English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

دبیر هم‌انديشي نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور:

نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف

قربانعلی پورمرجان، دبیر دهمین هم‌انديشي نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور، از تهیه نقشه راه فعالیت‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور در اجلاس یادشده که آذرماه امسال در تهران برگزار می‌شود، خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نقل از خبرگزاري مهر نیمه‌ دوم آذرماه امسال هم‌انديشي  رایزنان و نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بعد از وقفه‌ای شش ساله، با حضور تمامی نمایندگان فرهنگی کشورمان در جهان (۸۳ دفتر نمایندگی در ۶۳ کشور جهان) در تهران برگزار می‌شود؛ اجلاسی که در آن راهبردهای حضور موثر فرهنگی ایران در جهان متلاطم کنونی، تعیین و تبیین خواهد شد. قربانعلی پورمرجان، جانشین رئیس ستاد و دبیر دهمین هم‌انديشي سراسری نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور، در این گفتگو اهداف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری این اجلاس، دستاوردهایی که از برگزاری دوره‌های قبلی این اجلاس عاید کشور شده و نیز نتایج مورد انتظار از برگزاری دوره دهم آن را بازگو کرده است.

* اهداف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری هم‌انديشي سراسری نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور چیست؟

سازمان در برگزاری این هم‌انديشي اهداف متعددی را پیگیری می‌کند. ما در وهله اول تبیین اندیشه‌های مقام معظم رهبری را دنبال کنیم که در طول سال‌های گذشته ارایه رهنمود فرمودند که فعالیت‌های فرهنگی ما در خارج از کشور باید چگونه باشد و اینکه اگر بخواهیم توسط نمایندگان فرهنگی در خارج از کشور اقتدار فرهنگی خودمان را اعمال کنیم، این کار چطور باید انجام شود. در این مورد کارهای پژوهشی متعددی در داخل کشور صورت گرفته است. تبیین و عملیاتی ساختن این اندیشه‌ها نیاز به این دارد که کار مقدماتی انجام شود که البته در داخل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شده که برای نهایی کردن، آنها را در اجلاس آذرماه بررسی خواهیم کرد.

از زمان برگزاری گردهمایی نهم نمایندگان فرهنگی، زمان زیادی گذشته است. بر این اساس به این ضرورت رسیدیم که بتوانیم امسال دهمین گردهمایی رایزنان فرهنگی را برگزار کنیم و تأکیدات زیادی بر اجرای این برنامه بود.

به‌روز کردن اطلاعات رایزنی‌های فرهنگی در همه حوزه‌ها به ویژه حوزه‌های مربوط به سیاست‌های دولت، سیاست‌های داخل سازمانی، سیاست‌های وزارت ارشاد، از اولویت‌های ماست که این عامل باعث شد تا در برگزاری این دوره از همایش اصرار داشته‌ باشیم. از سوی دیگر برای نهایی کردن برخی از کارهایی که ما در سازمان شروع کرده‌ایم و متأسفانه نیمه‌تمام مانده‌اند، دهمین اجلاس را برگزار کنیم؛ از جمله این کارها، بحث اولویت‌بندی کشورها برای فعالیت‌های فرهنگی است. در چند سال گذشته این اولویت‌بندی‌ها را انجام داده‌ایم؛ ولی برای نهایی کردن و ارزیابی مجدد آنها نیاز داریم که یک بار دیگر و به اشکال منطقه‌ای و کشوری، در جمع نمایندگان فرهنگی این اولویت‌ها را مورد کنکاش و بررسی جدی قرار دهیم.

از دیگر مواردی که ضرورت دارد که با نمایندگان فرهنگی گردهم آئیم، بحث تعیین یا تبیین نقشه راه فرهنگی ما در کشورهای مختلف و تنظیم سند نهایی فعالیت‌های فرهنگی ما در این کشورهاست. این موضوع را در دوره آقای ابراهیمی‌ترکمان در برخی از کشورها و مناطق نهایی کرده‌ایم؛ ولی برای نهایی شدن نقشه راه در کشورهای دیگر، ضرورت دارد که با حضور نمایندگان فرهنگی در مرکز، بحث و مذاکره و گفتگو داشته باشیم که نتیجه آن، نقشه راهی برای آینده فعالیت‌های فرهنگی ما در خارج از کشور باشد.

