English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

ايران‌شناسان روس و ترك از علاقه به سرزمين كهن پارسي گفتند؛

ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر

ايران‌شناسان جوان از كشورهاي روسيه و تركيه كه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ششمين دوره ايران‌شناسي در تهران شركت‌ كرده بودند، با حضور در اين سازمان از علاقه بسيار خود به ايران، گفتند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جمعی از اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌هاي تركيه و روسيه كه به مطالعات در خصوص ايران‌شناسي همت گماشته‌اند، به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مسكو و آنكارا، به منظور شركت در ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایران‌شناسي، به كشورمان سفر کردند. آخرین روز حضور این هیأت دانشگاهی در ایران (شنبه اول مهر) فرصتی فراهم شد تا با آنها درباره ایران‌شناسی و تاریخ‌ باستان و معاصر ایران به گفت‌وگو بشنیم که حاصل آن در ادامه منتشر می‌شود.

این نشست با حضور عايشه گل فيدان، استاد و دانشجوي مقطع دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه آنكارا، پاولا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگي از شهر مسكو، ديانا آديرخايوا، دبير انجمن ايران‌شناسان جوان روسيه، نيكيتا فيلين، استاد دانشگاه دولتي علوم انساني روسيه، ايرج  بايف، رييس انجمن ايران‌زبانان در روسيه، موسي بالجي، عضو هيأت علمي دانشگاه كريپ‌كالا تركيه، الكساندر خادونوف، دانشجوي مقطع دكتري رشته سياست و تاريخ دانشگاه دولتي مسكو و اسماعيل عبادولين، پژوهشگر و مترجم روس، برگزار شد.

اهميت ايران‌شناسي در آناتولي تركيه / نگارش منابع تاريخي ايران و تركيه به زبان فارسي

در ابتداي اين نشست، با توجه به تمدن بسیار کهن ايران و وجود نشانه‌های تمدن آن در 7 هزار سال پیش،  این سؤال مطرح می‌شود که چرا ایران‌شناسی اهمیت فراوانی دارد؟ خانم عايشه گل فيدان، استاد و دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه آنكارا در اين باره مي‌گويد: «اساتيد ایران‌شناسي همواره به اين موضوع تأكيد مي‌كنند كه زبان فارسي، تنها زبان يك منطقه‌ نيست؛ بلكه همگان در اقصي نقاط دنيا مي‌توانند از آن بهره بگيرند. به همين دليل است كه بنا بر اهميت ايران‌شناسي، تعداد بسياري از منابع و كتاب‌هاي تاريخ ايران و تركيه در منطقه آناتولي به زبان و ادبيات فارسي نگارش شده است.»

وي در ادامه با اشاره به علاقمندي خود به تاريخ و روابط مشترك بين ايران و تركيه، ادامه مي‌دهد: «دليل اصلي گرايش من به ايران‌شناسي، علاقه وافر به تاريخ مشترك دو كشور و وجود منابع دقيق و جامع در اين زمينه است.»

اين استاد دانشگاه همچنين با اذعان اينكه قدمت و سابقه دیرینه ایران شایسته تأمل است، مي‌گويد: «تحصيل در رشته ايرا‌ن‌شناسي بسيار جذاب است؛ زيرا با تاريخ كهن ايران‌زمين آشنا مي‌شويم و درمي‌يابيم كه این تمدن در دوران طولانی مدت چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام، همچنان جریان خود را حفظ کرده و به حیات مستمر و طولانی خود ادامه داده است.»

عايشه گل فيدان سپس با بيان اينكه ایران‌شناسان برای ما جایگاه ویژه‌ای دارند، ادامه می‌دهد: «تخصص و علمي كه ايران‌شناسان از آن برخوردارند، حيرت‌انگيز است؛ چراكه ایران‌شناس اگر بخواهد در زمینه فرهنگ، تاریخ و تمدن ایرانی تحقیق، پژوهش و واكاوي کند؛ با سرچشمه‌های کهن تاریخ این کشور روبه‌رو خواهد بود.»

وي در بخش ديگري از سخنانش با شرح اينكه حرفه ايران‌شناسي، حرفه‌اي سخت و جدي است، مي‌گويد: «قبل از اينكه در اين مسير گام‌هاي اصلي را بردارم، مطالعه ايران‌شناسي سخت نبود؛ ولي رفته رفته دريافتم كاري بس دشوار است و اين مطالعه نيازمند تأمل و دقت بسياري است.»

