English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٣ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

وزير مشاور رييس جمهور افغانستان در امور تحصيلات عالي:

سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نه تنها به نمايندگي از ملت ايران؛ بلكه به نمايندگي از ملت افغان، در نشر فرهنگ مشترك حوزه تمدني ايران در سطح جهان فعاليت مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حميدالله فاروقي، رييس دانشگاه كابل و وزير مشاور رييس جمهور افغانستان در امور تحصيلات عالي، با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در افغانستان و به همت و ميزباني مركز توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به كشورمان سفر كرده است. وي در اين سفر با جمعي از مسئولان فرهنگي و رؤساي دانشگا‌ه‌هاي كشورمان ديدار كرده تا در ذيل آن راه‌هاي توسعه و تعميق روابط فرهنگي و علمي دو كشور به ويژه روابط دانشگاه‌هاي مهم كشورمان با دانشگاه كابل بررسي شود. پيش از عزيمت حميدالله فاروقي از تهران به شهرهاي اصفهان و مشهد، با وي گفت‌وگويي انجام داديم تا با آرا و نظرات وي درباره موضوعاتي همچون فرهنگ و علم در ايران و افغانستان، آشنا شويم.

سفر شما با هدف توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي بين دو كشور ايران و افغانستان انجام شده است. اين همكاري براي افغانستان چه اهميتي دارد؟

در آغاز از دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ديدار از جمهوري اسلامي ايران تشكر مي‌كنم. ما در اين سفر اميدوار هستيم تا به عنوان يكي از اقدامات بسيار مؤثر كه مي‌تواند در تاريخ مناسبات همكاري‌هاي دو كشور و به ويژه دانشگاه كابل با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايران محسوب شود، يك گام استوار به سمت تحكيم مناسبات و گسترش مناسبات فرهنگي، علمي و دانشگاهي به پيش برويم.

همچنين در جريان اين سفر اميدوار هستيم كه با دانشگاه‌ها و دانشمندان ايران كه علاقمند به تعميق روابط آكادميك، تبادل اساتيد، انجام پژوهش‌هاي مشترك، تبادل دانشجويان و ساير موارد مورد نياز جوامع دانشگاهي با دانشگاه كابل هستند، ارتباط بگيريم. بر اين اساس است كه اين سفر را به عنوان سفري تأثيرگذار براي دانشگاه كابل كه 85 سال از تأسيس آن مي‌گذرد، مي‌دانيم. ما به سمتي مي‌رويم كه دانشگاه كابل جايگاه تاريخي خود را باز يابد و در عين حال در اين مسير از فرصت‌ها و توانايي‌هاي دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تحقيق و تدريس و توسعه علوم دانشگاهي و علمي، استفاده كند. در گذشته هم دانشگاه‌هاي ايران و نيز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كمك‌حال دانشگاه كابل در حوزه‌هاي مختلف از جمله تجهيز كتابخانه و همچنين حفظ و ترميم و نگهداري اسناد تاريخي دانشگاه‌، بوده‌اند. مي‌خواهيم در اين مرحله جديد شاهد امضاي تفاهمنامه‌هايي باشيم تا بر مبناي آن روابط خود را بار ديگر و بر اساس نيازمندي‌هاي جديد دانشگاه كابل تعريف كنيم. در اين سفر اميد داريم كه نتايج درخشاني را در تأمين ارزش‌هاي كيفي در حوزه‌هاي تحصيل و تدريس و تحقيق، كسب كنيم كه با استفاده از لطف، فرصت‌ها و حمايت‌هاي دانشگاه‌هاي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي محقق خواهد شد.

در نهايت، روابط و آمد و شدهاي علمي با ايران از اين باب حايز اهميت است كه اين روابط سبب توسعه روابط فرهنگي و علمي و در نهايت روابط مردم با مردم جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي افغانستان خواهد شد.

شما يكي از چهره‌هاي عاليرتبه علمي و دانشگاهي در افغانستان هستيد. از صحبت‌هاي شما اينطور برداشت كردم كه احترام خاصي به جايگاه دانشگاهي ايران داريد.

