English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار خامه‌يار با شخصيت‌هاي دانشگاهي و فرهنگي ارمنستان

معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به منظور شركت در آيين تودیع و معارفه رایزنان فرهنگی قدیم و جدید جمهوری اسلامی ایران به ارمنستان سفر و با جمعي از شخصيت‌هاي دانشگاهي، فرهنگي و هنري اين كشور ديدار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلا‌ع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عباس خامه‌يار در نخستين ديدار رسمي خود در ايروان با آرام سیمونیان، رييس دانشگاه دولتی ایروان به گفت‌وگو پرداخت. آرام سیمونیان در اين ديدار از علاقمندي كشورش براي توسعه روابط علمي ـ دانشگاهي با جمهوري اسلامي ايران خبر داد.

در این دیدار همچنين آرام سیمونیان به تعاملات دانشگاه دولتی ایروان با سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و با بیان این نکته که ظرف سه سال گذشته روند همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی با رایزنی فرهنگی ايران به صورت چشمگیری افزایش یافته است، نقش سازنده رايزن فرهنگي سابق در تنظیم و توسعه این روابط را خاطر نشان ساخت.

وي تأکید کرد: ارتباط با ایران برای ما یک سلیقه نیست، یک ضرورت است و برای ما منافع زیادی دارد. ما از یک ریشه هستیم و مشترکات زیاد ما را به سمت هم می‌کشد.

سيمونيان همچنین به تأثیر فرهنگ غنی پنج‌هزار ساله ایرانی بر ارامنه اشاره کرد و گفت: ارامنه مقیم آمریکا در رفتار و اعمال روزانه خود همیشه ایران را یاد می‌کنند و در بسیاری از امور همچنان فرهنگ ایرانی خود را حفظ کرده‌اند.

رييس دانشگاه دولتي ايروان در باب تأثیر عمیق فرهنگ ایرانی و زبان فارسی بر زبان ارمنی گفت: در زبان ارمنی بسیاری از واژه‌ها و اسامی فارسی وجود دارد که حتی برخی از آن کلمات امروزه در ایران استفاده نمی‌شود.

وی با یادآوری خاطرات خود در سفرهای متعدد به ایران، کشورمان را خاستگاه فرهنگ، علم و تمدن ارزیابی و بر نقش ایران در معادلات منطقه تأکید كرد و در بخش دیگری از سخنان خود گفت: چه در ارمنستان و چه در سایر نقاط جهان طی ملاقات با نخبگان و اندیشمندان، آنان را برای آشنایی هر چه بیشتر با ایران ترغیب و تشویق می‌كنم.

در ادامه این دیدار عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضمن ارايه آماری مقایسه‌ای از وضعیت مراکز علمی و دانشگاهی و تعداد دانشجویان دختر و پسر در قبل و بعد از انقلاب اسلامی، جهش و گسترش علمی در ایران پس از انقلاب و به ویژه در سالیان اخیر را شگفت‌انگیز توصیف كرد و این امر را مرهون نگاه بلند علمی ـ فرهنگی رهبران انقلاب و مسئولان نظام جمهوری اسلامی ارزیابی كرد.

خامه‌یار در ادامه با اشاره به ناامنی، خشونت و تروریسم در منطقه اظهار كرد: متأسفانه منطقه به دست عده‌ای جاهل به نام اسلام به آشوب و خونریزی مبتلا شده؛ ولی ملاحظه می‌شود که هیچ ردپایی از نگاه و تفکر اسلام با قرائت مذهب اهل بیت (ع) در این قضایا وجود ندارد و این بدان معنا است که اسلام حاکم بر ایران به عقل، درایت، تحمل‌گرایی و پیشرفت‌های علمی تأکید دارد و هیچ ارتباطی با اسلام خشونت‌گرایان و جنگ‌طلبان و تکفیری‌ها ندارد.

