English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٦ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی جایگاه زنان در ادبیات معاصر ایران» در آنکارا

به همت رايزني فرهنگي كشورمان نخستین همایش بین‌المللی «نقش زنان در ادبیات معاصر ایران» با حضور تعدادی از صاحب‌نظران و کارشناسان ایرانی و ترکیه در دانشگاه يلدریم بایزید آنکارا برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نخستین همایش بین‌المللی «نقش زنان در ادبیات معاصر ایران» به همت رایزنی فرهنگی ایران در تركيه و با همکاری دانشگاه یلدیریم بایزید و انتشارات «هجه» از تركيه و دانشگاه الزهرا (س) و مؤسسه شهر کتاب از ايران، در محل دانشگاه یلدیریم بایزید آنکارا برگزار شد.

در اين همايش طاهريان‌فرد، سفیر ایران در ترکیه، متین دوغان، رییس دانشگاه یلدریم بایزید، موسی کاظم آریحان، معاون بین‌الملل این دانشگاه، حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی ایران در تركيه، عمر فاروق اگزن، مدیر انتشارات «هجه»، علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب، علی تمیزال، استاد دانشگاه سلجوق قونیه و جمعي از استادان و دانشجویان دانشگاه‌های آنکارا، حضور داشتند.

آيين افتتاحيه

موسی کاظم آریحان، معاون بین‌الملل دانشگاه یلدیرم بایزید در آیین گشایش این همایش، این رویداد علمی و فرهنگی را فرصتی برای گسترش همکاری‌های مشترک میان دو کشور ایران و ترکیه دانست و گفت: همکاری‌های مشترک علمی و فرهنگی میان دو کشور، فرصتی بیشتر برای شناخت بیشتر ایران و ترکیه فراهم می‌سازد.

حسن صفرخانی، رایزن فرهنگی كشئرمان در ترکیه نیز در مراسم افتتاحیه این همایش، زبان و ادبیات را در قالب‌های مختلف، تجلی روح یک ملت دانست و آن را نماد ارزش‌ها و آرمان‌های یک جامعه برشمرد و بيان كرد: آثار ادبی، تصویری خلاقانه و هنرمندانه از جریان فکری و اجتماعی یک جامعه است و به نوعی تجلی آرمان‌ها و آرزوهای یک ملت به شمار می‌رود.

وی سپس با اشاره به اشتراکات فرهنگی و برخورداری دو کشور ایران و ترکیه از ارزش‌ها، آداب و رسوم و سنت‌های مشترک، گفت: به رغم وجود اشتراکات فراوان میان دو کشور و نیز توسعه تکنولوژی و گسترش شبکه‌های اجتماعی و اطلاع‌رسانی در عصر حاضر، نیاکان ما بیشتر از ما از یکدیگر شناخت داشتند و متأسفانه با وجود ابزارهای نوین اطلاع‌رسانی در عصر حاضر، شناخت ما از یکدیگر کافی نیست.

رایزن فرهنگی کشورمان در تركيه در بخش ديگري از سخنانش اعطای فرصت‌های مطالعاتی، بورسیه‌های تحصیلی و حمایت از ترجمه آثار ادبی را بخشی از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در توسعه و گسترش همکاری‌های مشترک برشمرد و افزود: تبادل تجربیات میان دو کشور ایران و ترکیه با توجه به سابقه تمدنی گامی مهم در نزدیکی میان دو کشور است.

محمدابراهیم طاهریان‌فرد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نیز در مراسم افتتاحیه این همایش، تلاش برای توسعه همکاری‌های مشترک فرهنگی را گامی مهم در توازن همکاری‌های دوجانبه برشمرد و گفت: رهبران ایران و ترکیه، خواستار گسترش همکاری‌های مشترک در همه زمینه‌ها هستند و ایجاد توازن در حوزه فرهنگی نیز بخش مهمی از این همکاری‌های مشترک است.