ما معترف هستيم كه كشور ايران، مهد مدنيت‌ها و تمدن است. ايران و افغانستان در حوزه مشترك تمدني قرن‌ها با همديگر زندگي كرده‌اند. ايران در حوزه فرهنگي پارسي، نقش مهم و برجسته‌‌اي داشته ‌است. به هر حال ايران و افغانستان كنوني در بازه‌هاي تاريخي مختلف و در كنار هم، ارزش‌هاي بسياري را توليد كرده و در اختيار جامعه بشريت قرار داده‌اند. امروز هم خوشبختانه ايران و مؤسسات دانشگاهي و آكادميك اين كشور از توانايي‌هاي بلندي برخوردار هستند. مؤسسات تحقيقي و تحصيلي و تدريسي در ايران از لحاظ داشتن رتبه و جايگاه علمي، در رديف مؤسسات و نهادهاي خوب و صاحب درجات بلند منطقه هستند. اميدوار هستيم كه با اين دستاوردهايي كه دانشگاه‌ها و نهادهاي تحصيلات عالي ايران دارند، دانشگاه‌هاي افغانستان هم با استفاده از امكانات و تجارب آنها و فرصتي كه در اختيارشان قرار مي‌‌گيرد، ضرورت‌ها و چالش‌هاي خود را رفع كنند تا بتوانند مسير رشد و تعالي علمي خود را به خوبي طي كنند. در حقيقت به دليل جايگاه علمي بالاي ايران است كه امروز به دنبال فراهم كردن زمينه‌هاي همكاري‌هاي متقابل هستيم.

دورنما و چشم‌انداز و دورنماي روابط جامع فرهنگي دو كشور شامل فرهنگ، علم، دين و هنر و ... را چطور مي‌بينيد؟

امروز هنر، فرهنگ، علم و ... سرحد نمي‌بينند و متعلق به جغرافياي خاصي نيستند. ممكن است در جغرافياي خاصي توليد و تحقيق شوند؛ اما اثرگذاري آنها فراتر از مرزها خواهد رفت؛ همانطور كه ما به عنوان ملت‌هاي ايران و افغانستان در يك تمدن واحد، در گذشته‌هاي تاريخي مشترك، مدنيت‌هايي را خلق كرديم و در تحقق مدنيت‌ها به افتخارات مشترك رسيديم و آنها را به جهانيان ارايه داديم.

براي آينده هم تصور من اين است كه جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشور پيشتاز در فرهنگ و علم و ادب منطقه، بتواند در همكاري و همياري با كشورهاي همسايه و به خصوص جمهوري اسلامي افغانستان و ملت بزرگ افغان و دانشجويان و استادان اين كشور فعاليت كند تا اين چهره‌ها در خصوص تجارب تاريخي و داشته‌هاي تاريخي بتوانند با هم‌صنفان ايراني خود همكاري كنند و اهداف را به صورت مشترك به پيش ببرند. يقين دارم كه به عنوان كشورهاي همسايه و در نتيجه فراهم شدن فرصت‌هاي كنوني، نه تنها بحث‌هاي فرهنگي و علمي و ادبي؛ بلكه در ديگر ساحات شئون زندگي هم مي‌توانيم براي همديگر مفيد باشيم و با كمك هم براي رسيدن به رفاه و ثبات و زدودن فقر و بيچارگي حاكم بر اين منطقه جغرافيايي، مثمر ثمر باشيم تا حتي ساير كشورهايي كه از اين ناراحتي‌ها رنج مي‌برند، از اين نتايج درخشان بهره‌مند شوند. اين آرزو دست‌يافتني است كه با ابتكارات فرهنگي و علمي و پژوهشي، نقش تاريخي خود به عنوان ملت‌ها و كشورهاي بزرگ كه در مراحل مختلف تاريخ مسئوليت‌پذير بودند و در كنار ساير ملل توانستند عرض وجود كنند، ايفا و بتوانيم به صورت مشترك اين ارزش‌ها را دوباره ايجاد كنيم و آن نتايج را باز هم رقم بزنيم.

براي رسيدن به اين نقطه مطلوب، چه جايگاهي براي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي قائل هستيد؟

