English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیایی در مادرید

به همت رایزنی فرهنگی‌ ایران و با همکاری انجمن ایران‌شناسان اسپانیا هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیا، در مادرید برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این کنگره دو روزه در محل دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه اوتونوما با حضور اندیشمندانی از کشورهای اسپانیا، ایران، مکزیک، ترکیه و گرجستان، برگزار و طي آن در سه پانل «ایران قبل از اسلام»، «ایران پس از اسلام» و «ایران معاصر» 20 سخنرانی ارايه شد.

آيين افتتاحيه

آنتونیو کاسکن دورادو، ريیس دانشکده ادبیات و فلسفه دانشگاه اوتونوما به عنوان نخستین سخنران مراسم افتتاح این کنگره، بر گسترش روابط علمی‌ و فرهنگی‌ دانشگاه اوتونوما با رایزنی فرهنگي ايران و انجمن ایران‌شناسی اسپانيا، تأکید کرد.

گونزالو فرناندز پاریا، ريیس دپارتمان مطالعات عربی‌ و اسلامی دانشگاه اوتونوما نیز از همکاری این دپارتمان با دپارتمان تاریخ معاصر اين دانشگاه و رایزنی فرهنگی‌ ایران در برگزاري کنگره، ابراز خرسندی كرده و آن را زمینه‌ای برای همکاری‌های بیشتر دانست.

وی همچنين برگزاری این نوع کنگره‌ها در دانشگاه اوتونوما را تصادفی‌ ندانست؛ زیرا به گفته او، این دانشگاه از سال‌های ۷۰ میلادی در برگزاری کنگره‌هايي در مورد ایران و زبان فارسی‌، فعاليت داشته است.

سپس آلفرد کاواناگ، ريیس انجمن ایران‌شناسان اسپانیا، گفت که در سال جاری، انجمن ايران‌شناسان اسپانيا رکوردی از کاندیداهای ایران‌شناس برای این کنگره داشته و انتخاب کاندیداهای نهایی بسیار دشوار بود.

علیرضا اسماعیلی، رایزن فرهنگی‌ ایران در اسپانیا، سخنران بعدی مراسم افتتاحیه هم با اشاره به برگزاری هفتمین دور اين کنگره و موضوع آن که ایران‌شناسی است، به بیان توضیحاتی در خصوص رمز و راز عدد هفت در تاریخ ایران پرداخت. وي در اين باره گفت: عدد هفت نزد ایرانیان، از دیرباز تا کنون، عدد مقدس و مشهوری بوده و همیشه مورد توجه مشرق‌زمینیان و به خصوص ایرانی‌ها قرار گرفته است.

اسماعیلی ادامه داد: می‌‌توان گفت که این عدد، ریشه‌ای در آیین کهن میتراییسم دارد که قدمتی بیش از 5 هزار سال دارد و گفته شده است که ایرانیان، اولین گروه‌ها یا تمدنی بودند که به راز و رمز این عدد در پهنه جهان پی برده و آن را در نقاط مختلف جهان گسترش دادند.

وی همچنین بيان كرد: عجایب هفتگانه جهان، شهر عشقی‌ که در شعر عطار آمده، آسمان دارای هفت طبقه و خیلی‌ از نمادهای دیگر و افزون بر آن، در ادبیات فارسی‌، عدد ۷ نقش مهمی‌ دارد که از جمله آنها می‌‌شود به «هفت پیکر» نظامی و «هفت اورنگ» جامی‌ اشاره کرد که از کتب معتبر شعر فارسی‌ هستند.

اسماعیلی در ادامه با توجه به رمز و راز عدد هفت از جمله نماد اکمال و اتمام و خوش‌بینی بودن، اظهار امیدواری کرد که این کنگره در پایان دوره هفتم خود، به اهداف مورد نظر رسیده و به ويژه با کمک اساتید و محققان، در دوره‌های بعد، شاهد گسترش بحث ایران‌شناسی‌ و به خصوص ظهور و بروز کرسی‌های ایران‌شناسی‌ در کشور بزرگ و متمدن اسپانیا باشد.

وی افزود: من شکی ندارم که از طریق اساتید و محققانی که به تاریخ و تمدن ایران وقوف کامل دارند، تحقق ایران‌شناسی‌ و گسترش آن و شناخت نسبت به ایران و کرسی‌های زبان فارسی‌، در چنین جلساتی امکان ظهور و بروز پیدا می‌‌کند.