وی همچنين با اشاره به گسترش همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه‌ها، خواستار تسریع در روند همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور شد و ادامه داد: تلاش برای توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی و افزایش سطح همکاری‌های فرهنگی، بایستی مورد توجه همه مسئولان امور فرهنگی قرار گیرد تا از توازن مناسبی در همه حوزه‌ها بهره‌مند شویم.

علی‌اصغر محمدخانی، معاون فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب ایران نیز گفت: به رغم اشتراکات زیاد فرهنگی میان کشورها و توسعه شبکه‌های اطلاع‌رسانی، اطلاعات متقابل کمی از ادبیات کنونی ایران و ترکیه داریم.

وی افزود: به رغم مرز مشترک جغرافیایی و همسایگی میان ایران و ترکیه، جامعه ایرانی از ادبیات معاصر ترکیه و تحولات آن شناخت کافی ندارد و اطلاعات موجود از ناحیه غربی‌ها به ما ارسال شده است.

متین دوغان، رییس دانشگاه یلدریم بایزید آنکارا هم در اين مراسم گفت: زمان آن فرا رسیده است که با اتکا به داشته‌های علمی و فرهنگی خود، معیارهای نوینی را برای همکاری‌های علمی و دانشگاهی تعریف و بر پایه آن به توسعه همکاری‌های مشترک اقدام کنیم.

وی همچنين خواستار گسترش همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور شد و با اشاره به اشتراکات فرهنگی میان دو کشور، فراز و نشیب‌های به وجود آمده در تعاملات میان دو کشور در یکصد سال گذشته را گذرا دانست و افزود: اشتراکات زبانی و فرهنگی در طول سالیان متمادی شکل می‌گیرد و مراودات فرهنگی میان دو کشور بر گسترش این تعاملات می‌افزاید.

عمر فاروق ارگزن، رییس موسسه انتشاراتی «هجه» نیز در افتتاحيه اين همایش با تأکید بر ضرورت گسترش همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور، ایران را شبیه‌ترین کشور به فرهنگ ترکیه دانست و گفت: روابط ما با ایران در طول سال‌های متمادی، روابط پایدار و صلح‌آمیزی بوده است و این امر پیوستگی فرهنگی میان دو کشور را دو چندان کرده است.

برگزاری نشست‌های تخصصی

در نشست‌هاي تخصصی این همایش که به ریاست عدنان کارا اسماعیل اوغلو و با حضور مریم حسینی از دانشگاه الزهرا (س)، دکتر علی تمیزال از دانشگاه سلجوق تركيه و رییس مرکز تحقیقات ایران اين دانشگاه، مهین پناهی از استادان دانشگاه الزهرا (س)، برنا کاراگز اوغلو از استادان دانشگاه ابراهیم چچن آغری، معصومه خُنکدارطارسی از دانشگاه بوعلی همدان و فاطمه کوپوز از دانشگاه ابراهیم چچن آغری، آغاز شد، شرکت‌کنندگان به ارايه مقالات خود پرداختند.

مریم حسینی از دانشگاه الزهرا (س) در این همایش با عنوان «مکتب‌های داستان‌نویسی زنان در ایران» به سخنرانی پرداخت و با تشریح جریان داستان‌نویسی زنان در ایران، آن را تحت تأثیر جریان‌های نوین ادبی جهان معرفی کرد.

علی تمیز اَل از دانشگاه سلجوق و رییس مرکز تحقیقات ایران نیز در این نشست به ارایه مقاله خود تحت عنوان «توران میرهادی؛ مادر ادبیات کودک و نوجوان در ایران» پرداخت و ضمن معرفی اجمالی خانم میرهادی، گفت: از فعالیت‌های وی می‌توان به تولید آثار در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و فعالیت‌های آموزشی وی در این حوزه اشاره کرد.

مهین پناهی، استاد دانشگاه الزهرا (س) نیز در این همایش مقاله خود با عنوان «جریان شعر معاصر زنان در ایران» را ارايه داد و ادبیات و شعر را آینه تحولات و جریان‌های اجتماعی و منشأ جریان‌های شعری گوناگونی دانست و جریان شعر زنانه را یکی از جریان‌های مهم شعر معاصر فارسی برشمرد و به تشریح جریان شعر در میان شاعران زن ایرانی پرداخت.

