English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

مروري بر 3 دوره نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ؛

طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، چهارمين نشست «قند پارسي»را اول مرداد و با حضور بيش از 140 فارسي‌آموز از سراسر كشور برگزار مي‌كند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هشتادوچهارمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي از روز يكشنبه 11 تيرماه با حضور 145 دانشجوي زبان فارسي از 44 كشور جهان آغاز شده است. اين دوره به همت بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري رايزني‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور و دانشگاه علامه طباطبايي برگزار مي‌شود.

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بر اساس سنت هر ساله خود، چهارمين نشست «قند پارسي» را اول مرداد برگزار مي‌كند. نشستي كه از سه سال قبل با استقبال فارسي‌آموزان شركت‌كننده در اين دوره‌هاي دانش‌افزايي مواجه شده است.

اين متن نگاهي گذرا دارد به سه دوره قبلي نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي.

قند اول؛ فارسي‌آموزان خارجي از زيبايي‌هاي زبان فارسي گفتند

نشست استادان و دانشجويان خارجي شركت‌كننده در هشتادويكمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي، شامگاه پنجشنبه 23 مرداد، به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در حسينيه‌ي الزهراي مجتمع امام خميني (ره) برگزار شد.

در اين نشست كه با حضور اساتيد و دانشجويان خارجي شركت‌كنندگان در هشتادويكمين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حداد‌عادل، رييس بنياد سعدي، علي معلم‌دامغاني، رييس فرهنگستان هنر و جمعي از استادان زبان فارسي و شخصيت‌هاي فرهنگي، دانشگاهي و فرهيخته‌ي كشورمان برگزار شد، چند تن از دانشجويان زبان فارسي با قرار گرفتن پشت تريبون سخنراني، به بيان ديدگاه‌هاي خود درباره‌ي زبان و اربيات فارسي پرداختند.

از جمله اسماء شحاته، فارسي‌آموز مصري كه در سخناني كوتاه زبان فارسي را زبان عشق، محبت و دوستي ناميد و گفت: وجود شاعراني چون سعدي و حافظ و مولانا، گواه اين نكته است كه زبان فارسي، داراي ريشه‌اي كهن چه قبل و چه بعد از اسلام است.

آناستازيا، فارسي‌آموز شركت‌كننده از كشور بلاروس هم با ابلاغ سلام مردم كشورهاي روسيه، بلاروس و اوكراين خطاب به حاضران، گفت: از شما سپاسگذارم كه پذيراي بيش از 200 نفر از كشورها و فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي مختلف هستيد كه از روي علاقه به آموختن زبان فارسي روي آورده‌اند. اين فرصتي كه به ما داده شده است، انبوهي از خاطرات خوب و تجربه‌اي گرانبها به ما مي‌دهد. ما نيز اينجا گرد هم آمده‌ايم تا امكان برقراري ارتباط مستقيم و مستمر با زبان فارسي و استادان اين حوزه را به دست بياوريم.

صدرالدين ميرزايف از تاجيكستان، نظر محمد از تاجيكستان، حسن مهدي جعفري از هندوستان، ديگر فارسي‌آموزان سخنران در اين نشست بودند.

همچنين استاد علي معلم‌دامغاني، شاعر، اديب و رييس فرهنگستان هنر جمهوري اسلامي ايران هم در سخنان كوتاهي كه با دكلمه‌هاي زيباي وي از اشعار خود استاد و شاعران بزرگ ايران‌زمين، همراه بود، ضمن معرفي زبان فارسي به عنوان زبان درد و دردمندي، ابراز اميدواري كرد كه آموختن زبان فارسي توسط اين گروه حاضر در نشست، به واسطه‌اي ميان حكمت شرقي فارسي‌زبانان با مردمان ديگر نقاط جهان باشد.

غلامعلي حداد‌عادل، رييس بنياد سعدي هم در سخنراني‌اش اظهار كرد: آشنايي ملت‌ها با يكديگر مي‌تواند به صلح كمك كند، آشنايي با فرهنگ ملت‌ها مي‌تواند دشمني‌ها را كاهش دهد و آشنايي با زبان هر كشور، كليد آشنايي با فرهنگ آن كشور است.

