English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٢٦ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه:

ایران را به درستی به آفریقا معرفی نکردیم/رایزنان فرهنگی، بازوی دیپلماسی عمومی کشور هستنند

سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه با اشاره به فعالیت گروه‌های تروریستی و تکفیری در نقاط مختلف جهان از جمله گروه «بوکوحرام» در نیجریه گفت: متاسفانه ویروس ترور، وحشت و کشتار تحت عناوین مذهبی و اسلامی در عرصه جهانی فراگیر شده است.

سعید امیدی با حضور در خبرگزاری دانشجویان ایران تصریح کرد: ظرفیت‌های فرهنگی کشورمان را به صورت مناسب و مطلوب به دولت‌ها و ملت‌های آفریقایی معرفی و منتقل نکرده‌ایم.

این کارشناس مسائل فرهنگی آفریقا با بیان این‌که وظیفه معرفی فرهنگ اسلامی ـ ایرانی و پتانسیل‌های موجود در کشور به دیگر ملت‌ها بر اساس قوانین بر عهده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است و چند سال پیش این سازمان از تجمیع چندین موسسه و نهاد به وجود آمد، در پاسخ به سوالی در مورد وجود برخی از ضعف‌ها در معرفی فرهنگ و پتانسیل موجود در کشورمان به دیگر کشورها از جمله آفریقا اظهار کرد: همان‌طور که شما در سوال مطرح کردید، من نیز معتقدم که ما نتوانستیم آن‌طور که مطلوب است چهره ایران را به آفریقا معرفی کنیم. در واقع در این سال‌ها، وظیفه خود را در معرفی انقلاب اسلامی،‌ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی و هم‌چنین زبان فارسی به نحو شایسته ایفا نکرده‌ایم که البته این موضوع دلایل مختلفی نیز دارد.

معتقدم که ما نتوانستیم آن‌طور که مطلوب است چهره ایران را به آفریقا معرفی کنیم. در واقع در این سال‌ها، وظیفه خود را در معرفی انقلاب اسلامی،‌ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی و هم‌چنین زبان فارسی به نحو شایسته ایفا نکرده‌ایم که البته این موضوع دلایل مختلفی نیز دارد.امیدی نداشتن برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب را از جمله این علل اعلام کرد و گفت: عامل مهم‌تر در این زمینه پروژه اسلام‌هراسی،‌ شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی است که دشمنان به وسیله رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباطاتی علیه ایران به اجرا گذاشته‌اند.

وی گفت: اگر به صورت میدانی بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که رسانه‌های خارجی به چه میزان در کشورهای مختلف از جمله آفریقا فعال هستند و به لحاظ کیفیت و کمیت در راستای پیشبرد اهداف خود برنامه‌های متنوعی را پخش می‌کنند. این در حالی است که ما به لحاظ رسانه‌ای به خوبی آنها در آفریقا عمل نکرده‌ایم و در این زمینه عقب هستیم.

سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه، با اشاره به برنامه‌ریزی‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در راستای معرفی چهره واقعی ایران، گفت: هدف‌گذاری برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیگر کشورها در راستای معرفی چهره واقعی جمهوری اسلامی به دنیا است. ما (رایزنان فرهنگی) به عنوان بازوی دیپلماسی عمومی در کنار سفارت‌خانه‌هایمان در دیگر کشورها حرکت می‌کنیم و در هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌های فرهنگی که اجرا می‌کنیم یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های‌مان معرفی چهره واقعی ایران و اسلام اصیل به مخاطبان‌مان در حوزه‌های مختلف در دیگر کشورهاست.

امیدی با اشاره به برگزاری "هفته‌های فرهنگی و فیلم" از سوی رایزنان فرهنگی ایران در کشورهای مختلف ادامه داد: در چنین هفته‌هایی ما فیلم‌هایی را برای نمایش دادن به مخاطبان‌مان در کشورهای هدف انتخاب می‌کنیم که متناسب با شرایط موجود در کشور باشد. در نمایشگاه‌های کتاب، مطبوعات و فعالیت‌های قرآنی که در آن کشورها برگزار می‌شود، شرکت می‌کنیم و تلاش داریم که از این رویدادها به عنوان ابزاری برای معرفی ارزش‌های ایران اسلامی استفاده کنیم.

