English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

تعامل فرهنگي در سرزمين ديوارهاي بلند و شهرممنوعه؛

گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين

ابوذر ابراهيمي‌تركمان به دعوت وزير فرهنگ چين و به منظور شركت در آيين گشايش بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب پكن و ديدار با مسئولين فرهنگي اين كشور، 31 مردادماه به مدت دو روز به چين سفر كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کشور چين در شرق آسيا با جاده ابريشم، شهر ممنوعه، ديوار چين، سريال‌هاي چيني، قاشق‌هاي مخصوص، آداب و سنن شرقي و نزديک به ما، جاذبه‌هاي بينظير توريستي و ... براي ايرانيان شناخته شده است و البته وجود پيوندهاي ديرين و اشتراکات فراوان فرهنگي بر اين شناخت افزوده است، چنانچه دو کشور عليرغم همه مشکلاتي که در عرصه بين‌الملل وجود داشته و دارد، عزم و اراده جدي براي توسعه روابط داشته‌اند.
ويژگي‌هايي مانند اقتصاد پررونق براي جمعيتي بالغ بر يک ميلياردوسيصدهزار نفري به عنوان پرجمعيت‌ترين کشور جهان، توليدات متنوع و مختلف در سطوح مختلف کيفيتي، اين روزها رقابت با آمريکا در عرصه اقتصاد جهاني، تلاش جدي براي به دست گرفتن رهبري اقتصاد جهاني، حضور در مرکز تصميم گيري‌هاي بين‌المللي يعني شوراي امنيت، عضويت در گروه جي 8 يعني کشورهاي برتر حوزه اقتصادي و ... مميزهاي ويژه شناخت ايرانيان از چين امروز نيز هست.
با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سفر به چين همراه شديم که بسيار سريع و عليرغم وجود چندين برنامه کاري ويژه در فعاليت کاري ابراهيمي‌تركمان برنامه ريزي شد، آن هم به دليل ضرورت حضور يک مقام عالي از کشورمان براي افتتاح غرفه جمهوري اسلامي ايران به عنوان ميهمان ويژه بيست و چهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب آن کشور که در نوع خود در عرصه جهاني يکي از رويدادهاي مهم فرهنگي محسوب مي‌شود و جمهوري اسلامي ايران ميهمان ويژه اين دوره از نمايشگاه بود و البته بناست به دعوت رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، چين هم در سال آينده همين عنوان را در نمايشگاه بين‌ا‌‌لمللي کتاب ايران داشته باشد.
رويه بسيار خوبي است که رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در همه سفرها به آن پايبند بوده و هست و اين که صرفا با دعوت رسمي مقامات فرهنگي کشورها، سفر انجام مي‌شود و اين بار هم با دعوت وزير فرهنگ آن کشور برنامه‌ريزي شد که همزمان با افتتاح بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب چين خواسته شده بود و برنامه اصلي در محل کنگره خلق اين کشور با حضور معاون نخست وزير چين و مقامات عالي اين کشور به اجرا در آمد.
ابراهيمي‌تركمان روزهاي سه شنبه و چهارشنبه يعني 31 مرداد و 1 شهريور ماه در اين کشور حضور داشت. غروب روز دوشنبه 30 مرداد ماه آغاز سفر بود و بامداد روز سه شنبه 31 مردادماه هيئت وارد پکن شد، هيئتي متشکل از تعدادي از هنرمندان، شخصيت‌هاي علمي، فرهنگي و فعالان حوزه چاپ و نشر کشور و هيئت رسمي به رياست ابوذر ابراهيمي‌تركمان، متشکل از حجت‌الاسلام والمسلمين احمدي عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي و رياست موسسه چاپ و انتشارات کتاب‌هاي علوم انساني دانشگاه ها(سمت)، اينجانب و پاک‌دامن مدير کل ديپلماسي عمومي وزارت امورخارجه بود.
در فرودگاه، معاون و چند تن از مقامات وزارت فرهنگ به عنوان دعوت کننده و وزارت صدا، سيما، فيلم و انتشارات به عنوان برگزارگنندگان نمايشگاه کتاب، خاجي سفير و الماسيه رايزن فرهنگي کشورمان به استقبال آمده بودند و در پاويون فرودگاه پکن تا آماده شدن و رسيدن هئيت همراه به گفتگو نشستند.
