English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٤ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

توسعه همکاری‌های فرهنگی ایران و مالزی

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مالزی در حاشیه جشنواره مشترک فرهنگ و هنر اسلامی دو کشور در بخش خطاطی و کتابت سوره یاسین، خواستار توسعه همکاری‌هاي فرهنگی و هنری ایران و مالزی شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی كشورمان در مالزی در این جشنواره که با همکاری موزه هنرهای اسلامی مالزی در کوالالامپور برگزار می‌شود، در گفت‌وگو با نمايندگي خبرگزاري ایرنا با اشاره به راه‌اندازی بزرگ‌ترین چاپخانه قرآن کریم در پوتراجایا مالزی، گفت: مالزي بزرگ‌ترین مرکز نشر و توزیع قرآن در جنوب شرق آسیا و ایران نیز بزرگ‌ترین ناشر منطقه غرب آسیاست و بر اين اساس می‌توان زمینه همکاری‌ها را توسعه داد.

وی افزود: پژوهشگران دو کشور نیز با تبادل یافته‌های خود می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند.

سابقي در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره مشترک 9 روزه فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی که تا دوم تیر ادامه دارد، گفت: نیاز است برخی تبلیغات مغرضانه علیه شیعیان در اذهان مسلمانان سایر کشورها اصلاح شود.

وی تأكيد کرد: هدف از برگزاری جشنواره فرهنگ و هنر مشترک کمک به توسعه همکاری‌های قرآنی بین هنرمندان است.

سابقی هدف از برگزاری این جشنواره را در ماه رمضان و ماه ضیافت قرآن، بهره‌مند شدن از معنویت این ماه و قرآن دانست.

وی در ادامه تصریح کرد: مهم‌تر اینکه هنرمندان قرآنی ایرانی و مالزیایی در این جشنواره با کار یکدیگر آشنا شوند و دستاوردهای خود را به اشتراک بگذارند.

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه با اشاره به تبلیغات منفی علیه شیعیان در برخی نقاط جهان، گفت: یکی از مسائل مهم این است که آنها ادعا می‌کنند قرآن شیعه با قرآن اهل سنت متفاوت است و عملاً می‌خواهیم در این برنامه‌ها نشان دهیم قرآن مسلمانان جهان یکی است و مردم جهان نباید به این تبلیغات توجه کنند.

وي همچنين گفت: در این جشنواره مشترک رایزنی فرهنگی ایران و موزه هنرهای اسلامی مالزی در ماه ضیافت قرآن، تعدادی از هنرمندان خوشنویس و تذهیب کار ایرانی و مالزیایی به مدت 9 روز در چهار بخش به فعالیت می‌پردازند.

بررسی تاریخی مسايل خوشنویسی اسلامی و قرآنی در ایران و مالزی که اساتید ایرانی و مالزی دیدگاه‌های خود را بیان کردند، کتابت قرآن کریم که سوره «یاسین» به دلیل علاقه مردم مالزی به این سوره توسط هنرمندان خوشنویس و تذهیب‌کار ایرانی و مالزی در حال انجام است، کارگاه آموزشی شامل آموزش خط نستعلیق ایران به علاقمندان مالزیایی، آموزش نگارگری و تذهیب ایرانی و آموزش خط و نقاشی ایرانی به مالزیایی ها، برگزاری نمایشگاه قرآن آثار هنرمندان و خوشنویس‌های ایرانی از جمله بخش‌های اصلی این جشنواره است.

نفی تفاوت قرآن شیعه و سنی؛ هدف جشنواره ایران در مالزی

علی‌محمد سابقی، رایزن فرهنگی ایران در مالزی همچنين در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) اظهار کرد: به مناسبت  ماه رمضان، جشنواره مشترک قرآنی با مالزیایی‌ها را با عنوان «فرهنگ و هنر: خوشنویسی اسلامی هنرمندان ایران و مالزی» از چهارشنبه، ۲۴ خردادماه، برگزار کرده‌ایم که تا ۱۰ روز ادامه دارد و در آن اساتید و هنرمندان ایرانی و مالزیایی در زمینه‌های مختلف آثار هنری خلق و با یکدیگر همکاری می‌کنند.

