English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

نگاهی به فرهنگ عزاداری شیعیان بنگلادش؛

روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است

روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی و سراسری است علاوه برآن، دستگاه‌های دولتی نسبت به عاشورا احترام قایل‌اند و برای عزاداران سراسر کشور، پوشش امنیتی را تأمین می‌کنند.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از خبرگزاری مهر،  قبل از ورود به بحث فرهنگ عزاداری در بنگلادش، آشنایی مختصری با گرایش‌های مذهبی و عقیدتی مسلمانان این کشور لازم است. بنگلادش با /۱۶۰ میلیون نفر جمعیت در همسایگی کشور بزرگ هند قرار دارد. از میان این جمعیت، حدود ۹۰ % مسلمان هستند که می‌توان گفت همه آنان اهل سنت حنفی مذهب‌اند. تعداد جمعیت شیعه این کشور تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حدود هشت هزار نفر بود. تقریبا نیمی از آنان در شهر داکا با مرکزیت حسینیه دالان زندگی می‌کردند. حسینیه دالان، مجموعه ساختمانی است که قدمت آن به بیش از۴۵۰ سال قبل باز می‌گردد که به دست نواب سراج الدوله آخرین نواب سرزمین بنگال ساخته شده بود. بقیه شیعیان به طور متفرقه در چند نقطه از شهرستان‌های جنوبی مانند ساتکیرا، کولنا، خالصپور، جیسور، ناراییل و چیتاگنگ و تعدادی نیز در منطقه شمالی در شهرستان‌های سیلهت و رنگپور و سیدپور زندگی می‌کردند.

اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، و در سه دهه اخیر، تعداد شیعیان در این کشور افزایش یافته و هر چند که آمار دقیقی ازآن در دسترس نیست اما تعداد آنان از۲۰ تا ۴۰ هزارنفر برآورد می‌شود.

حدود نیمی از جمعیت شیعیان بنگلادش را شیعیان مستبصر تشکیل می‌دهند. تلاش‌های مبلغان بومی، طلاب بنگلادشی اعزامی از حوزه علمیه قم، فعالیتهای فرهنگی رایزنی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در داکا و حضور پر برکت نماینده پيشين مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله شاهرخی خرم آبادی (قدس سره) در افزایش جمعیت شیعه نقش موثری داشته است. با پذیرش مذهب شیعه توسط مستبصرین، شهرستا‌ن‌های جدیدی در طومار مناطق شیعه نشین اضافه گردید، از قبیل شهرستان‌های سرسا، باگورا، دیناجپور، غازیپور، ژینایداه، ناتور و غیره.

فرهنگ عزاداری شیعیان سنتی وقدیم

در مناطقی که شیعیان اصیل و قدیمی زندگی می‌کنند از قدیم مسجد و حسینیه داشته‌اند. تنها مشکلی که گریبانگیر آنان بود نداشتن ذاکر و روحانی بود. لذا افرادی که روحانی نبوده اما مطالعاتی مختصر در زمینه تاریخ واقعه عاشورا داشتند به منبر رفته و مجالس محرم را برگزار می‌کردند. در این مجالس، مقتل خوانی از متن کتابی که «پوتی» نام داشت مرسوم بوده است. در مواردی، برخی از ذاکران از آن سوی مرز (هند) در ایام محرم به بنگلادش می‌آمدند. فرهنگی که شیعیان قدیم برای عزاداری حسینی داشتند غالبا متأثر از فرهنگ عزاداری هند بود. زنجیرزنی خونین و قمه‌زنی، عنصر اصلی این فرهنگ به شمارمی رود. در روزهای پنجم، هفتم و دهم محرم، دسته‌های عزاداران در خیابان‌ها به راهپیمایی یا به تعبیر محلی، جلوس راه می‌اندازند. بعضی از این مناطق زمین خاصی را بنام «میدان کربلا» دارند و دسته‌های عزا از حسینیه ها حرکت نموده پس از عبور از خیابان‌های مورد نظر، در میادین کربلا پایان می یابد. دولت با استقرار نیرو های امنیتی در طول مسیر حرکت هیأت، عزاداران را مورد حمایت قرار می‌دهد.

مراکز مهم برگزاری مراسم عزاداری دربنگلادش

 اکنون به شرح مناطقی که شیعیان اصیل داشته و از قدیم الایام به این روش عزاداری برگزار می‌کنند می‌پردازیم:

در داخل شهر داکا در پنج نقطه :
حسینیه دالان – پالتن- محمدپور- مُغ بازار- میرپور.