خوشبختانه سازمان و فرهنگ و ارتباطات اسلامي يكي از نهادهاي فعال و مؤثر در تعميق روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي مختلف است. وقتي علايق، همكاري‌ها و كارنامه اين سازمان و رايزني‌هاي فرهنگي آن را در 15 سال اخير در جمهوري اسلامي افغانستان كه مرحله جديد زندگي سياسي، اجتماعي و اقتصادي مردم اين كشور است را مي‌بينيم، شاهد هستيم كه اين سازمان شرايط رشد فرهنگ مشترك ما را تسهيل كرده و در غنابخشي ارزش‌هاي مشترك فرهنگي ما، توانسته ‌است شرايطي را براي ما فراهم كند كه در آن فرزندان و دانشجويان و اساتيد و محققين ما بتوانند از فرصت‌هاي ميسرشده و ارزش‌هاي مشترك، استفاده كنند. اين تسهيلات هميشه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نسل فرهنگي و علمي و عموم ملت افغانستان هديه شده است و ما هميشه از آنها ذينع بوده‌ايم. همچنين بسيار خوشبخت هستيم كه امروز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كه در بيش از 60 كشور جهان بيش 80 كشور نمايندگي فرهنگي دارد، ارزش‌ها و مفاهيم فرهنگ مشترك‌مان را به جهانيان مي‌‌رساند و در اين باره مسئوليت پذيرفته است. پس اين سازمان نه تنها به نمانيدگي از ملت عزيز ايران؛ بلكه به نمايندگي از ملت معظم افغان هم، در پخش اين فرهنگ مشترك شامل دين و زبان و متون و ساير ارزش‌هاي مشترك فرهنگي، در سطح جهان فعاليت مي‌كند و در امر خدمت به مدنيت امروز و نسل‌هاي آينده، احساس مسئوليت مي‌كند.

ممنون از حُسن نظر شما نسبت به كشورم ايران، هموطنان ايراني‌ام و همچنين ابراز لطفي كه به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كرديد. آماده شنيدن سخنان پاياني شما هستيم.

از نهاد علمي دانشگاه كابل و به نمايندگي از مردم افغانستان، از اين فرصت فراهم‌شده براي سفر به ايران و برگزاري نشست‌هاي متعدد با شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي، سپاسگذاري مي‌كنم. يقين دارم كه ما به عنوان دو كشور نيك و برادر كه مشتركات فوق‌العاده زيادي دارند، مي‌توانيم حتي براي منطقه هم مفيد واقع شويم. مشتركات بين دو ملت ايران و افغانستان در هيچ دو كشور ديگري ديده نمي‌شود و اين مهم، يك مناسبت استثنايي است كه باعث مي‌شود؛ ما هميشه بر همكاري‌ها و همگرايي‌ و كمك و مساعدت متقابل يكديگر تأكيد داشته باشيم.

گفت‌وگو از: جواد شمس

انتهاي پيام/


١٠:٣٢ - 1396/08/14    /    شماره : ٦٨٩٢٥٩    /    تعداد نمایش : ١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 آغاز سمینار آموزشی «نظارت آموزشی» در افغانستان (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 برگزاري سمينار آموزشي براي مديران مدارس كابل (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرهنگستان زبان و ادب فارسي، میزبان هيأت دانشگاهي افغانستانی (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 فعاليت‌هاي اتاق ايران در دانشگاه غور افغانستان افزايش مي‌يابد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با مدير شبکه تلویزیونی تمدن افغانستان (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
  سفر هيأت علمي دانشگاه كابل به ايران (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 پنجاه‌و‌يكمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 «منشور ديپلماسي فرهنگي جمهوری اسلامی ايران از ديدگاه مقام معظم رهبري» (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 رونمایی از کتاب محمود طرزی و صدرالدین عینی در كابل (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه كابل (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
  ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس مؤسسه افغان فیلم (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 سومین جشنواره بین‌المللی فیلم «مهرگان» افغانستان پايان يافت (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
خبرهاي مهم
همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است
انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند
معرفي آثار هنري ايران در نمایشگاه دیپلماتیک تایلند
نمایشگاه عکس هنرمندان ایرانی و گرجی برپا شد
درخشش ادبیات دفاع مقدس در همایش جنگ و فرهنگ در ترکیه
نمایشگاه آثار هنری استاد فرشچیان در  نخجوان افتتاح مي‌شود
بررسي «روش اعتدالی تفسیر قرآن در برابر روش تندرو» در سوريه
امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا
توسعه آموزش زبان فارسی در دانشگاه سند پاكستان
اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد
همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در استانبول
برگزاري کنفرانس «شعر عاشورایی در فارسی و اردو» در كراچي
دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا
افتتاح نمایشگاه عکس «ایران امروز» در آنکارا
ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.

 • سفر ابراهيمي‌تركمان در هند
  ریيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت و سخنراني در گفتگوي اسلام و هندوئيزم از 3-5 آبان ماه به هند سفر كرد.

 • نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو
  نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم، 3-4 آبان ماه با حضور مسئولين و شخصيت فرهنگي ايران و هند در مركز بين‌المللي دهلي‌نو برگزار شد.