English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ايران‌شناسان روس و ترك از علاقه به سرزمين كهن پارسي گفتند؛

ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر

ايران‌شناسان جوان از كشورهاي روسيه و تركيه كه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ششمين دوره ايران‌شناسي در تهران شركت‌ كرده بودند، با حضور در اين سازمان از علاقه بسيار خود به ايران، گفتند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جمعی از اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌هاي تركيه و روسيه كه به مطالعات در خصوص ايران‌شناسي همت گماشته‌اند، به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مسكو و آنكارا، به منظور شركت در ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایران‌شناسي، به كشورمان سفر کردند. آخرین روز حضور این هیأت دانشگاهی در ایران (شنبه اول مهر) فرصتی فراهم شد تا با آنها درباره ایران‌شناسی و تاریخ‌ باستان و معاصر ایران به گفت‌وگو بشنیم که حاصل آن در ادامه منتشر می‌شود.

این نشست با حضور عايشه گل فيدان، استاد و دانشجوي مقطع دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه آنكارا، پاولا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگي از شهر مسكو، ديانا آديرخايوا، دبير انجمن ايران‌شناسان جوان روسيه، نيكيتا فيلين، استاد دانشگاه دولتي علوم انساني روسيه، ايرج  بايف، رييس انجمن ايران‌زبانان در روسيه، موسي بالجي، عضو هيأت علمي دانشگاه كريپ‌كالا تركيه، الكساندر خادونوف، دانشجوي مقطع دكتري رشته سياست و تاريخ دانشگاه دولتي مسكو و اسماعيل عبادولين، پژوهشگر و مترجم روس، برگزار شد.

اهميت ايران‌شناسي در آناتولي تركيه / نگارش منابع تاريخي ايران و تركيه به زبان فارسي

در ابتداي اين نشست، با توجه به تمدن بسیار کهن ايران و وجود نشانه‌های تمدن آن در 7 هزار سال پیش،  این سؤال مطرح می‌شود که چرا ایران‌شناسی اهمیت فراوانی دارد؟ خانم عايشه گل فيدان، استاد و دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه آنكارا در اين باره مي‌گويد: «اساتيد ایران‌شناسي همواره به اين موضوع تأكيد مي‌كنند كه زبان فارسي، تنها زبان يك منطقه‌ نيست؛ بلكه همگان در اقصي نقاط دنيا مي‌توانند از آن بهره بگيرند. به همين دليل است كه بنا بر اهميت ايران‌شناسي، تعداد بسياري از منابع و كتاب‌هاي تاريخ ايران و تركيه در منطقه آناتولي به زبان و ادبيات فارسي نگارش شده است.»

وي در ادامه با اشاره به علاقمندي خود به تاريخ و روابط مشترك بين ايران و تركيه، ادامه مي‌دهد: «دليل اصلي گرايش من به ايران‌شناسي، علاقه وافر به تاريخ مشترك دو كشور و وجود منابع دقيق و جامع در اين زمينه است.»

اين استاد دانشگاه همچنين با اذعان اينكه قدمت و سابقه دیرینه ایران شایسته تأمل است، مي‌گويد: «تحصيل در رشته ايرا‌ن‌شناسي بسيار جذاب است؛ زيرا با تاريخ كهن ايران‌زمين آشنا مي‌شويم و درمي‌يابيم كه این تمدن در دوران طولانی مدت چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام، همچنان جریان خود را حفظ کرده و به حیات مستمر و طولانی خود ادامه داده است.»

عايشه گل فيدان سپس با بيان اينكه ایران‌شناسان برای ما جایگاه ویژه‌ای دارند، ادامه می‌دهد: «تخصص و علمي كه ايران‌شناسان از آن برخوردارند، حيرت‌انگيز است؛ چراكه ایران‌شناس اگر بخواهد در زمینه فرهنگ، تاریخ و تمدن ایرانی تحقیق، پژوهش و واكاوي کند؛ با سرچشمه‌های کهن تاریخ این کشور روبه‌رو خواهد بود.»

وي در بخش ديگري از سخنانش با شرح اينكه حرفه ايران‌شناسي، حرفه‌اي سخت و جدي است، مي‌گويد: «قبل از اينكه در اين مسير گام‌هاي اصلي را بردارم، مطالعه ايران‌شناسي سخت نبود؛ ولي رفته رفته دريافتم كاري بس دشوار است و اين مطالعه نيازمند تأمل و دقت بسياري است.»