مسير حدود 1 ساعته را تا مرکز شهر طي نموديم و در هتل محل اقامت حدود يکصد نفري که با هماهنگي موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران و شهرام‌نيا رئيس اين مجموعه با مشارکت و همراهي بخش‌هاي مختلف از جمله سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، جامعه المصطفي(ص)، انتشارات بين‌المللي الهدي، انتشارات سمت، فعالان بخش خصوصي و ... آمده بودند مستقر شديم تا با فاصله کوتاهي بتوان اولين برنامه را عملياتي کرد.
در اين سفر امکان بازديد از برخي اماکن تاريخي فراهم نگرديد و تمام زمان دو روز سفر، به افتتاح برنامه‌هاي فرهنگي گذشت و به حق مي توان گفت که رويدادهاي فرهنگي اجرا شده توسط نهادهاي فرهنگي کشورمان، جذابيت کم نظيري را در بين مخاطبان داشته و مردم متمدن و فرهنگ دوست چين با علاقه اين برنامه ها را دنبال کردند.
بي ترديد قوام و تعميق روابط در حوزه‌هاي اقتصادي، سياسي، امنيتي ، نظامي و هر نوع ديگري از روابط، در گرو شناخت عميق ملت‌ها يا همان تعاملات و روابط فرهنگي است و اگر دو ملتي در عرصه جهاني، عمق روابط فرهنگي خود را توسعه بخشند، حتما در ديگر زمينه‌ها هم مي‌توانند شاهد توسعه روابط و هماهنگي‌ها باشند.
فرهنگ را در داخل و خارج از مرزها بايد قوام بخش هر نوع تعامل انساني ديگر دانست و البته خرسنديم که اعلام نماييم به طور خاص در مورد ايران و چين تا حدودي اين روابط توسعه يافته و در حال گسترش است و بايد قدر لحظه‌هاي ناب فرهنگي را براي توسعه همه جانبه دانست.
برنامه هاي اين دو روز کاري شامل ديدار با وزير فرهنگ ، ملاقات با وزير صدا، سيما، فيلم و انتشارات، افتتاح غرفه ويژه ايران در بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب چين به عنوان ميهمان ويژه، شرکت در مراسم اصلي افتتاحيه نمايشگاه با حضور معاون نخست وزير و مقامات عالي در محل کنگره خلق چين، حضور در مراسم اعطاي جايزه کتاب سال به برگزيدگان که هنرمندان موسيقي کشورمان هم به اجراي برنامه پرداختند، رونمايي از مجموعه شاهکارهاي ادبي در 23 جلد در قالب طرح تاپ که از سوي رايزني فرهنگي، مرکز ترجمه و نشر معاونت آموزشي و پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همکاري انتشارات شان ووي چين که با حدود 120 سال قدمت يکي از بزرگترين و قديمي‌ترين مجموعه‌هاي انتشاراتي اين کشور است، افتتاح هفته فيلم ايران در آن کشور، امضاء تفاهم نامه همکاري فرهنگي ميان انتشارت بين‌المللي الهدي و شان ووي چين، ديدار با جمعي از اساتيد چيني زبان فارسي، بازديد از نمايشگاه عکس خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران(ايرنا)، ملاقات با هنرمندان اعزامي و .... بود که بسيار فشرده اما مثبت برگزار شد.
دراين ميان نکته‌اي که بسيار قابل توجه بود زحمات بي‌دريغ و جدي محمدرسول الماسيه رايزن فرهنگي کشورمان در پکن با همراهي خاجي سفير و اعضاء سفارت کشورمان و به طور خاص فعاليت‌هاي خستگي ناپذير خاني معاون رايزني که به حق تمام تلاش خود را براي ميزباني از اين هيئت پر تعداد، متشکل از هيئت رسمي و هيئت شخصيت‌هاي فرهنگي، علمي و هنري اعزامي از کشورمان به انجام رساندند و درعين سخت بودن تدارکات و هماهنگي‌ها، به بهترين شکل ممکن برگزار شد.
ابراهيمي ترکمان پس از مدت کوتاهي اقامت به همراه ديگر اعضاء، عازم سفارت کشورمان در پکن شد و طي اين ديدار پيرامون هماهنگي برنامه‌ها، ضرورت‌هاي موجود، وضعيت تعاملات و روابط دو جانبه و ... با خاجي سفير کشورمان به بحث و تبادل نظر پرداخت و بعد از آن هم با همراهي سفير، به ديدار وزير فرهنگ رفت.

