English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٩ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در باكو :

«شهریار» عشق به ایران را در دل آذری‌ها جوشاند

حوزه تمدن و فرهنگ مشترک  ایران و جمهوری آذربایجان باعث شده تا اندیشمندان، بزرگان ادبیات و زبان فارسی در همسایگی یکدیگر، زندگی کنند به گونه‌ای که شعرهای «شهریار» در سینه و دل تک‌تک آذری‌ها جاری و ساری است و همواره عاشق ایرانیان هستند.

مسیر توسعه روابط همه‌جانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر با شتاب در حال طی شدن است. این توسعه به ویژه در 3 حوزه اصلی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی، منجر به اثرات مفید برای هر دو کشور شده است. در این باره با اصغر فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو گفت‌وگو کردیم تا به تبیین این روابط و همچنین فضای فرهنگی جمهوری آذربایجان بپردازیم.

فارسی، روابط فرهنگی دو کشور را با قدمت و دارای ریشه‌های عمیق تاریخی کهن و مشترک می‌داند و این ظرفیت عظیم را عاملی برای ایجاد صلح پایدار و توسعه و امنیت منطقه معرفی می‌کند.

تسنیم: روابط کنونی ایران و جمهوری آذربایجان چگونه است؟

بر اساس اسناد تاریخی، گستره حوزه تمدنی ایران بزرگ در گذشته تا سرتاسر قفقاز و داغستان ادامه داشت و همین امر منجر به این شده که علایق و فرهنگ کشورهای حوزه قفقاز تحت تأثیر فرهنگ و تمدن ایرانی ـ اسلامی باشد. همچنین اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان با هیچ یک از دیگر کشورها قابل قیاس نیست. مثلاً؛ بعد از ایران ـ حتی اگر تناسب جمعیتی را هم درنظر بگیریم ـ آذربایجان دومین کشور شیعی جهان است. علاوه بر این روابط فرهنگی ایران و آذربایجان از قدمت و ریشه‌های تاریخی کهن برخوردار است که نشأت گرفته از تاریخ زبان، دین، فرهنگ و آداب و رسوم مشترک و از قرون  گذشته است. همین اشتراکات فرهنگی عمیق است که باعث شده مردم دو کشور در قرابت و نزدیکی فراوانی به سر ببرند.

همچنین از نگاه کشورمان، جمهوری آذربایجان تنها یک کشور همسایه نیست؛ بلکه وجود ریشه‌های عمیق فرهنگی و تاریخی بین دو کشور، زمینه‌ها و شرایط مساعدی را برای توسعه و تعمیق روابط فرهنگی بین دو ملت و دولت فراهم ساخته است. وجود اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و مذهبی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است که روابط دو کشور را از سایر کشورها متمایز کرده است و از طرفی معتقدیم که استفاده از این ظرفیت عظیم می‌تواند عاملی برای ایجاد صلح پایدار و توسعه و امنیت منطقه باشد.

 

برای نمونه؛ عضویت دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مانند سازمان کنفرانس اسلامی و اکو و قرار داشتن در مهم‌ترین منطقه استراتژیک دنیا و از طرفی وجود موضوعات متعدد مشترک فرهنگی و هنری بین دو کشور، نقش تعیین‌کننده‌ای در سطح مناسبات دو کشور به حساب می‌آید که در این میان، جمهوری اسلامی ایران همواره تأکید ویژه‌ای بر تحکیم روابط دو کشور و به خصوص حوزه روابط فرهنگی دارد.

روابط دو کشور هم در سال‌های اخیر بسیار بسط و گسترش یافته است؛ به طوریکه رؤسای محترم جمهور دو کشور در 4 سال اخیر 8 بار با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند و تأکید بسیاری بر توسعه روابط در تمام زمینه‌ها داشته‌اند که از جمله آن می‌توان به موضوعات اجتماعی، علمی، فرهنگی، آموزشی و انسانی اشاره کرد.

امروز، مسئولین فرهنگی با تکیه بر قرابت‌های فرهنگی و میراث مشترک و عزم مقامات دو کشور، گام‌های اساسی برای گسترش روابط و مناسبات فرهنگی فی مابین برداشته‌اند که هم خواست مردمان دو کشور و هم خواست مسئولین دو کشور را رقم زده و نمونه بارز آن برگزاری هفته‌های فرهنگی بین دو کشور بود.

به طور کلی فعالان عرصه دیپلماسی بر این باور هستند که روابط مطلوب میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان می‌تواند به ثبات و تعادل در منطقه بینجامد و نقش مهمی در حفظ صلح و ثبات دو کشور ایفا کند.

