English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٣٠ مهر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

كارشناس ارشد غرب آسيا:

ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست

عباس خامه‌يار كارشناس ارشد غرب اسيا  در نشست تخصصي تحليل تنش بين قطر و عربستان، گفت: جمهوري اسلامي ايران راضي به بي‌ثباتي همسايگانش نيست.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست تخصصي «تحليل تنش بين قطر و عربستان و تبيين عوامل اثرگذار بر تحولات منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي» سه‌شنبه 23 خرداد، با سخنراني عباس خامه يار رايزن فرهنگى اسبق جمهورى اسلامى ايران در قطر در سالن اجتماعات ساختمان شماره يك اين سازمان، برگزار شد.

عباس خامه‌يار در اين نشست وجود قدرت نرم، قدرت سخت، قدرت اقتصادي و بهره گيرى از توان و قدرت ايدئولوژيكي جهان اسلام  قطر را عاملي رقيب وغير قابل تحمل براى  عربستان سعودي به منظور مقابله با اين كشور كوچك حوزه خليج فارس عنوان كرد و به تشريح هر يك از اين موارد اقدام كرد .

وى شبكه تلويزيوني «الجزيره» قطر را يكي از ابزارها و نمادهاي قدرت نرم اين كشور معرفي كرد و در اين باره گفت: «الجزيره» در بدو تأسيس براي نخستين بار اقدام به ساختارشكني در ميان رسانه‌هاي دولتي و قبيله‌اي كشورهاي عربي كرد كه به ساختارشكني در جوامع عربي منجر شد.

خامه‌يار در ادامه گفت: اين امپراتوري رسانه‌اي كه براي بخش‌هاي مختلف جامعه و براي تمامي اقشار مردمي برنامه‌هاي بسيار حرفه‌اي داشت ، بر موضوع مذهب هم فعاليت‌هاي بسياري انجام داد كه منجر به شناخت و ظهور و بروز پديده‌اي به نام شيخ قرضاوي شد. برنامه هفتگي اين شيخ در گذشته  با نام «الشريعه و الحياه» چندين ميليون بيننده از كشورهاي عربي و سراسر جهان اسلام داشت. به هر حال پيوندهاي «الجزيره» با نهادهاي ناسيوناليست عربي ـ اسلامي، قدرت نرمي براي قطر ايجاد كرد كه قدرت نرم اول در جهان عرب  انروز بود.

وي همچنين بيان كرد: با همكاري مراكز پژوهشي «الجزيره»، هر سال گفتمان‌هاي مختلفى  در دوحه  برگزار مي‌شود كه در آن همه نخبگان عرب و متفكران غربي، صهيونسيت‌ها و غيرصهيونيست‌ها و اسلام‌گرايان ونيز جريانهاى تندرو وافراطى ، شركت مي‌كنند و به دوحه (پايتخت قطر) رفت‌وآمد دارند.

تظاهر به دموكراسي، غرب‌گرايي، جوان‌گرايي، لابي كردن براي گرفتن ميزباني جام جهاني 2022 و ... از جمله نمادهاي كنوني قطر است كه خامه‌يار آنها را برشمرد و در ادامه اظهار كرد: چندصد هزار نفر در قطر كار مي‌كنند تا ورزشگاه‌هاي مربوط به جام جهاني آماده شود. جالب است كه اين ورزشگاه‌ها تنها براي مسابقات و با قابليت انتقال ساخته مي‌شوند و بعد از اتمام جام جهاني، به كشورهاي فقير آفريقايي منتقل خواهند شد.

وي تأكيد كرد: بديهي است كه سعودي‌هايي كه حتى رانندگي زنان را برنمي‌تابند، قدرت تحمل اين قدرت نرم در همسايگى خود ودر منظومه شوراى همكارى حوزه خليج فارس را تحمل نكنند .

قدرت سخت

عباس خامه‌يار، وجود قدرت سخت قطر را يكي ديگر از دلايل اقدام اخير عربستان عليه قطر عنوان كرد و در اين باره توضيح داد: اول اينكه قطر ميزبان 3 پايگاه نظامي اصلي آمريكا در خليج فارس است؛ زيرا هيچ يك از پايگاه‌هاي نظامي آمريكا در كشورهاي عربي، امنيت پايگاه‌هاي قطر را ندارند. همچنين قطر بازي ديپلماتيك خوبي را برگزار كرده است. قطر به اين بهانه وادعا  كه كشور كوچكي است، با تمامي قدرت‌هاي بزرگ منطقه‌اي و بين‌المللي رابطه برقرار كرد تا در ذيل آن بتواند امنيت خود را حفظ كند. به همين دليل موازنه و تعامل مناسبي با ايران و عراق عربستان و  و انگليس و آمريكا ورژيم صهيونيستى داشته‌اند.

اين كارشناس رسانه‌اي غرب اسيا  ادامه داد: به جز در مورد بحران  سوريه و شبكه «الجزيره»، قطر روابط خوبي با ايران داشته است. در طول جنگ تحميلي قطر از نادركشورهاي حوزه خليج فارس بود كه تا حد زيادي بي‌طرف بود و كمكي به طرف‌هاي درگيري نكرد. ايران تنها كشورخارجى است كه توانست در قطر رايزني فرهنگي داير كند؛ البته كشورهاي آمريكا و انگليس و فرانسه پيش از استقلال قطر، در اين كشور نمايندگي فرهنگي خود را داير كرده بودند.