ديدار با وزير فرهنگ چين
ابراز خرسندي از انجام اين سفر و حضور جمهوري اسلامي ايران به عنوان ميهمان ويژه نمايشگاه بين المللي کتاب چين، دعوت براي حضور متقابل چين به عنوان ميهمان ويژه در نمايشگاه بين‌المللي کتاب ايران که مورد موافقت قرار گرفت، بررسي زمينه‌هاي توسعه همکاري‌هاي فرهنگي در حوزه‌هاي مختلف، اشتراکات فراوان تمدني و فرهنگي دو طرف و پايبندي ويژه ملت ايران و چين به فرهنگ بومي و ضرورت توجه به اين مهم در گسترش تعاملات، تشريح جايگاه دبيرخانه گفت‌وگوهاي فرهنگي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و آمادگي براي انجام گفت‌وگوهاي دو يا چند جانبه فرهنگي، توجه به همکاري‌ها در زمينه ميراث فرهنگي، ايران‌شناسي و چين شناسي و ... از جمله مباحثي بود که روز سه شنبه 31 مرداد ماه ابراهيمي و لولو شوکانگ همتا و ميزبان رسمي وي، مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند تا زمينه‌اي براي توسعه همکاري‌هاي بيشتر فرهنگي قرار گيرد.

مراسم اعطاي جايزه کتاب سال در محل کنگره خلق چين
غروب روز سه شنبه 31 مرداد ماه، هواي زيبا و مطبوعي همراه با باران نم‌نم، لحظات آغازين مراسم اعطاي جايزه کتاب سال و افتتاح نمايشگاه بيست‌وچهارمين کتاب چين را طراوت بخشيد که معاون نخست وزير چين خانم يويان دونگ بالاترين مقام رسمي در برنامه در کنار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان ميهمان ويژه از ايران با حضور در جايگاه به همراه ديگر مقامات عالي کشورهاي شرکت کننده آن را آغاز مي‌کردند.
مراسم اعطاي کتاب سال و نحوه اجراي برنامه ويژگي‌هاي بي‌نظيري داشت که خوب بود در کشور ما هم در شکل ظاهري به اجرا در مي‌آمد و از جمله مهمترين ويژگي آن هم نحوه اعظاء جوايز بود.
فارغ از نظم بي نظير، نحوه دعوت از برگزيدگان و اعطاء جوايز هم بسيار جالب بود و به جاي مقام عالي اعطاء کننده که در ايران بسيار مرسوم است، برگزيدگان اهميت پيدا مي‌کردند چرا که ابتدا همه آنان را به روي صحنه دعوت کردند و بعد به صورت ثابت و روبروي جمعيت ايستادند و معاون نخست وزير با حرکت خود، روبروي تک تک آنان قرار مي گرفت و جايزه را اعطا مي کرد و به سراغ نفر بعدي مي رفت و وقتي ستون ابتدايي به پايان رسيد حرکت کردند و به رديف پشت رفتند و مجددا جوايز رديف پشت که حالا در جلو قرار گرفته بودند، اعطاء شد و اين سبک جذابيت ويژه اي را در اهميت دادن به برگزيده و نظم بي نظيري که حاکم مي کرد به نمايش مي گذارد.

