English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش

مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش فعاليت‌هاي خود را در سطح بالاي آموزشي و تربيتي با حضور دانش‌آموزان ايراني و بنگلادشي انجام مي‌دهد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مدرسه بین‌المللی ایران در منطقه دانموندی و در نزدیکی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در داکا قرار دارد و همواره سعی دارد با ارایه برنامه‌های گوناگون آموزشی و تربیتی جایگاه استثنایی برای خود به دست آورد. مردم بنگلادش ملت ایران را به عنوان ملتی دانش‌پرور و با فرهنگ و هنر می‌شناسند و سوءتبلیغات دشمنان هیچ خدشه‌ای در باور مردم این کشور نسبت به ملت ایران وارد نساخته و مردم بنگلادش مردم ملت ایران را دوست دارند و عنوان «ایرانی» برایشان جذابیت خاصی دارد.

اگر کسی برای لحظاتی سری به مدرسه بین‌المللی ایران بزند، به آسانی می‌تواند نشانه‌های دوستی و علاقه اولیا و دانش‌آموزان را به چشم خود مشاهده كند. روز به روز گرایش اولیای دانش‌آموزان به این مدرسه افزایش می‌یابد و آنان نونهالان خود را به این مدرسه می‌فرستند. واقعاً لذت‌بخش است وقتی مشاهده مي‌شود که مادری از منطقه‌اي نسبتاً دور، دست فرزند خود را گرفته و پس از عبور از خیابان‌های متعدد و پشت سر گذاردن مدرسه‌های متعدد به مدرسه بین‌المللی ایران می‌رسد و اظهار می‌كند که می‌خواهم فرزندم را در مدرسه ایرانی ثبت نام و با آداب اسلامی بزرگش کنم.

وضعیت آموزشی

مدیریت مدرسه به مسأله آموزش توجه خاصی دارد؛ بر اين اساس از اول سال تحصیلی 2017 قبل از هر موضوع ديگري، کادر آموزشی خود را تکمیل و تقویت كرد و با برنامه‌ریزی و نظارت دقیق به مسایل آموزشی سعی كرد تا وضعیت آموزشی اين مدرسه را به سطح مطلوب برساند.

هم‌اکنون وضعیت آموزشی به حالت ثبات رسیده و از نظرسنجی‌های اولیای دانش‌آموزان چنین پیداست که آنان نسبت به اقدامات اتخاذ شده در بخش آموزشی، راضی و خرسند هستند.

مدیریت مدرسه سعی دارد با استفاده از تمام توانِ کادر آموزشی خود و با بهره‌گیری مداوم روش‌های نظارتی روز به روز کیفیت آموزشی را بالا برد و این از اولویت‌های نخستین مدرسه، به شمار می‌رود.

مدرسه بین‌المللی ایران نیم سال اول خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است؛ کلاس‌ها مرتب برگزار شد و امتحانات ماهانه و نیم‌ساله به موقع انجام گرفت. اشکالاتی اگر در برنامه و یا روش تدریس و احیاناً درباره توان درسی یکی از معلمان مطرح بود، فوراً ترتیب اثر داده شد. جلسات متعددی با اولیای دانش‌آموزان به شکل ماهانه برگزار و از نقطه نظرات آنان نیز بهره‌مند شد. سعی شد بین معلمان هماهنگی کامل ایجاد شود تا همانند یک تیم عمل کنند. در این زمینه «تئوری میزگرد» معلمان، بسیار خوب عمل کرد و اکنون آنان، روزانه پس از کلاس‌های آموزشی میزگرد تشکیل داده و به تبادل اطلاعات و تجارب در مسایل آموزشی می‌پردازند. در این جلسات ناظر آموزشی و ريیس هیأت معلمان مدرسه نیز حضور دارد و اگر مشکل و یا پیشنهادی باشد به مدیریت مدرسه انتقال می‌دهد.

آموزش‌های فوق‌برنامه

آموزش‌هاي فوق‌برنامه مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش شامل آموزش قرآن و آداب دینی، آموزش هنر، آموزش موسیقی و توزیع روسری بین دانش آموزان دختر، مي‌شود.

