English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ خرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

وابسته فرهنگي ايران در بمبئي در گفت‌وگو با مهر:

بمبئی میزبان هفته فیلم ایران مي‌شود

مهدی زارع‌بی‌عیب، سینما را بهترین زبان برای انتقال ارزش‌های جامعه ایرانی دانست و از برگزاری «هفته فیلم ایران» در ماه نوامبر و با حضور هنرمندان ایران و بالیوود در بمبئی خبر داد.

به گزارش اداره كل روابطعمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از خبرگزاري مهر، ایران و هند علاوه بر مناسبات جاری سیاسی و اقتصادی، دارای پیوندهای عمیق فرهنگی هستند. با توجه به پیوستگی‌ها و ابعاد این روابط عمیق و گسترده، با مهدی زارع‌بی‌عیب، مسئول خانه فرهنگ و وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، درباره مسیر گسترش ارزش‌های فرهنگی ایران اسلامی و همچنین فضای فرهنگی بمبئی، گفتگویی انجام دادیم که در زیر از نظر می‌گذرد.

* به عنوان سوال نخست، کمی درباره پیشینه روابط فرهنگی بین ایران و هند و پیوندهای دو ملت توضیح بدهید.

بحث روابط فرهنگی ایران و هند، موضوعی منحصر به تاریخ نیست، بلکه نمودی عینی در روابط امروز میان دو ملت دارد و بدون اغراق عنصر فرهنگ اصلی‌ترین مؤلفه در تداوم این ارتباطات در طول تاریخ چندین هزارساله بوده است. روابطی که قدمت آن تنها به مسائل سیاسی و اقتصادی، ختم نمی‌شود و تلاشی در جریان است تا آرزوهایی مشترک برای آینده‌ای روشن در عرصه فرهنگ و هنر بین دو ملت محقق شود.

ایرانیان از نواحی جنوب سیبری مهاجرت کرده و در هند سُکنی گزیدند. این قدمت دیرینه به دوره داریوش پادشاه سلسله هخامنشیان، برمی‌گردد. در کتیبه‌های هخامنشی از هند نام برده شده و در دوره سلطنت ساسانی بود که روابط فرهنگی دو کشور بیش از پیش توسعه یافت. در این دوره بود که دین مبین اسلام از طریق ایران به هند راه یافت و علماء و عرفای زیادی از ایران به هند مهاجرت کردند و می‌توان ثمره این حضور فرهنگی را در آثار تاریخی هند امروزه، نیز مشاهده کرد؛ بدون تردید، عنصر فرهنگ قوام‌بخش این روابط بوده است.

روابط فرهنگی میان کشورها علاوه بر اهمیت ذاتی، از حیث سیاسی و بین‌المللی نیز در کانون توجه است و بنابر آنچه که گفته شد، ایران و هند، علاوه بر مناسبات جاری سیاسی و اقتصادی، دارای پیوندهای عمیق فرهنگی هستند که این مهم در حوزه‌های تاریخ و فرهنگ مشترک، زبان فارسی و اسلام مشهود است.

* خانه فرهنگ ایران در بمبئی، در انجام فعالیت‌های فرهنگی و نشر زبان و ادب پارسی در هند، فعالیت‌های زیادی داشته است. به عنوان یک فعال فرهنگی در منطقه غرب و جنوب شبه قاره هند، فکر می‌کنید فعالیت‌های این مرکز به چه میزان در زمینه تقویت ارتباطات فرهنگی ایران با هند، مؤثر بوده است؟

زمینه فرهنگی ایران در هند و داشته‌های فرهنگی ما در این کشور بسیار زیاد است که نظر به اهمیت زبان فارسی در بمبئی، علاوه بر دانشجویانی که درهند تحصیل می‌کنند که به فرهنگ و ادب فارسی علاقه دارند، مردم نیز علاقه زیادی به فراگیری زبان فارسی نشان می‌دهند. این خود نمونه کوچکی از درهم تنیدگی زبان و فرهنگ ایران و هند است.

خانه فرهنگ ایران در بمبئی در جهت تقویت ارتباطات فرهنگی بین دو ملت اقدام به امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری و قراردادهای فرهنگی می‌کند و تا حدودی توانسته این ارتباطات فرهنگی و تمدنی را توسعه دهد. ما علاوه بر اجرای طرح‌های آموزشی با محوریت فرهنگ، توانستیم بحث فرهنگ و هنر را در حوزه فیلم فعال‌تر کنیم و با هنرمندان بالیوود ارتباط خوبی برقرار کنیم. ماحصل اولین همکاری مشترک ایران و بالیوود هند، فیلم «سلام بمبئی» به کارگردانی و نویسندگی قربان محمدپور بود که از استقبال خوبی برخوردار شد، که پیرو این کار، کارگردانان مشهور دیگری درحال تدوین فیلم‌هایی هستند که درآینده نزدیک اکران خواهند شد.