قدرت اقتصادي

خامه يار  در ادامه سخنانش با اشاره به قدرت اقتصادي قطر، گفت: قطر، با حدود 300 هزار نفر شهروند قطري، ثروتمندترين كشور جهان است. اين كشور بيش از 2 ميليون و 400 هزار  خارجي را ميزباني مي‌كند كه بخش عمده ى انها به انجام فعاليت‌هاي عمراني مشغول هستند. قطر همچنين بزرگ‌ترين صادركننده گاز مايع در جهان است كه 60 درصد نياز بازار آسيا و 30 درصد بازار جهان را شامل مي‌شود. اين كشور كوچك در رده دوازدهم صندوق‌هاي دولتي ذخيره دارايي جهان است. مساحت فرودگاه قطر كه بيشتر براي ترانزيت از آن استفاده مي‌شود، ازپروژه هاى عظيم منطقه وناوگان هوايي «قطر اير ويز» كه از 25 سال پيش توسط يك مدير قطري ايراني‌تبار مديريت مي‌شود، از بزرگ‌ترين خطوط هوايى دنيا محسوب مي‌شود.

خامه‌يار ادامه داد: متاسفانه بخشي از اين درآمد هنگفت  اين كشور در حمايت از برخى از گروه‌هاي افراطى وتندرو  صرف مي شود .

قدرت ايدئولوژيكي

كارشناس حوزه جهان اسلام و كشورهاي عربي در ادامه سخنانش با اشاره به بهره گيرى اين كشور از  قدرت وتوان ايدئولوژيكي جهان اسلام اظهار داشت : شخصيت‌هاي بزرگ سياسي ـ ايدئولوگ جهان اسلام از كشورهاي تونس، الجزاير، سودان و ... و همچنين اعضاي حماس و رهبران اخوان‌المسلمين  و تبعيديان و ... كه عناوين  اسلامي و روحاني و نخبگي دارند، همه در قطر ميزباني مي‌شوند. اين ميزباني را دوحه هم قبل از بيداري اسلامي و هم بعد از آن انجام داده است كه تأثير بسيار زيادي در روابط مثبت ومنفى قطر با كشورهاي مختلف اسلامي دارد.

وي افزود: همچنين جلسات حل اختلاف كشورها و گروه‌هاي اسلامي مانند گروه‌هاي 8 مارس و 14 مارس لبنان، چچني‌ها، گروه‌هاي مختلف فلسطيني و گروه‌هاي سوداني و يمني و ... در قطر و با مديريت قطري‌ها طى سالهاى گذشته انجام شده است.اين وضعيت براي سعودي‌ها كه داعيه خادمي بين‌الحرمين و برادر بزرگ‌تري كشورهاي عربي را دارند، گران و دردآور بوده است.

خامه‌يار همچنين بيان كرد: قطر حامي جريان اخوان‌المسلمين مي‌شود كه در تونس و مصر و سودان در سطوح مختلف وبه شيوه هاى گوناگون كنار زده شده‌اند. نمايندگي شبكه تلويزيوني «الجزيره» در مصر به قرارگاه عملياتي عليه ژنرال السيسي و رژيم مصر تبديل مي‌شود و براي مصري‌ها برنامه جداگانه پخش مي‌كند. قطري‌ها همچنين از تمامي گروه‌هاي تكفيري كه به مقابله با گروه‌هاي تكفيري مورد حمايت عربستان سعودي مي‌پردازند، حمايت شديد مي‌كنند كه اين درگيري به سود مقاومت و ارتش سوريه منجر شده است.

وي افزود: هر چند بخش بزرگى از مخاطبان  عرب زبان  «الجزيره» به تلويزيون «الميادين» پيوسته‌اند؛ اما متاسفانه  «الجزيره» همچنان از نظر خيلى ها به عنوان پرچمدار تفرقه وطايفه گرى در جهان اسلام،، ايفاي نقش مي‌كند. بنابراين قطر با اين امكانات عظيم و قدرت اقتصادي و قدرت نرم و قدرت سخت، توانسته است  سعودي‌ها را به واكنش وادار كند.

علل بحران كنوني

خامه‌يار همچنين درباره علل ايجاد بحران كنوني عربستان و قطر تشريح كرد: از ابتداي خروج انگليس در اوايل دهه 70 ميلادي، جاي جاي منطقه به بمب‌هاي ساعتي خطرناك مين‌گذاري شده است كه در هر لحظه و با هر بهانه‌اي اين بمب‌ها از راه دور كنترل ومنفجر مى شوند ، اين بمب‌ها را مي‌توان سر چاه‌هاي مشترك نفت، تقسيم قبايل، هويت، شهروندي، اختلافات سياسي و بويژه تنازعات مرزي و ... مشاهده كرد.

وي ادامه داد: همچنين همانطور كه پيش از اين هم تأكيد شد، ظرفيت‌هاي قطر براي سعودي‌ها آزاردهنده است و از مدت‌ها پيش منتظر انتقامگيرى بودند. دليل ديگر حمايت گسترده قطر از جنبش اخوان‌المسلمين رقيب وحريف فكرى ديرينه ى وهابيت است.

