English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٦ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

تبیین اسلام‌هراسی از دیدگاه امام خمینی (ره) در باکو

همایش «تبیین اسلام‌هراسی در جهان معاصر از دیدگاه امام خمینی (ره)» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو و با حضور جمع کثیری از اندیشمندان، نخبگان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، همایش «تبیین اسلام‌هراسی در جهان معاصر از دیدگاه امام خمینی (ره)» به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو و با حضور جمع کثیری از اندیشمندان، نخبگان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار شد.

اصغر فارسی، رایزن فرهنگی کشورمان در باكو در سخنراني خود در اين همايش به نقش امام خمینی (ره) به عنوان پرچمدار وحدت در جهان اسلام پرداخت و امام راحل (ره) را همانند چراغ هدایت در دوره معاصر خواند.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین با بیان اینکه زنده نگهداشتن نام و افکار امام خمینی (ره) مي‌تواند عاملی برای خنثی‌سازی اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی باشد، گفت: اگر دیدگاه‌های معمار کبیر انقلاب اسلامی را در دنیای امروز تعمیم و گسترش دهیم، جلوی بسیاری از افراط‌گرایی‌ها و تروریسم گرفته می‌شود.

وی در ادامه افزود: در عصر حاضر شاهد انواع و اقسام جنایات با نام و نشان دین هستیم و این همان اسلام آمریکایی است که مردم سوریه و یمن در آتش آن می‌سوزند.

فارسي در پايان تنها عامل صلح و ثبات در منطقه را وحدت کشورهای اسلامی و مقابله با افراط‌گرایی دانست.

پس از وی جواد جهانگیرزاده، سفیر کشورمان در باکو هم در سخنانی با اشاره به جایگاه والای امام خمینی (ره) گفت: آن حضرت همواره بر تقویت همبستگی، وحدت و یکپارچگی اسلامی میان مسلمانان جهان تأکید داشتند.

جهانگیرزاده در ادامه به تشریح شرایط کشورهای اسلامی پرداخت و دنیای اسلام را بیش از هر زمان دیگري به وحدت و یکپارچگی اسلامی نیازمند دانست. وی همچنین گفت: ما باید در این خصوص از عواملی که به تحقق این مهم کمک می‌کند حمایت كنيم و نیز موانع موجود در این زمینه را بشناسیم و راي رفع آنها تلاش کنیم.

صیاد آران، معاون کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان هم در سخنراني خود از امام خمینی (ره) به عنوان شخصیت بزرگ تاریخ معاصر جهان یاد کرد و گفت: امام، رهبری انقلاب اسلامی را به عهده گرفت و با هدایت مردم، این انقلاب را به پیروزی رساند.

وی نیز تأکید امام خمینی (ره) بر وحدت میان مسلمانان را يادآور شد و ادامه داد: یکی از دلایل اصلی مناقشات و جنگ‌ها در خاورمیانه و کشورهای اسلامی، نبود این وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان است.

به گفته آران، امام خميني (ره) راه وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان را نشان داده و ما باید تلاش‌های لازم در این زمینه را از خود نشان دهیم.

معاون کمیته دولتی امور تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان در بخش ديگري از سخنانش درباره اقدامات دولت جمهوری آذربایجان در راستای ترویج وحدت میان کشورهای اسلامی، عنوان كرد که سال جاری میلادی در جمهوری آذربایجان، سال همبستگی اسلامی اعلام شده است.

فواد نوراله‌اف، معاون اداره مسلمانان قفقاز نیز طی سخنانی با تشريح وضعیت مسلمانان و اسلام در زمان شوروی، رویکرد مردم جمهوری آذربایجان به اسلام و قرآن در دوره كنوني را بيان كرد.

وی گفت: مردم متدین جمهوری آذربایجان در دوران شوروي سابق، امام خمینی (ره) را به عنوان عالم و فقیه و مجتهد بزرگ می‌شناختند و به دنبال به دست آوردن رساله‌های دینی ايشان بودند.

نوراله‌اف سپس با تأکید بر اینکه امام خمینی (ره) به مسلمانان جهان درس آزادی‌خواهی داد، گفت: استکبار جهانی در حال حاضر در راستای ترویج اسلام‌هراسی و نسبت دادن ترور به اسلام تلاش می‌کند، ولی اسلام دین دوستی، برادری و صلح است.

القار ابراهیم اوغلو، ريیس جمعیت آزادی اعتقاد دینی جمهوری آذربایجان نیز در سخنراني خود با اشاره به جایگاه والای امام خمینی (ره) در تاریخ معاصر جامعه بشری، گفت: تا دهه هفتاد قرن گذشته در جهان چنین نظراتی حاکم بود که جهان‌بینی دینی عمر خود را به پایان رسانده و بر این مبنا نظریه‌های راست‌گرا و چپ‌گرا در جهان حاکم بود. در چنین شرایطی یک سید، مرجع، فیلسوف، عالم، مجتهد، فقیه و عارف در صحنه حاضر شد و احیای جهان‌بینی اسلامی و آغاز نهضت اسلامی را اعلام کرد.

وی همچنین نقش امام خمینی (ره) در راستای گسترش نهضت اسلامی و جهان‌بینی اسلامی در جهان فعلی را مورد اشاره قرار داد و افزود: راهپیمایی میلیون‌ها زایر به سوی کربلای معلی نیز نشان‌دهنده نهضت اسلامی در جهان است.

