English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٦ مهر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

محمدعلي رباني خبر داد:

نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود

ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در دي ماه سال‌جاري در ايران با هدف ايجاد يك فرآيند مستمر جهت همفکری و گفت‌وگو میان نخبگان ایرانی و آسیایی خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدعلي رباني ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی اين سازمان و دبیر اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با اشاره به برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي نخبگان آسيا در دي‌ماه سال‌جاري گفت: دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی  سازمان در ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از  ظرفيت‌هاي  علمي و دانشگاهی كشور در مسير گسترش مناسبات فرهنگی بين گروه‌هاي مرجع ايراني و دیگر کشورهای آسیایی برگزار می‌نماید.

تاکنون چند جلسه شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی،  با حضور نمايندگان نهادهاي برگزاركننده كميسيون‌هاي تخصصی اين دوره از گفت‌وگوها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار و طی آن موضوعات كميسيون‌ها و نحوه و ميزان همكاري‌ دستگاه‌هاي مشاركت‌كننده بررسي شد. به اين بهانه با محمدعلي رباني، ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبير اين اجلاس هم‌صحبت شديم و از وي پرسش‌هايي درباره اهميت برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي پرسيديم.

طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي  از كجا شكل گرفت؟

اهمیت فرهنگ  و گفتمان‌های برخاسته از آن که منجر به ایجاد هویت‌ها و منافع متفاوت و گاه متقابل می‌گردد در نظام‌بین‌الملل و به صورت خاص در منطقه بحرانی آسیا که پایه‌های آن بر تنوع و تکثر فرهنگی شکل گرفته است بر کسی پوشیده نیست. از اینرو مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی  با توجه به ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و وظایف ذاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی کشور، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که با تاکید بر گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان ارائه شده بود را ارئه نمود. خوشبختانه این طرح در شورایعالی سازمان و برخی نهادهای فرهنگی بالادستی تصویب و مورد تائید واقع شده و به عنوان یک رویکرد و سیاست در دستور کار  سازمان قرار گرفت  طی سال گذشته تاکنون نیز در اجرای این مصوبه شورایعالی سازمان اقدامات و فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ای در این خصوص اجرا شد. طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي با ملاحظه مجموعه شرايط حاكم بر منطقه و روابط بين‌الملل  می‌تواند راهکار مناسبی در مسیر وظایفی باشد که  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي اصلي بسط و گسترش روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با دیگر جوامع  بر عهده دارد. تجربه «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب»  که سال گذشته با حضور اندیشمندان برجسته ایرانی و عربی برگزار گردید نیز نشان داد که  در  فضاي پُر التهاب حاكم بر جهان اسلام و منطقه، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان گام مؤثر و مفيدي در جهت گسترش تفاهم و تعامل و همچنین، تقویت نقش و سهم نخبگان و اندیشمندان  در مسیر حل و فصل چالش‌های موجود بویژه در مسیر روابط  فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها بشمار می‌رود. چرا که  گفت‌وگوهای فرهنگي، فرصتي براي تفاهم و همفكري بين اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی فراهم می‌آورد تا با درک  منافع مشترک به سوی  ایجاد پیوندهای عمیق تری در محیط‌های شکننده و مضطرب بین‌المللی گام بردارند و مجموعه ای از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی را در مسیر تعاملات و همکاری‌های فرهنگی فعال سازند.

