English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٢ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

محمدعلي رباني خبر داد:

نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود

ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در دي ماه سال‌جاري در ايران با هدف ايجاد يك فرآيند مستمر جهت همفکری و گفت‌وگو میان نخبگان ایرانی و آسیایی خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدعلي رباني ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی اين سازمان و دبیر اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی با اشاره به برگزاري نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي نخبگان آسيا در دي‌ماه سال‌جاري گفت: دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی  سازمان در ادامه فعالیت‌ها و برنامه‌های خود، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را با هدف بهره‌گیری هرچه بیشتر از  ظرفيت‌هاي  علمي و دانشگاهی كشور در مسير گسترش مناسبات فرهنگی بين گروه‌هاي مرجع ايراني و دیگر کشورهای آسیایی برگزار می‌نماید.

تاکنون چند جلسه شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگي  آسیایی،  با حضور نمايندگان نهادهاي برگزاركننده كميسيون‌هاي تخصصی اين دوره از گفت‌وگوها در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار و طی آن موضوعات كميسيون‌ها و نحوه و ميزان همكاري‌ دستگاه‌هاي مشاركت‌كننده بررسي شد. به اين بهانه با محمدعلي رباني، ريیس مركز مطالعات فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دبير اين اجلاس هم‌صحبت شديم و از وي پرسش‌هايي درباره اهميت برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي پرسيديم.

طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي  از كجا شكل گرفت؟

اهمیت فرهنگ  و گفتمان‌های برخاسته از آن که منجر به ایجاد هویت‌ها و منافع متفاوت و گاه متقابل می‌گردد در نظام‌بین‌الملل و به صورت خاص در منطقه بحرانی آسیا که پایه‌های آن بر تنوع و تکثر فرهنگی شکل گرفته است بر کسی پوشیده نیست. از اینرو مرکز مطالعات فرهنگی بین‌المللی  با توجه به ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و وظایف ذاتی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان متولی دیپلماسی فرهنگی کشور، طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که با تاکید بر گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان ارائه شده بود را ارئه نمود. خوشبختانه این طرح در شورایعالی سازمان و برخی نهادهای فرهنگی بالادستی تصویب و مورد تائید واقع شده و به عنوان یک رویکرد و سیاست در دستور کار  سازمان قرار گرفت  طی سال گذشته تاکنون نیز در اجرای این مصوبه شورایعالی سازمان اقدامات و فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ای در این خصوص اجرا شد. طرح تأسيس دبيرخانه دائمي گفت‌وگوهاي فرهنگي با ملاحظه مجموعه شرايط حاكم بر منطقه و روابط بين‌الملل  می‌تواند راهکار مناسبی در مسیر وظایفی باشد که  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان متولي اصلي بسط و گسترش روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با دیگر جوامع  بر عهده دارد. تجربه «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب»  که سال گذشته با حضور اندیشمندان برجسته ایرانی و عربی برگزار گردید نیز نشان داد که  در  فضاي پُر التهاب حاكم بر جهان اسلام و منطقه، گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان گام مؤثر و مفيدي در جهت گسترش تفاهم و تعامل و همچنین، تقویت نقش و سهم نخبگان و اندیشمندان  در مسیر حل و فصل چالش‌های موجود بویژه در مسیر روابط  فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها بشمار می‌رود. چرا که  گفت‌وگوهای فرهنگي، فرصتي براي تفاهم و همفكري بين اندیشمندان ایرانی و غیر ایرانی فراهم می‌آورد تا با درک  منافع مشترک به سوی  ایجاد پیوندهای عمیق تری در محیط‌های شکننده و مضطرب بین‌المللی گام بردارند و مجموعه ای از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی را در مسیر تعاملات و همکاری‌های فرهنگی فعال سازند.