آموزش قرآن و آداب دینی

از آنجا که دانش‌آموزانی که در مدرسه بین‌المللی ایران ثبت‌نام می‌کنند، در زمینه آموزش قرآن و آداب اسلامی از مدرسه توقع ویژه‌ای دارند، از ابتدای سال، برنامه آموزش قرآن در اين مدرسه تقویت شده است. در این راستا از فیروزالرحمن، قاری مشهور و برجسته بنگلادش دعوت به عمل آمد. وي علیرغم اشتغالات فراوان با علاقه و اشتیاق دعوت را پذیرفت و هفته‌ای دو روز در مدرسه ایران تدریس می‌کند. بچه‌ها به دو گروه سنی تقسیم شده و جداگانه در کلاس وي شرکت می‌کنند. در  ساعت کلاس قرآن، دانش‌آموزان از کلاس‌های خود خارج می‌شوند و وضو گرفته در سالن بزرگ مدرسه صف به صف به پای استاد می‌نشینند، در این کلاس‌ها علاوه بر آموزش قرآن، دانش‌آموزان با آداب و رسوم اسلامی، مسایل شرعی و ... آشنا می‌شوند. اولیای دانش‌آموزان از این ابتکار عمل بسیار استقبال كرده و راضی هستند.

آموزش هنر

یکی دیگر از آموزش‌های فوق‌برنامه، آموزش هنر با رویکرد ارزش‌های اسلامی است. این برنامه در دو سطح در مدرسه بین‌المللی ایران به اجرا درمی‌آید. سطح اول، جزو برنامه‌های درسی مدرسه آموزش داده می‌شود. برای کلاس‌های پایین‌تر سه روز در هفته و برای کلا‌س‌های بالاتر یک روز در هفته و معمولاً این درس روز‌های پنجشنبه برگزار می‌شود. برای دانش‌آموزان پایین‌تر توسط معلم خودشان و برای بالاترها توسط استادان فارغ‌التحصیل از دانشگاه داکا تدریس می‌شود.

اما مرحله دوم، آموزش هنر در قالب مدرسه هنری «بهجت» و زیر سرپرستی مدرسه بین‌المللی ایران به طور گسترده‌تری صورت می‌پذیرد. در این مرحله هم دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران و همچنین از مدارس دیگر شرکت می‌کنند. این کلاس‌ها عصر روز پنجشنبه و صبح روز جمعه در خارج از وقت آموزشی مدرسه برگزار می‌شود. البته دانش‌آموزانی که از مدارس دیگر می‌آیند، باید ماهانه 500 تاکا، شهریه پرداخت کنند.

هم‌اکنون حدود 14 نفر دانش‌آموز از خارج و حدود 15 نفر از خود مدرسه ایرانی در مدرسه هنری «بهجت» شرکت می‌کنند.

لازم به ذکر است که از 2 سال پیش، مدرسه هنری «بهجت» زیر نظر مدرسه بین‌المللی ایران راه‌اندازی شده بود؛ اما به خاطر برخی از مشکلات چندان شکوفا نشد. اين مشکلات شناسایی شد و براي رفع آن، تلاش‌هایی به عمل آمد و اکنون تا حدی موفق نشان می‌دهد. هدف از اداره مدرسه هنری «بهجت» آشنا ساختن خانواده‌های جدید و جذب دانش‌آموزان بیشتر در پذیرش و ثبت‌نام در اول سال است.

تصمیم بر این است که با عنوان همین مدرسه هنری (مدرسه بهجت) هر سال مسابقه هنری بین‌ مدارس برگزار شود. در اين خصوص،  امسال اولین مسابقه با عنوان «نمایشگاه و مسابقه هنری بهجت سال 2017» برگزار شد. این مسابقه در سه گروه سنی و با موضوع‌های جداگانه انجام پذیرفت. در کنار آن نمایشگاهی از آثار برگزیده هنری دانش‌آموزان بر پا شد که با استقبال اولیا و دانش‌آموزان و عموم مردم مواجه شد.

نمایشگاه روزهاي 4 و 5 شهريور در حیاط مدرسه برپا شد و بازدید از آن برای عموم آزاد بود. روز اول، مسابقه بین‌ مدارس برگزار شد و هیأت داوران متشکل از 3 نفر درباره آثار هنری داوری كردند. ساعتی بعد، طی مراسمی نمایشگاه افتتاح و به برندگان مسابقه لوح تقدیر و گواهینامه و جوایز اهدا شد. برای صاحبان آثار هنری برگزیده نیز که در نمایشگاه ارایه شد، لوح یادبود و گواهینامه و جوایز اهدا شد. در مراسم افتتاحیه علاوه بر سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی ايران در بنگلادش و مدیر مدرسه بين‌المللي ايران، عارف‌الرحمن، هنرمند مشهور بنگالي و عضو هیأت داوران، حجت‌الاسلام شهاب‌الدین مشایخی نماینده جامعه المصطفی در بنگلادش و احمد عرب‌رحیمی، کارشناس فرهنگی رایزنی فرهنگي كشورمان و عضو دیگر هیأت داوران حضور داشتند.

