English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

ايران‌شناس قزاقستاني:

«شاهنامه» مظهر شکوه فرهنگ و تمدن ایران است

صفر عبدالله در نشست «فردوسی در سرزمین آبای» در شهر سِمی پلاتینسک  قزاقستان گفت: «شاهنامه» مظهر شکوه فرهنگ و تمدن ایران است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رایزنی فرهنگی ایران در آستانا، به مناسبت برگزاری نمایشگاه «جهان فردوسی» در شهر سِمی پلاتینسک اين كشور، نشست «فردوسی در سرزمین آبای» را با همکاری موزه تاریخی، فرهنگی و ادبی آبای قزاقستان برگزار كرد.

اين نشست با حضور بولاد ژانیس بیکوف، ريیس موزه آباي، مسعود شیخ‌زین‌الدین، رایزن فرهنگی ایران در آستانا، صفر عبدالله، ایران‌شناس و استاد دانشگاه آبلای خان و فردوسی‌شناس، دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران و دکترای تاریخ، آیناش سعدوا، آبای‌شناس و ویراستار رادیو قزاقی صدای جمهوري اسلامي ایران و عرب اسلام اولی اسپنیتوف، آبای‌شناس و استاد دانشگاه شاه کریم سِمی پلاتینسک و نیز سردبیر دوماهنامه «آبای» و شركت جمعی از اساتید و آبای‌شناسان سِمی پلاتینسک در محل موزه آبای برگزار شد.

تا حكمت هست، فردوسي زنده است

بولاد ژانیس بیکوف، ريیس موزه آباي در آغاز این نشست گفت: در زمان شوروی، مردم ما از لحاظ صنعت، پیشرفت خوبی داشتند و توانستند به مدارج علمی و صنعتی خوبی دست یابند؛ اما از نظر معنوی عقبگرد کردیم.

وی افزود: معنویت جنبه مهم زندگی است و به همین خاطر ريیس جمهوری قزاقستان نورسلطان نظربایف در پیام اخیر خود مردم را به معنویت دعوت کرده است. بنابراين جایگاه آبای در این ارتباط اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.

سپس مسعود شیخ‌زین‌الدین، رايزن فرهنگي كشورمان به ایراد سخن پرداخت و طي آن اظهار كرد: این نکته انکار ناپذیر است که بزرگان هر قوم مانند خورشید می‌درخشند و نورافشانی می‌کنند؛ اما با این فرق که با رفتن آنها از این عالم، نور آنها کماکان بازتاب داشته و راه را برای ملت خود از بی‌راهه مشخص می‌کند. هم‌اکنون فردوسی در میان ما نیست؛ اما نور او که همان زبان فارسی و حکمت‌ها و پندهای ارزشمند ایرانیان است کماکان در میان ملت ایران زنده است و تا این زبان و حکمت‌ها زنده است فردوسی نیز زنده خواهد بود.

وي افزود: آبای، شاعر و انديشمند و حكيم بلندآوازه قزاق نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود و تا حکمت‌ها و پندهای او در میان ملت قزاق زنده باشد، آبای نیز زنده خواهد بود.

«شاهنامه» مظهر شکوه فرهنگ و تمدن ایران

سپس صفر عبدالله، ايران‌شناس تاجيك‌الاصل قزاق در جایگاه سحنراني قرار گرفت و درباره موضوع «جایگاه فردوسی و آبای در ادبیات جهان» گفت: آبای، پایه‌گذار ادبیات کتبی قزاق، از کودکی با آثار بزرگان ادب فارسی از جمله با برخی از داستان‌های «شاهنامه» آشنایی داشته است و در شعری  که در سن 12 سالگی سروده  به روح شاعران بزرگی امثال فردوسی، سعدی، حافظ، جامی و دیگران مراجعت می‌کند و از آنها مدد می‌جوید که در راه شاعری، او را یاری کنند و طبیعی است که تا آخر عمر به مطالعه آثار شاعران بزرگ، از جمله شاعران فارسی‌زبان پرداخته و از اشعار آنها بهره‌ها برده است.