وی افزود: این جشنواره در چهار بخش برگزار شده است که از آن جمله سمینار یک روزه «بررسی تاریخ خوشنویسی در جهان اسلام؛ گذشته، حال و آینده» بوده که دو استاد ایرانی و دو تن از اساتید مالزیایی با موضوع سمینار در آن مقاله ارايه دادند و به بررسی روند خوشنویسی در دو کشور پرداختند.

سابقی تصریح کرد: بخش دوم مربوط به کتابت قرآن است که به عنوان نمونه سوره یاسین انتخاب شده است و هنرمندان ایرانی و مالزیایی به طور مشترک در این زمینه همکاری دارند و علاوه بر خوشنویسی از هنر تذهیب هم در کنار کتابت سوره «یاسین» استفاده می‌شود و قرار است است هنرمندان ایرانی اعم از خوشنویس و تذهیب‌کار یک بار سوره یاسین را با خوشنویسی و تذهیب ایرانی بنویسند و مالزیایی‌ها هم این سوره را یک بار با هنر خوشنویسی و تذهیب مخصوص کشور خود کتابت کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان گفت: سومین سوره «یاسین» با خط مشترک و تذهیب مشترک هنرمندان ایرانی و مالزیایی کتابت می‌شود که ناصر طاووسی و محمدعلی قربانی، دو خطاط و خوشنویس ایرانی و محمد طریقتی و ندا ذوقی، بخش تذهیب ایرانی آن را انجام می‌دهند و سه خوشنویس مالزیایی بخش خطاطی و یک تذهیب‌کار مالزیایی نیز بخش تذهیب آن را انجام می‌دهد.

علی‌محمد سابقی افزود: بخش سوم جشنواره به برگزاری کارگاه آموزشی خط و نگارگری و تذهیب ایرانی اختصاص یافته است که با استقبال خیلی زیاد علاقمندان به هنر ایرانی مواجه شده است و در این بخش قربانی، طریقتی و حجت رنجبر از هنرمندان ایرانی به آموزش خط نستعلیق، نقاشی خط و تذهیب ایرانی به هنرآموزان مالزیایی اقدام می‌کنند.

سابقی بیان کرد: بخش چهارم شامل نمایشگاه آثار خوشنویسان ایرانی است که از دوشنبه، ۲۹ خردادماه افتتاح شده و تا چهار روز ادامه دارد. در این بخش یکصد قطعه از آثار خوشنویسان ایرانی که از ایران به مالزی آمده‌اند و همچنین ایرانیان مقیم در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و همچنین سوره «یاسین» کتابت‌شده به سه شکل توسط هنرمندان ایرانی و مالزیایی حاضر در جشنواره رونمایی خواهد شد و این جشنواره تا شنبه، سوم تیرماه ادامه دارد.

وی یادآور شد: تبادل تجربیات خیلی خوبی در زمینه موضوعات مرتبط با جشنواره صورت گرفته است و علاقمندان مالزیایی از تمام مراحل و بخش‌های جشنواره استقبال خوبی داشتند و ما تلاشمان این بوده است که دستاوردهای قرآنی دو کشور را به یکدیگر معرفی کنیم و هنرمندان ایرانی و مالزیایی با هم به تبادل تجربیات بپردازند و به صورت غیر مستقیم شیعه‌هراسی و این ادعا را که قرآن شیعیان با اهل سنت متفاوت است، عملا پاسخ دهیم و اعلام کنیم که قرآن شیعه و سنی یکی است و هیچ فرقی بین کلام وحی مسلمانان تشیع و اهل سنت وجود ندارد.

