English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٣٠ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در لبنان در گفت‌وگوی تفصیلی با تسنیم/بخش۲

بیشترین ارتباط را با نخبگان اهل‌سنت و مسیحی لبنان گرفتیم/فارسی‌آموزان لبنان بسیارند و مشکل کمبود استاد داریم

محمدمهدی شریعتمدار معتقد است که کار در لبنان به دلیل گستره وسیع فعالیت‌ها بسیار سخت است. لبنان کشور خبرخیزی است و فعالیت‌های فرهنگی هم کمتر به چشم کسی می‌آید. او می‌گوید که کمبود استاد زبان فارسی یکی از مشکلات اساسی رایزنی کشورمان در لبنان است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، لبنان شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خاصی دارد. علایق این کشور و مردمش به انقلاب اسلامی و رهبران کشورمان از امام خمینی(رحمت الله علیه) تا امام خامنه‌ای(مدظله العالی) شرایط ویژه‌ای را از لحاظ اثرگذاری فرهنگی فراهم کرده است.

کتاب‌ها و سخنرانی مقامات و نویسنده‌های ایرانی به سرعت در لبنان ترجمه و تکثیر می‌شود. در چنین شرایطی با یک رایزنی سهل و ممتنع مواجهیم؛ سهل از این جهت که نهادهای خصوصی و جوانان دغدغه‌مند لبنانی بخش زیادی از مسیر رایزنی را به صورت آتش به اختیار طی کرده‌اند و خودشان مروج فرهنگ مقاومت شده‌اند؛ ممتنع از این جهت که راه ها و کارهای بسیاری برای رایزنی تراز جمهوری اسلامی در کشوری که پیشرو و طلایه دار فرهنگ مقاومت اسلامی است، باقی مانده و در حال انجام است.

محمدمهدی شریعتمدار دو سال است که مسئولیت رایزنی فرهنگی کشورمان در لبنان را عهده‌دار است. او در جایگاهی قرار گرفته که پیش از آن یک خون پاک بر زمین ریخته است. حجت الاسلام ابراهیم انصاری رایزن فرهنگی اسبق کشورمان در لبنان بود که بر اثر حمله تروریستی مزدوران رژیم صهیونیستی به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت به شهادت رسید.

بخش اول گفت‌وگوی تسنیم با محمدمهدی شریعتمدار در روزهای گذشته با عنوان «مسیحیان لبنان، ایران را حافظ موجودیت‌شان مقابل دشمن می‌دانند/چرا جشن‌های حزب‌الله برای بی‌حجاب‌ها هم جذاب است؟»منتشر شد. در ادامه بخش دوم و پایانی این گفت‌وگو منتشر می‌شود.

«دا»، «پایی که جا ماند»، «من زنده‌ام» و... به عربی ترجمه شده‌اند

تسنیم: در حوزه‌ فرهنگ و هنر مقاومت، ظاهرا در چند سال اخیر کتاب‌های دفاع مقدس زیادی در لبنان ترجمه و چاپ شده است.

ترجمه آثار ایرانی زیادی در لبنان انجام می شود. آثار بزرگان اندیشه و علوم معارف دینی و رشته انسانی به تعداد زیادی ترجمه شده است. از علامه طباطبایی، مرحوم شریعتی و شهید مطهری گرفته تا مراجع و متفکرین و علمای امروز. حتی کتاب‌های زیادی در حوزه روان‌شناسی، تعلیم و تربیت و علاوم انسانی و اجتماعی ترجمه شده است. بعضا قراردادهایی نیز بسته شده است و برای مثال انتشارات «سمت» قرارداد دارد و کتاب‌هایش در حال ترجمه در لبنان است.

سوال شما مشخصا درباره‌ی ادبیات دفاع مقدس، ادبیات مقاومت در زبان لبنانی و ادبیات پایداری در زبان جهانی است. در این بخش باید بگویم که هم در حوزه شعر و هم در حوزه رمان و به ویژه رمان‌ها و خاطرات دفاع مقدس کارهای زیادی ترجمه شده است. برای مثال «دا»، «پایی که جاماند»، «من زنده‌ام» و ... ترجمه شده است و هم اکنون نیز 7-8 رمان در دست ترجمه است. شاید تاکنون بیش‌از 10 - 12 رمان دفاع مقدس ترجمه شده است و حتی بعضی از خاطرات نیز ترجمه شده است. در حوزه شعر نیز چنین است.