«ناری صفوی؛ صدای زن در ادبیات معاصر ایران» از دیگر مقاله‌های ارایه شده در این سمینار بود که توسط برنا کارا گزاوغلو، استاد دانشگاه ابراهیم چچن در این همایش ارایه شد. کارا گزاوغلو در این مقاله، ادبیات ایران را همچون ادبیات سایر کشورهای جهان دانست که در طول زمان به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دستخوش دگرگونی و پیشرفت شده است.

معصومه خنکدارطارسی از دانشگاه بوعلی همدان نیز مقاله خود را با عنوان «بررسی نقش زنان نویسنده و شاعر ایران در ظهور دیدگاه‌های فمینیستی در ادبیات معاصر» ارایه داد و طي آن افزایش تعداد نویسندگان زن را از مهم‌ترین عرصه‌های تحولات ادبیات معاصر ایران برشمرد و گفت: این افزایش جدای از این که در زمینه تعداد آثار خلق شده تأثیرگذار بوده، تغییراتی را در ابعاد دیگر از جمله تغییر محتوای ادبیات داستانی، شعر و رمان را نیز به دنبال داشته است.

یلدیز دوه جی بوزکوش، استادیار دانشگاه یلدریم بایزید نیز مقاله‌ای با عنوان «روابط ترکان و ارامنه در داستان‌های زویا پیرزاد» ارایه داد و طي آن به تشریح آثار این نویسنده ایرانی پرداخت.

رویا صدر از پژوهشگران کشورمان نیز در این همایش به ارایه مقاله خود تحت عنوان «چهره زنان در طنز معاصر ایران» پرداخت و به ویژگی‌های طنز مدرن در ادبیات معاصر اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های طنز مدرن ایران پرداختن به جایگاه و مسايل زنان و نیز حضور زنان طنزنویس در ادبیات معاصر است.

وی این ویژگی را ارمغان رویکرد مدرنیستی نهضت مشروطه در ایران برشمرد و گفت: این ویژگی در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم در ایران رخ داد و باعث رشد حرکت‌های زنان در عرصه‌ علم و آموزش و اجتماع شد.

«نگاهی تحلیلی به شعر شاعران زن و ادبیات دفاع مقدس» از دیگر مقاله‌های ارایه شده در این سمینار بود که توسط محبوبه مباشری، استادیار دانشگاه الزهرا (س) ارایه شد. وی در این مقاله ادبیات دفاع مقدس را شاخه‌ای از ادبیات پایداری نامید و گفت: ادبیات دفاع مقدس که با قدسی انگاشتن امر دفاع در برابر رویداد جنگ تحمیلی، با توجه به ارزش‌ها و شاخصه‌های منحصر به فرد خود، هویتی تازه به ادبیات بخشیده و با گشودن ساحت جدیدی در عرصه ادبیات باعث رونق و شکوفایی آن شده است.

شریفه یردمیر، پژوهشگر دانشگاه کریک قلعه ترکیه نیز مقاله‌ای با نام «بررسی نقش زنان نویسنده و شاعر ایران در ظهور دیدگاه‌های فمینیستی در ادبیات معاصر زویا پیرزاد از شعرای زن ادبیات معاصر ایران و شخصیت‌های زن در مجموعه داستان سه کتاب او» ارایه داد.

وی در مقاله خود زن را به عنوان موجودی اجتماعی برشمرد و گفت: موضوع زن همزمان با انقلاب مشروطه وارد عرصه ادبیات ایران شده و شخصیت اصلی رمان‌های اجتماعی را تشکیل می‌دهد.