تسنیم: شما روی عبارت «اشتراکات عمیق تاریخی و فرهنگی» تأکید کردید. دلیل آن چیست؟

وجود اشتراکات فرهنگی و تاریخی بین دو کشور ضمن اینکه نقش مهمی در ایجاد دوستی دارد؛ عامل هماهنگی و همکاری‌های دوجانبه در حوزه‌های مختلف و مشترک برای تفاهم و تعامل هر چه بیشتر محسوب می‌شود و دلیلی برای پرهیز از سوءتفاهمات احتمالی است.

تسنیم:از چه راه‌هایی؟

شاخصه‌های مشترک باید در راستای ایجاد محبت و مودت دو کشور به کار گرفته شود و از مفاخر فرهنگی، تاریخی و مواریث متعدد مشترک به عنوان پُل‌های دوستی استفاده شود. از جمله همکاری‌های موفق کشورمان و جمهوری آذربایجان، موضوع همکاری در ثبت میراث مشترک نوروز بود که با هماهنگی کشورهای مختلف در 10 حوزه تمدنی ما به ویژه ایران و جمهوری آذربایجان رقم خورد و در یونسکو به عنوان میراث ناملموس و مشترک ثبت شد. «کمانچه» نیز از دیگر اشتراکات فرهنگی بین دو کشور است که مقرر شده مشترکاً به نام «ایران» و «جمهوری آذربایجان» ثبت شود.

تسنیم: از ترکیب جمعیتی پیروان ادیان در جمهوری آذربایجان باخبریم. اکثریت شیعه که حدود 80 درصد جمعیت آذربایجان را تشکیل می‌دهند. 15 درصد اهل سنت و پنج درصد هم پیران دیگر ادیان ابراهیمی. از نظر بافت مذهبی، فرهنگ عمومی آذربایجان را چطور بیان می‌دانید؟

همانطور که عنوان کردید، آذربایجان کشوری مسلمان با اکثریت شیعه است. معدود کشوری به جز ایران پیدا می‌شود که در مساجد آن اذان شیعی پخش شود، اما امروز در اکثر مساجد آذربایجان، اذان شیعی پخش می‌شود و آئین و آداب و رسوم نوروز همانگونه که در ایران اسلامی اجرا می‌شود که آن را در سرتاسر جمهوری آذربایجان گرامی می‌دارند. با فروپاشی اتحاد شوروی، اسلام در جمهوری آذربایجان وارد عصر تحولات شد. بیش از 80 درصد مسلمانان جمهوری آذربایجان پیرو مذهب شیعه امامی هستند. برتری مکتب شیعه و نزدیکی به ایران، تحولات بسزایی را در زندگی مسلمانان جمهوری آذربایجان ایجاد کرده است.

جالب است بدانید که منطقه قفقاز به ویژه آذربایجان در طول قرون و اعصار قبل، یکی از زادگاه‌های مجتهدین و  مراجع عظام تقلید بوده است. حالا مردم مسلمان این کشور با این سبقه دینی و مذهبی، پس از فروپاشی اتحاد شوروی مساجد را احیا و بازسازی کرده‌اند. براساس آمار منتشره از سوی اداره روحانیت مسلمان قفقاز، بیش از 2 هزار مسجد در جمهوری آذربایجان فعالیت می‌کند و بالغ بر 800 مسجد از این تعداد، به صورت رسمی در اداره فوق‌الذکر ثبت شده‌اند.

با فروپاشی اتحاد شوروی، علیرغم فراز و فرودهای فراوان روابط ایران و جمهوری آذربایجان، در تمام زمینه‌ها به ویژه در موضوعات مختلف فرهنگی، بسیار گسترده و عمیق‌تر شد. قاعدتاً روابط ایران و جمهوری آذربایجان به دلایل قرابت‌های جغرافیایی، سوابق تاریخی و اشتراکات فرهنگی، دینی و مؤلفه‌های اقتصادی می‌تواند استراتژیک و با چشم‌اندازی مثبت، باشد.

تسنیم: آثار بزرگان ادب فارسی چه جایگاه و اهمیتی در جمهوری آذربایجان دارند؟

ادبیات از مواریث و اشتراکات ایران و جمهوری آذربایجان برشمرده می‌شود که در این میان، نام و شهرت «نظامی‌گنجوی» از بزرگ‌ترین شعرای پارسی‌گوی می‌درخشد. «نظامی‌گنجوی» از زمره گویندگان توانای شعر فارسی است که در شهر گنجه در جمهوری آذربایجان کنونی می‌زیست و تأثیر و سبک شعری و شیوه این شاعر بلندآوازه بر شعر فارسی نیز در شاعران پس از او کاملاً مشهود و هویدا است.

