English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

رونمایی از ترجمه میانماری کتاب‌ علامه طباطبایی در خبرگزاری فارس؛

«منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها

مراسم رونمایی از کتاب «آموزش دین» اثر علامه محمدحسین طباطبایی که به تازگی به زبان میانماری ترجمه شده است، در خبرگزاري فارس برگزار شد. 

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مراسم رونمایی از کتاب «آموزش دین» اثر  علامه محمدحسین طباطبایی که به تازگی در قالب طرح تاپ با همكاري مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات و رايزني فرهنگي كشورمان در تايلند به زبان میانماری ترجمه شده است، در  خبرگزاري فارس برگزار شد. 

رسول اسماعیل‌زاده دوزال رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات در این نشست رونمایی با بیان اینکه طرح تاپ یکی از طرح‌های ساماندهی است که در سازمان فرهنگ و ارتباطات مدنظر است، گفت: با توجه به آسیب‌ها و آفت‌هایی که در ترجمه داشتیم، حدود یک سالی است که از سال 95 با امتحان و تجربه و آزمایش، این طرح استارت خورد تا اینکه ببینیم آیا می‌شود در تمام جهان این طرح را اجرا کرد یا نه. 

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: سال 95 امیدواری برای مرکز نمایندگان فرهنگی ما در خارج از کشور ایجاد شد تا ما با یک قدرت مضاعف و انگیزه بیشتر وارد این مقوله شویم و آثار تولیدشده جمهوری اسلامی ایران چه در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی، ترجمه و به خارج از کشور منتقل کنیم. 

وی با بیان اینکه این مسئله هم دو دلیل داشت، گفت:‌ نخست اینکه به نیازمندی‌هایی که در خارج از کشور وجود دارد پاسخ داده شود و از طریق نمایندگی‌ها، پاسخ‌ها به ما منعکس و پیشنهاد می‌شود؛ با توجه به نیاز جامعه مخاطب و رفع آن، وارد عملیات می‌شویم و آثاری که در این موضوعات وجود دارد، به زبان‌های مختلف ترجمه و منتشر می‌کنیم. 

* قصد تصدی‌گری نداریم 

اسماعیل‌زاده با تأکید بر اینکه با ورود به این موضوع قصد تصدی‌گری نداریم بلکه قرار است تسهیلات برای ترجمه و نشر آثار فراهم شود، توضیح داد: وظیفه ما ابلاغ و تبلیغ است تا مفاهیم و موضوعاتی که در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی ما وجود دارد که از باب وظیفه دینی و بشری باید ابلاغ به جامعه مخاطب کنیم به ویژه در حوزه حقوق بشر، علوم انسانی،‌ اصول دین، فروع دین و موضوعات علوم انسانی، حقوق،‌ روانشناسی و اقتصاد از باب این دو وظیفه ابلاغ می‌شود، از این رو، پاسخ نیازمندی جامعه مخاطب ما را بر آن داشت با یک برنامه مناسب، ایده و طرح تاپ را اجرا کنیم. در سال 95 این طرح اجرا و آزمایش شد و نقص و کمال کار سنجیده شد. نقاط ضعف و قدرت مشاهده و سال 96 لحاظ شد.

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: به دنبال آنیم به لحاظ زمانی، اولویت‌ها را توسعه دهیم و به لحاظ موضوعی و جذب همکاری ناشران داخلی و خارجی همت بسیار خواهیم داشت. کتابی در زمینه دین و تعالیم دینی از سوی شخصیت برجسته‌ای چون علامه طباطبایی در جمهوری اسلامی ایران تألیف شده که ایشان به عنوان یک فیلسوف در دنیا مشهور است. 

* شاخص‌هایی که در طرح تاپ مدنظر است: سادگی اثر، شهرت اثر و شهرت مولف

وی افزود: علامه علاوه بر آثار تخصصی که در قرآن‌شناسی و تفسیر قرآن دارد و همچنین در زمینه فلسفه که تخصص ایشان بوده، در سایر موضوعات، معارف اسلامی، بنا به مقتضیات زمان و نیازمندی برخی اقشار، کتاب‌هایی را قلمی کردند، مثل قرآن در اسلام، شیعه در اسلام همچنان تازگی خود را داراست.

اسماعیل‌زاده با بیان اینکه چند شاخص برای گنجینه طرح تاپ مدنظر است، گفت:‌ نخست سادگی اثر، دوم شهرت اثر و سوم شهرت مؤلف به عنوان یک منبع، دکترین و صاحب نظریه در علوم و معارف اسلامی است و هر کتابی از ایشان در گنجینه قرار دهیم، ارجحیت دارد، بنابر این کتاب هم در گنجینه طرح تاپ قرار گرفته و برخی ناشران خارجی اعلام کردند آن را به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کنند، و آنچه امروز ما رونمایی می‌کنیم یکی از این آثار است که آموزش دین نام دارد که به زبان میانماری با همکاری رایزنی فرهنگی ایران، ترجمه و با جذب همکاری ناشر خارجی، منتشر شده است. 