مریم کوچکی‌شلمانی، از استادان مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی آنکارا نیز مقاله خود را تحت عنوان «نقش زنان شاعر و نویسنده در شکل‌گیری یک جریان نوین ادبی» ارايه داد و گفت: زنان برای آن که بتوانند خلاقیت خود را فعال كرده و بنویسند، دشواری‌های فراوانی در پیش رو دارند؛ به طوری که زنان شاعر درمی‌یابند که مدام در آرزوی دگرگون کردن ارزش‌های تثبیت شده هستند.

موسی بالجی، استادیار دانشگاه کریک قلعه نیز به ارايه مقاله خود با عنوان «تصویر زن ایده‌آل و شخصیت‌های نمونه در اشعار پروین اعتصامی: حوا، مریم، شیرین» پرداخت و با تشریح موقعیت زنان در ادبیات کلاسیک، گفت: همزمان با تأثیرپذیری ادبیات ایران از ادبیات غرب و آغاز دوره تجدد، زنان در عرصه ادبیات جایگاه بهتری پیدا کردند به طوری که زن در دوره کلاسیک بیشتر «اسیر مرد» بود و «مادر بچه‌ها» و همواره در پشت پرده حضور داشت که این امر در دوره تجدد به ایفای نقش در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مبدل شد.

اسین ارن سویسال، پژوهشگر دانشگاه کارامان اوغلو محمت بی، نیز در مقاله خود، نگاه به زن را در اشعار فروغ فرخزاد مورد بررسی قرار داد و گفت: فروغ، با انعکاس ظرافت‌ها و غنای شعر فارسی در اشعار خود، جایگاه متفاوتی در ادبیات مدرن ایران دارد.

«تحلیلی نشانه ـ پدیدارشناختی از داستان‌های کوتاه جنگ به قلم زنان» از دیگر مقاله‌های ارایه شده در این سمینار بود که توسط زهرا زواریان، از پژوهشگران کشورمان ارايه شد. وی در مقاله خود به تشریح دیدگاه نویسندگان عصر حاضر پرداخت.

آخرین مقاله این همایش با عنوان «ارزیابی سبک رمان دو نویسنده ادبیات ایران؛ زویا پیرزاد و فریبا وفی» بود که توسط نرگس کشانی، از پژوهشگران دانشگاه آنکارا ارایه شد. وی در مقاله خود به بررسی سبک و شیوه نویسندگی دو بانوی اهل قلم معاصر ایران پرداخت.

بنا بر اعلام اين گزارش، این همایش یک روزه با حضور محققان، صاحب‌نظران و استادان ایران و ترکیه و به منظور شناخت بیشتر اهالی فرهنگ و نخبگان دانشگاهی و عموم علاقمندان به ادبیات در کشور ترکیه با تحولات ادبی معاصر در ایران و نقش زنان در این تحولات از سوی رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا برگزار شد.

انتهاي پيام/

 


