English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

فرهنگستان زبان و ادب فارسي، میزبان هيأت دانشگاهي افغانستانی

فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان هيأت بلندپایه‌ای از کشور افغانستان كه به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به كشورمان سفر كردند، بود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اعضای این هيأت که به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات به كشورمان سفر كرده بودند، را  فاروقی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور علمی و دانشگاهی و رييیس دانشگاه کابل، آزمون، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور فرهنگی و استاد دانشگاه کابل، نسیمی، رئیس دانشکدۀ زبان و ادبیات دانشگاه کابل تشكليل مي‌دادند.

در این نشست که با حضور غلامعلی حداد عادل، ريیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و مهرداد رخشنده، رييس مرکز توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار شد، درباره مسائل مربوط به زبان و ادبیات فارسی و مشکلات موجود در کشور افغانستان و راهکارهای گسترش کمّی و کیفی آموزش در این کشور بحث و گفت‌وگو شد.

در ابتدای این نشست فاروقی، ربيیس دانشگاه کابل، با اشاره به تاریخچۀ تأسیس این دانشگاه، اظهار کرد: دانشگاه کابل امسال وارد هشتاد و پنجمین سال پایه‌گذاری خود شد. این دانشگاه به‌عنوان یکی از نهادهای پیشتاز آکادمیک و فرهنگی در منطقه، در زمان خود به مسائل آکادمیک و فرهنگی منطقه بسیار خدمت کرده است.

وی سپس با یادآوری وضعیت آشفته افغانستان در دهه‌های اخیر افزود: همان طوری که بسیاری از ساحت‌های زندگی مردم افغانستان به دلیل مسائل جنگ و تبعات آن دچار مشکل شد، عرصه‌های دانشگاهی و فرهنگی ما هم خالی از این مشکلات نماند. تعداد زیادی از استادان و دانشگاهیان ما که محصول سال‌های طولانی تعلیم و تحصیل و تدریس بودند، متأسفانه یا به شهادت رسیدند یا جبراً از وطن بیرون رانده شدند یا به دلیل کبر سن خانه‌نشین شده‌اند و از این نظر خلأ جدّی‌ای در یک نسل ایجاد شد که دانشگاه کابل را نیز به‌شدت تحت فشار قرار داد.

مشاور ريیس جمهوری افغانستان در ادامه به اقدامات دولت این کشور در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت: ما پس از آغاز دوران جدید در افغانستان، از سال ۲۰۰۱ به بعد، بر آن شدیم که این کمبودها را جبران کنیم و در این راه، علاوه بر اتکا به نیروهای جوان و بالندۀ افغانستانی، با استفاده از کمک‌های بین‌المللی و همسایگان کوشیدیم به آن جایگاه و مقام ارزشمند گذشته برسیم. خوشبختانه در پانزده سال گذشته کارهای بسیار خوبی انجام پذیرفته است. ازلحاظ کمّی توانستیم کمبودها را جبران کنیم، به‌نحوی‌که امروز شمار دانشگاه‌های دولتی و خصوصی افغانستان به ۱۷۰ دانشگاه رسیده است. اکنون دانشگاه کابل بهترین نهاد آکادمیک افغانستان است و بیش از ۲۲هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در آن مشغول به تحصیل‌اند و بیش از ۸۵۰ استاد در خدمت فرزندان عزیز ما هستند.

وی سپس با تأکید بر لزوم پیشرفت کیفی دانشگاه‌ها در کشور افغانستان افزود: بحث توسعۀ کیفی دانشگاه‌های افغانستان یکی از مباحث اساسی ما بوده است. ما اکنون سال اولِ دور دوم برنامه‌های راهبردی (استراتژیک) افغانستان را می‌گذرانیم. در این دوره توجه اصلی ما به بالا بردن ارزش‌های کیفی تحصیلی است. به همین دلیل دولتمردان افغانستان نیز توجه خاصی به مسائل آکادمیک و فرهنگی و علمی دارند. ما در این راه، علاوه بر برنامه‌های دولت افغانستان، چشم امید به کمک‌های همسایگانمان، از جمله هند و پاکستان و چین و ایران داریم. به همین منظور از فرصتی که سازمان فرهنگ و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران فراهم آورد استقبال کردیم تا بتوانیم با استفاده از ایجاد ارتباط با نهادهای فرهنگی و دانشگاهی ایران در جهت تحقیق مرحلۀ دوم پیشرفت کیفی برنامۀ راهبردی افغانستان پیش برویم.