وی با بیان این‌که رایزنان فرهنگی در کشورهای مختلف از جمله نیجریه تلاش می‌کنند که از رسانه‌های موجود در آن کشورها برای معرفی فرهنگ ایران استفاده کنند، خاطرنشان کرد: البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که شرایط کار کردن در هر کشوری متفاوت است. دولت‌های برخی از کشورها به قدرت‌های بزرگ وابستگی شدیدی دارند و ما در چنین کشورهایی به دلیل حجم تبلیغاتی که انجام می‌شود و فشارهایی که اعمال می‌شود، قدرت مانور کمتری داریم، ولی در برخی از مکان‌ها امکانات برای فعالیت راحت‌تر است و ما به صورت آسان‌تری می‌توانیم پیام‌های فرهنگی ایران را منتقل کنیم.

امیدی با بیان این‌که متاسفانه در آفریقا از جمله نیجریه شرایط لجستیکی به نحوی نیست که بتوانیم از امکانات به نحو مناسب استفاده کنیم، گفت: در کنار کمبود این امکانات باز هم تلاش ما این است که بتوانیم تا آنجا که امکان دارد پیام مورد نظر را منتقل کنیم.

سرپرست رایزنی فرهنگی ایران در نیجریه در پاسخ به سوالی در ارتباط با گسترش فعالیت گروه‌های تکفیری و تروریستی در آفریقا از جمله بوکوحرام در نیجریه، گفت: متاسفانه تروریسم به شکل یک ویروس فراگیر به جان جهان اسلام یا به عبارتی دیگر به جان جامعه جهانی افتاده است.

وی با بیان این‌که اساس این موضوع به طور قطع ریشه در مراکز و اتاق‌های فکری دارد که این گروه‌ها را ایجاد کرده‌اند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر گروهی مانند داعش در منطقه خاورمیانه و گروه‌هایی هم‌چون بوکوحرام و الشباب در کشورهایی چون نیجریه و سومالی فعالیت می‌کنند. این فعالیت‌ها تحت عنوان دغدغه‌های دینی و اسلامی انجام می‌شود، در حالی که هیچ سنخیتی با اسلام واقعی ندارد.

سرپرست رایزن فرهنگی ایران در نیجریه با اعتقاد بر این‌که در ارتباط با بوکوحرام سوالات متعددی مطرح است و با یک موضوع پیچیده فرهنگی و سیاسی در ارتباط با این گروه رو به رو هستیم، ادامه داد: از جمله سوالات مطرح این است که این گروه چگونه به وجود آمد؟ آبشخور فکری‌شان کجاست و امکانات لجستیک آنها از کجا تامین می‌شود؟

وی با اشاره به گستره فعالیت بوکوحرام در جغرافیای سرزمینی نیجریه، افزود: نیروهای این گروه تروریستی فراتر از مرزهای نیجریه در کشورهایی هم‌چون چاد و کامرون نیز پراکنده هستند و اقدام به عملیات‌های انتحاری و خشن تروریستی می‌کنند.

امیدی با بیان این‌که به طور قطع قدرت‌های پنهانی با اهداف مختلفی از جمله گسترش اسلام‌هراسی پشت این گروه‌های تروریستی هستند، ادامه داد: این قدرت‌ها از این گروه‌ها، حمایت  مادی و معنوی می‌کنند تا به اهداف خود دست پیدا کنند و افکار عمومی دنیا را نسبت به مسلمانان حساس کرده و آنها را افرادی خشن و تروریسم معرفی کنند.

این کارشناس مسائل فرهنگی آفریقا، در مورد گسترش نفوذ انقلاب اسلامی در آفریقا از جمله نیجریه و تشکیل جنبش‌هایی از جمله جنبش اسلامی نیجریه، تحت تاثیر اندیشه‌های انقلاب اسلامی گفت: وقتی انقلاب اسلامی رخ داد، رسانه‌ها با این وسعت در عرصه جهانی حضور نداشتند و در مقیاس کوچک‌تری فعالیت می‌کردند، اما اهداف و شعارهای انقلاب اسلامی با توجه به منحصر به فرد بودنش و ویژگی‌هایی که داشت، توانست افکار عمومی دنیا را نسبت به خود جلب و جذب کند.