ما اعتقاد داریم که اگر ارتباطات فرهنگی در این کشور به خوبی صورت گیرد، می‌توانیم نماینده موفقی برای سینمای ایران باشیم. در همین راستا و با انگیزه معرفی و نمایش فرهنگ ایرانی در هند، «هفته فیلم ایران» در ماه نوامبر میلادی با حضور هنرمندان ایران و بالیوود در شهر بمبئی برگزار می‌شود، چراکه سینما بهترین زبان برای انتقال ارزش‌ها و اثرگذاری بر جامعه است و توجه به این هنر می‌تواند تأثیر شگرفی در انسان‌ها داشته باشد.

* از آنجا که بُعد دیگر این پیوستگی‌ها و ابعاد این روابط به مشارکت ایرانیان مقیم هند در برنامه‌های فرهنگی ایران برمی‌گردد، فکر می‌کنید نگاه خود آنها به ایرانیان و فرهنگ ایرانی چگونه است؟

پارسیان هند گروهی از زرتشتیان ایرانی تبارند که اغلب آنان در شبه‌قاره هند زندگی می‌کنند و نیاکان آنها پس از سلطه اعراب مسلمان بر ایران، از ایران به هند کوچ کرده‌اند. اکنون که حدود ۶۵ هزار تن از آنان در هند ساکن هستند و بیشترشان در بمبئی اقامت دارند، آنها ایران را مادر و سرزمین هند را پدر خود می‌دانند. ناگفته نماند که پارسیان، پس از استقلال هند نیز با جامعه هماهنگ شدند و همواره به فرهنگ و تمدن خود عشق می‌ورزند و به برگزاری مراسم فرهنگی با همکاری خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در بمبئی، علاقه بسیاری نشان می‌دهند.

در واقع، ما هرگونه برنامه فرهنگی که برگزار می‌کنیم، مشابه آن را در هند برگزار می‌کنند و به خاطر این قرابت فرهنگی، تمدن ما را به خوبی می‌شناسند و علاقه‌مند به فرهنگ ایرانی هستند. ما اکنون، درصدد فراهم‌آوری مقدمات برگزاری سمینار «دیرینه ایران و هند» با مشارکت پارسیان هستیم. این سمینار تخصصی در ماه سپتامبر و به همت خانه فرهنگ ایران در بمبئی و با همکاری دانشگاه دکن کالج در پونا برگزار می‌شود.

* بخش عمده‌ای از تاریخ هند در متونی که به زبان فارسی نوشته شده، انتشار یافته است و لذا می‌شود گفت برای درک تاریخ هند باید به فارسی نیز تسلّط داشت. خانه فرهنگ ایران در بمبئی در مقایسه با دیگر کشورها که در زمینه توسعه زبان‌های ملی‌شان تلاش می‌کنند، چه اقداماتی برای توسعه ظرفیت‌های زبان فارسی انجام داده است؟

همانطور که گفتید امروز اگر میراثی از گذشته تاریخی، تمدنی و فرهنگی ایران در هند بر جای مانده، عمدتاً ناشی از ظرفیت‌های زبان فارسی است. چراکه زبان فارسی بیش از هفتصد سال بر فرهنگ مردم هند می‌درخشیده و پیش از آنکه هند مستعمره انگلستان شود (نیمه دوم قرن ۱۹ م)، دومین زبان رسمی این کشور و زبان فرهنگی و علمی واداری آن به‌شمار می‌رفت.

هند به سرزمین نژادها، زبان‌ها، آیین‌ها، و فرهنگ‌های فراوان و گوناگون معروف است و علاوه بر دو زبان هندی و انگلیسی که در قانون اساسی این کشور زبان رسمی اعلام شده‌است، زبان‌های دیگری در یک یا چند ایالت موقعیت زبان رسمی را دارند. خوشبختانه در تاریخ میان دو ملت علیرغم فراز و نشیب‌های سیاسی، هیچگاه انقطاعی در ارتباطات فرهنگی رُخ نداده و این ارتباطات در یک سیر مستمر در جریان بوده است، به طوری‌که می‌توان به تبادل فرهنگی به خصوص در حوزه زبان فارسی بین دو ملت اشاره کرد.