پس از آن حداد عادل، ريیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ضمن خوشامدگویی به میهمانان، در سخنانی اظهار کرد: ایران و افغانستان، درعین‌حال که دو کشور مستقل‌اند، دو شاخۀ روییده بر تنۀ واحد یک درخت‌اند که ریشه در یک خاک دارد. شاید آن مقدار که ما مشترکات با ملت افغانستان داریم با هیچ کشور دیگری نداشته باشیم.

وی در ادامه با تأکید بر نقش زبان فارسی در تحکیم اشتراکات و روابط بین دو کشور ایران و افغانستان افزود: مهم‌ترین وجه اشتراک ما زبان و خط است که خود بستر هرگونه همکاری را مهیا می‌کند. امروز وقتی در ایران از سنایی سخن می‌گوییم برای مردم هیچ فرقی بین سنایی و سعدی وجود ندارد؛ به این معنی که در عالم فرهنگ مرزها برداشته می‌شود.

ريیس بنیاد سعدی سپس با اشاره به تاریخچۀ روابط فرهنگی دو کشور ابراز کرد: در دوران معاصر، قبل از اینکه این فتنه‌ها و مصیبت‌ها دامنگیر ملت افغانستان شود، روابط فرهنگی دو کشور بسیار خوب بود. من در جوانی استادانی نظیر مرحوم استاد عبدالحی حبیبی و استاد خلیل‌الله خلیلی را دیده بودم که به ایران سفر می‌کردند و بسیار مورد احترام بودند. در حقیقت در این چهل سال اخیر و بیشتر، که افغانستان دچار تلاطم شده است، همیشه غم شما غم ما و شادی شما شادی ما بوده است. آغوش ما همیشه برای پذیرش مهاجران باز بوده و بااینکه خود ما نیز پا به پای شما گرفتاری‌هایی داشتیم، به‌ویژه در دوران جنگ هشت‌ساله، در همان سال‌های سخت هم نظر ما نسبت به افغانستان عوض نشد. هم‌اکنون هم شاید چندصدهزار دانش‌آموز افغانستانی در ایران مشغول به تحصیل‌اند و در کنار دانش‌آموزان ایرانی درس می‌خوانند. مقام معظم رهبری نیز عشق و علاقۀ خاصی به مردم افغانستان دارند و همیشه تأکید می‌کنند که باید بهترین خدمات به برادران و خواهران افغانستانی در این زمینه داده شود. شماری از دانشجویان افغان در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل‌اند و برخی هم به کشور خود بازگشته‌اند و منشأ خدمت شده‌اند.

ريیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه اهمیت زبان فارسی را در شکل‌گیری هویت ملی خاطرنشان کرد و گفت: خوشبختانه ما در ایران قدر زبان فارسی را دانسته‌ایم و می‌دانیم و کاملاً مؤمنیم به این حقیقت که زبان فارسی رکن هویت ماست، ادبیات فارسی رکن ملّیت ماست. به همین جهت در قانون اساسی ما مقرر شده است که در تمام سطوح آموزشی، از ابتدا تا بالاترین سطح دانشگاهی، همۀ کلاس‌های درس و کتاب‌های درسی باید به زبان فارسی باشد.

حداد عادل سپس به تاریخچه و وظایف و اهداف فرهنگستان زبان و ادب فارسی اشاره کرد و افزود: این فرهنگستان سومین فرهنگستانی است که در هشتاد و چند سال گذشته در ایران تشکیل شده است و اکنون بیست و هفتمین سال تأسیس خود را سپری می‌کند. یکی از وظایف ما در این فرهنگستان ایجاد زبان فارسی علمی است. ما با پیدا کردن معادل‌های فارسی برای لغات و اصطلاحات خارجی در رشته‌های علمی کمک می‌کنیم که زبان فارسی فقط زبان کوچه و بازار و زبان ادبیات کهن و عرفان و اخلاق قدیم نباشد، بلکه زبان امروز باشد و برای زندگی امروزی توانایی داشته باشد. ما در طی این سال‌ها توانسته‌ایم در رشته‌های گوناگون حدود ۶۰هزار واژۀ فارسی تصویب کنیم. این می‌تواند یکی از زمینه‌های همکاری ما با دانشگاه کابل و سایر نهادهای فرهنگی افغانستان باشد. ما در فرهنگستان

