English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

ايران‌شناسان روس و ترك از علاقه به سرزمين كهن پارسي گفتند؛

ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر

ايران‌شناسان جوان از كشورهاي روسيه و تركيه كه به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ششمين دوره ايران‌شناسي در تهران شركت‌ كرده بودند، با حضور در اين سازمان از علاقه بسيار خود به ايران، گفتند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، جمعی از اساتيد و دانشجويان دانشگاه‌هاي تركيه و روسيه كه به مطالعات در خصوص ايران‌شناسي همت گماشته‌اند، به دعوت مركز توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و با همکاری رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مسكو و آنكارا، به منظور شركت در ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایران‌شناسي، به كشورمان سفر کردند. آخرین روز حضور این هیأت دانشگاهی در ایران (شنبه اول مهر) فرصتی فراهم شد تا با آنها درباره ایران‌شناسی و تاریخ‌ باستان و معاصر ایران به گفت‌وگو بشنیم که حاصل آن در ادامه منتشر می‌شود.

این نشست با حضور عايشه گل فيدان، استاد و دانشجوي مقطع دكتري رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه آنكارا، پاولا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگي از شهر مسكو، ديانا آديرخايوا، دبير انجمن ايران‌شناسان جوان روسيه، نيكيتا فيلين، استاد دانشگاه دولتي علوم انساني روسيه، ايرج  بايف، رييس انجمن ايران‌زبانان در روسيه، موسي بالجي، عضو هيأت علمي دانشگاه كريپ‌كالا تركيه، الكساندر خادونوف، دانشجوي مقطع دكتري رشته سياست و تاريخ دانشگاه دولتي مسكو و اسماعيل عبادولين، پژوهشگر و مترجم روس، برگزار شد.

اهميت ايران‌شناسي در آناتولي تركيه / نگارش منابع تاريخي ايران و تركيه به زبان فارسي

در ابتداي اين نشست، با توجه به تمدن بسیار کهن ايران و وجود نشانه‌های تمدن آن در 7 هزار سال پیش،  این سؤال مطرح می‌شود که چرا ایران‌شناسی اهمیت فراوانی دارد؟ خانم عايشه گل فيدان، استاد و دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه آنكارا در اين باره مي‌گويد: «اساتيد ایران‌شناسي همواره به اين موضوع تأكيد مي‌كنند كه زبان فارسي، تنها زبان يك منطقه‌ نيست؛ بلكه همگان در اقصي نقاط دنيا مي‌توانند از آن بهره بگيرند. به همين دليل است كه بنا بر اهميت ايران‌شناسي، تعداد بسياري از منابع و كتاب‌هاي تاريخ ايران و تركيه در منطقه آناتولي به زبان و ادبيات فارسي نگارش شده است.»

وي در ادامه با اشاره به علاقمندي خود به تاريخ و روابط مشترك بين ايران و تركيه، ادامه مي‌دهد: «دليل اصلي گرايش من به ايران‌شناسي، علاقه وافر به تاريخ مشترك دو كشور و وجود منابع دقيق و جامع در اين زمينه است.»

اين استاد دانشگاه همچنين با اذعان اينكه قدمت و سابقه دیرینه ایران شایسته تأمل است، مي‌گويد: «تحصيل در رشته ايرا‌ن‌شناسي بسيار جذاب است؛ زيرا با تاريخ كهن ايران‌زمين آشنا مي‌شويم و درمي‌يابيم كه این تمدن در دوران طولانی مدت چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام، همچنان جریان خود را حفظ کرده و به حیات مستمر و طولانی خود ادامه داده است.»

عايشه گل فيدان سپس با بيان اينكه ایران‌شناسان برای ما جایگاه ویژه‌ای دارند، ادامه می‌دهد: «تخصص و علمي كه ايران‌شناسان از آن برخوردارند، حيرت‌انگيز است؛ چراكه ایران‌شناس اگر بخواهد در زمینه فرهنگ، تاریخ و تمدن ایرانی تحقیق، پژوهش و واكاوي کند؛ با سرچشمه‌های کهن تاریخ این کشور روبه‌رو خواهد بود.»