امیدی با بیان این‌که شعارهای انقلاب اسلامی از جمله تاکید بر موضوع استقلال و عدم وابستگی به غرب و شرق برای طبقه روشنفکر و نخبه در کشورهای مختلف جالب و جذاب بود، افزود: در همین چارچوب مردم خیلی کشورها وقتی این پیام‌ها را شنیدند از آن استقبال کردند که مردم نیجریه نیز شامل این موضوع می‎شوند.

وی با بیان این‌که نیجریه بزرگ‌ترین کشور آفریقایی از نظر جمعیتی است، گفت: بر اساس آمار 180 میلیون نفر در این کشور ساکن هستند که حدود 50 درصد آنها را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

سرپرست رایزن فرهنگی ایران در نیجریه در ارتباط با وضعیت شیعیان در نیجریه و رهبر آنها شیخ ابراهیم الزکزاکی توضیح داد: تعدادی از مسلمانان نیجریه شیعیان هستند که رهبر آنها آقای زکزاکی است. ایشان در زمانی که دانشجو بودند با انقلاب اسلامی و پیام آن آشنا شدند و چون متوجه شدند پیام انقلاب اسلامی در راستای دفاع از مظلومان و مبارزه با استعمار  است، تلاش کردند که این پیام را به گوش هموطنان خود برسانند.

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغاتی جنبش اسلامی نیجریه و ارائه خدمات امدادی و بهداشتی از سوی آنها به مردم این کشور در بخشی دیگر از صحبت‌های خود، اظهار کرد: نیجریه عضو سازمان همکاری های اسلامی نیست ولی مسلمانان زیادی در آن زندگی می‌کنند و هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان این کشور برای انجام فرایض دینی به عربستان سفر می‌کنند و ما در همین چارچوب با سازمان حج و زیارت نیجریه همکاری‌هایی داریم.

این کارشناس مسائل فرهنگی آفریقا، هم‌چنین با بیان این‌که در زمینه فعالیت‌های قرآنی با نیجریه همکاری‌های خوبی داریم، افزود: هر ساله تعدادی از قاری‌های نیجریه‌ای در مسابقات بین‌المللی تهران شرکت می‌کنند، چنان‌که در سال‌های 93، 94 و 95 حافظان و قاریان خوبی از نیجریه در این مسابقات حضور داشتند.

وی با تاکید بر این‌که به طور عموم رایزنان فرهنگی در کشورهای مختلف تلاش می‌کنند چتر گسترده‌ای را بر روی گروه های مختلف فکری  ایجاد کنند، افزود: البته این فعالیت‌ها در چارچوب قوانین و مقررات داخلی آن کشورها و بر اساس موافقت‌نامه‌های فرهنگی که بین دولت‌ها امضاء می‌شود، انجام می‌گیرد.