همچنين در دومین روز و همزمان با دایربودن نمایشگاه برای بازدید عموم، کارگاه هنری توسط استادان نامدار برگزار شد. دانش‌آموزان و مراجعه‌کنندگان در این کارگاه شرکت کردند و با راهنمایی اساتید مجرب با فنون هنر آشنا شدند. حضور و استقبال دانش‌آموزان از دیگر مدارس از این برنامه بیش از انتظار بود. این استقبال نشان داد که برای فعالیت در عرصه آموزشی و هنری و فرهنگی در این کشور واقعاً ظرفیت بسیار بالایی وجود دارد.

آموزش موسیقی

آموزش موسیقی نیز یکی دیگر از کلاس‌های فوق‌برنامه در مدرسه بین‌المللی ایران را تشکیل می‌دهد. سعدیه چودری، معلم هنر مدرسه بين‌المللي ايران است. وی طبق برنامه درسی که از طرف بخش آموزش طراحی شده در طول هفته این کلاس‌ها را برگزار می‌کند. در کلاس موسیقی علاوه بر دو گروه خردسالان و بزرگسالان، یک گروه خاص موسیقی نیز برای مناسبت‌های مختلف تربیت می‌شوند. آنان سرودهای فارسی نیز فراگرفته و در مناسبت‌های مختلف و در حضور ميهمانان ایرانی سرود فارسی اجرا می‌کنند.

مدیریت مدرسه طرحی را بررسی می‌کند تا در صورت استقبالِ خوب، یک آموزشگاه موسیقی به نام «آموزشگاه موسیقی عمر خیام» راه‌اندازی كند که همانند مدرسه هنری «بهجت» زیر نظر مدرسه بین‌المللی ایران فعالیت خواهد کرد و علاوه بر دانش‌آموزان خود، دانش‌آموزان دیگر مدارس هم فرصت شرکت در آن را خواهند یافت. در نتیجه شهرت مدرسه بین‌المللی ایران گسترده‌تر خواهد شد و در پذیرش اول سال تأثیرگذار خواهد بود.

توزیع روسری بین دانش‌آموزان دختر

مدرسه بین‌المللی ایران براي عادت دادن دانش‌آموزان دختر با فرهنگ حجاب اسلامی، هر سال به هر یک از دختران بالای 5 سال یک دست روسری هدیه می‌کند. امسال نیر این برنامه در مدرسه انجام شد و دختران دانش‌آموز، طی مراسمی از دست رایزن فرهنگی ايران به عنوان مدیر مدرسه، روسری هدیه گرفتند.

سایر برنامه‌ها

از دیگر برنامه‌های مدرسه بین‌المللی ایران که در نیم سال اول اجرا شد، به اين قرار است: اردوی سالانه که این اردو امسال به مقصد پارک وحشی غازی‌پور، برگزاری جشن آغاز سال تحصیلی و استقبال دانش‌آموزان جدید، برگزاري روز بین‌المللی زبان مادری، برگزاري نمایشگاه کتاب اکوشه در حیاط مدرسه، مسابقه هنری «فیبر کاسل» با همکاری مشترک مدرسه ایرانی و شرکت لوازم‌التحریر فیبر کاسل، تجلیل از دانش‌آموزان کلاس چهارم خانم صرف سیاره (برنده جایزه بنگلا آکادمی) و راه‌اندازی پایگاه انترنتی مستقل برای مدرسه به نشاني http://iisdhaka.edu.bd/.

همچنين برگزاری جشنواره علم و فناوری، اردوی آموزشی (بازديد از موزه ملی بنگلادش)، نمایش فیلم «بچه‌های آسمان» به كارگرداني مجيد مجيدي و ورزش سالانه، از جمله برنامه‌های پیش‌بینی شده برای نیمسال دوم تحصيلي مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش است.

انتهاي پيام/


١٢:٤٥ - 1396/06/12    /    شماره : ٦٨٥١٤٠    /    تعداد نمایش : ١٠٩٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 حضور خالق «چالش شادی جهانی» در رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.