English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٨ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

محمدعلي رباني خبر داد:

نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود

ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در دي ماه سال‌جاري در ايران با هدف ايجاد يك فرآيند مستمر جهت همفکری و گفت‌وگو میان نخبگان ایرانی و آسیایی خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدعلي رباني ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی اين سازمان و دبیر اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با اشاره به برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي نخبگان آسيا در دي‌ماه سال‌جاري گفت: دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی  سازمان در ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از  ظرفيت‌هاي  علمي و دانشگاهی كشور در مسير گسترش مناسبات فرهنگی بين گروه‌هاي مرجع ايراني و دیگر کشورهای آسیایی برگزار می‌نماید.

تاکنون چند جلسه شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی،  با حضور نمايندگان نهادهاي برگزاركننده كميسيون‌هاي تخصصی اين دوره از گفت‌وگوها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار و طی آن موضوعات كميسيون‌ها و نحوه و ميزان همكاري‌ دستگاه‌هاي مشاركت‌كننده بررسي شد. به اين بهانه با محمدعلي رباني، ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبير اين اجلاس هم‌صحبت شديم و از وي پرسش‌هايي درباره اهميت برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي پرسيديم.

طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي  از كجا شكل گرفت؟

اهمیت فرهنگ  و گفتمان‌های برخاسته از آن که منجر به ایجاد هویت‌ها و منافع متفاوت و گاه متقابل می‌گردد در نظام‌بین‌الملل و به صورت خاص در منطقه بحرانی آسیا که پایه‌های آن بر تنوع و تکثر فرهنگی شکل گرفته است بر کسی پوشیده نیست. از اینرو مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی  با توجه به ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و وظایف ذاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی کشور، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که با تاکید بر گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان ارائه شده بود را ارئه نمود. خوشبختانه این طرح در شورایعالی سازمان و برخی نهادهای فرهنگی بالادستی تصویب و مورد تائید واقع شده و به عنوان یک رویکرد و سیاست در دستور کار  سازمان قرار گرفت  طی سال گذشته تاکنون نیز در اجرای این مصوبه شورایعالی سازمان اقدامات و فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ای در این خصوص اجرا شد. طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي با ملاحظه مجموعه شرايط حاكم بر منطقه و روابط بين‌الملل  می‌تواند راهکار مناسبی در مسیر وظایفی باشد که  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي اصلي بسط و گسترش روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با دیگر جوامع  بر عهده دارد. تجربه «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب»  که سال گذشته با حضور اندیشمندان برجسته ایرانی و عربی برگزار گردید نیز نشان داد که  در  فضاي پُر التهاب حاكم بر جهان اسلام و منطقه، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان گام مؤثر و مفيدي در جهت گسترش تفاهم و تعامل و همچنین، تقویت نقش و سهم نخبگان و اندیشمندان  در مسیر حل و فصل چالش‌های موجود بویژه در مسیر روابط  فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها بشمار می‌رود. چرا که  گفت‌وگوهای فرهنگي، فرصتي براي تفاهم و همفكري بين اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی فراهم می‌آورد تا با درک  منافع مشترک به سوی  ایجاد پیوندهای عمیق تری در محیط‌های شکننده و مضطرب بین‌المللی گام بردارند و مجموعه ای از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی را در مسیر تعاملات و همکاری‌های فرهنگی فعال سازند.