در بيان علت زمان‌بندي آغاز بحران

محقق و پژوهشگر مسايل جهان عرب در بخش ديگري از سخنانش درباره دليل انتخاب اين زمان از سوي عربستان سعودي براي مقابله با قطر، گفت: عربستان سعودي چند سال قبل براي ضربه زدن به ايران و روسيه اقدام به كاهش زياد قيمت نفت در بازارهاي جهاني كرد. اين كاهش قيمت به ايران ضررهايي وارد كرد؛ اما از آنجا كه كشورما داراي برنامه بود و همچنين ايران داراي صادرات غيرنفتي بسيار هم هست، اين كاهش قيمت به نوعي تحت كنترل دولت درآمد، هرچند ضربه‌هايي هم به اقتصاد كشور وارد ساخت. اما اين كاهش قيمت نفت به فاجعه‌اي براي حكومت‌ها و شهروندان منطقه تبديل شد و عربستان را از اين كرده خود پيشمان ساخت و آنها بسيار بيشتر از ايران از اين وضعيت ضربه خوردند.

وي ادامه داد: همانطور كه مي‌دانيد در سفر اخير آقاي ترامپ، رييس جمهور آمريكا به عربستان، سعودي‌ها بادريافت نقد  110 ميليارد دلار ، يك فاكتور 400 ميليارد دلاري خريد از آمريكا در طي چند سال آينده را متقبل شدند. اين فاكتور سنگين بايد نقد شود و از آنجا كه عربستان بابت كاهش قيمت نفت با مشكلات مالي مواجه شده است، چشم به ثروت كشورهاي منطقه دوخته و تنها قطر است كه مي‌تواند بخشي از اين مبلغ را بپردازد؛ اما قطري‌ها حاضر به اين كار نيستند و معتقدند كه اگر قرار است هزينه‌اي به آمريكا پرداخت شود، خود رأساً و بدون واسطه اين كار را انجام خواهند داد تا بتوانند امتيازاتي را هم دريافت كنند.

خامه‌يار تأكيد كرد: پس به نظر مى رسد يكي از دلايل بروز اين وضعيت در اين دوره و بعد از رقص شمشير، تأمين بخشي از فاكتور خريد سلاح از سوي عربستان سعودي است.

وي سپس با گفتن اينكه برخي هم معتقدند كه اين بحران، سناريوي آمريكايي‌هاست كه برنامه‌ريزي‌هاي خود را براي گرفتن بازار گاز مايع جهان كه هم‌اكنون در اختيار قطري‌هاست، آغاز كرده‌اند، ادامه داد: موضوع مطرح ديگر حضور ردپاي انگليسي‌ها در اين بحران است. چندي پيش خانم ترزا مي، نخست‌وزير انگليس (تازه از اتحاديه اروپايي خارج شده) به منطقه آمد و در اجلاس شوراي همكاري خليج فارس در منامه (پايتخت بحرين) سخنراني كرد وبه شدت به ايران هراسى پرداخت كه نتيجه آن فروش 10 ميليارد دلار اسلحه به كشورهاي عربي بود. اين قرارداد در قياس با قرارداد 110 ميليارد دلاري آمريكا براي فروش اسلحه، ناچيز است و از انجا كه در بحث موج تغيير قيموميت در خليج فارس كه سه كشور از جمله قطر، تحت قيموميت انگليس قرار گرفتند، اين كشور تحريك شد تا تقابلي با عربستان سعودي آغاز كند ، پس انگليسي‌ها وارد صحنه شدند تا جشن و پايكوبي و رقص شمشير را به هم بخورد وشيرينى را در كام رقاصان ان جشن تلخ كند .

وضعيت كنوني

عباس خامه‌يار در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: با توجه به شرايط پيش آمده در منطقه، فضاي ائتلاف و ايران‌هراسي شكسته شده است. فضايي كه در اجلاس رياض ايجاد شده  و به لطف الهي، فرو ريخت.

وي ادامه داد: سعودي‌ها براي پايان بحران شروط 10 گانه سنگين خود را به قطر اعلام كرده‌اند كه اگر قطري‌ها آن را بپذيرند، حيثيت و آينده‌اي براي آنها باقي نخواهد ماند. البته تأكيد مي‌شود كه اگر قطر اين شروط را بپذيرد، عربستان سراغ ديگر كشورهاي عربي هم خواهد رفت تا برادر بزرگي خود را اعمال كند.

واكنش قدرتها 

خامه يار در ادامه سخنانش با اشاره به واكنش قدرت‌هاي بزرگ جهاني و منطقه‌اي در خصوص اين بحران بيان كرد: كاخ سفيد به دليل امنيت نيروهاي خود در پايگاه‌هاي نظامي 3 گانه در قطر، خيلي با احتياط با اين بحران برخورد كرده است. در عين حال جانبدارى از سعودى هارا پنهان نكرده است .

تركيه هم به اين دليل كه هميشه به دليل خلافت و وهابيت با عربستان سعودي اختلاف داشته است و همچنين حمايت قطر از اخوان‌المسلمين و گروه‌هاي تكفيري هوادار تركيه، از قطر صرف نظر نمي‌كند  و به همين دليل در حال اعزام 5 هزار نيرو به اين كشور هستند.