افتتاح رسمي نمايشگاه بيست‌وچهارمين کتاب چين
سومين برنامه روز سه شنبه 31 مردادماه و دقايقي پس از مراسم کتاب سال، برنامه رسمي افتتاحيه نمايشگاه بين‌المللي کتاب چين برگزار شد و پس از سخنان مقامات چيني، ابراهيمي‌تركمان هم طي سخناني با اشاره به روابط تاريخي و چند هزار ساله ايران و چين گفت: روابط تاريخي چند هزار ساله ايران و چين به عنوان دو تمدن بزرگ و كهن و نيز، تأثيرگذار بر فرهنگ و تمدن بشري از جمله ميراث گرانقدري است كه هميشه يادآور درك و احترام متقابل و صلح دوستي بوده است.
ابراهيمي ترکمان در ادامه سخنان خود بر محورهايي همچون: جاده ابريشم، اصلي‌ترين مسير ارتباطات اقتصادي، فرهنگي و هنري دو ملت در طول تاريخ، روابط فرهنگي به دليل فراگير و عميق بودن ابعاد از جمله پايدارترين و صميمانه‌ترين نوع مناسبات ميان ملت‌ها ، گسترش روابط دوستانه بين دو کشور در راستاي منافع دو ملت و كمك به صلح و پيشرفت بشريت، رابطه همه جانبه و پايدار با چين از جمله اصول سياست خارجي ايران، فرهنگ، محوري‌ترين برگ هويتي يك ملت ،يكي از راه‌هاي مهم توسعه فرهنگي اهميت دادن به مسأله كتاب، كتابخواني و ترويج مطالعه در جامعه، يكي از عواملي كه زندگي مسالمت‌آميز و همزيستي انسان‌ها را سست كرده، تماميت‌خواهي، خودمحوري و افراط‌گرايي است كه متأسفانه موجب بروز جنگ و درگيري در گوشه و كنار جهان شده است، صلح با اجبار و با سلاح به دست نمي‌آيد، بلكه با اتكاي به انديشه، ارتباط و گفت‌وگو و با ارتقاي ظرفيت‌هاي فرهنگي در جوامع مختلف ايجاد مي گردد، طرح ابتكاري رييس جمهور چين با عنوان «يك كمربند، يك جاده» مي‌تواند بار ديگر در سايه زنده كردن همكاري‌هاي اقتصادي، زمينه تبادلات و همكاري‌هاي فرهنگي كشورهاي مسير جاده ابريشم را فراهم كند و ... تاکيد کرد و در پايان هم اظهار اميدواري نمود شاهد منطقه‌اي آرام، توأم با صلح و همزيستي مسالمت‌آميز همه ملت‌هاي جهان به خصوص ملت‌هاي آسيايي باشيم.
اجراي برنامه موسيقي سنتي و محلي ايراني توسط گروه ليان و پگاه در اين مراسم بر جذابيت هر چه بيشتر برنامه افتتاحيه کتاب چين افزود و مورد استقبال ميهمانان قرار گرفت ضمن آن که براي غرفه ايران اجراي موسيقي زنده، برگزاري روز ايران و معرفي ظرفيت هاي چاپ و نشر کشور، برگزاري نشست هاي ادبي و ... در نظر گرفته شده بود و برخي از هنرمندان مانند منبت کار، نقاش، خطاط و ... نيز با اجراي زنده هنر خود، نمايشي از داشته هاي فرهنگي کشورمان را معرفي نمودند.

افتتاح غرفه ايران به عنوان ميهمان ويژه نمايشگاه بين المللي کتاب چين
بيست‌وچهارمين نمايشگاه بين المللي کتاب چين، ميزبان ايران به عنوان ميهمان ويژه بود که با مديريت موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران در شکل و محتوايي مثال زدني و زيبا تدارک ديده شده بود و براي هر چه با شکوهتر برگزار شدن آن حدود يکصد نفر از فعالان و شخصيت‌هاي علمي، فرهنگي و هنري براي حضور در اين رويداد مهم اعزام شده بودند.
روز چهارشنبه 1 شهريورماه در پکن شاهد افتتاح اين غرفه ويژه با نام و شعار«ايران روياي رنگين جاده ابريشم» که توسط ابوذر ابرهيمي ترکمان و معاون وزير صدا، سيما، فيلم و انتشارات انجام شد و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنان افتتاحيه به اشتراکات فراوان فرهنگي اشاره و تاکيد کرد:هيئت ايراني با علاقه مندي در اين کشور حضور يافته و اطمينان دارم که اين نمايشگاه و غرفه ايران که به زيبايي و تنوع برپا گرديده زمينه توسعه همکاري‌ها را به ويژه در زمينه فرهنگي فراهم خواهد کرد.
حجت الاسلام‌ والمسلمين احمدي عصو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، خاجي سفير، الماسيه رايزن کشورمان در پکن، پاک دامن مدير کل ديپلماسي عمومي وزارت امور خارجه، شهرام نيا رييس موسسه فرهنگي ايران وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تعدادي از مقامات چيني و علاقه‌مندان به فرهنگ و تمدن ايران و اسلام در اين برنامه حضور داشتند و برخي از انان نيز سخناني را ارائه نمودند.
پايان بخش افتتاحيه، اجراي برنامه موسيقي محلي و سنتي توسط گروه «ليان» و«پگاه» بود که با شرکت تعداد زيادي از علاقه مندان چيني دنبال مي‌شد و تمبر يادبود غرفه ويژه ايران هم که در هماهنگي با شرکت ملي پست جمهوري اسلامي ايران به چاپ رسيده بود به ميهمانان اهداء شد.

