English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

يادداشت خامه‌يار به مناسبت درگذشت محمد مهدى عاكف؛

محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود

معاون‌ بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت درگذشت محمد مهدي عاکف، رهبر پيشين اخوان المسلمين مصر  و عضو برجسته و اسطوره و تاريخ شفاهي اخوان المسلمين يادداشتي را منتشر کرد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در اين يادداشت آمده است:

زندانى همه دوره‌ها، شيخ المجاهدين ِ درون زندان‌هاى كودتا، اسطوره مبارزه، مقاومت و استقامت، شهيدِ زنده، عُمرِ مختار ِمصر، تاريخ بلامنازعِ شفاهى مصر و اخوان، ياور انقلابيون، ضد استعمار و استبداد و ظلم ستيز، اسطوره تبليغ و جهاد، شاهدى بر همه عصرها و ...

اينها تنها بخشى از عناوينى است كه به مناسبت‌هاى گوناگون و در مراحل مختلف زندگانى «محمد مهدى عاكف» رهبر و مرشد سابق جمعيت اخوان المسلمين به وى داده شده است.

«محمد مهدي عاكف» شب گذشته به عنوان يک زندانى سياسى به دليل بيماری سخت در بيمارستان قصرالعينی فرانسوی در قاهره درگذشت. وى، همزاد اخوان است. بدين معنى كه تولد او در سال ١٩٢٨ در يكى از شهرهاى منصوره شمال قاهره، همزمان با سالى است كه حسن البنا(بنيانگذار فقيد جمعيت اخوان المسلمين)، حركت تبليغى خويش را در اسكندريه -دومين شهر معروف مصر- آغاز مى‌كند و كمى بعد رسماً فعاليت جنبش را اعلام مى‌كند. عاكف در سن ١٢ سالگى خود و جنبش اخوان، يعنى در سال ١٩٤٠ از دريچه ورزش با آن آشنا مى‌شود و از همان دوران نوجوانى مريد حسن البنا شده و با پیوستن به او تحت نظر شيوخ اخوانى تربيت مى‌يابد.

در آغاز دهه پنجاه ميلادى و هنگام تحصيلات دانشگاهى‌اش در دانشكده حقوق، رهبرى جنبش ضد استعمارى دانشجويان را به عهده مى‌گيرد و گردان‌هاى دانشجويى ضد اشغالگران انگليسى را هم تشكيل مى‌دهد و دلاورى‌هايش در هدايت مجاهدين در كانال سوئز، زبانزد همگان مى‌شود. آنگاه به عنوان مسئول همايش‌هاى بين‌الملل «مجمع جهانى جوانان مسلمان» در رياض تعيين مى‌گردد و سپس هماهنگى اردوهاى جوانان اخوان در كشورهاى اردن، مالزى، بنگلادش، تركيه، استراليا، كنيا، قبرص، آلمان، انگليس و آمريكا را به عهده مى‌گيرد و تجربيات زيادى را در عرصه بين‌الملل به دست مى‌آورد. با چنين تجربه‌اى به عنوان يكى از بنيان‌گذاران اصلى تشكيلات جهانى اخوان و از فعالان عرصه بين‌الملل جمعيت ظاهر مى‌شود و بعدها در سمت مدير مركز اسلامى مونيخ تعيين مى‌شود. وی در سال ١٩٨٧ به همراه ديگر همفكران اخوانی‌اش به پارلمان راه مى‌يابد.

عاكف، در سال ۲۰۰۴ به عنوان هفتمين مرشد و رهبرى اخوان، يعنى جانشينى مأمون الهضيبى انتخاب مى‌شود.  وي نخستین مرشد عام این جماعت بود که پس از پایان دوره مسئولیتش تمایلی به انتخاب مجدد نداشت و جانشین او محمد بدیع در زمان حیات او(سال ۲۰۱۰) انتخاب شد و از اين رو عنوان نخستين مرشدِ «سابق» را انحصارى به خود اختصاص داد. اين در حالى است كه همه رهبران اخوان تا پايان عمر خود مسئوليت جمعيت را به عهده داشته‌اند. عاكف، گنجينه اسرار اخوان و تاريخ اين جمعيت به شمار مى‌رفت. او ۷۶ سال (۱۹۴۰-۱۹۱۶) جنبش و همه رهبران آن را از حسن البنا تا محمود عزت -مرشد موقت فعلى- همراهى كرده و از ١٩٨٧ تا واپسين روزهاى حياتش عضو مكتب ارشاد (بالاترين هيات رهبرى اخوان) بوده و با ساير نسل ها، ديدگاه ها و بينش‌هاى اخوانى ها تعامل شایسته‌ای داشته است. گفته مى‌شود كه او بنيانگذار دوم اخوان وشجاع ترين شخصيت اين جمعيت است.

