English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

مروري بر 3 دوره نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ؛

طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، چهارمين نشست «قند پارسي»را اول مرداد و با حضور بيش از 140 فارسي‌آموز از سراسر كشور برگزار مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هشتادوچهارمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي از روز يكشنبه 11 تيرماه با حضور 145 دانشجوي زبان فارسي از 44 كشور جهان آغاز شده است. اين دوره به همت بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري رايزني‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور و دانشگاه علامه طباطبايي برگزار مي‌شود.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر اساس سنت هر ساله خود، چهارمين نشست «قند پارسي» را اول مرداد برگزار مي‌كند. نشستي كه از سه سال قبل با استقبال فارسي‌آموزان شركت‌كننده در اين دوره‌هاي دانش‌افزايي مواجه شده است.

اين متن نگاهي گذرا دارد به سه دوره قبلي نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي.

قند اول؛ فارسي‌آموزان خارجي از زيبايي‌هاي زبان فارسي گفتند

نشست استادان و دانشجويان خارجي شركت‌كننده در هشتادويكمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي، شامگاه پنجشنبه 23 مرداد، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در حسينيه‌ي الزهراي مجتمع امام خميني (ره) برگزار شد.

در اين نشست كه با حضور اساتيد و دانشجويان خارجي شركت‌كنندگان در هشتادويكمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حداد‌عادل، رييس بنياد سعدي، علي معلم‌دامغاني، رييس فرهنگستان هنر و جمعي از استادان زبان فارسي و شخصيت‌هاي فرهنگي، دانشگاهي و فرهيخته‌ي كشورمان برگزار شد، چند تن از دانشجويان زبان فارسي با قرار گرفتن پشت تريبون سخنراني، به بيان ديدگاه‌هاي خود درباره‌ي زبان و اربيات فارسي پرداختند.

از جمله اسماء شحاته، فارسي‌آموز مصري كه در سخناني كوتاه زبان فارسي را زبان عشق، محبت و دوستي ناميد و گفت: وجود شاعراني چون سعدي و حافظ و مولانا، گواه اين نكته است كه زبان فارسي، داراي ريشه‌اي كهن چه قبل و چه بعد از اسلام است.

آناستازيا، فارسي‌آموز شركت‌كننده از كشور بلاروس هم با ابلاغ سلام مردم كشورهاي روسيه، بلاروس و اوكراين خطاب به حاضران، گفت: از شما سپاسگذارم كه پذيراي بيش از 200 نفر از كشورها و فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف هستيد كه از روي علاقه به آموختن زبان فارسي روي آورده‌اند. اين فرصتي كه به ما داده شده است، انبوهي از خاطرات خوب و تجربه‌اي گرانبها به ما مي‌دهد. ما نيز اينجا گرد هم آمده‌ايم تا امكان برقراري ارتباط مستقيم و مستمر با زبان فارسي و استادان اين حوزه را به دست بياوريم.

صدرالدين ميرزايف از تاجيكستان، نظر محمد از تاجيكستان، حسن مهدي جعفري از هندوستان، ديگر فارسي‌آموزان سخنران در اين نشست بودند.

همچنين استاد علي معلم‌دامغاني، شاعر، اديب و رييس فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران هم در سخنان كوتاهي كه با دكلمه‌هاي زيباي وي از اشعار خود استاد و شاعران بزرگ ايران‌زمين، همراه بود، ضمن معرفي زبان فارسي به عنوان زبان درد و دردمندي، ابراز اميدواري كرد كه آموختن زبان فارسي توسط اين گروه حاضر در نشست، به واسطه‌اي ميان حكمت شرقي فارسي‌زبانان با مردمان ديگر نقاط جهان باشد.

غلامعلي حداد‌عادل، رييس بنياد سعدي هم در سخنراني‌اش اظهار كرد: آشنايي ملت‌ها با يكديگر مي‌تواند به صلح كمك كند، آشنايي با فرهنگ ملت‌ها مي‌تواند دشمني‌ها را كاهش دهد و آشنايي با زبان هر كشور، كليد آشنايي با فرهنگ آن كشور است.

