English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

مجيد مشكي:

سالانه بیش از هزار و 700 دانش‌آموز ارمني زبان فارسي مي‌آموزند

رايزن فرهنگي ايران در ارمنستان، گفت: زبان فارسی در مقطع ابتدايي مدارس ارمنستان تدریس مي‌شود و سالانه بیش از یک هزار و 700 دانش‌آموز در این کلاس‌ها زبان فارسي را مي‌آموزند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به نقل از خبرگزاري ايرنا، مجيد مشكي، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان سفر مقام‌های ارشد دو کشور را زمینه‌ساز تعالی هر چه بیشتر روابط فی مابین دانست و گفت: امیدواریم این رفت‌وآمدها در سطوح پایین‌تر هم استمرار پیدا کند که به طور قطع و یقین این امر به گسترش روابط در همه ابعاد کمک خواهد کرد.

مشکی ادامه داد: ارامنه در ایران پایگاه‌های مختلفی دارند. براي نمونه باشگاه آرارات در تهران، یکی از کم‌نظیرترین باشگاه‌هایی است که در اختیار ارامنه قرار دارد و یک فرصت بسیار استثنایی محسوب مي‌شود. در اصفهان و تبریز نیز فرصت‌های بسیار خوبي برای ارامنه وجود دارد. مذاکراتی با این مجموعه‌ها انجام شده است و در سال جاری به عنوان نمونه‌های اولیه این کار، حضور گردشگران را در سطح فرهیختگان، اساتید دانشگاه و دانشجویان فارغ‌التحصیل زبان فارسی ارمنستان در ایران داشتیم. این غیر از آن فرصت‌های مطالعاتی یا فرصت‌هایی است که برای آموزش زبان فارسی ایجاد می شود. اینها از گذشته وجود داشته است.

خبرنگار ایرنا در جریان سفر به ایروان، گفت‌وگویی با مجيد مشکی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان انجام داده که مشروح آن در ذیل می‌آید:

با دارا بودن پیشینه تاریخی هزاران ساله، روابط ایران و ارمنستان به ویژه در یکی دو دهه اخیر وارد فاز جدیدی از همکاری‌ها شده است. در خصوص پیشینه روابط دو کشور بفرمایید.

با تشکر از خبرگزاری جمهوری اسلامی برای این مصاحبه؛ امیدوارم که این مصاحبه گامی برای ارتقای روابط همه‌جانبه دو کشور باشد. همانگونه که اشاره كرديد جمهوری اسلامی ایران و کشور جمهوری ارمنستان از قرون بسیار دور با یکدیگر ارتباط گسترده سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی داشتند. البته این مراودات در دوره 80 ساله حکومت کمونیستی بنا بر محدودیت‌هایی که وجود داشت کاهش پیدا کرد و به تناسب آن هم ارتباط دو ملت کاهش یافت.

در سال 1992 میلادی با فاصله اندکی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ارمنستان راه‌اندازی و روابط سیاسی برقرار می‌شود و پس از آن هم با فراهم شدن مقدمات، روابط فرهنگی با عقد قرارداد بین جمهوری اسلامی ایران و کشور ارمنستان برقرار که به طور مشخص و رسمی از سال 1378 شمسی روابط فرهنگی ایران و ارمنستان مجدد از سرگرفته می‌شود.

با توجه به پیوندهای تاریخی که از گذشته وجود داشته و بسترهای آماده و فراهمی که بوده، این ارتباط‌های فرهنگی بسرعت رو به گسترش می‌رود و جای خودش را در حوزه‌های مختلف باز می‌کند.

در چارچوب این همکاری‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایروان چه اقداماتی را انجام داده و یا در دستور کار خود دارد؟

اولین حوزه‌ای که می‌شود به آن اشاره کرد و از قدیم‌الایام وجود داشته و در سال‌های اخیر هم گسترش بسیار خوبی در آن اتفاق افتاده است، حوزه آموزش زبان فارسی است. کشور ارمنستان یکی از معدود کشورهایی است که زبان فارسی در مدارس آن در حال تدریس است و آموزش خواندن و نوشتن و مکالمه زبان فارسی از کلاس دوم ابتدایی تا کلاس هفتم در حال انجام است و سالانه بیش از یک هزار و 700 دانش‌آموز در این کلاس‌ها تحصیل می‌کنند.