اين گفت‌وگوها با چه رويكرد و اهدافي دنبال مي‌شود؟

هدف اساسی و عمده طرح گفت‌وگوهای فرهنگی، گسترش فهم مشترک گروه‌های مرجع بویژه نخبگان برای افزايش مشاركت و همکاری مشترک فرهنگی می‌باشد. گفت‌وگوهاي فرهنگي دربرگیرنده توانايي مبتکرانه‌ای است كه در يك فرآیند خلاقانه در صدد یافتن راه‌حل‌هایی مشترک فرهنگی است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس رسالت خود و درک شرایط حاکم بر این باور است که امروزه به دلیل تحولات سریع وهمه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان‌ها تاثیرگذار می‌باشد. بیش از هر زمان دیگر می‌بایستی از پتانسیل مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه‌گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان بهره گرفت. چرا که در پس تمام کنش‌های فردی و اجتماعی عامل فرهنگی پنهان بوده  و بعد ارزشی دارد  و تمام پدیده‌ها حتی  رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می‌دهد. فرهنگ به عنوان نوعی شعور و خرد مشترک و شیوه زندگی، سهم تاثیرگذاری بر ایجاد ساختارهای اقتصادی و اجتماعی دارد و یکی از ابزارهای مهم دیپلماسی بشمار آمده و می‌تواند سهم مهمی در کاهش منازعات بین‌المللی بر عهده گیرد. این مهم می‌بایستی  از طریق مشارکت جمعی در گسترش همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی در چارچوب  ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک و اصیل اخلاقی و فرهنگی شکل گرفته وبا   اعتمادسازی  و توجه به وزن تاثیرگذارفرهنگ در حل و فصل چالش‌ها و بحران‌های بین‌المللی عملی و اجرایی گردد. از اينرو تاسیس دبیرخانه دائمی گفتگوهای فرهنگی که با هدف ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها تاسیس شده است کوششی است جهت پررنگ کردن نقش سازنده و موثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع.

تفاوت اصلي گفت‌وگوهاي فرهنگي با گفت‌وگوي فرهنگ‌ها در چه چيزي است؟

گفت وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به هرنوع تعامل و ارتباط میان حوزه‌های فرهنگی و تمدنی هرچند که در قالب گقت‌وگو به مفهوم خاص آن نباشد صدق می‌کند از این‌رو جشنواره‌های فرهنگی هنری و بسیاری دیگر از فعالیت‌های رایج فرهنگی نوعی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها بشمار می‌آید حال آنکه  گفت‌وگوهای فرهنگی بر آن صادق نیست چرا که  گفت‌وگوی فرهنگی یک شیوه از دیپلماسی و مذاکره  و روشی جهت ايجاد يك فرآيند عملياتي از همفکری و تبادل نظر مستمر میان عناصر و گروههای انسانی منتخب از دو یا چند جریان فرهنگی بشمار می‌آید که طی آن با طرح دیدگاه‌های خود در خصوص  مسائل و دغدغه‌های فرهنگی درصددند به فهم مشترک و یا راهکار مشترکی برای مسائل و پدیده‌هایی که موضوع گفت‌وگوی آنهاست دسنیابند.

 از این رو با توجه به اهمیت و کارکردهای دیپلماسی فرهنگی در شرایط پیچیده و پرچالش دنیای معاصر و همچنین  تحولات چشمگیری که در  عرصه ارتباطات و دیپلماسی رخ داده است سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان تنها  دستگاه متولی دیپلماسی فرهنگی ضرورتا می‌بایستی در مسیر انجام رسالت خطیر خود  به همه سازوکارها و روش‌های موثری که می‌تواند امکان و فرصت تعامل و ارتباط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را با سایر جوامع بویژه نخبگان و گروه‌های تاثیرگذار فراهم می آورد توجه نماید. مضاف بر اینکه در طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که سال گذشته از سوی مرکز مطالعات مطرح و تصویب شد بر بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای علمی و دانشگاهی در مسیر گسترش دیپلماسی فرهنگی با سایر جوامع تاکید شده است. در این طرح بناست گروه‌های مرجع و مراکز دانشگاهی داخل و خارج از طریق دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی و همچنین مجامع وابسته به این دبیرخانه به صورت مستمر به تبادل نظر و همفکری پرداخته و مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها را هموار سازند .

گفت‌وگو بين نخبگان فرهنگي چه نقشي در معرفي چهره رحماني اسلام و ايران اسلامي دارد؟