علاوه بر این، کارهایی در حوزه جنگ نرم نیز ترجمه شده است. این کتاب‌ها یا به صورت محدود الانتشار برای واحدها و نهادهای مربوطه و یا به صورت کثیرالانتشار برای عموم مردم ترجمه شده است. در این زمینه به نظر می‌رسد که کارهای خوبی صورت گرفته است. البته در مقایسه با کتاب‌های دینی، تعداد کمتر است. چرا که پیش از انقلاب هم کتاب های دینی زیادی در لبنان ترجمه می‌شده است و بعد از انقلاب بیش‌تر هم شده است. ترجمه کتاب‌های حوزه ادبیات دفاع مقدس برای سال‌های اخیر است و در مقایسه با جاهای دیگر و نسبت به رشته‌های دیگر، در سال‌های اخیر رشد قابل توجهی داشته و هم‌چنان هم ادامه دارد.

حزب‌الله موسساتی برای ترجمه کتاب از فارسی به عربی دارد

تسنیم: رایزن فرهنگی برای انتشار، معرفی و انتخاب کتاب‌های مناسب برای ترجمه چه فعالیتی انجام می‌دهد؟

دقت داشته باشید که نبض بازار نشر و کتاب جهان عرب در لبنان است. بازار نشر معطل این نمی‌ماند که شما به آن بگویید که فلان کتاب را انتخاب کن. خودش حساس است و میداند که چه چیزی را باید انتخاب کند و این موضوع پیش از انقلاب نیز وجود داشته است. نکته بعدی این است که موسسات متعددی که حزب الله و جریان مقاومت در لبنان ایجاد کرده اند، منتظر من و شما نمی‌مانند. حضور آن ها در ایران بسیار قوی است و در همه رویدادهای فرهنگی و هنری حضور دارند. آن ها در مشهد، قم، تهران و ... حضور دارند و از جزییات آن چه که در ایران اتفاق می‌افتد باخبر هستند و کتاب‌های مناسب را انتخاب می‌کنند. این ارتباط روز به روز پر رنگ تر شده است و البته رایزن فرهنگی هم نقش خود را ایفا می‌کند. اکنون حزب الله موسساتی دارد که در یکی از مراکز آن ترجمه فارسی به عربی صورت می‌گیرد و چون نیاز هم دارد و تنها منبع تغذیه فکری خود را محصولات و تولیدات ایران می‌داند، طبعا به دنبال این موارد است.

تسنیم: انتشارات صهبا کتاب های خوبی را از صحبت‌های رهبر انقلاب منتشر کرده و دیدم که مثلا کتاب «انسان 250 ساله» با استقبال خوبی مواجه شده است.

بله دقیقا. این کتاب ترجمه و چاپ شده است و هم چنین در حوزه‌های دیگر هم کتاب های مختلفی به چاپ رسیده است. برای مثال کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» نوشته آقای سرشار ترجمه شده است و توسط یکی از موسسات عرضه می‌شود. نکته جالب این است که آثار مربوط به مقام معظم رهبری فروش گسترده ای دارد. حتی سخنرانی‌های ایشان در مناسبت‌های مختلف یک ساعت بعد در لبنان به دست عموم می‌رسد.

تسنیم: بنابراین به نظر می‌رسد که موسسات لبنانی تقریبا آتش به اختیارند.

ما همکاری بسیار نزدیکی با موسسات حزب الله داریم و آن ها هم خودشان انتخاب می‌کنند و موارد مورد نظرشان را تهیه می‌کنند.

حزب الله همه موسسات خود را موظف کرده است که ارتباط مستقیم با ایران داشته باشند

تسنیم: در مورد نقش رایزنی در ترویج فرهنگ و هر آن چه به غیر از فعالیت‌های خود موسسات لبنانی است توضیح دهید. بالاخره در لبنان، 50 درصد راه را فضای اجتماعی جامعه که شما هم با آن بدنه ارتباط دارید طی کرده است و شرایط واقعا مهیاست.