وي سپس انتظارات بنياد سعدي از شركت‌كنندگان در دوره دانش‌افزايي را برشمرد و گفت: پس از گذراندن اين دوره، انتظار داريم كه دانش و علم و آگاهي خود را درباره‌ي زبان و ادبيات فارسي افزايش دهيد. همچنين با اقامت در ايران و گوش فرادادن به صحبت‌هاي مردمي كه فارسي حرف مي‌زنند، قدرت زبان فارسي خود را از راه شنيدن تقويت كنيد. با زبان محاوره و گفت‌وگوي مردم ايرن آشنا شويد و در آخر اينكه روح فرهنگ ايراني و ايران را بشناسيد.

ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي هم در اين نشست خطاب به استادان و دانشجويان خارجي زبان فارسي گفت: ما به علاقه شما به زبان فارسي افتخار مي‌كنيم و شما عزيزان را يك ايراني مي‌دانيم كه براي توسعه فرهنگ ايراني و فرهنگ فارسي تلاش مي‌كنيد.

ابراهيمي‌تركمان همچنين با ابراز اميدواري نسبت به همدلي شركت‌كنندگان در اين نشست براي تعميق زبان فارسي، اظهار كرد: زبان فارسي و هر زبان ديگري، وظيفه‌ي حامل بودن، حمل كردن و حركت دادن يك فرهنگ را به عهده دارد. زبان‌هاي مختلف، فرهنگ ملت‌ها را منتقل مي‌كنند و در آثار ادبي اديبان ايراني ديده مي‌شود كه به شكل دقيق به انتقال فرهنگ اين مرز و بوم و فرهنگ فارسي پرداخته‌ است.

وي ادامه داد: زبان‌دانان براي انتقال اين فرهنگ تلاش كرده‌اند تا ريزه‌كاري‌هايي را ايجاد كنند و به واژه‌ها معناي دوم و سوم و بيشتر از آن بدهند. مانند اينكه براي سه كلمه‌ي دراز، بلند و رشيد كه مترادف هم هستند، سه معناي متفاوت منفي، خنثي و مثبت مي‌توان برداشت كرد.

قند دوم؛ زباني براي آموزش زندگي معنوي

دومين نشست «قند پارسي» شامگاه روز يكشنبه 25 مرداد با شركت دانشجويان زبان فارسي، مسئولين اتاق‌هاي ايران در خارج از كشور و تني چند از ايران‌شناسان از 43 كشور جهان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

در اين نشست كه در آن ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، لاله افتخاري و عبدالرضا عزيزي، نمايندگان مجلس و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران به ايراد سخنراني پرداختند، آيت‌الله محمدعلي تسخيري، مشاور عالي مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام احمد سالك و حجت‌الاسلام كيايي‌نژاد، اعضاي كميسيون فرهنگي مجلس و همچنين 220 نفر از اساتيد و دانشجويان زبان فارسي از 43 كشور جهان، مسئولين اتاق‌هاي ايران در 9 كشور و تني چند از ايران‌شناسان خارجي حضور داشتند.

در آغاز قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ابتداي اين همايش و به منظور خيرمقدم و ارايه گزارش از برگزاري هشتادودومين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي و اولين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي، در سخناني گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي امشب پذيراي دو جمع است؛ در جمع نخست بيش از 200 فارسي‌آموز از 43 كشور ميهمان بنياد سعدي هستند كه با همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رايزني‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور، به ايران آمده‌اند.

وي افزود: جمع دوم هم 20 ايران‌شناس و مسئولين اتاق‌هاي ايران در 11 كشور مختلف هستند كه به ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي افزايش دانش و آگاهي خود در كشورمان حضور دارند.

پس از آن ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در سخناني ضمن تبريك روز دختر به دختران ايران و جهان و به ويژه به دختران فارسي‌آموزي كه در هشتادودومين دوره دانش‌افزايي در تهران شركت كرده‌اند، گفت: زباني كه شما آن را براي آموختن انتخاب كرده‌ايد، قابليت‌هاي بسياري براي انتقال حرف دل را دارد.

وي در ادامه با قرائت اشعاري از شعراي پارسي‌گوي كه در آنها حكمت، دين و زندگي آموزش داده مي‌شود، ادامه داد: در زبان فارسي، شعر تنها يك شعر به معناي خاص آن نيست؛ بلكه در آن توحيد و معاد نيز گفته مي‌شود و ابزاري است براي دعاي بزرگان دين در قنوت نماز و آموزش انديشه و تواضع و سبك زندگي و انسان را به معنويت نزديك و او را با خدا آشنا مي‌كند.

غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، ديگر سخنران اين نشست، بنياد سعدي را شاخه‌اي از درخت كهن سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي دانست. وي گفت: تا 2 سال قبل و پيش از تأسيس بنياد سعدي، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي تمامي كارهاي مربوط به آموزش زبان فارسي در خارج از ايران را به عهده داشتند و هشتاد دوره از 82 دوره دانش‌افزايي زبان فارسي را برگزار كردند.

وي در ادامه خطاب به فارسي‌آموزان حاضر در اين مراسم، گفت: همانطور كه تك‌تك ما روح و روان و شخصيتي داريم كه هويت فردي ما را شكل مي‌دهد، ملت‌ها هم هويت جمعي دارند كه فرهنگ ناميده مي‌شود و كليد فهم فرهنگ ملت‌ها هم زبان است.

بويانا دويچ از صربستان، مارهاز ارچوادزه از گرجستان، رفاه يزبك از سوريه، محمد سلام‌اف از تاجيكستان، ماريان اليزابت اسميت از آمريكا، لوسيانا مارچنكو از بلاروس، كريستيان فونكه از آلمان، محمد فاضل از افغانستان و آنتوان توگاي از اوكراين، از جمله فارسي‌آموزان، ايراني‌شناسان و مسئولين اتاق‌هاي ايران در خارج از كشور بودند كه در اين مراسم سخناني كوتاهي در تقدير و سپاس از برگزاري دوره‌هاي دانش‌افزايي و همچنين ميهمان‌نوازي ايرانيان ايراد كردند و هر كدام شعري هم از شعراي بزرگ ايران‌زمين خواندند.

در اين جمع رفاه يزبك، فارسي‌آموز سوري در سخنراني خود، سوريه را كشور هميشه صلح ناميد و جنگ در اين كشور را لاجرم و از روي ناچاري و به منظور دفاع از كشور مقابل بيگانگان دانست.

همچنين لاله افتخاري، رييس فراكسيون زنان مجلس و عبدالرضا عزيزي، رييس كميسيون اجتماعي مجلس هم در سخنان كوتاهي اهميت زبان فارسي را مورد تاكيد قرار داده و محمود صلاحي، رييس سازمان فرهنگي و هنري شهرداري تهران هم از آمادگي اين سازمان براي گسترش آموزش زبان فارسي در جهان با همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خبر داد.

قند سوم؛ جايگاه معنويت در ادبيات فارسي ابدي است

سومين نشست قند پارسي، عصر روز يكشنبه 17 مرداد، با حضور 210 استاد و دانشجوي زبان و ادبيات فارسي از 41 كشور جهان و با سخنراني ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي، در محل اين سازمان برگزار شد.

ابراهيمي‌تركمان در سخنراني خود در اين نشست كه به مناسبت هشتادوسومين دوره دانش‌افزايي زبان و ادبيات فارسي برپا شده بود، از حضور فارسي‌آموزان در ايام جشن و سرور ميلاد امام رضا (ع) در ايران، ابراز خرسندي كرد.

وي همچنين زبان فارسي را زباني غني و پرظرفيت معرفي كرد و در ادامه يادآور شد كه استادان زبان فارسي حتي به زبان و ادبيات عربي هم خدمت كرده‌اند. ابراهيمي‌تركمان در توضيح اين بخش از سخنانش گفت: در زبان عربي دو مكتب اصلي وجود دارد؛ مكتب بصري و مكتب كوفي. سيبويه، بنيانگذار مكتب بصري و كسايي، بنيانگذار مكتب كوفي، هر دو ايراني بودند و زبان مادري آنها فارسي بود. همچنين كتاب «مقامات» كه يكي از كتاب‌هاي اصلي براي آشنايي با زبان عربي است، توسط بديع‌الزمان همداني، دانشمند ايراني نگارش شده است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در ادامه با بيان اينكه زبان وسيله است و نه هدف، اظهار كرد: زبان، وسيله چيزي است كه آنچه در دل ما مي‌گذرد را به ديگران منتقل كنيم و خواسته‌هايمان، آرزوهايمان و اعتقاداتمان را بيان كنيم.

وي ادامه داد: اگر دوستي و صحبت و آشنايي تقويت شود، كاركرد زبان كم مي‌شود؛ يعني ديگر خيلي به زبان نياز نيست. گاهي دو نفر كه به هم علاقه دارند، با نگاه، سخنان خود را منتقل مي‌كنند.