اصولا مجرای اساسی ارتباط انسان و خدا و همچنین انتقال و فهم پیام دین برپایه  گفت‌وگوست و این ویژگی در اسلام که خاتم ادیان آسمانی است و بر خردگرایی و عقلانیت توجه و تاکید بیشتری دارد برجسته تر می باشد. بنظر می‌رسد در شرایط کنونی که افراط‌گرایی و خشونت بنام دین چهره اسلام را مخدوش نموده است بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند يك ساز و كار جديد جهت معرفي چهره رحماني اسلام بشمار آید و در وانمایی چهره حقیقی اسلام که بر پایه رحمت و محبت پی‌ریزی شده است سهم و نقش اساسی و عمده‌ای بر عهده گیرد، چراكه در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی امکان رفع سوء برداشت‌ها و پاسخ به پرسش‌ها و همچنین دستیابی به  فهم و همکاری و همدلی مشترك بیش از مسیرهای دیگر فراهم می‌باشد. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه؛ جهان در قرن بیست‌ویکم شاهد روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیر منطقی است و یک بار دیگر روند رو بتزاید تعصب ونفرت را تجربه می کند. نگرش‌های مذهبی که به درستی بخش جدایی ناپذیر  از سنت های  فرهنگی جوامع بشمار می‌آید و آموزه‌های آن نیز بر پایه عدالت، صلح و مدارا پی‌ریزی شده است تبدیل به عاملی جهت نفرت‌انگیزی و منازعه انسان‌ها بر علیه یکدیگر شده است. از اینرو ایجاد یک فضای مناسب برای گفتگو و ارائه راهکارهای مربوط به تبدیل کردن فرهنگ به بخشی از دستورالعمل اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و تلاش جمعی برای ایجاد یک جامعه جهانی عدالت محور، حرکتی سازنده و ضروری بشمار می‌آید. گفت‌وگوی فرهنگی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد  می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی،  رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و سایر مبادلات و همکاری‌های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی و تاریخی  پی‌ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است  در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم  و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی.

بنظر می‌رسد امروزه نخبگان جهان اسلام و سایر اندیشمندانی که نگران شرایط موجود و گسترش خشونت و افراط‌گرایی هستند بیش از هر زمان دیگر نیازمندند تا از مسیر گفت‌وگوی فرهنگی  به راهکارهای عملی موثری در فائق آمدن بر این پدیدها  دستیابند. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه نقش عمده آن واسطه‌گري و متصل كردن طرفيت‌هاي فرهنگی و علمی داخل و حارج در مسیر توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی و همچنین معرفی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی می‌باشد، با بهره‌گیری از این ظرفیت می‌تواند  مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم ونقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها را هموار نماید. شکل‌گیری دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی در مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی نیز بر اساس همین ضرورت بوده و طی سال گذشته تاکنون نیز مجموعه‌ای از فعالیت‌ها همچون گقت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب، گفت‌گوهای فرهنگی ایران و اروپا اجرایی شده است و امسال نیز به دلیل مجموعه‌ای از ضرورت‌ها  بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را در دستور کار داریم که طی آن  نخبگان و گروه‌هاي مرجع علمي و فرهنگي این منطقه پیرامون موضوع این اجلاس یعنی تنوع فرهنگی در آسیا و فرصت‌های تعامل و گفت‌وگو، به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت .

گفت‌وگوهاي فرهنگي به ويژه در حوزه آسيا چه ضرورتی داشته و مي‌تواند چه راهكاري براي مقابله با تروريسم و گروه‌هاي افراطي محسوب گردد؟