اين گفت‌وگوها با چه رويكرد و اهدافي دنبال مي‌شود؟

هدف اساسی و عمده طرح گفت‌وگوهای فرهنگی، گسترش فهم مشترک گروه‌های مرجع بویژه نخبگان برای افزايش مشاركت و همکاری مشترک فرهنگی می‌باشد. گفت‌وگوهاي فرهنگي دربرگیرنده توانايي مبتکرانه‌ای است كه در يك فرآیند خلاقانه در صدد یافتن راه‌حل‌هایی مشترک فرهنگی است.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس رسالت خود و درک شرایط حاکم بر این باور است که امروزه به دلیل تحولات سریع وهمه جانبه در جهان و ورود متغیرهای متعدد در صحنه های بین المللی که بر نوع مناسبات و روابط انسان‌ها تاثیرگذار می‌باشد. بیش از هر زمان دیگر می‌بایستی از پتانسیل مثبت و بالای عنصر فرهنگ به مثابه تکیه‌گاه و عاملی مستحکم برای امنیت و توسعه پایدار در جهان بهره گرفت. چرا که در پس تمام کنش‌های فردی و اجتماعی عامل فرهنگی پنهان بوده  و بعد ارزشی دارد  و تمام پدیده‌ها حتی  رفتارهای سیاسی را به نحوی جهت می‌دهد. فرهنگ به عنوان نوعی شعور و خرد مشترک و شیوه زندگی، سهم تاثیرگذاری بر ایجاد ساختارهای اقتصادی و اجتماعی دارد و یکی از ابزارهای مهم دیپلماسی بشمار آمده و می‌تواند سهم مهمی در کاهش منازعات بین‌المللی بر عهده گیرد. این مهم می‌بایستی  از طریق مشارکت جمعی در گسترش همکاری‌ها و گفت‌وگوهای فرهنگی در چارچوب  ارزش‌ها و آرمان‌های مشترک و اصیل اخلاقی و فرهنگی شکل گرفته وبا   اعتمادسازی  و توجه به وزن تاثیرگذارفرهنگ در حل و فصل چالش‌ها و بحران‌های بین‌المللی عملی و اجرایی گردد. از اينرو تاسیس دبیرخانه دائمی گفتگوهای فرهنگی که با هدف ایجاد زمینه‌ها و بسترهای مناسب ارتباط و هم‌اندیشی میان نخبگان و گروه‌های مرجع فکری و فرهنگی ایران و سایر کشورها تاسیس شده است کوششی است جهت پررنگ کردن نقش سازنده و موثر فرهنگ و نخبگان فرهنگی در مناسبات و ارتباطات میان جمهوری اسلامی ایران با سایر جوامع.

تفاوت اصلي گفت‌وگوهاي فرهنگي با گفت‌وگوي فرهنگ‌ها در چه چيزي است؟

گفت وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها به هرنوع تعامل و ارتباط میان حوزه‌های فرهنگی و تمدنی هرچند که در قالب گقت‌وگو به مفهوم خاص آن نباشد صدق می‌کند از این‌رو جشنواره‌های فرهنگی هنری و بسیاری دیگر از فعالیت‌های رایج فرهنگی نوعی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها بشمار می‌آید حال آنکه  گفت‌وگوهای فرهنگی بر آن صادق نیست چرا که  گفت‌وگوی فرهنگی یک شیوه از دیپلماسی و مذاکره  و روشی جهت ايجاد يك فرآيند عملياتي از همفکری و تبادل نظر مستمر میان عناصر و گروههای انسانی منتخب از دو یا چند جریان فرهنگی بشمار می‌آید که طی آن با طرح دیدگاه‌های خود در خصوص  مسائل و دغدغه‌های فرهنگی درصددند به فهم مشترک و یا راهکار مشترکی برای مسائل و پدیده‌هایی که موضوع گفت‌وگوی آنهاست دسنیابند.