با توجه به اینکه خانه فرهنگ ایران در بمبئی اولین نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور بوده است، ما بیشتر روی بحث زبان فارسی و توسعه روابط فرهنگی بین دو ملت ایران و هند متمرکز هستیم؛ خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی نسبت به توسعه و ترویج زبان فارسی، ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی اهمیت ویژه‌ای قائل است؛ از این رو، با هماهنگی دانشگاه‌های این شهر اقدام به برگزاری سمینار و نمایشگاه می‌کند تا با فرهنگ ایران اسلامی بیش از پیش آشنا شوند. اساتید دانشگاه‌های بمبئی و همچنین خانه فرهنگ ایران، غالباً بومی هستند که می‌توان تعداد آنها را بین ۵۰ تا ۷۰ نفر، برآورد کرد.

همچنین، کلاس‌های آموزش زبان فارسی و نشست‌های ادبی پیرامون شناخت فرهنگ ایرانی اسلامی با همکاری خانه فرهنگ ایران در بمبئی در دانشگاه‌های عثمانیه، حیدرآباد، بمبئی، تکنولوژی و دکن کالج برگزار می‌شود. کلاس‌های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ ایران در سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته برگزار می‌شود. از وکیل و استاد دانشگاه و تاجر گرفته تا نخبگان و فرهنگیان بمبئی که اغلب یا به دلیل علاقه خود این رشته را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر انگیزه‌های اقتصادی و تجارت دارند.

با توجه به ظرفیت و قابلیتی که زبان فارسی در مسیر گسترش ارزش‌های فرهنگی ایران اسلامی دارد، در نظر داریم تا به بحث راه‌اندازی کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های بمبئی و پونا بپردازیم. چراکه هر ملتی به هر میزان که در گسترش زبان مادری‌اش توانایی داشته باشد، یقیناً از توانایی تأثیرگذاری بیشتری بر افکار عمومی برخوردار می‌شود.

* نگاه هندوها به اسلام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دین اسلام از طریق ایرانیان در شبه قاره هند توسعه یافت و بسیاری از عرفایی که از ایران به هند مهاجرت کردند، توانستند اسباب رونق بیشتر دین مبین اسلام را مهیا سازند. اکنون حدود ۲۰۰ میلیون مسلمان در هند زندگی می‌کنند. خوشبختانه با وجود فرقه‌ها و گروه‌های مختلفی در هند در کنار هم زندگی می‌کنند، افراط گرایی‌هایی را که در سایر کشورهای خاورمیانه می‌بینیم، شاهد نیستیم و همواره مسلمانان این کشور با سایر ادیان، زندگی مسالمت‌آمیزی دارند. مسلمانان در عین پایبندی به عقاید و باورهایشان، برخلاف تبلیغات برخی گروههای افراطی، به هند وفادارند.

با توجه به تفکر مسالمت‌آمیزی که در بین مردم هند و مسلمانان این کشور وجود دارد، با مشارکت نخبگان مسلمان و بودایی اقدام به اجرای طرح پژوهشی در خصوص «روابط بین بودیسم و اسلام» کردیم. پس از به پایان رسیدن این طرح، همایش و نمایشگاه‌های متعددی برگزار می‌کنیم تا نقاط مشترک و پیوندهای دیرینه دینی و فرهنگی بین دو ملت ایران و هند را به صورت میدانی بررسی شود.

علاوه بر این، خانه فرهنگ ایران در بمبئی با برگزاری مراسم در ‌مناسبت‌های مختلف به ویژه ارتحال حضرت امام خمینی (ره) توانسته میان مکتب‌ها اتحاد و هماهنگی ایجاد کند؛ چه بسا تحقق این مهم منجر به از بین رفتن فضای تروریسم و افراطی‌گری می‌شود. ناگفته نماند؛ زمانی‌که هندوها در این برنامه‌های فرهنگی حضور می‌یابند، بسیار علاقه‌مند به دانستن حقایق دین مبین اسلام می‌شوند. بنابراین محورهای مشترک فرهنگی بسیاری میان دو کشور وجود دارد که می‌تواند موضوع بحث قرار گیرد؛ گفت‌وگوهای دینی، مبارزه با افراط‌گرایی از منظر فرهنگی، سیمنارهای تخصصی، افزایش تعاملات میان هنرمندان و مواردی از این دست.