اين گفت‌وگوها با چه رويكرد و اهدافي دنبال مي‌شود؟

هدف اساسی و عمده طرح گفت‌وگوهای فرهنگی، گسترش فهم مشترک گروه‌های مرجع بویژه نخبگان برای افزايش مشاركت و همکاری مشترک فرهنگی می‌باشد. گفت‌وگوهاي فرهنگي دربرگیرنده توانايي مبتکرانه‌ای است كه در يك فرآیند خلاقانه در صدد یافتن راه‌حل‌هایی مشترک فرهنگی است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس رسالت خود و درک شرایط حاکم بر این باور است که امروزه به دلیل تحولات سریع وهمه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان‌ها تاثیرگذار می‌باشد. بیش از هر زمان دیگر می‌بایستی از پتانسیل مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه‌گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان بهره گرفت. چرا که در پس تمام کنش‌های فردی و اجتماعی عامل فرهنگی پنهان بوده  و بعد ارزشی دارد  و تمام پدیده‌ها حتی  رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می‌دهد. فرهنگ به عنوان نوعی شعور و خرد مشترک و شیوه زندگی، سهم تاثیرگذاری بر ایجاد ساختارهای اقتصادی و اجتماعی دارد و یکی از ابزارهای مهم دیپلماسی بشمار آمده و می‌تواند سهم مهمی در کاهش منازعات بین‌المللی بر عهده گیرد. این مهم می‌بایستی  از طریق مشارکت جمعی در گسترش همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی در چارچوب  ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک و اصیل اخلاقی و فرهنگی شکل گرفته وبا   اعتمادسازی  و توجه به وزن تاثیرگذارفرهنگ در حل و فصل چالش‌ها و بحران‌های بین‌المللی عملی و اجرایی گردد. از اينرو تاسیس دبیرخانه دائمی گفتگوهای فرهنگی که با هدف ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها تاسیس شده است کوششی است جهت پررنگ کردن نقش سازنده و موثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع.

تفاوت اصلي گفت‌وگوهاي فرهنگي با گفت‌وگوي فرهنگ‌ها در چه چيزي است؟

گفت وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به هرنوع تعامل و ارتباط میان حوزه‌های فرهنگی و تمدنی هرچند که در قالب گقت‌وگو به مفهوم خاص آن نباشد صدق می‌کند از این‌رو جشنواره‌های فرهنگی هنری و بسیاری دیگر از فعالیت‌های رایج فرهنگی نوعی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها بشمار می‌آید حال آنکه  گفت‌وگوهای فرهنگی بر آن صادق نیست چرا که  گفت‌وگوی فرهنگی یک شیوه از دیپلماسی و مذاکره  و روشی جهت ايجاد يك فرآيند عملياتي از همفکری و تبادل نظر مستمر میان عناصر و گروههای انسانی منتخب از دو یا چند جریان فرهنگی بشمار می‌آید که طی آن با طرح دیدگاه‌های خود در خصوص  مسائل و دغدغه‌های فرهنگی درصددند به فهم مشترک و یا راهکار مشترکی برای مسائل و پدیده‌هایی که موضوع گفت‌وگوی آنهاست دسنیابند.

 از این رو با توجه به اهمیت و کارکردهای دیپلماسی فرهنگی در شرایط پیچیده و پرچالش دنیای معاصر و همچنین  تحولات چشمگیری که در  عرصه ارتباطات و دیپلماسی رخ داده است سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان تنها  دستگاه متولی دیپلماسی فرهنگی ضرورتا می‌بایستی در مسیر انجام رسالت خطیر خود  به همه سازوکارها و روش‌های موثری که می‌تواند امکان و فرصت تعامل و ارتباط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را با سایر جوامع بویژه نخبگان و گروه‌های تاثیرگذار فراهم می آورد توجه نماید. مضاف بر اینکه در طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که سال گذشته از سوی مرکز مطالعات مطرح و تصویب شد بر بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای علمی و دانشگاهی در مسیر گسترش دیپلماسی فرهنگی با سایر جوامع تاکید شده است. در این طرح بناست گروه‌های مرجع و مراکز دانشگاهی داخل و خارج از طریق دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی و همچنین مجامع وابسته به این دبیرخانه به صورت مستمر به تبادل نظر و همفکری پرداخته و مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها را هموار سازند .