بازديد از نمايشگاه، غرفه ايران و نمايشگاه عکس خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران(ايرنا)
در ادامه، ابراهيمي‌تركمان به همراه مقامات ايراني و چيني از بخش‌هاي مختلف غرفه ايران بازديد کردند و پس از آن با حضور در بخش جنبي نمايشگاه، از مجموعه عکس‌هاي خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران که با موضوعات متنوع مانند زنان، فن‌آوري، ورزشي، فرهنگي، تاريخي و ... براي نمايش ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي کشورمان در همکاري با خبرگزاري شين هوا تدارک ديده شده بود بازديد کردند.
به واقع بايد گفت که گسترش اين اقدامات فرهنگي در تعامل با موسسات همطراز و مشابه در حوزه فرهنگي، اقدام بي‌نظيري است که شناخت ملت‌ها را نسبت به يکديگر افزايش و نگاه دقيق‌تري را در عرصه بين‌الملل فراهم مي کند که نتيجه آن روابط گسترده از زواياي متنوع و متعدد خواهد بود.
خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه موفق عمل کرده است و در چندين نوبت همکاري با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ظرفيت‌هاي آرشيو عکس خبرگزاري دراختيار رايزنان فرهنگي قرار گرفته و امکان معرفي توانايي‌هاي ايران در عرصه‌هاي مختلف فراهم شده است.

افتتاح هفته فيلم ايران در چين
ابراهيمي‌تركمان و هيئت همراه بلافاصله پس از اجراي برنامه هاي خود در نمايشگاه، به موزه فيلم چين که به لحاظ وسعت و شکل، بزرگترين موزه فيلم جهان نيز محسوب مي‌گردد حرکت کرد و با حضور هنرمندان اعزامي از ايران و تعدادي از شخصيت‌هاي فرهنگي و دست‌اندرکاران فيلم اين کشور به همراه معاون وزير صدا و سيما ، فيلم و انتشارات چين در مراسمي، هفته فيلم ايران را افتتاح نمود .
در بدو ورود کتاب يادبود موزه توسط رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات امضا شد و در سخناني، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ضمن تشکر از اهتمام دست‌اندرکاران برگزاري اين مراسم و اهميت نقش فيلم در ايجاد ارتباط و صميميت ميان ملت ها و مردم گفت: بسيار خرسندم که هفته فيلم ايران در چين برگزار مي‌شود و بي ترديد فيلم‌هاي سينمايي مي تواند در ارتقاء سطح آگاهي‌ها و شناخت دقيق‌تر از ظرفيت‌هاي فرهنگي موثر باشد به ويژه در شرايطي که دو کشور، متعلق به فرهنگ و تمدني غني و والا مانند ايران و چين باشند.
ديدار با وزير صدا، سيما ،فيلم و انتشارات چين
ادامه برنامه‌هاي فشرده روز چهارشنبه 1 شهريورماه، ديدار با ني چنکسي وزير صدا، سيما و فيلم و انتشارات چين بود که مسئوليت برگزاري نمايشگاه بين‌المللي کتاب چين را هم برعهده داشته و ابراهيمي‌تركمان در ابتدا با تشکر از دعوت به عمل آمده و ارائه گزارشي از نحوه حضور کشورمان در اين رويداد مهم فرهنگي، بر موضوعاتي همچون توسعه همکاري‌هاي فرهنگي و هنري، ساخت مستند، ترجمه کتاب، دعوت براي حضور چين در نمايشگاه آتي ايران تاکيد کرد و در ادامه دو طرف در خصوص برخي از زمينه‌هاي همکاري به بحث و تبادل نظر پرداختند.