خواکین رودریگز وارگاس، دبیر انجمن ایران‌شناسی اسپانیا نیز در صحبت خود، رشد و گسترش ایرا‌ن‌شناسی در اسپانیا را کُند ولی غیرقابل توقف توصیف و خاطرنشان کرد که در این کنگره برای اولین بار، یک دانشگاه (داشگاه اوتونوما) به دانشجویان شرکت‌کننده در کنگره یک واحد درسی می‌دهد.

پانل‌هاي علمي

بنابر اعلام اين خبر، در نخستین پانل این کنگره که مربوط به «ایران قبل از اسلام» بود، آلفرد کاواناگ، ريیس انجمن ایران‌شناسی اسپانیا و استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پونتیفیسیا ده کومیاس مادرید، به بحث در مورد سازمان هفتگانه تئوری شناخت در سنت فرهنگی‌ ایران پرداخت.

کاواناگ اشاره كرد که همزمان با هفتمین کنگره ایران‌شناسان، بحث وی به تحلیل مفهوم هفت در فرهنگ‌های خاورمیانه، نه از منظر کاملاً عددی یا نمادی؛ بلکه به عنوان ساختارهای هفتگانه‌ای که در آن ماتریس‌ها اجازه انتقال دانش را می‌‌دهند، می‌‌پردازد.

وی گفت: از آغاز تمدن سومریایی و اکد، متن‌هایی‌ را می‌‌یابیم که به هفت آسمان و هفت سرزمین اشاره می‌‌کنند. از طرفی‌ دیگر، شماره هفت در کانون اوستایی، از اهمیت بسیاری برخوردار است و در طول دوران مادها، سازمان سیاسی و مذهبی‌ دولت، در حول یک ساختار هفتگانه که از سوی سلسه‌های بعدی پذیرفته می‌‌شود، سازماندهی می‌‌شود.

کاواناگ خاطرنشان کرد: در واقع، تاریخ ایران را می‌‌شود به عنوان رویداد هفت تمدن دید که تعامل آن باعث یک مفهوم هفت به عنوان محفل دانش جهانی‌ که در تفکر رنسانس تأثیر گذاشت، شده است.

آرتورو سانچز سانز، دانشجوی دکترای تاریخ باستان دانشگاه کومپلوتنسه مادرید نیز در بحث خود در پیرامون تیردان (جای تیر) سکاها؛ سلاح‌های پرزرق و برق آنها در فلات‌های اوراسیایی، به معرفی‌ این مردمان کوچ‌نشین ایرانی‌تبار که قدمتشان به پیش از هخامنشیان باز مي‌گردد و تأثیری که در فرهنگ غربی به ویژه در یونان و رم باستان داشتند، پرداخت.

وی در این مورد، تیردان‌ها را یک عنصر مهم ارتباط بین جهان یونانی‌ها و سکاها و توسعه تجاری و تبادل فرهنگی‌ بین آنها دانست؛ زیرا سکاها به دليل مهارتشان در پرتاب تیر با کمان و در جنگجویی ، هم در ارتش یونانیان می‌‌جنگیدند و هم در ارتش پارس‌ها و این باعث استحکام روابط آنها با تمدن یونانی شده بود.

کارلوس مارتینز کاراسکو، استاد و محقق مطالعات بیزانس، نئویونانی و قبرسی دانشگاه گرانادا نیز به بحث پارس‌ها و اعراب و همکاری این دو در طول فتح و استقرار در سوریه، فلسطین و مصر، پرداخت.

وی در این باره به همکاری بین اعراب و پارس‌ها برای کسب قدرت در این سرزمین‌ها و نفعی که هر دو طرف از این همکاری می‌‌بردند، اشاره کرد.

خواکین ولازکز مونیوز، استاد تاریخ باستان دانشگاه کومپلوتنسه مادرید هم به بحث دین پارسی، یک محصول پیدایش قومیتی ایلامی ایرانی پرداخت.

ولازکز گفت: فرهنگ پارس را باید به عنوان یک پروسه‌ای که نتیجه پیدایش قومیتی بین ملت ایلامی و ا‌یرانی در نظر داشت. این پیدایش قومیتی، در بسیاری از جنبه‌های فرهنگ و دین پارس آشکار است. بر اساس مطالعه اسناد یافته شده در تخت جمشید، توانستیم ببینیم که این تلفیق عناصر ایرانی و ایلامی، در طول پادشاهی داریوش همچنان وجود داشتند و به طور ویژه‌ای در زمینه دینی می‌‌توانیم این اتحاد بین هر دو عنصر را ببینیم و در نتیجه، دین ایرانیان باستان را باید همانند تلفیق دو عنصر و نه فقط عنصر ایرانی دید.

