English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
جمعه ٠٧ ارديبهشت ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

تبیین اسلام‌هراسی از دیدگاه امام خمینی (ره) در باکو

همایش «تبیین اسلام‌هراسی در جهان معاصر از دیدگاه امام خمینی (ره)» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو و با حضور جمع کثیری از اندیشمندان، نخبگان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش «تبیین اسلام‌هراسی در جهان معاصر از دیدگاه امام خمینی (ره)» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو و با حضور جمع کثیری از اندیشمندان، نخبگان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار شد.

اصغر فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان در باكو در سخنراني خود در اين همايش به نقش امام خمینی (ره) به عنوان پرچمدار وحدت در جهان اسلام پرداخت و امام راحل (ره) را همانند چراغ هدایت در دوره معاصر خواند.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین با بیان اینکه زنده نگهداشتن نام و افکار امام خمینی (ره) مي‌تواند عاملی برای خنثی‌سازی اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی باشد، گفت: اگر دیدگاه‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی را در دنیای امروز تعمیم و گسترش دهیم، جلوی بسیاری از افراط‌گرایی‌ها و تروریسم گرفته می‌شود.

وی در ادامه افزود: در عصر حاضر شاهد انواع و اقسام جنایات با نام و نشان دین هستیم و این همان اسلام آمریکایی است که مردم سوریه و یمن در آتش آن می‌سوزند.

فارسي در پايان تنها عامل صلح و ثبات در منطقه را وحدت کشورهای اسلامی و مقابله با افراط‌گرایی دانست.

پس از وی جواد جهانگیرزاده، سفیر کشورمان در باکو هم در سخنانی با اشاره به جایگاه والای امام خمینی (ره) گفت: آن حضرت همواره بر تقویت همبستگی، وحدت و یکپارچگی اسلامی میان مسلمانان جهان تأکید داشتند.

جهانگیرزاده در ادامه به تشریح شرایط کشورهای اسلامی پرداخت و دنیای اسلام را بیش از هر زمان دیگري به وحدت و یکپارچگی اسلامی نیازمند دانست. وی همچنین گفت: ما باید در این خصوص از عواملی که به تحقق این مهم کمک می‌کند حمایت كنيم و نیز موانع موجود در این زمینه را بشناسیم و راي رفع آنها تلاش کنیم.

صیاد آران، معاون کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان هم در سخنراني خود از امام خمینی (ره) به عنوان شخصیت بزرگ تاریخ معاصر جهان یاد کرد و گفت: امام، رهبری انقلاب اسلامی را به عهده گرفت و با هدایت مردم، این انقلاب را به پیروزی رساند.

وی نیز تأکید امام خمینی (ره) بر وحدت میان مسلمانان را يادآور شد و ادامه داد: یکی از دلایل اصلی مناقشات و جنگ‌ها در خاورمیانه و کشورهای اسلامی، نبود این وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان است.

به گفته آران، امام خميني (ره) راه وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان را نشان داده و ما باید تلاش‌های لازم در این زمینه را از خود نشان دهیم.

معاون کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان در بخش ديگري از سخنانش درباره اقدامات دولت جمهوری آذربایجان در راستای ترویج وحدت میان کشورهای اسلامی، عنوان كرد که سال جاری میلادی در جمهوری آذربایجان، سال همبستگی اسلامی اعلام شده است.

فواد نوراله‌اف، معاون اداره مسلمانان قفقاز نیز طی سخنانی با تشريح وضعیت مسلمانان و اسلام در زمان شوروی، رویکرد مردم جمهوری آذربایجان به اسلام و قرآن در دوره كنوني را بيان كرد.

وی گفت: مردم متدین جمهوری آذربایجان در دوران شوروي سابق، امام خمینی (ره) را به عنوان عالم و فقیه و مجتهد بزرگ می‌شناختند و به دنبال به دست آوردن رساله‌های دینی ايشان بودند.

نوراله‌اف سپس با تأکید بر اینکه امام خمینی (ره) به مسلمانان جهان درس آزادی‌خواهی داد، گفت: استکبار جهانی در حال حاضر در راستای ترویج اسلام‌هراسی و نسبت دادن ترور به اسلام تلاش می‌کند، ولی اسلام دین دوستی، برادری و صلح است.