در سه ساله اخیر کاری که این مجموعه را رونق داده و به آموزش زبان فارسی کمک کرده موضوع برگزاری المیپاد زبان فارسی است که راه‌اندازی شده و دانش‌آموزان این مدارس در رقابت علمی شرکت کرده و آموخته‌های خود را به آزمون می‌گذارند و برگزیدگان این المپیاد به عنوان تشویق و براي آشنایی با فضای ایران به کشورمان اعزام می‌شوند که در این چند ساله، سالیانه نزدیک به 50 دانش‌آموز هر ساله به ایران سفر کرده و با پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در همه ابعاد آشنا شده‌اند و وقتی که به کشور خودشان برگشته‌اند به مبلغان پیشرفت‌های ایران تبدیل شده‌اند.

همین فضای علمی در حوزه ایران‌شناسی و در حوزه آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های مختلف ارمنستان هم رواج دارد و سالیانه فارغ‌التحصیلان زیادی در حوزه آموزش زبان فارسی و ایران‌شناسی مشغول تحصیل هستند و فارغ‌التحصیل می‌شوند که این خود به فضای گرم فرهنگی با تبادلات فرهنگی و گسترش فضای علمی و فرهنگی دو کشور بسیار کمک می‌کند. بسیاری از این دانش‌آموختگان پس از فارغ‌التحصیلی با توجه به آشنایی خود از ایران، زبان فارسی و پیشرفت‌های ایران، در مناسب اجرایی در کشور ارمنستان مشغول به کار می‌شوند و این خود توسعه روابط دو کشور را در همه زمینه‌ها در پی خواهد داشت.

از دیگر حوزه‌هایی که فعالیت‌های فرهنگی در آن شکل می‌گیرد، موضوع مراودات فرهنگی است. کشور ارمنستان کشوری فرهنگی است و ملت ارمنی، ملتی است که در حوزه‌ها و رشته‌های مختلف هنری و فرهنگی صاحب سبک و صاحب سلیقه است. حتی اگر به سابقه تاریخی بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و هنری‌مان در ایران نگاه کنید، ارامنه نقش مؤثری در توسعه پیشرفت‌های هنری در ایران داشتند. در رشته سینما، موسیقی و معماری، ارامنه زیادی را می‌بینید که صاحب سبک و تأثیرگذار در پیشرفت ایران در این حوزه‌ها بودند. این فضا در خود ارمنستان هم وجود دارد.

با وجود این که ارمنستان در این حوزه‌ها صاحب سبک و سلیقه است اما درهایش برای فعالیت‌های فرهنگی در همین حوزه‌ها به روی ایرانیان باز است و بسیار از حضور ایرانیان در حوزه‌های مختلف استقبال می‌کنند؛ در حوزه تئاتر، سینما، موسیقی هم بسیار خوشحال می‌شوند که با ایران ارتباط‌های گسترده‌ای داشته باشند. در همین زمینه هم مراودات در تمام حوزه‌ها بین جمهوری ارمنستان و ایران بسیار گسترده و فراوان است.

در سالیان اخیر گروه‌های مختلف موسیقی و هنرمندان برای اکران فیلم‌های خود به ارمنستان سفر کرده‌اند که همه اینها نشانگر روابط گسترده و عمیق در حوزه‌های مختلف فرهنگی است.

در خصوص دیگر زمینه‌ها از جمله گردشگری چطور؟

از دیگر زمینه‌هایی که در حال پیگیری آن هستیم و در سالیان اخیر گسترش نسبتاً خوبی داشته موضوع گردشگری است. گردشگری از طرف جمهوری اسلامی ایران به سمت ارمنستان رونق بسیار خوبی گرفته است، به خصوص در سالیان اخیر که زیرساخت‌های گردشگری در ارمنستان فراهم و بهتر شده است. شاهد این هستیم که سالیانه ده‌ها هزار نفر از اتباع ایران با حضور در ارمنستان از فرصت‌های گردشگری در این کشور استفاده می‌کنند و البته این رفت‌وآمدها ضمن تعمیق باورها و اشتراکات فرهنگی که بین دو ملت است، باعث انتقال فرهنگ‌ها شده و باعث دوستی‌های مجدد می‌شود. علاوه بر این زمینه‌ای را برای آشنایی دو ملت با همدیگر فراهم می‌کند و در تلاش هستیم که همین جریان هم از طرف ارمنستان به سمت ایران اتفاق بیفتد.