ابراهيمي‌تركمان افزود: زبان، زماني ارزش مي‌يابد كه همزباني به همدلي منتهي شود؛ زيرا همدلي از همزباني بهتر است. امروز كه ما با همديگر همزبان هستيم هر كدام زبان خاصي داريم؛ اما به زبان فارسي گفت‌وگو مي‌كنيم و اميدوارم كه اين همزباني به همدلي منجر شود.

غلامعلي حدادعادل، ريیس بنیاد سعدی هم در سخنان خود، خطاب به دانشجویان شرکت‌کننده در هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسی، گفت: اين دوره در قالب برنامه‌هاي آموزشي و تفريحي آغاز شده است كه اميدواريم تاكنون كلاس‌ها به صورت مطلوب داير شده باشد.

وي به بازديد از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي تفريحي ايران توسط دانشجويان دوره دانش‌افزايي اشاره و تصريح كرد: ديروز و امروز از مكان‌هاي گردشگري و جاذبه‌هاي تفريحي كشورمان بازديد كرديد كه در راستاي آن، برنامه‌ مفصل و متنوعي براي روزهاي آينده هم پيش‌بيني شده است. در تنظيم اين برنامه‌ها سعي بر آن شده است تا هم رفع خستگي باشد و هم با فرهنگ و تمدن ايران و تهران آشنا شويد.

ريیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه سخنان خود، به بازديد دانشجویان شرکت‌کننده در هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادب فارسی از موزه دفاع مقدس اشاره كرد و گفت: دفاع هشت ساله ما يك فصل درخشاني از تاريخ كشور ماست. ما دو سال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران گرفتار يك جنگي شديم كه بر ما تحميل شد، ما به كسي حمله نكرده بوديم بلكه به ما حمله كردند.

عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي همچنين از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به عنوان ميزبان فارسي‌آموزان هشتادوسومین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبيات فارسی ياد كرد و گفت: هم‌اکنون هم در این فضای حسینیه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، معماری ایرانی و اسلامی را مشاهده می‌کنید. این سازمان مسئول فعالیت‌های فرهنگی در خارج از ایران و بنیاد سعدی، شاخه‌ای از درخت پربار سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است و هر ساله این دوره‌هاي دانش‌افزايي را با همکاری یکدیگر برگزار می‌کنیم.

شعرخواني غلامعلي حدادعادل، سخنراني تعدادي از دانشجويان زبان فارسي از كشورهاي اوكراين، تونس، روسيه، چين و مجارستان در خصوص زبان و ادبيات فارسي و حضور در ضيافت شام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، از ديگر برنامه‌هاي سومين نشست «قند پارسي» بود.

