English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٧ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش

رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش، بيست‌وهشتمين سالروز رحلت امام خمینی (ره) را با برگزاری همایش «امام خمینی (ره) منادی وحدت، صلح و گفت‌وگو» گرامی داشت.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، این همايش در محل تالار اجتماعات انجمن پزشکان بنگلادش در شهر داکا (پايتخت) با حضور بیش از 500 نفر از شخصیت‌های سیاسی، دینی، استادان دانشگاه، دانشجویان، اصحاب رسانه، علاقمندان به انقلاب اسلامی و ... برگزار شد.

ایچ تی امام، مشاور عالی نخست‌وزیر دولت بنگلادش در امور سیاسی، عباس واعظی‌دهنوی، سفیر ایران در داکا، محمد سلیمان، ريیس دانشگاه علوم و فناوری اطلاعات بنگلادش، محمد صدیق الرحمن خان، استاد گروه تاریخ و فرهنگ دانشگاه داکا، مولانا محمد عیسی شاهدی، از محققان برجسته بنگلادش، سید محمد عمادالدین، خطیب مسجد مرکزی دانشگاه داکا و همچنين سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی كشورمان در بنگلادش، سخنرانان اين همايش بودند.

سید موسی حسینی در تببین برگزاري این همايش اظهار كرد: روح بلند امام خمینی (ره) گرچه 28 سال است که از میان مردم ایران و ارادتمندانش در نقاط مختلف جهان پرکشیده؛ اما فکر و راه و اندیشه تابناک آن امام بزرگ، همچنان در میان ما زنده و جاودان و مشعل راه ماست.

رايزن فرهنگي كشورمان در ادامه ضمن برشمردن جایگاه رفیع امام (ره) به عنوان فقیه و مرجع دینی، فیلسوف، سیاستمدار، رهبر بزرگ‌ترین انقلاب تاریخ معاصر، به موضوع سمینار اشاره کرد و گفت: موضوع نشست امروز به جنبه و ویژگی دیگری از شخصیت امام (ره) پرداخته و به نقش امام (ره) به عنوان منادی وحدت، صلح و گفت‌وگو می‌پردازد. دعوت به وحدت میان امت اسلامی و ضرورت آن، یکی از مهم‌ترین نکاتی است که همواره در سخنان و رهنمودهای امام خمینی (ره) برآن تکیه شده است؛ زیرا امام خمینی (ره) از پیامدهای منفی تفرقه میان امت اسلامی در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی به خوبی آگاه بود.

وي ادامه داد: امام (ره) می‌دانست که در صورت تفرقه امت، بیگانگان و دشمنان اسلام ما را به ذلت کشانده و بر سرنوشت‌مان حکمفرما خواهند شد؛ بنابراين چاره کار را در پرهیز از تفرقه و تلاش برای وحدت و همدلی بر محوردین اسلام و آموزه‌های حیات‌بخش آن می‌دانست و همواره بر آن تأکید می‌ورزید.

محمد صدیق الرحمن، استاد گروه تاریخ و فرهنگ دانشگاه داکا سخنران بعدی بود. وی در آغاز مقاله خود از حضرت امام (ره) به عنوان فردی که با عملکرد و آثار خود نام خویش را در سرتاسر جهان مشهور ساخته است یاد کرد.

مقاله وی از 5 محور اصلی 1- شخصیت جهانی امام خمینی (ره) که در همان سال 1979با انتخاب ایشان با عنوان«مرد سال» توسط مجله «دی تایمز» آمریکایی بدین حقیقت اعتراف شد. در واقع امام خمینی (ره) تنها مرد یک سال نبوده است؛ بلکه نام او بر پیشانی تاریخ رقم خورده است. 2- افق‌های جهان شمول در دیدگاه‌های امام خمینی (ره) در تحلیل مسایل جهان اسلامی. 3- نقش امام خمینی (ره) در برقراری اتحاد و همبستگی بین ملل اسلامی با ریشه‌یابی آن از قرآن و احادیث. 4- تأکید حضرت امام (ره) بر گفت‌وگو و تبادل نظر بین ادیان و مذاهب مختلف براي فراهم‌آوردن زمینه صلح و آرامش و 5- توانمندی بی‌نظیر حضرت امام خمینی (ره) در رهبری امت اسلامی به خصوص در مبارزه علیه استکبار جهانی.

محمد صديق الرحمن، در پایان مقاله خود با اشاره به حوادث تأسف‌آور اخیر جهان اسلام از کسانی که سعی می‌کنند دین اسلام را به عنوان دین خشونت و تروریسم جلوه دهند، به شدت انتقاد كرد و از عموم مسلمانان براي الگوگیری از سیره پیامبرگونه حضرت امام خمینی (ره) در راه و روش زندگی خود دعوت كرد.