همراه کردن رایزنان فرهنگی با تأکیدات و سیاست‌های داخلی مدیریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، از اهداف دیگر این همایش است؛ هرچند به صورت مکاتبه یا بخشنامه‌ها این سیاست‌ها ابلاغ شده‌اند، ولی نشست صمیمانه و بررسی سیاست‌هایی که مدیریت سازمان در طول چند سال گذشته داشته، این ضرورت را ایجاب کرد که اجلاس را برگزار کنیم.

* اینها که برشمردید، به نوعی بیانگر اهداف کلی از برگزاری این اجلاس هستند. حتماً در خصوص موارد جزیی‌تر هم فکر شده تا با عنوان «هدف» بتواند راهگشای بسیار مناسبی برای ادامه حضور مقتدر فرهنگی ایران در کشورهای خارجی باشد.

بله، همینطور است. یکی دیگر از اهداف برگزاری این هم‌انديشي بررسی مشکلات نمایندگی‌های فرهنگی ما در حوزه‌های مختلف است؛ ما هم در حوزه منابع انسانی مشکلاتی داریم و هم در حوزه منابع مالی و پولی یا بودجه‌ای و هم در حوزه‌های مختلف دیگر. در این اجلاس از فرصت استفاده می‌کنیم تا این مشکلات را بررسی و راهکارهایی برای رفع آنها بیابیم. البته قبل از برگزاری همایش این مشکلات توسط نمایندگان فرهنگی ما در کشورهای مختلف احصا و به مرکز ارسال می‌شود تا بتوانیم آن به نحو شایسته‌ای در اجلاس طرح موضوع کنیم. راه حل برخی از این مشکلات منوط به این است که خود نمایندگان فرهنگی دور هم حضور داشته باشند تا به صورت عقل جمعی یا خرد جمعی، نسبت به رفع آنها بکوشیم.

موضوع مهم دیگر این است که جهان دارای تحولات متعددی است و هر گوشه‌ای از دنیا بالاخص در مناطق مختلف، با چالش‌های متعدد فرهنگی مواجه است. نحله‌های مختلف فرهنگی در برخی کشورها و مناطق در حال نشو و نما هستند. جریان‌های فکری و سیاسی و فرهنگی در بعضی از مناطق جغرافیایی به طور ناخودآگاه در عملکرد فرهنگی ما در کشورهای مختلف تأثیرگذار هستند که برخی از این نحله‌های فکری یا جریانات فکری، ما را هم به چالش می‌کشند و هم وادار می‌کنند تا روش‌های فرهنگی خود و روش‌های اجرایی فعالیت‌های خودمان را به سمتی سوق دهیم که علاوه بر آشنایی با این چالش‌ها، مقابله فراگیر و فرهنگی با آنها داشته باشیم. از طرفی این چالش‌ها و این جریان‌های فکری، در مناطق مختلف با همدیگر متفاوتند. جریان فکری در آسیای مرکزی با چالش‌های فکری در شبه قاره و هر کدام از آنها با مناطق دیگر متفاوت است. پس نشست‌های مشورتی برای بررسی این نحله‌های فکری الزامی است. برخی از متخصصین حوزه فکری فرهنگی هم از دانشگاه‌های مختلف در نشست‌های تخصصی اجلاس به بررسی این موضوع خواهند پرداخت.

هدایت رایزنان به سوی فعالیت‌های ماندگار و ابتکاری و پرهیز از روزمرگی و فعالیت‌های روتین از جمله اهدافی است که ما در این دوره از اجلاس بر آن تأکید داریم. تلاش مدیران سازمان این بوده و هست که فعالیت‌ها در رایزنی‌ها به سمتی هدایت شوند که از حالت روزمرگی فراتر بروند و به فعالیت‌های ماندگار و ابتکاری تبدیل شوند. برای نیل به این منظور مباحث مستوفی بین نمایندگان فرهنگی و مدیریت سازمان در این گردهمایی انجام خواهد شد.

تبادل و معرفی آخرین دستاوردهای فرهنگی هم کشور خودمان و هم کشورهای دیگر، از جمله اهدافی است که این اجلاس آن را در قالب کمیسیون‌های تخصصی، پیگیری می‌کند. با توجه به گسترش علم در جهان، در برخی از حوزه‌ها، توسعه علم به صورت تصاعدی است که در این حالت دستاوردهای علمی - فرهنگی کشورها هم متفاوت خواهد بود. حتی در کشور خودمان هم دستاوردهای امروز در حوزه فرهنگی را در اوایل انقلاب نداشتیم. این حجم و سرعت توسعه در حوزه فرهنگی در سال‌های اخیر می‌طلبد که اینها را برآورد و ارزیابی کنیم و در قالب پروژه‌های مختلف به رایزنی‌های فرهنگی خودمان عرضه کنیم. برگزاری بخش‌های موضوعی و کمیسیون‌های تخصصی اجلاس دهم نمایندگان فرهنگی، عامل افزایش تجربیات خودمان خواهد شد و می‌توان به عنوان الگو از آن استفاده کرد.