انتهاي پيام/


٠٨:٤٩ - 1396/04/25    /    شماره : ٦٨٢٣٧٨    /    تعداد نمایش : ٥١٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران (خبر)
 همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند (خبر)
 سفر رييس جمهور به هند (خبر)
 آيين اختتاميه هفتمین دوره دانش‌افزايي ایران‌شناسی برگزار شد (خبر)
 بررسی ظرفیت‌هاي همکاری‌های مشترك سازمان فرهنگ و صداوسيما (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهای فرهنگی ايران در ترکمنستان پايان يافت (خبر)
 توسعه فرهنگي و روابط دوستانه با ايران را ارج مي‌نهيم (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت 22 بهمن (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با وزیر فرهنگ سوریه (خبر)
 برگزاري نشست هنرمندان صنايع دستي ايران و تركمنستان در عشق آباد (خبر)
  افتتاح نمايشگاه روزهاي فرهنگي ايران در عشق‌آباد (خبر)
 آماده راه‌اندازي نمايندگي مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دمشق هستيم (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان افتتاح شد (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 ديدار استاد دانشگاه قيروان تونس با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 هم‌اندیشی «بررسی روش‌های مقابله با تفکر تکفیری در افغانستان» در قم (خبر)
 افتتاحيه هفتمين‌ دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران (خبر)
 خدمات کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی خدمت به تمام بشریت است (خبر)
 انتشار شماره 361 نشریه عربی زبان «الوحده» (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي درگذشت رضا مقدسي را تسليت گفت (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت مرحوم رضا مقدسی را تسليت گفت (خبر)
 هفتمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار ‌مي‌شود (خبر)
 مراسم ترحيم وابسته فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ديدار رييس و كاركنان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سيد حسن خميني (خبر)
 همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی- ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 تجديد ميثاق رييس و كاركنان سازمان فرهنگ با آرمان‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 آغاز همایش «آموزش زبان و نقش آن در روابط فرهنگی ـ ادبی ایران و جهان عرب» در مشهد (خبر)
 دلم برای مکالمه و مکاتبه با «محسن سلیمانی» تنگ خواهد شد (خبر)
 همايش «قدس، پايتخت صلح اديان» (خبر)
 بزرگداشت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بيش از 80 شهر جهان (خبر)
 بازدید مسئولین دانشگاه‌های حوزه مشرقی افغانستان از دانشگاه نیشابور (خبر)
 نگاهي به دوره‌هاي پيشين هفته فرهنگي ايران در تركمنستان (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 بازمعرفي كتاب «حكايت سه شهر» (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی همنشین گفت‌وگوهای دینی (خبر)
 برگزاري مراسم يادبود محسن سليماني در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 پیکر وابسته فرهنگی ایران در صربستان در خاك آرام گرفت (خبر)
 سفر هیأت رسانه‌ای اندونزی به قم (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر (خبر)
 سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم (خبر)
 لي چونفانگ: گفت‌وگوي فرهنگي سكوي گفتمان‌ انديشمندان است (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي بوسنيايي در ايران (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عربی در دشت آزادگان برگزار می‌شود (خبر)
 كميسيون «ایران و شبه قاره» گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي در مشهد پایان یافت (خبر)
 كميسيون «ایران و آسياي ميانه و قفقاز و تركيه» در بابلسر پایان یافت (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسيايي به كار خود پايان داد (خبر)
 كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران پایان یافت (خبر)
 كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر (خبر)
 مبارزه با افراط‌گرایی از دریچه فرهنگ (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: راه‌حل عبور از مشكل غفلت عمومي بشر، گفت‌وگوست (خبر)
 خامه‌يار: بشر ناگزير از بازگشت به معنويت است (خبر)
 كميسيون‌هاي نخستين اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي (خبر)
 آغاز كميسيون «ايران و آسیای مرکزی و قفقاز» در مازندران (خبر)
 هاشمي: زبان فارسی عمده‌ترین سوغاتی ایرانیان به مردم آسياي ميانه است (خبر)
 كميسيون ايران و شبه‌ قاره در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: همكاري‌هاي دانشگاهي بين كشورهاي آسيايي ضروري است (خبر)