آیا در این خصوص مذاکراتی هم صورت گرفته است؟

ارامنه در ایران دارای پایگاه‌های مختلفی است. به عنوان مثال باشگاه آرارات در تهران یکی از کم‌نظیرترین باشگاه‌هایی است که در اختیار ارامنه است و یک فرصت بسیار استثنایی است. در اصفهان و تبریز نیز فرصت‌های بسیار خوب برای ارامنه وجود دارد. مذاکراتی با این مجموعه‌ها انجام شده است و در سال جاری به خصوص به عنوان نمونه‌های اولیه این کار، حضور گردشگران را در سطح فرهیختگان، اساتید دانشگاه و دانشجویان فارغ‌التحصیل زبان فارسی ارمنستان در ایران داشتیم. این غیر از آن فرصت‌های مطالعاتی یا فرصت‌هایی است که برای آموزش‌ زبان فارسی ایجاد می‌شود. اینها از گذشته وجود داشته است.

یکی از فعالیت‌هایی که از سوی ایران صورت گرفته، بازسازی کلیساهای ارامنه بوده است. این کار چه تأثیری در استحکام روابط بین دو ملت و دو کشور داشته است؟

بازدید از کلیساهای بازسازی شده ارامنه در ایران که کم هم نیستند، بسیار جاذبه خوبی برای ارامنه است. این یک موقعیتی است که بنا به دلایل مختلف در خود ارمنستان هم آنچنانی که در ایران کلیساهای ارامنه بازسازی شده در آنجا امکان این فراهم نشده است و ایران بسیار فعالیت‌های تأثیرگذار و خوبی در زمینه گفت‌وگوی ادیان انجام داده است.

یکی از مظاهر عملی و عملیاتی گفت‌وگوی ادیان، احترام گذاشتن به مراکز عبادی دیگران است که در همین حوزه ایران سرمایه‌گذاری خوبی کرده است. ایران، کلیساهای ارامنه را به خوبی بازسازی کرده است؛ به خصوص در منطقه آذربایجان شرقی و نیز آذربایجان غربی که کلیساهای بسیار مهم و خوبی وجود دارد که با هزینه ایران بازسازی شده‌اند و برخی نیز در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده‌اند و این برای ما باعث افتخار است.

وقتی ارامنه اینها را بازدید می‌کنند برایشان جای تعجب دارد که در یک کشور اسلامی این سرمایه‌گذاری انجام گرفته است.

دیگر فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در تعمیق روابط فرهنگی در ایروان چه بوده است؟

در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری، تلاش‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایروان برای تعمیق و گسترش همکاری‌های فرهنگی و هنری همچنان ادامه دارد.

در حوزه کتاب دوست دارم اشاره کنم به اینکه در سه ساله گذشته ما به طور متوسط در هر دو ماه یک کتاب از زبان فارسی به ارمنی ترجمه و چاپ کرده‌ایم كه در ارمنستان توزیع شده‌اند. بعضی از اینها کتاب‌ها صوتی هستند و در موضوع مختلف هم این اتفاق افتاده است؛ هم در موضوع‌های مذهبی و هم در حوزه ادبیات کتاب‌هایی توزیع شده است.

برای آشنایی بیشتر با مفاخر شعر و ادب فارسی هم کتاب‌هایی از پروین اعتصامی، خاقانی و مرحوم شهریار که اخیراً چاپ شده است، کتاب‌ها به زبان ارمنی ترجمه و چاپ و در یک سی دی صوتی اشعار اینها خوانده شده و در اختیار جامعه ارمنستان قرار گرفته است.

در کنار این، برای اینکه از فضای روز جهانی عقب نباشیم، در سایتی که مربوط به رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران است، هم به زبان ارمنی و هم فارسی همه فعالیت‌ها منعکس شده است. به عنوان مثال تمام کتاب‌هایی که نام برده شد و همین کتابی که به تازگی چاپ شده و هم تمام کتاب‌هایی که در 20ساله روابط فرهنگی از طرف رایزنی فرهنگی چاپ شده است، به صورت تمام متن در سایت قرار گرفته‌اند.

فایل‌های صوتی کتاب‌ها باز به صورت کامل در سایت قرار گرفته است و همه کسانی که در اقصی نقاط دنیا به زبان ارمنی آشنا هستند، می‌توانند با مراجعه به این سایت از اینها استفاده کنند.