در حوزه فرهنگی کشور هم در قالب‌های شکلی و هم در قالب‌های محتوایی، پیشرفت‌های متعددی را شاهد بودیم. این امر می‌طلبد که رایزنان فرهنگی ما با نرم‌افزارهای تولیدشده در کشور آشنا شوند. این امر هم در حوزه صنعت سینما و هم در حوزه صنایع دستی و حوزه نرم‌افزارهای مختلف صدق پیدا می‌کند. تولیدات فرهنگی ما در شاخه‌های مختلف آن در ۱۰ سال پیش با زمان حال قابل قیاس نیست و رشد بسیار چشمگیری داشته است. فعالیت‌های فرهنگی ما شکل و نمای خودش را تغییر داده و اگر رایزنی‌های فرهنگی به همان شکل و سیاق گذشته باقی بمانند، از کشورهای دیگر عقب خواهیم بود. بنابراین به منظور آشنایی و به‌روزرسانی دانش خود از تولیدات نرم‌افزارهای فرهنگی در کشور، این دستاوردها را به صورت شکلی و محتوایی به رایزنان فرهنگی معرفی خواهیم کرد تا بتوانند در عمل از آن استفاده کنند.

در خصوص یکی دیگر از اهداف مهم سازمان از برگزاری دهمین اجلاس سراسری رایزنان و نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور، باید گفت: ما در فعالیت‌های فرهنگی خودمان در خارج نیازمند هم‌افزایی با سازمان‌ها و مؤسسات فرهنگی که در خارج از کشور عامل هستند، هستیم. در این گردهمایی سعی می‌کنیم تا تولیدات فرهنگی و پتانسیل‌های آنها را به نمایندگان فرهنگی خود معرفی کنیم و به نوعی به هم‌افزایی برسیم تا به یک صدا و انرژی واحد برسیم و با استفاده از پتانسیل این سازمان‌ها در خارج از کشور ظاهر شویم و فعالیت‌های فرهنگی خود را آنطور که در شأن جمهوری اسلامی است، ارائه دهیم.

* در پاسخ به سؤال اول از اولویت‌بندی جدید کشورها گفتید. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ساختار سازمانی خود یک تقسیم‌بندی جغرافیایی از کشورها را به این شکل دارد؛ اروپا ـ آمریکا، آسیا ـ اقیانوسیه و آفریقا - عربی که بر اساس آن، فعالیت‌ها و مأموریت‌های خود را پیش می‌برد. آیا در هم‌انديشي دهم نمایندگان فرهنگی با تقسیم‌بندی جدیدی در این باره روبرو خواهیم شد؟

این تقسیم‌بندی که از آن یاد شد، مرتبط با تقسیم‌بندی موجود در سازمان است. در داخل سازمان کشورهای خارجی را به چند حوزه تقسیم کرده‌ایم؛ حوزه اروپا و آمریکا، حوزه شبه قاره، حوزه آفریقا، حوزه کشورهای عربی و خاورمیانه، حوزه کشورهای آسیای میانه و قفقاز و همچنین حوزه کشورهای شرق و جنوب آسیا. این شش حوزه‌ای است که به لحاظ جغرافیایی با آنها کار می‌کنیم، در داخل معاونت بین‌الملل سازمان هم فعالیت‌ها در این قالب انجام می‌شود. این تقسیم‌بندی به لحاظ اشتراکات فرهنگی و سیاسی مناطق تعیین شده‌اند و در این دوره از اجلاس نمایندگان فرهنگی هم، کارگروه‌ها را بر اساس این حوزه‌ها تقسیم کردیم. رایزنان فرهنگی در قالب این شش تقسیم‌بندی به بحث و گفتگو خواهند پرداخت. در این کارگروه‌ها از برخی از اندیشمندان و چهره‌های دانشگاهی داخلی و برخی رایزنان فرهنگی سابق هم برای رسیدن به نتایج سودمند استفاده خواهیم کرد.