خامه‌یار همچنين دیپلماسی فرهنگی و علمی را زمینه‌ساز دیپلماسی سیاسی ـ اقتصادی ارزیابی و اظهار كرد: برای توسعه روابط علمی ـ دانشگاهی با ارمنستان هیچ محدودیتی وجود ندارد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی نهایت تلاش خود را برای تعمیق و گسترش این همکاری‌ها به کار خواهند بست.

دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با اساتید کرسی ایران‌شناسی ارمنستان

خبر ديگر از ايروان اينكه؛ عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه سفر خود به ارمنستان با حضور در دانشکده شرق‌شناسی و کرسی ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان، با مدیران و اساتید این دانشكده دیدار و گفت‌وگو كرد.

این نشست با حضور گورگن ملیکیان، ریيس سابق دانشکده شرق‌شناسی و از ایران‌شناسان برجسته ارمنستان، وسکانیان ریيس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ايروان، مجید مشکی، رایزن فرهنگی پیشین و سید محمدرضا حیدری، رایزن جدید فرهنگي ايران در ارمنستان برگزار شد.

در ابتداي اين نشست گورگن ملیکیان، روابط ویژه و صمیمانه موجود بین کرسی ایران‌شناسی و دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان را فوق روابط اداری و تشکیلاتی ارزیابی و این تعامل دو طرفه را بر اساس روابط قلب‌ها و جان‌ها دانست.

ریيس سابق دانشکده شرق‌شناسی دانشگا دولتی ایروان با قدرداني از مدیریت رايزن فرهنگي سابق ايران در طول مدت مأموريت خود در ارمنستان، اظهار كرد: کرسی ایران‌شناسی، خانه همه ایرانیان است. از آقای مشکی برای رونق بخشیدن به فعالیت‌های کرسی ایران‌شناسی سپاسگزاریم و نقش سازنده وي را در توسعه روابط علمی دانشگاهی دو كشور می‌ستاییم.

در ادامه این دیدار عباس خامه‌یار، معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با بيان سخناني گفت: روابط رايزني فرهنگي ايران با دانشکده شرق‌شناسی و کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ايروان، فراتر از مسايل اداری و کاری است. بدین جهت حضور امروز ما در این دانشكده، برای قدردانی و تشکر از این تعامل سازنده و بسیار است و اطمینان دارم این راه استوار در دوره فعلي رايزني فرهنگي ايران استمرار پیدا کند و ثمرات همکاری‌ها بیش از پیش آشکار خواهد شد.

وسکانیان، ریيس کرسی ایران‌شناسی دانشگاه ايروان هم با ارايه گزارشی از نشست‌های علمی مشترک در حوزه‌های مختلف ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی، بزرگداشت مفاخر ادبی و برپایی محافل ادبی، ابتکار عمل‌های مشکی در برگزاری این محافل را ستود و از همکاری سازنده با کرسی ایران‌شناسی و نیز تجهیز اتاق‌های ایران توسط رايزني فرهنگي ايران قدردانی كرد.

دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با ریيس گالری ملی ارمنستان 

عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنين با حضور در محل گالری ملی ارمنستان، ضمن بازدید از اتاق ایران با آرمان زادوریان، ریيس این گالری ديدار و درباره همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو كرد.

در این ديدار كه با حضور مجید مشکی، رایزن پیشین و سید محمدرضا حیدری، رایزن جدید فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان انجام پذیرفت، آرمان زادوریان، با اشاره به برگزاری چند نمایشگاه هنری فاخر و ارزشمند توسط گالری ملی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تعاملات و همکاری‌های نزدیک و صمیمانه بین دو نهاد را بسیار خوب ارزیابی كرد.

در ادامه عباس خامه‌یار، معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي نيز با بیان مشترکات فرهنگی دو کشور ایران و ارمنستان، به ریشه‌های عمیق هنر در دو کشور اشاره و هنر را ظرفیت بی‌بدیل انتقال مفاهیم والای انسانی توصیف كرد.