* به عقیده شما بهترین راهبردی که باید برای معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در بمبئی پیگیری کرد، چیست؟

یکی از الزامات معرفی فرهنگ و تمدن ایرانی پیوستن به فضای مجازی است که باید با نگاهی راهبردی در دیگر کشورها به ویژه بمبئی رواج یابد. ساخت کلیپ‌های تصویری و صوتی با محوریت معرفی ایران اسلامی و اسلام حقیقی، از برنامه‌های مدون خانه فرهنگ کشورمان در بمبئی است. این کلیپ‌ها در مناسبت‌های مختلف مطابق با تقویم کشورمان چون میلاد و شهادت ائمه معصومین (ع) و آیین‌ها و رسوم‌های ایرانی تهیه و تولید می‌شود و به دو زبان انگلیسی و فارسی در فضای مجازی از طریق شبکه‌های واتس آپ و فیس بوک منتشر می‌شود. به عنوان مثال، چندی قبل بحث شناخت شخصیت امام صادق (ع) در قالب دو الی سه دقیقه در فضای مجازی منتشر کردیم که بحمدالله بازتاب خوبی داشت.

* آثار بزرگان ادب فارسی چه جایگاهی در بمبئی دارند؟

در دنیای کنونی ظرفیت‌های جدیدی در عرصه‌های آموزشی فراهم شده و نظام آموزش زبان در دنیا در حال تجربه کردن شیوه‌های مدون است که خانه فرهنگ ایران در بمبئی از برگزاری نشست‌های ادبی برای معرفی فرهیختگان، مشاهیر بلندآوازه و چهره‌های ماندگار ایران‌زمین استفاده می‌کند. هندوها به مولوی علاقه دارند و بسیار به شاهنامه‌خوانی در برنامه‌های فرهنگی خود اهمیت می‌دهند. سعدی، نظامی و خیام را نیز می‌شناسند.

* کمی در خصوص آثار چاپی و ترجمه شده خانه فرهنگ ایران در بمبئی به ویژه آنهایی که ار طریق طرح «تاپ» (حمایت از ترجمه آثار فارسی به دیگر زبان‌ها) توضیح دهید. آیا خروجی شاخصی داشته است؟

در زمینه ادبیات، فرهنگ، ایران‌شناسی، اسلام‌شناسی و موضوعات مختلف دیگر طی سال گذشته از سوی خانه فرهنگ ایران در بمبئی، کتاب‌هایی با موضوع سلمان خورشید، نظریه‌های اسلام و مراجع ایرانی در خصوص زنان پیامبر (ص) و افراط گری، زندگی و شخصیت والای حضرت امام (ره)، ترجمه و در بازار توزیع شده است. ما اکنون، درصدد ویراستاری و آماده‌سازی کتاب‌های واژه‌نامه قرآنی، کتاب توحید و واژه‌نامه اصلاحات روزمره اردو و فارسی در قالب طرح «تاپ» هستیم. این طرح به منظور تشویق مترجمان جهت ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان‌های دیگر، بخشی از هزینه‌های ترجمه و نشر کتاب در زبان مقصد را در قالب طرح حمایتی تقبل می‌کند و آثار فاخر فارسی در حوزه معارف اسلامی و علوم انسانی در بازار نشر جهانی عرضه و توزیع می‌شود.

* چقدر نسخه خطی فارسی در بمبئی داریم؟

هم‌اکنون نسخ خطی گرانبهایی در کتابخانه‌های هند به ویژه بمبئی وجود دارد و علاوه بر این، مراکز دانشگاهی دارای بخش‌های زبان فارسی هستند که در مقاطع مختلف به آموزش و تدریس زبان فارسی می‌پردازند. خوشبختانه مرکز میکروفیلم نور ایران در دهلی‌نو که در زمینه گردآوری و ترمیم نسخ خطی و قدیمی فعالیت دارد، توانسته است نسخ خطی قدیمی را بازسازی و همانندسازی کند. بحث شناسایی کتابخانه‌های بهره‌مند از نسخ خطی در جنوب هند را شروع نموده ایم که بعد از تحقیقات به این مرکز ارسال خواهد شد. براین اساس، این مرکز میکروفیلم و سی دی از نسخ خطی موجود در مراکز علمی و کتابخانه‌های جنوب هند را گردآوری می‌کند و در اختیار علاقه‌مندان و محققان قرار خواهد داد.