عاكف را مى‌توان بزرگترين «زندانى سياسى» جهان دانست كه بيش از نيمى از عمرش را در زندان‌هاى همه حكمرانان مصر گذرانده و بارها محكوم به اعدام شده است. در دوره‌هاى ملک فاروق، عبدالناصر، سادات، مبارک و بالاخره ژنرال سيسى و در سن ٩٠ سالگى و با وجود بيمارى سرطان كه تمام وجودش را فرا گرفته بود، پشت ميله‌هاى زندان بود و در زندان نیز جان به جان آفرين تسلیم کرد و محكوميت اوليه ۲۵ ساله اش را نيمه تمام گذاشت!!!

«مرشد» عاكف بر اخوان (۲۰۱۰-۲۰۴۰) مصادف با تحولات شگرف در غرب آسيا از جمله حضور نظامى آمريكا در منطقه، بالا گرفتن واگرايى مذهبى، جنگ ٣٣ روزه و... بود. لذا مواضع انقلابى، صريح، شفاف، ضد صهيو-آمريكايى و نگاه وحدت‌گرايانه او تاثير مهمى بر جريان اخوان المسلمين در جهان داشت.

وي فلسطين را همواره بر اساس خط مشى سابق اخوان مورد توجه فراوان قرار مى‌داد و رژيمهاى عربى را مانع گسيل شدن ميليون ها داوطلب جهاد در سرزمين هاى اشغالگر مى‌دانست و ملت هاى مسلمان را گروگان رژيم‌هايشان مى‌شمرد. وى در گفتگو با هفته‌نامه مصری «الیوم‌السابع» بیان کرد: چراغ سبز برخی رژیم‌های عربی به اسرائیل، عامل وقوع حمله ظالمانه‌ و كشتار مردم غزه است. به اعتقاد عاکف مصر در برابر برداران فلسطینی از خود رفع تکلیف کرده و این نتیجه استبداد داخلی در این کشور است. چون کسانی که در رأس این کشور هستند وظیفه خود را در قبال مردم مقاوم و مبارز این کشور فراموش کرده‌اند و آنچه در صحنه جهان عرب از دخالت حکام در جنایات اسرائیل می‌بینیم، نتیجه این امر است.

مواضع وحدت گرايانه و تقريبى او ميان فرق اسلامى و به ويژه تشيع و تسنن زبانزد همگان و يادآور ديدگاه‌هاى بنيان‌گذاران و رهبران پيشين اين جمعيت بود. تا جایی كه در مصاحبه‌ای با روزنامه کویتی النهار گفته بود: «چه مانعی دارد که مذهب شیعه گسترش یابد؟! سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی ۵۶ عضو سنّی مذهب دارد، حالا چرا باید از تنها کشور شیعه جهان ترسید؟!». وی همچنین از برنامه هسته‌ای ایران حمایت نمود.

عاکف در پاسخ به این سوال که «آیا مقالات یوسف ندا(مسئول روابط بین الملل اخوان) خطوط قرمز را زیر پا نگذاشته؟» اظهار داشت: «مطالبی که وي درباره شیعه نوشته است همان مطالبی است که ما بر اساس آن تربیت شده‌ایم. من با او درباره نگاه مثبت به تشیع موافقم».