در رایزنی فرهنگی كشورمان نیز از سال‍‌های گذشته در ایام محرم فرش عزا گسترده می‌شد و جمعی از شیعیان شرکت می‌نمودند. سال به سال تعداد شرکت کنندگان در مجالس رایزنی رو به افزایش بود. اما از دو سال پیش ترجیح داده شد که این مراسم به خارج رایزنی نقل مکان کند تا برگزارکنندگان آن، هویت بومی خود را حفظ کنند، ضمن آنکه رایزنی کما کان مساعدت‌های خود را در برگزاری این مراسم ادامه داده است. بنابراین، مراسم رایزنی به حسینیه «تزگاون» که از املاک خانواده تاجر بزرگ شیعه در بنگلادش موسوم به «خانواده اصفهانی» می‌باشد، منتقل شد.

در شهرستان‌های جنوبی :

نورنگر- دباتا- پارولیا- مرکز شهر ساتکیرا- خالصپور- مرکز شهر کولنا- شنهاتی- حسینیه مورلی- حسینیه براندیپارا- گوبرابازار، مسجد جامعه ناراییل- هالی شهر- چیتاگنگ- و غیره.

در شهرستان‌های شمالی :
سیدپور- رنگپور- سیلهات مولوی بازار و غیره.

فرهنگ عزاداری شیعیان درماه محرم

در هر کدام از این مناطق از ۱۰ الی ۲۵۰ خانوداه شیعی اصیل زندگی نموده و در ایام محرم مراسم عزاداری برپا می‌کنند. از آغاز محرم حسینیه‌های خود را با نصب پارچه‌های سیاه، سیاه پوش نموده و خودشان نیز لباس سیاه می‌پوشند. در مسیر ورودی محله شیعیان نیز دروازه‌ای موسوم به «شهیدان کربلا» ساخته شده و تا چهل روز برپا می‌ماند. عَلَمی را هم به اهتزاز در می‌آورند بیاد حضرت عباس علمدار که تا آخر محرم افراشته می‌ماند. نمادی از مرقد مطهّر حضرت سید الشهداء بنام «تعزیه» و نماد دیگری از تابوت شهیدان درست نموده و در مسیر دسته های عزا به همراه خود حمل می‌کنند. در بعضی مناطق، شیعیان در این چند روز در خانه‌های خود از مصرف ماهی، گوشت، روغن، عدس ومواد برتر خوراکی، از خوابیدن بر روی تخت و جایگاه آرام خودداری ورزیده، و به علامت عزادار بودنشان، زندگی بسیار ساده ای را اختیار می‌کنند.

برای پذیرایی از مهمانان مجالس عزا، غذای نسبتا ساده تری تهیه می‌گردد. هر خانواده‌ای در حد توان خود به نیت تبرک از شهدای کربلا در هزینه‌های مجالس عزا سهیم می‌شوند. البته روز عاشورا پذیرایی مفصل‌تری در نظر گرفته می‌شود. در این روز، حاجت‌مندان زیادی به امید گره‌گشایی مشکلات خود نذر نموده و از عزاداران پذیرایی می‌کنند. شیعیان اردو زبان که غالب آنان در اطراف حسینه دالان و دیگر حسینیه‌های شهر داکا زندگی می‌کنند در روز عاشورا بعد از اتمام مراسم عزاداری از عزاداران پذیرایی می‌کنند.  

از این مراسم خاص، به «فاقه شکنی» یاد می‌شود. علاوه برآن، بعضی از خانواده‌ها، در روز هشتم در خانه‌های خود، نذر حضرت ابو الفضل برگزار و با غذا و میوه خاصی از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

در  حسینیه ها در شب‌های دهه اول محرم، مجالس عزا و سینه زنی بر پا می‌گردد. در روز عاشورا درطول روز مجالس عزا، سینه زنی و راهپیمایی دسته‌های عزاداران بر پا است. در بعضی از این حسینیه‌ها مثل حسینیه دالان و شیعه مسجد محمد پور که هر دو در داخل شهر داکا قرار دارد، تا چهل روز مجالس عزا ادامه دارد.