وي ادامه داد: حال اين سؤالات مطرح مي‌شود كه عراق و ايران به چه سمتي خواهند رفت؟ ايا ايران مي‌تواند امنيت منطقه كه امنيت خودش در گرو آن است را ناديده بگيرد؟ روسيه چه واكنشي به اين بحران نشان خواهد داد؟ آيا جابجايي پايگاه‌هاي نظامي واشنگتن و مسكو در منطقه امكانپذير است؟ ديدار وزير خارجه قطر از روسيه با هدف تهديد يا تطميع و يا چه اهداف ديگري بود؟ سرنوشت شوراي همكاري خليج فارس چه خواهد شد؟ كشورهاي آزادشده از شوراي همكاري خليج فارس به چه سمتي خواهند رفت و به كدام بازيگران بزرگ منطقه گرايش پيدا خواهند كرد؟ ودر چه مدارى خواهند چرخيد ؟ 

مصر چه اقدامي انجام خواهد داد؟ واكنش جنبش‌هاي اسلامي و اخوان‌المسلمين چه خواهد بود؟ و سؤالات بسياري كه بايد براي هر كدام پاسخي يافت.

راه‌برون رفت از بحران

خامه‌يار در ادامه با تأكيد بر اينكه به نظر مى رسد كه شروط سنگين سعودي‌ها قابل اجرا و پذيرش از سوي قطري‌ها نيست، گفت: بهترين راه برون‌رفت از اين وضعيت، از سوى مخالفان دوحه كودتاست. كودتا سنت ديرينه منطقه و به ويژه قطر است. حاكم فعلي باكنار گيرى پدر  جانشين پدرش شد. حاكم قبلي هم با كوتاي سخت پدر خود را كنار گذاشته بود ،و كودتا در اين كشور  پررنگ بوده است.

ما و قطري‌ها

اين كارشناس ارشد منطقه  درباره بايدهاي واكنش ايران به بحران عربستان و قطر گفت: نبايد فراموش كنيم كه اين اختلاف خانوادگي محسوب مي‌شود؛ هرچند عميق هم باشد. اين روند پيش از اين هم تجربه شده است. كوچك‌ترين بهانه كافي است كه كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس گرد هم جمع شوند و دوباره اين كشورها با هم آشتي كنند و اختلافات را هرچند موقت كنار بگذارند و مسأله را فيصله دهند، هرچند ريشه اين اختلافات چركين باقي بماند .

وي تأكيد كرد: بايد بدانيم كه برخى از  كشورهاي عربي حوزه خليج فارس موتور محركه تمامي بحران‌هايي هستند كه عليه انقلاب اسلامي و مردم مظلوم و شهداي ما ايجاد شده‌ بوده اند . در زمان جنگ تحميلي، در زمان بعد از حنگ تا محاصره اقتصادي و ايجاد فضاي ايران‌هراسي و موضوع هسته‌اي و ... به ما ظلم سنگين و جفاى فراوان شد.

خامه‌يار همچنين در تأكيدي دوباره اظهار كرد: قطر به عنوان يك بازيگر كوچك منطقه، نمي‌تواند قطب‌بندي جهاني و منطقه‌اي ايجاد كند. قطر تنها با اتكا به بازيگران منطقه‌اي و جهاني مي‌تواند به ايستادگى خود ادامه دهد و ما تنها مي‌توانيم يكي از اين بازيگران باشيم. در پيمان‌هاي آينده به اين فكر كنيم كه قطري‌ها بيشتر به ديگران اتكا ى عمده اى خواهند داشت ، قطري‌ها به لحاظ مالي، اقتصادي و رسانه‌اي، منبع اصلي تقويت برخى از گروههاى افراطى  در منطقه و جهان اسلام هستند.

رايزن اسبق فرهنگي ايران در قطر با گفتن اينكه كشور با صادرات چند هواپيما غذا، كار اساسي در قبال بحران كنوني قطر انجام نمي‌دهد، گفت: بايد از مدل بحران كويت در زمان اشغال توسط صدام استفاده كنيم. كويت در زمان دفاع مقدس، با حمايت از صدام به ما جفا كردند؛ اما ما درهاي كشور را به روي كويتي‌هاي جنگ‌زده باز كرديم. پيش از كشورهاي شوراي همكاري خليج فارس و همسايگان كويت، اين اشغال را محكوم كرديم و به اين كشور در خاموش كردن چاه‌هاي نفت كه در روز آخر اشغال توسط سربازان ارتش بعثي صدام به آتش كشيده شده بودند، ياري رسانديم. كويتي‌ها به دليل اين مدل رفتاري انسان‌دوستانه و مبتني بر اخلاق اسلامي، هميشه و در همه جا خود را مديون ايران مي‌دانند.

وي تأكيد كرد: بر اين اساس معتقدم كه در قبال قطر هم بايد اين مدل و الگو را پيگيري كنيم و خيلي به دنبال سودهاي اندك، موقت و گذارا نباشيم.

عباس خامه‌يار در پايان با بيان اينكه اين بحران فرصت خوبي براي ايران فراهم ساخته تا به صورت غيرمستقيم پيام‌هاي انساني و حقوق‌بشري خود را مطرح كنيم، تأكيد كرد: ايران راضي به بي‌ثباتي در همسايگان خود از جمله در قطر نيست. هرگونه بي‌ثباتي به چاه‌هاي نفت، تنگه هرمز، صادرات نقتي، ميدان‌هاي مشترك گازي و ... آسيب مي‌رساند. واستقرار واينده منطقه را تهديد مى كند.