نرگس رحیمی‌جعفری، استاد تاریخ و انسان‌شناسی‌ دانشگاه گرانادا نیز به بحث باورهای ابتدایی ساسانیان و نقش آنها در زندگی‌ سیاسی و اجتماعی پرداخت.

رحیمی در این سخنرانی، سعی‌ كرد تأثیر باورهای اولیه ایرانیان، بر مبنای نظریه جیمس فریزر، انسان‌شناس اسکاتلندی متخصص در مراحل اولیه مطالعات مدرن سحر و جادو، اساطیر و ادیان قیاسی، در مورد دستورات، آیین‌ها، آداب و رسومات، پیروزی‌ها و شکست‌ها و حتی برخی‌ محدودیت‌های اجتماعی ساسانیان را مورد مطالعه قرار دهد.

در دومین پانل که مربوط به «ایران پس از اسلام» بود، سید احمدرضا خضری، استاد تاریخ دانشگاه تهران به عنوان نخستین سخنران در مورد ویژگی‌‌های حکومت سربداران صحبت کرد.

وی در این مورد، گفت: ويژگى‌هاى قيام سربداران را مى‌توان شامل بخش‌هايي همچون مذهب، بيگانه‌ستيزى، ستم‌ستيزى، اعتقاد به مهدويت، فتوت و جوانمردى، بُعد مردمى، مساوات‌طلبى و كمک به قيام‌هاى ديگر، دانست.

علی‌ تمیزل، محقق دانشکده زبان و ادبیات فارسی‌ دانشگاه سلجوق قونیه ترکیه نیز در مورد آثار فارسی‌ احمدی در آسیای صغیر در قرن هشتم هجری صحبت کرد.

 آنخل پونسلا، استاد فلسفه و تفکر اسلامی دانشگاه سالامانکا هم در بحث خود با عنوان فلسفه ابن سینا به عنوان اوج انسان‌گرایی اسلامی شرقی‌ گفت: ما به یک انسان‌گرایی از نوع غربی و لاتینی عادت داریم و در تاریخ فلسفه، به نظر می‌‌رسد که وقتی‌ از انسان‌گرایی صحبت می‌‌کنیم، به انسان‌گرایی غربی اشاره داریم.

وی تصریح کرد: افزون بر انسان‌گرایی غربی یک انسان‌گرایی دیگری نیز وجود دارد که سکولار نیست و معتقد است که می‌‌تواند یک سازگاری بین کرامت خدا و شأن انسان وجود داشته باشد و این نظریه‌ای است که ابن سینا از آن دفاع می‌كرد.

فاطما کوپوز شتینکایا، محقق دپارتمان زبان‌های شرقی‌ دانشکده علوم و ادبیات دانشگاه ابراهیم چچن اگری در آنکارا نیز به صحبت در مورد مسعود سعد سلمان شاعر و ادیب دوره غزنویان در نیمه دوم قرن پنجم هجری، زندگینامه و شخصیت‌هایی‌ که در دیوان او ذکر می‌‌شوند، پرداخت.

نیکلاز ناخوتس ریشویلی، محقق مؤسسه مطالعات شرقی‌ دانشگاه ایلیا در گرجستان نيز در بحث خود در مورد لادو آقنیاشویلی و سفرنامه وی به ایران در زمان قاجار و عقیده وی در مورد مسايل مختلف از جمله آب و هوا، طبیعت، زندگی‌ اجتماعی و سیاست، صحبت كرد.

رناتا ولازکز سانتاماریا، مورخ، زبان‌شناس و مترجم زبان ترکی‌ به نوبه خود از کتاب تاریخ مصور افغانستان اثر محمد فضلی که در مورد افغانستان حبیب‌الله خان از طریق نگاه فضلی است، سخن گفت.

شکوفه محمدی‌شیرمحله، استاد و محقق مؤسسه تحقیقات زبان‌شناسی‌ دانشگاه ملی‌ اوتونوما مکزیک نیز در سخنانی به مقایسه کتاب غرر اخبار ملوک الفرس و سیرهم ثعالبی با کتاب شاهنامه فردوسی در مورد داستان جمشید، ضحاک و فریدون پرداخت.