اما آن اولویت جدیدی که گفته شد، به جز این تقسیم‌بندی جغرافیایی است. ممکن است در داخل یک حوزه جغرافیایی که در بالا به آن اشاره شد، با چندین کشور مراوده فرهنگی داشته باشیم که معمولاً اشتراکات فرهنگی با همدیگر دارند؛ ولی وزن سیاسی و فرهنگی آنها با همدیگر متفاوت است. از طرف دیگر چون امکانات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی محدود است و امکان مراودات فرهنگی با همه کشورها را نداریم، مجبور هستیم اولویت‌بندی کشورها را با شاخص‌های تعیین‌شده تعریف کنیم و در این گردهمایی اولویت‌های انجام شده با حضور نمایندگان فرهنگی و بر اساس تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بازنگری قرار می‌گیرد.

* یعنی امکان کاهش و یا افزایش نمایندگی‌های فرهنگی ایران در کشورهای خارجی در این اجلاس وجود دارد؟

احتمال افزایش در آینده وجود دارد و بر اساس تصمیمات برنامه ششم توسعه باید تعداد رایزنی‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور در چند مورد افزایش یابند؛ بنابراین از تعداد آنها کاسته نمی‌شود؛ ولی ممکن است تغییراتی در اولویت‌بندی نمایندگی‌ها داشته باشیم و امکانات خود را در این بستر ساماندهی کنیم.

* سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری ۹ دوره قبلی اجلاس سراسری نمایندگان فرهنگی چه دستاوردهایی کسب کرده و دستاورد دوره آتی چه خواهد بود؟

اجلاس‌ها معمولاً بر اساس شرایط و مقتضیات زمانی برگزار می‌شوند. در هر دوره‌ای از این اجلاس‌ها، نمایندگی‌های فرهنگی با مشکلات خاص همان دوره مواجه بودند و برای ارایه راه‌حل‌ها، مشکلات خود را در این اجلاس‌ها مطرح می‌کردند که به اخذ راه‌حل منجر می‌شده است. برخی از  دستاوردهای دوره‌های پیشین و دور دهم اجلاس که به برگزاری آن نزدیک شده‌ایم، یکی است. برای نمونه مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری، رهنمودهایی در دوره‌های مختلف ارایه می‌دهند که برای تبیین آنها و اجرایی و عملیاتی کردن آن رهنمودها نیاز بود که رایزنان فرهنگی دور هم جمع شوند.

برخی این دستاوردها هم با توجه به شرایط زمانی و مقتضیاتی که در آن برهه از زمان داشتیم، با همدیگر متفاوت بوده است. ولی در این دوره دستاوردهای جدیدی را دنبال می‌کنیم که از جمله آنها رسیدن به نقشه راهی است که در برخی از کشورها و مناطق داریم. مثلاً ما در حوزه آسیای میانه و قفقاز، راهبردهای فرهنگی خود را تدوین کرده‌ایم، یا راهبردهای فرهنگی خود را در حوزه شرق و جنوب آسیا نگارش کرده‌ایم. با این حال نیازمند این هستیم تا در حضور نمایندگان فرهنگی، آنها را نهایی کنیم. اگر در چند کشور و مناطق بتوانیم راهبردهای خود را نهایی کنیم، دستاورد بسیار خوبی برای ما خواهد شد. همچنین اگر یافته‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (توسط کارشناسان سازمان و رایزنان فرهنگی) با یافته‌های دانشمندان خارج از سازمان را بتوانیم همسو و یکسان کنیم، برای ماندگاری آن کمک خواهد کرد که در این اجلاس به دنبال انجام آن هستیم.

تشویق برای بومی‌سازی فعالیت‌ها و استفاده از پتانسیل حقوقی و قانونی کشورها از دستاوردهای است که در این اجلاس می‌توانیم به آن برسیم. به این معنا که متأسفانه در سال‌های گذشته ما از پتانسیل اسناد حقوقی در حوزه فرهنگی و دینی که جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر امضا کرده، کمتر استفاده کرده‌ایم. ما با ده‌ها کشور موافقتنامه فرهنگی - علمی - آموزشی داریم. با ده‌ها کشور برنامه اجرایی مفاد موافقتنامه فرهنگی (برنامه مبادلات فرهنگی) داریم. ده‌ها سند یادداشت تفاهم فرهنگی با کشورهای مختلف داریم؛ که رویکرد سازمان استفاده حدکثری از این اسناد است. تأکید بر این است که ما هر چقدر بتوانیم برنامه‌ها و فعالیت‌های خودمان را بر اساس اسناد امضا شده برنامه‌ریزی کنیم، راحت‌تر به اهداف خود دست خواهیم یافت. تلاش می‌شود که ما حداکثر استفاده را از این اسناد داشته باشیم و از فرصت‌ها و امکاناتی که کشورهای مختلف در قالب این اسناد به ما می‌دهند بتوانیم استفاده مطلوب کنیم. در این حالت هم صرفه‌جویی در بحث بودجه‌هایی می‌شود که در خارج از کشور داریم و هم وصول ما را به آن اهدافی که دنبال آن هستیم، بسیار سهل و آسان خواهد کرد. تبیین این امر و عملیاتی شدن آن، یک دستاورد بسیار بزرگی برای سازمان خواهد بود.