انتهاي پيام/


١٢:٤٩ - 1396/03/24    /    شماره : ٦٨٠٣٤٩    /    تعداد نمایش : ٤٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 فضای مجازی از مؤثرترین راه‌های انتقال پیام‌ فرهنگی در عرصه جهانی است (خبر)
 فراخوان چهارمين جایزه جهانی اربعین منتشر شد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه حاجت‌تپه تركيه در ايران (خبر)
 قیام امام حسین (ع) برای احیای امر به ‌معروف و نهی از منکر بود (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي سازمان فرهنگ و شبكه قرآن (خبر)
 ششمين سالگرد كرسي اذانگاهي در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 جایگاه قرآنی کشور در حوزه بین‌الملل تقويت مي‌شود (خبر)
 نابودی ریشه‌های فرهنگی مسلمانان هدف اصلی اشغالگران است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و بالكان برگزار مي‌شود (خبر)
 استمرار حیات رژیم صهیونیستی تداوم نظام غرب بر اندیشه مسلمانان است (خبر)
 ايران هسته اصلي تمدن اسلامي است (خبر)
 همایش «آزادی قدس و فلسطین» در مالزی افتتاح مي‌شود (خبر)
 دهمين هم‌انديشي نمايندگان فرهنگي ايران آذرماه سال جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با بنيانگذار مجمع بين‌المللي گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس (خبر)
 جهالت مدرن در عصر کنونی عامل دوری انسان از صلح است (خبر)
 دیپلماسی وقف ظرفیت عظیم در جهان اسلام است (خبر)
 گفت‌وگو همراه با عقلانيت سبب صلح و دوستي در جهان مي‌شود (خبر)
 خامه‌يار: اعراب مرتجع، قدرت نرم قطر را برنتابيدند (خبر)
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و مؤسسه فرهنگ معاصر همكاري مي‌كنند (خبر)
 پانزدهمين مجمع بين‌المللي «گفت‌وگوي تمدن‌هاي رودس» در يونان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار كتاب صحيفه سجاديه به زبان بنگالي (خبر)
 فراخوان مقاله گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي منتشر شد (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 ايران‌‍‌شناسان سفيران صلح جهاني هستند/معرفي حقايق تاريخ و فرهنگ ايران به جهانيان (خبر)
 دیدار خامه‌يار با رييس دانشگاه لبنان (خبر)
 ايرانِ هميشه عظيم؛ از امپراتوري‌هاي باستان تا نهضت‌هاي معاصر (خبر)
 برگزاري نشست «نقش ولايت و رهبري در حفظ كيان اسلامي و دفاع مقدس» (خبر)
 برگزاري ‌آيين اختتاميه ششمين دوره دانش‌‌افزایی ایرانشناسي (خبر)
 محمدمهدی عاکف یکی از بزرگترین مدافعان وحدت شیعه و سنی بود (خبر)
 رونمایی ترجمه اردوی ۲ کتاب از رهبر انقلاب و شهید مطهری (خبر)
 آيين اختتامیه ششمين دوره دانش‌‌افزایی  ایرانشناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 علاقه‌ صربي‌ها به اشعار آهنگین فارسي باعث ترجمه ديوان حافظ شد (خبر)
 ترجمه ديوان حافظ به زبان صربي در تهران معرفي مي‌شود (خبر)
 يونس نوربخش: اطلاق «عصر سكولار» به تمامي دنياي امروز نادرست است (خبر)
 عبدالرحيم گواهي: پيروان اسلام و مسيحيت به جاي رقابت با هم همكاري كنند (خبر)
 هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش (خبر)
 ارائه مقاله توسط انديشمندان اتريشي (خبر)
 حجت‌الاسلام يونسي: فجايع بشري به دليل نپذيرفتن انسان‌ها توسط ديگر انسان‌هاست (خبر)
 اشتفان شولتز: گفت‌وگوهاي بيناديني سبب تغيير نگاه‌ها به پيروان اديان شده است (خبر)
 آيت‌الله محقق‌داماد: بشر در رابطه با طبیعت آزادی مطلق ندارد (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: انسان، طبيعت و آزادي سه ضلع قوام عالم هستي هستند (خبر)
 آيت‌الله تسخيري: ظلم نكردن به انسان و طبيعت، تأكيد قرآن به بشريت است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي فراخوان مقاله داد (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه آتن در ايران (خبر)
 نخستين نشست گفت‌وگوهای فرهنگی هنرمندان ایران و جهان عرب برگزار مي‌شود (خبر)
 انديشه‌هاي امام (ره) در بنگلادش تأثير بسزايي گذاشته است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي دي ماه سال‌جاري برگزار مي‌شود (خبر)
 تقدير نمایندگي سازمان ملل در بلاروس از رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 سازمان فرهنگ هر ساله صدها هنرمند زن و مرد را به خارج از كشور اعزام مي‌كند (خبر)
  ششمين‌ دوره دانش‌افزايي ايرانشناسي در تهران افتتاح شد (خبر)
 برگزاري پنجمین سمینار روابط فرهنگی ایران و چین (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان خواستار پايان دادن به خشونت‌ها عليه مسلمانان ميانمار شد (خبر)
 زبان فارسي ابزار ارتباطي ايجاد صلح و دوستی بين كشورهاست (خبر)