براي آنكه بدانيم نظر ايران‌شناسان تركيه درباره مشاهير مشترك تاريخي چيست، از او مي‌پرسيم؛ مولانا ايراني است يا تركيه‌اي؟ بدون درنگ پاسخ مي‌دهد: «قبل از هر چيز بايد تأكيد كرد كه نمي‌توان بدون شناخت مولانا، آثار او را درک کرد. با اين حال ما نمي‌گوييم مولوي ايراني است يا تركيه‌اي؛ بلكه او را يك ارزش بزرگ جهاني مي‌دانيم و معتقديم؛ آثار مولانا برای عموم جهانیان است.»

تاريخ جهان را بايد به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تقسيم‌بندي كرد

نيكيتا فيلين، استاد رشته علوم سياسي و تاريخ دانشگاه دولتي علوم انساني روسيه هم درباره علل گرايش خود به ايران‌شناسي بيان مي‌كند: «زمانيكه دانشجوي سال اول علوم سياسي بودم، به تاريخ ايران علاقمند شدم و همين امر باعث شد تا در سال دوم تحصيل، رشته ايران‌شناسي را انتخاب كنم تا با جذابيت‌هاي اين كشور اسلامي بيش از پيش آشنا شوم.»

وي در ادامه با اذعان اينكه تاريخ كهن ايران هميشه جذابيت داشته است، ادامه مي‌دهد: «در بررسي و مطالعه تطبيقي تاريخ باستان و معاصر ايران‌زمين، هميشه يكي از مواردي كه مورد توجه محققان بوده، شيوه زندگي مردم و شناخت چگونه زيستن آنان است. اسناد و مدارك ملموس به جاي مانده از دوران قديم و حتي معاصر در اين خصوص، بسيار جذاب است.»

نيكيتا فيلين در ادامه ضمن اظهار علاقمندي خود به انقلاب اسلامي ايران با مروری به مهم‌ترین دستاوردهای جمهوري اسلامی، مي‌گويد: «تا قبل از انقلاب اسلامی، ایران در عرصه تولید، علم و دانش، فاقد جایگاه جهانی بود و تولیدات تکنولوژیکی آن نیز بسیار محدود بودند؛ اما پس از انقلاب اسلامي با ورود موفقیت‌آمیز و همزمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصه علوم جدید، دانشمندان موفق ايراني در ردیف دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفتند و سطح ايران را در بحث توليد علم و پيشرفت‌هاي علمي، بسيار بالا بردند.»

اين استاد تاريخ سخنان خود را با بيان اينكه «انقلاب اسلامي سرآغاز تحولات بزرگ تاريخ و تمدن جهان است»، اينگونه پايان مي‌دهد: «شخصيت کم‌نظير معنوی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی امام خميني دليل اصلي ظهور و پيروزي انقلاب اسلامی بود. اين انقلاب نه تنها روح تازه‌ای در کالبد اسلام دمید؛، بلکه امیدها برای احیاي مجدد معنویات در جهان را قوت بخشيد. معتقدم تاريخ جهان را بايد به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تقسيم‌بندي كرد و به همين دليل، محبوب‌ترين چهره و شخصيت در تاريخ ايران براي من، امام خميني است. مردي كه با تمام رهبران دنيا متفاوت است و در دوره معاصر، اولين انقلابي كه سوسياليستي نبود را رهبري كرد.»

منشور كوروش؛ بزرگ‌ترین نشانه‌های فرهنگ و تمدن كهن ايران

ايرج بايف، استاد دانشگاه و رييس انجمن ايران‌زبانان روسيه، ديگر ايران‌شناس حاضر در اين نشست بود كه با شرح مختصر از تاریخ ایران از آغاز امپراتوری‌هاي باستان تا به امروز و بيان علاقمندي خود به مطالعه جامعه ايران باستان و معاصر، مي‌گويد: « به تاريخ ايران باستان و معاصر بسيار علاقه دارم؛ زيرا در هر دو مقطع زماني اين كشور اسلامي، خدمات ارزنده علمي، هنري و فرهنگي به جهانيان ارايه شده است.»