انتهاي پيام/

گفت‌وگو از مهسا صبوري


١٣:٤٤ - 1396/06/06    /    شماره : ٦٨٤٨٢٩    /    تعداد نمایش : ١١٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 ديدار وابسته فرهنگي ايران با رييس مركز گوته آلمان در بمبئي (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه «تحفه هند» در بمبئی (خبر)
 جشن نوروز در بمبئي (خبر)
 سمینار «نقش امیرخسرو دهلوی در فرهنگ ایران و هند» در هند (خبر)
 برگزاري نشست فرهنگی ایرانیان مقیم در بمبئی (خبر)
 سمینار «امیر خسرو دهلوي» در بمبئی برگزار مي‌شود (خبر)
 اکران فیلم ایرانی در حیدرآباد هند (خبر)
 برگزاري همایش سهم بانوان در توسعه فرهنگ فارسی در شبه قاره هند (خبر)
 افتتاح کنگره جهانی روش‌های طب سنتی در هند (خبر)
 افتتاح هشتمین دوره جشنواره فیلم آسیایی در پوناي هند (خبر)
 انتشار کتاب «توحید» به زبان اردو (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند (خبر)
 وابستگي فرهنگی ایران در بمبئي و دانشگاه پونا برنامه‌هاي مشترك برگزار مي‌كنند (خبر)
 بزرگداشت پانصدمین سالگرد تأسیس سلسله قطب شاهیان در هند (خبر)
 ديدار ريیس بنیاد سعدی با ريیس دانشگاه مولانا آزاد هند (خبر)
 انتشار كتاب «حدیث بیداری» در بمبئي (خبر)
 افتتاح نمایشگاه هنرهای اسلامی در بمبئي (خبر)
 سمينار فاکتورهای فرهنگی در روابط ايران و هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره غذا در دانشگاه پوناي هند (خبر)
 شركت ايران در سومین جشنواره فیلم کوتاه بمبئی (خبر)
 ایران، بهترین شرکت‌کننده نمایشگاه صنعت جهانگردی بمبئی هند (خبر)
 جشنواره فیلم‌های ایرانی در بمبئی آغاز شد (خبر)
 ديدار ريیس قرارگاه امام رضا (ع) با وابسته فرهنگی ایران در بمبئي (خبر)
 نشست مستندسازان ايراني و هندي در بمبئي (خبر)
  نمايشگاه صنعت جهانگردی هند برپا مي‌شود (خبر)
 درخشش فيلم‌هاي ايراني در جشنواره «چشم سوم» هند (خبر)
 ايران در نمایشگاه مسافرت OTM هند شركت مي‌كند (خبر)
 برگزاری جشن «طلوع نیرین» در بمبئی (خبر)
 استاد دانشگاه حیدرآباد هند خواستار راه‌اندازي کرسی زبان فارسی شد (خبر)
 اتحاد رمز پیروزی بر دشمنان اسلام است (خبر)
 اجراي موسیقی سنتی ايراني در حیدرآباد هند (خبر)
 همایش تقدیر از دانشجویان برتر ايراني در شبه قاره هند (خبر)
 برگزاری مراسم هفته وحدت در شهر پوناي هند (خبر)
 روابط علمي ايران و هند توسعه مي‌يابد (خبر)
 برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ایران در پوناي هند (خبر)
 اکران فیلم «آن سوی ابرها» در ایالت گوا هند (خبر)
 برگزاري سمینار «روز حسین» در بمبئي (خبر)
 شانزدهمین جشنواره فیلم «چشم سوم آسیا» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزشی فرهنگ و رسوم ایران در بمبئي (خبر)
 برگزاري نشست فرهنگي «روز استکبارستیزی» در پونا (خبر)
  افتتاح کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بمبئی (خبر)
 تبیین موقعیت خلیج فارس در میسور هند (خبر)
 یادبود شهید محسن حججی در بمبئي (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه بین‌المللی کتاب پونا (خبر)
 جشنواره هنری «جیپور» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
  توسعه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و هند (خبر)
 جشنواره فیلم بین‌المللی کودکان در بمبئي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره فیلم‌های معلولین و ناتوانان هند (خبر)
 برگزاري كارگاه راهکارهایي برای زندگی بهتر در پوناي هند (خبر)
 بازدید سرکنسول و وابسته فرهنگی ايران در بمبئي از دانشکده پونا (خبر)
 اکران فیلم «پنج ستاره» در بمبئی (خبر)