یکی از ویژگی‌های جامعه لبنان و حضور ما در آن جا تعدد نهادها و کسانی است که دست اندکار کار فرهنگی هستند. هر کسی از ایران حتی افراد و اشخاص،‌ فلان روحانی محترم، فلان استاد دانشگاه، حتی نهادها، انتشارات و ... همگی احساس وظیفه می‌کنند و سعی می‌کنند تا کار فرهنگی در لبنان انجام بدهند که بسیار هم درست است. عرض کردم که اولین جایی که در خارج از ایران نامزد تداوم راه انقلاب باشد، لبنان است.خود لبنان و جریان مقاومت نیز از آن جایی که نیاز به این تغذیه فکری دارد، از این کار استقبال می‌کند. دقت کنید که تولید علم و معرفتی که در 30-40 سال اخیر در ایران انجام شده است، در هیچ جای دنیا صورت نگرفته است. علاوه بر این، دوستان حزب الله و مقاومت درگیر میدان و مسائل سیاسی کشور هستند و علیرغم نهادسازی ‌های بسیار، فرصت کمی دارند و هم چنان در زمینه تولید علم و معرفت و دانش نیازمند جمهوری اسلامی ایران هستند. مخصوصا این که جمهوری اسلامی ایران را شاغول معرفت اسلامی معیار می‌دانند. بنابراین حزب الله با توجه به نیازش و با توجه به ارتباط‌های گسترده اش همه موسسات خود را موظف کرده است که ارتباط مستقیم با ایران داشته باشند.

این موضوع هم خوب است و هم درجاهایی اشکال دارد. به این دلیل خوب است که مسیری در حال طی شدن است که اگر قرار بود رایزن فرهنگی علاوه بر کارهای گسترده‌اش به این امور نیز بپردازد، نمی‌توانست. بودجه‌ها و امکانات اجازه نمیداد. اما اشکال کار این جا است که گاهی اوقات تداخل‌هایی به وجود می‌آید، موازی کاری‌هایی ایجاد می‌شود و اشکالاتی بروز می‌کند که بد است. هر جا این اشکالات ایجاد شود، به ما مراجعه خواهد شد که بیایید و این اشکال را برطرف کنید.

بسیاری از برنامه‌هایمان به دلایل امنیتی لغو می‌شود

ما در لبنان و در شرایط فعلی، یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایمان منهای بودجه و نیروی انسانی و ... محدودیت امنیتی است. برای مثال در لبنان و در روز 22 بهمن که یک مراسم رسمی می‌گیریم، صدها نیروی امنیتی درگیر حفاظت از مراسم می‌شوند.

ما نمی‌توانیم مراسم وسیعی را در آن جا برگزار کنیم. 2-3 بار در سال مراسمات مهم داریم که به فوت امام خمینی، روز قدس، 22 بهمن و... اختصاص دارد و برای برگزاری هر کدام از این برنامه‌ها بیش از 40-50 نیروی امنیتی داریم. چرا که حضور 300- 400 ایرانی در یک جا یک هدف برای دشمن می‌تواند باشد و بنابراین باید راه‌ها را ببندند و مسیرها را کنترل کنند.بنابراین در برگزاری جشنواره فرهنگی هنری در آن جا مشکل داریم و یا در دعوت از ارکستر سمفونیک ایران که بیاید و در مهم ترین سالن برنامه اجرا کند، مشکل داریم چرا که باید حداقل 200-300 نیروی امنیتی داشته باشیم. بسیاری از برنامه‌های ما از طریق دوستان امنیتی لغو می‌شود مثلا سخنرانی برای من در فلان شهر می‌گذارند، کارت چاپ می‌شود و ... اما در نهایت با توجه به رخداد یک اتفاقی امنیتی برنامه لغو می‌شود. حضور ما در بعضی از شهرها مثل ترابلس، اردوگاه‌های فلسطینی و ... ممنوع است و 6-7 سال است که هیچ ایرانی وارد آن نشده است.

دشمنان انتقام شکست‌های خود را در لبنان می‌گیرند

من در 2-3 اردوگاه فلسطینی برنامه گذاشته بودم و به نوعی فراتر از عادت رفتار کردیم. برای مثال در یکی از اردوگاه‌ها مراسم پیروزی انقلاب را گرفتیم و خودم سخنرانی کردم. بعد از آن امنیتی ها واقعا گیج شده بودند. البته اطلاع داده بودیم و هماهنگ شده بود ولی به هر حال اذیت می‌شوند. در حقیقت ما به راحتی نمیتوانیم مراسم‌هایی که در دیگر کشورها شاید به راحتی اتفاق بیفتد را در لبنان داشته باشیم. هر جاکه هر اتفاقی که در منطقه می‌افتد، اولین جایی که بازخورد دارد لبنان است.

