English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در قرقيزستان

همایش علمی و بین‌المللی «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» به مناسبت بیست‌وپنجمین سالگرد برقراری روابط میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قرقیزستان، در بیشکک برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش علمی بین‌المللی «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» به مناسبت بیست‌وپنجمین سالگرد برقراری روابط میان ایران و قرقیزستان، به همت رایزنی فرهنگی ایران در اين كشور و دانشگاه علوم انسانی بیشکک، در محل اين دانشگاه برگزار شد.

هدف از برگزاری این همایش بررسی تأثیرات فرهنگی ایرانیان و اقوام ترک‌زبان آسیای مرکزی با استناد به مشترکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و ادبی، از یک سو و روابط فرهنگی دو کشور ایران و قرقیزستان از زمان استقلال تا کنون ازسوی دیگر بوده است.

در این همایش اساتید و دانشجویان از دانشگاه‌های علوم انسانی، ملی، قرقیزی ـ ترکی ماناس، انجمن دوستی ایران و قرقیزستان، انجمن تاجیکان رودکی، نویسندگان، شعرا و صاحب‌نظرانی از کشورهای ایران، قرقيزستان و تاجیکستان، شرکت داشتند.

شرکت‌کنندگان در اين همايش موضوعاتی همچون روابط و تعاملات اقوام ایرانی و آسیای مرکزی در زمینه زبان‌های فارسی و ترکی، نقش واسطه‌ای زبان‌های تاجیکی و جغتایی در روابط ایرانیان و ترک‌زبانان، تأثیر شعر و ادبیات فارسی در ادبیات کشورهای آسیای مرکزی، پیوندهای علمی و معنوی میان اقوام ایرانی و آسیای مرکزی در دوره‌های باستان و سده میانه، اهمیت منابع فارسی در مطالعه و تحقیق تاریخ و فرهنگ ملت‌های آسیای مرکزی و قرقیزستان، روابط فرهنگی قرقیزستان و ایران را مورد بررسی قرار دادند.

در این همایش 35 مقاله در سه گروه تحت عناوین «اهمیت منابع فارسی در تاریخ و فرهنگ اقوام آسیای مرکزی و قرقیزستان»، «تعاملات ملت‌های ایرانی و ترکی و آسیای مرکزی» و «تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات ملت‌های آسیای مرکزی» ارايه شد.

افتتاحيه

خانم میرزا احمد اوا، معاون علمی و بین‌المللی دانشگاه علوم انسانی بيشكك در آين افتتاحیه این همایش گفت: این همایش به مناسبت 25اُمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود. جمهوری اسلامی ایران از جمله نخستین کشورهایی بوده که استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت. ملت های قرقیزستان و ایران پیوندهای تاریخی و فرهنگی دیرینه‌ای دارند. عید باستانی نوروز ایرانی از اعیاد مهم و دوست‌داشتنی مردم قرقیزستان نیز به شمار می‌رود و به طور گسترده جشن گرفته می‌شود. آثار شعرای کلاسیک ایرانی مورد استقبال مخاطبان قرقیزی قرار می‌گیرند. نه تنها مردم قرقیزستان بلکه همه کشورهای آسیای مرکزی آثار حافظ، فردوسی، سعدی و خیام را به خوبی می‌شناسند و دوست می‌دارند.

علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقيزستان هم در سخنرانی خود در اين همايش گفت: در جهان امروز که از آن به «دوران گذار» یاد می‌شود، موضوع روابط فرهنگی میان ملت‌ها به عنوان یکی از مقوله مؤلفه‌های اصلی در همگرایی‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نقش مهمی را ایفا می‌كند.

وي همچنين گفت: توسعه روابط فرهنگی ایران با کشورهای آسیای میانه از همان روزهای آغازین استقلال این کشورها در دستور کار قرار گرفت و ایران جزو اولین کشورهایی بود که استقلال کشورهای تازه‌تأسیس این منطقه را به رسمیت شناخت و متعاقب آن روابط دیپلماتیک خود را با آنان پایه‌گذاری و سپس به تأسیس نمایندگی فرهنگی در جمهوری‌های آسیای مرکزی اقدام کرد.