١١:٥٧ - 1396/08/13    /    شماره : ٦٨٩٢٠٧    /    تعداد نمایش : ٥٤٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري نشست آشنایی با ویژگی‌های عید نوروز در ترکیه (خبر)
 درخشش تاریخ و فرهنگ ایران در دانشگاه آبانت عزت تركيه (خبر)
 معرفي جاذبه‌هاي فرهنگي ايران در نمایشگاه گردشگری تركيه (خبر)
 اختتامیه دوره دانش‌افزایی مدرسین زبان فارسی در تركيه (خبر)
 كارگاه آموزشی بررسی دیدار شمس و مولانا در تركيه (خبر)
 برگزاري چهارمین نشست ادبی در آنکارا (خبر)
 برگزاري مرحله مقدماتی پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در ترکیه (خبر)
 هنر ترکیه متأثر از هنر ایران است (خبر)
 ویژه‌نامه روزنامه «دنیا» در تركيه منتشر شد (خبر)
 برگزاري نشست «بررسی اشعار نیما یوشیج» در آنكارا (خبر)
 اعطای بورسیه تحصیلی و اعزام دانشجويان تركيه به ایران (خبر)
 نشست «تبیین چهار دهه دستاورد انقلاب اسلامی ایران» در ترکیه (خبر)
 اندیشمندان اسلامی ترکیه در کنفرانس فقه و قانون حضور مي‌يابند (خبر)
 نشست «چشم‌انداز ایران‌شناسی در ترکیه» در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار معاون مجمع تقریب مذاهب اسلامی با چهره‌هاي ديني و سياسي تركيه (خبر)
 اجراي موسيقي «نجوا» در آنكارا (خبر)
 تشرح فعالیت‌های رايزني فرهنگي ايران در تركيه به مناسبت دهه فجر (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري شهادت حضرت زهرا (س) در آنکارا (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با معاون امور زنان سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی ايران و تركيه (خبر)
 سفر گردشگران ترکيه‌اي به ایران (خبر)
 هفته‌های فرهنگی ايران و تركيه برگزار شود (خبر)
 کتاب «ماجراهای فکر فلسفی» استاد دینانی در تركيه منتشر مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي گفتمان فرهنگی ایران و ترکیه در آنكارا (خبر)
 تبریز میزبان نگاه هنرمندان ترک به ایران (خبر)
 گسترش همکاری شهر کتاب ايران و انجمن ایران‌شناسی ترکیه (خبر)
 بررسي استعدادهای ادبی بانوان ایرانی در تركيه (خبر)
 بررسی آثار و اندیشه‌های پروین اعتصامي در تركيه (خبر)
 انتشار سومين شماره مجله «ایرانیات» در ترکیه (خبر)
 انتشار کتاب «تاریخ صفوی» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 دیدار سفير و رايزن فرهنگي ايران با رییس دانشگاه ییلدریم بایزید تركيه (خبر)
 انتشار کتاب «داستان‌های ادبیات معاصر ایران» به زبان تركي استانبولي (خبر)
 فیلم «آواز گنجشک‌ها» در تركيه اكران مي‌شود (خبر)
 همایش جایگاه زنان نویسنده ایران در ادبیات معاصر فارسی در تركيه برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه کتاب شهر وان ترکیه افتتاح شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 طرح «تاپ» در تركيه توسعه مي‌يابد (خبر)
 نمایشگاه «اردبیل رنگارنگ» در آنکارا افتتاح شد (خبر)
 همكاري شهرهاي خوي ايران و قونيه تركيه در حوزه شمس و مولانا (خبر)
 انتشار دومين شماره مجله «روشنا» در آنكارا (خبر)
 انتشار کتاب «جغرافیای سیاسی ایران» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
  آغاز کلاس‌های آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 دعوت از ايران براي شركت در نمایشگاه‌هاي کتاب و صنایع دستی ترکیه (خبر)
 نمايشگاه آثار هنري هنرمند معلول ايراني در تركيه برپا مي‌شود (خبر)
 خواستار حضور سينماي ايران در جشنواره فيلم كودك آنكارا شد (خبر)
 ايران با تکیه بر آموزه‌های اسلام مشكلات جهان را حل مي‌كند (خبر)
 زنان خبرنگار تركيه‌اي مشاهدات خود از ايران را بيان كردند (خبر)