برای مثال بعد از پیروزی جبهه مقاومت مقابل داعشی‌ها در نبل و الزهرا هشدار امنیتی داده شد که مراقب باشید. چرا که احساس می‌کردند در انتقام از آن پیروزی بیایند و در لبنان کاری کنند. مرتبا هم اخباری وجود دارد مبنی بر این که 4 تا انتحاری وارد شدند، دو ماشین مخرب آمدند و ... دو انفجار مهم در چند سال گذشته داشتیم که یکی از آن ها سفارت را هدف گرفت و دیگری رایزنی را هدف گرفت که در انفجار سفارت، حجت الاسلام انصاری رایزن فرهنگی اسبق ایران به شهادت رسید. ‌

فعالیت‌های رایزنی را به تمام شهر‌های لبنان انتقال دادیم

اولین کاری که من در لبنان انجام دادم، انتقال فعالیت‌ها رایزنی به همه‌ شهرهای لبنان بود. من به این موضوع به دید عدالت اجتماعی نگاه میکردم که دلیلی ندارد که همه اتفاقات در بیروت باشد. بعدا هم متوجه شدم که علاوه بر این، نیاز فرهنگی هم وجود دارد و در بسیاری از شهر‌های شیعه نشین لبنان، بسیاری از مفاهیم دینی، شیعی و انقلابی نیاز به بیان دارد و لذا فعالیت ‌های ما در لبنان در همه‌ی شهرها و روستاها برگزار می‌شود. اکنون شهر یا روستایی نیست که نرفته باشم. برای مثال در دهه فجر گذشته 25 سخنرانی در یک شهر لبنان داشتم.

ارتباطات بسیار خوبی با جوامع مسیحی اهل سنت لبنان گرفته‌ایم

نکته بعد، تنوع در حوزه‌های فعالیتی است. بدین معنی که درست است که برگزاری نمایشگاه موسیقی، نمایش فیلم یا شب شعر باید باشد و به جای خود است اما در لبنان کارهای عمیق تری هم میتوان انجام داد.

در حوزه بعضی از کارهای پژوهشی، مبادلات دانشگاهی، زبان فارسی، ترجمه، نهادینه کردن همکاری رایزن فرهنگی با جامعه های مختلف و نهادسازی بسیار کار شده است. از آن جایی که لبنان کشور متنوعی است، راحت ترین کار برای من این بود که روزانه 5 برنامه با حزب الله داشته باشم اما اصلا حزب الله نیازی به کار فرهنگی من ندارد و خودش مستقیم در حال تولید است. من باید بروم با جوامع غیر شیعی، اهل سنت، نخبگان و .. کار بکنم. اکنون ارتباطات ما با همه‌ اشکالاتی که وجود دارد، ارتباطات بسیار خوبی است. برای مثال در مورد اشکالات باید بگویم که ما نمیتوانیم با همه‌ی اهل سنت ارتباط داشته باشیم. مثلا در بیروت خیابانی داریم که سمت راست آن قابل ورود است اما سمت چپ آن غیر قابل ورود است و به تندروی طرفدار داعش اختصاص دارد و یا برای مثالی دیگر، 2-3 اردوگاه فلسطینی در اطراف بیروت است و داخل آن شهر است. شما از کنار آن می‌توانید عبور کنید اما داخل شدن به آن ممنوع است و دستور امنیتی وجود دارد. در نهایت ما توانسته ایم بیش‌ترین ارتباط را با جوامع مختلف را داشته باشیم. هم به لحاظ مناطق، هم به لحاظ دینی و تنوع آن و هم به لحاظ رشته‌های مختلف فرهنگ و هنر در دو حوزه عمومی و حوزه عمیق تر پژوهشی دراز مدت تر واردشده ایم.

به کمک هم فکری با مسیحیان، نهاد‌های فرهنگی مهمی تاسیس کرده‌ایم

امروز در جامعه مسیحی یک مرکزی ایجاد شد که خود مسیحی‌ها آمدند و تاسیس کردند در حالی که ما هیچ نقشی در آن نداشتیم. البته به کمک نشست هایی که داشتیم و توافقاتی که انجام شد و برنامه ریزی های پیوسته، آن مرکز اداره می‌شود و کارهای مبادلات فرهنگی انجام می‌شود. برای مثال، آقای دکتر حداد عادل به آن جا آمدند و جلسه‌ای را با بزرگ ترین نخبگان مسیحی برگزار کردیم که جلسه بسیار مهمی هم شد. هم چنین هیئتی از بانوان آمدند و جلسه ای با حضور آن‌ها برگزار کردیم.