وي تأكيد كرد: در این میان کشور قرقیزستان از ویژگی‌های منحصر بفردی در میان سایر کشورهای آسیای مرکزی براي تعاملات فرهنگی میان دو کشور برخوردار است. به عبارت دیگر در تمامی زمینه‌هایی که از آن به عنوان عوامل تأثیرگذار در افزایش تعاملات فرهنگی یاد مي‌شود، به صورت منحصر بفرد در قرقیزستان وجود دارد.

سپس خانم جیلدیز باکاشوا، ريیس کتابخانه ملی قرقیزستان، گفت: کتابخانه ملی قرقیزستان از سال‌های آغازین تأسیس سفارت جمهوری اسلامی ایران و سپس رایزنی فرهنگی آن در قرقیزستان، همکاری‌های فرهنگی و علمی مؤثری داشته و دارد. تا کنون چندین برنامه مختلف از جمله نمایشگاه کتاب، قرآن، شب یلدا و ... با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مؤسسه بین‌المللی انتشارات الهدی، سفارت و رایزنی فرهنگی ایران برگزار كرده‌‌ایم.

سخنران بعدی عبدالحلیم رحیم جان‌اف، ريیس انجمن دوستی قرقيزستان و ايران بود. وی ضمن قرائت شعر زیبایی به زبان فارسی، گزارشی از فعالیت‌های انجمن در تحکیم روابط دو کشور ارايه داد و بر ضرورت استمرار چنین نشست‌هایی تأکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان دارای مشترکات فراوانی هستند و باید از این مشترکات بهره جسته و بر میزان روابط خود بیفزایند.

پس از آن علی حکیم‌پور، رایزن فرهنگی ایران در قرقيزستان، با بيان گزارشي از برنامه‌های مختلف همايش،  مقاله خود را با موضوع «نگاهی به میراث فرهنگی و تمدنی ایران و آسیای مرکزی و روابط فرهنگی و علمی جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان» ارايه داد.

وي در بخشي از اين سخنراني گفت: برکسی پوشیده نیست که مردمان دو خطه ایران و قرقیزستان از قرون متمادی روابط فرهنگی ـ تمدنی دیرینه‌ای دارند. وجود مناسبات و رسوم و هزاران واژه مشترک فارسی و قرقیزی در فرهنگ واژگان دو سرزمین، گواه روشنی بر وجود چنین پیوند معنوی قوی میان آن دو است. واقعیت آن است که زمانی قلمرو ایران و آسیای مرکزی به ویژه در دوره‌های سامانیان و خوارزمشاهیان به قدری در هم تنیده بود که تشخیص وجود مرز جغرافیایی میان آن دو خیلی دشوار بود.

حكيم‌پور در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: می‌دانید که جمهوری اسلامی ایران در 21 دسامبر 1991 استقلال قرقیزستان را به رسمیت شناخت که فاصله چندانی با زمان استقلال آن نداشت. روابط دیپلماتیک دو کشور نیز از 1372 مصادف با 1993 آغاز شد. جمهوری اسلامی ایران در این تاریخ،  سفارت خود را در بیشکک افتتاح کرد. این درحالی است که جمهوری قرقیزستان نیز دو سال بعد یعنی در می 1996 سفارت خود را در تهران باز کرد. ساختمان سفارت قرقیزستان نیز که در یک منطقه زیبای شهر تهران قرار دارد، از سوی جمهوری اسلامی ایران اهدا شد. در واقع، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای همکاری خود علاقه و دوستی خود را نشان داده است. این پیوند برادردانه از طرف قرقیزها نیز بی‌پاسخ نماند که جای سپاسگزاری دارد.