صفر عبدالله در ادامه به جایگاه بسیار رفیع فردوسی و «شاهنامه» در ادبیات جهان اشاره‌ کرد و «شاهنامه» را بزرگ‌ترین شاهکار حماسی در ادبیات جهان خواند و گفت: کتابی با این عظمت و محتوا که در آن اسطوره، داستان‌های پهلوانی و تاریخی، حکمت و اندیشه یک قوم با چنین زیبایی، بیان و نظام اندیشه‌های عمومی‌ شهری و عشق به همه موجودات زنده، با چنین هنرمندی شاعرانه و اندیشه‌های حکیمانه، همسنگ و قابل قیاس با «شاهنامه» باشد، آفریده نشده است.

وی در ادامه با گفتن اينكه «شاهنامه» بی‌تردید «شاهِ» کتاب‌هاست، تأکید کرد: جهان کنونی که در آن درگیری ها و رویاروی‌ها بیش از پیش در حال افزایش است، نیاز به اندیشه‌های حکیمانه فردوسی و آبای دارد. فردوسی هر چند ظاهراً از جنگ ایران و توران سخن می‌راند، ولی در اصل تمام تلاش او برای صلح است و جنگ را نفرین می‌کند. دیدگاه فردوسی و اندیشه حاکم بر شاهنامه همیشه پشتیبان خوبی‌ها در برابر ستم و تباهی است.

اين پژوهشگر بلندآوازه در ادامه سخنانش «شاهنامه» را مظهر شکوه فرهنگ و تمدن ایران تاریخی نامید و تأکید کرد: «شاهنامه» نه تنها بزرگ‌ترین و پرمایه‌‌ترین مجموعه شعر به جا مانده از عهد سامانی و غزنوی است؛ بلکه مهم‌ترین سند عظمت زبان فارسی و بارزترین مظهر شکوه و رونق فرهنگ و تمدن ایران باستان و خزانه لغت و گنجینه ادبیات فارسی به شمار می‌رود؛ از این جهت کاری که آبای برای فرهنگ کتبی قزاق‌ها انجام داد و برای اولین بار فرهنگ و تمدن ملت خویش را به صورت کتبی درآورد کار کمی نبود.

جهد آباي براي كسب دانش

در ادامه عرب اسلام اولی اسپنیتوف، آبای‌شناس و استاد دانشگاه شاه کریم سمی پلاتینسک در سخنراني خود در اين نشست گفت: برای هر محققی که بخواهد در مورد شاعری تحقیق کند بسیار مهم است که چند سؤال را مطرح کند؛ اینکه حجم کتاب های او به چه میزان بوده است؟ چه کتاب هایی خوانده است؟ حجم کتاب‌هایی که خوانده چه مقدار است؟ از چه کسی تقلید می‌کرده است؟ این سؤالات مهم است و هنگام تحقیق باید پاسخ آن داده شود.

وی ادامه داد: آبای به مدت 5 سال در مدرسه سید احمدرضا درس خواند. اگرچه این مدت کم بود ولی دانش او فراوان بود. ویژگی آبای این بود که کتابخانه شخصی داشت. پسرش می‌گفت او از صبح تا شب کتاب می‌خواند و می‌نوشت. به گفته یکی از محققین، او در آن زمان (1845-1904) 146 جلد کتاب داشت که برای زمان خود آن هم در این منطقه که کتاب چاپ نمی‌شد و ادبیات کتبی نداشتیم کمیت بالایی است.

اولی اسپنیتوف افزود: بر اساس تحقیقات مختار عوض‌اف، او تمام کتاب‌های موجود در سمی پلاتینسک را خوانده بود. ویژگی دیگر او این بود که او با مردم در ارتباط بود و به خصوص با کسانی که کتاب داشتند در ارتباط بود تا از آنها کتاب بگیرد. پسرش که در مدرسه نظام در سنت‌پترزبورگ درس می‌خواند می‌گوید؛ هر وقت به دیدار پدرم می‌آمدم برایش یک کتاب به عنوان هدیه می‌آوردم. او هر کتابی را که می‌خواند برای شاگردانش توضیح می‌داد و تعریف می‌کرد. در دوران جوانی روایت‌های مختلفی در رابطه با قهرمانان ایرانی تعریف می‌کرد. حتی آن موقع که با ادبیات روسی آشنا شده بود ابتدا داستانی از «هزار و یک شب» را تعریف می‌کرد.