وي سپس انتظارات بنياد سعدي از شركت‌كنندگان در دوره دانش‌افزايي را برشمرد و گفت: پس از گذراندن اين دوره، انتظار داريم كه دانش و علم و آگاهي خود را درباره‌ي زبان و ادبيات فارسي افزايش دهيد. همچنين با اقامت در ايران و گوش فرادادن به صحبت‌هاي مردمي كه فارسي حرف مي‌زنند، قدرت زبان فارسي خود را از راه شنيدن تقويت كنيد. با زبان محاوره و گفت‌وگوي مردم ايرن آشنا شويد و در آخر اينكه روح فرهنگ ايراني و ايران را بشناسيد.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم در اين نشست خطاب به استادان و دانشجويان خارجي زبان فارسي گفت: ما به علاقه شما به زبان فارسي افتخار مي‌كنيم و شما عزيزان را يك ايراني مي‌دانيم كه براي توسعه فرهنگ ايراني و فرهنگ فارسي تلاش مي‌كنيد.

ابراهيمي‌تركمان همچنين با ابراز اميدواري نسبت به همدلي شركت‌كنندگان در اين نشست براي تعميق زبان فارسي، اظهار كرد: زبان فارسي و هر زبان ديگري، وظيفه‌ي حامل بودن، حمل كردن و حركت دادن يك فرهنگ را به عهده دارد. زبان‌هاي مختلف، فرهنگ ملت‌ها را منتقل مي‌كنند و در آثار ادبي اديبان ايراني ديده مي‌شود كه به شكل دقيق به انتقال فرهنگ اين مرز و بوم و فرهنگ فارسي پرداخته‌ است.

وي ادامه داد: زبان‌دانان براي انتقال اين فرهنگ تلاش كرده‌اند تا ريزه‌كاري‌هايي را ايجاد كنند و به واژه‌ها معناي دوم و سوم و بيشتر از آن بدهند. مانند اينكه براي سه كلمه‌ي دراز، بلند و رشيد كه مترادف هم هستند، سه معناي متفاوت منفي، خنثي و مثبت مي‌توان برداشت كرد.

قند دوم؛ زباني براي آموزش زندگي معنوي

دومين نشست «قند پارسي» شامگاه روز يكشنبه 25 مرداد با شركت دانشجويان زبان فارسي، مسئولين اتاق‌هاي ايران در خارج از كشور و تني چند از ايران‌شناسان از 43 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

در اين نشست كه در آن ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، لاله افتخاري و عبدالرضا عزيزي، نمايندگان مجلس و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به ايراد سخنراني پرداختند، آيت‌الله محمدعلي تسخيري، مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام احمد سالك و حجت‌الاسلام كيايي‌نژاد، اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس و همچنين 220 نفر از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 43 كشور جهان، مسئولين اتاق‌هاي ايران در 9 كشور و تني چند از ايران‌شناسان خارجي حضور داشتند.

در آغاز قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ابتداي اين همايش و به منظور خيرمقدم و ارايه گزارش از برگزاري هشتادودومين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي و اولين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي، در سخناني گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي امشب پذيراي دو جمع است؛ در جمع نخست بيش از 200 فارسي‌آموز از 43 كشور ميهمان بنياد سعدي هستند كه با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، به ايران آمده‌اند.

وي افزود: جمع دوم هم 20 ايران‌شناس و مسئولين اتاق‌هاي ايران در 11 كشور مختلف هستند كه به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي افزايش دانش و آگاهي خود در كشورمان حضور دارند.

پس از آن ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در سخناني ضمن تبريك روز دختر به دختران ايران و جهان و به ويژه به دختران فارسي‌آموزي كه در هشتادودومين دوره دانش‌افزايي در تهران شركت كرده‌اند، گفت: زباني كه شما آن را براي آموختن انتخاب كرده‌ايد، قابليت‌هاي بسياري براي انتقال حرف دل را دارد.

وي در ادامه با قرائت اشعاري از شعراي پارسي‌گوي كه در آنها حكمت، دين و زندگي آموزش داده مي‌شود، ادامه داد: در زبان فارسي، شعر تنها يك شعر به معناي خاص آن نيست؛ بلكه در آن توحيد و معاد نيز گفته مي‌شود و ابزاري است براي دعاي بزرگان دين در قنوت نماز و آموزش انديشه و تواضع و سبك زندگي و انسان را به معنويت نزديك و او را با خدا آشنا مي‌كند.

غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، ديگر سخنران اين نشست، بنياد سعدي را شاخه‌اي از درخت كهن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي دانست. وي گفت: تا 2 سال قبل و پيش از تأسيس بنياد سعدي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تمامي كارهاي مربوط به آموزش زبان فارسي در خارج از ايران را به عهده داشتند و هشتاد دوره از 82 دوره دانش‌افزايي زبان فارسي را برگزار كردند.

