راهگشا بوده استفاده شده است. 

وی با بیان اینکه چند موضوع در اولویت است، از جمله اینکه اثر به لحاظ محتوایی در زمینه گسترش بیداری اسلامی و خودباوری مسلمانان، گسترش همگرایی و پیوند دینی و توسعه وحدت اسلامی باید باشد که در مورد رهنمودهای رهبری، وحدت اسلامی بسیار توصیه شده است، ابراز داشت: ما کتابی را که منافی وحدت اسلامی باشد، از لیست حذف می‌کنیم زیرا باید در راستای گسترش همگرایی با جهان اسلام که برای ما بسیار حائز اهمیت است گام برداریم. 

* محتوای اثری را انتخاب می‌کنیم که در تقویت ایمان و اندیشه اسلامی در بین مسلمانان تأثیرگذار باشد

وی با اشاره به جریان‌های تکفیری و افراطی که در جهان اسلام مشغول فعالیت هستند، گفت: ما با درنظر گرفتن جریان‌های تکفیری و افراطی که در جهان اسلام اتفاق افتاده؛ در فضای موجود بسیار حساس هستیم تا چهره اصلی و سیمای اصلی افراطی‌گری را روشن کنیم؛ اینها از مواردی هستند که می‌تواند مورد سوءاستفاده جریان‌های تکفیری قرار گیرد، بنابراین مورد پرهیز است. 

اسماعیل زاده گفت: محتوای اثری را انتخاب می‌کنیم که در تقویت ایمان و اندیشه اسلامی در بین مسلمانان تأثیرگذار باشد. در کشور روسیه، ترکیه، آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی نسبت به بازشناسی دین اقداماتی در حال انجام است و سفارشات در این مقوله به رایزنی‌های فرهنگی ارائه شده است و یکی از برنامه‌ها در انتخاب محتوا، تبیین اندیشه ناب اسلامی در میان مسلمانان و غیرمسلمانان است، اما از دیگر موضوعات، شبهه‌زدایی از تشیع و مفاهیم شیعه از اهداف اساسی کتاب‌هایی است که در طرح تاپ قرار می‌گیرند. 

* اعتبار اثر و مولف از شاخص‌های انتخاب اثر است

اسماعیل‌زاده خاطرنشان کرد: اعتبار علمی اثر هم یکی از محورهایی است که به عنوان شاخص در طرح تاپ مطرح است، از این رو هم خود مؤلف باید اعتبار داشته باشد و هم کتاب اعتبار علمی داشته باشد، بنابراین ما برای برخی از مناطق برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با نظر ناشران خارجی و نمایندگان خودمان کتاب‌هایی را در مناطق مختلف به زبان‌های مختلف برای ترجمه و نشر حمایت کنیم تا مفید فایده باشند. 

* «معراج‌ السعاده»، «تاریخ عاشورا»، «مفاتیح‌الحیاة» در لیست ترجمه به زبان‌های مختلف

وی به برخی آثار اشاره کرد و گفت: «معراج‌السعاده» از جمله آثار ملا احمد فاضل نراقی است که در زمینه اخلاق مورد بررسی قرار گرفته و نشان می‌دهد به لحاظ شهرت کتاب، مؤلف و سادگی اثر، جامع بودن آن، کتاب معتبر و خوبی در زمینه اخلاق است که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد، اینگونه آثار ناشر خارجی را هم جذب می‌کند، کتاب دیگر «تاریخ عاشورا»ست که پیرامون سخنان امام حسین(ع) از مدینه تا کربلاست، این اثر به صورت روایی و حدیثی تعریف شده و از جنبه‌های مختلف می‌تواند تاریخ عاشورا را تبیین کند. اما اثر دیگری که زیرنظر علامه جواد آملی تألیف شده، «مفاتیح‌الحیاة» نام دارد که به موضوع سبک زندگی می‌پردازد، کتابی جامع و در عین حال جدید است. اما در همین کتاب برخی روایت‌ها که بنا به برخی مسائل نباید در آن گنجانده می‌شد، از کتاب ویرایش شده و این اثر براساس شاخص‌ها حدود 700 صفحه آماده کرده‌ایم و قرار است به زبان های اولویت‌دار ترجمه شود، زبان هایی چون میانماری، تائی، هشتو، ترکی آذربایجانی، استانبولی، روسی، ترکمنی، عربی و انگلیسی و فرانسه.

* «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود

وی ادامه داد: اما اثری دیگر، «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» است که اخیراً در دو جلد منتشر شده، این اثر با توجه به موضوعات مختلف، بسیار جامع است که به عنوان کتابی است که از نقطه نظر مختلف مورد بررسی قرار گرفته و در انتخاب آن، دو موضوع لحاظ شده، اول نیازمندی‌های جامعه مخاطب و دیگر، محتوای آن، این کتاب برای اولین بار از سوی نمایندگی فرهنگی ایران در مسکو ارائه خواهد شد تا پاسخگوی نیازهای علمی و فرهنگی مخاطبان باشد. 

* در مسئله معارف اسلامی و علوم انسانی، کتاب به زبان میانماری اندک است/ آثاری را به میانماری ترجمه می‌کنیم

وی با بیان اینکه برای جنوب شرق آسیا در سال 97 برنامه‌ای در نظر گرفته‌ایم، گفت: به دلیل فضای سیاسی و فرهنگی امروزین جنوب آسیا، یکی از اخباری که بسیار مورد توجه است، مسئله مسلمانان میانمار است، از این رو، در مسئله معارف اسلامی و علوم انسانی، کتاب به زبان میانماری اندک هستند، ولی در نظر داریم کتاب‌هایی که در منابع اولیه اسلامی و آثاری که بسیار ساده هستند، به میانماری ترجمه و منتشر کنیم. 

* تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها

وی در پایان با نام بردن کتاب «عقایدالاسلام» اثر حجت‌الاسلام محسن قرائتی ابراز داشت: این اثر به لحاظ شرایط اقلیمی و موضوعی، تلخیص و ویرایش شده و پس از ویراست، به نویسنده اثر ارسال شد که ایشان هم از این تلخیص استقبال کردند، این کتاب برای جوامع میانمار در اولویت ترجمه قرار دارد. 

انتهای پیام/

 


٠٩:٤٠ - 1396/10/06    /    شماره : ٦٩٤٦٩٩    /    تعداد نمایش : ١٠٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.