ارمنستان شاید یکی از معدود کشورها و شاید تنها کشوری باشد که جمعیت درون خودش به مراتب کمتر از جمعیتی است که مهاجر هستند. یعنی از مجموع 10میلیون جمعیتی که به ارامنه در سراسر جهان نسبت می‌دهند، سه میلیون نفر در ارمنستان و بقیه در خارج از ارمنستان زندگی می‌کنند.

با این اقداماتی که انجام شده تلاش کردیم این خوراک فرهنگی را به سهولت و راحتی در اختیار تمام ارامنه در نقاط مختلف جهان قرار دهیم. تلاش هم انجام گرفته که متقابلاً آثار و متون کلاسیک و معاصر ارمنی به زبان فارسی ترجمه شود. موافقتنامه‌ای بین وزارت فرهنگ جمهوری اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در دو سال گذشته امضا شده که بر اساس آن 10 کتاب و اثر ارمنی به زبان فارسی ترجمه و با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران چاپ شده و در ایران در اختیار خواننده ایرانی قرار گیرد و در مقابل هم همین اقدام از سوی ارمنستان صورت خواهد گرفت.

از مجموعه این آثار تاکنون کار ترجمه و چاپ سه اثر به زبان فارسی و سه اثر به زبان ارمنی به اتمام رسیده و توزیع هم شده است. بقیه هم در مراحل اجرایی و عملیاتی است.

در دیگر حوزه‌ها چه ظرفیت‌هایی برای تعمیق روابط دو کشور صورت گرفته است؟

ما جای کار در ارمنستان بسیار داریم؛ در حوزه فعالیت‌های فرهنگ و هنری لازم است که سرمایه‌گذاری بسیار بیش از آن چیزی که تاکنون گرفته انجام شود. رایزنی فرهنگی به عنوان مدیریت فعالیت‌های فرهنگی در خدمت همه کسانی است که بخواهند در این حوزه فعالیت کنند.

آمادگی همکاری را در حد اعلا و توان و امکاناتی که هست، داریم. تلاش کردیم که تأثیرگذاری فرهنگی را در توسعه روابط فرهنگی بین دو کشور داشته باشیم و امیدوارم که با افزایش توانمندی‌ها هم در حوزه دولتی هم در حوزه بخش خصوصی بتوانیم این تأثیرگذاری و این پیوندهای مشترک را در حوزه روابط فرهنگی بین ایران و ارمنستان روز به روز به رشد و توسعه بیش از پیش نزدیک کنیم.

با توجه به سفر آقای روحانی به ایروان در سال گذشته و پس از آن سفری که ريیس جمهوری ارمنستان به تهران خواهند داشت، امید است که اینها بستر توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور را فراهم کند. ارزیابی شما چیست؟

به نکته بسیار خوبی اشاره کردید؛ جناب آقای سرکیسیان، ریيس جمهوری ارمنستان در دور اول انتخاب شدن جناب آقای دکتر روحانی به عنوان یازدهمین رییس جمهوری اسلامی ایران هم در مراسم تحلیف شرکت کردند و از معدود رؤسای جمهوری بودند که در این مراسم حضور داشتند. در این دوره هم بناست که در مراسم تحلیف به همراه وزیر امور خارجه ارمنستان شرکت داشته باشند و در سال گذشته هم آقای دکتر روحانی در سفری که به ارمنستان داشتند، گام بزرگی را برای توسعه بیش از پیش روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برداشتند.

امیدوارم این رفت‌وآمد مقام‌های ارشد دو کشور در سطوح پایین‌تر هم استمرار پیدا کند که به طور قطع و یقین این رفت‌وآمدها به گسترش روابط در همه ابعاد و زمینه‌ها کمک خواهد کرد.

آماده شنيدن صحبت پاياني شما هستيم.

ضمن اینکه مجدداً از این کار رسانه‌ای که برای شناخت بیشتر ارمنستان از سوی ایرنا انجام می‌شود، تقدیر و ابراز امیدواری و آرزو می‌کنم که به زودی زود هم شاهد حضور خبرگزاری‌های مختلف در ایروان و در ارمنستان باشیم. توسعه روابط رسانه‌ای می‌تواند بسترساز برای توسعه همه‌جانبه روابطی باشد که ما می‌خواهیم داشته باشیم و به سطح مطلوب و بیش از آن چیزی که اکنون داریم، برسیم.