وي سپس با بیان آماری از محافل و مراکز هنری در ایران به پیشرفت فوق‌العاده در حوزه‌های مختلف هنری پس از انقلاب اسلامی ایران اشاره و تنوع و تکثر حوزه‌های هنری اعم از هنرهای نمایشی، تجسمی و ... را زمینه‌ساز همکاری گسترده بین دو کشور ارزیابی كرد.

خامه‌یار در پايان ضمن دعوت از ریيس گالری ملی ارمنستان براي بازدید از جمهوری اسلامی ایران، گفت: برای فعالیت‌ها و همکاری‌های هنری با ارمنستان هیچگونه محدودیتی نداریم و با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب موجود، امیدواریم حرکت‌های ارزشمندی را که در اين باره ايجاد شده است، با شتاب بیشتری پیگیری شود.

 

دیدار با رييس کانون نویسندگان ارمنستان

عباس خامه‌یار معاون بین‌­الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور در کانون نویسندگان این کشور با ادوارد میلیتونیان رئیس این کانون دیدار و گفت‌وگو كرد.

در این دیدار خامه‌یار  از همکاری­های فرهنگی موجود در روابط دو کشور ابراز خرسندی نمود و این تعاملات را در تمامی حوزه­ها و زمینه­های فرهنگی قابل رشد و گسترش ارزیابی نمود.

وي  با اشاره به ظرفیت­های بسیار بالای فرهنگی در جمهوری اسلامی ایران، بویژه در حوزه­ تالیف، ترجمه و چاپ و نشر کتاب، آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان را جهت توسعه­ همکاری بخش­های دولتی و خصوصی ایران و ارمنستان اعلام نمود و از ریاست کانون نویسندگان دعوت بعمل آورد تا با جمعی از نویسندگان ارمنی از جمهوری اسلامی ایران و نمایشگاه بین المللی کتاب بازدید بعمل آورند.

در این دیدار میلیتونیان رييس کانون نویسندگان ارمنستان به فعالیت­های کانون نویسندگان و همکاری­های این کانون با رایزنی فرهنگی کشورمان بویژه طی سالیان اخیر اشاره داشت و از تلاش­ها و همکاری­های بسیار خوب مشکی در طی مدت مسوولیت رایزنی فرهنگی تقدیر و تشکر نمود.

وی با بیان این نکته که ظرفیت­های فراوانی برای فعالیت فرهنگی فی ما بین  دو کشور وجود دارد اظهار كرد: طی چند سال اخیر بخشی از این ظرفیت­ها مورد استفاده قرار گرفت و در حوزه­ی چاپ و نشر با همکاری رایزنی مراسم متعدد رونمایی کتب چاپ شده­ی رایزنی و نقد و بررسی کتب را برگزار می‌کردیم و امیدواریم این روند در آینده نیز ادامه و گسترش یابد.

وی در ادامه آمادگی کامل کانون نویسندگان را برای همکاری تعامل و کمک به رایزن جدید اعلام نمود.

در ادامه­ی این نشست خامه‌یار، سید محمد رضا حیدری را به عنوان رایزن جدید فرهنگی معرفی نمود و مشکی و حیدری طی سخنان کوتاهی با اشاره به همکاری خوب کانون نویسندگان از این تعاملات سپاسگزاری نمود و ابراز امیدواری کردند روند همکاری­های فی مابین روز به روز گسترش یابد.