پنل‌هاي علمي

با پایان يافتن آيين افتتاحیه، همایش در سه گروه موضوعی ادامه یافت. در گروه اول با موضوع تاریخ و روابط سیاسی بین دو کشور، جهانگیر کرمی، استاد دانشگاه تهران با مقاله «ایران و آسیای مرکزی؛ همکاری‌های منطقه‌ای و چشم‌انداز آینده» و جومان علی‌اف، دکترای تاریخ و استاد دانشگاه ملی قرقیزستان با مقاله «منابع فارسی و تاریخ شفاهی با تأکید بر تاریخ، باستان‌شناسی و قوم‌نگاری»، در گروه دوم با موضوع تعاملات ادبی، بیاس تورال، استاد دانشگاه آرابایف قرقیزستان و مترجم نسخه کامل شاهنامه به قرقیزی با مقاله «بررسی چاپ‌های مختلف و ترجمه‌های کتاب شاهنامه فردوسی به زبان‌های خارجی» و امیر چناری، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و استاد مدعو دانشگاه الفارابی قزاقستان با مقاله «بررسی تطبیقی مکتب عرفانی یسوی و مولانا، با توجه به خوف و رجا» و نيز در گروه سوم با موضوع اشتراکات فرهنگی و زبانی، خانم صیقل ابراهیم‌آوا، استاد زبان فارسی دانشگاه دولتی اوش قرقیزستان با مقاله «جایگاه زبان فارسی در مناطق جنوبی قرقیزستان با تأکید بر شهر اوش» و خانم زلیخا ثقفی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علوم انسانی بیشکک با مقاله «تعامل فرهنگي ـ تاريخي و همكاري‌هاي انساني بين ايران و قرقيزستان»، به ارايه ديدگاه‌هاي خود پرداختند.

در ادامه برگزاري همایش سخنرانان دیگری نیز به ارايه مقالات خود پرداختند که برخي از آنها عبارتند از: تالاس بیک مشرب‌اف، ريیس دانشکده شرق‌شناسی و روابط بین‌المللی دانشگاه علوم انسانی بیشکک با مقاله «نقش و جایگاه منابع فارسی در مطالعه تاریخ و فرهنگ قرقیزستان»، سفر علی‌اف، ريیس گروه تاریخ قرقیزستان و شرق دانشگاه علوم انسانی بیشکک با مقاله «تاریخ مناسبات قرقیزی ـ ایرانی در قرن  20 و  اوایل قرن 21 »، دوشنبی‌اف، استاد دانشگاه علوم انسانی بیشکک با مقاله «تأثیرات ادبی عمر خیام»، نورلان بالتابایف، ريیس گروه زبان‌شناسی کشورهای خاورمیانه و نزدیک دانشگاه علوم انسانی بیشکک با مقاله «وام واژه‌های فارسی در زبان قرقیزی» و ... .

همچنين در این همایش کتاب «زندگینامه و اشعار عمر خیام، نابغه سده میانه مشرق‌زمین» نوشته قاچقین اتوربایف، شاعر قرقیزی، رونمایی و به طور مفصل نقد و بررسی شد. وی برای ترجمه، ویرایش و انتشار این کتاب نفیس 5 سال وقت صرف كرده است.

از ديگر برنامه‌هاي جنبي اين همايش برگزاري نمایشگاه عکس و کتاب با موضوع ایران‌شناسی و روابط 25 ساله میان دو کشور و نیز منشورات رایزنی فرهنگی ايران بود.