ابراز امیدواری می‌کنم که خبرگزاری جمهوری اسلامی هم دفتر مستقلی را در کشور ارمنستان برای پوشش اخبار مهم برای گام برداشتن در توسعه روابط همه‌جانبه دو کشور بردارد و در اینجا هم ما شاهد افتتاح دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی در ایروان باشیم.

انتهاي پيام/


١٦:٤٩ - 1396/05/03    /    شماره : ٦٨٢٨٩١    /    تعداد نمایش : ١٤٨٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت امام محمد تقی (ع) در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران‌شناسی» در ارمنستان برپا شد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ايران با شبکه يك تلویزیون ارمنستان (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی کتابخانه ایساهاکیان ارمنستان (خبر)
 آيين جشن پایان سال تحصیلی مدرسه شماره 6 شهر آبویان ارمنستان (خبر)
 اولین دوره آموزش زبان کردی جنوبی در دانشگاه دولتی ایروان برگزار شد (خبر)
 نکوداشت مقام معلم در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در ارمنستان (خبر)
 تبيين روابط ايران و ارمنستان از سوي رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس نوروز در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 سمینار کتابخانه‌های قرن بیست‌ویکم و چشم‌انداز پیشرفت در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت شاعر و نویسنده ارمني (خبر)
 بزرگداشت «پروین اعتصامی» در ارمنستان (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان (خبر)
 نشست بررسی تأثیر انقلاب اسلامی بر ادبیات معاصر ایران در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 بررسی نقش ایران در منطقه خاورميانه در ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي ایران و ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ارمنستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در ارمنستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در کتابخانه شهرداری ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌هاي فرهنگی ايران و ارمنستان گسترش يابد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بازديد از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از ترجمه ارمني کتاب «بازگشت به پنجرود» (خبر)
 اجرای موسیقی سنتي ایراني در ارمنستان (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ارمنستان (خبر)
 تمجيد از اهتمام ایران به حفاظت از آثار باستانی ارامنه (خبر)
 دیدار فارسی‌آموزان مدرسه کارپی ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید رايزن فرهنگي ايران از دانشکده موسیقی کومیتاس ارمنستان (خبر)
 موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان نواخته مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري علمي ايران و ارمنستان (خبر)
 مراسم آخرين شب پاييز در اتريش، تركيه، ارمنستان و قبرس برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از كلاس‌هاي زبان فارسي مدارس ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ارمنستان (خبر)
 سمینار «نقش موزه‌های دینی در گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و ادیان» در ارمنستان (خبر)
 سمینار «صلح منطقه‌ای: وقایع و چشم‌انداز» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 صالحی بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد (خبر)
 کنفرانس «ارمنستان و همسایه‌ها در جستجوی صلح» در ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان بیست‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با شخصيت‌هاي دانشگاهي و فرهنگي ارمنستان (خبر)
 انتشار چهل‌ویکمین  شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «شهریار» به زبان ارمنی (خبر)
 برگزاري نشست «دین و محیط زیست» در ارمنستان (خبر)
 بررسی موضوع فلسطین و امنیت منطقه در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب فهرست نسخ خطی در ارمنستان (خبر)
 برگزاري محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 بازگشایی مجدد اتاق ایران در دانشگاه «های بوساک» ارمنستان (خبر)
 امام خمینی (ره) همیشه زنده است (خبر)
 آغاز محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 انتشار سی‌وهشتمین ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 جشن فراگیری زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار قائم مقام دانشگاه اسلاوونی با رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت خیام نیشابوری در ارمنستان (خبر)
 دیپلماسی علمی ايران در ارمنستان (خبر)
  مؤلفه‌های زندگی دینی را ترویج كنيم (خبر)
 تجليل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌ (خبر)
 سومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 همایش گردشگری دینی در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ریيس مؤسسه شرق‌شناسی آكادمي ارمنستان (خبر)
 آماده تهيه نرم افزار گردشگري ايران به 9 زبان هستيم (خبر)
 المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «شیعه در اسلام» در ارمنستان (خبر)