رونمايي از کتاب شاهکارهاي ادبي ايران به زبان چيني
از جمله اقدامات بسيار ارزشمندي که معاونت آموزشي و پژوهشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دوره مديريت ابراهيمي‌تركمان به اجرا درآورده بود طرحي با عنوان «تاپ» بود که زمينه مشارکت مترجمين و موسسات چاپ، انتشار وتوزيع در جهان را فراهم نمود و نمونه آن را در ترجمه و انتشار مجموعه 23 جلدي شاهکارهاي ادبي ايران به زبان چيني در همکاري رايزني فرهنگي، انتشارات بين‌المللي الهدي و انتشارات شان ووي مي توان مشاهده نمود که در مراسمي در حاشيه نمايشگاه رونمايي شد.
بي ترديد اين اقدام سازمان مي تواند بسترساز توسعه همکاري ها و معرفي ظرفيت‌هاي ارزشمند فرهنگ و تمدن اسلام و ايران از طريق چاپ کتب مختلف باشد.

امضاء قرارداد همکاري انتشارات بين المللي الهدي و انتشارات شان ووي
مجموعه انتشاراتي شان ووي داراي 120 سال قدمت و سابقه فعاليت در عرصه چاپ و انتشار کتاب است که به عنوان يکي از مهمترين مجموعه هاي انتشاراتي در چين قلمداد مي گردد و لذا در حاشيه اين اجلاس و با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان قرارداد همکاري انتشارات بين‌المللي الهدي و اين مجموعه توسط محمدرسول الماسيه رايزن فرهنگي کشورمان به امضاء دو طرف رسيد.

ديدار با اساتيد چيني زبان فارسي
يکي از مهمترين برنامه‌ها در اين گونه سفرها، در کنار ملاقات ها و ديدارهاي رسمي، ديدار و جلسه صميمانه با افرادي است که عليرغم تعلق به يک هويت و کشور، در کنار آن به فرهنگ و تمدني متعالي همچون ايران عشق مي ورزند و با تلاش و همت خويش، زبان، آداب، رسوم، اشعار و ظرايف فرهنگي و تمدني آن را مي‌آموزند و براي آموزش آن تلاش مي‌کنند.
ديدار بعدي ابوذر ابراهيمي‌تركمان با حدود 10 نفر از اساتيد چيني زبان فارسي بود که در دوره‌هاي مختلف از سوي رايزني فرهنگي در چين يا ايران آموزش ديده بودند و حالا حدود سه نسل از آنان در مقابل رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات نشسته بودند که در دانشگاه هاي معتبر به آموزش زبان فارسي مي‌پرداختند و برخي از آنان نويسنده و مترجم برخي آثار نويسندگان ايراني بودند که نقش بي‌نظير خود را در انتقال فرهنگ و شناخت ملت‌ها از يکديگر به خوبي ايفا نموده‌اند.
ابراهيمي‌تركمان  هم فضاي جلسه را بسيار دوستانه و توام با شعر خواني، نقل داستان‌هاي بي نظير فارسي و برخي لطيفه‌هاي ظريف ايراني همراه کرده بود که از سوي اساتيد مورد استقبال قرار گرفت و آنان نيز با شعرخواني خود بر فضاي صميمي جلسه افزودند و در واقع روحيه جديدي براي توسعه فعاليت‌هاي زبان فارسي محسوب مي‌شد.

ديدار با هنرمندان ايراني اعزام شده به چين
در همکاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، معاونت ديپلماسي عمومي و سخنگوي وزارت امور خارجه، سفارت و رايزني فرهنگي کشورمان در چين، موسسه نمايشگاه هاي فرهنگي ايران وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و تعداد قابل توجهي از موسسات دولتي و خصوصي ، حدود يکصد نفر از شخصيت‌هاي فرهنگي، هنري و علمي به چين اعزام شده بودند که در مدت يک هفته، برنامه‌هاي مختلف را به اجرا در مي‌آوردند و ابراهيمي‌تركمان در ساعات پاياني شامگاه روز چهارشنه 1 شهريورماه با حضور در مراسم ضيافت شام سفارت کشورمان به افتخار اين عزيزان، با آنان ديدار و از اقداماتي که براي معرفي هر چه بهتر و زيباتر فرهنگي غني اسلامي - ايراني به عمل مي‌آورند تقدير و تشکر کرد.
هيئت رسمي حدود ساعت 11 شب پکن را به مقصد تهران ترک و بامداد روز پنجشنبه وارد کشور عزيزمان ايران شد.
آنچه در اين ميان از اهميت فوق‌العاده برخوردار است، نقش بي‌نظير اين گونه برنامه‌ها در توسعه همکاري‌هاي پايدار و توسعه يافته دو کشور است و بايد دانست با عنايت به رشد همکاري‌هاي دو کشور در زمينه‌هاي مختلف، توجه به حوزه فرهنگ به عنوان قوام بخش و تعميق دهنده روابط، انکار ناپذير است و در اين جهت سازمان فرهنگ و ارتباطت اسلامي و رايزني فرهنگي کشورمان در چين، با درک دقيق اين مهم، در جهت اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و توسعه اين مناسبات اهتمام دارند و اميدواريم در اين زمينه شاهد توفيقات بيش از پيش باشيم. ان شاء الله.

