English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهيمي‌تركمان در اجلاس گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس در يونان:

جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در آيين افتتاحيه پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان، گفت: جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح و مدارا است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» با موضوع «چندگانگی و گفت‌وگو در مسايل منطقه‌ای و جهانی: ترسیم آینده‌های ممکن» طی روز گذشته، ١٤ مهرماه با حضور هيأت عاليرتبه از جمهوري إسلامي ايران به ریاست ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در یونان آغاز به كار كرد.

این اجلاس با خوشامدگویی اجلولاديمير ياكونين، ریيس هيأت نظارت مؤسسه Doc و تأکید بر بررسی موضوعاتي مانند فرهنگ، سياست، اقتصاد و دين، آغاز شد.

وي افزود:: ما فقط به گذشته توجه نمي‌كنيم بلكه نگاه ما به آينده است و براي آيندگان با يكديگر همكاري مي‌كنيم.

در ادامه ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخناني گفت: جهاني‌شدن الزامي است كه چه بخواهيم و چه نخواهيم به سرعت به سويش پيش مي‌رويم و امروز هم گام‌هاي طي شده در اين مسير گام‌هاي كمي نبوده است، اما بشر اين راه را با پيكري مجروح طي مي‌كند.

وي افزود: جراحتي كه بر پيكر بشريت است، جراحتي از نوع جهالت است. آشوبي كه امروز سراسر جهان را در برگرفته است هيچگاه در صدسال پيش قابل پيش‌بيني نبود بلكه برعكس، يكصدسال پيش همه بر اين انديشه بودند كه با علم و دانش مي‌توان مرزهاي تاريك را درنورديد و به روشنايي رسيد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار كرد: البته كه علم و دانش در صدسال گذشته به شكل فوق‌العاده‌اي گسترش پيدا كرده است، اما از جهالت بشري كاسته نشده است. منظور من جهالت در برابر علم نيست، بلكه جهالت در برابر عقلانيت است.

وي ضمن بيان مطلب فوق، گفت: اين نوع جهالت در كنار پيشرفت‌هاي علمي كه نصيب جهان شده است، متأسفانه نه تنها رخت برنبسته است بلكه تغيير شكل داده است؛ يعني از جهالت ابتدائي و بدوي به جهالت مدرن تبديل شده است.

شناخت حقايق و تشخيص حق از باطل مهمترين ويژگي عقل است

ابراهيمي‌تركمان با اشاره به رواياتي در متون اسلامي در خصوص جهالت گفت: در متون اسلامي رواياتي است با اين مضمون كه چه بسيار دانشمندان كه كشته جهل خود شده‌اند و علم آنان هيچ سودي نبخشيده است.

وي افزود: جهالتي كه امروز در جهان مشاهده مي‌شود با كمك افكار جاهلانه بر پايه‌هاي دين استوار شده است. مقدس‌سازي رفتارهاي خشونت‌آميز به وسيله برداشت‌ها و تفسيرهاي غلط از نصوص ديني، سبب شده است كه جهالت مدرن پديد آيد.

ابراهيمي‌تركمان با اذعان اينكه فطرت بشر با خشونت سازگاري ندارد، گفت: بشر در هر زماني كه خشونتي را مرتكب شود، عذاب روحي و عذاب وجدان او را احاطه مي‌كند، جاهلان مدرن براي رهايي از چنين عذابي، مي‌كوشند رفتار خود را بر آمده از يك باور ديني تلقي كنند تا از چنين عذاب‌هايي رهايي يابند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بيان كرد: امام محمد غزالي (450- 505 ه.ق) معتقد است: همه چیز، وجود ناقصش از عدم محض، بهتر است، جز علم و دانش؛ یعنی انسان کم‌سواد از انسان بی‌سواد بدتر است. شايد دليل اين ادعا آن باشد كه انساني كه بهره كمي از علم برده است در معرض جهل مركب قرار دارد. رشد علمي بشر در سال‌هاي اخير به صورت فزاينده و با سرعت پيش رفته است اما در كنار اين پيشرفت‌ها، اخلاق و صلح در جهان به قهقرا كشانده شده است. به نظر می‌رسد مبارزه با جهالت مدرن و بازگشت به خرد و معنویت دو راه اساسی برای نیل به چنین هدفی به شمار آیند.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين، گفت: مهمترين ويژگي عقل، شناخت حقايق و تشخيص حق از باطل است كه فقدان آن در روايات اسلامي به فقر تعبير شده است.