 تبيين فرهنگ ایرانی در بمبئی (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني وابستگي فرهنگي ايران در بمبئي (خبر)
 سمینار «بازبینی روابط فرهنگی هند و ایران» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمايشگاه صنايع دستي ايران در هند (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي كشورمان در بمبئي با رايزن علمي ايران در هند (خبر)
 سمینار «روابط دیرینه هند و ایران» در بمبئي برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه فرهنگ ایران در بمبئي برپا مي‌شود (خبر)
 بررسی علوم درمانی و معنویت در دنیای امروز در بمبئي (خبر)
 برگزاري همایش «یوم القدس» در بمبئي (خبر)
 برگزاري نشست «امام خمینی (ره) و وحدت اسلامی» در بمبئي (خبر)
 سمینار «تأثیر معماری هند و ایران» در دانشكده پونا برگزار مي‌شود (خبر)
 امضاي توافقنامه آموزش زبان فارسي با دانشکده دکن پوناي هند (خبر)
 بررسي مشكلات انجمن اسلامی دانشجویان ايراني شهر پوناي هند (خبر)
 برپايي نمایشگاه کتاب مهدویت در بمبئی (خبر)
 زبان فارسی در دانشگاه‌هاي هند تدريس مي‌شود (خبر)
 هنديان علاقه وافري به فراگيري زبان شيرين فارسي دارند (خبر)
 درخواست هنرمند هندي از خانه فرهنگ ايران در بمبئي (خبر)
 نمایشگاه نقاشي در بمبئي برپا مي‌شود (خبر)
 گردشگری فرهنگی در هند راه‌ا‌ندازي مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه خط معلی در بمبئی (خبر)
 اجراي موسیقی سنتي ايراني در شهرهاي هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشکده دکن پونا (خبر)
 طنين نواي موسيقي ايراني در بنگلور هند (خبر)
  اجرای گروه موسيقي «رامشگران صمت» در بمبئي (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگي كشورمان با رهبر بوهره‌های علوی بمبئي (خبر)
  زبان فارسی و فرهنگ ایرانی منحصر به فرد است (خبر)
 بزرگداشت پروین اعتصامی در بمبئی (خبر)
 بررسي راهکارهای تقویت روابط ایران و هند (خبر)
 مشهد مقدس دوستت دارم (خبر)
 برگزاری سمینار وحدت اسلامی و راهکارهای ایجاد آن در بمبئی (خبر)
  هم‌اندیشی علمای بمبئی با دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب (خبر)
 ريیس انجمن اسلام هند: انقلاب اسلامی ايران افتخار مسلمانان است (خبر)
 برگزاری سمينار«زبان‌شناسی و ادبیات فارسی در هند» در بمبئی (خبر)
 سينما ابزار كارآمدي براي معرفی فرهنگ کشورهاست (خبر)
  آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بمبئي (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزش تذهیب در هند (خبر)
 ساخت مستند زائران مسلمان هندی (خبر)
  «دختر» مهرداد حسنی برنده جایزه جشنواره «چشم سوم» (خبر)
  جشنواره بین‌المللی فیلم آسیایی هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش وحدت در بمبئي (خبر)
 آموزش خوشنویسی در بمبئی (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه تکنولوژی هند (خبر)
 آموزش زبان فارسی در حيدر آباد هند (خبر)
 انتشار كتاب فتواي مراجع در خصوص تكفير مسلمانان در بمبئی (خبر)
 اجراي مرثيه‌سرايي «از کربلا تا بنارس» در هند (خبر)
 تبيين روند آموزش زبان فارسي در دانشگاه فني هند (خبر)
 اهداي لوح تقدير نمایشگاه کتاب پونا به ايران (خبر)
 ديدار علمای اهل سنت هند با دبيركل مجمع جهاني اهل بيت (ع) (خبر)
 ديدار علمای هند با دبير كل مجمع جهاني اهل بيت (ع) (خبر)
 اجراي گروه موسیقی «نغمه» اصفهان در هند (خبر)
 بازگشايي كلا‌س‌هاي زبان فارسي در دو دانشگاه‌ بزرگ هند (خبر)
 خانه فرهنگ ايران و فعالان اجتماعي بمبئي همكاري مي‌كنند (خبر)
 خانه فرهنگ ايران در بمبئي از چند کتاب اسلامی رونمايي كرد (خبر)