براي آنكه بدانيم نظر ايران‌شناسان تركيه درباره مشاهير مشترك تاريخي چيست، از او مي‌پرسيم؛ مولانا ايراني است يا تركيه‌اي؟ بدون درنگ پاسخ مي‌دهد: «قبل از هر چيز بايد تأكيد كرد كه نمي‌توان بدون شناخت مولانا، آثار او را درک کرد. با اين حال ما نمي‌گوييم مولوي ايراني است يا تركيه‌اي؛ بلكه او را يك ارزش بزرگ جهاني مي‌دانيم و معتقديم؛ آثار مولانا برای عموم جهانیان است.»

تاريخ جهان را بايد به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تقسيم‌بندي كرد

نيكيتا فيلين، استاد رشته علوم سياسي و تاريخ دانشگاه دولتي علوم انساني روسيه هم درباره علل گرايش خود به ايران‌شناسي بيان مي‌كند: «زمانيكه دانشجوي سال اول علوم سياسي بودم، به تاريخ ايران علاقمند شدم و همين امر باعث شد تا در سال دوم تحصيل، رشته ايران‌شناسي را انتخاب كنم تا با جذابيت‌هاي اين كشور اسلامي بيش از پيش آشنا شوم.»

وي در ادامه با اذعان اينكه تاريخ كهن ايران هميشه جذابيت داشته است، ادامه مي‌دهد: «در بررسي و مطالعه تطبيقي تاريخ باستان و معاصر ايران‌زمين، هميشه يكي از مواردي كه مورد توجه محققان بوده، شيوه زندگي مردم و شناخت چگونه زيستن آنان است. اسناد و مدارك ملموس به جاي مانده از دوران قديم و حتي معاصر در اين خصوص، بسيار جذاب است.»

نيكيتا فيلين در ادامه ضمن اظهار علاقمندي خود به انقلاب اسلامي ايران با مروری به مهم‌ترین دستاوردهای جمهوري اسلامی، مي‌گويد: «تا قبل از انقلاب اسلامی، ایران در عرصه تولید، علم و دانش، فاقد جایگاه جهانی بود و تولیدات تکنولوژیکی آن نیز بسیار محدود بودند؛ اما پس از انقلاب اسلامي با ورود موفقیت‌آمیز و همزمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصه علوم جدید، دانشمندان موفق ايراني در ردیف دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفتند و سطح ايران را در بحث توليد علم و پيشرفت‌هاي علمي، بسيار بالا بردند.»

اين استاد تاريخ سخنان خود را با بيان اينكه «انقلاب اسلامي سرآغاز تحولات بزرگ تاريخ و تمدن جهان است»، اينگونه پايان مي‌دهد: «شخصيت کم‌نظير معنوی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی امام خميني دليل اصلي ظهور و پيروزي انقلاب اسلامی بود. اين انقلاب نه تنها روح تازه‌ای در کالبد اسلام دمید؛، بلکه امیدها برای احیاي مجدد معنویات در جهان را قوت بخشيد. معتقدم تاريخ جهان را بايد به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تقسيم‌بندي كرد و به همين دليل، محبوب‌ترين چهره و شخصيت در تاريخ ايران براي من، امام خميني است. مردي كه با تمام رهبران دنيا متفاوت است و در دوره معاصر، اولين انقلابي كه سوسياليستي نبود را رهبري كرد.»

منشور كوروش؛ بزرگ‌ترین نشانه‌های فرهنگ و تمدن كهن ايران

ايرج بايف، استاد دانشگاه و رييس انجمن ايران‌زبانان روسيه، ديگر ايران‌شناس حاضر در اين نشست بود كه با شرح مختصر از تاریخ ایران از آغاز امپراتوری‌هاي باستان تا به امروز و بيان علاقمندي خود به مطالعه جامعه ايران باستان و معاصر، مي‌گويد: « به تاريخ ايران باستان و معاصر بسيار علاقه دارم؛ زيرا در هر دو مقطع زماني اين كشور اسلامي، خدمات ارزنده علمي، هنري و فرهنگي به جهانيان ارايه شده است.»

وي با اذعان اينكه در زمينه وضعیت ایران باستان و معاصر تحقيق و پژوهش مي‌كند، ادامه مي‌د‌هد: «موضوع دیگری که بحث ایران‌شناسی را در روسيه مهم می‌کند، اوضاع قبل و بعد از انقلاب‌اسلامی و حرف‌ها و پیام‌هاي معنوي اين انقلاب برای جهانیان است.»