رایزن فرهنگی کشورمان بیان کرد: برای نخستین‌بار است که چنین جشنواره‌ای با این ابعاد در مالزی برگزار شده است، البته ما از گذشته مراودات قرآنی با مالزیایی‌ها در زمینه اعزام قاریان به مسابقات این کشور داشته‌ایم و نمونه اخیر آن حضور حامد علیزاده در پنجاهمین دوره مسابقات مالزی رتبه نخست را کسب کرد، در زمینه هنرهای قرآنی کمتر همکاری بین دو کشور انجام شده و به صورت نمایش و معرفی مجموعه‌ای از هنرهای قرآنی برای نخستین‌بار است که چنین فعالیتی برگزار می‌شود.

وی استقبال مالزیایی‌ها از جشنواره را خوب ارزیابی کرد و گفت: در تمامی بخش‌ها مالزیایی‌ها به ویژه دانشجویان و اساتید هنر به خوبی از بخش‌های جشنواره استقبال کرده‌اند و خیلی علاقمند بوده‌اند و به دقت نحوه کتابت قرآن و نقاشی خط ایرانی را دنبال می‌کردند و این جشنواره خیلی برای آن‌ها جالب بود و در برخی رسانه‌های مالزی اعم از مکتوب و مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز اخبار جشنواره منعکس شده است.

علی‌محمد سابقی در ادامه با اشاره به همکاری خوب موزه هنرهای اسلامی مالزی در برگزاری جشنواره گفت: جشنواره با همکاری موزه هنرهای اسلامی در مالزی برگزار شده است و مسئولان این موزه همکاری خوبی با رایزنی داشته‌اند و این مکان و نیروهایشان را در اختیار ما گذاشتند و ما با همکاری موزه توانسته‌ایم این جشنواره را برگزار کنیم.

سابقی افزود: با توجه به این‌که هر دو کشور مسلمان هستند و در زمینه‌های قرآنی فعالیت‌های سابقه‌داری دارند و علاقمند به فعالیت‌های قرآنی هستند، این گونه برنامه‌های مشترک می‌تواند زمینه‌ها را برای تقویت همکاری‌های بیشتر در آینده فراهم کند.

وی در پایان درباره شاخص‌ترین اثر قرآنی به نمایش‌گذاشته شده در جشنواره تصریح کرد: شاخص‌ترین اثر، خوشنویسی قرآنی ناصر طاووسی است که تاکنون دو بار قرآن را کامل کتابت کرده و در این جشنواره با استفاده از خط «رقاع» (از خطوط شش‌گانه خوشنویسی) اثر خیلی زیبایی را خلق کرده است، در کنار وی محمدعلی قربانی نیز با خط نستعلیق اثر زیبای سوره یاسین را کتابت کرده و برای نخستین‌بار است که در مالزی قرآنی با خط نستعلیق مشاهده می‌شود و این خود اثری جاوید و ماندگار خواهد بود.