 اهداي كتاب به مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 گشايش نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان ارمنستان (خبر)
 انتشار شماره 34 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  ايران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب است (خبر)
 دستاوردهای انقلاب اسلامي ايران كم نظير است (خبر)
 پیام انقلاب اسلامی صلح و دوستی برای جهانیان است (خبر)
  سمينار مشترك ايران و ارمنستان در حوزه زيارت (خبر)
 برگزاري مسابقه مفاهيم قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
  بزرگداشت شهدای آتش‌نشان پلاسکو در ارمنستان (خبر)
 رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان برگزیده نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (خبر)
  انتشار گزیده اشعار موسوی‌گرمارودی به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار سی‌و‌سومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  انتشار شماره جديد ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس «چشم‌انداز توسعه و همجواری مسالمت‌آمیز» در ارمنستان (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان (خبر)
  آغاز به کار دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 راه‌اندازي کتابخانه دیجیتالی رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 ایران الگويي در گفت‌وگوي ادیان است (خبر)
 انتشار سی‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی خاقانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزیر فرهنگ ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن در اسلام» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار شماره سی‌ويکم ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اهداي بيش از 200 جلد کتاب به دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 تجهیز اتاق ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 انتشار قصه‌های گلستان و ملستان به زبان ارمنی (خبر)
 اهداي نشان کانتق به مترجمان ایرانی ـ ارمنی (خبر)
 انتشار شماره 30 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تنديس «خاقاني» در دانشگاه دولتی ایروان نصب مي‌شود (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان با اعضای کانون نمایشنامه‌نویسان ایران (خبر)
 کتاب «مجموعه داستان‌های طلسم» در ارمنستان رونمايي شد (خبر)
 آغاز بیست‌وسومین دوره آزاد آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 افزايش دانش‌آموزان فارسي‌آموز در مدارس ارمنستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدارس ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌ونهمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آيين گرامیداشت شهدای حادثه منا در ارمنستان (خبر)
 برگزاري اردوی فارسي‌آموزان مدارس ارمنستان در ايران (خبر)
 انتشار بیست‌وهشتمین شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشكر دانشجویان ارمني از میهمان‌نوازی ایرانیان (خبر)
 نمایشگاه عکس در ارمنستان برپا شد (خبر)
 ترجمه «کلیله و دمنه» به زبان ارمنی (خبر)
 برگزاری اردوی ویژه فارسی‌آموزان در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وهفتمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 پايان جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی در ارمنستان (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی (خبر)
 فعالان قرآنی مسجد کبود ایروان تجليل شدند (خبر)
 بررسی نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در ارمنستان (خبر)
 انتشار مجله «آقبیور» در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «پروین اعتصامی» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار بيست‌وششمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همايش بررسی تأثیر آراء و اندیشه‌های امام خميني (ره) در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 اكران فيلم ايراني «حوض نقاشی» در ارمنستان (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ارمنستان آغاز شد (خبر)
 معرفي موسيقي سنتي ايران در تلويزيون ارمنستان (خبر)
 نخستين «هفته فیلم ایران» در ارمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري هفته موسیقی ایرانی در ارمنستان (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی «مسجد کبود ایروان» در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های مرزبان‌نامه، سندبادنامه و قابوسنامه در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وپنجمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در ارمنستان آسيب شناسي شد (خبر)
 برگزاری دومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 تجلیل از معلمان پیشکسوت زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در ارمنستان (خبر)
 مراسم معنوی اعتکاف در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقه خوشنویسی «قرآن ناطق» در ارمنستان (خبر)
