English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٥ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

وزير مشاور رييس جمهور افغانستان در امور تحصيلات عالي:

سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نه تنها به نمايندگي از ملت ايران؛ بلكه به نمايندگي از ملت افغان، در نشر فرهنگ مشترك حوزه تمدني ايران در سطح جهان فعاليت مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، حميدالله فاروقي، رييس دانشگاه كابل و وزير مشاور رييس جمهور افغانستان در امور تحصيلات عالي، با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در افغانستان و به همت و ميزباني مركز توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به كشورمان سفر كرده است. وي در اين سفر با جمعي از مسئولان فرهنگي و رؤساي دانشگا‌ه‌هاي كشورمان ديدار كرده تا در ذيل آن راه‌هاي توسعه و تعميق روابط فرهنگي و علمي دو كشور به ويژه روابط دانشگاه‌هاي مهم كشورمان با دانشگاه كابل بررسي شود. پيش از عزيمت حميدالله فاروقي از تهران به شهرهاي اصفهان و مشهد، با وي گفت‌وگويي انجام داديم تا با آرا و نظرات وي درباره موضوعاتي همچون فرهنگ و علم در ايران و افغانستان، آشنا شويم.

سفر شما با هدف توسعه همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي بين دو كشور ايران و افغانستان انجام شده است. اين همكاري براي افغانستان چه اهميتي دارد؟

در آغاز از دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي ديدار از جمهوري اسلامي ايران تشكر مي‌كنم. ما در اين سفر اميدوار هستيم تا به عنوان يكي از اقدامات بسيار مؤثر كه مي‌تواند در تاريخ مناسبات همكاري‌هاي دو كشور و به ويژه دانشگاه كابل با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ايران محسوب شود، يك گام استوار به سمت تحكيم مناسبات و گسترش مناسبات فرهنگي، علمي و دانشگاهي به پيش برويم.

همچنين در جريان اين سفر اميدوار هستيم كه با دانشگاه‌ها و دانشمندان ايران كه علاقمند به تعميق روابط آكادميك، تبادل اساتيد، انجام پژوهش‌هاي مشترك، تبادل دانشجويان و ساير موارد مورد نياز جوامع دانشگاهي با دانشگاه كابل هستند، ارتباط بگيريم. بر اين اساس است كه اين سفر را به عنوان سفري تأثيرگذار براي دانشگاه كابل كه 85 سال از تأسيس آن مي‌گذرد، مي‌دانيم. ما به سمتي مي‌رويم كه دانشگاه كابل جايگاه تاريخي خود را باز يابد و در عين حال در اين مسير از فرصت‌ها و توانايي‌هاي دانشگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در تحقيق و تدريس و توسعه علوم دانشگاهي و علمي، استفاده كند. در گذشته هم دانشگاه‌هاي ايران و نيز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، كمك‌حال دانشگاه كابل در حوزه‌هاي مختلف از جمله تجهيز كتابخانه و همچنين حفظ و ترميم و نگهداري اسناد تاريخي دانشگاه‌، بوده‌اند. مي‌خواهيم در اين مرحله جديد شاهد امضاي تفاهمنامه‌هايي باشيم تا بر مبناي آن روابط خود را بار ديگر و بر اساس نيازمندي‌هاي جديد دانشگاه كابل تعريف كنيم. در اين سفر اميد داريم كه نتايج درخشاني را در تأمين ارزش‌هاي كيفي در حوزه‌هاي تحصيل و تدريس و تحقيق، كسب كنيم كه با استفاده از لطف، فرصت‌ها و حمايت‌هاي دانشگاه‌هاي ايران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي محقق خواهد شد.

در نهايت، روابط و آمد و شدهاي علمي با ايران از اين باب حايز اهميت است كه اين روابط سبب توسعه روابط فرهنگي و علمي و در نهايت روابط مردم با مردم جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي افغانستان خواهد شد.

شما يكي از چهره‌هاي عاليرتبه علمي و دانشگاهي در افغانستان هستيد. از صحبت‌هاي شما اينطور برداشت كردم كه احترام خاصي به جايگاه دانشگاهي ايران داريد.