يكي از راه‌های برقراري ارتباطات مفيد و تأثیرگذار بین‌المللی، گفت‌گوهاي  فرهنگي هست كه با ايجاد سازوكارهاي گفت‌وگوهاي متقابل جهت رسيدن به تفاهم در زمینه‌هاي مورد اختلاف و همچنين ايجاد زمینه‌های شناخت عمیق‌تر، به ما كمك می‌کند تا تصويري واقعي از منازعات و جريانات متعارض و همسوي خود داشته باشيم. بنابراين ضرورت اين نوع گفت‌وگوها با توجه به تحولات پيش‌روي، بیش‌ازپیش نمايان است. قاره آسيا به سبب تنوع قوميت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي گوناگون بستري بسيار مناسب براي ظهور و بروز تحولات مثبت یا منفی در عرصه‌های مختلف بشمار می‌آید. لذا در این فضای متلاطم و آشوب‌زده كنوني در این منطقه كه روزبه‌روز بر پیچیدگی و مشكلات آن افزوده می‌گردد. يافتن زمینه‌ها و بسترهايی جهت نزديك کردن دیدگاه‌ها و  فهم مشترک ملت‌های آسیا  از یکدیگر؛  اهميت بسزايی یافته است چرا که  منشأ بسياري از منازعات و چالش‌ها در روزگار ما ریشه فرهنگی داشته و عمدتا  به  سوء برداشت‌ها و همچنین بهره گیری هدفمند رسانه‌ها، قدرت‌ها و جریان‌های از کاستی‌ها و نواقص موجود در فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. از اینرو؛ در برابر مسائل و معضلاتی که امروزه همه فرهنگ‌ها و اديان را در معرض نگرانی‌ها و تهدیدات مشترک قرار داده، نه‌تنها گفت‌وگوهاي فرهنگي را ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید، بلکه می‌بایست در چارچوبی فراتر از نهادهای رسمی و دولتی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی موجود بویژه در حوزه نخبگان و اندیشمندان، عملاً برای مقابله با تهدیدات و نگرانی‌های موجود، با اشتراک مساعی، خط‌مشی واحد و سیاست‌گذاری مشخص و مشترکی را اتخاذ کرد. نخبگان فرهنگی آسیا باید با یکدیگر گفت‌وگو کنند و یافته‌هایی را که  از گفت‌وگوها منتج می‌شود را با مشارکت و همفکری و تعمیم و گسترش همکاری‌ها، از قوه به فعل درآوردند. امروزه فرهنگ‌های مختلف آسیایی نیازمند تشریک‌مساعی عملی‌اند. گفت‌وگوی فرهنگی نخبگان آسیایی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد، می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی، رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها وسایر مبادلات و همکاری های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی وتاریخی  پی ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی. باتوجه به شرايط و چالش‌هايي كه امروزه در حوزه مناسبات سياسي و اقتصادي و حتي فرهنگي بين مجموعه كشورهای آسیایی  وجود دارد، اين رويكرد در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي می‌تواند  در فعال‌سازی و افزایش سهم و نقش  ظرفيت‌هاي فرهنگي، علمي و دانشگاهي بویژه  نخبگان آسیایی در مسیر حاکم کردن عقلانیت واعتدال در  روابط بين‌المللي و منطقه ای موثر افتد. بویژه آنکه میراث مشترک فرهنگی و معنوی آسیایی از امکان و ظرفیت مناسبی جهت ایجاد و تقویت تفاهم، تعامل و همفكري بين نخبگان جوامع مختلف برخوردار می‌باشد.

در همين راستا جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان كشوري باسابقه تمدني و فرهنگي چند هزارساله  و مكتب الهام‌بخش اسلام همواره در جهت توسعه و ارتقا صلح و چهان عاری از خشونت  كوشيده است، بیش از هر کشور دیگری علاقمند به گفت‌وگو برای هم‌اندیشی و همکاری است. متأسفانه باید اذعان کنیم در دهه‌های اخير قدرت‌های مسلط به ابزار رسانه و تبليغات، همواره درصدد بوده‌اند، كه با القاء فهم نادرست خود به ديگران و ساير ملت‌های جهان، مانع از ارائه تصويري درست از سنت‌ها، ارزش‌ها، اعتقادات و فرهنگ جامعه ايراني به ساير ملت‌ها و گروه‌ها شوند، اين امر الزاماتی را براي فراهم كردن شرايط و امكانات جهت گفت‌وگوهاي مستقيم فرهنگي براي ايران ضروري می‌سازد، تا به‌دوراز فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبليغات گسترده، با ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي ضمن شناخت عمیق‌تر از فرهنگ‌های گوناگون، عناصر و مؤلفه‌های فرهنگي خود را نیز به طرز صحيح، همراه با  سعه‌صدر به ديگران معرفی نماید. با توجه به مجموعه ملاحظات و شرايطي كه در منطقه آسيا حاكم است، ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند سودمندي‌هاي خوبي داشته باشد، زيرا در اين فرصت ارزشمند، موضوعات، مشكلات و دغدغه‌هاي مشترك بين جوامع آسيايي مطرح مي‌شود و بالطبع، مي‌تواند بستري براي تحقق آرزوی دیرینه اتحاد آسیا نیز بشمار آید. بنظر می‌رسد اين مسيري كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيش رو دارد، به عنوان يك روش و شيوه نو در ديپلماسي فرهنگي با توجه به مجموعه مقتضيات و شرايط منطقه حائز  اهميت می‌باشد و يكي از رسالت‌هاي اصلي اين سازمان محسوب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي فرهنگي و علمي كشور را در قالب سازوکارهای مختلف در مسیر مناسبات فرهنگی فعال نماید.

در خصوص نحوه برگزاري و همكاري نهادهاي مشاركت‌كننده در گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي توضيح دهيد.