انتهاي پيام/


٠٨:٣٢ - 1396/07/15    /    شماره : ٦٨٧٣٠٧    /    تعداد نمایش : ٨٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نکوداشت مقام معلم در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در ارمنستان (خبر)
 تبيين روابط ايران و ارمنستان از سوي رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس نوروز در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 سمینار کتابخانه‌های قرن بیست‌ویکم و چشم‌انداز پیشرفت در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت شاعر و نویسنده ارمني (خبر)
 بزرگداشت «پروین اعتصامی» در ارمنستان (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان (خبر)
 نشست بررسی تأثیر انقلاب اسلامی بر ادبیات معاصر ایران در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 بررسی نقش ایران در منطقه خاورميانه در ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي ایران و ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ارمنستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در ارمنستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در کتابخانه شهرداری ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌هاي فرهنگی ايران و ارمنستان گسترش يابد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بازديد از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از ترجمه ارمني کتاب «بازگشت به پنجرود» (خبر)
 اجرای موسیقی سنتي ایراني در ارمنستان (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ارمنستان (خبر)
 تمجيد از اهتمام ایران به حفاظت از آثار باستانی ارامنه (خبر)
 دیدار فارسی‌آموزان مدرسه کارپی ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید رايزن فرهنگي ايران از دانشکده موسیقی کومیتاس ارمنستان (خبر)
 موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان نواخته مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري علمي ايران و ارمنستان (خبر)
 مراسم آخرين شب پاييز در اتريش، تركيه، ارمنستان و قبرس برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از كلاس‌هاي زبان فارسي مدارس ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ارمنستان (خبر)
 سمینار «نقش موزه‌های دینی در گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و ادیان» در ارمنستان (خبر)
 سمینار «صلح منطقه‌ای: وقایع و چشم‌انداز» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 صالحی بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد (خبر)
 کنفرانس «ارمنستان و همسایه‌ها در جستجوی صلح» در ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان بیست‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 انتشار چهل‌ویکمین  شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «شهریار» به زبان ارمنی (خبر)
 سالانه بیش از هزار و 700 دانش‌آموز ارمني زبان فارسي مي‌آموزند (خبر)
 برگزاري نشست «دین و محیط زیست» در ارمنستان (خبر)
 بررسی موضوع فلسطین و امنیت منطقه در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب فهرست نسخ خطی در ارمنستان (خبر)
 برگزاري محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 بازگشایی مجدد اتاق ایران در دانشگاه «های بوساک» ارمنستان (خبر)
 امام خمینی (ره) همیشه زنده است (خبر)
 آغاز محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 انتشار سی‌وهشتمین ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 جشن فراگیری زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار قائم مقام دانشگاه اسلاوونی با رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت خیام نیشابوری در ارمنستان (خبر)
 دیپلماسی علمی ايران در ارمنستان (خبر)
  مؤلفه‌های زندگی دینی را ترویج كنيم (خبر)
 تجليل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌ (خبر)
 سومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 همایش گردشگری دینی در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ریيس مؤسسه شرق‌شناسی آكادمي ارمنستان (خبر)
 آماده تهيه نرم افزار گردشگري ايران به 9 زبان هستيم (خبر)
 المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «شیعه در اسلام» در ارمنستان (خبر)
 اهداي كتاب به مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 گشايش نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان ارمنستان (خبر)
 انتشار شماره 34 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  ايران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب است (خبر)
 دستاوردهای انقلاب اسلامي ايران كم نظير است (خبر)
 پیام انقلاب اسلامی صلح و دوستی برای جهانیان است (خبر)
  سمينار مشترك ايران و ارمنستان در حوزه زيارت (خبر)
 برگزاري مسابقه مفاهيم قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
  بزرگداشت شهدای آتش‌نشان پلاسکو در ارمنستان (خبر)
 رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان برگزیده نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (خبر)
  انتشار گزیده اشعار موسوی‌گرمارودی به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار سی‌و‌سومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  انتشار شماره جديد ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس «چشم‌انداز توسعه و همجواری مسالمت‌آمیز» در ارمنستان (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان (خبر)
  آغاز به کار دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 راه‌اندازي کتابخانه دیجیتالی رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 ایران الگويي در گفت‌وگوي ادیان است (خبر)
 انتشار سی‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی خاقانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزیر فرهنگ ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن در اسلام» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار شماره سی‌ويکم ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اهداي بيش از 200 جلد کتاب به دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 تجهیز اتاق ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 انتشار قصه‌های گلستان و ملستان به زبان ارمنی (خبر)
 اهداي نشان کانتق به مترجمان ایرانی ـ ارمنی (خبر)
 انتشار شماره 30 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تنديس «خاقاني» در دانشگاه دولتی ایروان نصب مي‌شود (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان با اعضای کانون نمایشنامه‌نویسان ایران (خبر)
 کتاب «مجموعه داستان‌های طلسم» در ارمنستان رونمايي شد (خبر)
 آغاز بیست‌وسومین دوره آزاد آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 افزايش دانش‌آموزان فارسي‌آموز در مدارس ارمنستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدارس ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌ونهمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آيين گرامیداشت شهدای حادثه منا در ارمنستان (خبر)
 برگزاري اردوی فارسي‌آموزان مدارس ارمنستان در ايران (خبر)
 انتشار بیست‌وهشتمین شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشكر دانشجویان ارمني از میهمان‌نوازی ایرانیان (خبر)
 نمایشگاه عکس در ارمنستان برپا شد (خبر)
 ترجمه «کلیله و دمنه» به زبان ارمنی (خبر)
 برگزاری اردوی ویژه فارسی‌آموزان در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وهفتمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 پايان جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی در ارمنستان (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی (خبر)
 فعالان قرآنی مسجد کبود ایروان تجليل شدند (خبر)
 بررسی نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در ارمنستان (خبر)
 انتشار مجله «آقبیور» در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «پروین اعتصامی» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار بيست‌وششمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همايش بررسی تأثیر آراء و اندیشه‌های امام خميني (ره) در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 اكران فيلم ايراني «حوض نقاشی» در ارمنستان (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ارمنستان آغاز شد (خبر)
 معرفي موسيقي سنتي ايران در تلويزيون ارمنستان (خبر)
 نخستين «هفته فیلم ایران» در ارمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري هفته موسیقی ایرانی در ارمنستان (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی «مسجد کبود ایروان» در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های مرزبان‌نامه، سندبادنامه و قابوسنامه در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وپنجمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در ارمنستان آسيب شناسي شد (خبر)
 برگزاری دومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 تجلیل از معلمان پیشکسوت زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در ارمنستان (خبر)
 مراسم معنوی اعتکاف در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقه خوشنویسی «قرآن ناطق» در ارمنستان (خبر)
 رقابت کودکان ایرانی مقیم ارمنستان در مسابقه «مولود کعبه» (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه کتابخانه خنکو آپر ارمنستان و مؤسسه کودک و صلح پایدار ايران (خبر)
 برگزاری مرحله مقدماتی دومین المپیاد شفاهی زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بررسی فعالیت اتاق ایران بخش دوین ارمنستان (خبر)
 اهداي بیش از 200 جلد کتاب به کتابخانه «خنکو آپر» ارمنستان (خبر)
 همكاري دانشگاه پیام نور و بریوسف ارمنستان در حوزه زبان فارسي (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در ارمنستان، تشابهات فرهنگی دو كشور را تشريح كرد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در ارمنستان (خبر)