وی پس از آن برخی از گروه‌های پژوهشی فرهنگستان زبان و ادب فارسی را که می‌توانند زمینه‌ساز بستر مشترک همکاری میان دو کشور باشند معرفی کرد. از جملۀ این گروه‌ها گروه فرهنگ‌نویسی و گروه زبان‌ها و گویش‌های ایرانی بود. حداد عادل همچنین به فعالیت‌های بنیاد سعدی در زمینۀ آموزش زبان فارسی در خارج از مرزهای ایران و به ایرانیان خارج از ایران و خارجیان مقیم ایران اشاره کرد و برخی از زمینه‌های مشترک و فرصت‌های همکاری بین دو کشور را برشمرد. وی خاطرنشان ساخت که فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی، برای گسترش ارتباطات و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری با دانشگاه کابل و دیگر نهادها و مراکز فرهنگی و علمی افغانستان آمادگی کامل دارند.

دبیرمقدم، معاون علمی و پژوهشی فرهنگستان، دیگر سخنران این نشست بود که در باب برخی از حوزه‌های همکاری میان دو کشور سخنانی را ایراد کرد و گفت: ارتباط ما با دانشگاه کابل در چند حوزه می‌تواند یک ارتباط عینی و ملموس باشد. فرهنگستان این آمادگی را دارد که میزبان کسانی باشد که مایل‌اند با شیوه‌های واژه‌گزینی علمی، که فرهنگستان تجربۀ بیست و چند ساله‌ای در آن دارد، آشنا بشوند. همچنین فرهنگستان یک دورۀ تحصیلی کارشناسی ارشد واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی را در فرهنگستان برگزار می‌کند. ممکن است کسانی باشند که بتوانند در این دوره تحصیل کنند. دوره‌های دانش‌افزایی هم یکی دیگر از مواردی است که می‌توان به آن توجه کرد. زبان فارسی دری امکاناتی را در خود دارد که برای شناخت تحول زبان فارسی پس از دورۀ اسلامی بسیار راه‌گشاست. همچنین زبان‌ها و گویش‌های دیگری در افغانستان رایج است که این حوزه هم می‌تواند یکی از زمینه‌های مشترک همکاری دو کشور را فراهم آورد.

نصیری، عضو وابسته و مدیر گروه داشنامه زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، محمد سرور مولایی، عضو پیوسته افغانستانی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و دکتر آزمون و دکتر نسیمی، از اعضای هیئت بلندپایۀ افغانستانی، از دیگر سخنرانان این نشست بودند که در باب مسائل فرهنگی و راه‌های گوناگون گسترش همکاری‌های دوجانبه سخن گفتند.

در پایان نشست حداد عادل برخی از کتاب‌های منتشرشده در فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به میهمانان افغانستانی اهدا کرد که از جملۀ آن‌ها کتاب دوجلدی فارسی دری افغانستان، نوشته علی رواقی، و دوره کامل دانشنامه زبان و ادب فارسی بود.