مشاهیر بزرگی مانند «نظامی‌گنجوی» پُل‌های دوستی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان هستند و کسی نمی‌تواند او را که متعلق به فرهنگ بشری است، در تملک خود قرار دهد. شخصیتی چون «نظامی» نه تنها در تمام مردم دنیا و ادبیات، فرهنگ و تمدن تأثیر بسزایی داشته، بلکه پیونددهنده دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان بوده است. این بزرگ و وارسته مورد احترام همه مردم دنیا و به ویژه ایران و جمهوری آذربایجان است که همین اشتراکات است که روابط دو کشور را به هم پیوند می‌زند و حلقه اتصال مردم دو ملت می‌شود.

حوزه تمدن و فرهنگ و تاریخ مشترک دو کشور باعث شده تا اندیشمندان، بزرگان ادبیات و زبان فارسی و علمای بزرگی با تاریخ، تمدن و فرهنگ یکسان در همسایگی یکدیگر، زندگی کنند به گونه‌ای که شعرهای «شهریار» در سینه و دل تک‌تک آذری‌ها جاری و ساری است و همواره عاشق ایرانیان هستند.

تسنیم: آیا هنوز آموزش زبان فارسی در این کشور فعال است؟

کنار زبان آذری که زبان رسمی کشور است، چندین زبان در آذربایجان مورد استفاده قرار می‌گیرد که طبیعتاً فارسی معاصر و استاندارد ایران هم شامل آن می‌شود. متأسفانه تغییر چندین باره الفبا در دوره معاصر در این خطه، باعث از هم گسیختگی فرهنگی شده و در حال حاضر سه نسل از مردم جمهوری آذربایجان نمی‌توانند از آثار مکتوب یکدیگر بهره ببرند. یعنی پدر بزرگ‌ها که با ألفبای فارسی و به زبان آذری می‌نوشتند قادر به خواندن نوشته‌های فرزندان خود و بالعکس نیستند و همین نسل دوم که با الفبای کریل و سیرلیک روسی آموخته‌اند، قادر به خواندن نوشتجات نسل معاصر و سوم که از سال ١٩٩٤ با الفبای لاتین آموزش دیده اند، نیستند و این تغییرات منجر به از هم گسیختگی فرهنگی و عدم اطلاع سه نسل معاصر از هویت و آثار مکتوب همدیگر شده است. با وجود این، هیچ کسی نتوانسته اهمیت و جایگاه زبان فارسی را از دل مردم این سرزمین جدا کند؛ «شاهنامه» همان میزان احترام و جایگاه را در میان مردم جمهوری آذربایجان دارد که نزد ایرانیان شاهد آن هستیم.

تسنیم: خود زبان فارسی چطور، آیا جایگاهی در جامعه و فرهنگ آذربایجان دارد؟

ببینید، از دیرباز تاکنون بسیاری از اسامی مردم آذربایجان ایرانی و فارسی بوده است که این نشان از جایگاه زبان فارسی و فرهنگ و تمدن ایرانی در باور آنان دارد. شاعران بزرگ پارسی‌گوی ایرانی در احیای زبان فارسی چون «حافظ»، «سعدی»، «فردوسی»، «جامی»، «عمر خیام» و «مولوی» دارای جایگاهی ارزشمند در بین مردم به ویژه علماء و اندیشمندان جمهوری آذربایجان هستند و همین منجر به تدریس اشعار آنان در مراکز علمی و آکادمی این کشور شده است. هم‌اکنون اتاق‌های ایران‌شناسی و کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان مشغول فعالیت هستند و برای آموزش دروس مربوطه از اساتید ایرانی و بعضاً آذری‌زبان استفاده می‌کنند.

تسنیم: شوروی سابق و به تبع آن جمهوری‌های استقلال یافته از آن، در ایران‌شناسی شهره هستند. جمهوری آذربایجان در بحث پرورش ایران‌شناس و آموزش زبان فارسی چه جایگاهی دارد؟

در زمان شوروی، یکی از مهمترین قطب‌های پرورش ایران‌شناسان و اساتید زبان فارسی در باکو قرار داشت و بسیاری از مستشرقین نامدار و دیپلمات‌های برجسته در دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان، پرورش یافتند. امروز هم فارغ از مراکز رسمی علمی و آموزشی جمهوری آذربایجان، رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو و خانه فرهنگ شهریار به برگزاری کلاس‌های آموزش زبان فارسی در تمامی سطوح ویژه خردسالان تا کهنسالان می‌پردازند و آذربایجان از این منظر وضعیت مناسبی دارد.