* موضوع هم‌افزایی و تعامل با دستگاه‌های فرهنگی، از جمله موضوعات مورد توجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال‌های اخیر بوده است. در دهمین اجلاس رایزنان و نمایندگان فرهنگی برنامه‌ای برای این منظور پیش‌بینی کرده‌اید؟

سازمان‌های مختلفی در پیشرفت‌هایی که در حوزه فرهنگی صورت می‌گیرد، دخیل هستند. بر این اساس معتقدیم که رایزن فرهنگی در خارج از کشور تنها نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیست؛ بلکه رایزن فرهنگی ما، نماینده کل مجموعه فرهنگی نظام است. عملیاتی کردن این امر منوط به این است که هم رایزن فرهنگی خودش را در این قالب شکل دهد و هم سازمان‌هایی که در داخل کشور فعال هستند، به این باور برسند که رایزنان فرهنگی حلقه وصل آنها با همتایان خود در خارج از کشور هستند. وقتی به این باور رسیدیم، باید بتوانیم از تولیدات این سازمان‌ها در داخل کشور به نحو خیلی مطلوب‌تر در خارج از کشور بهره ببریم. این موضوع در دستور کار اجلاس پیش‌رو هست و برای رسیدن به این نتیجه و نقطه مطلوب، علاوه بر برنامه‌های متعددی که در طول همایش خواهیم داشت، از بیش از ۷۰ مؤسسه و سازمان فرهنگی تقاضا کردیم که اقلام نرم‌افزاری و اقلام فرهنگی را که تولید کرده‌اند و مناسب برای عرضه در خارج از کشور هستند، در اختیار ما بگذارند. این اقلام در قالب یک نمایشگاه فرهنگی - با عنوان یکی از برنامه‌های جانبی اجلاس سراسری نمایندگان فرهنگی - معرفی خواهند شد که نتیجه آن نوعی هم‌افزایی عملی و واقعی بین رایزنی‌های فرهنگی و مؤسسات فرهنگی داخل کشور خواهد بود.

* به نظر می‌رسد روی تولیدات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری، تاکید دارید. 

ما به عنوان بازوی بین‌الملل وزارت ارشاد، به دنبال شناخت این هستیم که نحوه اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی مجموعه فعالان کشور در خارج از کشور چگونه باید باشد. اینکه رایزنان فرهنگی ما چطور به نوعی بازاریابی اقلام فرهنگی و تولیدات فرهنگی ما در خارج از کشور را در نظر بگیرند. اینها به دلیل توسعه در تولیدات فرهنگی ما رخ داده است. اگر روزی سینمای کشورمان با تولید ۵۰ فیلم بلند ظاهر می‌شد؛ امروز صنعت سینمای ما با تولید ۱۰۰ فیلم بلند و صدها فیلم مستند و هزاران فیلم کوتاه در سال ظاهر می‌شود. نماینده فرهنگی ما باید بازار این صنعت در خارج از کشور را مورد پژوهش و مطالعه قرار دهد؛ اینکه صنعت سینمای ما چگونه می‌تواند در بازارهای جهانی و یا منطقه‌ای و بازارهای کشورهای دیگر حضور پیدا کند، نکته مهمی است. در صنایع دستی هم وضعیت همینطور است؛ صنایع دستی میلیون‌ها نفر را در داخل کشور به خود جذب کرده است. این هنر-صنعت اگر در داخل کشور محصور بماند، ارزش واقعی خود را پیدا نمی‌کند. برای رسیدن این اقلام و تولیدات صنایع دستی به خارج از کشور نیازمند ارتباط نمایندگی‌های فرهنگی با کشورهای مختلف هستیم تا اقتصاد فرهنگی و بازاری که به دنبال آن هستیم را محقق کنیم.

* این موارد ایده‌هایی خوبی هستند که می‌توانند راهگشا باشند؛ اما به نظر می‌رسد نیازمند برخی تغییرات در نوع نگاه‌ها و فعالیت‌ها هستیم.