وي با اذعان اينكه در زمينه وضعیت ایران باستان و معاصر تحقيق و پژوهش مي‌كند، ادامه مي‌د‌هد: «موضوع دیگری که بحث ایران‌شناسی را در روسيه مهم می‌کند، اوضاع قبل و بعد از انقلاب‌اسلامی و حرف‌ها و پیام‌هاي معنوي اين انقلاب برای جهانیان است.»

ايرج بايف همچنين مي‌گويد: «جامعه ايران باستان و معاصر و تطابق آنها با يكديگر از علاقه‌هاي شخصي من در زمينه ايران‌شناسي است. بايد بگويم كه ايران در تاريخ باستان، بزرگ‌ترين امپراتوري جهان بود كه منشأ خدمات به تمام بشريت بوده است. خيلي از دستاوردهايي كه در زمان امروز داريم از ايران آمده است و نه از اروپا. براي نمونه منشور کوروش، اولين منشور حقوق در تاريخ جهان و یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های فرهنگ و تمدن كهن اين كشور است.»

در این بخش از نشست خطاب به خانم پاولا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگي از شهر مسكو اينطور عنوان مي‌كنيم كه آيا ايران‌شناسي در روسيه، شاخه‌ای مهم از مکتب شرق‌شناسی اين كشور محسوب مي‌شود و ريشه اين تفكر در تاريخ روسيه از كجاست؟ پاولا كه همسري ايراني دارد و از نزديك جامعه و فرهنگ ايراني را مي‌شناسد، مي‌گويد: «ايران‌شناسي از قرون گذشته تاكنون با فراز و فرودهایی در روش، بینش و محتوا تداوم یافته و توانسته است به عنوان مکتبی مهم در عرصه بین‌المللی، خود را در معرض نقد و بررسی قرار دهد. سن پترزبورگ نيز تا پیروزی انقلاب سوسیالیستی شوروی، قطب مهم ایران‌شناسی روسیه با دو قرن سابقه محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه در حال حاضر وضعیت مطلوبی در این حوزه به چشم نمی‌خورد و همواره در حال نوسان است.»

وي مي‌افزايد: «روسیه در سطح بین‌الملل و در بحث ايران‌شناسي بسيار تأثیرگذار است؛ بنابراين بايد در جهت شناخت روس‌‌ها با فرهنگ و تمدن كهن ايراني و رشته ايران‌شناسي، گام‌هاي سازنده‌اي برداريم.»

ايدئولوژي و سياست خارجي ايران پوياست

در بخش ديگري از اين نشست ديانا آديرخايوا، دبير انجمن ايران‌شناسان جوان از شهر تولام روسيه، درباره معرفی صحیح ایران و تمدن ایرانی و اهمیت ایران‌شناسی در روسیه سخن مي‌گويد و جایگاه کارشناسان جوان در تداوم مطالعات این عرصه را مهم ارزیابی مي‌كند.

وي در سخنان خود ضمن اظهار علاقمندي به يادگيري زبان فارسي و سفر مجدد به ايران، بيان مي‌كند: «ايدئولوژي و سياست خارجي ايران بسيار فعال و پوياست. اين كشور اسلامي همواره به دنبال ایجاد آرامش و صلح بوده و همين امر سبب شد تا در خصوص ايران باستان و معاصر (انقلاب اسلامي) مطالعه كنم.»

در ادامه برگزاري اين نشست موسي بالجي، عضو هيأت علمي دانشگاه كريپ‌كالا تركيه، روابط ايران و تركيه را اينگونه شرح مي‌دهد: «ايران و تركيه دو كشور دوست، برادر و همدل هستند و با توجه به تعامل و همكاري‌هاي انديشمندان و فرهيختگان دو ملت، روابط فرهنگي دو كشور به خصوص در زمينه ايران‌شناسي و زبان فارسي، بيش از گذشته در حال توسعه است.»

وي ادامه مي‌دهد: «فرهنگ ايران خواه قبل از اسلام و خواه بعد از اسلام به هم وابستگي دارد و اين تمدن قديمي در قلم و نگارش دانشمندان و ادبيان بزرگي چون عطار، سعدي، مولوي، حافظ و ... كاملاً مشهود است.»