وي در بخش ديگري از سخنانش با شرح اينكه حرفه ايران‌شناسي، حرفه‌اي سخت و جدي است، مي‌گويد: «قبل از اينكه در اين مسير گام‌هاي اصلي را بردارم، مطالعه ايران‌شناسي سخت نبود؛ ولي رفته رفته دريافتم كاري بس دشوار است و اين مطالعه نيازمند تأمل و دقت بسياري است.»

براي آنكه بدانيم نظر ايران‌شناسان تركيه درباره مشاهير مشترك تاريخي چيست، از او مي‌پرسيم؛ مولانا ايراني است يا تركيه‌اي؟ بدون درنگ پاسخ مي‌دهد: «قبل از هر چيز بايد تأكيد كرد كه نمي‌توان بدون شناخت مولانا، آثار او را درک کرد. با اين حال ما نمي‌گوييم مولوي ايراني است يا تركيه‌اي؛ بلكه او را يك ارزش بزرگ جهاني مي‌دانيم و معتقديم؛ آثار مولانا برای عموم جهانیان است.»

تاريخ جهان را بايد به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تقسيم‌بندي كرد

نيكيتا فيلين، استاد رشته علوم سياسي و تاريخ دانشگاه دولتي علوم انساني روسيه هم درباره علل گرايش خود به ايران‌شناسي بيان مي‌كند: «زمانيكه دانشجوي سال اول علوم سياسي بودم، به تاريخ ايران علاقمند شدم و همين امر باعث شد تا در سال دوم تحصيل، رشته ايران‌شناسي را انتخاب كنم تا با جذابيت‌هاي اين كشور اسلامي بيش از پيش آشنا شوم.»

وي در ادامه با اذعان اينكه تاريخ كهن ايران هميشه جذابيت داشته است، ادامه مي‌دهد: «در بررسي و مطالعه تطبيقي تاريخ باستان و معاصر ايران‌زمين، هميشه يكي از مواردي كه مورد توجه محققان بوده، شيوه زندگي مردم و شناخت چگونه زيستن آنان است. اسناد و مدارك ملموس به جاي مانده از دوران قديم و حتي معاصر در اين خصوص، بسيار جذاب است.»

نيكيتا فيلين در ادامه ضمن اظهار علاقمندي خود به انقلاب اسلامي ايران با مروری به مهم‌ترین دستاوردهای جمهوري اسلامی، مي‌گويد: «تا قبل از انقلاب اسلامی، ایران در عرصه تولید، علم و دانش، فاقد جایگاه جهانی بود و تولیدات تکنولوژیکی آن نیز بسیار محدود بودند؛ اما پس از انقلاب اسلامي با ورود موفقیت‌آمیز و همزمان با سایر کشورهای پیشرفته به عرصه علوم جدید، دانشمندان موفق ايراني در ردیف دانشمندان و پژوهشگران ممتاز جهان قرار گرفتند و سطح ايران را در بحث توليد علم و پيشرفت‌هاي علمي، بسيار بالا بردند.»

اين استاد تاريخ سخنان خود را با بيان اينكه «انقلاب اسلامي سرآغاز تحولات بزرگ تاريخ و تمدن جهان است»، اينگونه پايان مي‌دهد: «شخصيت کم‌نظير معنوی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی امام خميني دليل اصلي ظهور و پيروزي انقلاب اسلامی بود. اين انقلاب نه تنها روح تازه‌ای در کالبد اسلام دمید؛، بلکه امیدها برای احیاي مجدد معنویات در جهان را قوت بخشيد. معتقدم تاريخ جهان را بايد به دو دوره قبل و بعد از انقلاب اسلامي ايران تقسيم‌بندي كرد و به همين دليل، محبوب‌ترين چهره و شخصيت در تاريخ ايران براي من، امام خميني است. مردي كه با تمام رهبران دنيا متفاوت است و در دوره معاصر، اولين انقلابي كه سوسياليستي نبود را رهبري كرد.»

منشور كوروش؛ بزرگ‌ترین نشانه‌های فرهنگ و تمدن كهن ايران

ايرج بايف، استاد دانشگاه و رييس انجمن ايران‌زبانان روسيه، ديگر ايران‌شناس حاضر در اين نشست بود كه با شرح مختصر از تاریخ ایران از آغاز امپراتوری‌هاي باستان تا به امروز و بيان علاقمندي خود به مطالعه جامعه ايران باستان و معاصر، مي‌گويد: « به تاريخ ايران باستان و معاصر بسيار علاقه دارم؛ زيرا در هر دو مقطع زماني اين كشور اسلامي، خدمات ارزنده علمي، هنري و فرهنگي به جهانيان ارايه شده است.»