انتهاي پيام/


١٦:٠٦ - 1396/09/18    /    شماره : ٦٩٣٢٣٤    /    تعداد نمایش : ٩٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در قرقيزستان (خبر)
 نمایشگاه آثار هنری ایران، قرقیزستان و آلمان در بیشکک برپا شد (خبر)
 نمایشگاه مشترک هنری قرقيزستان، ايران و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه مشترک فرهنگی ايران و آلمان در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش مولانا در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 بررسی جایگاه زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک دانشگاهی بین ایران و قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی کتابخانه آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی اساتید زبان فارسی در قرقيزستان (خبر)
 دیدار نماينده فرهنگی ترکیه از رايزني فرهنگی ایران در قرقيزستان (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و دانشکاه «اوش» قرقیزستان (خبر)
 روزهای فیلم ایران در شهر اوش قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 جشن نوروز در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی براي دانشجویان فارسی‌آموز قرقيزستان (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 برگزاری آزمون دانش‌آموزي زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته فیلم ایران در قرقيزستان (خبر)
 هیأتی از زنان فرهيخته قرقیزستان به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 گسترش همکاری‌های رسانه‌اي ایران و قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایراني در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نقش قرآن کریم در وحدت مردمان آسیای مرکزی و ایران در بيشكك برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک (خبر)
 رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي (خبر)
 انتشار کتاب «عمر خیام ـ نابغه قرون وسطی» به زبان قرقیزی (خبر)
 دیدار استاد دانشگاه تهران با اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی قرقيزستان (خبر)
 نشست «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گلستان‌خوانی در قرقيزستان (خبر)
 سمينار بررسی تلفیق هنرهای اسلامی و مسیحی در قرقيزستان (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 امضای قرارداد ایجاد راه‌اندازي ایران‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دو همایش بين‌المللي در قرقيزستان برگزار مي‌كند (خبر)
 همایش تقارب فرهنگ‌ها در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه ملي قرقيزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان (خبر)
 بخش فارسي خبرگزاری رسمی قرقیزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ريیس شبکه تلویزیونی قرقیزستان خواستار پخش فيلم‌هاي ايراني شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی اسلام در آسیای مرکزی در قرقيزستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه مذاهب اسلامی ايران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 برگزاري نشست وحدت و همبستگی مسلمانان در قرقیزستان (خبر)
 معرفي ريیس جديد دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 استقلال ايران منجر به عبور از تحريم‌ها شد (خبر)
 برگزاري محفل قرآن كريم در قرقيزستان (خبر)
 محفل قرآن کریم در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي کمک‌هزینه تحصیلی ايران به فارسی‌آموزان برتر قرقيزستاني (خبر)
 قرقيزها از سريال و فيلم‌هاي ايراني استقبال مي‌كنند (خبر)
 رکن رکین انقلاب اسلامی ايران مردمسالاری است (خبر)
 مطالعات مستقلی در زمینه مشترکات زبانی ايران و قرقيزستان انجام شود (خبر)
 سعدی بر آزادی انسان تأکید می‌کند (خبر)
 اندیشه‌های سعدی به زندگی مردم نزدیک است (خبر)
 زبان فارسي به عنوان زبان دوم مدرسه بیشکک است (خبر)
 برگزاري همايش جنبه‌های اخلاقی سعدی در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري همایش معنویت در قرقيزستان (خبر)
 همايش جلوه‌های فرهنگ ایرانی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 علاقمند پخش سريال‌هاي تلويزيوني ايران هستيم (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در قرقيزستان (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از مدرسه شماره 28 بیشکک (خبر)
 آماده امضاي تفاهم‌نامه با صدا و سيماي ايران هستيم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه چنگیز آیتماتف قرقیزستان (خبر)
 از تجربيات ايران در موزه استفاده مي‌كنيم (خبر)
  برگزاری سومین آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
  آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همايش عقلانیت اسلامی در برابر افراط‌گرایی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 28 بیشکک (خبر)
 بررسي وضعیت تدریس فلسفه در دانشگاه‌های قرقیزستان (خبر)