در حقیقت نه تنها با جامعه مسیحی ارتباط داریم، بلکه به کمک هم فکری یک نهاد ایجاد شده است. ما در حوزه شعر نیز وارد شده ایم. حضور ما در 7-8 انجمن شعر که موجود است پر رنگ بوده و بنده در آن انجمن‌ها حضور پیدا می کنم. از گروه شعرا دعوت میکنیم و جلسات برگزار میکنیم. فکر میکنم که ما حدود 35 برنامه برای شعرایی که از ایران آمده بودند داشتیم. علاوه بر این، از لبنان شاعرانی برای مناسبت‌های مختلف آمده بودند و کارهای مهمی انجام شد. در بخش ادبیات نیز، انواع و اقسام کتاب‌ها را رونمایی کرده ایم و یا در مراسمات آن شرکت کرده ایم. ارتباط بسیار نزدیکی با حوزه ترجمه و تولید کتاب داریم.

ماجرای مراسمی که برای تجلیل از فعالیت رایزن فرهنگی ایران در لبنان برگزار شده بود

در حوزه آموزش و پرورش، این قدر که با مدارس در ارتباط هستیم، شاید در هیچ جایی دیگری این ارتباط وجود نداشته باشد. بنده پس از یکسال از حضورم در لبنان، در مراسمی دعوت شدم که وزیر حزب الله هم حضور داشت. 5 نماینده مجلس اعم از شیعه و سنی و مسیحی، پدر شهید عماد مغنیه و افراد دیگری هم حضور داشتند. در ادامه برگزار کننده مراسم پشت میکروفون رفت و اعلام کرد که این مراسم برای تجلیل از فعالیت های رایزن فرهنگی ایران در حوزه آموزش و پرورش تشکیل شده است. این بسیار مهم است. ما با همه‌ی مدارس مهم ارتباط داریم. در بعضی مدارس خاص کارهای مهم انجام می‌شود برای مثال اکنون در مدارس المهدی زبان فارسی تدریس می‌شود. سالی یکبار المپیاد زبان فارسی برگزار می‌شود و 10 دانش آموز به همراه 2 مربی به ایران اعزام شده و به مدت یک هفته برنامه فرهنگی کامل دارند. تقریبا در بسیاری از مراسمات فارغ التحصیلی دانش آموزان برتر من به عنوان سخنران یا شرکت کننده حضور داشتم و یا مراسم تحت اشراف عالی ما برگزار شده است. اکنون در حال فراهم زمینه پذیرش دانشجو خارج از سیستم بورس به بعضی دانشگاه های خودمان هستیم که اولین آن دانشگاه امیرکبیر است که چندین دانش آموز را معرفی کردیم.

به عنوان برنامه ای دیگر، ما برگزاری «روزهای ایران» در مدارس برای دانش آموزان را داریم که در طی آن تابلوهای ایران، آثار دستی و ... از ایران را در آن مدارس به نمایش می‌گذاریم. مسابقات پایا لیگ ریاضی برای دانش آموزان مدارس برگزار شد که ما برای همه مدارس فراخوان داده بودیم. چندین نامزد معرفی شد و از بین آن ها 3 نفر را انتخاب کردیم، به تهران فرستادیم و برای اولین بار یکی از آن ها مدال برنز و دیگری مدال نقره گرفت.

در دهه فجر به مناسبت‌های مختلف در مدارس بودیم و برنامه برگزار کردیم و خود بنده در 7-8 مدرسه مختلف لبنان حضور داشتم. حوزه کار ما تا مسائل نظری و فنی تعلیم و تربیت نظیر برگزاری کارگاه‌های آموزشی، ترجمه و رونمایی سند تحول نظام آموزش و پرورش ایران و ... ادامه داشته است. البته ما ترجمه نکردیم و حزب الله ترجمه کرد اما ما هم برای هماهنگی‌های مختلف کمک کردیم. برای مثال آقای دکتر خرازی برای صحبت پیرامون مباحث سیاسی آمدند و برای موسسات پژوهشی شان جلسه برگزار کردیم. آقای دکتر شاملی به آن جا آمدند و چند کارگاه آموزشی برگزار کردند. کارگاه های آموزشی و جلسات و نشست‌های مسائل علمی تربیتی بسیار قابل توجه است و اخیرا با رئیس شورای عالی آموزش و پرورش ایران توافقاتی را داشتیم که در 2-3 حوزه چند کارگاه با موضوع تحول بنیادین آموزش و پرورش در لبنان برگزار کنیم.