حسين ديوسالار: مدير كل امور فرهنگي ايرانيان خارج از كشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي


١٨:٤٢ - 1396/06/13    /    شماره : ٦٨٥٢٢٩    /    تعداد نمایش : ٤١٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ديدار سفير روسيه با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 هفته‌هاي مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر برگزار شود (خبر)
 تلاش برای توسعه همکاری‌های گسترده‌تر فرهنگی با گرجستان (خبر)
 ديدار نوروزي ابراهيمي‌تركمان با كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 بازديد رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از مرکز اهل البیت (ع) گرجستان (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه همکاری بين سازمان فرهنگ و کانون وکلای دادگستری (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگي ايران در تركمنستان تداوم حسن همجواري است (خبر)
  ريشه تاريخي ايران و تركمنستان يكي است/دعوت از ايران براي شركت در كنفرانس موسيقي سنتي (خبر)
  بازديد ابراهيمي‌تركمان از موزه ملي تركمنستان (خبر)
 برگزاری هفته‌های فرهنگی نشان از تعاملات گسترده ايران و تركمنستان است/توجه به كرامت انساني تنها راه حفظ فرهنگ (خبر)
 تنوع فرهنگي ايران از بزرگ‌ترين سرمايه‌هاي معنوي كشور است/ نقطه اتكاي سازمان فرهنگ به ظرفيت‌هاي استان‌هاي كشور/برند سازي فرهنگي ايران در خارج از كشور (خبر)
 رويكرد همكاري‌هاي فرهنگي با هند (خبر)
 رسالت مأموران فرهنگي در خارج از كشور توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي است (خبر)
 نماينده اسقف اعظم يونان:قدرت‌هاي غربي جنگ نويني را عليه جهان به راه انداخته‌اند/ طرد ديگران با اغواي تعصب مذهبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحريف دين خرد ستيزي است/سكوت در برابر انحرافات ديني مقبول نيست (خبر)
 روابط فرهنگي با ايران از اهداف مهم اتريش است/ ريشه دار بودن گفت‌وگوي اديان بين ايران و اتريش/كسب قدرت هدف داعش (خبر)
 نمايشگاه فرهنگي و هنري ايران در عشق‌آباد افتتاح شد (خبر)
 ايران كشور تركمنستان را خويشاوند خود مي‌داند (خبر)
 آيين افتتاحيه هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 ديدار ايران‌شناسان روسيه با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آگاهي‌بخشي و غفلت‌زدايي، رسالت اصلي دانشگاه است (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: سازمان فرهنگ پل ارتباطي فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است (خبر)
 برپايي جشن انقلاب اسلامی در ۶۰ کشور/ برپايي نمایشگاه‌ کتاب و اعزام هنرمندان به 25 كشور/ رونمايي از ۵۰ کتاب ترجمه شده/ تهيه بسته‌هاي فرهنگي به 14 زبان زنده دنيا (خبر)
 ایران کشوری بیدار و تأثیرگذار در فرهنگ جهاني است /ايران پيشگام در مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 علاقمند به نمایش فیلم‌های ایرانی هستيم (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان از موفقيت اجراي طرح تاپ گفت (خبر)
 واقعيت‌هاي ايران غير قابل انكار است (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي پايان يافت (خبر)
 گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: عقلانيت توأم با ايمان جوامع را نجات مي‌دهد (خبر)
 ابراهیمی ترکمان: تعمیق روابط ایران و الجزایر همبستگی امت اسلامي را به دنبال دارد (خبر)
 با فرهنگ ایران احساس قرابت فراواني دارم (خبر)
  توسعه گفت‌وگوها با ادیان مختلف در دستور کار قرار دارد/ظرفیت توسعه همکاری های فرهنگی ایران و اروپا (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان: جهالت مدرن عدم توجه به باطن دين است/ علاج غفلت‌زدگي توجه به عقلانيت/ زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع/ مشروعيت بخشي افراط‌گرايان به انگيزه خشونت (خبر)
 تلاش ايران براي معرفي اسلام حقيقي قابل تقدير است (خبر)
  دهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و واتيكان در رُم برگزار مي‌شود (خبر)
 تداوم گفت‌وگوهاي ديني منجر به شناخت اسلام حقيقي مي‌شود (خبر)
 دهمين اجلاس گفت‌وگوي ديني اسلام و مسيحيت ارتدوكس به پايان رسيد (خبر)