وي در ادامه خطاب به فارسي‌آموزان حاضر در اين مراسم، گفت: همانطور كه تك‌تك ما روح و روان و شخصيتي داريم كه هويت فردي ما را شكل مي‌دهد، ملت‌ها هم هويت جمعي دارند كه فرهنگ ناميده مي‌شود و كليد فهم فرهنگ ملت‌ها هم زبان است.

بويانا دويچ از صربستان، مارهاز ارچوادزه از گرجستان، رفاه يزبك از سوريه، محمد سلام‌اف از تاجيكستان، ماريان اليزابت اسميت از آمريكا، لوسيانا مارچنكو از بلاروس، كريستيان فونكه از آلمان، محمد فاضل از افغانستان و آنتوان توگاي از اوكراين، از جمله فارسي‌آموزان، ايراني‌شناسان و مسئولين اتاق‌هاي ايران در خارج از كشور بودند كه در اين مراسم سخناني كوتاهي در تقدير و سپاس از برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزايي و همچنين ميهمان‌نوازي ايرانيان ايراد كردند و هر كدام شعري هم از شعراي بزرگ ايران‌زمين خواندند.

در اين جمع رفاه يزبك، فارسي‌آموز سوري در سخنراني خود، سوريه را كشور هميشه صلح ناميد و جنگ در اين كشور را لاجرم و از روي ناچاري و به منظور دفاع از كشور مقابل بيگانگان دانست.

همچنين لاله افتخاري، رييس فراكسيون زنان مجلس و عبدالرضا عزيزي، رييس كميسيون اجتماعي مجلس هم در سخنان كوتاهي اهميت زبان فارسي را مورد تاكيد قرار داده و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران هم از آمادگي اين سازمان براي گسترش آموزش زبان فارسي در جهان با همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خبر داد.

قند سوم؛ جايگاه معنويت در ادبيات فارسي ابدي است

سومين نشست قند پارسي، عصر روز يكشنبه 17 مرداد، با حضور 210 استاد و دانشجوي زبان و ادبيات فارسي از 41 كشور جهان و با سخنراني ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، در محل اين سازمان برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود در اين نشست كه به مناسبت هشتادوسومين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي برپا شده بود، از حضور فارسي‌آموزان در ايام جشن و سرور ميلاد امام رضا (ع) در ايران، ابراز خرسندي كرد.

وي همچنين زبان فارسي را زباني غني و پرظرفيت معرفي كرد و در ادامه يادآور شد كه استادان زبان فارسي حتي به زبان و ادبيات عربي هم خدمت كرده‌اند. ابراهيمي‌تركمان در توضيح اين بخش از سخنانش گفت: در زبان عربي دو مكتب اصلي وجود دارد؛ مكتب بصري و مكتب كوفي. سيبويه، بنيانگذار مكتب بصري و كسايي، بنيانگذار مكتب كوفي، هر دو ايراني بودند و زبان مادري آنها فارسي بود. همچنين كتاب «مقامات» كه يكي از كتاب‌هاي اصلي براي آشنايي با زبان عربي است، توسط بديع‌الزمان همداني، دانشمند ايراني نگارش شده است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با بيان اينكه زبان وسيله است و نه هدف، اظهار كرد: زبان، وسيله چيزي است كه آنچه در دل ما مي‌گذرد را به ديگران منتقل كنيم و خواسته‌هايمان، آرزوهايمان و اعتقاداتمان را بيان كنيم.

وي ادامه داد: اگر دوستي و صحبت و آشنايي تقويت شود، كاركرد زبان كم مي‌شود؛ يعني ديگر خيلي به زبان نياز نيست. گاهي دو نفر كه به هم علاقه دارند، با نگاه، سخنان خود را منتقل مي‌كنند.

ابراهيمي‌تركمان افزود: زبان، زماني ارزش مي‌يابد كه همزباني به همدلي منتهي شود؛ زيرا همدلي از همزباني بهتر است. امروز كه ما با همديگر همزبان هستيم هر كدام زبان خاصي داريم؛ اما به زبان فارسي گفت‌وگو مي‌كنيم و اميدوارم كه اين همزباني به همدلي منجر شود.