تسنیم: برنامه‌های تشویقی برای فارسی‌آموزان آذری دارید؟

بله، سالانه تعدادی از دانشجویان دانشگاه‌های جمهوری آذربایجان و رایزنی فرهنگی کشورمان برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی به ایران اعزام می‌شوند. همچنین درصدد آن هستیم تا 30 تن از فراگیران زبان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان و خانه فرهنگ شهریار که حائز رتبه‌های برتر شده‌اند را در شهریورماه جاری به تبریز اعزام کنیم.

تسنیم:‌ از فعالیت‌های رایزنی فرهنگی ایران در یک سال گذشته بگویید.

با توجه به اینکه جمهوری آذربایجان در همسایگی ما قرار دارد، نوع تعامل و فعالیت دو کشور با سایر رایزنی‌های فرهنگی کشورمان در خارج از کشور، متفاوت است. با این حال برگزاری و یا مشارکت در اجرای نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های فرهنگی و هنری، تحقیقات میدانی در خصوص فرهنگ جمهوری آذربایجان، برگزاری شب‌های شعر، چاپ و نشر و یا حمایت از کتاب‌های مختلف ادبی، فرهنگی و تاریخی و مجلات و نشریات ادواری با مشارکت مراکز علمی، برگزاری دوره‌های آموزشی زبان فارسی، قرآن کریم، معارف اسلامی، زبان و ادبیات عرب، کامپیوتر، موسیقی، سرود و آزاد هنری به همراه اردوهای آموزشی از جمله برنامه‌های این نمایندگی فرهنگی در طول سال است. هدف از دایر کردن کلاس‌های هنری هم احترام به انسانیت و تسری بخشیدن و گسترش اخلاقیات است که ریشه در فرهنگ مشترک ما دارد.

تسنیم: مترجمان دو کشور تا چه اندازه در انتقال فرهنگ دو کشور مؤثر بوده‌اند؟

سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از بدو تأسیس توجه خاصی به ترجمه متون فرهنگی، ادبی و معارف دینی کشورمان به زبان‌های دیگر مبذول داشته است که در راستای ایجاد تحولی بزرگ در امر ترجمه، اقدام به تهیه و ارایه طرح تاپ (TOP) کرد. بر اساس این طرح، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حمایت‌کننده است و مؤسسات و ناشران مختلف در کشورهای دنیا کار ترجمه را انجام می‌دهند و نتیجه را به صورت کتاب چاپ و منتشر می‌کنند. نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور از این طرح استقبال کردند و با مشارکت ناشران محلی و نویسندگان به ترجمه متون فارسی به زبان‌های مختلف دنیا می‌پردازند. در جمهوری آذربایجان نیز کتاب‌های متعددی در حوزه معارف اسلامی و ادبیات به زبان آذری به چاپ رسیده است که تعداد پنج اثر ارزشمند در آینده نزدیک، رونمایی خواهد شد.

تسنیم: از مهم‌ترین ابزار ارتباطی کشورها و ملت‌ها، تعامل نخبگان است. تعاملی بین نخبگان دو کشور وجود دارد؟

بله در این باره فعالیت‌هایی انجام می‌شود. ما نیز معتقدیم که شاخص‌ها و زمینه‌های متعددی وجود دارد که در کنار روابط انسانی و مردمی مؤثر است. نخبگان اشخاص و گروه‌هایى هستند که در نتیجه قدرتى که به دست مى‌آورند و تأثیرى که برجاى مى‌گذارند، در کنش تاریخى جامعه مؤثر واقع مى‌شوند. در توسعه روابط دو کشور ایران و آذربایجان هم، علما و فرهیختگان بزرگ‌ترین نقش را ایفا می‌کنند؛ چرا که با برگزاری نشست‌های مشترک علمی و برنامه‌ریزى بنیادین و مهندسى فرهنگ جامعه می‌توانند زمینه‌هایی که موجب اختلاف فی مابین به ویژه تاریخی و فرهنگی و سوءتفاهم‌های ایجاد شده را برطرف و واکاوی کنند.