وي با اذعان اينكه در زمينه وضعیت ایران باستان و معاصر تحقيق و پژوهش مي‌كند، ادامه مي‌د‌هد: «موضوع دیگری که بحث ایران‌شناسی را در روسيه مهم می‌کند، اوضاع قبل و بعد از انقلاب‌اسلامی و حرف‌ها و پیام‌هاي معنوي اين انقلاب برای جهانیان است.»

ايرج بايف همچنين مي‌گويد: «جامعه ايران باستان و معاصر و تطابق آنها با يكديگر از علاقه‌هاي شخصي من در زمينه ايران‌شناسي است. بايد بگويم كه ايران در تاريخ باستان، بزرگ‌ترين امپراتوري جهان بود كه منشأ خدمات به تمام بشريت بوده است. خيلي از دستاوردهايي كه در زمان امروز داريم از ايران آمده است و نه از اروپا. براي نمونه منشور کوروش، اولين منشور حقوق در تاريخ جهان و یکی از بزرگ‌ترین نشانه‌های فرهنگ و تمدن كهن اين كشور است.»

در این بخش از نشست خطاب به خانم پاولا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگي از شهر مسكو اينطور عنوان مي‌كنيم كه آيا ايران‌شناسي در روسيه، شاخه‌ای مهم از مکتب شرق‌شناسی اين كشور محسوب مي‌شود و ريشه اين تفكر در تاريخ روسيه از كجاست؟ پاولا كه همسري ايراني دارد و از نزديك جامعه و فرهنگ ايراني را مي‌شناسد، مي‌گويد: «ايران‌شناسي از قرون گذشته تاكنون با فراز و فرودهایی در روش، بینش و محتوا تداوم یافته و توانسته است به عنوان مکتبی مهم در عرصه بین‌المللی، خود را در معرض نقد و بررسی قرار دهد. سن پترزبورگ نيز تا پیروزی انقلاب سوسیالیستی شوروی، قطب مهم ایران‌شناسی روسیه با دو قرن سابقه محسوب می‌شود؛ اما متأسفانه در حال حاضر وضعیت مطلوبی در این حوزه به چشم نمی‌خورد و همواره در حال نوسان است.»

وي مي‌افزايد: «روسیه در سطح بین‌الملل و در بحث ايران‌شناسي بسيار تأثیرگذار است؛ بنابراين بايد در جهت شناخت روس‌‌ها با فرهنگ و تمدن كهن ايراني و رشته ايران‌شناسي، گام‌هاي سازنده‌اي برداريم.»

ايدئولوژي و سياست خارجي ايران پوياست

در بخش ديگري از اين نشست ديانا آديرخايوا، دبير انجمن ايران‌شناسان جوان از شهر تولام روسيه، درباره معرفی صحیح ایران و تمدن ایرانی و اهمیت ایران‌شناسی در روسیه سخن مي‌گويد و جایگاه کارشناسان جوان در تداوم مطالعات این عرصه را مهم ارزیابی مي‌كند.

وي در سخنان خود ضمن اظهار علاقمندي به يادگيري زبان فارسي و سفر مجدد به ايران، بيان مي‌كند: «ايدئولوژي و سياست خارجي ايران بسيار فعال و پوياست. اين كشور اسلامي همواره به دنبال ایجاد آرامش و صلح بوده و همين امر سبب شد تا در خصوص ايران باستان و معاصر (انقلاب اسلامي) مطالعه كنم.»

در ادامه برگزاري اين نشست موسي بالجي، عضو هيأت علمي دانشگاه كريپ‌كالا تركيه، روابط ايران و تركيه را اينگونه شرح مي‌دهد: «ايران و تركيه دو كشور دوست، برادر و همدل هستند و با توجه به تعامل و همكاري‌هاي انديشمندان و فرهيختگان دو ملت، روابط فرهنگي دو كشور به خصوص در زمينه ايران‌شناسي و زبان فارسي، بيش از گذشته در حال توسعه است.»