وی در اين سخنرانی خود به مقایسه تفاوت‌های روش نوشتن دو نویسنده با توجه به اینکه هر دوی آنها شاعر بودند و اهداف مشترکی داشتند اما شیوه نقل داستان‌ها از سوی آنها متفاوت بودند، پرداخت و در نهایت به این نتیجه می‌‌رسد که ثعالبی به عنوان یک تاریخ‌نویس، فقط می‌‌خواهد به طور خلاصه، مسايل را بیان کند؛ اما فردوسی یک نویسنده بسیار شجاعی است که می‌‌خواهد آن چیزهایی‌ که پیش از اسلام وجود داشته را نیز در کار خود حفظ کند.

فاطمه نوری، دانشجوی رشته دکترای دانشگاه اوتونوما و استاد دانشگاه آزاد تهران به نوبه خود از کتاب ابن حزم  فیلسوف و شاعر قرن یازدهم میلادی در آندالس به نام طوق الحمام که تمامی انواع عشق زمینی‌ گرفته تا عشق الهی را در برمی‌گیرد، صحبت كرد.

وي افزود: ابن حزم  در این رابطه به مقایسه‌ای از اینکه شیرین و ملیبه آن به عنوان معشوق در دو اثر خسرو و شیرین نظامی و سلستینا از فرناندو ده روخاس، چگونه ‌تصویر می‌‌شوند می‌‌پردازد و دیدگاهی که وی از اینکه یک عاشق واقعی‌ چه خصوصیاتی دارد و معشوق چه خصوصیاتی دارد، را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در پانل سوم این کنگره که به ایران معاصر می‌‌پرداخت، تیا شورگایا استادیار دانشگاه ایوانه جواکیشویلی گرجستان نیز در مورد تکامل موجودیت دوگانه در آثار گلی ترقی‌ نویسنده ایرانی‌ ساکن فرانسه صحبت كرد.

حمیدرضا عزیزی، استادیار مرکز تحقیقات منطقه‌ای دانشگاه شهید بهشتی‌ تهران نیز در سخنانی به توضیحاتی‌ در مورد روابط ایران و روسیه پرداخت.

وی با توجه به اینکه روابط ایران و روسیه، یکی‌ از مسايلی است که اکنون به خصوص در چارچوب روابط آنها در خاورمیانه، بسیار مورد توجه قرار گرفته، به این موضوع پرداخت که چرا به رغم نزدیکی‌ روابط سیاسی، در سطح اجتماعی یک نوع بدبینی وجود دارد و دلیل آن چه است.

برای پاسخ به آن، وی به زمینه‌های تاریخی‌ این مسأله از جمله قرارداد ترکمنچای و اشغال ایران بعد از جنگ جهانی‌ دوم اشاره كرد و به این نتیجه رسيد که اینها به تنهایی نمی‌‌توانند توضیح دهنده این قضیه باشند؛ بلکه یک سری مسايل تأثیرگذار دیگری وجود دارد که می‌‌شود به رویکرد عملگرایانه روسیه به سیاست خارجه که با منافع ایران تداخل پیدا کرد، نقش رسانه‌های غربی و محدودیت ارتباطات اجتماعی بین دو کشور اشاره كرد.

جلال درخشه، استاد علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) نیز به صحبت در مورد دموکراسی دینی و قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

وی گفت: بحث حاکمیت، یک بحث بسیار پیچیده‌ای در تاریخ فلسفه سیاسی و حقوق معاصر و یکی‌ از مناقشه‌انگیزترین مفاهیم در اندیشه سیاسی و حقوقی است به نحوی که فهم شخصیت دولت بدون فهم مفهوم حاکمیت در نظام که قدرت عالی‌ تلقی‌ می‌‌شود ، میسر نیست.

وی با توجه به اینکه دنیای مدرن، نظریه حاکمیت خود را بر اساس رأی و نظر مردم استوار کرده است، اشاره كرد که قانون اساسی‌ جمهوری اسلامی ایران با توجه به بنیان‌های فکری و باورهای مذهبی‌ ایران، سعی‌ کرده که یک تلفیق ظریفی‌ مابین دو نظریه حاکمیت مردمی و حاکمیت الهی ارايه دهد.

سپس نادره فرزامنیا، استاد دپارتمان مطالعات عربی‌ و اسلامی دانشگاه اوتونوما به صحبت در مورد داستان کوتاه در صادق هدایت و آداب و رسوم و خرافات شخصیت‌هایی‌ از یکی‌ از کتاب‌های این شاعر و نویسنده و تأثیری که هدایت در دیگر نویسندگان پس از خود داشت پرداخت.