موافقم. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به دنبال تحول در نظام برنامه‌ریزی خود بوده است. این سازمان در چند سال گذشته به جد دنبال آن بوده که سیستم برنامه‌ریزی خود را از سیستم سنتی گذشته عوض کند. اینکه رایزنان فرهنگی ما به صورت سنتی خودشان را به اجرای چند برنامه مرسوم و سنتی و مراسم‌های دینی و فرهنگی مشخص محدود نکنند. اصرار مدیریت جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر این است که برنامه‌ریزی فرهنگی در خارج از کشور بایستی به سوی برنامه‌های بنیادین و ابتکاری و تحول‌زا سوق پیدا کند. در داخل سازمان مطالعات بسیار خوبی در این باره صورت گرفته که نیاز است تا آنها را با رایزنان فرهنگی خودمان در میان بگذاریم. در اجلاس نمایندگان فرهنگی به این موضوع خواهیم پرداخت تا رایزنان فرهنگی کشور خودشان را با این اندیشه‌ها و نظام برنامه‌ریزی متحول‌شده تطبیق دهند.

در این راه از الگوبرداری از برخی از فعالیت‌های شاخص نمایندگی‌های فرهنگی، تبادل عملکردی رایزنی‌های فرهنگی و... استفاده خواهیم کرد. رایزنی‌های فرهنگی ما هر کدام سلیقه‌های مختلف و برنامه‌های مختلف دارند، ولی در هر منطقه‌ای ممکن است که یک نمایندگی در یک موضوع خاص عملکرد شاخصی داشته باشد؛ مانند برگزاری سمینار یا چاپ کتاب یا حضور در فضای مجازی، که این را باید به کشورهای مختلف تعمیم داد و این اجلاس فرصتی برای الگوبرداری از برخی از این فعالیت‌های فرهنگی است.

* به نظر می‌رسد که در هم‌انديشي پیش‌رو باید توجه ویژه‌ای به رایزنان فرهنگی خود در کشورهای همسایه داشته باشید.

بله، یکی از موضوعاتی که هم در همایش‌های قبلی دنبال می‌کردیم و هم در این همایش به دنبال آن هستم، استفاده از پتانسیل فرهنگی استان‌های همجوار با کشورهای همسایه است. ما استان‌هایی داریم که در جوار کشورهای همسایه ما قرار دارند و اشتراکات متعدد فرهنگی با این کشورها دارند. ما نحوه ایجاد ارتباط فرهنگی بین استان‌های خودمان و شهرهای مجاور در کشورهای همسایه را مورد تأکید اجلاس‌های سراسری خود قرار داده‌ایم. در این باره می‌توان از تجربه‌های همدیگر بهره ببریم تا نتایج سودمندی را از این تجربه‌ها و پتانسیل‌های فرهنگی استان‌های مرزی کشور کسب کنیم.

بر اساس همکاری با ادارات کل ارشاد اسلامی در استان‌های مرزی در طول یکی دو سال گذشته، هم صرفه‌جویی بسیار خوبی در اعزام گروه‌های فرهنگی و هنری و برگزاری نمایشگاه‌های مختلف داشتیم و هم از پتانسیل این عزیران استفاده مطلوب کردیم. خوشبختانه چون همفکری و هم‌افزایی و نوعی تعامل و حس همکاری بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات کل آن با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وجود دارد، مشکلی در این باره نداریم.

* شعار این دوره از هم‌انديشي چیست و بر چه اساسی انتخاب شده است؟

شعار همایش «اقتدار معنوی، تحولات جهانی، رویکردهای نوین فرهنگی» است. روی هر کدام از این عبارات ساعت‌ها وقت گذاشته شده است. اقتدار معنوی، برگرفته از فرمایشات مقام معظم رهبری است. ایشان در یکی از همایش‌های قبلی از رایزنان فرهنگی به عنوان «حاملان اقتدار معنوی» نظام یاد کردند. برای اینکه این اقتدار معنوی را تبیین کنیم و اینکه رایزنان فرهنگی چه رسالت بزرگی دارند، کمیته محتوایی هم‌اندیشی از هفته‌ها قبل کار مطالعاتی خود را روی این موضوع آغاز کرده تا مؤلفه‌های اقتدار فرهنگی نظام را استخراج کند. در کشورهای مختلف مؤلفه‌های مختلفی داریم که این اقتدار معنوی ما را شکل می‌دهند. مثلاً ممکن است در یک حوزه از زبان فارسی به عنوان اقتدار فرهنگی خود یاد کنیم. یا دستاوردهای علمی - فرهنگی خودمان، پیام‌های انقلاب اسلامی، اندیشه‌های آزادیخواهی، ظلم‌ستیزی و یا اندیشه‌های مترقی ولایت فقیه و اندیشه‌های استکبارستیزی و ده‌ها مؤلفه دیگر که در قالب اقتدار فرهنگی ما در خارج از کشور می‌گنجند که در کمیته ذکرشده، در حال بررسی هستند و نتیجه آن در تعدادی از جلسات همایش بیان خواهد شد.