* اگر اثری منطبق با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران نباشد در طرح تاپ جایی نخواهد داشت

وی با بیان اینکه انتخاب آثار در گنجینه طرح تاپ که این کتاب هم جزو آن است، دارای شاخص‌هایی است، گفت: معمولاً برای انتخاب یک اثر چند محور مورد بررسی قرار می‌گیرد و پس از آن ناشران خارجی برای ترجمه اقدام می‌کنند، نخست اینکه شاخص اصلی ما راهبردی است؛ اثری که انتخاب می‌کنیم در حوزه معارف اسلامی، علوم انسانی باید با سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در داخل و خارج از کشور منطبق باشد، اگر اثری منطبق نباشد، در طرح تاپ جایی ندارد. 

وی افزود: نکته دیگر اینکه ما اولویت منطقه‌ای و اقلیمی در انتخاب آثار داریم؛ یکی از مسائل مهم در انتخاب کتاب است که از طریق نمایندگانمان این موضوع را مورد بررسی قرار می‌دهیم، یعنی شرایط اقلیمی و منطقه‌ای را مطرح و دریافت کرده و در مرحله ترجمه و نشر لحاظ می‌کنیم. به لحاظ محتوا، سطح ترجمه و نگارش و مقدورات نشر و ترجمه در کشور، بدون قانون نشر و قانون نشر آن کشور اقدام نمی‌کنیم، بلکه براساس مقررات نشر منطقه و اقلیمی عمل می‌کنیم. 

* کتابی را که منافی وحدت اسلامی باشد، از لیست حذف می‌کنیم

رییس مرکز ساماندهی ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات افزود: فرهنگ کشورها از دیگر نکاتی است که در این طرح مورد توجه است. ممکن است کتاب‌هایی در کشور ما در طرح جلدی و قطعی مناسب کشور ما باشند، اما در کشور مقصد این طرح مورد توجه نباشد، فلذا این شرایط فرهنگ منطقه‌ای و اقلیمی را ما ابتدا دریافت می‌کنیم و ناشر خارجی را در ویراستاری فنی اثر آزاد می‌گذاریم. 

وی با بیان اینکه بحث محتوایی هم یک شاخص مهمی برای انتخاب آثار در لیست طرح تاپ شمرده می‌شود، متذکر شد: در این بخش باید اثر منطبق با اهدافی باشد که سازمان براساس آن حتی در خارج از کشور دارد پیگیری می کند به ویژه در این موضوع، محتوای اثر از رهنمودهای رهبری که راهگشا بوده استفاده شده است. 

وی با بیان اینکه چند موضوع در اولویت است، از جمله اینکه اثر به لحاظ محتوایی در زمینه گسترش بیداری اسلامی و خودباوری مسلمانان، گسترش همگرایی و پیوند دینی و توسعه وحدت اسلامی باید باشد که در مورد رهنمودهای رهبری، وحدت اسلامی بسیار توصیه شده است، ابراز داشت: ما کتابی را که منافی وحدت اسلامی باشد، از لیست حذف می‌کنیم زیرا باید در راستای گسترش همگرایی با جهان اسلام که برای ما بسیار حائز اهمیت است گام برداریم. 

* محتوای اثری را انتخاب می‌کنیم که در تقویت ایمان و اندیشه اسلامی در بین مسلمانان تأثیرگذار باشد

وی با اشاره به جریان‌های تکفیری و افراطی که در جهان اسلام مشغول فعالیت هستند، گفت: ما با درنظر گرفتن جریان‌های تکفیری و افراطی که در جهان اسلام اتفاق افتاده؛ در فضای موجود بسیار حساس هستیم تا چهره اصلی و سیمای اصلی افراطی‌گری را روشن کنیم؛ اینها از مواردی هستند که می‌تواند مورد سوءاستفاده جریان‌های تکفیری قرار گیرد، بنابراین مورد پرهیز است. 

اسماعیل زاده گفت: محتوای اثری را انتخاب می‌کنیم که در تقویت ایمان و اندیشه اسلامی در بین مسلمانان تأثیرگذار باشد. در کشور روسیه، ترکیه، آسیای میانه، آسیای جنوب شرقی نسبت به بازشناسی دین اقداماتی در حال انجام است و سفارشات در این مقوله به رایزنی‌های فرهنگی ارائه شده است و یکی از برنامه‌ها در انتخاب محتوا، تبیین اندیشه ناب اسلامی در میان مسلمانان و غیرمسلمانان است، اما از دیگر موضوعات، شبهه‌زدایی از تشیع و مفاهیم شیعه از اهداف اساسی کتاب‌هایی است که در طرح تاپ قرار می‌گیرند. 