گیئرمو مارتینز رابادان، دانشجوی مطالعات عربی‌ و اسلامی دانشگاه اوتونوما نیز در پایان از ملی‌گرایی ایرانی جمهوری اسلامی و اختلافات بین دین و هویت ملی‌ صحبت کرد.

انتهاي پيام/


١٤:٣٣ - 1396/07/29    /    شماره : ٦٨٨١٨٤    /    تعداد نمایش : ١٠٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 انتشار کتاب «ایران تاریخی هزاران ساله با فرهنگی شگفت‌انگیز» در اسپانيا (خبر)
 نمایش آثار عکاسان ایران و اسپانیا در مادرید (خبر)
 پایان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در اسپانیا (خبر)
 کتاب «سفر به ایران» در اسپانیا معرفی‌ شد (خبر)
 انتشار کتاب حکمت‌نامه حضرت عیسی بن مریم (ع) به زبان اسپانیایی (خبر)
 افتتاح هفته سینمای ایران در شهر سانتا مارتا (خبر)
 برپایی نمایشگاه مجازی «حق بازگشت» در اسپانيا (خبر)
  افتتاح هفته فرهنگی ایران در آلمریاي اسپانيا (خبر)
 برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا (خبر)
 برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا (خبر)
 انتشار كتاب «تفسیر سوره حمد» امام خميني (ره) در اسپانيا (خبر)
 کتاب «علم و حکمت» در اسپانیا منتشر شد (خبر)
 سخنرانی استاد دانشگاه تهران در انستیتو ایران‌شناسی وین (خبر)
 معرفي دستاوردهاي گردشگری و صنایع دستی ايران در اسپانیا (خبر)
  همايش چهارصد سال روابط ایران با کشورهای اسپانیایی زبان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست معرفی‌ هنر اسلامی ـ ایرانی در اسپانیا (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی فیلم خانه آسیا در بارسلون (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس «سفر به پرشیا» در ایالت اکسترمادورا اسپانیا (خبر)
 بررسي توسعه روابط علمی‌ و فرهنگی‌ ایران و اسپانیا (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان با ريیس دانشگاه نبریخا مادريد (خبر)
 بزرگداشت روز شعر و ادب فارسی در مادرید (خبر)
 آغاز دومین دوره آموزش زبان فارسی در مادرید (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني ايران و اسپانيا آغاز مي‌شود (خبر)
 آموزش آشنايي با «اندیشه و فرهنگ ایرانی» در اسپانیا (خبر)
 پایان دوره يك‌ساله آموزش زبان فارسی در شهرهاي اسپانيا (خبر)
 معرفی سینمای ایران در دانشگاه ويگو اسپانيا (خبر)
  امام خمینی (ره) میراث همه جهانیان است (خبر)
 معرفي سینمای ايران در سالامانکاي اسپانيا (خبر)
 قطعه گمشده ما ایران است (خبر)
 اكران «شيار 143» براي دانشجويان اسپانيايي (خبر)
 همایش معرفي سینمای ایران در مادرید برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت ايران‌شناس اسپانيايي در مادريد (خبر)
 موسيقي سنتي ايران در شهرهاي اسپانيا طنين‌انداز شد (خبر)
 انتشار کتاب «صحیفه سجادیه» در اسپانیا (خبر)
  نشست معرفی هنر ایرانی در اسپانيا برگزار شد (خبر)
  انتشار کتاب «متحد ایرانی» در اسپانيا (خبر)
 وزير امورخارجه اسپانيا: اسپانيا از حضور ايران در عرصه‌هاي بين‌المللي حمايت مي‌كند (خبر)
 برگزاري همایش «زن در فرهنگ و ادبیات ایران» در اسپانیا (خبر)
 سیاست‌هاي غلط موجب رشد افراط‌گرايي شده است (خبر)
 اعلام برنامه‌‌هاي دهه فجر در اسپانيا (خبر)
  معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در اسپانیا (خبر)
 برگزاري نمایشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی در اسپانيا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی محلی «سازینه» در اسپانیا (خبر)
 انتشار نامه امام علی (ع) به مالک اشتر در اسپانيا (خبر)
 برگزاري سمینار «اسلام علیه افراط‌گرایی» در اسپانيا (خبر)