 ششمين دوره دانش‌افزايي ايران‌شناسي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 دومين هفته فرهنگي تونس در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 گزارشي از سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به چين (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي كشتار مسلمانان ميانمار را محكوم كرد (خبر)
 هم‌اندیشی برگزاري همایش گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب برگزار شد (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 ديدار هیأت كنفرانس اسقفان سوئیس با خليفه ارامنه اصفهان (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كنفرانس اسقفان سوئيس پايان يافت (خبر)
 دين هيچگاه نمي‌تواند از خشونت پشتيباني كند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: آینده جامعه بشری نیازمند باور به خداوند است/ عشقمان را به بشريت افزايش دهيم (خبر)
 دبيركل كنفرانس اسقفان سوئيس: دوستي مسلمانان و مسيحيان براي جهان عاري از خشونت ضروري است (خبر)
 آیت‌الله تسخیری: ناخودآگاهي عامل اصلي گرايش به رادیکالیسم است (خبر)
 اسقف آلن دي رائمي: گفت‌وگوي ديني مانع رواج افراط‌گرايي است (خبر)
 عبدالحسین خسروپناه: عقلانیت حکیمانه مانع از خشونت و افراطی‌گرایی مي‌شود (خبر)
 خلیفه ارامنه تهران: معرفت خود را نسبت به دين افزايش دهيم (خبر)
 محمدي‌عراقي: گروه‌هاي مذهبي عقل‌ستيز عامل پيدايش انديشه‌هاي افراطي هستند (خبر)
 پدر رومان استاگر: پيوند با خداوند مايه صلح بشر است (خبر)
 پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 عماد افروغ: فرهنگ گفت‌وگو از پيش‌شرط‌هاي جلوگيري از افراط‌گرايي است (خبر)
 عضو كنفرانس اسقفان سوئيس: جوامع ديني از سوي افراط‌گرايان در معرض تهديد هستند (خبر)
  برگزاري دور‌ه‌هاي ايران‌شناسي از اهداف مهم سازمان فرهنگ است (خبر)
  آغاز پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس (خبر)
 حجت‌الاسلام الویری: تاريخ ايران مملو از روابط مسالمت‌آميز پيروان اديان است (خبر)
 ديدار نمايندگان كنفرانس اسقفان سوئيس با ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 دور پنجم گفت‌وگوي ديني ايران با شوراي اسقفان سوئيس برگزار مي‌شود (خبر)
 زنان با فعاليت در عرصه اجتماعي اسلام رحماني را معرفي كنند (خبر)
 گفت‌وگو و تعامل زمینه‌ تقریب مذاهب اسلامی را فراهم مي‌كند/ ايران منادی صلح (خبر)
 نمایندگان شورای جهانی کلیساها در حرم حضرت معصومه (س) (خبر)
 استادان زبان فارسی در خارج از كشور سرمایه‌های ارزشمندي هستند (خبر)
 ساخت فیلم‌‌هاي مشترك باعث توسعه روابط فرهنگي دو كشور مي‌شود (خبر)
 افتتاح هفته فيلم ايران در چين (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها پايان يافت (خبر)
 امضاي تفاهمنامه سازمان شانگ ووی چین و انتشارات بین‌المللی الهدی (خبر)
 رونمايي از ترجمه چيني مجموعه 23 جلدی شاهکار ادب فارسی (خبر)
 افتتاح غرفه ايران در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن (خبر)
 ميزباني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي از پدر شهيد فرانسوي دفاع مقدس (خبر)
 مهم‌ترین مسأله در گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت (خبر)
 ايران و چين پايبندي‌ عميقي به فرهنگ بومي خود دارند (خبر)
 بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پكن افتتاح شد (خبر)
 استاد دانشگاه لوزان سوئيس: تفسير جديدي با درك متقابل از متون مقدس ارائه دهيم (خبر)
 رييس دانشگاه هارتفورد آمريكا: تفاسير متون مقدس در شكل‌گيري شخصيت انسان نقش دارد (خبر)
 محمدحسین مختاری: تکفیر محصول الگوهای رفتاری افراط‌گرایانه است (خبر)
 ايران داراي ظرفيت بي‌نظير فرهنگي است/خواستار اجراي برنامه‌هاي در خصوص ميراث فرهنگي، ايران شناسي، چين شناسي (خبر)
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي وارد چين شد (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها (خبر)
 شیخ سلفی؛ قربانی تروریسم فکرى (خبر)
 محمدمهدي تسخيري: برداشت‌هاي ناصواب از متون مقدس جامعه را به تباهي مي‌كشاند (خبر)
 اسقف سركيسيان: تفسير غلط از متون مقدس همزيستي را به خطر مي‌اندازد (خبر)
 كلارا آموس: تفسير متون مقدس مي‌تواند عاملي براي صلح يا خشونت باشد (خبر)
 رمزی گرمو: تفسير نادرست از متون مقدس باعث جنگ‌ در خاورميانه شده است (خبر)
 حجت‌الاسلام نواب: گروهي با نگاه خوارجي به اسلام بازگشته‌اند (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: خشونت عليه انسان، خشونت عليه خداوند است (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و شوراي جهاني كليساها افتتاح مي‌شود (خبر)
 پنجمين دوره آموزش «نسخ خطي و شيوه‌هاي نگهداري و ترميم آن» برگزار مي‌شود (خبر)
 امام خميني (ره) ميراث جاوداني از آموزه‌هاي اسلامي براي بشريت باقي گذاشت/ رشد گرايش جوانان به اسلام‌شناسي (خبر)