گفت‌وگو بين نخبگان فرهنگي چه نقشي در معرفي چهره رحماني اسلام و ايران اسلامي دارد؟

اصولا مجرای اساسی ارتباط انسان و خدا و همچنین انتقال و فهم پیام دین برپایه  گفت‌وگوست و این ویژگی در اسلام که خاتم ادیان آسمانی است و بر خردگرایی و عقلانیت توجه و تاکید بیشتری دارد برجسته تر می باشد. بنظر می‌رسد در شرایط کنونی که افراط‌گرایی و خشونت بنام دین چهره اسلام را مخدوش نموده است بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند يك ساز و كار جديد جهت معرفي چهره رحماني اسلام بشمار آید و در وانمایی چهره حقیقی اسلام که بر پایه رحمت و محبت پی‌ریزی شده است سهم و نقش اساسی و عمده‌ای بر عهده گیرد، چراكه در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی امکان رفع سوء برداشت‌ها و پاسخ به پرسش‌ها و همچنین دستیابی به  فهم و همکاری و همدلی مشترك بیش از مسیرهای دیگر فراهم می‌باشد. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه؛ جهان در قرن بیست‌ویکم شاهد روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیر منطقی است و یک بار دیگر روند رو بتزاید تعصب ونفرت را تجربه می کند. نگرش‌های مذهبی که به درستی بخش جدایی ناپذیر  از سنت های  فرهنگی جوامع بشمار می‌آید و آموزه‌های آن نیز بر پایه عدالت، صلح و مدارا پی‌ریزی شده است تبدیل به عاملی جهت نفرت‌انگیزی و منازعه انسان‌ها بر علیه یکدیگر شده است. از اینرو ایجاد یک فضای مناسب برای گفتگو و ارائه راهکارهای مربوط به تبدیل کردن فرهنگ به بخشی از دستورالعمل اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و تلاش جمعی برای ایجاد یک جامعه جهانی عدالت محور، حرکتی سازنده و ضروری بشمار می‌آید. گفت‌وگوی فرهنگی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد  می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی،  رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و سایر مبادلات و همکاری‌های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی و تاریخی  پی‌ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است  در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم  و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی.

بنظر می‌رسد امروزه نخبگان جهان اسلام و سایر اندیشمندانی که نگران شرایط موجود و گسترش خشونت و افراط‌گرایی هستند بیش از هر زمان دیگر نیازمندند تا از مسیر گفت‌وگوی فرهنگی  به راهکارهای عملی موثری در فائق آمدن بر این پدیدها  دستیابند. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه نقش عمده آن واسطه‌گري و متصل كردن طرفيت‌هاي فرهنگی و علمی داخل و حارج در مسیر توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی و همچنین معرفی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی می‌باشد، با بهره‌گیری از این ظرفیت می‌تواند  مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم ونقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها را هموار نماید. شکل‌گیری دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی در مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی نیز بر اساس همین ضرورت بوده و طی سال گذشته تاکنون نیز مجموعه‌ای از فعالیت‌ها همچون گقت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب، گفت‌گوهای فرهنگی ایران و اروپا اجرایی شده است و امسال نیز به دلیل مجموعه‌ای از ضرورت‌ها  بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را در دستور کار داریم که طی آن  نخبگان و گروه‌هاي مرجع علمي و فرهنگي این منطقه پیرامون موضوع این اجلاس یعنی تنوع فرهنگی در آسیا و فرصت‌های تعامل و گفت‌وگو، به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت .

گفت‌وگوهاي فرهنگي به ويژه در حوزه آسيا چه ضرورتی داشته و مي‌تواند چه راهكاري براي مقابله با تروريسم و گروه‌هاي افراطي محسوب گردد؟