 اهداي 200 جلد کتاب به اتاق ایران کتابخانه کودکان و نوجوانان ايروان (خبر)
 انتشار بیست‌وچهارمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه نگارگری ایرانی در موزه ملی ارمنستان برپا شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری موزه هنرهای معاصر ایران با موزه ملی ارمنستان (خبر)
 انتشار كتاب «مرزبان‌نامه» به زبان ارمني (خبر)
 انتشار بیست‌وسومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اپرای ارمنستان ميزبان گروه‌هاي موسيقي ايران (خبر)
 تمجيد وزير فرهنگ ارمنستان از غرفه رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 گسترش تعاملات ادبی منجر به استحكام روابط ايران و ارمنستان مي‌شود (خبر)
 الگوی گفتگوي بيناديني سازمان فرهنگ مانع خشونت در جهان مي شود (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 شهداي ارامنه ايران گواهي روشن بر پیوندهاي تاريخي دو ملت هستند/ جامعه ارامنه تجلي ميراث مشترك فرهنگي (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در ایروان (خبر)
 برگزاري كنسرت «موسيقي سنتي ايراني» در ارمنستان (خبر)
 موزه «آسیای میانه» با گنجينه‌اي از آثار تاريخي ايران در ايروان افتتاح شد (خبر)
 انتشار ترجمه ارمنی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربي در ارمنستان (خبر)
 موزه آسیای مرکزی ارمنستان 20 بهمن افتتاح مي‌شود (خبر)
 شماره جديد ماهنامه «پيام مسجد» در ارمنستان منتشر شد (خبر)
 اتاق‌های فرهنگی استان‌های ایران در مسجد كبود ايروان راه‌اندازي مي‌شوند (خبر)
 مسابقه نقاشی در مسجد كبود ايروان برگزار شد (خبر)
 انتشار بیست‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 انتشار دومین کتاب صوتی «قصه‌های ایرانی» در ارمنستان (خبر)
 ایرانیان مقیم ارمنستان اعدام شهید شیخ نمر را محكوم كردند (خبر)
 برگزاری اردوی آموزشی زبان فارسی دانش‌آموزان ارمني (خبر)
 بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پايان يافت (خبر)
 انتشار بیست و یکمین شماره ماهنامه پيام مسجد در ارمنستان (خبر)
 مسجد جامع کبود ایروان در راه جهاني شدن (خبر)
 کنفرانس «روابط 25 ساله ایران و ارمنستان» برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ریيس سازمان فرهنگی شهرداری تهران از رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیستمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش فنون و زبان فارسی در مدارس ارمنستان رسمي مي‌شود (خبر)
 انتشار نود و ششمین شماره فصلنامه «مهر» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکاسی و نقاشی «سوروگین‌ها» در ارمنستان افتتاح شد (خبر)
 آیین رونمایی از ترجمه ارمنی «صحیفه کامله سجادیه» در ايروان (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني ايران و ارمنستان آغاز مي‌شود (خبر)
 آموزش قرآن کریم در مسجد جامع کبود ارمنستان (خبر)
 ترجمه صحیفه سجادیه به زبان ارمني (خبر)
 نمایشگاه‌های هنری ایران پل دوستی ملت‌هاست (خبر)
 انتشار كمك آموزشی زبان فارسی ویژه مدارس ارمنستان (خبر)
 برگزاري آيين گرامیداشت روز دانش‌آموز در ارمنستان (خبر)
 معاون وزیر فرهنگ ارمنستان: اقدامات ايران در حفظ آثار ارامنه بي‌نظير است (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با رسانه‌هاي ارمنستان (خبر)
 «بخش ایران» در موزه هنر و ادبیات ارمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 آیین نکوداشت 250 امين سالگرد احداث مسجد کبود ایروان در ارمنستان (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مجتمع آموزشی 135 پايتخت ارمنستان (خبر)
 انجمن «حافظ» در ارمنستان تأسيس شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 جشنواره قصه‌های ایرانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 مرکز گفت‌وگوی فرهنگ‌هاي دانشگاه دولتی ایروان به دنبال همكاري با ايران (خبر)
 آغاز بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «حجاج جانباخته منا» در ارمنستان (خبر)
 انتشار هجدهمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 بررسي مسايل آموزشی مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران در مراسم «تقدیس ميورون» ارمنستان شركت كرد (خبر)
 نمایشگاه کتاب ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دانش‌آموزان ارمني خاطرات سفر خود به ايران را منتشر كردند (خبر)
 آیین گرامی‌داشت هفته دولت در مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
 فعالان قرآني در ارمنستان تجليل شدند (خبر)
 انتشار ماهنامه «پیام مسجد» ویژه دهه کرامت در ارمنستان (خبر)
 هشتمین نشست قرآنی مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
 جشنواره «صلح و وحدت» در اصفهان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح فروشگاه محصولات گوشتی ذبح اسلامی در ارمنستان (خبر)
 شركت دانش آموزان ارمني فارسي آموز در جشنواره «صلح و وحدت» در اصفهان (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.