 برپايي نمایشگاه اکسپوي حلال اسپانیا (خبر)
 بازديد نمايندگان مجلس از رايزني فرهنگي ايران در اسپانيا (خبر)
 داشتن ارتباط با كشور بزرگ ايران براي ما مهم است (خبر)
  نمايش عروسك‌هاي زهرا صبري در اسپانيا (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات ایران‌شناسی در اسپانیا (خبر)
 برگزاري ششمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیا (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسی در اسپانیا (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه مورسیا (خبر)
 نمایش فیلم «شیار ۱۴۳» در اسپانيا (خبر)
 برگزاری مراسم بزرگداشت سالگرد شهدای منا در اسپانيا (خبر)
 ایران در نمایشگاه بین‌المللی فرهنگ‌ها شركت مي‌كند (خبر)
 تفاهمنامه همكاري‌ في مابين دانشگاه‌هاي سالامانکا و تهران امضاء مي‌شود (خبر)
 روز جهانی قدس دفاع از آینده امت اسلامی (خبر)
 ششمين شماره مجله «دنیای ایرانی» در اسپانیا منتشر شد (خبر)
 پایان فصل بهاره آموزش زبان فارسی در اسپانيا (خبر)
 برگزاري همایش «امام خمینی(ره)؛ احیاگر اندیشه دینی» در اسپانیا (خبر)
 بزرگداشت حکیم عمر خیام در اسپانیا (خبر)
 بررسي «هنر قدسی ایران» در اسپانيا (خبر)
 دوره آموزش ایرانشناسی در دانشگاه مورسیا برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «هنرهای اسلامی ایرانی» در اسپانیا (خبر)
 مرکز فرهنگی کاسا کانتابریا اسپانيا ميزبان برنامه‌هاي هنري ايران (خبر)
 «اتاق ايران» در اسپانيا افتتاح مي‌شود (خبر)
 اسپانيا همايش بزرگداشت سعدی را برگزار كرد (خبر)
 بازديد ملكه اسپانیا از غرفه ايران در نمايشگاه «كرمس» (خبر)
 همایش «فرهنگ ایرانی در پهنه جهانی» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 آموزش زبان فارسي در اسپانيا گسترش مي‌يابد (خبر)
 رونمايي از ترجمه اسپانیایی کتاب «اسرارالتوحید» در اسپانیا (خبر)
 انتشار زندگينامه مقام معظم رهبري در اسپانيا (خبر)
 همایش «مسیونری در عهد صفویه» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 جشن نوروز با گروه موسيقي «گفت‌وگو» در بارسلون برگزار مي‌شود (خبر)
 سفر نمایندگان اعضاي کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به اسپانيا (خبر)
 برنامه «معرفی سینمای ایران» در اسپانیا گشايش يافت (خبر)
 انديشمندان اسپانيايي به تبیین نامه‌های مقام معظم رهبری به جوانان غربی پرداختند (خبر)
 سمینار بین‌المللی «ادبیات و تعهد» در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 حضور مقامات اسپانیایی در جشن پیروزی انقلاب اسلامی در مادريد (خبر)
 آغاز دوره معرفي ادبيات فارسي در مادريد (خبر)
 معرفی سینمای ایران در بارسلون (خبر)
 برنامه‌هاي جشن انقلاب اسلامی در اسپانیا اعلام شد (خبر)
 جشن دهه فجر در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 چهره حقيقي اسلام را به جامعه اسپانیا معرفي كنيم (خبر)
 برنامه مبادلات رايزني فرهنگي ايران و بنیاد سه فرهنگ اسپانیا امضا شد (خبر)
 بنياد «سه فرهنگ» اسپانيا به دنبال توسعه همكاري‌هاي فرهنگي با ايران است (خبر)
 همكاري‌ ايران در فعاليت‌هاي شهرداري سويياي اسپانيا (خبر)
 جشن ميلاد حضرت محمد (ص) و حضرت عيسي (ع) در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 موسیقی ایرانی در جمع علاقه‌مندان اسپانیایی طنین‌انداز شد (خبر)
 همایش «یکصدمین سال روابط ایران و اسپانیا» در مادريد برگزار مي‌شود (خبر)
 جشنواره بين‌المللي «فیلم خانه آسیا» در اسپانيا به كار خود پايان داد (خبر)
 آغاز ماه سینمای ایران در اسپانيا (خبر)
 دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا خواستار تداوم همكاري‌هاي خود با دانشگاه‌هاي ايران شد (خبر)
 همایش ایران از طریق سینما در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 شیعه مذهبی مترقی و بدون افراط است (خبر)
 نمایشگاه عکس معماری اسلامی ایران در مادريد برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته معرفی سینمای ایران در اسپانیا برگزار شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسي در اسپانيا (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران و بنیاد «سه فرهنگ» اسپانیا تفاهمنامه همکاری امضا كردند (خبر)
 کتاب اسرارالتوحید در اسپانيا چاپ شد (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقات حفظ قرآن كريم در اسپانيا (خبر)
 برنامه «ملاقات ایران و اسپانیا» در مادريد برگزار مي‌شود (خبر)
 آمادگي دانشگاه مورسيا اسپانيا براي همكاري با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 پايان دوره‌هاي آموزش زبان فارسي در اسپانيا (خبر)
 دوره آموزش «زبان و فرهنگ ایران و هند» در اسپانيا برگزار مي‌شود (خبر)
 شعار اصلي نهضت امام (ره) دفاع از مظلوم بود (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در برنامه «يك ساعت آزادي» اسپانيا (خبر)
 ضرورت معرفي و شناسايي توانايی‌های علمی ايران در اسپانیا (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس اتحادیه جوامع اسلامی اسپانیا (خبر)
 تمدن ايران اسلامي توسط بنیاد سه فرهنگ اسپانيا معرفي مي شود (خبر)
 همكاري‌هاي ايران با دانشگاه آليكانته اسپانيا گسترش مي‌يابد (خبر)
 چگونگي حضور ايران در نمايشگاه بين‌المللي كتاب اسپانيا بررسي شد (خبر)
 برگزاري سمينار «دین و سیاست از منظر امام خمینی (ره)» در اسپانیا (خبر)
 آموزش شيعه‌شناسي در دانشگاه گرانادا اسپانيا ضروري است (خبر)
 ايران؛ مهمان افتخاري آتي نمایشگاه بین‌المللی کتاب مادرید (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه گرانادا اسپانيا (خبر)
 «مجموعه مقالات چهارمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیا» در مادريد منتشر شد (خبر)
 كنفرانس «فرهنگ صلح در مسیحیت و اسلام» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 کنگره ایران‌شناسان اسپانیايي برگزار شد (خبر)
 همایش «شعر نو فارسی و اسپانیایی» در اسپانیا برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه «ایران شگفت‌انگیز؛ زیبایي‌های هندسه اسلامی» در اسپانيا برپا شد (خبر)
 سمينار «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 شرح «راهيان نور» در رسانه پرمخاطب اسپانيايي (خبر)
 افتتاح مؤسسه آل البیت (ع) در اسپانیا (خبر)
 سمینار «اسلام‌هراسی و رسانه‌هاي مطبوعاتي» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 سمینار«انقلاب اسلامی ایران پس از 36سال»/ قدرت گفتمان‌سازی؛ دستاورد فرهنگي انقلاب (خبر)
 معرفی هنر خوشنویسی ایران در نمایشگاه بین‌المللی گردشگری اسپانيا (خبر)
 الهیات اسلام، خلق ایرانیان است (خبر)
 ديدار ريیس کمیسیون فرهنگی مجلس اسپانیا با سفير و رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 سمينار «معرفي سينماي ايران» در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 سينماي ايران در دانشگاه اسپانيايي معرفي مي‌شود (خبر)
 نگاه بالايي كه سعدي به تاريخ داشت (خبر)
 دومین همایش سروانتس و سعدی در دانشگاه کمپلوتنسه اسپانيا برگزار مي شود (خبر)
 نواي ساز و آواز گروه موسیقی «نغمه ‌ساز» در اسپانيا طنين انداز شد (خبر)
 سیزدهمین فستیوال آسیا در اسپانيا برگزار مي شود (خبر)