 همكاري ايران و هند در زمينه آموزش تربيتي در بمبئي (خبر)
 تبيين ديدگاه‌هاي جمهوري اسلامي ايران براي مسلمانان هند (خبر)
 توضيح قاضی‌عسكر در هند درباره عدم تحقق حج امسال براي ايراني‌ها (خبر)
 شخصیت امام (ره) بر دین، جسم و جان مردم تأثیر گذاشت (خبر)
 علاقمندي دانشجويان دانشگاه «ITT» بمبئي به فراگيري زبان فارسي (خبر)
 بزرگداشت مقام معلم در بمبئي (خبر)
 برگزاري سمینار خلیج فارس در هند (خبر)
 نمایشگاه مشترک ایران و کشمیر در هند گشايش يافت (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره آموزش زبان فارسی در بمبئي (خبر)
 نمايشگاه هنر خطاطي ایران در بمبئی (خبر)
 نسخه‌هاي فارسي خطي در هند شناسايي مي‌شوند (خبر)
 اجرای گروه موسیقی ايراني «چهار باغ» در بمبئي (خبر)
 خانه فرهنگ ايران، لوكيشن سريال «همسفر خورشید» در بمبئی (خبر)
 نمایشگاه خط ایرانی در بمبئي برپا مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمينار بين‌المللي تایپوگرافیک در هند (خبر)
 بازنويسي خط‌‌نوشته‌های ائمه اطهار (ع) در هند (خبر)
 انديشه انقلابي امام خميني (ره) تبيين شد (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در مومباي هند (خبر)
 چاپ تقویم ایام و مناسبت‌های ایراني در بمبئي (خبر)
 همایش ادبیات فارسی در دانشگاه علیگر هند برگزار شد (خبر)
 ایران به دليل تلاش برای تحقق جامعه سالم تقدير شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه داستان‌های حماسی هند و ایران (خبر)
 آيين بزرگداشت آیت‌الله شیخ نمر در مسجد ایرانیان بمبئی برگزار شد (خبر)
 درخشش فیلم ایرانی در جشنواره «چشم سوم»هند (خبر)
 نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمند ايراني در بمبئی برگزار شد (خبر)
 برگزاري كارگاه آموزش خوشنویسی در بمبئي (خبر)
 گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در شهر چنای هند (خبر)
 برگزاري آيين بزرگداشت اربعين حسيني در بمبئي (خبر)
 نمایشگاه کتاب ایران در دانشگاه حیدرآباد هند برپا شد (خبر)
 نشست انجمن اولیاء و مربیان مدرسه ایرانیان بمبئی برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بمبئي (خبر)
 نمایشگاه آثار مینیاتور استاد فرشچیان در بمبئی افتتاح شد (خبر)
 آماده همكاري در انجام برنامه‌هاي هنري ايران هستيم (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم‌های ناتوانان هند آغاز شد (خبر)
 بازگشایی مدرسه ایران در بمبئی (خبر)
 سمینار روابط فرهنگی ایران و هند در بمبئي برگزار مي شود (خبر)
 دور جديد آموزش زبان فارسي در دانشگاه حيدرآباد هند آغاز شد (خبر)
 نمایشگاه «ساختن پل‌های محبت» در دانشگاه بمبئی برگزار شد (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت «میرمومن استرآبادی» در حيدرآباد هند (خبر)
 سکانس‌های از فیلم «پیام عاشورایی» در بمبئی فيلمبرداري شد (خبر)
 برگزاري نمايشگاه معماری اسلامی در بمبئي (خبر)
 بخشي از فيلم «عاشورایی» در بمبئي ضبط مي‌شود (خبر)
 برگزاری کنسرت مشترک موسيقي ایران و هند (خبر)
 سمینار «پُلی به سوی هویت سیاسی» در بمبئي برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه «ایران» در بمبئی (خبر)
 اعلام آمادگي كارگردان هندي براي همكاري با هفته فيلم ايران (خبر)
 تجليل ریيس اتحادیه عکاسان افغانستان از مراسم بزرگداشت سالگرد امام (ره) (خبر)
 همایش بزرگ قرآنی در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري نمايشگاه عکس «جنایات آل سعود در یمن» در بمبئي (خبر)
 ديدار مسئول خانه فرهنگ كشورمان با دانشجویان ممتاز پونا (خبر)
 علماي هند به استقبال ماه رمضان رفتند (خبر)