نقش طلاب ومبلغان بنگلادشی

بر اثر فعالیت‌های طلاب بنگلادشی اعزامی ازحوزه علمیه قم و مبلغان بومی در چند سال اخیر، ضمن آنکه تعداد پیروان مذهب شیعه در مناطق مختلف افزایش یافته است، فرهنگ عزاداری نیز چهره پاکیزه تری به خود گرفته است.

به تدریج از زنجیرزنی‌های خونین و قمه‌زنی‌ها کاسته شده و کیفیت مجالس از لحاظ محتوایی غنی‌تر شده است. طی سال‌های اخیر، کتاب‌های زیادی در تببین نهضت حسینی و عاشورا به زبان بنگلا ترجمه و به چاپ رسیده است مانند کتاب حماسه حسینی استاد شهید مطهری، نفس المهموم شیخ عباس قمی، لهوف سید بن طاووس و غیره که تمام این‌ها در بهبودی محتوایی فرهنگ عزاداری در بنگلادش تأثیر بسزایی داشت است. طلاب فارغ‌التحصیل از حوزه علمیه قم در حسینیه‌ها و مساجد مستقر شده و طلاب شاغل نیز در این ایام به نقاط مختلف اعزام می‌شوند. آنان با بیان صحیح و مستدل، چهره واقعی نهضت عاشورا را برای مردم تبیین می‌کنند. در نتیجه، فرهنگ عزاداری بین شیعیان کشور بنگلادش تا حد زیادی متحول شده است.

در بعضی از مناطق، توسط شیعیان مستبصر نیز حسینیه هایی ایجاد شده است که در ایام محرم مراسم عزاداری بر پا می‌کنند. مانند باگورا، سرسا، خایرپوکور، غازیپور، گهوراگات، کوشالیا و غیره. در میان این مناطق،  سرسا و باگورا بیشترین تعداد شییعان مستبصرین را دارد و مراسم عزاداری گسترده تری در آن جا برگزار می شود.

مراسم سوگواری شهدای کربلا درسال جاری

به لطف خداوند، امسال نیز در تمام مناطقِ شیعه‌نشین مراسم عزاداری به خوبی منعقد گردید. تا آنجا که اطلاعات در دست است، هیچ حسینیه‌ای خالی از ذاکر و یا روحانی نیست. امسال در حسینیه مغُ بازار داکا یکی از ذاکرین از هند دعوت شدهاست. در حسینیه دالان بزرگترین مجالس سوگواری محرم بر پا می گردد. در کنار آن در حسینیه "تزگاون شهر داکا با حمایت رایزنی فرهنگی و با مشارکت و همکاری تعدادی از شیعیان محلی برنامه عزاداری دیگری برپا است که اغلب شرکت‌کنندگان را مستبصرین تشکیل می‌دهند. رایزن فرهنگی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، گوهر رضوی مشاور امور بین‌الملل نخست وزیر بنگلادش در این مراسم و محافل عزاداری دیگر نیز شرکت می‌کنند. محمد عبد القدوس از طلاب حوزه علمیه قم در این حسینیه سخنرانی می‌نمود.

خبرهای رسیده از شهرستان‌ها حاکی از این است که در همه حسینیه‌های قدیم و جدید از شب اول محرم تا شب یازدهم مراسم عزاداری برگزار شده ‌است. دو روز پیش رييس پلیس شهر داکا به اتفاق رئیس بخش اطلاعاتی و دیگر مقامات امنیتی از حسینیه دالان بازدید نمود و وضعیت امینتی را از نزدیک مورد بررسی قرار داد. بعد از آن در کنفرانس خبری که در داخل محوطه حسینیه دالان با خبرنگاران داشت به صراحت اعلام نمود که نیروهای امنیتی دولت، همه مراسم عزاداری محرم را زیر پوشش امنیتی کامل قرار خواهد داد. و خدا را شکر با تدابیر اتخاذ شده، تاکنون هیچ رخداد امنیتی در مراسم عزاداری شیعیان بنگلادش گزارش نشده است.

مراسم عزاداری درسفارت جمهوری اسلامی ایران

امسال نیز مانند سال‌های قبل، همزمان با برپایی مراسم سوگواری شهدای کربلا در نقاط دیگر داکا، مراسم عزاداری در محل نمازخانه سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز برپاشد. این مراسم به مدت ۴ روز از هشتم تا دهم محرم ادامه داشت. علاوه بر اعضای سفارت، رایزنی و خانواده‌هایشان، تنی چند از ایرانیان مقیم و برخی افراد بنگلادشی و بویژه دانشجویان ایرانی که تعدادشان حدود ۴۰ نفر می‌باشد در این مراسم حضور می‌یافتند. قراأت زیارت عاشورا، سخنرانی حجت الاسلام واعظی سفیر جمهوری اسلامی ایران و نوحه‌خوانی وسینه زنی دراین مراسم برپا بود.