شعر به عالمِ هستی معنی می‌دهد

سپس دلاور بزرگ‌نیا، مدیرکل میراث فرهنگی استان مازندران سخناني را با عنوان «رسالت شعرا» ایراد کرد. وی اظهار كرد: شعر بهترین وسیله برای انتقال معانی است، پیش از آنکه در یک قالب بیانی تعریف شود، شعر به عالمِ هستی معنی می‌دهد. در چنین نگاهی، سخن از تفکر شاعرانه است نه بیان شاعرانه.

وی در ادامه گفت: در چنین موقعی شاعر بر اساس حکمت پنهان در کلامش شناخته می شود نه ظاهرش. شاعر با اندیشه‌اش سنجیده می‌شود. شعر همچون شراب می‌ماند و قالب آن مهم نیست که غزل باشد یا مثنوی. این قالب در حکم جام شراب است. سخن در مقایسه جام‌ها نیست؛ بلکه سنجش در شراب‌ها است. شراب ناب در یک جام کهنه نیز مستی می‌بخشد. بنابراين باید توجه کنیم سخن در تفکر شاعرانه است نه بیان شاعرانه و آنچه فردوسی و آبای را زنده نگه داشته حکمت و معرفت این بزرگان است که در بیان و زبان شعری، فرصت انتقال یافته است. شاعرانی که انسان‌ها را به خردورزی، حق‌طلب، خداجویی، رشادت و شادی و دوری از کین‌ورزی دعوت می‌کنند، جهان امروز بیش از هر زمان دیگری تشنه معرفت فردوسی و آبای است.

تأثیر شاعران ادبیات کلاسیک ایران بر آثار آبای

سپس آیناش سعدوا، آبای‌شناس قزاق درباره «تأثیر شاعران ادبیات کلاسیک ایران بر آثار آبای» به ایراد سخن پرداخت. وی یکی از سرچشمه‌های الهام آبای، بنیانگذار ادبیات کتبی قزاق را، آثار شاعران پارسی‌گویی همچون فردوسی، سعدی و حافظ برشمرد.

وي افزود: آباي در دوره نوجوانی، زمانی که در شهر سِمی پلاتینسک در مدرسه احمدرضا تحصیل می‌کرد، از روح فردوسی، حافظ و سعدی برای خلاقیت خویش مدد خواسته و به افتخار آنها شعر سروده بود. با این وجود، در دوره شوروی سابق، محققانی نظیر مختار عوض‌اف، تحت تأثیر فضای سیاسی حاکم، تلاش داشتند تا تأثیر شاعران ایرانی را بر آثار آبای کم‌رنگ جلوه دهند و تأکید می‌کردند؛ آنچه در تحقیقات گذشته‌مان «روابط آبای با ادبیات ایران» می‌نامیدیم، در حقیقت، تأثیرپذیری وی از شاعران کلاسیک قدیمی خود شوروی، یعنی ادیبان تاجیک، آذربایجان و ازبک بوده است.

دکتر آیناش در بخش ديگري از سخنرانی خود، به پارالل‌های ادبی بین اشعار آبای و آثار کلاسیک ادبیات فارسی از جمله رودکی، فردوسی، سعدی، نظامی، دهلوی و قصه‌های عامیانه از «هزار و یک شب» به طور مختصر اشاره کرد. به علاوه،‌ شباهت ها و هارمونی نقوش، تِم‌ها و ایده‌ها در آثار آبای و شاعران قرون وسطای فارسی و ویژگی‌های تفسیر تِم شرقی در اشعار آبای را شناسایی و اشتراک موضوع انسان‌دوستی و اخلاقیات در اشعار سعدی و آبای را نشان داد.