 از این رو با توجه به اهمیت و کارکردهای دیپلماسی فرهنگی در شرایط پیچیده و پرچالش دنیای معاصر و همچنین  تحولات چشمگیری که در  عرصه ارتباطات و دیپلماسی رخ داده است سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان تنها  دستگاه متولی دیپلماسی فرهنگی ضرورتا می‌بایستی در مسیر انجام رسالت خطیر خود  به همه سازوکارها و روش‌های موثری که می‌تواند امکان و فرصت تعامل و ارتباط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را با سایر جوامع بویژه نخبگان و گروه‌های تاثیرگذار فراهم می آورد توجه نماید. مضاف بر اینکه در طرح گفت‌وگوهای فرهنگی که سال گذشته از سوی مرکز مطالعات مطرح و تصویب شد بر بهره‌گیری از ظرفیت نهادهای علمی و دانشگاهی در مسیر گسترش دیپلماسی فرهنگی با سایر جوامع تاکید شده است. در این طرح بناست گروه‌های مرجع و مراکز دانشگاهی داخل و خارج از طریق دبیرخانه دائمی گفت‌وگوهای فرهنگی بین‌المللی و همچنین مجامع وابسته به این دبیرخانه به صورت مستمر به تبادل نظر و همفکری پرداخته و مسیر توسعه مناسبات و همکاری‌های فرهنگی جمهوري اسلامي ايران با سایر کشورها را هموار سازند .

گفت‌وگو بين نخبگان فرهنگي چه نقشي در معرفي چهره رحماني اسلام و ايران اسلامي دارد؟

اصولا مجرای اساسی ارتباط انسان و خدا و همچنین انتقال و فهم پیام دین برپایه  گفت‌وگوست و این ویژگی در اسلام که خاتم ادیان آسمانی است و بر خردگرایی و عقلانیت توجه و تاکید بیشتری دارد برجسته تر می باشد. بنظر می‌رسد در شرایط کنونی که افراط‌گرایی و خشونت بنام دین چهره اسلام را مخدوش نموده است بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند يك ساز و كار جديد جهت معرفي چهره رحماني اسلام بشمار آید و در وانمایی چهره حقیقی اسلام که بر پایه رحمت و محبت پی‌ریزی شده است سهم و نقش اساسی و عمده‌ای بر عهده گیرد، چراكه در بستر گفت‌وگوهای فرهنگی امکان رفع سوء برداشت‌ها و پاسخ به پرسش‌ها و همچنین دستیابی به  فهم و همکاری و همدلی مشترك بیش از مسیرهای دیگر فراهم می‌باشد. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه؛ جهان در قرن بیست‌ویکم شاهد روند رو به گسترش تعصب و نفرت های غیر منطقی است و یک بار دیگر روند رو بتزاید تعصب ونفرت را تجربه می کند. نگرش‌های مذهبی که به درستی بخش جدایی ناپذیر  از سنت های  فرهنگی جوامع بشمار می‌آید و آموزه‌های آن نیز بر پایه عدالت، صلح و مدارا پی‌ریزی شده است تبدیل به عاملی جهت نفرت‌انگیزی و منازعه انسان‌ها بر علیه یکدیگر شده است. از اینرو ایجاد یک فضای مناسب برای گفتگو و ارائه راهکارهای مربوط به تبدیل کردن فرهنگ به بخشی از دستورالعمل اخلاقی برای مشارکت، درک و احترام متقابل به یکدیگر و تلاش جمعی برای ایجاد یک جامعه جهانی عدالت محور، حرکتی سازنده و ضروری بشمار می‌آید. گفت‌وگوی فرهنگی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد  می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی،  رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و سایر مبادلات و همکاری‌های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی و تاریخی  پی‌ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است  در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم  و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی.