 مؤسس دانشگاه بين‌المللي آيدين استانبول: نسل آینده‌ با مفهوم جهانی‌سازی آشنا شوند (خبر)
 منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 «اندیشه‌نامه آیت‌الله محمدعلی تسخیری» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گفت‌وگو مؤثرترین عنصر همگرایی است (خبر)
 دستيار ريیس جمهور اندونزی: عمل‌گرايي نياز گفت‌وگوي فرهنگي است (خبر)
 رييس دانشگاه شرق داكا: تبليغات عليه اسلام، اقدامي شيطاني است (خبر)
 صالحي: ارتباط ميان ملت‌ها منشا توسعه پایدار است/ايجاد فضاي مفاهمه با گفت‌وگو (خبر)
 معاون وزير فرهنگ افغانستان: گفت‌وگو ابزار مقابله با افراط‌گرايي است (خبر)
 نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی آغاز شد (خبر)
 ظريف: پارادايم گفت‌وگو نياز جهان امروز است (خبر)
 فلسطين فراتر از بُعد اسلامي، داراي بُعد انساني است (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در سازمان فرهنگ افتتاح مي‌شود (خبر)
 «نسبت انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی (تونس و مصر)» (خبر)
 گفت‌وگو؛ ابزار برون‌‌رفت از فضای حاکم بر منطقه (خبر)
 اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی در ایران برگزار می‌شود/ ایران میزبان 70 شخصیت علمی قاره کهن (خبر)
 مروري بر دوره‌هاي پيشين گفت‌وگوهای فرهنگی (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه استوني با رييس مركز توسعه همكاري‌هاي علمي سازمان فرهنگ (خبر)
 «گزیده دیوان مختوم‌قلی فراغی» (خبر)
  ترجمه «آداب‌الصلوة» و «اسماء و صفات حق تعالی» به زبان اردو رونمايي شد (خبر)
 «مبانی راهبردی در شکل‌گیری انقلاب اسلامی» (خبر)
 بررسی اوضاع مسلمانان میانمار و مواضع سازمان‌های بین‌المللی (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 «ایران و گرجستان؛ پیوستگی‌های تاریخی و فرهنگی» (خبر)
 شانزدهمين سالگرد درگذشت طالبی بیدهندی (خبر)
 «جامعه و فرهنگ اريتره» (خبر)
 «فرهنگ واژگان اسلامی: فارسی ـ روسی و روسی ـ فارسی» (خبر)
 «جریان‌شناسی گروه‌های سلفی، جهادی و تکفیری» (خبر)
 برگزاري هشتمین جلسه اعضاي کمیته هماهنگی نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب (خبر)
 «نظام انتخابات در جمهوری اسلامی ایران (مسأله‌ها و تضادها)» (خبر)
 «رایزن فرهنگی و دنیای ایران‌شناسی» (خبر)
 «رسانه در جمهوری بلاروس» (خبر)
 بررسي و تحليل تحولات اخير قدس (خبر)
 «مساجد استرالیا» (خبر)
 ديدار خامه‌یار با حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم (خبر)
 قدس متعلق به همه اديان است (خبر)
 دیدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ با شخصيت‌هاي فرهنگي و علمي عراق (خبر)
 ديدار رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی آشوری (خبر)
 «منظومه فکری آیت‌الله خامنه‌ای» در دو جلد به مسکو می‌رود/ تلخیص و ترجمه کتاب حجت‌الاسلام قرائتی برای میانماری‌ها (خبر)
 «افراط‌گرایی در اروپا» (خبر)
 «افراط‌گرایی در آسیای مرکزی» (خبر)
 راه آزادي قدس از انتفاضه مي‌گذرد (خبر)
 « افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 تنوع محصولات سينماى كشورمان ظرفيتى براى معرفى ايران به جهانيان است (خبر)
 «بررسی مؤلفه‌های تأثیرگذار بر فرهنگ بوسنی هرزگوین» (خبر)
 «آزادی هند به روایت مولانا ابوالکلام آزاد» (خبر)
 زبان عربي زبان وحدت‌بخش جوامع اسلامي است (خبر)
 یازدهمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدوکس روسيه در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهشتم آذر سالروز شهادت صادق گنجي گرامی باد (خبر)
 «شیوه‌هاي روابط عمومی و پیام‌رسانی در ارتباطات بین فرهنگی» (خبر)
 يكصدوسي‌ويكمين جلسه شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 شرح ديدگاه‌هاي آيت‌الله العظمي سيد علي سيستاني منتشر شد (خبر)
  پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما (خبر)
 «هنر گفتگو و مذاکره فرهنگی» (خبر)
 در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع) (خبر)
 «دیپلماسی فرهنگی و رایزن فرهنگی» (خبر)
  برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور (خبر)
 حضور تئاتر ايران در عرصه بين‌الملل (خبر)
 «اصول و آداب تشریفات در رایزنی فرهنگی» (خبر)
 همكاري سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه دارالحديث (خبر)
 «اسلام‌شناسی و ‌اسلام‌شناسان؛ از شناخت تا تعامل» (خبر)
 علاقه‌مند همكاري با ادبا و نویسندگان ايراني هستيم (خبر)
 سازمان فرهنگ انتخاب قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را محکوم کرد (خبر)
 همايشي «طلوع حقيقت» (خبر)
 «خوبان» (خبر)