ايرج بايف همچنين مي‌گويد: «جامعه ايران باستان و معاصر و تطابق آنها با يكديگر از علاقه‌هاي شخصي من در زمينه ايران‌شناسي است. بايد بگويم كه ايران در تاريخ باستان، بزرگ‌ترين امپراتوري جهان بود كه منشأ خدمات به تمام بشريت بوده است. خيلي از دستاوردهايي كه در زمان امروز داريم از ايران آمده است و نه از اروپا. براي نمونه منشور کوروش، اولين منشور حقوق در تاريخ جهان و یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های فرهنگ و تمدن كهن اين كشور است.»

در این بخش از نشست خطاب به خانم پاولا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگي از شهر مسكو اينطور عنوان مي‌كنيم كه آيا ايران‌شناسي در روسيه، شاخه‌ای مهم از مکتب شرق‌شناسی اين كشور محسوب مي‌شود و ريشه اين تفكر در تاريخ روسيه از كجاست؟ پاولا كه همسري ايراني دارد و از نزديك جامعه و فرهنگ ايراني را مي‌شناسد، مي‌گويد: «ايران‌شناسي از قرون گذشته تاكنون با فراز و فرودهایی در روش، بینش و محتوا تداوم یافته و توانسته است به عنوان مکتبی مهم در عرصه بین‌المللی، خود را در معرض نقد و بررسی قرار دهد. سن پترزبورگ نيز تا پیروزی انقلاب سوسیالیستی شوروی، قطب مهم ایران‌شناسی روسیه با دو قرن سابقه محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه در حال حاضر وضعیت مطلوبی در این حوزه به چشم نمی‌خورد و همواره در حال نوسان است.»

وي مي‌افزايد: «روسیه در سطح بین‌الملل و در بحث ايران‌شناسي بسيار تأثیرگذار است؛ بنابراين بايد در جهت شناخت روس‌‌ها با فرهنگ و تمدن كهن ايراني و رشته ايران‌شناسي، گام‌هاي سازنده‌اي برداريم.»

ايدئولوژي و سياست خارجي ايران پوياست

در بخش ديگري از اين نشست ديانا آديرخايوا، دبير انجمن ايران‌شناسان جوان از شهر تولام روسيه، درباره معرفی صحیح ایران و تمدن ایرانی و اهمیت ایران‌شناسی در روسیه سخن مي‌گويد و جایگاه کارشناسان جوان در تداوم مطالعات این عرصه را مهم ارزیابی مي‌كند.

وي در سخنان خود ضمن اظهار علاقمندي به يادگيري زبان فارسي و سفر مجدد به ايران، بيان مي‌كند: «ايدئولوژي و سياست خارجي ايران بسيار فعال و پوياست. اين كشور اسلامي همواره به دنبال ایجاد آرامش و صلح بوده و همين امر سبب شد تا در خصوص ايران باستان و معاصر (انقلاب اسلامي) مطالعه كنم.»

در ادامه برگزاري اين نشست موسي بالجي، عضو هيأت علمي دانشگاه كريپ‌كالا تركيه، روابط ايران و تركيه را اينگونه شرح مي‌دهد: «ايران و تركيه دو كشور دوست، برادر و همدل هستند و با توجه به تعامل و همكاري‌هاي انديشمندان و فرهيختگان دو ملت، روابط فرهنگي دو كشور به خصوص در زمينه ايران‌شناسي و زبان فارسي، بيش از گذشته در حال توسعه است.»

وي ادامه مي‌دهد: «فرهنگ ايران خواه قبل از اسلام و خواه بعد از اسلام به هم وابستگي دارد و اين تمدن قديمي در قلم و نگارش دانشمندان و ادبيان بزرگي چون عطار، سعدي، مولوي، حافظ و ... كاملاً مشهود است.»

موسي بالجي كه در زمينه پندنامه‌ها و اندرزنامه‌هاي پيش از اسلام تحقيق و پژوهش مي‌كند و چندين عنوان كتاب را به رشته تحرير درآورده است، درباره اهميت زبان فارسي مي‌گويد: «زبان فارسي و فرهنگ ایرانی سرچشمه بی‌پایان است؛ زبان فارسی از آن جایی دارای اهمیت است که علاوه بر ایران در بسیاری از کشورها به خصوص تركيه، این زبان طرفداران بی‌شماری دارد.»

تاريخ ايران جذاب است

الكساندر خادونوف، دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه دولتي مسكو كه علاقه‌ بسياري به جمعيت‌شناسي دارد، درباره جذابيت تاريخ باستان و معاصر ايران و شاخص‌هاي آماري در مرگ و مير در ايران، سخن مي‌گويد. او شيفته علم جمعيت‌شناسي است و سال‌هاست كه در خصوص جمعيت‌شناسي در ايران تحقيق مي‌كند و در اين باره نظرات شگفت‌انگيزي بيان مي‌كند.