انتهاي پيام/


١٤:٢٥ - 1396/03/23    /    شماره : ٦٨٠٢٥٦    /    تعداد نمایش : ٩٧٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري کنفرانس روند معاصر در احیای شرق در قزاقستان (خبر)
 همکاری رایزنی فرهنگی ایران با مؤسسه کنفوسیوس قزاقستان (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزش مینیاتور ايراني در قزاقستان (خبر)
 تقدیر از دانش‌آموخته زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
  برپایی نمایشگاه «مولانا و سماع» در قزاقستان (خبر)
 اهداي كتاب ايران به مراكز علمي و آموزشي قزاقستان (خبر)
 همايش بزرگداشت «مولانا جلال‌الدين محمد بلخي» در قزاقستان (خبر)
 افتتاح «اتاق پژوهشی ادیان» در قزاقستان (خبر)
 آموزش خوشنویسی در دانشگاه اوراسیاي قزاقستان (خبر)
 آموزش خوشنویسی در وزارت فرهنگ قزاقستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه خوشنویسی ایرانی در قزاقستان (خبر)
 تجليل از برگزيدگان سومين المپیاد هندسه ایرانی در قزاقستان (خبر)
 افتتاح نمایشگاه عكس «شاهنامه بایسنقری» در قزاقستان (خبر)
 آغاز کلاس آزاد آموزش زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 افتتاح باشگاه دوستداران زبان فارسی در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 ساخت بنای یادبود قربانیان ایرانی در اردوگاه‌های کار اجباری شوروي (خبر)
 اهداي مجموعه‌ای نفیس از موسیقی قزاقی به رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 همایش کتابداران جوان در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 شركت هنرمند كشورمان در جشنواره «روح دشت قپچاق» قزاقستان (خبر)
 برگزاري سومين المپياد «هندسه ايراني» در آلماتي قزاقستان (خبر)
 رونمایی از دو پایان‌نامه دانشجویی در زمینه اسلام‌شناسی در قزاقستان (خبر)
 اجرای موسیقی نواحی ایران در شهر اسکیمن قزاقستان (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان قزاقستان در المپیاد هندسه ایران (خبر)
 همکاری ارکسترهای ملی ایران و قزاقستان (خبر)
 ايران داراي پيشرفته‌ترين كارگاه‌هاي مرمت نسخ خطي در دنياست (خبر)
 انتشار كتاب «آموزش زبان فارسي» براي فارسي‌آموزان قزاقي (خبر)
 امضاي برنامه مبادلات فرهنگي ايران و قزاقستان (خبر)
 روز ایران در اکسپو 2017 قزاقستان (خبر)
 برگزاري جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد فصلنامه «ایران نامه» در قزاقستان (خبر)
 شركت هنرمند ایرانی در جشنواره موسیقی «آراکائو» قزاقستان (خبر)
 برگزاري همایش شفافیت فرهنگی در قزاقستان (خبر)
 اهداي کتاب از سوی رایزنی فرهنگی ایران به کتابخانه ملی قزاقستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی كتابخواني در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 وجود واژه‌های فارسی در آثار بزرگان قزاق (خبر)
 برپايي «روز فرهنگ ايران» در قزاقستان (خبر)
 رونمایی از دو کتاب با موضوع ادبيات فارسي در قزاقستان (خبر)
 انتشار «تاريخ ادبيات معاصر ايران » در قزاقستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه بین‌المللی کتاب اوراسیا در قزاقستان (خبر)
 جشنواره موسیقی تركي قزاقستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري نمایشگاه «جهان فردوسی» در قزاقستان (خبر)
 كلمات قصار حضرت امام (ره) در قزاقستان جاري و ساري است/اشارات وحدت بخش امام (ره) همانند اكسيژن (خبر)
 افتتاح نقاشی رعد و برق در قزاقستان (خبر)
 تكثر افراط‌‌گرايي ديوار بلندي بين جوامع انساني مي‌كشد (خبر)
 شب شعر فارسی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
  برپايي نمایشگاه قهرمانان شاهنامه فردوسی در قزاقستان (خبر)
 انتشار کتاب «رودکی و هزار سال شعر پارسی» در قزاقستان (خبر)
 نشست بررسی روابط ایران و قزاقستان در آستانه برگزار شد (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در قزاقستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني «آراز» در قزاقستان (خبر)
  هنرنمايي گروه موسيقي «آراز» در سایرام قزاقستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي نوروز 1396 در قزاقستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار باستانی ايران در موزه ملی قزاقستان (خبر)
 تقدير از هنرمندان ایرانی در موزه ملی قزاقستان (خبر)