 تجليل از خانواده شهيد محسن حججي در اجلاس سراسري روز جهاني مسجد (خبر)
 دوره دانش‌افزايي ويژه دانشجويان گرجي در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 نهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران با شوراي جهاني كليساها برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نشست مسئولان دانشگاه‌هاي‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌هاي لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 امضای تفاهمنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ‌موزه دفاع‌مقدس (خبر)
 فرصت مطالعاتي استاد اسلام‌شناسي دانشگاه زيمبابوه در ايران (خبر)
 فرهنگ اسلامي را با زبان جهاني ترويج كنيم (خبر)
 نشست  مسئولان دانشگاه‌ لبنان با معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ برگزار مي‌شود (خبر)
 رسانه‌هاي اسلامي توطئه غرب عليه ايران را خنثي كنند/تقويت روابط ايران و تركيه با همگرایی رسانه‌ای (خبر)
 بزرگداشت هفتادمین سال استقلال هندوستان در تهران (خبر)
 همبستگي اسلامي افراط‌گرایی را ريشه‌كن مي‌كند/معرفي اسلام حقيقي راهكاري مؤثر براي مقابله با خشونت (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه بوعلي سينا همدان با معاون پژوهشي سازمان فرهنگ (خبر)
 تشكيل کمیسیون‌های تخصصی مجمع جهانی خادمان فرهنگ رضوی در مشهد (خبر)
 پنجاهمين جلسه شوراي سياست‌گذاري مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان برگزار شد (خبر)
 تفاهمنامه همكاري سازمان فرهنگ و معاونت برون‌مرزي صداوسيما امضا شد (خبر)
 دانشجوي ايران‌شناسي دانشگاه ايروان: فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران باعث آشنايي من با زبان فارسي شد (خبر)
 دانشجوی هندی زبان فارسی: به کشمیر «ایران کوچک» می‌گویند (خبر)
 سازمان فرهنگ جنايات اخير رژیم صهيونيستي بر عليه ملت فلسطين را محكوم كرد (خبر)
 فارسي‌آموز لهستاني: علاقه‌مند به فرهنگ و رسوم ايرانيان هستم/ دوباره به ایران سفر مي‌كنم (خبر)
 مديون جمهوري اسلامي ايران هستيم (خبر)
 فارسی‌آموز آرژانتینی: تحقیق درباره نگاه اسلام به زن مسلمانم کرد/فارسی زبان تبلیغ انقلاب اسلامی است (خبر)
 بازدید ملكوتي‌تبار از نمایشگاه دائمی هنرمندان خراسان رضوی (خبر)
 توليدات فرهنگي و جاذبه‌هاي استان‌ها را به جهان معرفي مي‌كنيم (خبر)
 فارسي‌آموز بلاروسي: دوره دانش‌افزايي موجب انتقال فرهنگ ايراني ـ اسلامي مي‌شود (خبر)
 فارسي‌آموز هندي: علاقمند به ترجمه آثار شُعراي ايراني هستم (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: گسترش زبان فارسی در جهان از وظایف سازمان فرهنگ است (خبر)
 قهرمان سليماني: زبان فارسي، زبان فرهنگ است (خبر)
 حدادعادل: فارسي‌آموزان در بازگشت به کشور خود گزارشگر ایران واقعی باشند (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» آغاز مي‌شود (خبر)
 انتشار نخستين شماره فصلنامه «فرهنگ ملل» (خبر)
 شركت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در نمايشگاه الكامپ (خبر)
 چهارمين نشست «قند پارسي» در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار مي‌شود (خبر)
 هم‌انديشي شوراي سياستگذاري اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسیایی (خبر)
 سازمان فرهنگ نقش بسزايي در ایجاد همبستگی بین کشورهای آسیایی دارد (خبر)
 برگزاري سه نشست قند پارسي در سازمان فرهنگ (خبر)
 برگزاري نشست عفاف و حجاب در سازمان فرهنگ (خبر)
 زبان فارسي، ابزار ارتباطي و فرهنگي با جهان (خبر)
 همكاري بنياد سعدي و سازمان فرهنگ براي آموزش زبان فارسي در جهان (خبر)
 ديدار هیأت امناي دانشگاه مولانا هند از دانشگاه‌ها و مراكز فرهنگي مشهد (خبر)
 پانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در مشهد برگزار مي‌شود (خبر)
 طوطي مي‌شوند و شكر مي‌شكنند و فارسي را تكريم مي‌كنند (خبر)
 ايران در زمره ده كشور توليدكننده كتاب در جهان است (خبر)
 توسعه همکاری‌هاي ايران و آفریقای جنوبی (خبر)
 رسانه‌ها نقش بسزايي در جلوگيري از اسلام هراسی و ايران هراسي دارند (خبر)
 اجراي تئاتر موزیکال ملی جمهوری آذربایجان در تالار هنر (خبر)
  اجرای برنامه ارکستر ملی آذربایجان در اصفهان (خبر)
 افتتاح هفته فرهنگي آذربايجان در تالار وحدت تهران (خبر)
 ابراهيمى‌تركمان: پيوستگى فرهنگى ميراث مشترك ايران و آذربايجان است (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از كتابخانه ملي (خبر)
 هفته فيلم جمهوري آذربايجان در تهران افتتاح شد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در تهران (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از برج ميلاد (خبر)
 ديدار وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان با ابوذر ابراهيمي‌تركمان (خبر)