 «سلام بمبئی»؛ نخستين همكاري مشترک ایران و بالیوود (خبر)
 همایش «امام خمینی (ره)؛ منادی وحدت» در بمبئي برگزار شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در جنوب هند برگزار شد (خبر)
 نشست همفكري انجمن اسلامی پونا برگزار شد (خبر)
 بررسي آموزش دانش‌‌آموزان مدرسه ايرانيان پونا در بمبئي (خبر)
 گردهمایی بزرگ دانشجویان ایرانی دانشگاه‌های پونا در هند برگزار شد (خبر)
 نشست فرهنگی ـ سیاسی «تحولات بین‌المللی» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري آزمون پاياني دوره آموزش زبان فارسي در بمبئی (خبر)
 همكاري‌هاي خانه فرهنگ ايران در بمبئی با انجمن اسلامی دانشجويان پونا توسعه مي‌يابد (خبر)
 هند مذاهب اسلامي را گردهم مي‌آورد (خبر)
 ايران از مظلوم چه در غزه و چه عراق و يمن حمايت مي‌كند (خبر)
 خانه فرهنگ ايران در بمبئي نمايشگاه «نقاشی بین دولت‌ها» را برگزار كرد (خبر)
 آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسي در بمبئي (خبر)
 پايان دوره آموزش مقدماتي زبان فارسي در بمبئي (خبر)
 همایش «فرهنگ و موزه‌ها در تعامل ملت‌ها» در هند برگزار شد (خبر)
 سمینار «همزیستی مسالمت‌آمیز» در هند برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه حقوق و مسئولیت زن در اسلام» در بمبئی برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه نقاشی و صنایع دستی كشورمان در بمبئي برگزار شد (خبر)
 سمینار «ادبیات فارسي معاصر» در بمبئي برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه بزرگ نقاشی، خط و صنایع دستی ایران در هند برگزار شد (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در بمبئی افتتاح شد (خبر)
 راه اندازي وب سايت خانه فرهنگ ايران در بمبئي به زبان انگليسي (خبر)
 برگزاري مسابقات «وحدت اسلامی»در بمبئی (خبر)
 همایش «وحدت اسلامی» در بمبئی برگزار می‌شود (خبر)
 زمینه‌های همکاری سینمایی و تلویزیونی ایران و هند بررسی شد (خبر)
 گردهمایی بزرگ ایرانیان در بمبئی برگزار شد (خبر)
 هفته فیلم داسارا در شهر میسور هند گشایش یافت (خبر)
 بيان واقعيات اسلام ناب، راهي براي مقابله با افراط‌گرايي و خشونت است (خبر)
 رشته زبان فارسی در دانشگاه حیدرآباد هند راه اندازی می شود (خبر)
 فعاليت گروه‌هاي افراطي، نتيجه‌ي انحراف از مباني معرفتي دين است (خبر)
 هفته‌ي فیلم ایران در جشنواره‌ي بین‌المللی فیلم فیلکا در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 کتاب "نقش و جایگاه بین المللی اندیشه و افکار امام خمینی(ره) "در بمبئی منتشر شد (خبر)
 کتاب"نقش و جایگاه بین المللی اندیشه وافکار امام خمینی(ره)"در بمبئی رونمايي مي شود (خبر)
 موفقيت حافظ و قاری ایرانی در هند (خبر)
 مسابقه بین المللی قرآن در بنگلور هند برگزار می شود (خبر)
 افتتاح نمایشگاه "مولود کعبه" در حیدرآباد هند (خبر)
 رقابت دانشجویان در مسابقات فرهنگی ورزشی جام خلیج فارس (خبر)
 نمایشگاه هنری« مولود کعبه» در حیدرآباد هند برگزار می شود (خبر)
 مسابقات ورزشی جام خلیج فارس در هند برگزار مي شود (خبر)
 همایش "اسلام و هویت زن در جهان معاصر" در بمبئي برگزار شد (خبر)
 همایش «اسلام و هویت زن در جهان معاصر» در بمبئی برگزار مي شود (خبر)
 گردهمایی بزرگداشت نوروز در بمبئی برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم اختتامیه دوره دانش افزايي زبان فارسی در دانشگاه ناکپور هند (خبر)
 برگزاري مراسم اعطای گواهی پایان دوره زبان فارسی شهر پونا هند (خبر)
 هفته فیلم ایران در بمبئی برگزار شد (خبر)
 برگزاري هفته فرهنگی و فیلم ایران در شهر حیدرآّباد هند (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.