در زمینه تبادل استاد و دانشجو به صورت بورس یا خارج آن توافقات خوبی داشته‌ایم

در حوزه دانشگاهی، توافق نامه‌هایی برای بورس وجود دارد. بورس روند خود را دارد و ما تلاش کردیم تا خارج از روند بورس هم جذب دانشجو داشته باشیم. ما میزبان هیئت های دانشگاهی زیادی بودیم. سرپرست فعلی وزارت علوم، آقای دکتر هاشمی مهمان ما بودند و روسای دانشگاه فردوسی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه قم و ... مهمان ما بودند. ارتباطات خوبی با دانشگاه‌های تهران داشتیم و با دانشگاه‌های شهید بهشتی وعلامه طباطبایی در حال مذاکره هستیم. همین امروز بنده با دانشگاه الزهرا و علامه طباطبایی قرار دارم و حدود 2-3 هفته پیش یک هیئت 16 نفره از اعضای شورای عالی دانشگاه ملی لبنان را به ایران اعزام کردیم.

در زمینه تبادل استاد، با دو دانشگاه لبنان توافق کردیم که اساتید ایرانی به آن‌جاها بروند و اساتید راهنمای رساله‌های مختلف بشوند. هم چنین برگزاری همایش‌های مشترک را در برنامه داریم و در سال گذشته همایش فرهنگ ایران و عرب را در دانشگاه لبنان داشتیم. همایش مطالعات قرآنی معاصر را در ماه آینده با دانشگاه‌های اسلامی خواهیم داشت و... و البته بحث ترویج زبان فارسی در دانشگاه‌ها را داریم.

تسنیم: آیا این رشته‌ها کانالیزه شده هستند یا دانشجویان لبنانی میتوانند هر رشته‌ای را بخوانند؟

هر رشته‌ای را می‌توانند بخوانند. آنانی که از طریق بورس می‌آیند، براساس مقررات بورس بوده و شرایط سنی و ... دارد. اما خارج از بورس دانشگاه‌های ایران فعالیت‌های خوبی را شروع کردند و پردیس بین المللی برای پذیرش دانشجو ایجاد کردند. حل مشکلات بعضی از دانشجویان ایرانی در آن جا را دنبال می‌کنیم. ارتباط با انجمن فارغ التحصیلان لبنانی دانشگاه‌های ایران را داریم و با برگزاری جلسات مرتب آن را فعال نموده‌ایم. با انجمن دانشجویان ایرانی در لبنان ارتباط گرفتیم. آخرین توافق نامه با دانشگاه علامه طباطبایی بود. تفاهم نامه با دانشگاه‌ها شامل مباحث مختلفی می‌شود که از جمله ی آن میتوان به پذیرش دانشجو، تبادل استاد و دانشجو و.. اشاره نمود. دانشگاه شهید بهشتی در بعضی زمینه‌های خاص در حوزه بایوتکنولوژی، نانوتکنولوژی و .. کار میکند و اخیرا دانشگاه معارف لبنان در حوزه اسلامی سازی علوم انسانی میخواهد کارهایی بکند که با توافقاتی داشته اند تلاش میکنیم که کل تجربه نهادهای ایرانی در حوزه اسلامی سازی علوم انسانی را به آن ها منتقل کنیم.

زبان فارسی به صورت درس عمومی آموزش داده می‌شود/ 80-90 مدرس زبان فارسی در لبنان داریم

در حوزه زبان فارسی، ما آموزش عمومی زبان فارسی را داریم و هزاران فارسی آموز در لبنان داریم. 80-90 مدرس زبان فارسی در این کشور داریم که درجات متفاوتی دارند. کلاس های زبان فارسی هم با وجود تمام مشکلات امنیتی که منجر به بسته شدن آن به مدت چند ماه شده بود، ساماندهی شد و با درنظرگیری ملاحظاتی در 5 مرحله اجرا می‌شود. گواهی نامه ما گواهی قابل قبولی است و اگر کسی بخواهد بعدا در دانشگاه‌های ایران تحصیل بکند، آن برای او کافی خواهد بود. ما در دو منطقه شمال لبنان و جنوب لبنان به نوعی نمایندگی به نهاد آموزشی دادیم تا کلاس‌های زبان فارسی را براساس استانداردهای ما و زیر نظرما برگزار کند و بعد از امتحان که می‌گیریم، گواهی توسط ما صادر می‌شود.