غلامعلي حدادعادل، ريیس بنیاد سعدی هم در سخنان خود، خطاب به دانشجویان شرکت‌کننده در هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسی، گفت: اين دوره در قالب برنامه‌هاي آموزشي و تفريحي آغاز شده است كه اميدواريم تاكنون كلاس‌ها به صورت مطلوب داير شده باشد.

وي به بازديد از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي تفريحي ايران توسط دانشجويان دوره دانش‌افزايي اشاره و تصريح كرد: ديروز و امروز از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي تفريحي كشورمان بازديد كرديد كه در راستاي آن، برنامه‌ مفصل و متنوعي براي روزهاي آينده هم پيش‌بيني شده است. در تنظيم اين برنامه‌ها سعي بر آن شده است تا هم رفع خستگي باشد و هم با فرهنگ و تمدن ايران و تهران آشنا شويد.

ريیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه سخنان خود، به بازديد دانشجویان شرکت‌کننده در هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادب فارسی از موزه دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: دفاع هشت ساله ما يك فصل درخشاني از تاريخ كشور ماست. ما دو سال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران گرفتار يك جنگي شديم كه بر ما تحميل شد، ما به كسي حمله نكرده بوديم بلكه به ما حمله كردند.

عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان ميزبان فارسي‌آموزان هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسی ياد كرد و گفت: هم‌اکنون هم در این فضای حسینیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، معماری ایرانی و اسلامی را مشاهده می‌کنید. این سازمان مسئول فعالیت‌های فرهنگی در خارج از ایران و بنیاد سعدی، شاخه‌ای از درخت پربار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است و هر ساله این دوره‌هاي دانش‌افزايي را با همکاری یکدیگر برگزار می‌کنیم.

شعرخواني غلامعلي حدادعادل، سخنراني تعدادي از دانشجويان زبان فارسي از كشورهاي اوكراين، تونس، روسيه، چين و مجارستان در خصوص زبان و ادبيات فارسي و حضور در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از ديگر برنامه‌هاي سومين نشست «قند پارسي» بود.