القار ابراهیم اوغلو، ريیس جمعیت آزادی اعتقاد دینی جمهوری آذربایجان نیز در سخنراني خود با اشاره به جایگاه والای امام خمینی (ره) در تاریخ معاصر جامعه بشری، گفت: تا دهه هفتاد قرن گذشته در جهان چنین نظراتی حاکم بود که جهان‌بینی دینی عمر خود را به پایان رسانده و بر این مبنا نظریه‌های راست‌گرا و چپ‌گرا در جهان حاکم بود. در چنین شرایطی یک سید، مرجع، فیلسوف، عالم، مجتهد، فقیه و عارف در صحنه حاضر شد و احیای جهان‌بینی اسلامی و آغاز نهضت اسلامی را اعلام کرد.

وی همچنین نقش امام خمینی (ره) در راستای گسترش نهضت اسلامی و جهان‌بینی اسلامی در جهان فعلی را مورد اشاره قرار داد و افزود: راهپیمایی میلیون‌ها زایر به سوی کربلای معلی نیز نشان‌دهنده نهضت اسلامی در جهان است.

ابراهیم اوغلو سپس با اشاره به اینکه بر اثر گسترش جهان‌بینی اسلامی در حال حاضر وارد دنیای جدید شدیم، تلاش‌های استکبار برای ترویج اسلام‌هراسی در جهان را خاطر نشان کرد و گفت: این تلاش‌های شوم نمی‌تواند از گسترش جهان‌بینی اسلامی جلوگیری کند و اسلام نوری درخشان برای جامعه بشری است.

در ادامه برگزاري این همایش، مایل یعقوب‌اف، از اساتید دانشگاهی جمهوری آذربایجان نیز امام (ره) را شخصیتي بزرگ معرفی كرد و منادی وحدت و همبستگی بین جهان اسلام دانست. وی گفت: امام دیدگاه‌های اسلامی را بار دیگر زنده و نمایان کرد و به دنبال اصلاح کجروی‌های به عمل آمده در چند صد سال پس از اسلام بود که خوشبختانه تأثیر شگرفی در جهان اسلام ایجاد کرد.

یعقوب‌اف همچنین به نقش آمریکا در اسلام‌هراسی تأکید كرد و آمریکا را بیش از هر زمان خونریز دانست.‌

حمید‌اف، از اعضاي آکادمی ملی علوم آذربایجان نیز با اشاره به قطب‌بندی انجام شده قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران، این جریان و انقلاب را غیرقابل پیش‌بینی دانست و آن را نشانه قدرت و مدیریت امام خمینی (ره) دانست.

وي همچنین به نامه امام خمينی (ره) به گورباچف، آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروي اشاره كرد و آن را نشانه داشتن هدفگذاری امام برای پیشبرد اسلام ناب برشمرد.

حاج آقا نوری، معاون سابق حزب اسلامی جمهوری آذربایجان نیز در سخنراني خود در این همایش به برخی از ابعاد اجتماعی و سیاسی امام پرداخت. وی گفت: خدا را شاکرم در زمانی به دنیا آمدم که عصر امام خمینی (ره) بود. امام قرآن‌ها را از قبرستان‌ها جدا کرد و اسلام ناب محمدی را بار دیگر احیا کرد.

قابل جمال‌زاده، عضو آکادمی ملی علوم آذربایجان نیز با اشاره به دسیسه‌های استکبار جهانی علیه ایران و اسلام، امام خمینی (ره) را رهبری مدبر و آگاه به زمان برشمرد و پیشرفت کنونی ایران در همه زمینه‌ها را حاصل انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) دانست.

در پایان نیز شاهین فاضل، یکی از اساتید دانشگاهی در وصف و عظمت امام خمینی (ره) شعر زیبایی را به خوانش گرفت.

در این همایش همچنین نقش امام (ره) در راستای دفاع از حقوق حقه مسلمانان جهان از جمله مردم فلسطین به ویژه اعلام روز قدس، تأثیر وصیتنامه امام راحل (ره) و نیز نامه ایشان به گورباچوف، آخرین رهبر شوروی سابق در گسترش ایده‌های اسلامی در جهان، مورد تأکید قرار گرفت.