 هم‌اندیشی گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی در عرصه بین‌الملل (خبر)
 خواستار گسترش همکاری‌های علمی دانشگاهی بين ايران و الجزاير شد (خبر)
 رايزنان فرهنگي ايران در اتريش و آلمان تقدير شدند (خبر)
 شركت الهدي در نوزدهمن نمایشگاه کتاب ناشران جهان اسلام در مشهد (خبر)
 «کفش‌های مکاشفه» (خبر)
 آغاز هفته فرهنگی الجزایر در مشهد مقدس (خبر)
 نشست مشاوره‌اي ويژه خانواده‌هاي ايراني مقيم هند برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعالیت‌های سینمایی ایران در خارج از کشور (خبر)
 «تاریخ فرهنگی و علمی سمرقند و بخارا در دوران اسلامی» (خبر)
 سازمان فرهنگ حمله تروریستی به نمازگزاران مسلمان مصري را محكوم كرد (خبر)
 «جستاری در فرهنگ ایتالیا» (خبر)
 همگرايي اسلامي مهمترين راهكار براي مقابله با افراط‌گرایان است (خبر)
 اجلاس وزراى فرهنگ كشورهاي كنفرانس اسلامى در سودان برگزار شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سودان» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: رايزني‌هاي فرهنگي ايران و لهستان در دو كشور راه‌اندازي شود (خبر)
 اشرف بروجردي: گفت‌وگو ابزاري راهگشا در عرصه سياست و فرهنگ است (خبر)
 معاون نخست‌وزیر جمهوری لهستان: ايران سرزميني مقدس براي لهستاني‌هاست (خبر)
 نیلی‌احمدآبادی: لهستانی‌ها در جنگ جهاني دوم خاطرات شیریني از ایرانيان به یاد دارند/ وجود همزیستی مسالمت‌آمیز ایرانیان و مردم لهستان (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان آغاز شد (خبر)
 «جامعه و فرهنگ مصر» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان درگذشت پدر سخنگوی وزارت خارجه را تسلیت گفت (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در جهان عرب» (خبر)
 گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه تعاملات ديني بين سازمان فرهنگ و جامعةالمصطفی (ص) العالمیه (خبر)
 طرح تجزیه کشورهای اسلامی برای تثبیت رژیم صهیونیستی است (خبر)
 «مجموعه مقالات افراط‌گرایی در آفریقا» (خبر)
 «جامعه و فرهنگ زنگبار» (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در دفتر نمايندگي قم (خبر)
 پيام تسليت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به زلزله‌زدگان استان كرمانشاه (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 «جامعه و فرهنگ افغانستان» (خبر)
 «حجاب از ديدگاه دختران و زنان مسلمان مالزي» (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
  نقشه راه فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور تهيه مي‌شود/تبيين اولويت‌هاي حضور فرهنگي ايران در كشورهاي مختلف (خبر)
 بخش سفرنامه چهارمین جایزه جهانی اربعین به 12 زبان دنیا برگزار می‌شود (خبر)
 ویژه‌نامه‌هاي اربعین حسینی منتشر شد (خبر)
 «خط مقدم ديپلماسي عمومي آمريكا» (خبر)
 سفر هیأت دانشگاهی افغانستان به مشهد مقدس (خبر)
 گسترش همکاری‌ آموزشی دانشگاه‌های فردوسی مشهد و کابل (خبر)
 «ارتباط و شیوه‌های ارتباطی» (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه جواهر لعل نهرو در ايران (خبر)
 «وارطانیان: سرگذشت بزرگترین جاسوس شوروی در ایران» (خبر)
 400 عنوان كتاب در قالب طرح تاپ به زبان‌هاي ديگر ترجمه مي‌شود (خبر)
 سازمان فرهنگ معرف فرهنگ همه كشورهاي حوزه تمدن ايران است (خبر)
 دیدار ریيس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌ها با ریيس دانشگاه پنتئون یونان (خبر)
 «مجموعه مقالات ایرانیان خارج از کشور» (خبر)
 ديدار مشاور رييس جمهور افغانستان با رييس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آلمان در زمينه ترجمه آثار ايراني ـ اسلامي (خبر)
 دومين اجلاس رهبران ديني جهان در يونان برگزار شد (خبر)
 ترجمه گزیده اشعاري از امین‌پور، صفارزاده و هراتی رونمايي شد (خبر)
 ابراهیمی‌تركمان درگذشت پدر سردار سلیمانی را تسليت گفت (خبر)
 بر گسترش همكاري‌هاي علمي و دانشگاهي تاكيد شد (خبر)
 «جایگاه فراملی‌گرایی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران» (خبر)
 شانزدهمين جلسه شوراي سياستگذاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر برگزار شد (خبر)
 «رهاورد قفقاز» (خبر)
 «چهره اسلام در رسانه‌هاي بريتانيا» (خبر)
 سفر ابراهيمي‌تركمان در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 «تأثیرات زبان‌شناختی فارسی بر زبان و فرهنگ سواحیلی» (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی دو کتاب طرح تاپ در خبرگزاری فارس (خبر)
  برگزاري همايش جايگاه عربي‌نويسان ايراني در رشد تمدن اسلامي در شيراز (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 پیشرفت ایران، پیشرفت منطقه است (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.