English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠١ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ در ديدار هيأت وزارت خارجه بوسني‌وهرزگوين:

سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند

سيد محمدحسين هاشمي در ديدار جمعي از مشاوران و مديران ارشد وزارت خارجه بوسني‌وهرزگوين، از اعزام صدها هنرمند زن و مرد ايراني به خارج از كشور توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري خبر داد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هيأتي از وزارت خارجه بوسني‌وهرزگوين، پيش از ظهر امروز (چهارشنبه 22 شهريور) با حضور در اين سازمان با سيد محمدحسين هاشمي، معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ديدار كردند.

هاشمي در اين ديدار از بوسني‌وهرزگوين به دليل وجود تعدد فرهنگي، ديني و اقوامي و همچنين پيشينه و ميراث فرهنگي اين كشور، با صفت «كشور ويژه» ياد كرد و گفت: كشور ايران به دليل پيشينه و ميراث فرهنگي درخشاني كه دارد، روابط حسنه‌اي با كشورهايي همچون بوسني‌وهرزگوين برقرار كرده است.

وي در ادامه با معرفي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افزود: اين سازمان بخش بين‌المللي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران محسوب مي‌شود و مديريت روابط فرهنگي ايران با كشورهاي ديگر جهان را به عهده دارد. اين روابط فرهنگي نيز از طريق امضاي اسناد و موافقتنامه‌هاي فرهنگي تنظيم مي‌شوند. امروز جمهوري اسلامي ايران در 63 كشور جهان داراي رايزني‌ها و نمايند‌گي‌هاي فرهنگي است و وجود اين نمايندگي‌ها به ما مي‌گويد كه ايران با 63 كشور جهان موافقتنامه‌هاي فرهنگي امضا كرده است.

هاشمي در ادامه، آغاز فعاليت رايزني فرهنگي ايران در بوسني‌و هرزگوين را از سال 1996 ميلادي عنوان كرد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با استفاده از اين نمايندگي‌هاي فرهنگي خود فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف را مديريت مي‌كند كه شامل فعاليت در حوزه‌هاي كتاب، سينما، موسيقي، هنرهاي تجسمي و ... مي‌شود. همچنين بر اساس اين موافقتنامه‌هاي فرهنگي، همه ساله نسبت به برگزاري جسنواره‌هاي موسيقي و فيلم و هنري و ... در كشورهاي مختلف اقدام مي‌كنيم.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: اين سازمان هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را براي اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و هنري به كشورهاي متعدد اعزام مي‌كند و متعاقباً ميزبان جمع كثيري از هنرمندان ديگر كشورها براي انجان فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري است.

وي سپس با اشاره به برگزاري نمايشگاه‌ها و جشنواره‌هاي بين‌المللي عظيم در حوزه فرهنگ و هنر در تهران، بخشي از توليدات فرهنگي جمهوري اسلامي ايران از جمله انتشار سالانه 4 هزار عنوان كتاب جديد غير از كتاب‌هاي درسي، آموزشي و مراكز دانشگاهي را معرفي كرد و گفت: نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران كه با حضور صدها ناشر ايراني و خارجي برگزار مي‌شود، بيش از 10 ميليون بازديدكننده دارد. همچنين جشنواره‌هاي فرهنگي و هنري ايران با شركت شخصيت‌هاي فرهنگي و چهره‌هاي مطرح هنري از خارج از كشور برگزار مي‌شوند.

سيد محمدحسين هاشمي موضوع گفت‌وگوي بين‌الادياني را از كارهاي مهم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برشمرد و در اين باره گفت: مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان، از حدود 30 سال قبل گفت‌وگوهاي ديني بين اسلام با ديگر اديان ابراهيمي و توحيدي را آغاز كرده و در اين باره اجلاس‌هاي متعددي را در تهران و كشورهاي ديگر برگزار كرده است.

وي افزود: در كنار گفت‌وگوهاي ديني، مركز مطالعات فرهنگي ـ بين‌المللي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم گفت‌وگوهاي فرهنگي با كشورها و فرهنگ‌هاي ديگر را آغاز كرده است كه در همين مدت كوتاه نتايج سودمندي به همراه داشته است. با توجه به شرايط سخت امروز جهان و رشد افراطي‌گري، علاقمنديم تا اين گفت‌وگوهاي ديني و فرهنگي با ادامه دهيم و انجام آن را راه‌ و روش مقابله با اين جريان‌ها خشونت‌آميز مي‌دانيم.

ترجمه كتاب‌ها و آثار خارجي به زبان فارسي و همچنين ترجمه كتاب‌هاي فارسي به زبان‌ها ديگر، موضوع ديگري بود كه هاشمي در اين ديدار خطاب به هيأت بوسنيايي اعلام كرد.

وي سپس با اشاره به امضاي موافقتنامه فرهنگي بين ايرانو بوسني‌وهرزگوين در سال 1996 گفت: اين موافقتنامه، يك سند جامع از همكاري‌هاي علمي، فرهنگي و آموزشي دو كشور محسوب مي‌شود. بر اين اساس ما در برنامه‌هاي فرهنگي بوسني‌وهرزگوين از جمله در برنامه زمستاني سارايوو و فستيوال فيلم و نمايشگاه كتاب سارايوو، حضور داريم.

هاشمي در بخش ديگري از سخنانش گفت: به نام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جمهوري اسلامي ايران و به نام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در خصوص گسترش همكاري‌هاي فرهنگي و هنري بين دو كشور اعلام آمادگي مي‌كنم. همچنين اين آمادگي وجود دارد كه در حوزه توليد فيلم مشترك، ساخت سريال مشترك و برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي در حوزه سينما در تهران براي علاقمندان بوسنيايي، همكاري‌هاي خود را توسعه دهيم.

معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پايان با اعلام آمادگي درباه شروع همكاري‌ها در حوزه گفت‌وگوي بين‌ ديني، خواستار توجه بوسني‌وهرزگوين به امضاي برنامه مبادلات فرهنگي بين دو كشور به منظور شناخت زمينه‌هاي همكاري فرهنگي بين ايران و بوسني‌وهرزگوين شد.

در ادامه اين ديدار جمعي از اعضاي هيأت بوسنيايي نظرات خود را در خصوص سخنان معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بيان و استقبال خود از پيشنهادات ارايه شده از سوي سيد محمدحسين هاشمي در اين ديدار را اعلام كردند.

لوبو گركاويچ، مشاور وزير و رييس اداره آسيا و آفريقا، نيوشا رگوي، رييس روابط عمومي، تاريك بكوويچ، رييس اداره تابعيت، داگ جمروكچيچ، رايزن امور حقوقي، امير سبيتا، دبير اول اداره تحليل و برنامه‌ريزي، سامرا دوراويچ، دبير اول اداره حقوقي، اسلوبودان ساردانويچ، مشارو وزير، برانكو بابيچ، كارشناس اداره ديپلماسي اقتصادي و نايارا ساريك، كارشناس، اعضاي هيأت ديپلماتيك وزارت خارجه بوسني‌وهرزگوين در اين ديدار را تشكيل مي‌دادند.

انتهاي پيام/


١٤:٢٣ - 1396/06/22    /    شماره : ٦٨٥٨٥٣    /    تعداد نمایش : ١١٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.