١١:٣٤ - 1396/03/30    /    شماره : ٦٨٠٦٨١    /    تعداد نمایش : ٧٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های دانشگاهی ایران و نیجریه (خبر)
 نوای موسیقی ایرانی در نیجریه طنین‌انداز مي‌شود (خبر)
 همایش منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام در نيجريه (خبر)
 افتتاح نمایشگاه و کارگاه آموزش نقاشی‌خط در نیجریه (خبر)
 همایش «منزلت و حقوق زن از دیدگاه اسلام و پیامبر (ص)» در نیجریه برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه نقاشی ـ خط هنرمند ايراني در نیجریه برپا مي‌شود (خبر)
 برپايي نمايشگاه و کارگاه آموزشی نقاشی خط و قالی در نیجریه (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در نيجريه (خبر)
 همایش «گفتمان انقلاب اسلامی» در نیجریه (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در نیجریه (خبر)
 آغاز برنامه‌های گراميداشت دهه فجر انقلاب اسلامی در نیجریه (خبر)
 برگزاري هفتمین کنفرانس سالانه سازمان تیجانیه در نیجریه (خبر)
 برگزاری همایش «پیامبر رحمت و وحدت دنياي اسلام» در نیجریه (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از كلاس‌هاي فارسي مدرسه «تایبات» لاگوس (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران بیداری واقعی اسلامی است (خبر)
 معرفي سينماي ايران در نيجريه (خبر)
 چاپ مقاله «اربعین حسینی» در روزنامه پیپلز دیلی نیجریه (خبر)
 توسعه روابط رسانه‌ای ايران و نيجريه (خبر)
 نمایشگاه و کارگاه خوشنویسی در نیجریه برگزار مي‌شود (خبر)
  همكاري رايزني‌هاي فرهنگي ايران و كره در نيجريه (خبر)
  ديدار ريیس مؤسسه خیریه الرضا (ع) نيجريه با سفير و رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 برگزاري سمينار «حج؛ محور وحدت جهان اسلام» در نیجریه (خبر)
 نمایش «بادیگارد» در نيجريه (خبر)
 نخستين جشنواره فیلم آسیايی 2017 در نيجريه برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایش فرهنگ و هنر ایرانی در نيجريه (خبر)
 اهداي تندیس جشنواره فيلم ابوجا به فيلم‌هاي ايراني (خبر)
 برگزاري سمینار «زن از دیدگاه اسلام» در نيجريه (خبر)
 نمايشگاه «تجاري ايران» در نیجریه برپا مي‌شود (خبر)
 چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب نیجریه برپا مي‌شود (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم نیجریه 25 آبان‌ماه برگزار مي‌شود (خبر)
 بررسي «الگوی تربیتی حضرت فاطمه(س) در خانواده» در نیجریه (خبر)
 نخستين مجله«ندای شهدا» در نیجریه منتشر شد (خبر)
 انتشارکتاب«سید بغداد»در نيجريه (خبر)
 آيين بزرگداشت هفته وحدت در نيجريه برگزار شد (خبر)
 تلاش ایران براي وحدت جوامع اسلامی تحسين‌برانگيز است (خبر)
 خداوند ايران را مأمور كرده است كه علم مسلمانان را به جهان نشان دهد (خبر)
 مسابقه تلاوت و حفظ قرآن کریم در نيجريه (خبر)
 اساتيد نيجريه‌اي در ايران چه چيزي را تحسين كردند؟ (خبر)
 نشست «نقش بوكوحرام در اوضاع فرهنگي سياسي نيجريه» برگزار شد (خبر)
 اعضاي هيأت علمي نيجريه‌اي به تهران آمدند (خبر)
 برگزاري نشست "از بیداری اسلامی چه میدانیم؟"در نيجريه (خبر)
 برگزاری جشن ماه رجب در نيجريه (خبر)
 برگزاری همایش بزرگداشت شهداء در نيجريه (خبر)
 برگزاري همایش" محمد(ص) چه کسی است ؟"در نيجريه (خبر)
 مرکز شرق شناسی افتتاح مي شود (خبر)
 وحدت جهان اسلام ازاهداف اصولی جمهوری اسلامی ایران است (خبر)
 تقریب بین مذاهب اسلامی نياز امروز نیجریه (خبر)
 برگزاری مسابقه حفظ قرآن کریم در نیجریه (خبر)
 برگزاری دوره آموزشی حج برای مبلغان نیجریه (خبر)
 برگزاري مراسم شهادت حضرت امام صادق (ع) در نیجریه (خبر)
 برگزاری نمایشگاه قرآن کریم در نیجریه (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآنی در نيجريه (خبر)
 برگزاری نمایشگاه كتاب ویژه اهل بیت(ع)درنيجريه (خبر)