انتهاي پيام/


١٧:٤٢ - 1396/03/30    /    شماره : ٦٨٠٧٤٣    /    تعداد نمایش : ٥٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری کارگاه تصویرگری کتاب کودک توسط ایرانی‌ها در مالزی (خبر)
 آغاز نخستین جشنواره مشترک کودکان ایران و مالزی (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «كيميا» در مالزي (خبر)
 «لحظه بی‌پایان» رونمايي مي‌شود (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در مالزي (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از دانشگاه تکنولوژی مالزی (خبر)
 اولین فستیوال مشترک کودکان ایران و مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 کارگاه «تکنیک‌های ترجمه فارسی به مالزیایی» در مالزی برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت سرنشینان نفتکش سانچی در مالزي (خبر)
 شركت اندیشمندان مالزی و سنگاپور در گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه ملی مالزی تأسیس شود (خبر)
 نمايش فرهنگ و هنر ایران در دانشگاه علوم مالزی (خبر)
 معرفی فرهنگ ایران در مالزی (خبر)
 معرفي هنر ايراني در نمایشگاه پوتراجایا مالزی (خبر)
 برگزاری نشست مشترك دست‌اندرکاران صنعت سینمای ایران و مالزی (خبر)
 درخشش فیلم‌های ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم 2017 مالزی (خبر)
 حضور رسانه‌های مالزی در ایران برای گسترش تعاملات فرهنگی ضروری است (خبر)
 نگاهی به بنیاد کتابت و نشر قرآن مالزی (خبر)
 برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور (خبر)
 نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور برگزار مي‌شود (خبر)
 یازدهمین دوره آرت اکسپو مالزی گشايش يافت (خبر)
 هنر ایرانی بیش از گذشته در جنوب شرق آسیا عرضه شود (خبر)
 دیدار معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با معاون وزیر فرهنگ مالزی (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان معاصر ایرانی در مالزی (خبر)
 درگذشت مترجم مثنوی معنوی به زبان مالایی (خبر)
 ایرانیان و شیعیان جنوب شرق آسیا به استقبال ماه محرم می‌روند (خبر)
 موسیقی سنتی ايراني در مالزی طنين‌انداز مي‌شود (خبر)
 اجراي موسیقی فولکلوریک خراسان در مالزی (خبر)
 انقلاب اسلامي عامل مهم گرايش مالزي به حجاب است/ وجود بیش از ۲۰۰ واژه فارسی در زبان مالایی (خبر)
 رونمایی از نخستین ترجمه مالایی گلستان سعدي (خبر)
 اثر شاعر مالایی به فارسی منتشر می‌شود (خبر)
 نشست روز ادبیات فارسی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 روز جهانی قدس از نمادهای انقلاب اسلامی است (خبر)
 افتتاح نمایشگاه قرآنی ایران و مالزی در کوالالامپور (خبر)
 آغاز کتابت و تذهیب سوره یاسین در مالزي (خبر)
 کارگاه آموزشی خوشنویسی در مالزی برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرآنی در مالزي گشایش یافت (خبر)
 جشنواره مشترک قرآنی ایران و مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 حامد علیزاده نفر اول مسابقات قرآن كريم مالزی (خبر)
  آغاز پنجاه‌ونهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مالزی (خبر)
  برگزاري دومین نشست ادبی و فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 حضور قاري كشورمان در مسابقات قرآن كريم مالزي (خبر)
 اجرای گروه موسیقی سنتي «باران» در مالزی (خبر)
 كشورهاي غير اسلامي در صنعت حلال از ما جلوتر هستند (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسي در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي آزادی از نگاه روشنفکران مسلمان در مالزی (خبر)
 مراسم جشن میلاد حضرت مهدی موعود (عج) در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب مالزی (خبر)
 آيين بزرگداشت روز سعدی در مالزي (خبر)