تسنیم: در خصوص شعار «جهان عاری از خشونت و مبارزه با افراطی‌گری» چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ آیا وجود اشتراکات و فرهنگ بین دو کشور می‌تواند زمینه‌ساز مبارزه با افراطی‌گری باشد؟

متأسفانه، جریان‌های وهابی و تکفیری و کج‌فهمی‌ها نسبت به دین مبین اسلام، شرایط کنونی جامعه و حتی منطقه و جهان را به خطر انداخته است. جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار اتحاد و همبستگی بین مسلمانان جهان با استناد به آیات قرآنی بوده است؛ چراکه عنوان اسلامی بودن رسالت سختی است و همه ما باید برای این رسالت تلاش کنیم. حضرت امام خمینی (ره) به عنوان بانی انقلاب اسلامی، بر وحدت و همبستگی و گفت‌وگوی بین مسلمانان تأکید داشتند و امروز هم رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی)، پرچم‌دار و منادی این وحدت و همدلی بین مسلمان هستند. باعث خرسندی است که جمهوری آذربایجان هم فعالیت‌هایی در خصوص مقابله با جریان های وهابی و سلفی دارد. رییس جمهور الهام علی‌اف، سال 2017 میلادی را در جمهوری آذربایجان سال «همبستگی اسلامی» نامگذاری کرده است.

اما در خصوص اقدامات ما در راستای شعار «جهان عاری از خشونت و مبارزه با افراطی‌گری» باید عنوان کنمکهسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از همان ابتدا این شعار را در رأس برنامه‌های نمایندگی‌های فرهنگی خود در بیش از ٦٣ کشور جهان قرار داد و تلاش کرد با برنامه‌های مختلف و متنوع براساس موقعیت هر کشوری این شعار را تبیین کند.

ما معتقدیم که نفی خشونت و افراطی‌گری در جهان مهم‌ترین محور گفت‌وگوی این سازمان با رهبران ادیان و آیین‌هاست. این نشست‌ها صرفاً گفت‌وگوهای دینی نبوده است؛ بلکه رهبران ادیان در گفت‌وگوهای خود کوشیده‌اند مبانی نظری این موضوع را در عرصه رفتار دینی و اجتماعی متجلی کنند و لازم به ذکر است که در نظر داریم تا به زودی بین علماء و اندیشمندان دینی کشورمان با منطقه قفقاز و جمهوری آذربایجان، گفت‌وگو برگزار کنیم.