  برگزاري دومين روز از دهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس (خبر)
  تعامل با 30 كليسا از دستاورد گفت‌وگوي‌هاي اسلام و مسيحيت است (خبر)
 منتسب کردن افراط‌گرايان به ادیان اشتباهی بزرگ است/ تروریسم فاقد چهره انسانی (خبر)
  دبيرخانه دايمي بخش بين‌الملل جشنواره امام رضا (ع) راه‌اندازي شد/ جشنواره امام رضا (ع) در 77 كشور (خبر)
 «روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران» افتتاح شد (خبر)
 ايران دروازه ورود تايلند به مبادلات فرهنگي در منطقه است (خبر)
 برگزيدگان دومين جايزه جهانی اربعين معرفی شدند (خبر)
 ايران و هند گفت‌وهاي فرهنگي خود را آغاز مي‌كنند (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايشگاه «روزهاي فرهنگي ايران» در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 60 كشور ميزبان جشن انقلاب/ اعزام 160 هنرمند/ توزيع 290 بسته فرهنگي (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است (خبر)
 مراسم اربعين حسيني در هالکالی استانبول (خبر)
 عباس خامه‌يار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي شد (خبر)
 نخستين نشست ستاد بين‌الملل «مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام» برگزار شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: دین اجازه استخراج قرائت‌هاي خشونت‌آمیز را نمی‌دهد (خبر)
 از خواهرخواندگي شهرهاي ايران و الجزاير تا تعامل فرهنگي دو ملت (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت كيومرث اميري را تسليت گفت (خبر)
 تجديد ميثاق رئيس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري جشن‌هاي انقلاب با 450 برنامه متنوع در خارج از كشور (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي رايزني‌هاي فرهنگي را مأمور تبيين محورهاي پيام ولي امر مسلمين جهان كرد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: به دنبال پژوهش هاي تاثير گذار و كاربردي در خارج از كشور هستيم (خبر)
 ساختمان جديد رايزني فرهنگي ايران در لبنان بازگشايي شد (خبر)
 رئيس و معاونين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با دكتر ولايتي ديدار كردند (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 تمدن ایران و چین زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های گسترده است (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 گفت‌وگوي ديني يك ضرورت اساسي است/تكيه اديان الهي بر اصول مشترك انساني (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 امضاي برنامه مبادلات فرهنگي ايران و قزاقستان (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 هم‌انديشي همايش «همبستگي اسلامي» (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا
برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش
ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ
برگزاري نشست «آداب و رسوم مردم ایران» در عراق
کارگاه آموزشي زن و خانواده در شریعت اسلامی در لبنان
نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود
برگزاری نشست علمي «زبان‌ها و گویش‌های ایرانی» در عراق
نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود
برگزاري مسابقات حفظ قرآن كريم در فيليپين
برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور
پايان نخستين دوره آموزش زبان فارسی در ونزوئلا
معرفی خدمات ایران به جهان اسلام در اوگاندا
نقد و بررسي فيلم سينمايي «نفس» در کابل
کرسی زبان فارسی در پردیس دانشگاه علامه اقبال راه‌اندازي مي‌شود
برگزاري هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیایی در مادرید
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا
  به مناسبت ايام سوگواري سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه‌السلام)، پيروان اهل بيت (ع) در شهرهای میهانگو، ساگانا و نایروبی با عزیمت به شهر ناکورو كنيا به عزاداري پرداختند.

 • عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در غنا
  عزاداري حضرت سيدالشهداء (عليه‌السلام) توسط پيروان اهل بيت(ع) در مسجد اهل بيت در شهر تماله غنا برگزار شد.

 • اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.