يكي از راه‌های برقراري ارتباطات مفيد و تأثیرگذار بین‌المللی، گفت‌گوهاي  فرهنگي هست كه با ايجاد سازوكارهاي گفت‌وگوهاي متقابل جهت رسيدن به تفاهم در زمینه‌هاي مورد اختلاف و همچنين ايجاد زمینه‌های شناخت عمیق‌تر، به ما كمك می‌کند تا تصويري واقعي از منازعات و جريانات متعارض و همسوي خود داشته باشيم. بنابراين ضرورت اين نوع گفت‌وگوها با توجه به تحولات پيش‌روي، بیش‌ازپیش نمايان است. قاره آسيا به سبب تنوع قوميت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي گوناگون بستري بسيار مناسب براي ظهور و بروز تحولات مثبت یا منفی در عرصه‌های مختلف بشمار می‌آید. لذا در این فضای متلاطم و آشوب‌زده كنوني در این منطقه كه روزبه‌روز بر پیچیدگی و مشكلات آن افزوده می‌گردد. يافتن زمینه‌ها و بسترهايی جهت نزديك کردن دیدگاه‌ها و  فهم مشترک ملت‌های آسیا  از یکدیگر؛  اهميت بسزايی یافته است چرا که  منشأ بسياري از منازعات و چالش‌ها در روزگار ما ریشه فرهنگی داشته و عمدتا  به  سوء برداشت‌ها و همچنین بهره گیری هدفمند رسانه‌ها، قدرت‌ها و جریان‌های از کاستی‌ها و نواقص موجود در فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. از اینرو؛ در برابر مسائل و معضلاتی که امروزه همه فرهنگ‌ها و اديان را در معرض نگرانی‌ها و تهدیدات مشترک قرار داده، نه‌تنها گفت‌وگوهاي فرهنگي را ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید، بلکه می‌بایست در چارچوبی فراتر از نهادهای رسمی و دولتی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی موجود بویژه در حوزه نخبگان و اندیشمندان، عملاً برای مقابله با تهدیدات و نگرانی‌های موجود، با اشتراک مساعی، خط‌مشی واحد و سیاست‌گذاری مشخص و مشترکی را اتخاذ کرد. نخبگان فرهنگی آسیا باید با یکدیگر گفت‌وگو کنند و یافته‌هایی را که  از گفت‌وگوها منتج می‌شود را با مشارکت و همفکری و تعمیم و گسترش همکاری‌ها، از قوه به فعل درآوردند. امروزه فرهنگ‌های مختلف آسیایی نیازمند تشریک‌مساعی عملی‌اند. گفت‌وگوی فرهنگی نخبگان آسیایی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد، می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی، رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها وسایر مبادلات و همکاری های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی وتاریخی  پی ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی. باتوجه به شرايط و چالش‌هايي كه امروزه در حوزه مناسبات سياسي و اقتصادي و حتي فرهنگي بين مجموعه كشورهای آسیایی  وجود دارد، اين رويكرد در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي می‌تواند  در فعال‌سازی و افزایش سهم و نقش  ظرفيت‌هاي فرهنگي، علمي و دانشگاهي بویژه  نخبگان آسیایی در مسیر حاکم کردن عقلانیت واعتدال در  روابط بين‌المللي و منطقه ای موثر افتد. بویژه آنکه میراث مشترک فرهنگی و معنوی آسیایی از امکان و ظرفیت مناسبی جهت ایجاد و تقویت تفاهم، تعامل و همفكري بين نخبگان جوامع مختلف برخوردار می‌باشد.

در همين راستا جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان كشوري باسابقه تمدني و فرهنگي چند هزارساله  و مكتب الهام‌بخش اسلام همواره در جهت توسعه و ارتقا صلح و چهان عاری از خشونت  كوشيده است، بیش از هر کشور دیگری علاقمند به گفت‌وگو برای هم‌اندیشی و همکاری است. متأسفانه باید اذعان کنیم در دهه‌های اخير قدرت‌های مسلط به ابزار رسانه و تبليغات، همواره درصدد بوده‌اند، كه با القاء فهم نادرست خود به ديگران و ساير ملت‌های جهان، مانع از ارائه تصويري درست از سنت‌ها، ارزش‌ها، اعتقادات و فرهنگ جامعه ايراني به ساير ملت‌ها و گروه‌ها شوند، اين امر الزاماتی را براي فراهم كردن شرايط و امكانات جهت گفت‌وگوهاي مستقيم فرهنگي براي ايران ضروري می‌سازد، تا به‌دوراز فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبليغات گسترده، با ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي ضمن شناخت عمیق‌تر از فرهنگ‌های گوناگون، عناصر و مؤلفه‌های فرهنگي خود را نیز به طرز صحيح، همراه با  سعه‌صدر به ديگران معرفی نماید. با توجه به مجموعه ملاحظات و شرايطي كه در منطقه آسيا حاكم است، ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند سودمندي‌هاي خوبي داشته باشد، زيرا در اين فرصت ارزشمند، موضوعات، مشكلات و دغدغه‌هاي مشترك بين جوامع آسيايي مطرح مي‌شود و بالطبع، مي‌تواند بستري براي تحقق آرزوی دیرینه اتحاد آسیا نیز بشمار آید. بنظر می‌رسد اين مسيري كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيش رو دارد، به عنوان يك روش و شيوه نو در ديپلماسي فرهنگي با توجه به مجموعه مقتضيات و شرايط منطقه حائز  اهميت می‌باشد و يكي از رسالت‌هاي اصلي اين سازمان محسوب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي فرهنگي و علمي كشور را در قالب سازوکارهای مختلف در مسیر مناسبات فرهنگی فعال نماید.