وى در گفتگو با شبكه الجزيره نيز  اعلام كرد: «شيعه و سني يک امت واحد هستند؛ زيرا دينشان يكی است و قبله، نماز و حج در ميان آنان يكسان است». وى افزود: "پايبندی به هریک از مذاهب سنی و شيعه انسان را به بهشت رهنمون می سازد و مسلمانان بايد درک درستی از دين خود داشته باشند و بين كسانی كه به يگانگی خداوند و نبوت پيامبر اعظم(ص) اعتقاد دارند فرق نگذارند". عاکف تنش‌های موجود ميان شيعه و سني در جهان اسلام را ناشي از جهالت و فقر فرهنگي می‌دانست و بیان می‌کرد: «شيعه و سنی بيش از هزار سال بدون اختلاف با يكديگر زندگی كرده‌اند. علاوه بر اين در دهه‌های گذشته تلاش‌هايی برای تقريب بين مذاهب اسلامی صورت گرفته كه برخي از بزرگان از جمله امام شهيد حسن البنا در آن مشاركت كرده‌اند».

وی در ادامه افزود: ما باید فرزندانمان را بر پایه یک درک درست تربیت کنیم. به گونه‌ای که به وحدت و همبستگی بینجامد، نه اینکه امت را به تفرقه دچار سازد.

وی عكس العمل مناسب علمای شيعه و سنی در قبال انفجارات تروريستی در عراق را بيانگر عمق وحدت بين شيعه و سنی دانست و ادامه داد: «آمريكايي‌ها نمی‌خواهند ما متحد باشيم، اما ما بايد به وظيفه دينی خود عمل كنيم و با اعتماد به ياري خداوند براي بيرون راندن اجانب از سرزمين‌های اسلامی اقدام كنيم».

وی گفت: «كسانی كه انفجارهای كربلا را به وجود آوردند خيرخواه امت نيستند، بلكه جنايتكارانی هستند كه برای اسلام و ارزشهای انسانی هيچ ارزشی قائل نيستند و آلت دست آمريكايی ها قرار گرفته‌اند».

شادروان محمدمهدي عاكف در جریان جنگ ۳۳ روزه لبنان با صدايى رسا و در برنامه‌اى زنده از مهمترين شبكه ماهواره اى عرب اعلام کرد که حاضر است ده‌ها هزار نیروی نظامی برای حمایت از حزب الله در مقابله با تجاوز رژيم صهيونيستى به لبنان اعزام کند.

وى  ضمن انتقاد شديد از مواضع حاکمان عرب در قبال جنگ صهيونيست‌ها با حزب‌الله، خطاب به رزمندگان مقاومت گفت: شما «همه ملت های عرب و مسلمان را سر بلند کردید».

عاکف آن چنان از ایران، شیعه و حزب‌الله لبنان تعریف و تمجید و دفاع کرد و آن چنان مواضع سازشكارانه سران عرب را مورد نقد قرار داد تا سرانجام پس از حوادث مصر مجدداً دستگير شد و به زندان افتاد. این مسأله گاهی موجب اختلافات داخلی در اخوان المسلمین هم می‌شد؛ چرا که رژیم مصر به این بهانه، فشارها را بر اخوان المسلمین بیشتر می‌کرد. در نهایت در سال ۲۰۱۰ برای کاهش فشارها بر اخوان، از رهبری کنار رفت و یکی از نزدیکان وی به نام محمد بدیع به جای او انتخاب شد. هرچند او خود ضمن اشاره به بروز برخی اختلافات(بین جریان قطبی و اعتدال گرای اخوان)، سن بالایش را دلیل کناره گیری اعلام كرد.

گرچه در دوران حيات او توفيق ديدارش را نداشتم، اما به حكم سردبيرى‌ام بر برنامه مشهور «مع الحدث» شبكه العالم، بارها با وى تماس و مذاكره تلفنى داشتم و او با مواضع شفاف، صريح و انقلابى‌اش، میهمان این برنامه بود. وى درخواست بنده را  نيز پذيرفت و با ماهنامه شاهد ياران - كه مسئوليت آن را بر عهده داشتم - پيرامون جنگ ٣٣ روزه مصاحبه اختصاصى داشت كه متن آن را متعاقباً بازنشر خواهم كرد.

روحش شاد و يادش گرامى باد...


١٠:٣٥ - 1396/07/01    /    شماره : ٦٨٦٤٤٣    /    تعداد نمایش : ٥٣٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.