 ابوالفضل قارايف: ايران و آذربايجان ريشه‌هاى مشترك تاريخى دارند (خبر)
 صالحى‌اميرى: مرز فرهنگي بين ايران و آذربايجان وجود ندارد (خبر)
 نمايشگاه عكس «آذربايجان امروز» در فرهنگستان هنر افتتاح شد (خبر)
 فرهنگ به وسیله كتاب به نسل بعدی منتقل می‌شود/ ترجمه كتاب؛ زمینه‌ساز روابط مشترک كشورها (خبر)
 آمادگي جمهوري آذربايجان براي حضور فعال در برنامه‌هاي «تبريز 2018» (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی آذربایجان آغاز تقویت روابط فرهنگی دو کشور است (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان افتتاح مي‌شود (خبر)
 هفته فرهنگي جمهوري آذربايجان در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به مناسبت روز جهاني قدس (خبر)
  بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در حمايت از سپاه پاسداران (خبر)
 50 سال خاطره يك نسخ‌شناس روسي (خبر)
 اشراف رهبر انقلاب اسلامي ايران به ادبیات باعث شگفتی است (خبر)
 بيانيه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محكوميت حوادث تروريستي تهران (خبر)
 اهدای قرآن نفیس طباخ‌ به‌ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
  ایران پرچمدار وحدت و تنش زدایی است (خبر)
 سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشتارمردم بی گناه کابل را محکوم کرد (خبر)
 ديني كه «گوگل» مي‌سازد (خبر)
 فرهنگ راهبردي سازمان فرهنگ مبتني بر ارزش‌هاي انقلاب است (خبر)
 دانشگاه مذاهب اسلامی جلوه‌اي از تقریبی است (خبر)
  انجمن نسخ‌شناسان در روسيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در مشهد مقدس (خبر)
 ايران همواره به دنبال وحدت و تقريب جوامع اسلامي است/ گفتگوي بيناديني ضرورت است (خبر)
 تكفيري‌ها همه جهان را به نام اسلام جعلي تهديد مي‌كنند/نقش بسزاي علما در معرفي اسلام رحماني (خبر)
 اختتاميه سومين جايزه جهاني اربعين (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگي گامي عملي براي توسعه روابط دو كشور است (خبر)
 کیفیت آثار افغانستان در نمایشگاه کتاب امسال تحسین‌برانگیز است (خبر)
 فرهنگ ايران علاقمندان زيادي در كره جنوبي دارد/ اعلام آمادگي همكاري ويژه با سازمان فرهنگ (خبر)
 گردهمايي مبلغان غيرايراني در مشهد و قم (خبر)
  دومين دور گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران و اروپا برگزار مي‌شود (خبر)
  مراسم جشن اعياد شعبانيه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد (خبر)
 قرابت فرهنگي ايران و بوسني پُر رنگ است (خبر)
 سومين جايزه جهاني اربعين به كار خود پايان داد (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا
برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش
ديدار اساتيد دانشگاه استراسبورگ فرانسه با رييس مرکز گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ
برگزاري نشست «آداب و رسوم مردم ایران» در عراق
کارگاه آموزشي زن و خانواده در شریعت اسلامی در لبنان
نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود
برگزاری نشست علمي «زبان‌ها و گویش‌های ایرانی» در عراق
نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود
برگزاري مسابقات حفظ قرآن كريم در فيليپين
برگزاري نخستین جشنواره فیلم‌های ایرانی در سنگاپور
پايان نخستين دوره آموزش زبان فارسی در ونزوئلا
معرفی خدمات ایران به جهان اسلام در اوگاندا
نقد و بررسي فيلم سينمايي «نفس» در کابل
کرسی زبان فارسی در پردیس دانشگاه علامه اقبال راه‌اندازي مي‌شود
برگزاري هفتمین کنگره ایران‌شناسان اسپانیایی در مادرید
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • مراسم عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در كنيا
  به مناسبت ايام سوگواري سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (عليه‌السلام)، پيروان اهل بيت (ع) در شهرهای میهانگو، ساگانا و نایروبی با عزیمت به شهر ناکورو كنيا به عزاداري پرداختند.

 • عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در غنا
  عزاداري حضرت سيدالشهداء (عليه‌السلام) توسط پيروان اهل بيت(ع) در مسجد اهل بيت در شهر تماله غنا برگزار شد.

 • اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  مراسم اختتاميه هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش
  هفتمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و اتريش، با عنوان «‌انسان؛ طبیعت و آزادی» صبح امروز (27 شهريورماه) به همت مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در محل اين سازمان برگزار شد.

 • پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران با كنفرانس اسقفان سوئيس
  پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و كنفرانس اسقفان سوئيس صبح امروز در اين سازمان آغاز شد.