در خصوص نحوه برگزاري و همكاري نهادهاي مشاركت‌كننده در گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي توضيح دهيد.

مقدمات برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را از سال گذشته آغاز كرده‌ايم و این مهم با برگزاري سه نشست منطقه‌اي در مالزي، هند و آسياي ميانه (قزاقستان)، که با همكاري و همفكري مراکز دانشگاهی این کشورها برگزار گردیده بود فراهم گردید. در ادامه اين نشست‌ها، اجلاس سراسري گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را در اواخر دی ماه سال‌جاری  پيش‌بيني كرديم تا با رويكرد منطقه‌اي (در سه حوزه جنوب و شرق آسيا، شبه قاره و آسياي ميانه و قفقاز ) و همچنين رویکرد نهادها و سازمان‌های منطقه‌ای چون مؤسسه فرهنگي اكو، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي، دی هشت و دبيرخانه گفت‌وگوهاي تمدني و فرهنگي بين المجالس آسيايي  برگزار گردد. اين دور از گفت‌وگوها، طی  روزهاي 22 تا 26 دی ماه در قالب افتتاحيه، كميسيون‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي جانبي و اختتاميه با میزبانی مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور در شهرهاي تهران، مشهد، مازندران، همدان و یزد برگزار مي‌شود. علاوه بر سازمان؛ دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه همدان، دانشگاه یزد، مرکز دايرةالمعارف بزرگ اسلامي، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي ACD و مؤسسه فرهنگي اكو  در اجرای این برنامه که با حضور هشتاد تن از نخبگان آسیایی برگزار خواهد شد مشارکت و همکاری خواهند داشت .

محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها چيست؟

ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي و چالش‌هاي فرهنگي در آسيا از محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها خواهد بود.

فراخوان مقاله، فصلنامه، برگزاري نشست‌هاي علمي پيرامون چيستي و چرايي گفت‌وگوهاي فرهنگي، تشكيل كميته‌هاي علمي و اجرايي و هماهنگي براي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها از جمله اقدامات مقدماتی است كه از سوي دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پيگيري و در دست اقدام می‌باشد .

گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي شامل چند كميسيون‌ فرهنگي مي‌شود؟

كميسيون‌  گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره، کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای میانه و قفقاز ،کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شرق آسیا، کمیسون رؤساي مراکز دانشنامه‌نویسی اکو، كميسيون‌ دانشگاه‌های عضو دی هشت، کمیسیون مجمع گفت‌وگوهای آسیایی، شش كميسيون پیش‌بینی شده در این اجلاس می‌باشند.