انتهاي پيام/


٠٨:٤٩ - 1396/04/25    /    شماره : ٦٨٢٣٧٨    /    تعداد نمایش : ٣٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه بوعلي سينا همدان با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ (خبر)
 تشكيل کمیسیون‌های تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد (خبر)
 پنجاهمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 دانشجوي ايران‌شناسي دانشگاه ايروان: فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران باعث آشنايي من با زبان فارسي شد (خبر)
 دانشجوی هندی زبان فارسی: به کشمیر «ایران کوچک» می‌گویند (خبر)
 سازمان فرهنگ جنايات اخير رژیم صهيونيستي بر عليه ملت فلسطين را محكوم كرد (خبر)
 فارسي‌آموز لهستاني: علاقه‌مند به فرهنگ و رسوم ايرانيان هستم/ دوباره به ایران سفر مي‌كنم (خبر)
 مديون جمهوري اسلامي ايران هستيم (خبر)
 فارسی‌آموز آرژانتینی: تحقیق درباره نگاه اسلام به زن مسلمانم کرد/فارسی زبان تبلیغ انقلاب اسلامی است (خبر)
 بازدید ملكوتي‌تبار از نمایشگاه دائمی هنرمندان خراسان رضوی (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
 فارسي‌آموز بلاروسي: دوره دانش‌افزايي موجب انتقال فرهنگ ايراني ـ اسلامي مي‌شود (خبر)
 فارسي‌آموز هندي: علاقمند به ترجمه آثار شُعراي ايراني هستم (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گسترش زبان فارسی در جهان از وظایف سازمان فرهنگ است (خبر)
 قهرمان سليماني: زبان فارسي، زبان فرهنگ است (خبر)
 حدادعادل: فارسي‌آموزان در بازگشت به کشور خود گزارشگر ایران واقعی باشند (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» آغاز مي‌شود (خبر)
 انتشار نخستين شماره فصلنامه «فرهنگ ملل» (خبر)
 شركت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه الكامپ (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی (خبر)
 سازمان فرهنگ نقش بسزايي در ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی دارد (خبر)
 برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ (خبر)
 برگزاري نشست عفاف و حجاب در سازمان فرهنگ (خبر)
 زبان فارسي، ابزار ارتباطي و فرهنگي با جهان (خبر)
 همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ براي آموزش زبان فارسي در جهان (خبر)
 ديدار هیأت امناي دانشگاه مولانا هند از دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي مشهد (خبر)
 پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در مشهد برگزار مي‌شود (خبر)
 ايران در زمره ده كشور توليدكننده كتاب در جهان است (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي ايران و آفریقای جنوبی (خبر)
 رسانه‌ها نقش بسزايي در جلوگيري از اسلام هراسی و ايران هراسي دارند (خبر)
 اجراي تئاتر موزیکال ملی جمهوری آذربایجان در تالار هنر (خبر)
  اجرای برنامه ارکستر ملی آذربایجان در اصفهان (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي آذربايجان در تالار وحدت تهران (خبر)
 ابراهيمى‌تركمان: پيوستگى فرهنگى ميراث مشترك ايران و آذربايجان است (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي (خبر)
 هفته فيلم جمهوري آذربايجان در تهران افتتاح شد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از برج ميلاد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ابوالفضل قارايف: ايران و آذربايجان ريشه‌هاى مشترك تاريخى دارند (خبر)
 صالحى‌اميرى: مرز فرهنگي بين ايران و آذربايجان وجود ندارد (خبر)
 نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در فرهنگستان هنر افتتاح شد (خبر)
 فرهنگ به وسیله كتاب به نسل بعدی منتقل می‌شود/ ترجمه كتاب؛ زمینه‌ساز روابط مشترک كشورها (خبر)
 آمادگي جمهوري آذربايجان براي حضور فعال در برنامه‌هاي «تبريز 2018» (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان آغاز تقویت روابط فرهنگی دو کشور است (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان افتتاح مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز جهاني قدس (خبر)
  بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حمايت از سپاه پاسداران (خبر)
 50 سال خاطره يك نسخ‌شناس روسي (خبر)
 اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است (خبر)
 ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محكوميت حوادث تروريستي تهران (خبر)
 اهدای قرآن نفیس طباخ‌ به‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
  ایران پرچمدار وحدت و تنش زدایی است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشتارمردم بی گناه کابل را محکوم کرد (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
 فرهنگ راهبردي سازمان فرهنگ مبتني بر ارزش‌هاي انقلاب است (خبر)
 دانشگاه مذاهب اسلامی جلوه‌اي از تقریبی است (خبر)
  انجمن نسخ‌شناسان در روسيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ايران همواره به دنبال وحدت و تقريب جوامع اسلامي است/ گفتگوي بيناديني ضرورت است (خبر)
 تكفيري‌ها همه جهان را به نام اسلام جعلي تهديد مي‌كنند/نقش بسزاي علما در معرفي اسلام رحماني (خبر)
 اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي گامي عملي براي توسعه روابط دو كشور است (خبر)
 کیفیت آثار افغانستان در نمایشگاه کتاب امسال تحسین‌برانگیز است (خبر)
 فرهنگ ايران علاقمندان زيادي در كره جنوبي دارد/ اعلام آمادگي همكاري ويژه با سازمان فرهنگ (خبر)
 گردهمايي مبلغان غيرايراني در مشهد و قم (خبر)
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا برگزار مي‌شود (خبر)
  مراسم جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 قرابت فرهنگي ايران و بوسني پُر رنگ است (خبر)
 سومين جايزه جهاني اربعين به كار خود پايان داد (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا
برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش
ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ
برگزاري نشست «آداب و رسوم مردم ایران» در عراق
کارگاه آموزشي زن و خانواده در شریعت اسلامی در لبنان
نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود
برگزاری نشست علمي «زبان‌ها و گویش‌های ایرانی» در عراق
نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود
برگزاري مسابقات حفظ قرآن كريم در فيليپين
برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور
پايان نخستين دوره آموزش زبان فارسی در ونزوئلا
معرفی خدمات ایران به جهان اسلام در اوگاندا
نقد و بررسي فيلم سينمايي «نفس» در کابل
کرسی زبان فارسی در پردیس دانشگاه علامه اقبال راه‌اندازي مي‌شود
برگزاري هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیایی در مادرید
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا
  به مناسبت ايام سوگواري سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه‌السلام)، پيروان اهل بيت (ع) در شهرهای میهانگو، ساگانا و نایروبی با عزیمت به شهر ناکورو كنيا به عزاداري پرداختند.

 • عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در غنا
  عزاداري حضرت سيدالشهداء (عليه‌السلام) توسط پيروان اهل بيت(ع) در مسجد اهل بيت در شهر تماله غنا برگزار شد.

 • اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.