 برگزاري نشست ادبی حافظ‌خوانی در آنكارا (خبر)
 ديدار آيت الله اراكي با ريیس حزب سعادت ترکیه (خبر)
 بی‌‌توجه به اتفاقات جهان اسلام زندگی نكنيم (خبر)
 کنفرانس وحدت اسلامی در آنكارا برگزار شد (خبر)
 تبادل تجربيات ديني ايران و تركيه (خبر)
 آمادگی برج میلاد برای میزبانی از جشنواره فرهنگی کچه اورن تركيه (خبر)
 برگزاري «شب ایران» در جشنواره شب‌های رمضان آنكارا (خبر)
  افتتاح غرفه فرهنگی ایران در جشنواره شب‌های رمضان آنكارا (خبر)
 نوای موسیقی ایرانی در آنکارا طنین‌انداز شد (خبر)
 رمضان فرصتی برای انس بیشتر مؤمنان با قرآن مجید است (خبر)
 اجراي گروه تواشیح «سفیران نور» در مساجد آنكارا (خبر)
 هنرمندان ترکیه‌ای ایران را بسيار زیبا و مدرن یافتند (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ترکیه (خبر)
 اهداي جوایز چهارمین المپیاد سراسری زبان فارسی تركيه (خبر)
  معرفي فرهنگ ایرانی ـ اسلامی در جشنواره فرهنگ ملل تركيه (خبر)
 بررسی فعاليت‌هاي مرکز آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 برپايي نمایشگاه هنرمندان ترکیه در تبریز (خبر)
 افتتاح نمایشگاه آثار هنر خطاطی و تذهیب در آنکارا (خبر)
 نمايش آثار هنرمندان ايراني در گالري «گل پرتقال» تركيه (خبر)
 نمايش هنر ایرانی اسلامی در آنكارا (خبر)
 تصویب قانون تدریس زبان فارسی در مدارس ترکیه بسیار ارزشمند است (خبر)
 ارزش‌های فرهنگی ملت‌ها منجر به توسعه همكاري مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي از راهبردهاي اصلی ایران است (خبر)
 برنامه فرهنگي ايران در فرودگاه بين‌المللي «اسن بوغا» آنكارا برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید معاون رایزنی فرهنگی ايران از دانشگاه کریک قلعه تركيه (خبر)
 دانشجویان ترکیه‌ای واحدهای درسی خود را در ایران می‌گذرانند (خبر)
 شركت قاریان ترکیه‌ای در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري چهارمین المپیاد زبان فارسی در تركيه (خبر)
 به دنبال راه‌اندازی رشته مطالعات ایران‌شناسی هستيم (خبر)
 نمایشگاه کتاب دنیزلی تركيه پایان يافت (خبر)
 شركت حجاج ايراني در مناسك حج امسال باعث خرسندي است (خبر)
 نمایشگاه هنری ترکیه در تبريز برپا مي‌شود (خبر)
  انتشار کتاب «ایران در یک نگاه» در آنكارا (خبر)
 انتشار کتاب «ایران از نگاه گردشگران ترک» در آنكارا (خبر)
 بررسی شعر و ادبیات فارسی در طرابوزان (خبر)
 انتشار کتاب «نوروز در فرهنگ مشترک ما» در آنكارا (خبر)
 جشن نوروز ايراني در آنكارا با نواي موسيقي گروه «ارديبهشت» (خبر)
 افتتاح دومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت گردشگری آنکارا (خبر)
  برگزاري نشست آشنایی با ویژگی‌های نوروز در تركيه (خبر)
 طنین نوای موسیقی ایرانی در قونیه (خبر)
 سفر تورگردانان تركيه‌ به ايران (خبر)
 سفر گردشگران تركيه به ايران (خبر)
 انتشار شماره جديد مجله «آشنا» به زبان تركي استانبولي (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصیلی فارسي‌آموزان در آنكارا (خبر)
 اعزام مدیران مدارس منطقه باقرکوی استانبول به ايران (خبر)
 اعزام اساتيد زبان فارسی ترکیه به ايران (خبر)
 ايران دارای جاذبه‌های گردشگری است (خبر)
 نمایشگاه کتاب آنکارا افتتاح شد (خبر)
 رسائل ایران منتشر مي‌شود (خبر)
 ایران و ترکیه در مسير گسترش روابط فرهنگی (خبر)
 نشست پیامبر اكرم (ص) در نگاه مولانا در آنكارا (خبر)
  برگزاري نشست علمی «مولانا و روابط ایران و ترکیه» در آنكارا (خبر)
 برگزاري کنفرانس «آناتولی شاهراه تمدن‌ها» در تركيه (خبر)