 آموزش مینیاتور و نقاشی ـ خط در قزاقستان (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشی ـ خط هنرمند ایرانی در قزاقستان (خبر)
 قزاقستان كتاب را پیوند معنوی مردم جهان معرفي كرد (خبر)
 نخستين نمایشگاه هنری ایران در موزه ملی قزاقستان برپا مي‌شود (خبر)
 تقدير دانشگاه قزاقستان از رایزنی فرهنگی ایران (خبر)
 برگزاري دوره ایرانشناسی در دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 جست‌وجوي تاريخ در نسخه‌هاي فارسي (خبر)
  آموزش فارسی در دانشگاه فارابي گامي براي دوستي ميان دو ملت است (خبر)
 قزاق‌ها تاریخ خود را در نسخه‌های خطی فارسی جست‌وجو می‌کنند (خبر)
  برگزاري کنفرانس منطقه‌ای خواجه احمد یسوی در قزاقستان (خبر)
 پروژه مطالعاتي «ايران و توران» در قزاقستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان فارسی به عنوان زبان شرقی تدريس شود (خبر)
 بیش از سه هزار کلمه فارسی در زبان قزاقی است (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در قزاقستان (خبر)
 آغاز آموزش خوشنویسی در قزاقستان (خبر)
 ديدار رييس گروه زبان فارسي دانشگاه فاربي قزاقستان با وابسته فرهنگي ايران (خبر)
 برگزاري کارگاه ایران‌شناسی برای دانشجویان قزاق (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 انتشار کتاب فردوسی و رشد حماسه‌های ملی در قزاقستان (خبر)
 دیدار دانشجویان ایران‌شناسی قزاقستان از رایزنی فرهنگی ايران (خبر)
 راه اندازي مجدد گروه ایران‌شناسی در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 بورسیه دانشجویان زبان فارسی براي ايران اهميت بسزايي دارد (خبر)
 كنفرانس بین‌المللی کتابداران در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 اجراي خواننده معروف قزاق در جشنواره پیامبر مهرباني (خبر)
 آموزش کارشناسان نسخ خطی کتابخانه ملی قزاقستان در تهران (خبر)
 افتتاح جشنواره موسيقي «آرقائو» در قزاقستان (خبر)
 اعطاي مدارك فارغ‌التحصيلان دانشگاه اوراسياي قزاقستان (خبر)
 برگزاري همايش «تاريخ، توسعه و گسترش دين اسلام در منطقه» در قزاقستان (خبر)
 علاقه‌مندی دانشکده روابط بین‌الملل جهت راه‌اندازی گروه ایرانشناسی (خبر)
 برگزاري کنفرانس معنویت و عقلانیت در قزاقستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «ادیان علیه تروریسم» در قزاقستان (خبر)
 افزايش پذيرش دانشجوي زبان فارسي در دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در قزاقستان (خبر)
 خواهان مشاركت ايران در مستند «مارکوپولو» هستيم (خبر)
 امضاي تفاهم نامه همكاري با رادیو قزاق (خبر)
 آموزش «مرمت نسخ خطی» در تهران و آستانا (خبر)
 گفت‌وگوی رادیویی رایزن فرهنگی ایران در قزاقستان (خبر)
 طرح «ايران و توران از نگاه شاهنامه» در قزاقستان بررسي شد (خبر)
 اعطاي بالاترين نشان دانشگاه فارابي قزاقستان به معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ (خبر)
 90 درصد منابع تاريخي قرون وسطي در معرفي قزاق‌ها به زبان فارسي است (خبر)
 تاكيد معاون بين الملل سازمان فرهنگ بر توسعه روابط فرهنگی با قزاقستان (خبر)
 رونمايي پایان‌نامه‌ دانشجویان دانشگاه اوراسياي قزاقستان (خبر)
 تاريخ ادبيات معاصر ايران به زبان قزاقي ترجمه مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قزاقستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 آموزش هنر خوشنویسی فارسي در قزاقستان (خبر)
 اجرای هاي مختلف گروه موسیقی «ژوانا» در قزاقستان (خبر)
 «موسیقی سنتي ایرانی» در قزاقستان اجرا شد (خبر)
 تبيين «موسیقی کردستان» در قزاقستان (خبر)
 «روز فرهنگ و هنر ايران اسلامي» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسيقي كردي «ژوانا» در قزاقستان (خبر)
 برگزاري ویدئو کنفرانس «ایران در فضای سیستم روابط بین‌الملل اوراسیا» در قزاقستان (خبر)
 کنفرانس «ایران در سیستم و فضای روابط بین‌الملل اوراسیا» در قزاقستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار فرهنگ‌نويس قزاقستاني با رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي جشن پيروزي انقلاب اسلامي در قزاقستان (خبر)
 سخنرانی سفیر ایران در دانشگاه اوراسیا قزاقستان (خبر)
 انتشار كتاب «حضرت علي (ع)» در قزاقستان (خبر)
 همایش تاریخ شرق‌شناسی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 شماره‌هاي 31 و 32 فصلنامه «ایران‌نامه» در قزاقستان منتشر شد (خبر)