بنظر می‌رسد امروزه نخبگان جهان اسلام و سایر اندیشمندانی که نگران شرایط موجود و گسترش خشونت و افراط‌گرایی هستند بیش از هر زمان دیگر نیازمندند تا از مسیر گفت‌وگوی فرهنگی  به راهکارهای عملی موثری در فائق آمدن بر این پدیدها  دستیابند. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی كه نقش عمده آن واسطه‌گري و متصل كردن طرفيت‌هاي فرهنگی و علمی داخل و حارج در مسیر توسعه و گسترش مناسبات فرهنگی و همچنین معرفی اسلام، ایران و انقلاب اسلامی می‌باشد، با بهره‌گیری از این ظرفیت می‌تواند  مسیر ارتباط و همفکری نخبگان و تقویت سهم ونقش سازنده و مشترک آنان در حل و فصل چالش‌ها را هموار نماید. شکل‌گیری دبیرخانه گفت‌وگوهای فرهنگی در مرکز مطالعات فرهنگی بین المللی نیز بر اساس همین ضرورت بوده و طی سال گذشته تاکنون نیز مجموعه‌ای از فعالیت‌ها همچون گقت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب، گفت‌گوهای فرهنگی ایران و اروپا اجرایی شده است و امسال نیز به دلیل مجموعه‌ای از ضرورت‌ها  بحث گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را در دستور کار داریم که طی آن  نخبگان و گروه‌هاي مرجع علمي و فرهنگي این منطقه پیرامون موضوع این اجلاس یعنی تنوع فرهنگی در آسیا و فرصت‌های تعامل و گفت‌وگو، به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت .

گفت‌وگوهاي فرهنگي به ويژه در حوزه آسيا چه ضرورتی داشته و مي‌تواند چه راهكاري براي مقابله با تروريسم و گروه‌هاي افراطي محسوب گردد؟

يكي از راه‌های برقراري ارتباطات مفيد و تأثیرگذار بین‌المللی، گفت‌گوهاي  فرهنگي هست كه با ايجاد سازوكارهاي گفت‌وگوهاي متقابل جهت رسيدن به تفاهم در زمینه‌هاي مورد اختلاف و همچنين ايجاد زمینه‌های شناخت عمیق‌تر، به ما كمك می‌کند تا تصويري واقعي از منازعات و جريانات متعارض و همسوي خود داشته باشيم. بنابراين ضرورت اين نوع گفت‌وگوها با توجه به تحولات پيش‌روي، بیش‌ازپیش نمايان است. قاره آسيا به سبب تنوع قوميت‌ها، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي گوناگون بستري بسيار مناسب براي ظهور و بروز تحولات مثبت یا منفی در عرصه‌های مختلف بشمار می‌آید. لذا در این فضای متلاطم و آشوب‌زده كنوني در این منطقه كه روزبه‌روز بر پیچیدگی و مشكلات آن افزوده می‌گردد. يافتن زمینه‌ها و بسترهايی جهت نزديك کردن دیدگاه‌ها و  فهم مشترک ملت‌های آسیا  از یکدیگر؛  اهميت بسزايی یافته است چرا که  منشأ بسياري از منازعات و چالش‌ها در روزگار ما ریشه فرهنگی داشته و عمدتا  به  سوء برداشت‌ها و همچنین بهره گیری هدفمند رسانه‌ها، قدرت‌ها و جریان‌های از کاستی‌ها و نواقص موجود در فهم و درك مشترك فرهنگي بين جوامع بازمی‌گردد. از اینرو؛ در برابر مسائل و معضلاتی که امروزه همه فرهنگ‌ها و اديان را در معرض نگرانی‌ها و تهدیدات مشترک قرار داده، نه‌تنها گفت‌وگوهاي فرهنگي را ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید، بلکه می‌بایست در چارچوبی فراتر از نهادهای رسمی و دولتی و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی موجود بویژه در حوزه نخبگان و اندیشمندان، عملاً برای مقابله با تهدیدات و نگرانی‌های موجود، با اشتراک مساعی، خط‌مشی واحد و سیاست‌گذاری مشخص و مشترکی را اتخاذ کرد. نخبگان فرهنگی آسیا باید با یکدیگر گفت‌وگو کنند و یافته‌هایی را که  از گفت‌وگوها منتج می‌شود را با مشارکت و همفکری و تعمیم و گسترش همکاری‌ها، از قوه به فعل درآوردند. امروزه فرهنگ‌های مختلف آسیایی نیازمند تشریک‌مساعی عملی‌اند. گفت‌وگوی فرهنگی نخبگان آسیایی که بر پایه  احترام متقابل  شکل می‌گیرد، می‌تواند از طریق کارآمدسازی نظام آموزشی، رسانه‌ها، تسهیل و ترویج نهضت ترجمه، برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها وسایر مبادلات و همکاری های مشترک در زمینه  میراث فرهنگی وتاریخی  پی ریزی و گسترش یابد. این مهم سازوکار مناسبی است در تشویق وفراهم سازی هر چه بیشتر امکان و بهبود زمینه ارتباط  و تبادل نظر مستمر میان نخبگان و گروه‌های مرجع برای همفکری و فهم مشترک در مسیر یافتن راهکارهای مشترک برای خروج از بحران‌های حاکم و همچنین کاهش آسیب و مخاطرات مربوط به رشد افراط‌گرایی و منازعات مذهبی و سیاسی. باتوجه به شرايط و چالش‌هايي كه امروزه در حوزه مناسبات سياسي و اقتصادي و حتي فرهنگي بين مجموعه كشورهای آسیایی  وجود دارد، اين رويكرد در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي می‌تواند  در فعال‌سازی و افزایش سهم و نقش  ظرفيت‌هاي فرهنگي، علمي و دانشگاهي بویژه  نخبگان آسیایی در مسیر حاکم کردن عقلانیت واعتدال در  روابط بين‌المللي و منطقه ای موثر افتد. بویژه آنکه میراث مشترک فرهنگی و معنوی آسیایی از امکان و ظرفیت مناسبی جهت ایجاد و تقویت تفاهم، تعامل و همفكري بين نخبگان جوامع مختلف برخوردار می‌باشد.