ما معترف هستيم كه كشور ايران، مهد مدنيت‌ها و تمدن است. ايران و افغانستان در حوزه مشترك تمدني قرن‌ها با همديگر زندگي كرده‌اند. ايران در حوزه فرهنگي پارسي، نقش مهم و برجسته‌‌اي داشته ‌است. به هر حال ايران و افغانستان كنوني در بازه‌هاي تاريخي مختلف و در كنار هم، ارزش‌هاي بسياري را توليد كرده و در اختيار جامعه بشريت قرار داده‌اند. امروز هم خوشبختانه ايران و مؤسسات دانشگاهي و آكادميك اين كشور از توانايي‌هاي بلندي برخوردار هستند. مؤسسات تحقيقي و تحصيلي و تدريسي در ايران از لحاظ داشتن رتبه و جايگاه علمي، در رديف مؤسسات و نهادهاي خوب و صاحب درجات بلند منطقه هستند. اميدوار هستيم كه با اين دستاوردهايي كه دانشگاه‌ها و نهادهاي تحصيلات عالي ايران دارند، دانشگاه‌هاي افغانستان هم با استفاده از امكانات و تجارب آنها و فرصتي كه در اختيارشان قرار مي‌‌گيرد، ضرورت‌ها و چالش‌هاي خود را رفع كنند تا بتوانند مسير رشد و تعالي علمي خود را به خوبي طي كنند. در حقيقت به دليل جايگاه علمي بالاي ايران است كه امروز به دنبال فراهم كردن زمينه‌هاي همكاري‌هاي متقابل هستيم.

دورنما و چشم‌انداز و دورنماي روابط جامع فرهنگي دو كشور شامل فرهنگ، علم، دين و هنر و ... را چطور مي‌بينيد؟

امروز هنر، فرهنگ، علم و ... سرحد نمي‌بينند و متعلق به جغرافياي خاصي نيستند. ممكن است در جغرافياي خاصي توليد و تحقيق شوند؛ اما اثرگذاري آنها فراتر از مرزها خواهد رفت؛ همانطور كه ما به عنوان ملت‌هاي ايران و افغانستان در يك تمدن واحد، در گذشته‌هاي تاريخي مشترك، مدنيت‌هايي را خلق كرديم و در تحقق مدنيت‌ها به افتخارات مشترك رسيديم و آنها را به جهانيان ارايه داديم.

براي آينده هم تصور من اين است كه جمهوري اسلامي ايران به عنوان كشور پيشتاز در فرهنگ و علم و ادب منطقه، بتواند در همكاري و همياري با كشورهاي همسايه و به خصوص جمهوري اسلامي افغانستان و ملت بزرگ افغان و دانشجويان و استادان اين كشور فعاليت كند تا اين چهره‌ها در خصوص تجارب تاريخي و داشته‌هاي تاريخي بتوانند با هم‌صنفان ايراني خود همكاري كنند و اهداف را به صورت مشترك به پيش ببرند. يقين دارم كه به عنوان كشورهاي همسايه و در نتيجه فراهم شدن فرصت‌هاي كنوني، نه تنها بحث‌هاي فرهنگي و علمي و ادبي؛ بلكه در ديگر ساحات شئون زندگي هم مي‌توانيم براي همديگر مفيد باشيم و با كمك هم براي رسيدن به رفاه و ثبات و زدودن فقر و بيچارگي حاكم بر اين منطقه جغرافيايي، مثمر ثمر باشيم تا حتي ساير كشورهايي كه از اين ناراحتي‌ها رنج مي‌برند، از اين نتايج درخشان بهره‌مند شوند. اين آرزو دست‌يافتني است كه با ابتكارات فرهنگي و علمي و پژوهشي، نقش تاريخي خود به عنوان ملت‌ها و كشورهاي بزرگ كه در مراحل مختلف تاريخ مسئوليت‌پذير بودند و در كنار ساير ملل توانستند عرض وجود كنند، ايفا و بتوانيم به صورت مشترك اين ارزش‌ها را دوباره ايجاد كنيم و آن نتايج را باز هم رقم بزنيم.