..........................
گفت‌وگو:مهسا صبوری


١٥:٥٥ - 1396/04/24    /    شماره : ٦٨٢٣٧٣    /    تعداد نمایش : ١٢٨٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس جمهور كشورمان وارد باکو شد (خبر)
 هیچ کشوری در دنیا از نظر فرهنگی به میزان جمهوری آذربایجان به ایران نزدیک نیست (خبر)
 بازديد ابراهيمي‌تركمان از رايزني فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 روزهای فيلم ایران در باکو آغاز شد (خبر)
 مراسم افتتاحيه روزهاي فيلم ايران در باكو (خبر)
 ايران و جمهوري آذربايجان نقش مؤثري در مقابله با افراطي‌گري دارند (خبر)
 تبیین و تبلیغ اسلام واقعی بهترین راه برای مقابله با افراطی‌گری است (خبر)
 دیدار رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون اول ريیس جمهوری آذربایجان (خبر)
 روابط ملت‌هاي ايران و آذربايجان تداوم هميشگي خواهد داشت (خبر)
 نشست نخبگان فرهنگی و دینی جمهوري آذربايجان با ابراهيمي تركمان (خبر)
 ایران مدافع صلح و روابط دوستانه میان ملت‌هاست (خبر)
 شعر خيال انسان را به پرواز درمي‌آورد (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد باكو شد (خبر)
 نگاه اجمالی به روابط نوین فرهنگی ایران و آذربایجان (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 روزهای فیلم‌های ایران در جمهوری آذربایجان افتتاح می‌شود (خبر)
 انتشار كتاب «پشت دیوار شب» به زبان آذری (خبر)
 انتشار كتاب «بررسی مکاتب اخلاقی» به زبان آذری (خبر)
 ایران مایه افتخار دنیای اسلام است (خبر)
  فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان براي سال 2018 تشريح شد / آذربايجان ميزبان هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره «رنگین کمان دوستی» در باكو (خبر)
 نشست ستاد سیاست‌گذاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان (خبر)
 انتشار کتاب «درآمدی بر روان‌شناسی دين» به زبان آذری (خبر)
 قدس نگین جهان اسلام در باكو (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي «قدس» در باكو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «تجلی وحدت در هنر و تمدن اسلامی» در باكو (خبر)
 رونمايي از کتاب «مساجد: عظمت اسلام» در باكو (خبر)
 انتشار کتاب «رحمت نبوی خشونت جاهلی» در باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاري همایش ادبی «رحمت نبوی» در باكو (خبر)
 زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان عازم كربلا شدند (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مدرسه «شهریار» باكو (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی ايران در باكو در سال 2018 (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در باكو (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 همایش اهمیت زبان فارسی در پیوندهای فرهنگی ایران و آذربایجان در باكو (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز افتتاح مي‌شود (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همايش «کاروان عشق» در باكو (خبر)
 همایش «نقش زبان فارسی در پیوند‌های ایران و جمهوری آذربایجان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از رُمان «آن بیست و سه نوجوان» به زبان آذری (خبر)
 انتشار کتاب «خانه دوست کجاست» در جمهوري آذربایجان (خبر)
 نمايش جلوه‌های صنایع دستی ایران در نمایشگاه گردشگری باکو (خبر)
 مراسم«روزی با ادبیات معاصر ایران» در باکو مي‌شود (خبر)
 شركت ایران در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه گردشگري (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش هنری و فرهنگی در باكو (خبر)
 گسترش همکاری‌های هنری ايران با آکادمی نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
 همکاری‌هاي دانشگاهی ايران و جمهوری آذربایجان توسعه مي‌يابد (خبر)
 ديدار برگزیده آذربايجاني جشنواره امام علی (ع) با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 جشنواره مشترك فیلم کوتاه جوانان و دانشجویی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي برديا كيارس در باكو نواخته مي‌شود (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در باكو با مدیر مؤسسه فیلم‌سازی «آذربایجان فیلم» (خبر)
 اعزام برگزیدگان مسابقات رضوی باكو به مشهد مقدس (خبر)
 شركت فارسي‌آموزان باكويي در دوره دانش‌افزايي دانشگاه تبريز (خبر)
 آغاز دوره تابستانه آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 آثار مشاهير ايران و آذربايجان ترجمه مي‌شود (خبر)
 امضای یادداشت تفاهمنامه فرهنگي در حوزه نشر بین ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 گشايش گوشه ایران در کتابخانه آکادمی علوم جمهوري آذربايجان (خبر)
 شگفت‌زدگي وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از جاذبه‌هاي تاريخي ايران (خبر)
 كميته مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر تشكيل شود (خبر)
 برگزاري همايش روز جهانی قدس و همبستگی جهان اسلام در باكو (خبر)
 آزمون پاياني دوره‌های آموزش زبان فارسی در باكو (خبر)
 برگزاری دوره آموزش خوشنویسی در باكو (خبر)
 کنفرانس «روز جهانی قدس و همبستگی اسلامی» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن و عترت در باكو (خبر)
 بخش معرفي آثار ايران در كتابخانه آکادمی ملی علوم آذربایجان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 تبیین وصیت‌نامه الهی و سیاسی امام خمینی(ره) در باكو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با ريیس آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تقدير از برنده آذربايجاني جايزه جهاني اربعين (خبر)