وي با تأكيد بر اينكه يكي از مظاهر جهالت مدرن، خود مطلق‌انگاري و گاه خود‌ خداپنداري است، افزود: انسان خود‌مطلق‌انگار خود را جای خدا می‌نشاند و قضاوت‌های قطعی خود را مقدس شمرده و انجام آنها را فریضه می‌پندارد.

ابراهيمي‌تركمان همچنين، مطرح كرد: انگاره‌هاي خود‌مطلق‌انگاري، جايي براي نياز و احترام به انديشه ديگران باقي نمي‌گذارد و در چنين وضعيتي صلح از دايره انگاره‌هاي فرد خودمطلق‌پندار بيرون مي‌رود. زيرا پيش‌فرض صلح، پذيرش احترام به انديشه ديگران و خروج از مطلق‌انگاري است، به همین دلیل با آنکه رشد علمی وجود داشته است اما به دلیل خودمطلق‌انگاری‌ها، رشد عقلی تحقق نیافته است و همین سبب پیدایش جهالت مدرن است که آثار آن دوری از معنویت و اخلاق است و همچنین، در جهالت مدرن اصالت لذت بر سایر شئون انسانی چیره می‌شود.

وي ادامه داد: متأسفانه جاهلیت مدرن به سلاح علم و دانش مجهز گشته و سرعت آثار تخریبی‌اش بیش از دوران جاهلیت بدوی است. در دوران جهالت بدوی، آثار تخریبی جهالت از خود فرد و اطرافیان و نیز تا حدودی از منطقه‌اش فراتر نمی‌رفت. اما جهالت مدرن امروز فراگیر شده و جهان را در کام خود فرو برده است.

زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع

ابراهيمي‌تركمان، گفت: عقل آلوده نشده به جهالت و شهوات يعني عقل پاك هيچگاه صلح را به مثابه شر تلقي نمي‌كند و آن را خير مي‌انگارد، بنابر این جهالت مدرن در عصر کنونی مهمترین عامل دوری انسان از صلح و مدارا است.

وي افزود: از همین رو وظیفه عالمان و کسانی که سخنانشان در دیگران نافذ است، این است که به زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع بیاندیشند و راه‌های عملی برای برون‌رفت از چنین وضعیتی را تبیین کنند. به يقين تأمين دموكراسي در دوران جهاني‌شدن در گرو زدودن جهالت مدرن است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: توجه به مظاهر چشم‌نواز دنیوی، انسان را از اندیشیدن به خویشتن خود بازداشته است؛ درست مانند کسی که درد دارد، اما با منحرف کردن توجه خود از درد خویش به یک موضوع دیگر، تا مدتی درد را فراموش می‌کند.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي اظهار كرد: توجه وافر بشر کنونی به لذایذ دنیوی، غفلت او از خویشتن و توجه به احکام خرد را به دنبال آورده است. خرد حکم به زیبایی و زشتی افعال می‌کند ولی با نادیده گرفتن آن از سوی بشر، رسانا بودن خود را از دست می‌دهد و پس از مدتی صدای خرد به گوش نمی‌رسد.

ابراهيمي‌تركمان بيان كرد: اکنون در عصر ما همه به نیکی صلح، حکم می‌کنند و خرد نیز آن را زیبا می‌پندارد اما توجه به مظاهر چشم‌نواز دنیوی صدای خرد را نارسا کرده و در یک غفلت عمومی، این صدا به گوش نمی‌رسد.

وي در ادامه، خاطرنشان كرد: انسان به دنبال آرامش است و می‌داند که با روی آوری به معنویت به این آرامش دست می‌یابد، اما به جای آنکه به آرامش‌های معنوی بیاندیشد، فریفته آرامش‌های ناپایدار دنیوی شده است و اندیشه ناصحیح دوام بقا در دنیا نیز، بر سرعت چنین فروغلطیدنی در غفلت، مؤثر بوده است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اذعان اينكه خروج از غفلت با مدد بازگشت به خردورزی و اندیشیدن به نیک و بد آثار غفلت ممکن است، گفت: انسان برای درست زیستن به خرد نیازمند است، اما برای آرام زیستن نیاز به توجه به معنویت دارد. بازگشت توأم به خرد و معنویت می‌تواند غبار غفلت را از جان آدمی ببرد و اندیشه محبت به دیگران را در وجود او به اندیشه برتر مبدل کند و صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز را به دنبال بیاورد.