انتهاي پيام/


١٥:٥٧ - 1396/08/14    /    شماره : ٦٨٩٣٨٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران در افغانستان تبيين شد (خبر)
 آغاز هفته فيلم ايران در كابل (خبر)
 تعاملات ديني و قرآني ايران و افغانستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كارگاه‌هاي نقد شعر اسماعيل اميني در افغانستان (خبر)
 گسترش روابط ايران و افغانستان در زمينه‌هاي فرهنگي و هنري (خبر)
 سفر امام جمعه تربت جام به افغانستان (خبر)
 آغاز سمینار آموزشی «نظارت آموزشی» در افغانستان (خبر)
 برگزاري سمينار آموزشي براي مديران مدارس كابل (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 فعاليت‌هاي اتاق ايران در دانشگاه غور افغانستان افزايش مي‌يابد (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با مدير شبکه تلویزیونی تمدن افغانستان (خبر)
  سفر هيأت علمي دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 رونمایی از کتاب محمود طرزی و صدرالدین عینی در كابل (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه كابل (خبر)
  ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس مؤسسه افغان فیلم (خبر)
 سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «مهرگان» افغانستان پايان يافت (خبر)
 افغانستان خواستار همكاري ايران در توسعه گردشگري شد (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه «عباد» در افغانستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس دانشگاه کابل (خبر)
 افغانستان خواستار همكاري با ايران در زمينه نسخ خطی شد (خبر)
 ملت فلسطین احساس تنهایی نمی‌کند (خبر)
 بزرگداشت مقام فردوسی در افغانستان (خبر)
 تجليل از اساتید دانشگاه پروان افغانستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی و کتاب ایران در كابل (خبر)
 برگزاري شب شعر عطار نیشابوری در كابل (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با وزیر حج افغانستان (خبر)
 معرفي نوروز ايراني در تلویزیون افغانستان (خبر)
 پیشرفت‌های علمی ایران بسیار چشمگیر است (خبر)
 زبان فارسی یک معماری باشکوه است/ شعر مایه حیات زبان/شعر پيوند گذشته، حال و آينده (خبر)
  همكاري ايران و افغانستان در حوزه آموزش و پرورش توسعه مي‌يابد (خبر)
 اهتمام ايران به حفظ آثار فرهنگي را مي‌ستاييم (خبر)
  آماده استفاده از تجربيات ايران در هنر تئاتر هستيم (خبر)
 انتشار کتاب نهج‌البلاغه منظوم فارسی در كابل (خبر)
 توسعه علمي دانشگاه كابل با ايران (خبر)
 تجليل از برگزيدگان پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم در كابل (خبر)
 برگزاري دومین همایش قرآن و حجاب در كابل (خبر)
 ملت افغان همیشه سپاسگزار همکاری‌ و حمايت ايران است (خبر)
 اتحادیه رادیو تلویزیون‌های افغانستان به دنبال همكاري رسانه‌اي با ايران (خبر)
 برگزاري سمينار نیایش از دیدگاه قرآن در كابل (خبر)
 ديدار بني‌اعتماد با سفير و رايزن فرهنگي ايران در كابل (خبر)
 نيازمند همکاری‌های فرهنگی و علمی ایران هستیم (خبر)
 انتشار کتاب «ابعاد حقوقی فاجعه منا» در افغانستان (خبر)
 خانواده‌ شهداي افغان خواهان پیگیری فاجعه منا هستند (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با شخصيت‌هاي فرهنگي و ديني افغانستان (خبر)
 حج را نخبگان جهان اسلام مديريت كنند (خبر)
 مديريت حج بايد با جهان اسلام باشد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از دانشگاه رهنورد افعانستان (خبر)
 افغانستان به دنبال توسعه فرهنگي با ايران است (خبر)
 آغاز جشن‌هاي دهه كرامت در افغانستان/برپايي نمايشگاه رضوي (خبر)
 قدرداني دانشگاه البیرونی افغانستان از ايران (خبر)