 پايان جشنواره فرهنگی و هنری ایران در باكو (خبر)
  آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي منادی اتحاد جوامع اسلامي است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کتابخانه ملی آذربایجان (خبر)
 مراسم «ایران مهد موسیقی فولکلور» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خيام در جمهوري آذربایجان (خبر)
 برگزاری جشنواره «ایران سرزمین صلح و دوستی»/ نقاره‌خواني در باكو (خبر)
 موسیقی نواحی ایران در جمهوری آذربایجان طنين‌انداز شد (خبر)
 بازی‌های همبستگی اسلامی فرصت خوبی برای معرفی فرهنگ ایرانی است (خبر)
 نمایشگاه بانوان نقاش ایرانی در جمهوری آذربایجان برپا مي‌شود (خبر)
 ورود اولین کاروان اعزامی ورزشی کشورمان به باكو (خبر)
 هنر و فرهنگ ايراني جايگاه رفيعي در جهان دارد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در باكو با رييس دانشگاه بین‌المللی خزر (خبر)
 نواي موسيقي بوشهری در جمهوری آذربایجان طنین‌انداز مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انیستیتوی شرق‌شناسی آذربایجان (خبر)
  گردهمایی فارسی‌آموزان جمهوری آذربایجان (خبر)
 تشكيل «كميته بازی‌های کشورهای اسلامی ـ باكو» در آذربايجان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس هنرستان موسیقی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تجليل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجان (خبر)
 اعطاي ديپلم افتخار پيانو به هنرمند ايراني (خبر)
 شركت گروه موسیقی ايراني در جشنواره همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 شركت قاريان آذربایجاني در مسابقان بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 همایش همبستگی اسلامی در باكو (خبر)
  شركت سينماگر جمهوري آذربايجان در جشنواره جهاني فيلم فجر (خبر)
 شركت ايران در جشنواره فرهنگ و هنر دانشگاه دیپلماتیک آذربایجان (خبر)
  879 ورزشکار ايراني در بازی‌های همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به ايران (خبر)
 ديدار ريیس انجمن سیمرغ جمهوري آذربايجان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در باكو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در عرصه سينما (خبر)
  برپايي كارگاه آموزشي حسن نجفي در باكو (خبر)
 آیین شب شعر ریحانةالنبی (س) در باكو (خبر)
 اعطاي دکترای افتخاری به خیّر ایرانی جمهوري آذربایجان (خبر)
 هنر زبان مشترک همه ملت‌هاست (خبر)
 ترجمه کتاب «کریم‌خان زند» به زبان آذري (خبر)
 همایش‌ بین‌المللی «چشم‌انداز روابط بین‌الملل» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
  بررسي ظرفیت‌های عملي ايران و جمهوري آذربایجان (خبر)
 معرفي دستاورد انقلاب اسلامي در تلويزيون جمهوري آذربايجان (خبر)
 بررسي روند آموزش زبان فارسي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 تجلیل آتش‌نشانان جمهوری آذربایجان از شهدای پلاسکو (خبر)
 بررسي شخصیت و آثار «صائب تبریزی» در دانشگاه تبریز (خبر)
 هفته فرهنگي تبريز در شهر گنجه آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي راه تازه‌ای برای ارتقای همکاری‌های فرهنگی مي‌گشايد (خبر)
 انتخاب نشدن دانشمندان جهان اسلام برای دريافت جایزه نوبل تأسف آور است (خبر)
 حضور هنرمندان جمهوري آذربایجان در دومین جشنواره تئاتر فجر (خبر)
 نمایش باكويي «طلاق پر دردسر» در تبريز (خبر)
 هنرمندان جمهوري آذربايجان راهي تبريز شدند (خبر)
 اتاق‌هاي «ايران» و «تبريز» در موزه نظامي جمهوري آذربايجان تأسيس مي‌شود (خبر)
  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در شهرهاي ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آذربايجان در تئاتر (خبر)
  برگزاري نشست «نگاه اسلام به موضوع چند فرهنگ‌گرایی» در باكو (خبر)
 تقدیر از نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
  توسعه همکاری‌هاي دانشگاه معماری آذربایجان و دانشگاه‌های ایران (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن و ادبیات آذربایجان» در باكو (خبر)
  همكاري ايران و جمهوري آذربايجان براي مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی سنن همزیستی دینی در قفقاز در باکو (خبر)
 رونمایی از رُمان «روی ماه خداوند را ببوس» در باکو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در ثبت ميراث مشترك (خبر)
 برگزاري همایش كثرت گرايي فرهنگي و اسلام در آذربایجان (خبر)
 اداي احترام به آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و سلیم مؤذن‌زاده در باكو (خبر)
 انتشار پيام تسليت ريیس اداره مسلمانان قفقاز به مقام معظم رهبري (خبر)
 ايران و آذربایجان تمبر مشترك چاپ مي‌كنند (خبر)
 برگزاری فستیوال نان در باکو (خبر)
 نمایش فیلم «حوض نقاشی» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش «پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان» در تبریز (خبر)
  دومين همایش بین‌المللی ادبیات عاشورايی آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود (خبر)
 ظرفيت‌ همكاري‌هاي مشترك ايران و جمهوري آذربايجان بي‌نظير است (خبر)
 همايش «نقش زن در اسلام» در باكو برگزار شد (خبر)
 اجراي تئاتر موزيكال ايراني و آذربايجاني در تبريز و باكو (خبر)