انتهاي پيام/


١٥:٢٣ - 1396/03/16    /    شماره : ٦٧٩٦٨٠    /    تعداد نمایش : ٨٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 جشنواره فرهنگ و هنر در جمهوری آذربایجان برپا شد (خبر)
 بررسی راهکارهای همکاری مشترک در حوزه فیلم و تئاتر ایران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاری نشست ستاد هماهنگی ششمین دوره المپیاد زبان فارسی در باکو (خبر)
 نمایش فیلم‌های ایرانی در باکو (خبر)
 امضا سند مبادلات فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشنواره «نوروز پیام‌آور صلح و دوستی» در باکو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در جشنواره نوروزی باکو (خبر)
 برگزاري هشتادمین سالگرد تولد «فرهاد فخرالدینی» در باکو (خبر)
 همایش ادبی «بانوی آفتاب» در باکو برگزار شد (خبر)
 کتاب‌هاب جدید رایزنی فرهنگی ایران در باکو رونمایی شد (خبر)
 همایش «از خورشید تا پروین» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
 «روزی با ایران» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش « پیامبر رحمت» در باکو (خبر)
 نمایشگاه نقاشی بانوان ایراني در باکو افتتاح شد (خبر)
 آثار بانوان هنرمند نقاش ایرانی در باکو به نمایش گذاشته می‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم 13 آبان در باکو (خبر)
 رونمایی از کتاب «من گنجشک نیستم» در باکو (خبر)
 برگزاري نشست «روزي با کتاب ایران» در باکو (خبر)
 نيازمند منابع ادبیات معاصر ایران هستيم (خبر)
 آموزش خوشنویسی نستعلیق در باکو (خبر)
 همايش بزرگداشت «پروين اعتصامي» و «خورشید بانو ناتوان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از نماهنگ «آقاي من حسین» در باکو (خبر)
 آغاز دور جديد آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 بازديد حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی از رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو (خبر)
 برگزاری محفل انس با قرآن در باکو (خبر)
 شب شعر علوی در باکو (خبر)
 بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در باکو (خبر)
 حمیدرضا دیبازر داور مسابقات موسیقی باکو (خبر)
 همایش بین‌المللی «همبستگی اسلامی، ندای زمان» در باکو برگزار شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از کرسی زبان فارسی دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 اتاق تبريز در موزه نظامی باکو افتتاح مي‌شود (خبر)
 برگزاری جشنواره چندفرهنگ‌گرایی در باکو (خبر)
  کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» در باکو رونمايي شد (خبر)
 بررسي راهکارهای تقویت مناسبات فرهنگی ايران و آذربايجان (خبر)
 تئاتر «حضرت زینب (س) قهرمان کربلا» در باکو به روي صحنه رفت (خبر)
 دیدار وزراي فرهنگ ایران و آذربایجان (خبر)
خبرهاي مهم
تانیا آولا: آکادمی ولوس در حوزه الهیات تحقیق می‌کند
ابراهيمي‌تركمان: غفلت و جهالت دو عامل اصلي دوري انسان از معنويت است
مترو پلتین دمتریاس یونان: گفت‌وگوهای دینی روشی برای عبور از تعصب‌گرایی است
هفتمين دور گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس يونان افتتاح شد
برگزاري همایش ادبیات تطبیقی فارسی و عربی در دمشق
شركت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب شهر سوسه تونس
بزرگداشت شیخ بهايی در کراچی
دوره آموزشي زبان فارسی در استانبول پايان يافت
دیدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس شرکت سینمایی زفیرا الجزاير
برگزاري «هفته فیلم ایران» در شهر آلماتی قزاقستان
دیدار امام جمعه اردبيل با ريیس شورای عالی امور دینی سازمان دیانت ترکیه
انتشار ترجمه كتاب «تولد دوباره عمان؛ تعادل سنت و مدرنیته»
گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت نقش مهمی در تعاملات یونان و ایران دارد
اشتراکات فراوان فرهنگی ایران و یونان عامل پیوند روابط دو کشور است
بزرگداشت سعدی شیرازی در مزارشریف افغانستان
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.

 • سفر رييس جمهور به شهر تاريخي مرو/ زيارت قدمگاه امام هشتم (ع)
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو قدمگاه امام هشتم (ع) در اين شهر را زيارت كرد.

 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.