 اهداي بيش‌از 80 هزار جلد كتاب كمك آموزشي به مدارس افغانستان (خبر)
 فلسطین متعلق به همه فلسطینی‌هاست (خبر)
 قديمي‌ترين نسخه خطي «كليات سعدي» در افغانستان نگهداري مي‌شود (خبر)
 برپايي هشتمین نمایشگاه «بهار قرآن» در افغانستان (خبر)
 انتشار کتاب «امام خمینی (ره)؛ احیاگر اسلام معاصر» در افغانستان (خبر)
 اندیشه‌های وحدت‌گرایانه امام (ره)، متضمن پیشرفت امت اسلام (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رسانه‌اي ايران و افغانستان (خبر)
 نخستين دوره جشنواره فیلم هدی در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه فرهنگی «ایران سرزمین من» در افغانستان (خبر)
 اساتید زن افغانستان تجليل شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «قرآن و حقوق زن» در افغانستان (خبر)
 تلويزيون‌هاي افغان در تسخير پيام‌هاي تبريك ايران به افغانستان (خبر)
 تأكيد رييس اجرايي دولت افغانستان بر همكاري‌ با ايران (خبر)
 زمينه شرکت انتشارات افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران فراهم شود (خبر)
 همایش «نقش انقلاب اسلامی در پیروزی جهاد ملت افغانستان» در كابل (خبر)
 نخستين جشنواره مشترک موسیقی ایران و افغانستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سالروز انقلاب اسلامي در افغانستان (خبر)
 برگزاري دومین همایش شعر مشترک دوستی ایران و افغانستان (خبر)
 نمایشگاه «کریمه اهل بیت(ع)» در كابل برپا شد (خبر)
 شورای عالی قرآنی افغانستان اعدام آیت‌الله النمر را محكوم كرد (خبر)
 نخستين جشنواره فیلم‌های اسلامی در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران 750 جلد كتاب به دانشگاه بغلان افغانستان اهدا كرد (خبر)
 اعزام اساتيد دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 اهدای 2500 جلد كتاب به کتابخانه‌‌های استان غزنی افغانستان (خبر)
 تجليل اديبان افغان از تلاش‌هاي ايران براي توسعه زبان فارسي (خبر)
 راه‌اندازی شبکه قرآن در تلویزیون کوثر افغانستان (خبر)
 رونمايي از كتاب «مقدمه‌ای بر فردوسی‌شناسی و شاهنامه‌پژوهی» در افغانستان (خبر)
 برگزاري مسابقه عبرت‌های عاشورا در كابل (خبر)
 امام خمینی(ره) جهان را به حیرت انداخت (خبر)
 انتشار ویژه‌نامه «عاشورا نماد عزت و آزادگی» در افغانستان (خبر)
 نشست «بی‌کفایتی عربستان در اداره حرمین شریفین» در کابل برگزار شد (خبر)
 یاد جانباختگان حادثه منا در کابل گرامی داشته شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «شهادت هنر مردان خدا» در افغانستان (خبر)
 نامه امام علي (ع) به مالك اشتر در كابل توزيع شد (خبر)
 کتاب «جهاد» استاد مطهری در افغانستان به چاپ رسید (خبر)
 چاپ کتاب «راه زندگی 2» در افغانستان (خبر)
 كتاب «خدای کودکان» در افغانستان به چاپ رسيد (خبر)
 جشنواره فرهنگی امام رضا (ع) در کابل آغاز به كار كرد (خبر)
 سمینار «تعقل‌گرایی از منظر امام صادق (ع)» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از کتاب‌هاي چاپ شده توسط ایران در کابل برگزار شد (خبر)
 انتشار نخستين فصلنامه «چراغ حکمت» در افغانستان (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآن كريم در افغانستان (خبر)
 نمايش نقاشی‌خط از دوبیتی‌های امام (ره) در نمایشگاه بهار قرآن افغانستان (خبر)
 هفتمین نمایشگاه بزرگ بهار قرآن در كابل به كار خود پايان داد (خبر)
 کتاب «روز جهانی قدس» در افغانستان چاپ شد (خبر)
 برگزاري محفل انس با قرآن در كابل (خبر)
 برگزاري سلسله نشست‌هاي ديني و قرآني در افغانستان (خبر)
 افتتاح هفتمین نمایشگاه «بهار قرآن» در افغانستان (خبر)