 کنفرانس «آناتولی شاهراه تمدن‌ها» در آنكارا برگزار مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت آیت‌الله موسوی‌اردبیلی در ترکیه (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در آنكارا (خبر)
 دومين هفته فيلم ايران در شهر وان تركيه برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار نقاشي‌ خود را در ايران برگزار مي‌كنم (خبر)
 اکران فیلم محمد رسول‌الله (ص) در آنكارا (خبر)
 شب شعر مولانا در تركيه (خبر)
 فیلم محمد رسول‌الله(ص) در ترکیه اکران می‌شود (خبر)
 تأكيد ریيس سازمان دیانت ترکیه بر حضور ايرانيان در مراسم حج (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان آموزشي رایزنی فرهنگی ایران در آنكارا (خبر)
  آغاز ویژه‌برنامه‌های محرم رايزني فرهنگي ايران در آنکارا (خبر)
 بررسی حقوقی حادثه منا در آنکارا (خبر)
  سمپوزیوم بین‌المللی غدیرخم در تركيه برگزار شد (خبر)
 جهان اسلام نیازمند تفاهم است (خبر)
  نشریه مطالعات ایرانی منتشر مي‌شود (خبر)
 اهداي كتاب هاي ايراني به پاتوق فرهنگی «کتاب و حیات» آنكارا (خبر)
 آغاز ترم تابستانی دوره آموزش زبان فارسي در آنكارا (خبر)
 ديدار ريیس بنیاد فرهنگ تركيه با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 ايران و تركيه به دنبال ساخت مشترك فيلم «مولانا» (خبر)
 انتشار كتاب‌شناسي ايران در تركيه در سال 2009 (خبر)
 انتشار نهج‌البلاغه پارسی به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 آغاز چهارمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن كريم ترکیه (خبر)
 موسيقي ايراني در آنكارا طنين‌انداز شد (خبر)
 گشایش نمایشگاه هنر نگارگری و مینیاتور ایران در آنکارا (خبر)
 نمایشگاه گردشگری آنکارا گشايش يافت (خبر)
 بررسي راه‌هاي توسعه آموزش زبان فارسي در تركيه (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمندان ايراني در آنكارا (خبر)
 رؤساي دانشكده الهيات دانشگاه تهران در آنكارا (خبر)
 ردپای پارس‌ها در خاورمیانه (خبر)
 تقدير رییس سازمان دیانت ترکیه از تلاش‌های ايران (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي جديد آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 تأكيد بر اهميت روابط همه‌جانبه ايران و تركيه (خبر)
 اجراي برنامه فرهنگی و هنری «روز ایران» در تركيه (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در آنکارا گشايش يافت (خبر)
 نواي موسیقی سنتي ایراني در آنکارا طنين‌انداز شد (خبر)
 نخستين جلسه مجمع عمومی انجمن ایران‌شناسی ترکیه برگزار شد (خبر)
 انتشار شماره جديد فصلنامه «علمی آشنا» در تركيه (خبر)
 برپايي دهمين نمایشگاه بين‌المللي کتاب آنکارا (خبر)
 ريیس سازمان دیانت ترکیه از دیدار با مقام معظم رهبری به نيكي ياد كرد (خبر)
 «کتابشناسی ایران در ترکیه در سال 2014» منتشر شد (خبر)
 درخشش هنرمندان ایرانی در جشنواره بزرگداشت مولانا در قونیه (خبر)
 «شب‌هاي عرس» در قونيه تركيه پايان يافت (خبر)
 تشریح تفاوت زبان و گفتار فارسی در آنكارا (خبر)
 آغاز «شب‌های عرس» با نمايش آثار هنرمند ايراني در قونيه (خبر)
 تمجيد ريیس کتابخانه ملی ترکیه از كتابخانه‌هاي ايران (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان ایرانی در آنكارا (خبر)
 دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از ریيس سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران در کتابخانه ملی ترکیه افتتاح مي‌شود (خبر)
 نبايد از پنجره غربي‌ها به يكديگر نگاه كنيم (خبر)
 آغاز به كار دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی آنکارا (خبر)
 نمایشگاه و روز معرفی ایران در تركيه برگزار شد (خبر)
 سمفونی «محرم و کربلا» توسط هنرمندان ترک اجرا شد (خبر)