وي همچنين، افزود: انسان به دست خود، خود را در رنج بی‌شمار فرو می‌غلطاند و با خود دشمنی می‌کند و کسی که با خود دشمن باشد نمی‌تواند با دیگران در صلح باشد؛ پس باید ابتدا انسان را با خودش آشتی داد و سپس انتظار صلح از او داشت و آشتی انسان با خود تنها با بازگشت به خرد و معنویت میسر است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سخنان پاياني خود، يادآور شد: دولت‌ها بايد پيش از فراگير شدن و جهاني شدن به خرد و معنويت توجه جدي كنند، وگرنه مشكلات كنوني به ويژه مشكلات منطقه‌اي در پس جهاني شدن، فراگير خواهند شد.

گفت‌وگو شرط رسیدن به صلح

این اجلاس سخنرانان دیگری هم داشت؛ از جمله گودلاک جاناتان، ریيس جمهور سابق نيجريه که در خصوص نقش سازمان ملل در يافتن راه‌هايي براي آشتي و ايجاد صلح، سخنراني كرد و طی آن گفت: تنها راه عملي براي رفع مناقشات گفت‌وگوست.

وی همچنين گفت‌گو را يك كليد مؤثر در صلح جهاني دانست و ضمن شرح گفت‌وگوهاي انجام شده براي صلح در نيجريه، تأكيد كرد که سازمان ملل نياز به بازسازي دارد و تغييرات جهان ايجاب مي‌كند كه سازمان ملل به شكل جديد عمل كند تا مؤثر باشد.

ديون كوندا دوپلين، نخست‌وزير سابق فرانسه نيز در خصوص خشونت‎هاي رايج در جهان صحبت كرد و به ویژه به كشتار در ميانمار پرداخت و بر اهميت همكاري‌هاي بين‌المللي براي رفع مناقشات اشاره كرد.

وی همچنين همكاري روسيه و اتحاديه اروپا را براي تحقق صلح خواستار شد و نقش چين را براي يافتن راه حل مشكلات ايجاد شده در ميانمار با اهميت دانست.

ديون كوندا دوپلين همچنین به مسأله مهاجرت در جهان و خوشونت‌ها در آفريقا پرداخت و ريشه آن را  مشكلات اقتصادي دانست و راه مبارزه با آن را حل مسائل اقتصادي دانست.

در اين اجلاس، فاطمه طباطبايي، ریيس انجمن علمي عرفان اسلامي، مهدي مظاهري، ریيس مؤسسه فرهنگي اكو و زهرا رشيدبيگي، ریيس اداره مسيحيت ارتدكس و پروتستان مركز گفتگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي و همچنین، واكلاو كلاوز، ریيس جمهور چك در سال‌هاي ٢٠٠٣ تا ٢٠١٣ ، گودلاك جاناتان، ریيس جمهور نيجريه در سال‌هاي ٢٠١٠ تا ٢٠١٥، ریيس جمهور مالي، ديون كوندا دوپلين، نخست وزير كشور فرانسه در سال هاي٢٠٠٥ تا ٢٠٠٧، دومينيكو دويلپين  و اشخاص برجسته علمي و فرهنگي شركت داشتند.

بنابر اعلام اين خبر، پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» طي روزهاي 14 و 15 مهرماه با موضوع «چندگانگی و گفت‌وگو در مسايل منطقه‌ای و جهانی: ترسیم آینده‌های ممکن» در جزيره رودس يونان، برگزار مي‌شود.

گفتني است، طرح «گفت‌وگوي تمدن‌ها» نوامبر سال 2001 به پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران به تصويب سازمان ملل رسيد و با استفاده از ايده مذكور، مقامات روسيه با همكاري برخي كشورها، اجلاس گفت‌وگوي تمدن‌ها را در 19 مي 2002 در كليساي مركزي كرملين در مسكو و جولاي همان سال، كنفرانس ديگري با همين موضوع در سن‌پترزبورگ و در شهر كرونستدت روسيه برگزار كردند كه به موجب آن «اجلاس جهاني گفت‌وگوي تمدن‌ها» با هدف تقويت صلح و امنيت جهاني پايه‌گذاري شد.