پس از آن مولانا محمد عیسی شاهدی، از محققان برجسته بنگلادش به نقد مقاله ارایه شده پرداخت. وی گفت: مرحوم امام خمینی (ره) یک روحانی و عالم دینی به تمام معنای کلمه بوده است و کاری انجام داد که در حقیقت ناممکن را ممکن ساخت. مفهوم انقلاب معمولاً به معنای تغییر و تحول از طریق درگیری و زد و خورد و تلفات و احیاناً به دنبال گذاشتن نابودی و ویرانی است؛ ولی حضرت امام خمینی (ره) این مفهوم را کاملاً تغییر داد.

وي افزود: با اینکه جوانان حزب‌اللهی آن روز آماده بودند اسلحه به دست گیرند و به مقابله با مزدوران شاه پهلوی برخیزند؛ ولی امام (ره) به هیچ وجه اجازه نداد این انقلاب به استفاده از اسلحه و خشونت کشیده شود. امام (ره) معتقد به خیزش مردمی بود و همینطور هم شد که سرانجام رژیم شاه تا به دندان مسلح سرنگون شد.

سخنران بعدی، محمد سلیمان، ريیس دانشگاه علوم و فناوری اطلاعات «UITS» بود. سلیمان دو نمونه از رهبری‌های صلح‌آمیز مشرق‌زمین را برشمرد که بر ضد استعمارگران جهانی مبارزه گسترده را رهبری كرده و سرانجام هم پیروز شدند. یکی مهاتما گاندی در هند که با استفاده از نهضت عدم همکاری و دیگری آیت‌الله خمینی (ره) با استفاده از حمایت مردمی به دور از هرگونه خشونت، که پیروز شدند. هریک از این رهبران روش نوینی را در عرصه مبارزات سیاسی پایه‌گذاری كردند و از روش‌های متداول در غرب پیروی نكردند و این باعث افتخار ما ملت‌های مشرق‌زمین است.

عباس واعظی‌دهنوی، سفیر ایران در داكا هم در سخنراني خود مقارنه‌ای بین الگوهای انقلابی جهان عرضه كرد و تفاوت اساسی الگوی انقلابی حضرت امام خمینی (ره) با دیگر الگوهای جهان را به طور مشخص تبیین كرد.

وی گفت: الگوی انقلابی حضرت امام خمینی (ره) تنها با نهضت امام حسین (ع) در برابر ظالم زمان می‌تواند شباهت داشته باشد. همانطوری که امام حسین (ع) خود شخصی وارسته و عارف و متصل با عالم ملکوت بوده است؛ امام خمینی (ره) نیز شخصیتی است معنوی و روحانی. نکته دیگر اینکه امام حسین (ع) هنگام خروج از مدینه اعلام می‌کند که من خروج می‌کنم چون در امت جدم اصلاح می‌طلبم. امام خمینی (ره) نیز اصلاح می‌خواست. لذا می‌بینیم که بارها به شاه پیام می‌فرستد تا او اصلاح بشود و به مسیر حق برگردد. ولی شاه بی‌اعتنایی می‌کند و به ظلم و ستم علیه مردم و ملت خود ادامه می‌دهد. آن وقت است که امام خمینی (ع) خروج می‌کند و اصلاحات را صورت می‌دهد.

آخرین سخنران جلسه ایچ تی امام، مشاور عالی نخست‌وزیر بنگلادش در امور سیاسی بود كه طي آن گفت: مردم کشور ما نسبت به ایران و ایرانیان همیشه یک احساس توأم با احترام و خودمانی دارند و هیچ وقت ایران را بیگانه تصور نمی‌کنند. هنوز در رفتارها و گفتارها حتی زبان و فرهنگ‌مان تأثیر ایران به طور وضوح پیداست.

وی ادامه داد: پدر ملت ما شیخ مجیب الرحمن، در قیادت خود از بعضی جهات با قیادت حضرت امام خمینی (ره) شباهت داشته است. براي نمونه امام خمینی (ره) همواره از مردم و ملت‌های مظلوم جهان دفاع می‌کرد. شعار شیخ مجیب الرحمن هم طرفداری از مردم مظلوم بوده است. ایشان می‌گفت: دنیا امروز به دو بخش تقسیم شده است؛ استثمارگر و مظلوم؛ ولی من در گروه مظلومین قرار دارم.

ایچ تی امام، با ذکر خاطره‌ای از دوران پیروزی انقلاب که در آن زمان وی همراه با بعضی از کارمندان دولتی ایرانی در برلین در یک کارگاه دولتی به سر می‌برد، گفت: وقتی خبر سرنگونی رژیم شاه منتشر شد، همراهان ایرانی بهت زده شدند و اصلاً باورشان نمی‌شد که یک پیرمرد با دست خالی رژیم قدرتمند شاه پهلوی را از پا درآورده است.

مشاور نخست‌وزیر بنگلادش، پیشرفت‌های ایران را در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری، علیرغم تحمیل تحریم‌ها در سال‌های پس از انقلاب متذکر شد و گفت: چند روز پیش یک مجله از اداره گردشگري بنگلادش به دستم رسید. دیدم نوشته است که ایران از نظر جذابیت و امنیت توریستی، دهمین رتبه را در جهان دارد و هر سال میلیون‌ها توریست از این کشور می‌توانند بازدید کنند. این موضوع برای من بسیار جالب بود. طبیعت ایران و مردم ایران واقعاً زیباست.