 آشنایی بیشتر با ادبیات فاخر ایراني امری ضروری است (خبر)
 پنجمین همایش«آشوره» در تركيه (خبر)
 حادثه تلخ منا در دنیای معاصر قابل توجیه نيست (خبر)
 میراث مکتوب در توسعه همکاری‌های ایران و ترکیه نقش بسزايي دارد (خبر)
 خوي به دنبال بازشناسي شمس‌تبريزي به جهانيان است (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در آنكارا (خبر)
 ضرورت توسعه ارتباطات فرهنگي ايران و تركيه بررسي مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزایی در آنكارا (خبر)
 تبيين راه‌های توسعه همکاری‌های دو جانبه ايران و تركيه در آنكارا (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 آغاز دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در تركيه (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با معاون فرهنگی شهرداری کچی اورن آنکارا (خبر)
 نهمين «سمپوزیوم روابط تاریخی ایران و ترکیه» برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه نقاشی هنرمندان ترکیه در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران و تركيه لوريس سمفوني مولانا را اجرا مي كنند (خبر)
 دوچرخه‌سوار ایرانی پیام صلح و دوستی را به آنکارا رساند (خبر)
 ترجمه و انتشار بخش چهارم کتاب «تاريخ صفوی» در تركيه (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در آنکارا (خبر)
 تبيين فرهنگ ايران در تلويزيون تركيه (خبر)
 همكاري رایزني فرهنگی ايران و شهرداری چانکایاي تركيه (خبر)
 تأسیس «انجمن ایرانشناسی» در تركيه (خبر)
 گسترش گردشگري ايران و تركيه (خبر)
 گردهمایی دانشجویی ـ ايراني در ضيافت افطار آنكارا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «مواد غذایی و فرصت‌های تجاری» در تركيه برپا مي‌شود (خبر)
 مجله علمی «قرآن و زندگی» در ترکیه منتشر شد (خبر)
 «شب ایران» در آنکارا برگزار شد (خبر)
 نمايش آثار خوشنویسی و تذهیب ایران در آنکارا (خبر)
 درخشش مشترک هنر ایران و ترکیه در آسمان آنکارا (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم کربلا با مشارکت رایزنی فرهنگی ايران در آنکارا (خبر)
 ديدار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات با نهادهاي فرهنگي و علمي تركيه (خبر)
 آمادگي دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا براي ميزباني اندیشمندان ایراني (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و تركيه در راه است (خبر)
 عاملان جنايت در منطقه هیچ‌گونه پیوندی با اسلام ندارند (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل سینمایی تركيه ديدار كرد (خبر)
 ايران و تركيه فيلم سينمايي «مولانا» را بسازند (خبر)
 نمايش «رابینسون کروزوئه» در آنکارا اجرا شد (خبر)
 پنجمین همایش بین‌المللی دانش‌آموختگان ایرانی در ترکیه برگزار شد (خبر)
 رونمايي از تمبر مشترك ايران و تركيه (خبر)
 همزمان با دهه فجر دومین نمایشگاه آثار دانشجویان ایرانی در آنکارا افتتاح شد (خبر)
 انتشار دو هفته نامه «پیک پارسی»درآنکارا (خبر)
 انتشار کتاب« ایران در یک نگاه» در آنکارا (خبر)
 نمایشگاه هنری دانشجویان ایرانی مقیم آنکارا برپا مي‌شود (خبر)
 سرپرست بنیاد تاریخ ترک به ايران مي آيد (خبر)
 سال تحصيلي مرکز آموزش زبان فارسی در آنكارا آغاز شد (خبر)
 افتتاح اتاق ایرانشناسی و زبان فارسی در دانشگاه کریک قلعه تركيه (خبر)
 ديدار معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج با رئیس سازمان دیانت ترکیه (خبر)
 همايش جايگاه ايران و تركيه در فرهنگ و تمدن اسلامي در آنكارا برگزار مي شود (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.