 همایش بین‌المللی «مطالعه ملت؛ آینده دشت بزرگ» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزش نگارگری در دانشگاه هنر آلماتی (خبر)
 نمايش هنرهای قرآنی ایران در آلماتی (خبر)
 قدمت ادبيات فارسي در قزاقستان چشمگير است (خبر)
 ساخت مستند تاریخ زندگی ایرانیان در قزاقستان (خبر)
 برگزاری روز موسیقی ایران در انستیتو مطالعات اسلامی آلماتی (خبر)
 «آشنایی با موسیقی ایران» در جشنواره موسیقی ملی جوانان ایران و قزاقستان (خبر)
 روز موسیقی ایران در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 اولین جشنواره موسیقی ملی نوجوانان ایران و قزاقستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کلاس‌های آزاد زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 قزاق‌ها به هشتادودومين دوره دانش‌افزایی زبان فارسي نمره دادند (خبر)
 اعزام دانشجویان زبان فارسی قزاقستان به ايران (خبر)
 همکاری‌های علمی و دانشگاهی ایران و قزاقستان توسعه می‌یابد (خبر)
 شركت رایزنی فرهنگی ایران در قزاقستان در نمایشگاه قرآنی مسکو (خبر)
 امضای تفاهم‌نامه با آکادمی هنر قزاقستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار هنري قرآنی در قزاقستان (خبر)
 کتاب «راه به خانه» در قزاقستان منتشر شد (خبر)
 نمایشگاه ماه قرآن در آکادمی علوم قزاقستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دومين دوره آموزش «زبان فارسي» در قزاقستان (خبر)
 اتاق پژوهش‌های دینی دانشگاه اوراسیای قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 تحقق صلح پايدار به تلاش رهبران ديني و سياسي جهان بستگي دارد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و دانشگاه اوراسيا قزاقستان تفاهم‌نامه همكاري امضا كردند (خبر)
 کنفرانس منطقه‌ای رؤسا و کارشناسان موزه‌های قزاقستان برگزارشد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و مرکز علم قزاقستان تفاهمنامه همکاری مشترک امضا كردند (خبر)
 دوره آموزش تخصصي «نسخه‌هاي خطی» در قزاقستان برگزار مي‌‌شود (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «نقش و تأثیر خانات قزاق در تاریخ دولت قزاقستان» برگزار شد (خبر)
 پايان کلاس‌های آموزش زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 نمايش «هنر خوشنویسی و نگارگری ايران» در قزاقستان (خبر)
 اعزام دانشجویان برتر قزاقي به دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در ايران (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش «خواجه احمد یسوی» در قزاقستان (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌هاي رسانه‌اي فيمابين رايزني فرهنگي ايران و شبكه تلويزيوني آلماتي (خبر)
 ايجاد فرصت‌های مطالعاتی براي دانشجويان دانشگاه شهيد بهشتي و دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 شب شعر سعدی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 کاشت «نهال دوستی ایران» در دانشگاه فارابی آلماتی (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی و سنتی ایران در قزاقستان برپا شد (خبر)
 همكاري سه‌جانبه بنياد مطالعات اسلامي مسكو و رايزني فرهنگي ايران و مراکز علمی قزاقستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه ملي اوراسيا قزاقستان و رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «جهان معاصر و زبان‌های شرقی» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 «شب شعر فرهنگ و ادب ایران» در قزاقستان (خبر)
 آيين بزرگداشت ايران‌شناس قزاقستاني برگزار شد (خبر)
 نمايش آثار فرهنگي ايران در نمایشگاه «کتاب و صنعت چاپ» قزاقستان (خبر)
 برپايي جشنواره نوروزی و «هفته فیلم ایران» در قزاقستان (خبر)
 ایجاد فرصت‌هاي مطالعاتی در قزاقستان (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی ایران در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 انتشار بيست‌وهشتمین شماره فصلنامه «ایران‌نامه» در قزاقستان (خبر)
 انتشار بیست و هفتمین شماره فصلنامه«ایران نامه» در قزاقستان (خبر)
 نماينده فرهنگي ايران در قزاقستان در جمع دانشجويان دانشگاه ابلاي‌خان حضور يافت (خبر)
 برگزاري جشنواره فرهنگی دانش‌آموزان و دانشجویان در آستانا/ تجليل از 3 گروه هنري (خبر)