 چاپ نشریه ادبي - فرهنگی «شعر به شعر» در افغانستان (خبر)
 چاپ کتاب «راه زندگی(1)؛ احترام به والدین» در افغانستان (خبر)
 اهداي بيش از 6 هزار جلد کتاب و نشریات به مراکز فرهنگی افغانستان (خبر)
 نمایشگاه کتاب دانشگاه استان پروان افغانستان برگزار شد (خبر)
 اتاق ایران‌شناسی دانشگاه غور افغانستان تجهيز شد (خبر)
 برگزیده «مفاتیح الجنان» در افغانستان چاپ شد (خبر)
 آيين‌هاي گرامي‌داشت نيمه شعبان و 14 خرداد در افغانستان برگزار شد (خبر)
 رؤسا و اساتید دانشگاه‌های افغانستان به ایران آمدند (خبر)
 کتاب وصیتنامه سیاسی - الهی امام خمینی (ره) در افغانستان توزيع شد (خبر)
 نمایشگاه خط دوبیتی‌های امام خمینی (ره) در افغانستان گشایش یافت (خبر)
 چاپ کتاب «امام خمینی (ره) از ولادت تا رحلت» در افغانستان (خبر)
 محفل شعر «پیام‌آور الهی و بزرگداشت خیام نیشابوری» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 آغاز ششمین دوره تربیت مربی ترجمه و مفاهیم قرآن در افغانستان (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با شبكه يك تلويزيون افغانستان (خبر)
 دومین جشنواره ادبی «بوی باران» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 کتاب «شعر مرز نمی شناسد» چاپ شد (خبر)
 ترجمه رباعیات «حکیم عمر خیام» به زبان پشتو در کابل (خبر)
 ترجمه عهدنامه مالک اشتر به زبان پشتو در کابل (خبر)
 نمایشگاه «کتاب سعادت» در افغانستان افتتاح شد (خبر)
 برگزاري آيين بزرگداشت «روز سعدي» در افغانستان (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در افغانستان راه‌اندازي شد (خبر)
 سمينار «كوثر نور» در كابل برگزار شد/ لزوم بهره‌گيري از سيره حضرت زهرا(س) (خبر)
 جشن تکلیف دختران در كابل برپا شد (خبر)
 آموزش مديريت فرهنگ در كابل (خبر)
 تبيين ابعاد شخصيتي حضرت زهرا(س) در کابل (خبر)
 داستان «اشکی در گورستان» در افغانستان نقد و بررسی شد (خبر)
 دوره آموزش عکاسی در ننگرهار افغانستان برگزار شد (خبر)
 دوره آموزشی مدیران دبيرستان‌هاي افغانستان در شهر مقدس قم پايان يافت (خبر)
 دوره آموزشی عکاسی خبری- هنری در کابل پایان یافت (خبر)
 نشست «حضرت زینب (س) اسوه استقامت» در كابل برگزار شد (خبر)
 کابل ميزبان شعرخواني شاعران انقلاب شد (خبر)
 نشست «نقش خانواده و زنان در ايجاد سبك زندگي اسلامي» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 نشست «رهبر بی‌نظیر» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه عكس ايران در افغانستان برگزار شد (خبر)
 همایش ادبی «خوبان پارسی‌گو» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشنواره هفته فیلم ایران در کابل (خبر)
 افتتاح نمایشگاه فرهنگی «ایران سرزمین من» در کابل (خبر)
 اتحّاد و همبستگی مردم؛ مهمترين دستاورد انقلاب اسلامی ايران (خبر)
 نشست تخصصی دستاوردهای انقلاب اسلامی در کابل برگزار شد (خبر)
 کتاب «انقلاب آسمانی» در کابل منتشر شد (خبر)
 ویژه نامه سی‌وششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در کابل منتشر شد (خبر)
 اعزام اساتید افغانستان به جمهوری اسلامی ایران (خبر)
 احیای فرهنگ قرآنی از خدمات بزرگ امام خميني(ره) است (خبر)
 پايان دوره آموزش تربیت مربی احکام در کابل (خبر)
 آموزش شیوه‌های نوین مدرسه‌داری در کابل (خبر)
 نگاهي به اقدامات افغانستان در هفته وحدت (خبر)
 کتاب «فرهنگ بی ریشه» در کابل به چاپ رسید (خبر)
 انتشار کتاب «زن در آئینه اسلام» در افغانستان (خبر)
 ویژه‌نامه «کلام آسمانی» در افغانستان منتشر شد (خبر)
 برگزاري دوره تربيت مربي احكام در كابل (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران، سرزمين من» در افغانستان برگزار شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه ایجاد اتاق ایرانشناسی در دانشگاه پروان افغانستان (خبر)