همچنین می‌دانیم که تحولات مختلفی در دنیا به صورت کشوری، منطقه‌ای و جهانی در حال وقوع است. ما نمی‌توانیم از کنار این تحولات به سادگی عبور کنیم و بر اساس آنها برای فعالیت‌های فرهنگی خود در آینده فکر نکنیم. برای نمونه موضوع داعش و افراطی‌گری را داریم. امروزه نه فقط جمهوری اسلامی ایران بلکه اکثر کشورها و مناطق دنیا دنبال این هستند که با انواع افراطی‌گری مقابله کنند. مکتب ناب و مذهب نابی که جمهوری اسلامی از آن الهام گرفته، از همان ابتدا پرچم مبارزه با افراطی‌گری را بلند کرده و حالا خیلی از کشورها به این سمت گرایش پیدا کرده‌اند یا برخی از جریانات همچون اسلام‌ستیزی و اسلام‌هراسی و شیعه‌هراسی و... که با تزریق اندیشه‌های غربی و یا با توطئه‌های بعضی از کشورهای غربی در بعضی از مناطق اشاعه می‌شود، در این همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این موضوعات بایستی یک همفکری و یک نوآوری و تحولی در حوزه‌های فرهنگی خود داشته باشیم و روش‌های خود را ترسیم کنیم که چگونه با آنها به مقابله کنیم. همچنین بحران‌هایی که در برخی مناطق صورت می‌گیرد، مانند بحران میانمار که نه فقط مسلمان‌کشی؛ بلکه نوعی نسل‌کشی است. این بحران‌ها در اجلاس رایزنان فرهنگی در داخل کمیته‌هایی که به صورت منطقه‌ایی برگزار می‌شود، بحث خواهد شد.

البته بحران‌هایی که عنوان شد، همه‌شان ریشه‌های فرهنگی دارند و فرهنگ، پاسخگوی آنهاست. به هر حال از نظر فرهنگی می‌توان به بحران هویت در بعضی از کشورهای پیرامونی اشاره کرد. این هویت‌یابی و دنبال هویت بودن آنها می‌طلبد که ما هم‌اندیشی کنیم که هویت ما با هویت اینها چه نسبت و ارتباطی با همدیگر دارند. ما این موارد را بحران فرهنگی در منطقه می‌دانیم؛ بنابراین اقتضا می‌کند که رایزنان فرهنگی ایران در آن منطقه مورد نظر، روی این بحران‌ها مطالعه و اندیشه کنند. همچنین نگاه جدید به دین در عرصه اجتماع که در حوزه کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای غیردینی مطرح است .معنویت در دنیای غرب و معرفی عقلانی دین در جهان امروزی، یک ضرورت است. امروزه شاید کسی منکر این امر نباشد که معنویت یک نیاز بشری است، اخلاق یک نیاز بشری است. ما به عنوان پرچمدار معنویت و دینی که معنویت و اخلاق را سرلوحه کار خود قرار داده، بایستی بدانیم که چطور معنویت و اخلاق‌محوری را در فعالیت‌های فرهنگی خود بگنجانیم. برخی اتفاقات فرهنگی مهم دیگر هم در برخی از کشورها صورت گرفته و ما را به این سمت سوق می‌دهد تا در کارگروه‌های هم‌اندیشی در اجلاس نمایندگان فرهنگی آنها را به بحث بگذاریم.