 برپایی نمایشگاه به مناسبت ایام محرم در نيجريه (خبر)
 برگزاري سمینار " هجرت النبي(ص)" در نيجريه (خبر)
 افتتاح رسمی اتاق ایران درمجتمع آموزشی اسلامی تایبات نيجريه (خبر)
 کنفرانس بین المللی "اسلام و مدرنیته" در نيجريه برگزار شد (خبر)
 باور به حقانیت ادیان الهی زمینه سازهمزیستی مسالمت آمیزاست (خبر)
 برگزاری دوره آموزش مبانی و احکام مراسم حج ویژه مبلغین درنیجریه (خبر)
 تلاوت قرآن توسط قاري ايراني در نيجريه (خبر)
 برگزاری دوره آموزش تفسیر قرآن ویژه مبلغان قرآنی در نيجريه (خبر)
 برگزاری مسابقه قرآن کریم در نيجريه (خبر)
 برگزاری همایش تفسیر قرآن کریم درنیجریه (خبر)
 برگزاری همایش دانشجویی شیعه و ایران شناسی در نیجریه (خبر)
 مؤسسه قرآنی اهل بیت(ع) در نيجريه افتتاح شد (خبر)
 گسترش همكاري هاي «آموزشی، فرهنگی» ايران و نیجریه (خبر)
 نمایشگاه آثار حضرت امام (ره) در نيجريه برگزار شد (خبر)
 همایش«نقش رهبران اسلامی در بیداری اسلامی معاصر» (خبر)
 همایش میثاق با فاطمه زهرا(س) در نيجريه برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه زنان و خانواده در نيجريه برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه زن در اسلام و سایر ادیان» (خبر)
 ديدار نماينده فرهنگی ایران در نيجريه با رئیس کمیته مسلمانان لاگوس (خبر)
 همایش اسلام در نيجريه برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران از مرکز ملی تئاتر ایالت لاگوس نيجريه (خبر)
 دیدارسرپرست رايزني فرهنگي ايران با امام کل ایالت لاگوس نيجريه (خبر)
 امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی، اسلام را زنده کرد (خبر)
 انتشار كتاب " شيعه پاسخ مي دهد " در نيجريه (خبر)
 نظام آموزشی نیجریه نیاز به بازبینی دارد (خبر)
 برگزاری همایش« امام خمینی (ره) و بیداری جوانان» در نيجريه (خبر)
 همايش «امام خميني (ره) و بيداري جوانان مسلمان »درنيجريه (خبر)
 همایش «اسلام و جوانان امروز » در نیجریه برگزار شد (خبر)
 پخش سريال هاي مذهبي ايران در نيجريه (خبر)
 همايش " اسلام و جوانان امروز "درنيجريه برگزارمي شود (خبر)
 برگزاری اولين دوره آموزشی حج در نیجریه (خبر)
 انتشار كتاب " آيين ازدواج و اخلاق در خانواده "درنيجريه (خبر)
 سمينار گرامیداشت مقام والای امام رضا (ع) در نيجريه برگزار شد (خبر)
 بيانات مقام معظم رهبري در افتتاحيه اجلاس بين المللي بيداري اسلامي (خبر)
 همایش روز جهانی قدس و نقش آن در اتحاد و بیداری مردم فلسطین (خبر)
 همايش روز جهاني قدس و تأثير آن در بيداري مسلمانان فلسطيني (خبر)
 امیدواريم پس از رفع سوء تفاهم ها روابط دو کشور گسترش یابد (خبر)
 برگزاري نشست روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در نیجریه (خبر)
خبرهاي مهم
انتشار ترجمه كتاب «امام مهدي (عج) موجود موعود» به زبان اردو
تبيين دیدگاه‌های ایران در مدل‌سازی سازمان ملل در کشور آفریقای‌ جنوبی
طنين موسيقي سنتي ايران در پرتغال
آغاز چهل‌وششمين دوره آموزش زبان فارسی در لاذقیه سوريه
آمريكايي‌ها به امضاي خود در برجام پايبند نماندند و به انزوا كشيده شدند
نمایندگی فرهنگی ایران در شهر حیدرآباد هند افتتاح شد
برپايي نمایشگاه «شاهنامه فردوسی شاهکار ادبی جهان» در قزاقستان
برگزاري آزمون زبان فارسي در پاكستان
دمی با عاشق‌ترین فارسی‌آموز ارزروم
برگزاري نمایشگاه «هنر ایران در آثار مینیاتور استاد فرشچیان» در قزاقستان
برگزاری آيين رونمایی از کتاب «ایران و سوریه عناق البنادق و الشرف» در دمشق
برگزاري هفته فیلم ایران در دانشگاه بولیواری ونزوئلا
پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان
افتتاح دوره تابستانی آموزش زبان فارسی در سوریه
همایش گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت در نيجريه برگزار خواهد شد
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.