در همين راستا جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان كشوري باسابقه تمدني و فرهنگي چند هزارساله  و مكتب الهام‌بخش اسلام همواره در جهت توسعه و ارتقا صلح و چهان عاری از خشونت  كوشيده است، بیش از هر کشور دیگری علاقمند به گفت‌وگو برای هم‌اندیشی و همکاری است. متأسفانه باید اذعان کنیم در دهه‌های اخير قدرت‌های مسلط به ابزار رسانه و تبليغات، همواره درصدد بوده‌اند، كه با القاء فهم نادرست خود به ديگران و ساير ملت‌های جهان، مانع از ارائه تصويري درست از سنت‌ها، ارزش‌ها، اعتقادات و فرهنگ جامعه ايراني به ساير ملت‌ها و گروه‌ها شوند، اين امر الزاماتی را براي فراهم كردن شرايط و امكانات جهت گفت‌وگوهاي مستقيم فرهنگي براي ايران ضروري می‌سازد، تا به‌دوراز فضاسازی‌های رسانه‌ای و تبليغات گسترده، با ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي ضمن شناخت عمیق‌تر از فرهنگ‌های گوناگون، عناصر و مؤلفه‌های فرهنگي خود را نیز به طرز صحيح، همراه با  سعه‌صدر به ديگران معرفی نماید. با توجه به مجموعه ملاحظات و شرايطي كه در منطقه آسيا حاكم است، ايجاد گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند سودمندي‌هاي خوبي داشته باشد، زيرا در اين فرصت ارزشمند، موضوعات، مشكلات و دغدغه‌هاي مشترك بين جوامع آسيايي مطرح مي‌شود و بالطبع، مي‌تواند بستري براي تحقق آرزوی دیرینه اتحاد آسیا نیز بشمار آید. بنظر می‌رسد اين مسيري كه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پيش رو دارد، به عنوان يك روش و شيوه نو در ديپلماسي فرهنگي با توجه به مجموعه مقتضيات و شرايط منطقه حائز  اهميت می‌باشد و يكي از رسالت‌هاي اصلي اين سازمان محسوب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي فرهنگي و علمي كشور را در قالب سازوکارهای مختلف در مسیر مناسبات فرهنگی فعال نماید.