فرهنگ عاشورا در بین اهل سنت :

مسلمانان اهل سنت که اکثریت قاطع جمعیت کشور بنگلادش را تشکیل می‌دهند، از لحاظ خط و مشی وگرایش مذهبی خود به چند دسته تقسیم می‌شوند:

اهل سنت ( حنفی مذهب با گرایش سنتی)
اهل سنت (حنفی مذهب با گرایش سلفی)
اهل سنت (حنفی مذهب با گرایش صوفیه سنتی)
اهل سنت (حنفی مذهب با گرایش صوفیه سلفی)
هر یک از این دسته ها در برخورد با ماه محرم و موضوع عزاداری، موضع خاص خود را دارند.

 دسته اول با اینکه از پیروان مذهب حنفی اهل سنت می‌باشد، ولی نسبت به اهل بیت (ع) و پنج تن پاک، ارادات و احترام می‌ورزند. بعضی از آنان در روز عاشورا در هیأت و دسته‌های شیعه شرکت نموده و جهت برآورده شدن حاجات خود به پیشگاه امام حسین (ع) نذر می‌کنند. بزرگنرین اجتماع این دسته از اهل سنت در حسینیه دالان دیده می‌شود که بالغ بر دهها ها هزار نفر می‌باشند. اساسا شب عاشورا و روز عاشورا منطقه حسینیه دالان در اختیار اهل سنت های این دسته  قرار می‌گیرد و در روز عاشورا نیز این افراد در کنار شیعیان در موکب عزاداری که مسیر خاصی را در خیابان طی می‌کند حضور دارند.
اما دسته دوم که بیشتر از قشر تحصیل کرده هستند بر اثر تبلیغات منفیِ عوامل وهابی و اهل حدیث، عزاداری در روز عاشورا را بدعت دانسته و به همین سبب، شیعه را خارج از دین اسلام می‌پندارند. قابل ذکر است که این رویه تا دو سه دهه پیش، در بین مسلمانان اهل سنت این کشور وجود نداشته است.

پیش قراول فکری این دسته، علمایی هستند که در عربستان سعودی تحصیل نموده و پس از بازگشت به کشور، در مساجد و مراکز اسلامی و نیز در شبکه‌های تلویزیونی جا باز نموده اند و در این برنامه‌ها به تبلیغ علیه شیعه می‌پردازند. آنان با بیان حوادث تاریخی انبیای گذشته، به دنبال چشم پوشی  از اهمیت روز عاشورا و واقعه شهادت سید الشهداء (ع) می‌باشند. آنان فقط بر روزه‌داری در عاشورا تأکید و مردم را به تهیه غذاهای  خوب در این روز و پوشیدن لباس نو حتی برگزاری مراسم ازدواج در این روز توصیه می کنند. تحلیل گران مذهبی در مقالاتی نوشته اند که بر اثر این گونه تبلیغات، مسلمانان اهل سنت در بنگلادش، بیشترین صدمه را از لحاظ احساسات مذهبی دیده‌اند. زیرا آنان حتی واقعه شهادت امام حسین (ع) را به تحلیل‌های انحرافی می‌کشانند و چه بسا خود امام حسین را نیز متهم می‌کنند. گرچه تعداد این دسته از مسلمانان اهل سنت هنوز به اندازه دسته اول نرسیده است، اما متأسفانه نفوذ آنان در مساجد و مراکز و رسانه ها قویتر از دسته اول می باشد. اساسا این گروه از مسلمانان اهل سنت، با نام های اهل حدیث و یا نام‌های دیگر، جدای از اهل سنت سنتی،  هویت مستقلی از خود بروز می‌دهند. افراد حزب جماعت اسلامی بنگلادش نیز با این دسته هستند. امسال انجمنی در سطح ملی، توسط تعدادی از علمای ذی نفوذ اهل سنت با نام «انجمن جشن سال نوی هجری» در داکا تشکیل شد. آنها قصد دارند حلول سال نو هجری را همانند دیگر سال‌های نو، با جشن و مراسم شادمانی و فرهنگی برگزار کنند.