مي‌گويد: «تاريخ ايران از اين باب براي من جذاب است كه در آن وقایع مهم و غیرمهم ثبت می‌شوند و با مطالعه زندگی گذشتگان و جامعه امروز، به موضوعات جديدي از بحث جامعه‌شناسي پي مي‌بريم. تاریخ، مربوط به مطالعه گذشتگان و گذشته نیست؛ بلکه مربوط به اتفاقات کنونی هم است از اين رو، در نظر دارم در زمينه ايران‌شناسي به مطالعه تاريخ باستاني و معاصر ايران بپردازم.»

در بخش پایانی نشست، موضوع مسايل فرهنگي و ديني در تاريخ ايران مطرح مي‌شود. اسماعيل عبادولين، پژوهشگر و ايران‌شناس از جمهوری تاتارستان، مسلمانی که رساله دکتری او در مورد پژوهش در حوزه تفکرات شهيد مطهری (ره) است و بارها به ايران سفر كرده است، در اين باره مي‌گويد: «در شرایط امروز جهانی، رسالت اصلي ايران‌شناسان، تبیین اسلام و ترويج فرهنگ عرفاني و معنويات اسلامي به جهانيان به ويژه نسل جوان است. ايران‌شناسان با مطالعه دقيق از تاريخ اسلام در ايران مي‌توانند تأثير بسزايي داشته باشند.»

اين نشست با ابراز اميدواري براي حضور مجدد در ايران از سوي ايران‌شناسان جوان از روسيه و تركيه پايان مي‌پذيرد. ايران‌شناساني كه از نخبگان تحصيلي در دانشگاه‌هاي معتبر كشورشان محسوب مي‌شوند و در تدريس و تحصيل، پنجره‌هاي متعددي به رويشان گشوده است و از ميان اين همه مسيرهاي مختلف، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي را براي ادامه تحصيل، تدريس و فعاليت‌هاي پژوهشي خود برگزيده‌اند.