پس از آن اولين اجلاس گفت‌وگوي تمدن‌ها، سپتامبر سال 2003 در جزيره رودس‌ ‌يونان برگزار شد كه در ادامه هر سال با حضور 300 تا 600 نفر شركت‌كننده از بيش از 70 كشور برگزار مي‌شود.

 

انتهاي پيام/


١٦:٣٢ - 1396/07/15    /    شماره : ٦٨٧٢٦٤    /    تعداد نمایش : ١٠٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان از موفقيت اجراي طرح تاپ گفت (خبر)
 واقعيت‌هاي ايران غير قابل انكار است (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي پايان يافت (خبر)
 گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد (خبر)
 ابراهیمی ترکمان: تعمیق روابط ایران و الجزایر همبستگی امت اسلامي را به دنبال دارد (خبر)
 با فرهنگ ایران احساس قرابت فراواني دارم (خبر)
  توسعه گفت‌وگوها با ادیان مختلف در دستور کار قرار دارد/ظرفیت توسعه همکاری های فرهنگی ایران و اروپا (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان: جهالت مدرن عدم توجه به باطن دين است/ علاج غفلت‌زدگي توجه به عقلانيت/ زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع/ مشروعيت بخشي افراط‌گرايان به انگيزه خشونت (خبر)
 تلاش ايران براي معرفي اسلام حقيقي قابل تقدير است (خبر)
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان در رُم برگزار مي‌شود (خبر)
 تداوم گفت‌وگوهاي ديني منجر به شناخت اسلام حقيقي مي‌شود (خبر)
 دهمين اجلاس گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت ارتدوكس به پايان رسيد (خبر)
  برگزاري دومين روز از دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (خبر)
  تعامل با 30 كليسا از دستاورد گفت‌وگوي‌هاي اسلام و مسيحيت است (خبر)
 منتسب کردن افراط‌گرايان به ادیان اشتباهی بزرگ است/ تروریسم فاقد چهره انسانی (خبر)
  دبيرخانه دايمي بخش بين‌الملل جشنواره امام رضا (ع) راه‌اندازي شد/ جشنواره امام رضا (ع) در 77 كشور (خبر)
 «روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران» افتتاح شد (خبر)
 ايران دروازه ورود تايلند به مبادلات فرهنگي در منطقه است (خبر)
 برگزيدگان دومين جايزه جهانی اربعين معرفی شدند (خبر)
 ايران و هند گفت‌وهاي فرهنگي خود را آغاز مي‌كنند (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايشگاه «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 60 كشور ميزبان جشن انقلاب/ اعزام 160 هنرمند/ توزيع 290 بسته فرهنگي (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است (خبر)
 مراسم اربعين حسيني در هالکالی استانبول (خبر)
 عباس خامه‌يار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي شد (خبر)
 نخستين نشست ستاد بين‌الملل «مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام» برگزار شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: دین اجازه استخراج قرائت‌هاي خشونت‌آمیز را نمی‌دهد (خبر)
 از خواهرخواندگي شهرهاي ايران و الجزاير تا تعامل فرهنگي دو ملت (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت كيومرث اميري را تسليت گفت (خبر)
 تجديد ميثاق رئيس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي انقلاب با 450 برنامه متنوع در خارج از كشور (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي رايزني‌هاي فرهنگي را مأمور تبيين محورهاي پيام ولي امر مسلمين جهان كرد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: به دنبال پژوهش هاي تاثير گذار و كاربردي در خارج از كشور هستيم (خبر)
 ساختمان جديد رايزني فرهنگي ايران در لبنان بازگشايي شد (خبر)
 رئيس و معاونين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با دكتر ولايتي ديدار كردند (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت مرحوم محسن سليماني را تسليت گفت (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 پیام تسلیت ابراهيمي‌تركمان در پي درگذشت خلیفه طریقه مریدیه سنگال (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.