دسته سوم اهل سنت (حنفی مذهب با گرایش صوفیه سنتی) می‌باشند. تعداد آنان در بنگلادش تقریبا ۵۰ % از کل جمعیت مسلمانان اهل سنت را دربر می‌گیرد. چون آنان مرید پیرهای نحله صوفیه خود هستند و هر یک از این پیرها، سلسله خود را به اهل بیت منتسب می‌دانند، لذا در مراکز موسوم به دربار شریف و خانقاه‌های خودشان به یاد شهدای کربلا در ایام محرم مراسمی دارند. گرچه فرهنگ آنان با فرهنگ شیعه یکسان نیست، ولی نسبت به شهیدان کربلا علاقه نشان می‌دهند و اشک می‌ریزند. پیرهایی که با طریقت قادریه و چیشتیه مرتبط هستند در این دسته قرار دارند. در روز عاشورا آنان سیاه‌پوش می شوند و با پرچم‌های سرخ به راهپیمایی می‌پردازند. چند مورد از مهمترین دربار شریف های پیران صوفیه ذیلا ذکر می‌شود:

غارپارا امامباری دربار شریف در مانیک گنج
راجباری میدینی پور دربار شریف
سلطان شی دربار شریف در سیلهت
هوبیگنج دربار شریف

مولوی بازار دربار شریف
دولت باری دربار شریف در بی باریا
شاه امانت الله دربار شریف در چیتاگنگ
ولی تولا لطیفیه دربار شریف
ابو الولایی دربار شریف در کیشور گنج
صبوریه دربار شریف در کومیلا
بی باریا پاک پنجتن دربار شریف

در بعضی از دربار شریف‌ها اجتماع تعداد جمعیت عزادار در روز عاشورا از ۵۰ هزار نفر تجاوز می‌کند. آنان به روش خود سینه می‌زنند، نوحه می‌خوانند، پرچم‌های سرخ با خودشان حمل می‌کنند، یک پارچه سرخ هم روی پیشانی‌ها مي‌بندند. شب عاشورا را با نماز و عبادت می‌گذرانند، روز عاشورا تا عصر آب نمی نوشند.

اخیرا بنیادی توسط بعضی از این پیران صوفیه تشکیل شده بنام بیناد محبین اهل بیت (ع). برخی از پیرهای بزرگ این بنیاد، با جمهوری اسلامی ایران از جمله مجمع جهانی اهل بیت (ع) نیز میانه خوبی دارند. دربار شریف هایی که زیر نظر این بنیاد قرار دارند در ایام محرم برنامه‌های عزاداری منسجم‌تری برگزار می‌کنند.

تشکیلات دیگری از پیران در شهرستان راجشاهی بوجود آمده است. آنان بمنظور برگزاری عاشورا، یک روز را به نام «روز جهانی شهید» نام‌گذاری کرده‌اند. آنان در این روز پس از انجام راهپیمایی در میدان دانشگاه راجشاهی جمع می‌شوند. در این اجتماع شخصیت‌های علمی و دانشگاهی در اهمیت روز عاشورا سخنرانی می‌کنند.

یکی دیگر از مراکزی که در ایام محرم برنامه مفصل‌تری دارد «احمدیه فاضل مدرسه» در چیتاگنگ می باشد. این مدرسه زیر نظر صوفی میزان‌الرحمن، یکی از بازرگانان و صنعت گران برجسته کشور قراردارد. در طول دهه اول ماه محرم در صحن بزرگ مسجد جامع بیت الفلاح چیتاگنگ اجتماع بزرگی بر پا می‌شود و علما و دانشمندان از داخل و خارج کشور در این اجتماع در خصوص محرم و عاشورا سخنرانی می‌کنند.

امسال هم آنان برنامه دارند. اما دسته چهارم  از مسلمانان اهل سنت  که حنفی مذهب و با گرایش صوفیه سلفی می‌باشد، آنان نیز متأثر از افکار وهابی هستند و با شیعه و اهل بیت میانه خوبی ندارند. پیرانی که از دیوبند تعلیم دیده‌اند بیشتر در این دسته قرار می‌گیرند. مدرسه بزرگ «هات هزاری» در چیتاگنگ که مولانا مفتی احمد شافی، رهبری این جمعیت را بعهده دارد شدیدا با عزاداری مخالفت می‌ورزند و این کار را بدعت می‌دانند. در بنگلادش تعداد زیادی مدارس دینی وجود دارد که با سیستم آموزشی موسوم به «مدارس قومی» اداره می‌شود. مفتی شافی رهبر بزرگ آنان است. لذا طلاب و علمایی که از این مدارس فارغ التحصیل می‌شوند، نسبت به شیعه و مجالس عزاداری نفرت عجیبی دارند. عناصر وهابیت و آل سعود هم بیشتر روی آنان سرمایه گذاری می کنند و تعصب ضد شیعی در میان مردم مسلمان این کشور را تبلیغ می‌کنند.