ابراهیم اوغلو سپس با اشاره به اینکه بر اثر گسترش جهان‌بینی اسلامی در حال حاضر وارد دنیای جدید شدیم، تلاش‌های استکبار برای ترویج اسلام‌هراسی در جهان را خاطر نشان کرد و گفت: این تلاش‌های شوم نمی‌تواند از گسترش جهان‌بینی اسلامی جلوگیری کند و اسلام نوری درخشان برای جامعه بشری است.

در ادامه برگزاري این همایش، مایل یعقوب‌اف، از اساتید دانشگاهی جمهوری آذربایجان نیز امام (ره) را شخصیتي بزرگ معرفی كرد و منادی وحدت و همبستگی بین جهان اسلام دانست. وی گفت: امام دیدگاه‌های اسلامی را بار دیگر زنده و نمایان کرد و به دنبال اصلاح کجروی‌های به عمل آمده در چند صد سال پس از اسلام بود که خوشبختانه تأثیر شگرفی در جهان اسلام ایجاد کرد.

یعقوب‌اف همچنین به نقش آمریکا در اسلام‌هراسی تأکید كرد و آمریکا را بیش از هر زمان خونریز دانست.‌

حمید‌اف، از اعضاي آکادمی ملی علوم آذربایجان نیز با اشاره به قطب‌بندی انجام شده قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران، این جریان و انقلاب را غیرقابل پیش‌بینی دانست و آن را نشانه قدرت و مدیریت امام خمینی (ره) دانست.

وي همچنین به نامه امام خمينی (ره) به گورباچف، آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروي اشاره كرد و آن را نشانه داشتن هدفگذاری امام برای پیشبرد اسلام ناب برشمرد.

حاج آقا نوری، معاون سابق حزب اسلامی جمهوری آذربایجان نیز در سخنراني خود در این همایش به برخی از ابعاد اجتماعی و سیاسی امام پرداخت. وی گفت: خدا را شاکرم در زمانی به دنیا آمدم که عصر امام خمینی (ره) بود. امام قرآن‌ها را از قبرستان‌ها جدا کرد و اسلام ناب محمدی را بار دیگر احیا کرد.

قابل جمال‌زاده، عضو آکادمی ملی علوم آذربایجان نیز با اشاره به دسیسه‌های استکبار جهانی علیه ایران و اسلام، امام خمینی (ره) را رهبری مدبر و آگاه به زمان برشمرد و پیشرفت کنونی ایران در همه زمینه‌ها را حاصل انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) دانست.

در پایان نیز شاهین فاضل، یکی از اساتید دانشگاهی در وصف و عظمت امام خمینی (ره) شعر زیبایی را به خوانش گرفت.

در این همایش همچنین نقش امام (ره) در راستای دفاع از حقوق حقه مسلمانان جهان از جمله مردم فلسطین به ویژه اعلام روز قدس، تأثیر وصیتنامه امام راحل (ره) و نیز نامه ایشان به گورباچوف، آخرین رهبر شوروی سابق در گسترش ایده‌های اسلامی در جهان، مورد تأکید قرار گرفت.

انتهاي پيام/


١٥:٢٣ - 1396/03/16    /    شماره : ٦٧٩٦٨٠    /    تعداد نمایش : ٦١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري همایش « پیامبر رحمت» در باکو (خبر)
 نمایشگاه نقاشی بانوان ایراني در باکو افتتاح شد (خبر)
 آثار بانوان هنرمند نقاش ایرانی در باکو به نمایش گذاشته می‌شود (خبر)
 برگزاری مراسم 13 آبان در باکو (خبر)
 رونمایی از کتاب «من گنجشک نیستم» در باکو (خبر)
 برگزاري نشست «روزي با کتاب ایران» در باکو (خبر)
 نيازمند منابع ادبیات معاصر ایران هستيم (خبر)
 آموزش خوشنویسی نستعلیق در باکو (خبر)
 همايش بزرگداشت «پروين اعتصامي» و «خورشید بانو ناتوان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از نماهنگ «آقاي من حسین» در باکو (خبر)
 آغاز دور جديد آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 بازديد حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قمی از رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو (خبر)
 برگزاری محفل انس با قرآن در باکو (خبر)
 شب شعر علوی در باکو (خبر)
 بزرگداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در باکو (خبر)
 حمیدرضا دیبازر داور مسابقات موسیقی باکو (خبر)
 همایش بین‌المللی «همبستگی اسلامی، ندای زمان» در باکو برگزار شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از کرسی زبان فارسی دانشگاه دولتی باکو (خبر)
 اتاق تبريز در موزه نظامی باکو افتتاح مي‌شود (خبر)
 برگزاری جشنواره چندفرهنگ‌گرایی در باکو (خبر)
  کتاب «تاریخچه شیخ‌الاسلامی» در باکو رونمايي شد (خبر)
 بررسي راهکارهای تقویت مناسبات فرهنگی ايران و آذربايجان (خبر)
 تئاتر «حضرت زینب (س) قهرمان کربلا» در باکو به روي صحنه رفت (خبر)
 دیدار وزراي فرهنگ ایران و آذربایجان (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.