 تشريح اهداف برگزاري هفته فیلم ایران در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
  افتتاح هفته فیلم ایران در قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایران در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعاليت‌هاي ایران و قرقیزستان در حوزه تئاتر (خبر)
 برگزاری مراسم سالگرد یوسف بالاساغونی در قرقيزستان (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای ملل قرقیزستان (خبر)
 شهريار يكي از شعرای شهیر دوران معاصر است (خبر)
 برگزاري همایش بیست‌وپنجمین سالگرد ژاپن‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 کتاب «زنان قرقیزستان» رونمایی شد (خبر)
 براي مبارزه با افراطي‌گري احساس تنهايي مي‌كنم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قرقیزستان استمرار يابد (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان پايان يافت (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهی ايران و قرقيزستان (خبر)
 برگزاری نشست «امام خمینی (ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «بررسی جایگاه زن در اسلام» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 31 بیشکک (خبر)
 برگزاری محفل ادبی بزرگداشت فردوسی در قرقيزستان (خبر)
 پخش «او یک فرشته بود» در قرقيزستان (خبر)
 رسانه‌ها در تحولات فرهنگی نقش مهمي ايفا مي كنند (خبر)
 آثار سینمایی ايران صاحب سبک در جهان است/ چهره زیبای دین را به دنیا معرفی کنیم (خبر)
 بازديد معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ از مراكز علمي قرقيزستان (خبر)
 ايران بهترين الگو براي قرقيزستان است (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران در قاب تصوير» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار بانوان ايراني در بيشكك افتتاح شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامي در بیشکک برگزار شد (خبر)
 انتشار پانزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار «شاه بی شین» به زبان روسی در قرقیزستان (خبر)
 رشد تعداد کاربران اینترنتی موجب افت تیراژ روزنامه‌ها در قرقيزستان (خبر)
 کتاب «خاک‌های نرم کوشک» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 زبان فارسي در راه تدريس در شهر قارابالتای قرقیزستان (خبر)
 علاقه‌ وافر دانش‌آموزان قرقيزي به فراگيري زبان فارسی (خبر)
 نباید نسبت به سهل‌انگاری عربستان سعودی در برگزاری حج بی‌توجه ماند (خبر)
 وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقيزستان بررسي شد (خبر)
 عربستان پيشنهادات كشورهاي ديگر را گوش دهد (خبر)
 انتشار چهاردهمین شماره نشریه «راه ابريشم» در قرقيزستان (خبر)
 دومین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف برگزار شد (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 28بیشکک قرقيزستان (خبر)
 آيين بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در قرقيزستان (خبر)
 اعزام دانشجويان قرقیزي به ايران (خبر)
 پخش سریال «او یک فرشته بود» در سايت سينمايي قرقيزستان (خبر)
 تأكيد بر توسعه همكاري‌هاي فرهنگي در ديدار سفير ايران با وزير فرهنگ قرقيزستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقیزستان ديدار كرد (خبر)
 اختصاص اخبار ايران در خبرگزاری «24» قرقیزستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 66 بيشكك قرقيزستان (خبر)
 مبلغ ايراني در تلويزيون اكوماناس قرقيزستان به بيان آداب ماه رمضان پرداخت (خبر)
 حقیقت روزه‌داری در برنامه رادیويی الماس قرقیزستان (خبر)
 زبان فارسی به عنوان دروس اجباري در قرقيزستان تدريس مي‌شود (خبر)
 انتشار سیزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقيزستان (خبر)
 سفره افطاری ایرانی در نشريه قرقيزستاني (خبر)
 محافل انس با قرآن كريم در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان و ادبیات فارسی در مدرسه شماره 28 بیشکک آموزش داده مي‌شود (خبر)
 کتاب «گزیده تاریخ ایران» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام (ره) در احیاي تمدّن اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 رونمايي کتاب «امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدارس قرقيزستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 انتشار کتاب «جهان اسلام گذشته و امروز» در قرقیزستان (خبر)
 ایران آماده توسعه همکاری‌های خود با کتابخانه ملی قرقیزستان است (خبر)
 ميزگرد «ایران امروز» از تلويزيون قرقیزستان پخش شد (خبر)
 نشست «بررسی اندیشه‌های امام (ره) در توسعه اجتماعی و احیاي تمدن اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 آيين بزرگداشت روز فردوسی و خیام نیشابوری در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 جايگاه ایران به دليل تلاش مردمش برای برقراری عدالت، ممتاز است (خبر)
 تقويت شاخص‌هاي توسعه تبادل رسانه‌ای في‌مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 هیأت رسانه‌ای قرقیزستان در راه ايران (خبر)
 شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شود (خبر)
 شالوده آثار ادبي سعدي «اخلاق‌گرايی» و «انسان‌دوستی» است (خبر)
 دوره‌های آموزشی کارکنان شبکه K.T.R.K در ایران برگزار شود (خبر)
 جشن سالروز ميلاد امام محمد باقر (ع) در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 بررسي «روش تدریس زبان فارسی در مدارس» در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري نشست«مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان/ لزوم افزايش سطح دانش بانوان از اسلام (خبر)
 نشست «سعدی از نگاه شعرا و نویسندگان جمهوری قرقیزستان» برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 کتاب امام خمینی (ره) به زبان قرقیزی منتشر شد (خبر)
 انتشار دوازدهمین شماره نشریه الکترونیکی «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار کتاب« جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره)» به زبان قرقیزی (خبر)
 دوره آموزشی قرآن کریم در قرقيزستان آغاز شد (خبر)
 آموزش مرحله مقدماتی «زبان و ادبیات فارسی» در قرقيزستان (خبر)
 ایران در زمینه هنر و ادبیات چهره درخشانی دارد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه تعاملات فرهنگي في مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 تبيين اندیشه و سيره امام خمینی(ره) در قرقیزستان (خبر)
 جشنواره «فرهنگی و هنری» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی» برگزار شد (خبر)
 معرفي ويژگي‌‌هاي فرهنگ و تمدّن ايراني در تلويزيون قرقیزستان (خبر)
 دين‌پژوهي در قرقيزستان؛ عامل ثبات جامعه و انسجام ملی (خبر)
 بیش از 2 هزار واژه فارسی در زبان قرقیزی وجود دارد (خبر)
 وجود بیش از 2 هزار لغت فارسی در زبان قرقیزی (خبر)
 دانشگاه آرابایف قرقیزستان از رايزني فرهنگي ايران در اين كشور تجليل كرد (خبر)
 برگزاري همایش «وحدت اسلامی و تربیت اخلاقی» در قرقیزستان (خبر)
 پخش سریال تلویزیونی «او یک فرشته بود» در قرقیزستان (خبر)
 ملت‌هاي مسلمان در مبارزه با عقايد «داعش» رسالت مشترك دارند (خبر)
 آموزش مترجمی فارسی - قرقیزی در دانشکده شرقشناسی قرقیزستان (خبر)
 اذعان وزير فرهنگ قرقيزستان به جايگاه هنري ايران در جهان (خبر)
 واقعيت هاي ايران را به مردم قرقيزستان منعكس كنيم (خبر)
 انتشار نشريه «راه ابريشم» در قرقیزستان (خبر)
 تشريح توان فرهنگي و هنري ايران از رادیو آل ماس قرقيزستان (خبر)
 سينما نمايانگر طرز زندگي و نگرش يك ملت به جهان است (خبر)
 جشنواره فیلم جهان اسلام در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
 معرفي روز حافظ در رسانه‌ي قرقيزستان (خبر)
 حافظ خواني در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
 روز «زبان و ادبیات فارسی» در بیشکک گرامي داشته شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی کشورمان با دبیر اتحادیه نویسندگان قرقیزستان دیدار کرد (خبر)
 مراسم بزرگداشت «روز مولانا» در دانشگاه علوم انسانی بیشکک برگزار شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با اعضاي مؤسس رسانه‌ي دینی روح مدیا در قرقيزستان (خبر)
 اجلاس باشگاه اهل قلم آسیای مرکزی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار نهمين شماره نشريه "راه ابريشم" در قرقيزستان (خبر)
 شکل‌گیری نهضت بازگشت به اسلام در قرقیزستان (خبر)
 ماه رمضان در قرقیزستان؛ ماه صدقات و خیرات (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره) در قرقیزستان (خبر)
 انتشارنشريه راه ابريشم در قرقیزستان (خبر)
 مراسم اختتامیه دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 مي توانيم با همکاری ايران بازگشتي به فرهنگ اصیل خود داشته باشیم (خبر)
 شمارش معكوس براي چاپ كتاب قرقيزي با موضوع مشاهير ايراني (خبر)
 زبان فارسی از جمله زبان های زنده و پویای دنیا است (خبر)
 مردم قرقیزستان علاقه وافري به شناخت امام خميني(ره)دارند (خبر)
 افتتاح اتاق ایران در دانشگاه دولتی شهر باتکن قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوبله سریال تلویزیونی "او یک فرشته بود" در قرقیزستان (خبر)
 برگزاري همایش"تأثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقیزستان (خبر)
 همایش "تاثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقيزستان برگزار می شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه "فرهنگ و تمدن ایران "در کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 برگزاری همایش شاهنامه و ماناس در قرقیزستان (خبر)
 دیدار معاون سازمان رادیو و تلویزیون K.T.R.K قرقیزستان با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 پخش سريال تلويزيوني" او يك فرشته بود" از تلويزيون قرقيزستان (خبر)
 شرکت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بين المللي کتاب بیشکک (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.