 بزرگداشت سعدي در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي چهاردهمین نمایشگاه صنعت غذایی حلال مالزی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي با برنده جایزه جهاني کتاب سال ایران (خبر)
 برگزاری کنفرانس میراث مشترک فرهنگی ایران و جهان مالایی در مالزي (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآنی ويژه دهه فجر در مالزی (خبر)
 پخش مستند «از ايران ميهمان‌نواز نترسيد» در مالزي (خبر)
 اجراي گروه موسيقي «هم آوا» در مالزي (خبر)
 مسابقه مفاهیم قرآن كريم در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار میراث تمدنی مشترک ایران و جهان مالایی در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز كنفرانس مذهب و سیاست در حال تغییر امنیتي جهاني در مالزي (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح روزهای فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 روزهای فرهنگی ایران در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 بيش از 40 درصد آثار موزه هنرهای اسلامی مالزی متعلق به هنرمندان ایرانی است (خبر)
 آغاز چهارمین جشنواره فرهنگ و هنر اسلامی در مالزی (خبر)
 برپايي جشنواره فرهنگي دانشجویان دانشگاه مالايا مالزي (خبر)
 نمايش صنایع دستی ايران در مالزي (خبر)
 دغدغه دانشجویان مبارک است (خبر)
 برگزاري شب شعر آیینی عاشورا در مالزي (خبر)
 برداشتن گام‌هاي عملي براي ترويح فرهنگ ايراني در مالزي (خبر)
 هنر ساده‌ترین مسیر انتقال مفاهیم در عرصه بین‌الملل است (خبر)
 سفر کارشناسان فرهنگی و هنری مالزی به ایران (خبر)
 دهمين نمایشگاه بین‌المللی هنر مالزی برگزار شد (خبر)
 نمایش هنرهای اسلامی ایران در مالزی (خبر)
 شب شعر آیینی عاشورا در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاری سمینار سلفی‌گری در مالزي (خبر)
 توسعه فعالیت‌های فرهنگی ایران و مالزی در حوزه نشر (خبر)
 آغاز مراسم عزاداری محرم در مالزی (خبر)
  بزرگترین مرکز چاپ و نشر قرآن كريم راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 جشن آغاز سال تحصیلی در مدارس ایرانی مالزی برگزار شد (خبر)
 جشن عيد غدير با موسیقی بوشهری در مالزی (خبر)
  هنر ایرانی زینت‌بخش موزه هنرهای اسلامی مالزی (خبر)
 نواي موسیقی بوشهري در مالزي طنين‌انداز مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي كتابخانه‌اي ايران و مالزي (خبر)
 رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي معرفي شد (خبر)
 ديدار اساتید دانشگاه باقرالعلوم (ع) قم با رايزني فرهنگي كشورمان در مالزي (خبر)
 بزرگداشت روز خبرنگار در مالزی (خبر)
 ابراز علاقمندي مرکز آرشیو ملی مالزی براي انعقاد تفاهم‌نامه با ایران (خبر)
 برگزاري مراسم «شكوفه‌هاي قرآني» در مالزي (خبر)
 طرح‌هاي قرآني در مالزی اجرا مي‌شود (خبر)
 كنفرانس بین‌المللی مطالعات تمدن اسلامی در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 قاریان مالزیایی شرکت‌کننده در مسابقات قرآن تهران معرفي شدند (خبر)
 جشن میلاد حضرت علی(ع) در مالزی برگزار مي‌شود (خبر)
 استقبال مالزیایی‌ها از فعاليت مؤسسه فرهنگی قرآنی الهدی (خبر)
 مالزي، نواي موسيقي ايران را شنيد (خبر)
 سمینار علمی «رسانه، دولت و افراط‌گرایی» در مالزی برگزار شد (خبر)
 نقد و بررسی فیلم ايراني «یک سطر واقعیت» در مالزي (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي علمی و پژوهشی ايران و مالزي (خبر)
 مصباحی‌مقدم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ایران را در مالزي تبیین كرد (خبر)
 برگزاري نشست «بررسی افراط‌گرایی در جهان اسلام» در مالزي (خبر)
 ديدار رؤساي دانشگاه‌هاي مالزي با رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 مسابقه ساخت فيلم كوتاه در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي مرکز گفت‌وگوی تمدن‌هاي مالزی و رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 نمايش فيلم ايراني «یك حبه قند» در مالزي (خبر)