موسي بالجي كه در زمينه پندنامه‌ها و اندرزنامه‌هاي پيش از اسلام تحقيق و پژوهش مي‌كند و چندين عنوان كتاب را به رشته تحرير درآورده است، درباره اهميت زبان فارسي مي‌گويد: «زبان فارسي و فرهنگ ایرانی سرچشمه بی‌پایان است؛ زبان فارسی از آن جایی دارای اهمیت است که علاوه بر ایران در بسیاری از کشورها به خصوص تركيه، این زبان طرفداران بی‌شماری دارد.»

تاريخ ايران جذاب است

الكساندر خادونوف، دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه دولتي مسكو كه علاقه‌ بسياري به جمعيت‌شناسي دارد، درباره جذابيت تاريخ باستان و معاصر ايران و شاخص‌هاي آماري در مرگ و مير در ايران، سخن مي‌گويد. او شيفته علم جمعيت‌شناسي است و سال‌هاست كه در خصوص جمعيت‌شناسي در ايران تحقيق مي‌كند و در اين باره نظرات شگفت‌انگيزي بيان مي‌كند.

مي‌گويد: «تاريخ ايران از اين باب براي من جذاب است كه در آن وقایع مهم و غیرمهم ثبت می‌شوند و با مطالعه زندگی گذشتگان و جامعه امروز، به موضوعات جديدي از بحث جامعه‌شناسي پي مي‌بريم. تاریخ، مربوط به مطالعه گذشتگان و گذشته نیست؛ بلکه مربوط به اتفاقات کنونی هم است از اين رو، در نظر دارم در زمينه ايران‌شناسي به مطالعه تاريخ باستاني و معاصر ايران بپردازم.»

در بخش پایانی نشست، موضوع مسايل فرهنگي و ديني در تاريخ ايران مطرح مي‌شود. اسماعيل عبادولين، پژوهشگر و ايران‌شناس از جمهوری تاتارستان، مسلمانی که رساله دکتری او در مورد پژوهش در حوزه تفکرات شهيد مطهری (ره) است و بارها به ايران سفر كرده است، در اين باره مي‌گويد: «در شرایط امروز جهانی، رسالت اصلي ايران‌شناسان، تبیین اسلام و ترويج فرهنگ عرفاني و معنويات اسلامي به جهانيان به ويژه نسل جوان است. ايران‌شناسان با مطالعه دقيق از تاريخ اسلام در ايران مي‌توانند تأثير بسزايي داشته باشند.»

اين نشست با ابراز اميدواري براي حضور مجدد در ايران از سوي ايران‌شناسان جوان از روسيه و تركيه پايان مي‌پذيرد. ايران‌شناساني كه از نخبگان تحصيلي در دانشگاه‌هاي معتبر كشورشان محسوب مي‌شوند و در تدريس و تحصيل، پنجره‌هاي متعددي به رويشان گشوده است و از ميان اين همه مسيرهاي مختلف، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي را براي ادامه تحصيل، تدريس و فعاليت‌هاي پژوهشي خود برگزيده‌اند.

گفت‌وگو از: مهسا صبوري، جواد شمس

انتهاي پيام/


٠٩:٠٦ - 1396/07/03    /    شماره : ٦٨٦٥١٦    /    تعداد نمایش : ١١٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فرارسیدن عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی را تسلیت گفت (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس (خبر)
 امضاي تفاهمنامه مركز ترجمه و نشر و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
خبرهاي مهم
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم پایان یافت
ایران جایزه بهترین فیلم جشنواره چینگ دائو چین را کسب کرد
ايران و ديگر جوامع اسلامي ريشه در فرهنگي غني دارند
سال 2021، سال گفت‌وگوهاي بين اديان در فيليپين است
گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مؤثر برای دستيابي به صلح پايدار است
سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد
اجرای ارکستر سمفونیک ایران در کنسرواتوری چایکوفسکی مسکو
توسعه همکاری‌های فرهنگی بین ایران و گرجستان
نمایش آثار هنرمندان ایرانی در کوالالامپور مالزی
جشنواره بین‌المللی موسیقی مقامی ازبکستان برگزار مي‌شود
اجرای گروه تواشیح «سیره النبی» در هند
اقامه نماز عيد فطر در نمايندگي‌هاي فرهنگي ايران در سراسر جهان
تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در گرجستان
از ایران «نفتی» و «هسته‌ای» تا ایران «فرهنگی»
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.