برنامه همایش با سخنان کوتاه عماد الدین، ريیس جلسه و خطیب مسجد مرکزی دانشگاه داکا پایان پذیرفت. وي در اين سخنراني كوتاه نگرانی عمیق خود از شرایط آتشین در روابط دو کشور مهم خاورمیانه یعنی ایران و عربستان سعودی را ابراز كرد.

انتهاي پيام/


١٥:٠٧ - 1396/03/16    /    شماره : ٦٧٩٦٧٦    /    تعداد نمایش : ٦٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
  برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه « كودك و نوجوان » در بنگلادش (خبر)
 آغاز دوره جديد کارشناسي زبان فارسي در دانشگاه داكا (خبر)
 شناخت زبان بنگالي بدون آشنايي با زبان فارسي غيرممكن است (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم داکا به کار خود پایان داد (خبر)
 آغاز دومين اجتماع بزرگ جهاني مسلمانان در بنگلادش (خبر)
 دوازدهمين جشنواره بين المللي فيلم بنگلادش (خبر)
 بازخواني كتيبه‌هاي فارسي نگاشته شده در بناهاي قديمي بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه ملي كتاب بنگلادش افتتاح مي شود (خبر)
 اهداي منشورات نمايندگي فرهنگي ايران به «باشگاه يونسكو» (خبر)
 انتشار مجموعه 9 جلدی همراه با قرآن دربنگلادش (خبر)
 انتشارشماره جديد نشريه دو هفته نامه فجر در داكا (خبر)
 برگزاری سمینار منطقه ای فقرزدایی در کشورهای در حال پیشرفت آسیایی در بنگلادش (خبر)
 انشار نشريه دو ماهنامه «كودك و نوجوان » در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم سالروز شهادت امام سجاد (ع) در بنگلادش (خبر)
 انشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 ورود زوج دوچرخه سوار ايراني به بنگلادش (خبر)
 اهداي كتاب در آستانه ي قيام حسيني به سردبيران جرايد بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 ايران يك الگوي نظام اسلامي در دنياي امروزاست (خبر)
 سمينار بزرگداشت حافظ در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 بازتاب بيانات مقام معظم رهبري در كنفرانس بيداري اسلامي در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نمايشگاه گردشگری آسيايي در بنگلادش (خبر)
 سمينار روز قدس در شاتخيرا بنگلادش (خبر)
 برگزاري سميناربیداری اسلامی و چشم انداز آزادی قدس شریف دربنگلادش (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 دهه قرآني در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 برگزاري گردهمايي دانشجويان و اساتيد زبان فارسي دانشگاه داكا (خبر)
خبرهاي مهم
همايش «محكوميت انتخاب قدس به‌ عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی» در زيمبابوه
برگزاري دومین کنفرانس جهانی گردشگری و فرهنگ در عمان
در سوگ رفتن استاد بي‌‌ادعا
امضاي تفاهم‌نامه همكاري مركز ساماندهي ترجمه و نشر سازمان فرهنگ و مجمع جهانی اهل البیت (ع)
پخش مستند «ايران در آن سوي مرزها» از شبكه اول سيما
گردشگری پل ارتباطی فرهنگ‌هاست
انتشار جلد اول كتاب «داستان راستان» در زيمبابوه
افتتاح مركز مطالعات فرهنگ ايران در دانشگاه شيان چين
ديدار رايزن فرهنگي ايران در عراق با نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت
برگزاري «جشنواره فیلم ایران» در پاكستان
شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک
تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند
انتشار شماره‌های جديد فصلنامه روسي‌زبان «ایران‌نامه» در آلماتي
رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي
برگزاری هم‌اندیشی مبلغان ایرانی اعزامی به خارج از کشور
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • همايشي «طلوع حقيقت»
  به مناسبت سالگرد صدور نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، همايشي با عنوان «طلوع حقيقت» صبح امروز (12 آذرماه) در مؤسسه فرهنگي سوره تهران، برگزار شد.

 • افتتاحيه هفته فرهنگي الجزاير در مشهد مقدس
  مراسم افتتاحيه هفته فرهنگی الجزایر، 10 آذرماه در غرفه تخصصی رویداد مشهد 2017 نمایشگاه ناشران جهان اسلام در مشهد مقدس برگزار شد.

 • آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان»
  آيين افتتاحيه «گفت‌وگوی فرهنگی ایران و لهستان» با عنوان «در جستجوی خانه دوم»، صبح امروز (سه‌شنبه ۳۰ آبان‌ماه) در تالار فردوسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران، افتتاح شد.

 • راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی
  گروهي از شيعيان غنايي با برگزاري راهپيمايي در روز اربعين حسيني به عزاداري سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و ياران باوفايش پرداختند.

 • سی‌وششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول
  سی‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استانبول، 13 آبان‌ماه با شركت وابستگی فرهنگی ايران، مجمع جهانی اهل بیت (ع) و مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی وزارت ارشاد، گشايش يافت.