 جشن سالگرد پیروزي انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد (خبر)
 درخشش دانشجوياني ايراني در روز بین‌المللی دانشگاه مالایا مالزي (خبر)
 کانون فیلم و نمایش ایرانی در مالزی راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بررسی رابطه بین علم و دین از دیدگاه اسلام در مالزي (خبر)
 مردم فرهیخته ایران همیشه صلح جو بوده‌اند (خبر)
 شركت اساتید دانشگاه‌های مالزی و سنگاپور در نشست‌هاي علمي ایران (خبر)
 مسابقات قرائت قرآن دانشجویان ایرانی مقیم مالزی برگزار شد (خبر)
 معرفي فرهنگ ایران در جشنواره فرهنگی دانشجویان دانشگاه مالایا (خبر)
 «اسارت شیشه‌ای» در مالزی به روی صحنه رفت (خبر)
 برگزاري سومین جشنواره فرهنگ پوتراجاياي مالزي (خبر)
 سومين جشنواره بين‌المللي فرهنگ و هنر پوتراجاياي مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در مالزي برگزار شد (خبر)
 آيين گراميداشت «ياد روز حافظ» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 محفل انس با قرآن كريم در مالزي برگزار شد (خبر)
 مراسم گرامي‌داشت جانباختگان فاجعه منا در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت خادم‌الحسين مالزيايي در اجلاس تجلیل از پیرغلامان حسینی (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران با انستیتو مطالعات بین‌الملل مالزی همكاري مي‌كند (خبر)
 مراسم بزرگداشت جانباختگان فاجعه منا در مالزی برگزار شد (خبر)
 نمایشگاهي از هنرهای تجسمی ایران در مالزی برپا مي‌شود (خبر)
 ايران و مالزي نقش روشنفکران در حوزه تمدن اسلامی را بررسي مي‌كنند (خبر)
 نمايش هنر ایراني در نمایشگاه صنایع دستی مالزی (خبر)
 معرفی ایران به عنوان «مقصد گردشگری» در مالزی (خبر)
 «صدای آهسته برف» در جشنواره بین‌المللی «جورج تاون» مالزی (خبر)
 مدیر موزه هنرهای اسلامی مالزي خواستار برپايي نمايشگاه در ايران شد (خبر)
 تجليل از فعالان رسانه‌اي و خبرنگاران ایراني در مالزی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در مالزي با ملي‌پوشان جوان تنيس ‌روي ميز ايران (خبر)
 ساخت دومین مرکز بزرگ چاپ و نشر قرآن جهان در مالزی آغاز شد (خبر)
 همكاري ايران و مالزي اين بار در برنامه‌هاي تلويزيوني قرآني (خبر)
 محسن حاجی‌حسنی درمسابقات بين المللي قرآن مالزي مقام نخست را كسب كرد (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن مالزی آغاز شد (خبر)
 آثار هنرمندان ایرانی در مالزی به نمایش درآمد (خبر)
 نخستين نمايشگاه آثار هنرمندان ايراني مقيم شرق آسيا در مالزي آغاز به كار كرد (خبر)
 کنفرانس «نگاهی به شرق‌شناسی فراتر از سیاست شرق و غرب» در مالزی برگزار شد (خبر)
 راهيابي گروه ايراني«سوراخ تو دیوار» به جشنواره «جورج تاون» مالزي (خبر)
 مراسم «انسی با قرآن» در مالزي برگزار شد (خبر)
 محفل انس با قرآن در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 مسابقات فوتسال «جام خلیج همیشه فارس» در مالزی برگزار شد (خبر)
 پنجاه‌وششمین دوره مسابقات ملی قرائت قرآن مالزی گشايش يافت (خبر)
 «حمد» و «قل هوالله» بخوانيد براي «كوثر» (خبر)
 ديدار معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اهالي فرهنگ و دين مالزي (خبر)
 دومین کنفرانس بین‌المللی «قرآن و سنت» در مالزي برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه آثار جمعی از هنرمندان هنرهای تجسمی ایران در مالزی گشايش يافت (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دانشجويان ايراني دانشگاه پيننگ مالزي (خبر)
 برگزاري دوره آموزش قرآن كريم در مالزي (خبر)
 معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از مؤسسه نشر قرآن مالزی بازديد كرد (خبر)
 واكاوي ارتقای جایگاه فرهنگی ایران در مالزی (خبر)
 استفاده از تجربیات ایران براي تألیف دائرةالمعارف مالایی (خبر)
 جشن فجر انقلاب اسلامی در مالزی برگزار شد (خبر)