انتهاي پيام/


٠٩:٤٢ - 1396/06/25    /    شماره : ٦٨٦٠٠٣    /    تعداد نمایش : ٩٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 كتاب «الحکمه العرشیه» در آلمان ترجمه و منتشر شد (خبر)
 نشست «ایران‌هراسی، چرایی، چگونگی و راهکارهای مواجهه با آن» برگزار شد (خبر)
 نشست مشترک ادیان و فرق مختلف مسیحی در فيليپين برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست «تأثيرات جنگ رواني و تبليغات در تحولات منطقه خليج فارس» (خبر)
 برگزاري پنل‌هاي نشست هم‌افزایی ادارات‌كل ارشاد استان‌ها و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 داشته‌هاي فرهنگي خود را با هم‌افزايي دروني به جهانيان عرضه كنيم (خبر)
 گردهمايي مديران كل ارشاد استان‌ها با رييس و معاونان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار نخبگان سوری با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 دیدار نخبگان سوری با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 برپايي نمایشگاه هنرمند افغانستاني در مشهد (خبر)
 دیدار رييس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خراسان رضوی با محقق مالزیایی (خبر)
 نشست «خاورميانه كانون تحولات و بحرا‌ن‌هاي ناشي از جنگ رواني و تبليغات» (خبر)
 افتتاحیه همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» (خبر)
 گراميداشت هفته دفاع مقدس از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد (خبر)
 مراسم عزاداري سيدالشهداء(ع) در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نهضت عاشورا فرادینی است (خبر)
 همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي رایزني فرهنگی ایران و سازمان محمدیه اندونزی (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد روسيه شد (خبر)
 پيام تبريك كليساي ارتدوكس روسيه به رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي عيد سعيد قربان را تبريك گفت (خبر)
 فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است (خبر)
 محكوميت كودك‌كشي سعودي‌ها در يمن (خبر)
 دیدار جمعی از اصحاب رسانه و جراید هند با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی روز خبرنگار را تبريك گفت (خبر)
 پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 نشر فرهنگ رضوی بازگشت به گفت‌وگو و عقلانیت است (خبر)
 پنجمين نشست «قند پارسی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار می‌شود (خبر)
 پنجمين نشست «قند پارسی» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار می‌شود (خبر)
 بازديد رهبران متصوفه هند از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 تعامل انيميشن‌سازان ايران و يونان در تهران (خبر)
 آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند (خبر)
 اتريشي‌ها اعتقاد دارند كه ايران يك منبع غني فرهنگي هميشه زنده است (خبر)
 نمایش «پرسه در حوالی من» در جشنواره فیلم قبرس (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد لبنان شد (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فرارسیدن عید سعید فطر را به مسلمانان جهان تبریک گفت (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درگذشت حجت‌الاسلام احمد احمدی را تسلیت گفت (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای شرکت در راهپیمایی روز قدس (خبر)
 امضاي تفاهمنامه مركز ترجمه و نشر و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) (خبر)
 نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان پُل ارتباطی بين دانشگاه‌های ايران و سراسر دنیا هستند (خبر)
 ديدار معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با رييس كتابخانه اسد سوريه (خبر)
 سمینار «همسایگان در گفتمان سیاست خارجی مقام معظم رهبری» برگزار می‌شود (خبر)
 یازدهمین اجلاس «کومیاک» در سنگال برگزار می‌شود (خبر)
 دیدار رییس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در قم با رییس دانشگاه باقرالعلوم(ع) (خبر)
 نمایشگاه هنری ایران و سنگال گشایش یافت (خبر)
 خشونت عليه انسان، خشونت عليه خالق انسان است (خبر)
 حضور فعال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي ايران و صربستان آغاز شود (خبر)
 تشریح فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: «خليج فارس» تا ابد «خليج فارس» باقي مي‌ماند (خبر)
 كتاب «خليج فارس» رونمايي مي‌شود (خبر)
 سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به کابل (خبر)