کرسی زبان فارسی در تنها دانشگاه دولتی معتبر لبنان

در حوزه آموزش دانشگاهی، ما کرسی زبان فارسی در دانشگاه لبنان داریم. این دانشگاه تنها دانشگاه دولتی لبنان است و بقیه در بخش خصوصی هستند و بزرگ ترین و مهمترین دانشگاه لبنان است. این دانشگاه تاکنون یک دوره فارغ التحصیل داده است واکنون دوره دوم در حال فارغ التحصیلی است. تدریس زبان فارسی در چند دانشگاه انجام می‌شود و از ترم آینده در دانشگاه اسلامی، دانشگاه الجلال و دانشگاه AUCE (دانشگاه آمریکایی فرهنگ و آموزش) زبان فارسی به عنوان زبان عمومی اختیاری تدریس خواهد شد. در بعضی از رشته‌های علوم انسانی مرتبط مانند تاریخ شناسی، ادبیات عرب و ... که نیاز به زبان فارسی است، این درس تدریس خواهد شد.

مشکل کمبود استاد برای تدریس زبان فارسی

البته متاسفانه به شدت مشکل استاد داریم. ایران متعهد شده است که 4 استاد تامین کند اما اکنون یک استاد تامین شده است. حال ببینید که دانشگاه لبنان چگونه با حمایت ما دوره لیسانس ادبیات و زبان فارسی را با یک استاد جلو می‌برد. بعد از بهمن ماه چندین ساعت روی این موضوع کار کردم و با برگزاری جلسات و مشاوره‌ها به این نتیجه رسیدیم که تدریس زبان فارسی باید عمومی سازی شود. متاسفانه ما نسلی از اساتید زبان فارسی را داشتیم که منقرض شدند و به سن پیری رسیده اند و بازنشسته و یا فوت شده اند. از آن نسل فقط یک نفر باقی مانده است که تدریس زبان فارسی را رها کرده و رئیس یکی از پردیس‌های دانشگاه لبنان شده است و در حوزه دیگری کار می‌کند. ما استاد زبان فارسی داشته‌ایم که یکی یکی رفته‌اند. تنها راهکار این است که این تجربه را تکرار کنیم تا به بومی سازی برسیم.

اقای حسن حیدر که خبرنگار المنار در تهران بود، دکترای زبان فارسی خود را یک ماه پیش گرفت. اکنون ایشان عضو هیئت علمی دانشگاه لبنان شده است و البته کار بسیار سختی را ایشان انجام داده است. با دانشگاه علامه طباطبایی توافق کردیم که ما حدود 10 نفر را برای فوق لیسانس آسفا (آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان) بفرستیم و اکنون درحال جذب آن هستیم و احتمالا در مهر یا آبان ماه این دوره در دانشگاه علامه طباطبایی شروع شود. یک خانمی بودند که لیسانس زبان فارسی داشتند و فوق لیسانس مطالعات ایران شناسی از دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران داشتند. ایشان تشویق شد که برود و دکترای زبان فارسی هم بخواند تا در چند سال آینده ایشان را به عنوان داشته باشیم. کسانی که دارای کارشناسی ارشد مرتبط بودند و به زبان فارسی تسلط داشتند را برای شرکت در دوره آسفا خواهیم فرستاد. با انجام این کارها تلاش میکنیم که در چند سال آینده 10-15 فوق لیسانس و 4-5 دکتری زبان فارسی برای آموزش آن به غیر فارسی زبانان داشته باشیم. در آن جا خود کفا می‌شود البته دانشگاه‌ها، وزارت علوم، سازمان فرهنگ همکاری خیلی خوبی داشتند و امیدواریم در حوزه زبان فارسی کارهایی فراتر از ساز و کارها و اصول و ضوابط داشته باشیم.

در حوزه کارهای دیگر مثل نمایشگاه‌ها و برگزاری شب‌های شعر،‌ نمایش فیلم در دانشگاه‌ها و مسابقات مختلف در مناسبت ها خیلی کار شده است. از هیئت‌های مختلفی ایرانی دعوت شده است تا به آن جا بیایند. در سال 95 بیش از 50 گروه یا فرد مهمان داشتیم و هفته‌ای یک گروه را میزبانی کرده ایم. از شعرا و هنرمندان گرفته تا بعضی از مقامات و روسای دانشگاه‌ها. این حجم از مهمان‌ها خیلی کار است که هر کدام از مهمان‌ها برنامه‌های مختلفی داشتند. برای مثال آیت الله ری شهری زمانی که مهمان رایزنی بودند، حدود 49 برنامه داشتند. آقای دکتر حدادعادل نیز همچنین بودند.