 کتاب" اسرار التوحید" به زبان اسپانیولی ترجمه شد (خبر)
 کنسرت گروه موسیقی طریقت آذین بخش فستیوال آسیا در بارسلون شد (خبر)
 شركت ایران در دوازدهمین جشنواره آسیايی بارسلون (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در اسپانيا (خبر)
 رونمايي از كتاب "سينماي ايران" در دانشگاه كمپلوتنسه اسپانيا (خبر)
 انقلاب اسلامی باعث علاقه به زبان فارسی در اسپانیاشده است (خبر)
 نخستین همایش علمی ، کاربردی آموزش ویادگیری زبان فارسی در اسپانیا برگزارشد (خبر)
 اشتیاق روزافزون دانشجویان اسپانیايي برای فراگیری زبان فارسی (خبر)
 نقشه راه برای گسترش برنامه های زبان فارسی تدوین شده است (خبر)
 هفته های فیلم ایران در دانشگاههای سه شهر اسپانیا برگزار می شود (خبر)
 همایش آموزش زبان فارسی در اسپانیا برگزار می شود (خبر)
 انتشار مجله الکترونیکی دنیای ایرانی دراسپانيا (خبر)
  نخستين وب سایت روزجهانی قدس در اسپانيا (خبر)
 رونمایی ازکتاب"سفربه ایران از دوران باستان تا امروز"در اسپانیا (خبر)
 ایران بهترین الگوی کشورهای اسلامی است (خبر)
 نامه یک دوچرخه سوار جهانگرد اسپانیایی به سردبیر نشریه "دنیای ایرانی" (خبر)
 نسخه منحصر به فرد شاهنامه بایسنقری در اسپانیا (خبر)
 صفحه اینترنتی اتاق ایران در دانشگاه «آلیکانته» اسپانيا راه اندازی شد (خبر)
 گسترش همكاري مسلمانان ايران و اسپانيا (خبر)
 دوره فشرده زبان فارسی در دانشگاه بارسلون برگزار مي‌شود (خبر)
 محفل ادبي ايران در اسپانيا برگزار شد (خبر)
 نشریه «دنیای ایرانی» در اسپانیا منتشر شد (خبر)
 همایش «آموزش یادگیری اسپانیولی- فارسی» (خبر)
 گردهمایی شیعیان اسپانیا در مادرید برگزار شد (خبر)
 کتاب «گفتگو با خدا» در اسپانيا منتشر شد (خبر)
 کنفرانس بررسی جنبش های بیداری اسلامی (خبر)
 حضور سینمای ایران در دانشگاه کمپلوتنسه اسپانیا (خبر)
 دومین همایش علمی انجمن ایرانشناسان اسپانیا (خبر)
 نخستین اتاق ایران در«دانشگاه آلیکانته اسپانیا» افتتاح شد (خبر)
 دیدار اندیشمندان وفرهیختگان اسپانیایی با سرپرست رایزنی فرهنگی ايران (خبر)
 نخستین نشریه ایرانشناسی در حوزه اسپانیولی زبان منتشر شد (خبر)
 انتشار نقشه و راهنمای فرهنگی ایران به زبان اسپانیایی (خبر)
 حمايت انديشمند مسلمان اسپانيا از انقلاب اسلامي (خبر)
 شرکت مستند سازان اسپانيايي در جشنواره بين المللي فيلم فجرتهران (خبر)
 كتاب جوامع الحکايات به زبان اسپانيايي ترجمه و منتشر شد (خبر)
  تقویم مناسبت های شیعی به زبان اسپانیایی (خبر)
 تبريك رایزنی فرهنگی ايران به مناسبت آغاز سال نومیلادی به مردم اسپانیا (خبر)
 انتشار قصه های ایرانی برای بچه های اسپانیایی (خبر)
 برگزاري همایش 1300 سال حضور اسلام در اسپانیا (خبر)
 چاپ مجدد کتاب دوستی کودکان ایران واسپانیا (خبر)
 خواهان همكاري با دانشگاههاي ايران هستيم (خبر)
 تشرف استاد فیزیک دانشگاه سوییا اسپانیا به اسلام (خبر)
 مجذوب جمهوري اسلامي ايران شدم (خبر)
 تشكيل كلاس آموزش زبان فارسي در بارسلون (خبر)
 برگزاري کنفرانس علمی هفتصدمین سال مطالعات شرقی دردانشگاه سالامانکا اسپانيا (خبر)
 انعكاس سخنان مقام معظم رهبری در کنفرانس بیداری اسلامی دراسپانيا (خبر)
 تشکیل دوره جدید کلاس های زبان فارسی دراسپانيا (خبر)
 تكيه بر انديشه‌‌های ناب دينی ضامن پيروزی قيام‌‌های اسلامی است (خبر)
 تقدير راديو اسپانيا از انتشار كتاب ایران گاهواره تمدن وفرهنگ (خبر)
 برگزاری مراسم ولادت امام حسن مجتبی(ع)در مادرید (خبر)
 کنگره بزرگداشت هزار وسیصدمین سال تولد اسلام در اسپانیا (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.