 نشست تخصصي «تدبر در قرآن كريم» از ديدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامي در كابل (خبر)
 ضرورت توجه به فرهنگ كتابخواني در افغانستان (خبر)
 مراسم رونمایی چهارمین شماره از ماهنامه "در دری" در افغانستان (خبر)
 همايش شیر خوارگان حسینی در کابل برگزار شد (خبر)
 با همکاری اتاق ایران‌شناسی، مقام مولانا در كابل گرامي داشته شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه عاشورا در كابل (خبر)
 برگزاری نمایشگاه " از عاشورا تا ظهور" درکابل (خبر)
 برگزاري اختتامیه سومین دوره مسابقات قرآنی مدارس کابل (خبر)
 چاپ کتاب «جلوه های عاشورا» در افغانستان (خبر)
 مراسم بزرگداشت حافظ شیرازي در دانشگاه بیرونی افغانستان برگزار شد (خبر)
 برپایی نمایشگاه روز جهانی فرهنگ افغانستان در پپشاور (خبر)
 کتاب "شاه شمشاد قدان" در افغانستان منتشر شد (خبر)
 ظرفیت‌های همکاری فرهنگی افغانستان و ایران بسیار گسترده است (خبر)
 سمینار «حج، تجلی وحدت امت اسلامی» در کابل برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه عکس با نام "جمهوری اسلامی ایران" در دانشگاه بیرونی افغانستان برگزارشد (خبر)
 ویژه نامه خورشید خراسان در افغانستان به چاپ رسید (خبر)
 انتشار کتاب گلابی مقبول در کابل (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عکس " جنگ تحمیلی؛ دفاع در برابر تجاوز " در دانشگاه کابل (خبر)
 روز شعر و ادب فارسی در افغانستان گرامي داشته شد (خبر)
 چاپ کتاب "رنگ آمیزی امید" ویژه کودکان در افغانستان (خبر)
 قرائت شعر و نقد شعر شاعران افغان در كابل (خبر)
 مسابقه حفظ پنج جزء قرآن کریم در كابل برگزارشد (خبر)
 نشست "زندگی حضرت فاطمه معصومه(س) سرمشق زندگی ما" در كابل برگزار شد (خبر)
 جشنواره بین المللی امام رضا در کابل افتتاح شد (خبر)
 برگزاری جشن میلاد حضرت معصومه(س) در افغانستان (خبر)
 نمایشگاه عکس "جاذبه های گردشگری ایران" در افغانستان برگزار شد (خبر)
 چاپ کتاب"شهدای نٌخبه و مرزبانان اندیشه" در افغانستان (خبر)
 چاپ کتاب "بصیرت های اسلامی" در افغانستان (خبر)
 انتشار كتاب « طلوع انوار الهی» در افغانستان (خبر)
 جشنواره بین المللی امام رضا(ع) را در کابل برگزار مي شود (خبر)
 كابل، ميزبان سمينارهاي علمي با موضوع امام ششم شيعيان بود (خبر)
 چاپ کتاب" مٌهر عنایت حق بر قامت فرشتگان زمین" در افغانستان (خبر)
 اهداي كتاب‌ رايزني فرهنگي ايران به وزارت فرهنگ افغانستان (خبر)
 دوره‌ي آموزش عکاسی خبری ايران در افغانستان به پايان رسيد (خبر)
 برگزاري نخستين دوره آموزش عکاسی خبری ویژه اصحاب رسانه افغانستان در کابل (خبر)
 برگزاری مسابقه بزرگ قرآنی در استان غزنین افغانستان (خبر)
 انتشار کتاب قدس قبله اول مسلمین در افغانستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه خیابانی عکس غزه در آتش در کابل (خبر)
 اجراي همخواني قرآني گروه تواشیح ثقلین در كابل (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس "غزه در آتش" در کابل (خبر)
 شركت رایزنی فرهنگی كشورمان در نمایشگاه بهار قرآن در کابل (خبر)
 استقبال از غرفه‌ ایران در نمایشگاه قرآن کابل (خبر)
 هرات پل ارتباطی شعرا و نویسندگان ایران و افغانستان (خبر)
 ششمین نمایشگاه بزرگ بهار قرآن در کابل افتتاح شد (خبر)
 چاپ کتاب ماه رحمت در كابل (خبر)
 امام خمینی (ره) احیاگر گفتمان دینی در جهان می باشد (خبر)
 ویژه نامه هجرت خورشید در كابل منتشر شد (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.