از هنرمندان سرآمد در بخش‌های مختلف استفاده می‌کنیم

در دهه کرامت گذشته، طرحی را داده بودیم که دوستان امنیتی مخالفت کردند. علیرغم این موضوع ما چندین گروه را میزبانی کردیم و بیش از 60 برنامه را در طی همین دهه کرامت برگزار کردیم. در دهه فجر گذشته 103 برنامه اجرا کردیم. آقای حدادعادل چندین برنامه داشتند و هنرمندان زیادی آمدند و 10 نمایشگاه داشتند. این برنامه‌ها در مناسبت های مختلف هم ادامه دارد و در حوزه‌های مختلف از جمله بانوان کار می‌کنیم. برای مثال، در بخش کاریکاتور ما آقای سید مسعود شجاعی طباطبایی را دعوت کردیم. یا در برنامه‌ای دیگر که به تعویق افتاد، سرآمدان هنرهای مختلف را دعوت کردیم. برای مثال آقای خلیل رسولی در خط، سید مسعود شجاعی طباطبایی در کاریکاتور، حسن روح الامین در نقاشی، سید احسان باقری در نقاشی و طاهر شیخ الحکمایی در مجسمه را دعوت کردیم تا در این مراسم شرکت کنند. ما کمتر از 30-40 برنامه در هر مناسبت نداریم و این حجم بالایی است.

لبنان کشور خبرخیزی است و اخبار فرهنگی جا می‌ماند

یکی از مشکلاتی که ما در لبنان داریم این است که این کشور یک حوزه خبرخیز است. این قدر اخبار مقاومت و سیاست و ... وجود دارد که به فعالیت های فرهنگی نمی‌رسد. برای مثال روزنامه جمهوری اسلامی دفتر دارد یا مهر و تسنیم هم‌چنین. علاوه بر این صدا و سیما و العالم و... دفتر دارند. اما وقتی در آن جا در هر روز چندین خبر مهم و بمب خبری دارید، فلان فعالیت فرهنگی جا می‌ماند. در لبنان لحظه به لحظه خبر دارید. البته ما هم در حوزه خبری واقعا خوب بوده ایم.

خاطرم هست که من در روز 17 شهریور سال گذشته 14 برنامه داشتم که برنامه های بسیار مهمی بود. از جمله آن ها میتوان به دیدار با معاونت فرهنگی و کل فرهنگی مدیران حزب الله، دیدار با آقای حسین حسینی رئیس سابق مجلس، دیدار با آقای سید هاشم صفی الدین و ... اشاره کرد. بنابراین اصلا فرصت گزارش نوشتن ندارم.

کمبود نیروی انسانی رسانه‌ای داریم

تسنیم: کسی را در لبنان ندارید که بتواند این چنین کارها را انجام بدهد؟

ما در لبنان 13-14 کارمند داریم که 7-8 تای آن ها راننده و محافظ و خدماتی و... هستند و کارهای اصلی بر عهده 2-3 نفر است که از ایران آمده اند. سال اول فقط من بودم و اکنون یک سال است که کارشناس فرهنگی هم فرستاده‌اند. برای مثال فرض کنید که من در دهه فجر میخواهم یک سری برنامه برای فلسطینی ها بگذارم، یکی دو تا از نهادهای فلسطینی را از چندماه قبل صدا می‌زنیم تا بیایند و پشنهادهایمان را بررسی میکنیم. در نهایت بر روی 10 برنامه توافق می‌کنیم تا اجرا کنیم.

در حوزه آموزش و پرورش من یک نفر را دارم که هم رسانه ای است و هم کارشناس تعلیم تربیت است. ایشان تمام برنامه‌های این حوزه را جلو می‌برد در غیر این صورت بنده به تنهایی نمیتوانم 103 برنامه را در عرض 20 روز انجام دهم. با این حجم کار طبیعی است که نرسیم کار خبری داشته باشیم. نیرو هم نداریم و فشار کار خبری هم بر روی فعالیت‌های میدانی سیاسی است. من معتقد هستم که رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به طور کلی مظلوم است چرا که به چشم خبرنگاران نمی‌آید.

انتهای پیام/


١٠:٤٢ - 1396/06/22    /    شماره : ٦٨٥٨٢٩    /    تعداد نمایش : ٩٩٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.