 نمایشگاه آثار هنرمندان آذربایجان در تبریز و اردبیل برپا مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «موسیقی دوستی ایران و آذربایجان» در باکو (خبر)
 همایش «اسلام، دین صلح و دوستی» در باکو برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در آذربايجان ستودني است (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزشي با الفباي فارسي در باكو (خبر)
 ديدارهاي خداحافظي سفير ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در تبريز برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت یکصدودهمین سال تولد استاد شهریار در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در شهرهاي ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد هيأت علمي و رسانه‌‌اي ايران از اماكن فرهنگي باكو (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تبريز (خبر)
 برگزاري جشنواره امام رضا (ع) در سه شهر جمهوری آذربایجان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران 8 عنوان کتاب در آذربايجان ترجمه و چاپ كرده است (خبر)
 اختصاص نخستین شماره مجله «ادبیات جهان» باكو به ادبیات معاصر ایران (خبر)
 همايش اتحاد جهان اسلام علیه اشغالگری در جمهوري آذربايجان (خبر)
 شب شعر علوي در باكو برگزار شد (خبر)
 همايش «صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره)» در جمهوري آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کنفرانس «دنیای سعدی شیرازی» در آکادمی ملی علوم آذربایجان (خبر)
 آيين بزرگداشت فردوسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 اقبال آذربایجانی‌ها به «شیار 143» (خبر)
 برگزاري نشست «ایران‌شناسی» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه دولتي باکو تأسیس مي‌شود (خبر)
 «جشن الفباء» ویژه دانشجویان زبان فارسی در باكو برگزار شد (خبر)
 «هفته‌ فرهنگی گیلان» درجمهوری آذربایجان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره تكميلي زبان فارسي دانشجویان دانشگاه باکو (خبر)
 ريیس سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی موسیقی کلاسیک کشورهای اسلامی پايان يافت (خبر)
 روابط علمي دانشگاه پیام نور ايران و دانشگاه دولتی باکو توسعه مي‌يابد (خبر)
 سيزده بدر ايرانيان در باكو (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان از جايگاه روابط فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان مي‌گويد (خبر)
 رونمايی از کتاب «تبریز گهواره فرهنگ» در باكو (خبر)
 بزرگداشت مرحوم «فرج‌الله سلحشور» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 گسترش مناسبات بين موزه‌ها، جديدترين همكاري فرهنگي ايران و آذربايجان (خبر)
 كشورهاي منطقه هم از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران بهره‌مند خواهند شد (خبر)
 در سفر الهام علي‌اف به ايران روابط دو كشور توسعه مي‌يابد (خبر)
 آيين بزرگداشت سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب اسلامي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باكو (خبر)
 تمجيد اساتید جمهوری آذربایجان از ايران اسلامي (خبر)
 ايران و آذربايجان کنفرانس «گفت‌وگوی ادیان» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 آمادگي همكاري انستیتوي شرق‌شناسی با مراکز علمی ايران (خبر)
 همايش بزرگداشت سعدی شیرازی در باكو برگزار مي شود (خبر)
 نمایش آثار 60 نقاش آذربایجاني در تبریز و تهران/ ايران داراي ظرفیت‌های سازنده هنري است (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 ساخت فيلم شاه اسماعيل صفوي (خبر)
 برگزاري مراسم جشن ميلاد امام حسن عسكري(ع) در جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) درباكو (خبر)
 سرود «دوستی ایران و آذربایجان» در باکو اجرا شد (خبر)
 نشریه «بررسی مسائل زبان و ادبیات فارسی» در باكو رونمايي شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه زن از دیدگاه اسلام» در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 جمهوري آذربایجان به دنبال دوستی و برادری با ایران است (خبر)
 همكاري هاي علمي دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آذربایجان مقام نوازده‌اش را گرامي داشت (خبر)
 تبادل گروه‌های نمایشی ايران و آذربايجان (خبر)
 اشعار «عطار نیشابوری» به زبان آذري ترجمه مي‌شود (خبر)
خبرهاي مهم
بانوي مسلمان تايلندي جايزه جهاني گوهرشاد را دريافت كرد
نمایشگاه مشترک فرهنگی ايران و آلمان در قرقيزستان برگزار مي‌شود
ایران ميهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تورین در سال 2020
كرسي زبان فارسي در دانشگاه كشمير را بازگشايي كنيد
دیدار رایزن فرهنگی ایران با مسئولین وزارت آموزش ملی ترکیه
فعاليت‌هاي جمهوري اسلامي ايران در گفت‌وگوي اديان تبيين شد
هم‌اندیشی «ضرورت‌ها و ظرفیت‌های گفت‌وگوی اسلام و شینتوئیزم» در ژاپن برگزار شد
انتشار ترجمه کتاب «شمس تبریزی» به زبان ترکی استانبول
تأكيد فعال فرهنگي پاكستان بر ضرورت گسترش روابط فرهنگي و هنري با ايران
روزنامه‌نگاران پاكستاني به تهران سفر مي‌كنند
تقدير رهبر ديني طريقت قادريه نيجريه از فعاليت‌هاي وحدت‌آفرين جمهوري اسلامي ايران
انتشار کتاب «فلسفه سیاسی آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» به زبان ترکی استانبولی
منتخب غزلیات حافظ به زبان سندی ترجمه و منتشر شد
مستند «شرقي» در توكيو رونمايي مي‌شود
انتشار ترجمه كتاب «امام مهدي (عج) موجود موعود» به زبان اردو
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.