 بازدید رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از دانشگاه کابل (خبر)
 ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد کابل شد (خبر)
 گفت‌وگوی اسلام و دائوئیسم سرآغاز گفت‌وگوهای مشترک است (خبر)
 امضای تفاهمنامه همكاري بین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و دانشگاه مازندران (خبر)
 بیانیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به مناسبت ۱۲ فروردین (خبر)
 محكوميت جنايات اخير رژيم صهيونيستى در فلسطين اشغالى (خبر)
 سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع) (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی و هنري ايران و تركمنستان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فرارسيدن سال 1397 را تبريك گفت (خبر)
 نويسنده ايتاليايي دفاع مقدس را براي اروپاييان معرفي مي‌كند (خبر)
 افزايش زمينه‌هاي همكاري سازمان فرهنگ و كتابخانه مركزي دانشگاه تهران (خبر)
 سفر ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها به پاریس (خبر)
 دیدار ريیس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با نماینده واتیکان در فرانسه (خبر)
 دیدار ريیس دانشگاه حکیم‌سبزواری با ريیس نمایندگی سازمان فرهنگ در مشهد (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي نوروز 97 منتشر شد (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» برگزار مي‌شود (خبر)
 فرصت مطالعاتي فعال رسانه‌اي سوري در ايران (خبر)
 ديدار رييس شورای عالی زنان مسلمان تانزانیا با معاون سازمان فرهنگ (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي عراق با معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 دیدار رییس جمهور پیشین آلبانی با قائم مقام وزارت امورخارجه کشورمان (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
  دیدار رؤسای دانشگاه‌های عراق با ريیس کتابخانه ملی ایران (خبر)
 بازديد هيأت دانشگاهي عراق از دانشگاه آزاد اسلامی (خبر)
 کمیته روابط فرهنگی در وزارت فرهنگ روسیه تشكيل شد (خبر)
 بيانيه پاياني همايش قرائت شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» به كار خود پايان داد (خبر)
 جان‌احمدي: تعلق خاطر فراشري به اهل بيت (ع) تعلقي معرفتي است (خبر)
 برگزاري كميسيون‌هاي تخصصي «زبان و ادبيات فارسي» و «عرفان و تصوف» (خبر)
 احمدي: فقدان فرهنگ گفت‌وگو بزرگ‌ترين معضل جهان امروز است (خبر)
 رونمايي از آثار محمدنعيم فراشری در دانشگاه تربيت مدرس (خبر)
 محمدعلي رباني: دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان تاسيس شود (خبر)
 ناطق: زبان فارسي نجات‌بخش بشريت بوده است (خبر)
 فلورشا دادو: فراشري فلسفه همكاري و همفكري را توسعه داد (خبر)
 نیکوبخت: گفت‌وگو گامي مهم براي هم‌افزايي فرهنگي با كشورهاست (خبر)
 رجب ميداني: اشعار فراشري متأثر از ادبيات فارسي بود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: كربلا و واقعه عاشورا منبع الهامي عظيم براي فراشري بود (خبر)
  همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» آغاز شد (خبر)
 بازديد هيات آلبانيايي از حسينيه جماران (خبر)
 ديدار هیات آلبانیایی با معاون برون مرزی صدا و سيما (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» افتتاح مي‌شود (خبر)
 انديشمندان حوزه بالكان اروپا وارد ايران شدند (خبر)
 پنجاه‌و‌سومين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 آيين بزرگداشت ويكتور الكك در مشهد برگزار شد (خبر)
 نتيجه همگرایی دو عنصر عربی و ایرانی گسترش فرهنگ و صلح است (خبر)
 همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری» برگزار مي‌شود (خبر)
 ويكتور الكك خادمی امام رضا (ع) را بزرگ‌ترین هدیه زندگی خود مي‌دانست (خبر)
 مراسم رونمايي از «دانش‌نامه ايران‌زمين» و «معجم المخطوطات العراقيه» برگزار شد (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ضيايي: فراشري پيشتاز فرهنگ ايراني ـ اسلامي در بالكان است/ نخستين دستور زبان فارسي را يك شاعر آلبانيايي تدوين كرد (خبر)
 فراشري یکی از طلیعه‌داران گفت‌وگوهای فرهنگی است (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 سخن گفتن از پايان داعش، اقدامي خطرناك و اشتباهي بزرگ است (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 ايران همواره جهت ارتقای صلح و دوستی در جهان تلاش کرده است (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
خبرهاي مهم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.