 المپیاد زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه ابلای خان آلماتی برگزار شد (خبر)
 گسترش زبان فارسی منجر به تقويت روابط فرهنگي ايران و قزاقستان مي‌شود (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «آلماتی پایتخت فرهنگي جهان اسلام» در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 رونمايي از كتاب «مكالمات فارسي، قزاقي و انگليسي» در قزاقستان (خبر)
 انتشار شماره های 27 و 28 فصلنامه ایران نامه در قزاقستان (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي اصيل ايراني در دانشگاه هنر آستانا (خبر)
 معرفي دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در آستانا (خبر)
 همایش «گفت‌وگوی ادیان با تأکید بر اندیشه‌های عرفانی خواجه احمد یسوی» برگزار شد (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در قزاقستان همایش «خواجه احمد یسوی» را برگزار مي‌كند (خبر)
 زبان فارسی یکی از راه‌های توسعه روابط فرهنگی ايران و قزاقستان است (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم انسانی و دانشگاه فارابی قزاقستان (خبر)
 نشست «بررسی حقوق بشر در اسلام» در دانشگاه حقوق و علوم قضایی دانشگاه آستانا برگزار شد (خبر)
 نشست‌های علمی و ایران‌شناسی در دانشگاه‌های شهر آستانا قزاقستان برگزار شد (خبر)
  فارابي جهاني است و به سرزمين و ملت خاصي تعلق ندارد (خبر)
 هیأت علمی ایران در دانشگاه فارابی قزاقستان (خبر)
 ديپلماسي علمي با چتر حمايتي ديپلماسي فرهنگي آغاز شد (خبر)
 هفته فیلم ایران در قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 امنیت در پرتوي اسلام هدیه‌ای الهی برای بشریت است (خبر)
 ساختمان جدید مرکز فرهنگی ایرانیان در شیمکنت قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 نمایشگاه «فرهنگ ایرانی» در در دانشگاه هنر آستانا برگزار شد (خبر)
 همایش «گفت‌وگوي بین فرهنگی، ابزاری کارآمد برای همکاری‌های بشردوستانه» برگزار شد (خبر)
 جشنواره‌ي فرهنگی ایران در مگاپارک آلماتی برگزار شد (خبر)
 كنفرانس دبيرخانه كنگره رهبران اديان جهاني و سنتي در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 بازدید وزیر ارشاد از کلاس زبان فارسی رایزنی فرهنگی كشورمان در قزاقستان (خبر)
 چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در قزاقستان آغاز شد (خبر)
 انتشار کتاب "مکالمات روزمره فارسی، قزاقی و انگلیسی"در قزاقستان (خبر)
 فرهنگ ايراني در قزاقستان معرفي شد (خبر)
 نشست تخصصی «قرآن و بهداشت روان» برگزار شد (خبر)
 مراسم اختتامیه دوره آموزش زبان فارسی در قزاقستان (خبر)
 ايران و قزاقستان همكاري‌هاي فرهنگي و ديني خود را افزايش مي‌دهند (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجویان دانشگاه اوراسیا قزاقستان برگزار شد (خبر)
 گروه تواشیح ثقلین در برنامه های هفته قرآنی قزاقستان (خبر)
 نشست فرهنگ معنوی در قزاقستان برگزار شد (خبر)
 هفته قرآنی در موزه مرکزی شهر اوسکمین قزاقستان افتتاح شد (خبر)
 هفته قرآن در قزاقستان برگزار مي شود (خبر)
 انتشار كتاب"فارابی موسس فلسفه اسلامی " در روسيه (خبر)
 افزايش همكاري‌هاي رايزني فرهنگي ايران با دانشگاه ژیمپو (خبر)
 برگزاری نشست"نقش کتاب در ارتقاء روحی و معنوی"در دانشگاه فارابي قزاقستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب قزاقستان (خبر)
 اختصاص بخشي از موزه شرق دانشگاه فارابی قراقستان به ايران (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان
برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند
فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران
گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش
برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا
انتشار كتاب «تفسیر سوره حمد» امام خميني (ره) در اسپانيا
تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور
معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان
ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است
سفر رييس جمهور به هند
سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند
بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان
همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.