* پس یکی از موضوعات هم‌انديشي آینده، چگونگی حضور فرهنگی ما در کشورهای مختلف است؟

ما برای حضور مؤثر در دنیای امروزی، باید رویکرد خود را مشخص کنیم. در سال‌های اخیر کارهای بسیار خوبی در این باره صورت گرفته است؛ ایده‌ها و عملکرد سنتی ما شاید جوابگوی نیازهای امروز بشر نباشد. اگر نمایشگاه‌های سنتی را در ۱۰ سال گذشته برگزار می‌کردیم، الان دیگر فصل آن نمایشگاه‌ها تمام شده است. نحوه برگزاری همایش‌ها در سال‌های اخیر تفاوت یافته است. امروز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یکسری فعالیت‌های جدید و نوینی رسیده است که از جمله آنها برگزاری اجلاس‌های گفت‌وگوهای دینی بین علمای مسلمان و علمای سایر ادیان به عنوان یک رویکرد جدید است که برخی از کشورها دارند به اهمیت این کار پی می‌برند. دیدارها و گفتگوهایی که علمای دینی ما با واتیکان و مسیحیت در روسیه و کشورهای مختلف و اخیراً هم گفتگوهایی که با هندوئیسم و بودیسم و... آغاز کرده‌اند، این قدرت استدلالی و قدرت فلسفی و قدرت دینی ما را به رخ می‌کشد تا در قالب این گفتگوها به راه‌حل‌های مسالمت‌آمیزی برسیم که جهان امروز بتواند از آن استفاده کند. طرح جدیدی که در معاونت پژوهشی و آموزشی سازمان مطرح است، ایده گفتگوهای فرهنگی است. گفتگوهای ایران و جهان عرب و گفتگوهای آسیایی و گفتگوهای ایران و اروپا و ... که ایده‌ای جدید محسوب می‌شوند و رایزنی‌های فرهنگی ما باید به این سمت سوق پیدا کنند. این روش‌های دیالوگی می‌تواند قسمت انتهایی شعار ما را جامه عمل بپوشاند که رویکردهای نوینی که پیشنهادش را ارائه داده‌ایم، به چه سمت و سویی حرکت کند. حتی در نحوه استفاده از هنر هم این رویکردهای نوین را می‌خواهیم به خوبی تبیین کنیم. اگر در دیپلماسی عمومی ما در بیست سال پیش، هنر جایگاه ضعیفی داشت، امروز هنر و استفاده از روش‌های هنری به عنوان رویکرد نوین است. خیلی از کشورهای پیشرفته این را مدنظر قرار داده‌اند. بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های  منطقه‌ای و بین‌المللی مثل اکو، یونسکو، آسیسکو و غیره رویکرد دیگر فرهنگی هستند که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تلاش است از پتانسیل و وجود این سازمان‌ها استفاده کند. با توجه به این شعار انتخابی، اجلاس پرباری را شاهد خواهیم بود.

* چه کارگروه‌هایی برای این هم‌انديشي پیش‌بینی شده است؟

کارگروه‌ها را در شش بخش گنجانده‌ایم. کارگروه‌های اروپا و آمریکا، آفریقا، آسیای غربی، کشورهای شبه قاره، کشورهای آسیای میانه و قفقاز و کارگروه شرق و جنوب آسیا. در این کارگروه‌ها هم مباحث منطقه‌ای و هم مباحث موضوعی مطرح می‌شود که کمیته محتوایی همایش این موضوعات را با کمک و اخذ مشورت از اساتید داخلی و کارشناسان معاونت‌های پژوهشی و آموزشی و بین‌الملل سازمان، احصا کرده ‌است. علاوه بر این مباحث که در آن یک هفته برگزاری هم‌انديشي طرح خواهد شد، بر اساس فراخوان عمومی که داده شد، تعدادی مقالات تخصصی از سوی اندیشمندان و علاقمندان به فعالیت‌های فرهنگی در عرصه‌های بین‌المللی از سراسر کشور به دبیرخانه دهمین دوره از گردهمایی رایزنان فرهنگی واصل شده که قطعاً مقوم و قوتی بر مباحث این دوره از اجلاس خواهد بود. همچنین تعداد زیادی از رایزنان فرهنگی هم با تهیه مقالات از آخرین تحولات فرهنگی در مناطق و کشورهای محل مأموریت خود در این هم‌انديشي حضور خواهند داشت.


١٠:٣٧ - 1396/08/15    /    شماره : ٦٨٩٣٥١    /    تعداد نمایش : ٢٥٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه بوعلي سينا همدان با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ (خبر)
 تشكيل کمیسیون‌های تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد (خبر)
 پنجاهمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 دانشجوي ايران‌شناسي دانشگاه ايروان: فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران باعث آشنايي من با زبان فارسي شد (خبر)
 دانشجوی هندی زبان فارسی: به کشمیر «ایران کوچک» می‌گویند (خبر)
خبرهاي مهم
همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است
انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند
معرفي آثار هنري ايران در نمایشگاه دیپلماتیک تایلند
نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی و گرجی برپا شد
درخشش ادبیات دفاع مقدس در همایش جنگ و فرهنگ در ترکیه
نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح مي‌شود
بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه
امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه سند پاكستان
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.