English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٣٠ بهمن ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نخستین نشست گردهمایی انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین

به همت رايزني فرهنگي كشورمان در فيليپين، نخستین گردهمایی انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نخستين نشست انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین با حضور  محمد تنهایی، سفیر و محمد جعفري‌ملك، رايزن فرهنگي ايران در فيليپين، قربانعلي پورمرجان، مدیرکل فرهنگی آسیا و اقیانوسيه و حميد مصطفوی، مدیرکل طرح و برنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعي از فرهيختگان ايراني و فيليپيني در شهر مانيل (پايتخت فيليپين) برگزار شد.

سخنراني محمد جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی ايران آغازگر اين نشست بود. وي گفت: انجمن دوستی زنان فرهیخته فیلیپین و ایران، یک مؤسسه غیردولتی، غیرسياسی، غیرانتفاعی و متكي بر مشاركت اعضا است که اهداف اصلي آن تحکیم و گسترش روابط دوستانه و شناخت فرهنگ، هنر و تمدن دو کشور به ملت‌ها و پیشبرد اهداف مشترک دو کشور در زمینه‌های فرهنگی، هنری، علمی، فنی، اجتماعی و ارتباطات، هستند.

وي ادامه داد: روابط فرهنگي، هنري و علايق مشترك، زمينه‌ساز ارتباط هر چه عميق‌تر ملت‌هاست. توسعه روابط فرهنگی نيز از ديگر بسترهاي مهم و مؤثر در جهت تعميق روابط محسوب مي‌شود. اگرچه روابط اقتصادي دو كشور در حال حاضر از سطح مناسبي برخوردار نيست؛ اما آشنايي كافي مردم دو كشور از ظرفيت‌هاي موجود مي‌تواند زمينه همكاري‌هاي بيشتر را فراهم كند؛ بنابراين سعي داريم با تأسيس اين انجمن و فعال كردن آن، راه‌هاي عملي توسعه روابط فرهنگي و هنری علمی و اجتماعی بيشتر دو ملت ايران و فیليپین را در راستاي تعميق روابط دو كشور فراهم آوريم.

تأكيد بر توسعه روابط فرهنگي بين ايران و فیلیپین

محمد تنهایی، سفیر ايران در مانيل سخنران بعدي اين نشست تشکیل انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین را فرصت خوبی برای استحکام ساختار موجود روابط دو كشور دانست و اظهار كرد: ایران نخستین کشور در ناحیه خلیج فارس بود که فیلیپین سفارت خود را در آن تأسیس کرد.

وي سپس با تأکید بر گذشت بالغ بر نیم قرن از روابط سیاسی و فرهنگی ایران و فیلیپین، مبادله تجربیات از طریق چنین انجمن‌هایی را مفید قلمداد و بر گسترش آنها تأکید کرد و در ادامه افزود: شکل‌گیری اين انجمن می‌تواند در عرصه فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مثمرثمر باشد.

قربانعلي پورمرجان، مدیرکل فرهنگی آسیا و اقیانوسيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هم بر لزوم همکاری زنان دوش به دوش مردان تأکید کرد و با بیان آیاتی از قرآن کریم در ضمینه خلقت زنان و مردان و اقوام مختلف، برتری را تنها در گروي میزان ایمان و نزدیکی به خدا دانست.

پورمرجان بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: بسیاری از زنانی که خود تولیدکننده کالای هنری و هنرهای دستی هستند، از نتیجه کار خویش بهره‌ای نمی‌برند؛ اما این امر می‌تواند از طریق برنامه‌ریزی انجمن‌های اينچنيني عملی شود.

پس از آن متن پیام صدیقه حجازی، مدیرکل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خطاب به نشست انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین، قرائت شد. در بخشي از اين متن آمده است: زنان فرهيخته جوامع با حضور اجتماعي خود، دوشادوش مردان جامعه، سهمي از توسعه و پيشرفت را به عهده دارند و اين بدان معني است كه سهم زنان در ايجاد و توسعه تمدني بيش از مردان است؛ زيرا همزمان به ايفاي نقش‌هاي چندگانه خود يعني نقش همسري، نقش مادري و نقش‌هاي اجتماعي مي‌پردازند.

سخنران بعدي تندیس تقوی، هنرمند خطاط ايراني و از بنیانگذاران انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین بود. وي گفت: آیات قرآنی زن را تجلی‌گاه مظهر الهی می‌داند. در قرآن، زنان و مردان با روح برابر در محضر خدا فقط با معیار تقوا محک زده می‌شود.

حميد مصطفوی، مدیرکل طرح و برنامه‌ سازمان فرهنگ و ارتباطاط اسلامی نیز با بیان شمه‌ای از  دیدگاه‌های اسلام، بر نقش زنان در جوامع تأکید کرد. وي همچنين زنان ایران را به عنوان زنانی قلمداد کرد که در بخش‌های علمی و المپیاد‌های علمي و ورزشی نه تنها در داخل بلکه در سطح جهانی درخشیده‌اند.

در ادامه شركت‌كنندگان فيليپيني از جمله خانم بلمونته، مشاور ريیس جمهور و ريیس پارک‌های ملي فیلیپین، جمعي از رؤسای دانشکده‌های مطالعات زنان، زبان‌شناسی و نمايندگاني از دانشگاه دولتی فیلپین، دیدگاه‌هایشان را در مورد تشکیل انجمن دوستی زنان فرهیخته ايران و فیلیپین بيان کردند.

آمادگی همکاری‌های گسترده در امور علمی و اجتماعی فرهنگی و اقتصادی، تأکید بر دستیابی و حمایت از صلح و دوستی بین مسلمانان و غیرمسلمانان، اذعان بر فراهم شدن امکان نزدیکی و تقویت خانواده‌های فیلیپینی و ایرانی از طریق این انجمن، بهبود و بهینه‌سازی تصاویر موجود میان مسیحیان و مسلمانان با كمك برگزاري اینگونه نشست‌‌ها، زدودن ابهامات میان پیروان دو دین الهی اسلام و مسیحیت و گسترش و تقویت ارزش‌های اجتماعی و خانوادگی، از جمله مواردی بودند که در اظهارنظر شرکت‌کنندگان فيليپيني مورد تأکید قرار گرفتند.

انتهاي پيام/


١٦:١٠ - 1396/06/20    /    شماره : ٦٨٥٦٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.