 رقابت کودکان ایرانی مقیم ارمنستان در مسابقه «مولود کعبه» (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه کتابخانه خنکو آپر ارمنستان و مؤسسه کودک و صلح پایدار ايران (خبر)
 برگزاری مرحله مقدماتی دومین المپیاد شفاهی زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بررسی فعالیت اتاق ایران بخش دوین ارمنستان (خبر)
 اهداي بیش از 200 جلد کتاب به کتابخانه «خنکو آپر» ارمنستان (خبر)
 همكاري دانشگاه پیام نور و بریوسف ارمنستان در حوزه زبان فارسي (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در ارمنستان، تشابهات فرهنگی دو كشور را تشريح كرد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در ارمنستان (خبر)
 اهداي 200 جلد کتاب به اتاق ایران کتابخانه کودکان و نوجوانان ايروان (خبر)
 انتشار بیست‌وچهارمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه نگارگری ایرانی در موزه ملی ارمنستان برپا شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری موزه هنرهای معاصر ایران با موزه ملی ارمنستان (خبر)
 انتشار كتاب «مرزبان‌نامه» به زبان ارمني (خبر)
 انتشار بیست‌وسومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اپرای ارمنستان ميزبان گروه‌هاي موسيقي ايران (خبر)
 تمجيد وزير فرهنگ ارمنستان از غرفه رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 گسترش تعاملات ادبی منجر به استحكام روابط ايران و ارمنستان مي‌شود (خبر)
 الگوی گفتگوي بيناديني سازمان فرهنگ مانع خشونت در جهان مي شود (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 شهداي ارامنه ايران گواهي روشن بر پیوندهاي تاريخي دو ملت هستند/ جامعه ارامنه تجلي ميراث مشترك فرهنگي (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در ایروان (خبر)
 برگزاري كنسرت «موسيقي سنتي ايراني» در ارمنستان (خبر)
 موزه «آسیای میانه» با گنجينه‌اي از آثار تاريخي ايران در ايروان افتتاح شد (خبر)
 انتشار ترجمه ارمنی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربي در ارمنستان (خبر)
 موزه آسیای مرکزی ارمنستان 20 بهمن افتتاح مي‌شود (خبر)
 شماره جديد ماهنامه «پيام مسجد» در ارمنستان منتشر شد (خبر)
 اتاق‌های فرهنگی استان‌های ایران در مسجد كبود ايروان راه‌اندازي مي‌شوند (خبر)
 مسابقه نقاشی در مسجد كبود ايروان برگزار شد (خبر)
 انتشار بیست‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 انتشار دومین کتاب صوتی «قصه‌های ایرانی» در ارمنستان (خبر)
 ایرانیان مقیم ارمنستان اعدام شهید شیخ نمر را محكوم كردند (خبر)
 برگزاری اردوی آموزشی زبان فارسی دانش‌آموزان ارمني (خبر)
 بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پايان يافت (خبر)
 انتشار بیست و یکمین شماره ماهنامه پيام مسجد در ارمنستان (خبر)
 مسجد جامع کبود ایروان در راه جهاني شدن (خبر)
 کنفرانس «روابط 25 ساله ایران و ارمنستان» برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ریيس سازمان فرهنگی شهرداری تهران از رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیستمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش فنون و زبان فارسی در مدارس ارمنستان رسمي مي‌شود (خبر)
 انتشار نود و ششمین شماره فصلنامه «مهر» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکاسی و نقاشی «سوروگین‌ها» در ارمنستان افتتاح شد (خبر)
 آیین رونمایی از ترجمه ارمنی «صحیفه کامله سجادیه» در ايروان (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني ايران و ارمنستان آغاز مي‌شود (خبر)
 آموزش قرآن کریم در مسجد جامع کبود ارمنستان (خبر)
 ترجمه صحیفه سجادیه به زبان ارمني (خبر)
 نمایشگاه‌های هنری ایران پل دوستی ملت‌هاست (خبر)
 انتشار كمك آموزشی زبان فارسی ویژه مدارس ارمنستان (خبر)
 برگزاري آيين گرامیداشت روز دانش‌آموز در ارمنستان (خبر)
 معاون وزیر فرهنگ ارمنستان: اقدامات ايران در حفظ آثار ارامنه بي‌نظير است (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با رسانه‌هاي ارمنستان (خبر)
 «بخش ایران» در موزه هنر و ادبیات ارمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 آیین نکوداشت 250 امين سالگرد احداث مسجد کبود ایروان در ارمنستان (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مجتمع آموزشی 135 پايتخت ارمنستان (خبر)
 انجمن «حافظ» در ارمنستان تأسيس شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 جشنواره قصه‌های ایرانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 مرکز گفت‌وگوی فرهنگ‌هاي دانشگاه دولتی ایروان به دنبال همكاري با ايران (خبر)
 آغاز بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «حجاج جانباخته منا» در ارمنستان (خبر)
 انتشار هجدهمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 بررسي مسايل آموزشی مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران در مراسم «تقدیس ميورون» ارمنستان شركت كرد (خبر)
 نمایشگاه کتاب ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دانش‌آموزان ارمني خاطرات سفر خود به ايران را منتشر كردند (خبر)
 آیین گرامی‌داشت هفته دولت در مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.