مقدمات برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را از سال گذشته آغاز كرده‌ايم و این مهم با برگزاري سه نشست منطقه‌اي در مالزي، هند و آسياي ميانه (قزاقستان)، که با همكاري و همفكري مراکز دانشگاهی این کشورها برگزار گردیده بود فراهم گردید. در ادامه اين نشست‌ها، اجلاس سراسري گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را در اواخر دی ماه سال‌جاری  پيش‌بيني كرديم تا با رويكرد منطقه‌اي (در سه حوزه جنوب و شرق آسيا، شبه قاره و آسياي ميانه و قفقاز ) و همچنين رویکرد نهادها و سازمان‌های منطقه‌ای چون مؤسسه فرهنگي اكو، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي، دی هشت و دبيرخانه گفت‌وگوهاي تمدني و فرهنگي بين المجالس آسيايي  برگزار گردد. اين دور از گفت‌وگوها، طی  روزهاي 22 تا 26 دی ماه در قالب افتتاحيه، كميسيون‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي جانبي و اختتاميه با میزبانی مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور در شهرهاي تهران، مشهد، مازندران، همدان و یزد برگزار مي‌شود. علاوه بر سازمان؛ دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه همدان، دانشگاه یزد، مرکز دايرةالمعارف بزرگ اسلامي، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي ACD و مؤسسه فرهنگي اكو  در اجرای این برنامه که با حضور هشتاد تن از نخبگان آسیایی برگزار خواهد شد مشارکت و همکاری خواهند داشت .

محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها چيست؟

ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي و چالش‌هاي فرهنگي در آسيا از محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها خواهد بود.

فراخوان مقاله، فصلنامه، برگزاري نشست‌هاي علمي پيرامون چيستي و چرايي گفت‌وگوهاي فرهنگي، تشكيل كميته‌هاي علمي و اجرايي و هماهنگي براي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها از جمله اقدامات مقدماتی است كه از سوي دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پيگيري و در دست اقدام می‌باشد .

گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي شامل چند كميسيون‌ فرهنگي مي‌شود؟

كميسيون‌  گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره، کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای میانه و قفقاز ،کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شرق آسیا، کمیسون رؤساي مراکز دانشنامه‌نویسی اکو، كميسيون‌ دانشگاه‌های عضو دی هشت، کمیسیون مجمع گفت‌وگوهای آسیایی، شش كميسيون پیش‌بینی شده در این اجلاس می‌باشند.