گفت‌وگو از: مهسا صبوري، جواد شمس

انتهاي پيام/


٠٩:٠٦ - 1396/07/03    /    شماره : ٦٨٦٥١٦    /    تعداد نمایش : ٣٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه بوعلي سينا همدان با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ (خبر)
 تشكيل کمیسیون‌های تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد (خبر)
 پنجاهمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 دانشجوي ايران‌شناسي دانشگاه ايروان: فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران باعث آشنايي من با زبان فارسي شد (خبر)
 دانشجوی هندی زبان فارسی: به کشمیر «ایران کوچک» می‌گویند (خبر)
 سازمان فرهنگ جنايات اخير رژیم صهيونيستي بر عليه ملت فلسطين را محكوم كرد (خبر)
 فارسي‌آموز لهستاني: علاقه‌مند به فرهنگ و رسوم ايرانيان هستم/ دوباره به ایران سفر مي‌كنم (خبر)
 مديون جمهوري اسلامي ايران هستيم (خبر)
 فارسی‌آموز آرژانتینی: تحقیق درباره نگاه اسلام به زن مسلمانم کرد/فارسی زبان تبلیغ انقلاب اسلامی است (خبر)
 بازدید ملكوتي‌تبار از نمایشگاه دائمی هنرمندان خراسان رضوی (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
 فارسي‌آموز بلاروسي: دوره دانش‌افزايي موجب انتقال فرهنگ ايراني ـ اسلامي مي‌شود (خبر)
 فارسي‌آموز هندي: علاقمند به ترجمه آثار شُعراي ايراني هستم (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گسترش زبان فارسی در جهان از وظایف سازمان فرهنگ است (خبر)
 قهرمان سليماني: زبان فارسي، زبان فرهنگ است (خبر)
 حدادعادل: فارسي‌آموزان در بازگشت به کشور خود گزارشگر ایران واقعی باشند (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» آغاز مي‌شود (خبر)
 انتشار نخستين شماره فصلنامه «فرهنگ ملل» (خبر)
 شركت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه الكامپ (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی (خبر)
 سازمان فرهنگ نقش بسزايي در ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی دارد (خبر)
 برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ (خبر)
 برگزاري نشست عفاف و حجاب در سازمان فرهنگ (خبر)
 زبان فارسي، ابزار ارتباطي و فرهنگي با جهان (خبر)
 همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ براي آموزش زبان فارسي در جهان (خبر)
 ديدار هیأت امناي دانشگاه مولانا هند از دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي مشهد (خبر)
 پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در مشهد برگزار مي‌شود (خبر)
 طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند (خبر)
 ايران در زمره ده كشور توليدكننده كتاب در جهان است (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي ايران و آفریقای جنوبی (خبر)
 رسانه‌ها نقش بسزايي در جلوگيري از اسلام هراسی و ايران هراسي دارند (خبر)
 اجراي تئاتر موزیکال ملی جمهوری آذربایجان در تالار هنر (خبر)
  اجرای برنامه ارکستر ملی آذربایجان در اصفهان (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي آذربايجان در تالار وحدت تهران (خبر)
 ابراهيمى‌تركمان: پيوستگى فرهنگى ميراث مشترك ايران و آذربايجان است (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي (خبر)
 هفته فيلم جمهوري آذربايجان در تهران افتتاح شد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از برج ميلاد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ابوالفضل قارايف: ايران و آذربايجان ريشه‌هاى مشترك تاريخى دارند (خبر)
 صالحى‌اميرى: مرز فرهنگي بين ايران و آذربايجان وجود ندارد (خبر)
 نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در فرهنگستان هنر افتتاح شد (خبر)
 فرهنگ به وسیله كتاب به نسل بعدی منتقل می‌شود/ ترجمه كتاب؛ زمینه‌ساز روابط مشترک كشورها (خبر)
 آمادگي جمهوري آذربايجان براي حضور فعال در برنامه‌هاي «تبريز 2018» (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان آغاز تقویت روابط فرهنگی دو کشور است (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان افتتاح مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز جهاني قدس (خبر)
  بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حمايت از سپاه پاسداران (خبر)
 50 سال خاطره يك نسخ‌شناس روسي (خبر)
 اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است (خبر)
 ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محكوميت حوادث تروريستي تهران (خبر)
 اهدای قرآن نفیس طباخ‌ به‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
  ایران پرچمدار وحدت و تنش زدایی است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشتارمردم بی گناه کابل را محکوم کرد (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
 فرهنگ راهبردي سازمان فرهنگ مبتني بر ارزش‌هاي انقلاب است (خبر)
 دانشگاه مذاهب اسلامی جلوه‌اي از تقریبی است (خبر)
  انجمن نسخ‌شناسان در روسيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ايران همواره به دنبال وحدت و تقريب جوامع اسلامي است/ گفتگوي بيناديني ضرورت است (خبر)
 تكفيري‌ها همه جهان را به نام اسلام جعلي تهديد مي‌كنند/نقش بسزاي علما در معرفي اسلام رحماني (خبر)
 اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي گامي عملي براي توسعه روابط دو كشور است (خبر)
 کیفیت آثار افغانستان در نمایشگاه کتاب امسال تحسین‌برانگیز است (خبر)
 فرهنگ ايران علاقمندان زيادي در كره جنوبي دارد/ اعلام آمادگي همكاري ويژه با سازمان فرهنگ (خبر)
 گردهمايي مبلغان غيرايراني در مشهد و قم (خبر)
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا برگزار مي‌شود (خبر)
  مراسم جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 قرابت فرهنگي ايران و بوسني پُر رنگ است (خبر)
 سومين جايزه جهاني اربعين به كار خود پايان داد (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا
برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش
ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ
برگزاري نشست «آداب و رسوم مردم ایران» در عراق
کارگاه آموزشي زن و خانواده در شریعت اسلامی در لبنان
نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود
برگزاری نشست علمي «زبان‌ها و گویش‌های ایرانی» در عراق
نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود
برگزاري مسابقات حفظ قرآن كريم در فيليپين
برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور
پايان نخستين دوره آموزش زبان فارسی در ونزوئلا
معرفی خدمات ایران به جهان اسلام در اوگاندا
نقد و بررسي فيلم سينمايي «نفس» در کابل
کرسی زبان فارسی در پردیس دانشگاه علامه اقبال راه‌اندازي مي‌شود
برگزاري هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیایی در مادرید
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا
  به مناسبت ايام سوگواري سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه‌السلام)، پيروان اهل بيت (ع) در شهرهای میهانگو، ساگانا و نایروبی با عزیمت به شهر ناکورو كنيا به عزاداري پرداختند.

 • عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در غنا
  عزاداري حضرت سيدالشهداء (عليه‌السلام) توسط پيروان اهل بيت(ع) در مسجد اهل بيت در شهر تماله غنا برگزار شد.

 • اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.