رویکرد دولت بنگلادش به عزاداری شیعیان

روز عاشورا دربنگلادش تعطیل رسمی و سراسری است. رييس جمهور و نحست‌وزیر و خانم خالده ضیاء رهبر حزب مخالف دولت، به مناسبت این روز حماسی پیام صادر نمودند که در رسانه ها منعکس شد. برخی مقامات دولتی در آئین‌های سوگواری که در روز عاشورا بویژه ازسوی پیرهای اهل سنت برپا می‌شود حضوریافته و سخنرانی می‌کنند. امسال نیز وزیر اطلاع رسانی بنگلادش، میهمان ویژه مراسم عاشورا برگزار شده ازسوی پیرمانیک گنج بود. علاوه برآن، دستگاه‌های دولتی نسبت به عاشورا احترام قایل‌اند. آنان برای عزادارن سراسر کشور، پوشش امنیتی را تأمین می‌کنند. ازصاحب‌نظران دعوت می‌کنند تا تاریخ واقعه کربلا را تبیین کنند. در مساجد و مراکز دعا و مناجات ویژه‌ای بیاد شهدای کربلا برگزار می‌شود. حال و هوای عمومی مسلمانان غمبار و غمناک می باشد. حتی آنانکه قایل به بدعت هستند نیز، علنا جرأت پیدا نمی‌کنند واکنشی نشان دهند و سکوت اختیار می‌کنند.

بازتاب ایام سوگواری امام حسین (ع) دررسانه‌ها

 درسال جاری، مراسم ماه محرم در رسانه‌های بنگلادش نیز با بازتاب خوبی همراه بود. در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی دولتی و بعضا خصوصی، شب عاشورا و روز عاشورا برنامه‌های کاملا احترام آمیز نسبت به شهدای کربلا پخش شد، امسال نیز شبکه‌های تلویزیونی، از مراسم سوگواری روز عاشورا در داکا, گزارش وفیلم منتشر ساختند. علاوه برآن، روزنامه‌ها، مقالات و سرمقاله‌های متعددی در توصیف واقعه کربلا و تبیین هدف قیام امام حسین (ع) همراه با تصویر از مراسم منتشر ساختند. البته همزمان با این اقدامات مثبت، یکی از روزنامه‌ها مقاله‌ای را از یک دانشجوی دانشگاه راجشاهی منتشر نمود که همراهی مسئولان دولت با سوگواران حسینی را مورد انتقاد قرار داده و از آئین عزاداری عاشقان حسینی به عنوان بدعت‌های غیر اسلامی یاد کرده بود.  

ارسالي از رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش


١٦:٠٥ - 1396/07/10    /    شماره : ٦٨٦٩٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه « كودك و نوجوان » در بنگلادش (خبر)
خبرهاي مهم
بزرگداشت خیام نيشابوري در باکو
گسترش همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی اردبیل و جمهوری آذربایجان
بازدید دانش‌آموزان مدرسه سباستاتسی ارمنستان از مسجد کبود ایروان
برگزاري همایش بین‌المللی «جایگاه اسلام در کشور سکولار» در قرقيزستان
جشن الفبای زبان فارسی در مزارشریف افغانستان
توسعه روابط ايران و بلغارستان در حوزه گردشگري و صنايع دستي
برگزاری کنفرانس «اقبال و بلوچستان» در پاکستان
همایش مقاومت در برابر عادی‌سازی روابط با صهیونیستم در سوريه برگزار شد
تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا
برگزاری سمینار بین‌المللی ادبیات در اندونزی
گسترش روابط علمی و فرهنگی ایران و تایلند
بازدید رایزن فرهنگی ایران از موزه قوم‌شناسی صربستان
انتشار کتاب «امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی» به زبان انگلیسی
شرکت رایزن فرهنگی ایران در سومین نمایشگاه هنرهای دیجیتال عمان
تشکیل ستاد بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در یونان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.