 اساتيد آکادمی فرهنگ، هنر و میراث ملی مالزی فارسي مي‌آموزند (خبر)
 سمينار «پلی از سنت‌ها در جهان ایرانی و مالایی‌» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «ایران و جهان مالایی» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 رایزن فرهنگی ایران در دانشگاه UPMمالزی حضور يافت (خبر)
 اثر هنرمند ايراني به مهاتير محمد اهدا شد (خبر)
 دومین فستیوال بین المللی فرهنگ وهنر اسلامی پورتراجا مالزی (خبر)
 نوشته‌ي رايزن فرهنگي ايران در مالزي، كتاب سال خراسان رضوي شد (خبر)
 جشن عيد غدير در كشورهاي تركيه، مالزي ، هند و فيليپين برگزار می‌شود (خبر)
 آثار هنرمندان ایران در نمایشگاه اکسپو هنر مالزی درخشيد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌هاي مالزي گسترش يافت (خبر)
 نخستین نمایشگاه «گردشگری برتر مالزی» برگزار شد (خبر)
 نمایش آثار هنرمندان ایران در نمایشگاه آرت فیر گردشگری مالزی برگزار مي شود (خبر)
 تجمع مردم مالزي در حمایت از کودکان غزه (خبر)
 آثارهنري " فتح الله مرزبان" در آرت اکسپو مالزی ارايه مي شود (خبر)
 ايران و مالزي روابط سينمايي خود را گسترش مي‌دهند (خبر)
 كنفرانس بين‌المللي «مسجد، زكات و وقف» در مالزي برگزار مي‌شود (خبر)
 ویژه برنامه‌ي مستند «حجاب در مالزی» کلید خورد (خبر)
 برگزاری نشست پایانی کارگاه آموزش مقدماتی زبان فارسی در مالزي (خبر)
 مراسم اختتامیه پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی مالزی برگزار شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی ایران در مالزي از قاري ايراني تقدير كرد (خبر)
 آوای قرائت قاری ایرانی در مالزي طنين‌انداز شد (خبر)
 پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزي افتتاح شد (خبر)
 پنجاه و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن مالزی برگزار مي شود (خبر)
 جلسه سخنرانی نخبگان ایرانی در مالزي برگزار شد (خبر)
 نشست هم اندیشی جوانان و دانشجویان ایرانی مقیم مالزی برگزارمي شود (خبر)
 مراسم سالگرد ارتحال امام خميني (ره) در مالزي برگزار مي شود (خبر)
 فیلم سینمایی "چ" در مالزی به نمايش گذاشته شد (خبر)
 فيلم "چ" در دانشگاه يوم ام مالزي به نمايش در مي آيد (خبر)
 اجلاس بين المللي آزادي مسجدالاقصي در مالزي گشايش يافت (خبر)
 تجلیل از بزرگان شعر و ادب فارسی در مالزی (خبر)
 تبيين جايگاه فلسفه اسلامي ايران در دانشگاه ملایو مالزي (خبر)
 برگزاري مسابقات ادبی و هنری ويژه میلاد حضرت فاطمه (س) در مالزي (خبر)
 سمینار "گفتمان روشنفکری با هدف وحدت امت" در مالزی برگزار شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از اردوگاه مسلمانان ميانمار در مالزي (خبر)
 موسیقی ایرانی در مالزی طنين انداز شد (خبر)
 سمینار جهان عاری از خشونت و افراط‌گرایی در مالزی برگزارشد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس مرکز قرآنی" یایاسان رستو" مالزی (خبر)
 سمينار"جهان در مقابل خشونت و افراط گرائی"در مالزي برگزارمي شود (خبر)
 انتشار مجموعه سخنرانی ها و مقالات کنفرانس "مولانا گذشته و حال"در مالزي (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با رییس مرکز گفتگو تمدنهاي دانشگاه مالزی (خبر)
 تقدیر از استاد ایرانی برای اسلامی سازی علوم در مالزي (خبر)
 تلاش رسانه های غربی برای سرپوش گذاشتن بر تمدن غنی ایران بی فایده است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رییس دانشگاه بین المللی هنردرمالزي (خبر)
 آثار برتر ایران در موزه هنرهای اسلامی مالزی رونمایی شد (خبر)
 جایزه طلا و نقره به "تاج محل" و "سیب و سلما" از ایران رسید (خبر)
 پنجمین نشست نخبگان ایرانی در مالزی برگزار شد (خبر)
 برگزاري دوره خوشنويسي در مؤسسه قرآني مالزي (خبر)
 افتتاح پروژه انتقال هنر در هفت کشور در مالزی (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.