* اعتبار اثر و مولف از شاخص‌های انتخاب اثر است

اسماعیل‌زاده خاطرنشان کرد: اعتبار علمی اثر هم یکی از محورهایی است که به عنوان شاخص در طرح تاپ مطرح است، از این رو هم خود مؤلف باید اعتبار داشته باشد و هم کتاب اعتبار علمی داشته باشد، بنابراین ما برای برخی از مناطق برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا با نظر ناشران خارجی و نمایندگان خودمان کتاب‌هایی را در مناطق مختلف به زبان‌های مختلف برای ترجمه و نشر حمایت کنیم تا مفید فایده باشند. 

* «معراج‌ السعاده»، «تاریخ عاشورا»، «مفاتیح‌الحیاة» در لیست ترجمه به زبان‌های مختلف

وی به برخی آثار اشاره کرد و گفت: «معراج‌السعاده» از جمله آثار ملا احمد فاضل نراقی است که در زمینه اخلاق مورد بررسی قرار گرفته و نشان می‌دهد به لحاظ شهرت کتاب، مؤلف و سادگی اثر، جامع بودن آن، کتاب معتبر و خوبی در زمینه اخلاق است که می‌توان روی آن سرمایه‌گذاری کرد، اینگونه آثار ناشر خارجی را هم جذب می‌کند، کتاب دیگر «تاریخ عاشورا»ست که پیرامون سخنان امام حسین(ع) از مدینه تا کربلاست، این اثر به صورت روایی و حدیثی تعریف شده و از جنبه‌های مختلف می‌تواند تاریخ عاشورا را تبیین کند. اما اثر دیگری که زیرنظر علامه جواد آملی تألیف شده، «مفاتیح‌الحیاة» نام دارد که به موضوع سبک زندگی می‌پردازد، کتابی جامع و در عین حال جدید است. اما در همین کتاب برخی روایت‌ها که بنا به برخی مسائل نباید در آن گنجانده می‌شد، از کتاب ویرایش شده و این اثر براساس شاخص‌ها حدود 700 صفحه آماده کرده‌ایم و قرار است به زبان های اولویت‌دار ترجمه شود، زبان هایی چون میانماری، تائی، هشتو، ترکی آذربایجانی، استانبولی، روسی، ترکمنی، عربی و انگلیسی و فرانسه.

* «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود

وی ادامه داد: اما اثری دیگر، «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» است که اخیراً در دو جلد منتشر شده، این اثر با توجه به موضوعات مختلف، بسیار جامع است که به عنوان کتابی است که از نقطه نظر مختلف مورد بررسی قرار گرفته و در انتخاب آن، دو موضوع لحاظ شده، اول نیازمندی‌های جامعه مخاطب و دیگر، محتوای آن، این کتاب برای اولین بار از سوی نمایندگی فرهنگی ایران در مسکو ارائه خواهد شد تا پاسخگوی نیازهای علمی و فرهنگی مخاطبان باشد. 

* در مسئله معارف اسلامی و علوم انسانی، کتاب به زبان میانماری اندک است/ آثاری را به میانماری ترجمه می‌کنیم

وی با بیان اینکه برای جنوب شرق آسیا در سال 97 برنامه‌ای در نظر گرفته‌ایم، گفت: به دلیل فضای سیاسی و فرهنگی امروزین جنوب آسیا، یکی از اخباری که بسیار مورد توجه است، مسئله مسلمانان میانمار است، از این رو، در مسئله معارف اسلامی و علوم انسانی، کتاب به زبان میانماری اندک هستند، ولی در نظر داریم کتاب‌هایی که در منابع اولیه اسلامی و آثاری که بسیار ساده هستند، به میانماری ترجمه و منتشر کنیم. 

* تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها

وی در پایان با نام بردن کتاب «عقایدالاسلام» اثر حجت‌الاسلام محسن قرائتی ابراز داشت: این اثر به لحاظ شرایط اقلیمی و موضوعی، تلخیص و ویرایش شده و پس از ویراست، به نویسنده اثر ارسال شد که ایشان هم از این تلخیص استقبال کردند، این کتاب برای جوامع میانمار در اولویت ترجمه قرار دارد. 

انتهای پیام/

 


٠٩:٤٠ - 1396/10/06    /    شماره : ٦٩٤٦٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
معرفي فرهنگ ایران در نمايشگاه گردشگري وین
نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا
گردشگری را با رویکرد علمي در سطح بین‌المللي نگاه کنیم
لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است
سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا
ديدار سفیر و رایزن فرهنگی ايران با وزیر مشاور رييس جمهور سنگال
فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران
انتشار دیوان فارسی عارف چلبی به ترکی استانبولي
ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ایران‌شناس ژاپنی
انتشار شماره جديد نشريه «محجوبه»
پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود
نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد
كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت
كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت
كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.

 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.