انتهاي پيام/


٠٩:٤٢ - 1396/06/25    /    شماره : ٦٨٦٠٠٣    /    تعداد نمایش : ١٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه بوعلي سينا همدان با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ (خبر)
 تشكيل کمیسیون‌های تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد (خبر)
 پنجاهمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 دانشجوي ايران‌شناسي دانشگاه ايروان: فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران باعث آشنايي من با زبان فارسي شد (خبر)
 دانشجوی هندی زبان فارسی: به کشمیر «ایران کوچک» می‌گویند (خبر)
 سازمان فرهنگ جنايات اخير رژیم صهيونيستي بر عليه ملت فلسطين را محكوم كرد (خبر)
 فارسي‌آموز لهستاني: علاقه‌مند به فرهنگ و رسوم ايرانيان هستم/ دوباره به ایران سفر مي‌كنم (خبر)
 مديون جمهوري اسلامي ايران هستيم (خبر)
 فارسی‌آموز آرژانتینی: تحقیق درباره نگاه اسلام به زن مسلمانم کرد/فارسی زبان تبلیغ انقلاب اسلامی است (خبر)
 بازدید ملكوتي‌تبار از نمایشگاه دائمی هنرمندان خراسان رضوی (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
 فارسي‌آموز بلاروسي: دوره دانش‌افزايي موجب انتقال فرهنگ ايراني ـ اسلامي مي‌شود (خبر)
 فارسي‌آموز هندي: علاقمند به ترجمه آثار شُعراي ايراني هستم (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گسترش زبان فارسی در جهان از وظایف سازمان فرهنگ است (خبر)
 قهرمان سليماني: زبان فارسي، زبان فرهنگ است (خبر)
 حدادعادل: فارسي‌آموزان در بازگشت به کشور خود گزارشگر ایران واقعی باشند (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» آغاز مي‌شود (خبر)
 انتشار نخستين شماره فصلنامه «فرهنگ ملل» (خبر)
 شركت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه الكامپ (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی (خبر)
 سازمان فرهنگ نقش بسزايي در ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی دارد (خبر)
 برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ (خبر)
 برگزاري نشست عفاف و حجاب در سازمان فرهنگ (خبر)
 زبان فارسي، ابزار ارتباطي و فرهنگي با جهان (خبر)
 همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ براي آموزش زبان فارسي در جهان (خبر)
 ديدار هیأت امناي دانشگاه مولانا هند از دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي مشهد (خبر)
 پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در مشهد برگزار مي‌شود (خبر)
 طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند (خبر)
 ايران در زمره ده كشور توليدكننده كتاب در جهان است (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي ايران و آفریقای جنوبی (خبر)
 رسانه‌ها نقش بسزايي در جلوگيري از اسلام هراسی و ايران هراسي دارند (خبر)
 اجراي تئاتر موزیکال ملی جمهوری آذربایجان در تالار هنر (خبر)
  اجرای برنامه ارکستر ملی آذربایجان در اصفهان (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي آذربايجان در تالار وحدت تهران (خبر)
 ابراهيمى‌تركمان: پيوستگى فرهنگى ميراث مشترك ايران و آذربايجان است (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي (خبر)
 هفته فيلم جمهوري آذربايجان در تهران افتتاح شد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از برج ميلاد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ابوالفضل قارايف: ايران و آذربايجان ريشه‌هاى مشترك تاريخى دارند (خبر)
 صالحى‌اميرى: مرز فرهنگي بين ايران و آذربايجان وجود ندارد (خبر)
 نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در فرهنگستان هنر افتتاح شد (خبر)
 فرهنگ به وسیله كتاب به نسل بعدی منتقل می‌شود/ ترجمه كتاب؛ زمینه‌ساز روابط مشترک كشورها (خبر)
 آمادگي جمهوري آذربايجان براي حضور فعال در برنامه‌هاي «تبريز 2018» (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان آغاز تقویت روابط فرهنگی دو کشور است (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان افتتاح مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز جهاني قدس (خبر)
  بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حمايت از سپاه پاسداران (خبر)
 50 سال خاطره يك نسخ‌شناس روسي (خبر)
 اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است (خبر)
 ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محكوميت حوادث تروريستي تهران (خبر)
 اهدای قرآن نفیس طباخ‌ به‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
  ایران پرچمدار وحدت و تنش زدایی است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشتارمردم بی گناه کابل را محکوم کرد (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
 فرهنگ راهبردي سازمان فرهنگ مبتني بر ارزش‌هاي انقلاب است (خبر)
 دانشگاه مذاهب اسلامی جلوه‌اي از تقریبی است (خبر)
  انجمن نسخ‌شناسان در روسيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ايران همواره به دنبال وحدت و تقريب جوامع اسلامي است/ گفتگوي بيناديني ضرورت است (خبر)
 تكفيري‌ها همه جهان را به نام اسلام جعلي تهديد مي‌كنند/نقش بسزاي علما در معرفي اسلام رحماني (خبر)
 اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي گامي عملي براي توسعه روابط دو كشور است (خبر)
 کیفیت آثار افغانستان در نمایشگاه کتاب امسال تحسین‌برانگیز است (خبر)
 فرهنگ ايران علاقمندان زيادي در كره جنوبي دارد/ اعلام آمادگي همكاري ويژه با سازمان فرهنگ (خبر)
 گردهمايي مبلغان غيرايراني در مشهد و قم (خبر)
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا برگزار مي‌شود (خبر)
  مراسم جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 قرابت فرهنگي ايران و بوسني پُر رنگ است (خبر)
 سومين جايزه جهاني اربعين به كار خود پايان داد (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
  بازديد رؤساي دانشگاه‌هاي بوسني از دانشگاه علوم پزشكي تهران (خبر)
 زبان فارسی جايگاه والايي در بوسني دارد (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا
  به مناسبت ايام سوگواري سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه‌السلام)، پيروان اهل بيت (ع) در شهرهای میهانگو، ساگانا و نایروبی با عزیمت به شهر ناکورو كنيا به عزاداري پرداختند.

 • عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در غنا
  عزاداري حضرت سيدالشهداء (عليه‌السلام) توسط پيروان اهل بيت(ع) در مسجد اهل بيت در شهر تماله غنا برگزار شد.

 • اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.