در خصوص نحوه برگزاري و همكاري نهادهاي مشاركت‌كننده در گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي توضيح دهيد.

مقدمات برگزاري گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي را از سال گذشته آغاز كرده‌ايم و این مهم با برگزاري سه نشست منطقه‌اي در مالزي، هند و آسياي ميانه (قزاقستان)، که با همكاري و همفكري مراکز دانشگاهی این کشورها برگزار گردیده بود فراهم گردید. در ادامه اين نشست‌ها، اجلاس سراسري گفت‌وگوهای فرهنگی نخبگان آسیایی را در اواخر دی ماه سال‌جاری  پيش‌بيني كرديم تا با رويكرد منطقه‌اي (در سه حوزه جنوب و شرق آسيا، شبه قاره و آسياي ميانه و قفقاز ) و همچنين رویکرد نهادها و سازمان‌های منطقه‌ای چون مؤسسه فرهنگي اكو، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي، دی هشت و دبيرخانه گفت‌وگوهاي تمدني و فرهنگي بين المجالس آسيايي  برگزار گردد. اين دور از گفت‌وگوها، طی  روزهاي 22 تا 26 دی ماه در قالب افتتاحيه، كميسيون‌هاي تخصصي، برنامه‌هاي جانبي و اختتاميه با میزبانی مراکز دانشگاهی و فرهنگی کشور در شهرهاي تهران، مشهد، مازندران، همدان و یزد برگزار مي‌شود. علاوه بر سازمان؛ دانشگاه فردوسي مشهد، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبايي (ره)، دانشگاه همدان، دانشگاه یزد، مرکز دايرةالمعارف بزرگ اسلامي، مجمع گفت‌وگوهاي آسيايي ACD و مؤسسه فرهنگي اكو  در اجرای این برنامه که با حضور هشتاد تن از نخبگان آسیایی برگزار خواهد شد مشارکت و همکاری خواهند داشت .

محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها چيست؟

ميراث مشترك آسيايي، ظرفيت‌هاي تعامل و همكاري علمي و فرهنگي مراكز علمي و فرهنگي عضو اكو، بازشناسي موانع و چالش‌هاي همگرايي فرهنگي آسيا و نقش معنويت‌گرايي و عرفان در مواجهه با افراط‌گرايي و چالش‌هاي فرهنگي در آسيا از محورهاي پيشنهادي اين گفت‌وگوها خواهد بود.

فراخوان مقاله، فصلنامه، برگزاري نشست‌هاي علمي پيرامون چيستي و چرايي گفت‌وگوهاي فرهنگي، تشكيل كميته‌هاي علمي و اجرايي و هماهنگي براي برگزاري اين دور از گفت‌وگوها از جمله اقدامات مقدماتی است كه از سوي دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي پيگيري و در دست اقدام می‌باشد .

گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي شامل چند كميسيون‌ فرهنگي مي‌شود؟

كميسيون‌  گفتگوهای فرهنگی ایران و شبه قاره، کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و آسیای میانه و قفقاز ،کمیسیون گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و شرق آسیا، کمیسون رؤساي مراکز دانشنامه‌نویسی اکو، كميسيون‌ دانشگاه‌های عضو دی هشت، کمیسیون مجمع گفت‌وگوهای آسیایی، شش كميسيون پیش‌بینی شده در این اجلاس می‌باشند.

انتهاي پيام/


٠٩:٤٢ - 1396/06/25    /    شماره : ٦٨٦٠٠٣    /    تعداد نمایش : ٥٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان
برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند
فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران
گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش
برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا
انتشار كتاب «تفسیر سوره حمد» امام خميني (ره) در اسپانيا
تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور
معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان
ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است
سفر رييس جمهور به هند
سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند
بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان
همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.