وي ادامه مي‌دهد: «فرهنگ ايران خواه قبل از اسلام و خواه بعد از اسلام به هم وابستگي دارد و اين تمدن قديمي در قلم و نگارش دانشمندان و ادبيان بزرگي چون عطار، سعدي، مولوي، حافظ و ... كاملاً مشهود است.»

موسي بالجي كه در زمينه پندنامه‌ها و اندرزنامه‌هاي پيش از اسلام تحقيق و پژوهش مي‌كند و چندين عنوان كتاب را به رشته تحرير درآورده است، درباره اهميت زبان فارسي مي‌گويد: «زبان فارسي و فرهنگ ایرانی سرچشمه بی‌پایان است؛ زبان فارسی از آن جایی دارای اهمیت است که علاوه بر ایران در بسیاری از کشورها به خصوص تركيه، این زبان طرفداران بی‌شماری دارد.»

تاريخ ايران جذاب است

الكساندر خادونوف، دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه دولتي مسكو كه علاقه‌ بسياري به جمعيت‌شناسي دارد، درباره جذابيت تاريخ باستان و معاصر ايران و شاخص‌هاي آماري در مرگ و مير در ايران، سخن مي‌گويد. او شيفته علم جمعيت‌شناسي است و سال‌هاست كه در خصوص جمعيت‌شناسي در ايران تحقيق مي‌كند و در اين باره نظرات شگفت‌انگيزي بيان مي‌كند.

مي‌گويد: «تاريخ ايران از اين باب براي من جذاب است كه در آن وقایع مهم و غیرمهم ثبت می‌شوند و با مطالعه زندگی گذشتگان و جامعه امروز، به موضوعات جديدي از بحث جامعه‌شناسي پي مي‌بريم. تاریخ، مربوط به مطالعه گذشتگان و گذشته نیست؛ بلکه مربوط به اتفاقات کنونی هم است از اين رو، در نظر دارم در زمينه ايران‌شناسي به مطالعه تاريخ باستاني و معاصر ايران بپردازم.»

در بخش پایانی نشست، موضوع مسايل فرهنگي و ديني در تاريخ ايران مطرح مي‌شود. اسماعيل عبادولين، پژوهشگر و ايران‌شناس از جمهوری تاتارستان، مسلمانی که رساله دکتری او در مورد پژوهش در حوزه تفکرات شهيد مطهری (ره) است و بارها به ايران سفر كرده است، در اين باره مي‌گويد: «در شرایط امروز جهانی، رسالت اصلي ايران‌شناسان، تبیین اسلام و ترويج فرهنگ عرفاني و معنويات اسلامي به جهانيان به ويژه نسل جوان است. ايران‌شناسان با مطالعه دقيق از تاريخ اسلام در ايران مي‌توانند تأثير بسزايي داشته باشند.»

اين نشست با ابراز اميدواري براي حضور مجدد در ايران از سوي ايران‌شناسان جوان از روسيه و تركيه پايان مي‌پذيرد. ايران‌شناساني كه از نخبگان تحصيلي در دانشگاه‌هاي معتبر كشورشان محسوب مي‌شوند و در تدريس و تحصيل، پنجره‌هاي متعددي به رويشان گشوده است و از ميان اين همه مسيرهاي مختلف، زبان و ادبيات فارسي و ايران‌شناسي را براي ادامه تحصيل، تدريس و فعاليت‌هاي پژوهشي خود برگزيده‌اند.

گفت‌وگو از: مهسا صبوري، جواد شمس

انتهاي پيام/


٠٩:٠٦ - 1396/07/03    /    شماره : ٦٨٦٥١٦    /    تعداد نمایش : ٨٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
خبرهاي مهم
نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند
نگاه اجمالی به روابط نوین فرهنگی ایران و آذربایجان
شركت هنرمند ايراني در نمایشگاه بین‌المللی آیینه داکار
برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند
شبی با فرهنگ و سینمای ایران در يونان
برگزاري سمینار «دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در اوگاندا
پخش مستند «تبار دموکراسی» در ونزوئلا
نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی برگزار مي‌شود
آموزش قرآن كريم در دارالقرآن امام حسین (ع) بانکوک
افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان
برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان
برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند
فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.