براي رسيدن به اين نقطه مطلوب، چه جايگاهي براي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي قائل هستيد؟

خوشبختانه سازمان و فرهنگ و ارتباطات اسلامي يكي از نهادهاي فعال و مؤثر در تعميق روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي مختلف است. وقتي علايق، همكاري‌ها و كارنامه اين سازمان و رايزني‌هاي فرهنگي آن را در 15 سال اخير در جمهوري اسلامي افغانستان كه مرحله جديد زندگي سياسي، اجتماعي و اقتصادي مردم اين كشور است را مي‌بينيم، شاهد هستيم كه اين سازمان شرايط رشد فرهنگ مشترك ما را تسهيل كرده و در غنابخشي ارزش‌هاي مشترك فرهنگي ما، توانسته ‌است شرايطي را براي ما فراهم كند كه در آن فرزندان و دانشجويان و اساتيد و محققين ما بتوانند از فرصت‌هاي ميسرشده و ارزش‌هاي مشترك، استفاده كنند. اين تسهيلات هميشه از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نسل فرهنگي و علمي و عموم ملت افغانستان هديه شده است و ما هميشه از آنها ذينع بوده‌ايم. همچنين بسيار خوشبخت هستيم كه امروز سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كه در بيش از 60 كشور جهان بيش 80 كشور نمايندگي فرهنگي دارد، ارزش‌ها و مفاهيم فرهنگ مشترك‌مان را به جهانيان مي‌‌رساند و در اين باره مسئوليت پذيرفته است. پس اين سازمان نه تنها به نمانيدگي از ملت عزيز ايران؛ بلكه به نمايندگي از ملت معظم افغان هم، در پخش اين فرهنگ مشترك شامل دين و زبان و متون و ساير ارزش‌هاي مشترك فرهنگي، در سطح جهان فعاليت مي‌كند و در امر خدمت به مدنيت امروز و نسل‌هاي آينده، احساس مسئوليت مي‌كند.

ممنون از حُسن نظر شما نسبت به كشورم ايران، هموطنان ايراني‌ام و همچنين ابراز لطفي كه به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كرديد. آماده شنيدن سخنان پاياني شما هستيم.

از نهاد علمي دانشگاه كابل و به نمايندگي از مردم افغانستان، از اين فرصت فراهم‌شده براي سفر به ايران و برگزاري نشست‌هاي متعدد با شخصيت‌هاي فرهنگي و دانشگاهي، سپاسگذاري مي‌كنم. يقين دارم كه ما به عنوان دو كشور نيك و برادر كه مشتركات فوق‌العاده زيادي دارند، مي‌توانيم حتي براي منطقه هم مفيد واقع شويم. مشتركات بين دو ملت ايران و افغانستان در هيچ دو كشور ديگري ديده نمي‌شود و اين مهم، يك مناسبت استثنايي است كه باعث مي‌شود؛ ما هميشه بر همكاري‌ها و همگرايي‌ و كمك و مساعدت متقابل يكديگر تأكيد داشته باشيم.

گفت‌وگو از: جواد شمس

انتهاي پيام/


١٠:٣٢ - 1396/08/14    /    شماره : ٦٨٩٢٥٩    /    تعداد نمایش : ٧٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 تعامل انيميشن‌سازان ايران و يونان در تهران (خبر)
 آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند (خبر)
 اتريشي‌ها اعتقاد دارند كه ايران يك منبع غني فرهنگي هميشه زنده است (خبر)
 نمایش «پرسه در حوالی من» در جشنواره فیلم قبرس (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد لبنان شد (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فرارسیدن عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی را تسلیت گفت (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس (خبر)
 امضاي تفاهمنامه مركز ترجمه و نشر و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 شرح رسوم نوروزي ايرانيان در تلویزیون افغانستان (خبر)
 برگزاری جشن نوروز ویژه ایرانیان مقیم در كابل (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 رمز ماندگاری انقلاب اسلامی ایران در افغانستان تبيين شد (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز هفته فيلم ايران در كابل (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 تعاملات ديني و قرآني ايران و افغانستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 سمينار «عرفان و تصوف در ادبیات فارسی» در كابل برگزار مي‌شود (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
خبرهاي مهم
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
تدريس زبان و ادبیات فارسی در دانشكده دولتی بانوان تاون شیپ پاكستان
پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بلاروس
اعلام برگزیدگان مسابقه مقاله‌نویسی ماه مبارک رمضان در اوگاندا
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.