English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

بررسي اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان

سومین همایش بین‌المللی «سیری در اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره)» به همت رايزني فرهنگي ايران در شهر صوفیه برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت بیست‌وهشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) و به همت رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان، سومین همایش بین‌المللی «سیری در اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره)» در سالن کنفرانس هتل موسکواي شهر صوفیه برگزار شد.

در اين همایش که جمع کثیری از دوستداران امام راحل، اسلام‌شناسان، اندیشمندان بلغاری، فرهنگیان و اساتید دانشگاه، مترجمین و نویسندگان حضور داشتند، آرا و اندیشه‌های حضرت امام خمینی (ره) از جوانب مختلف سیاسی، ادبی، تاریخی، عرفانی و فلسفی، توسط حسن دوطاقی، کاردار موقت سفارت و محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی كشورمان در بلغارستان، خریستوا پائونوف، استاد تاریخ و روابط بین‌الملل دانشگاه صوفیه، نبی معصومی، شاعر و ادیب ايراني مقيم بلغارستان و رادوستينا آتاميان، مترجم و استاد زبان فارسي   بررسی شد.

نظام اسلامي در ايران نظام بين‌الملل را به چالش كشيد

محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلغارستان در سخنراني خود در اين همايش گفت: شخصيت كمظنظير امام خميني (ره) و تأثيرگذاري او بر جهان معاصر همواره مورد توجه بسياري از انديشمندان و شخصيت‌هاي مطرح جهاني بوده است؛ ويژگي‌هاي خاص فردي، اجتماعي و سياسي ايشان، از وي رهبري فرهمند ساخته بود كه موفق شد ايران و جهان اسلام را جان تازه‌اي ببخشد و از ركود خارج كند.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: امام خميني (ره) يك فرد دين‌شناس و اسلام‌شناس بود که با همه مكاتب  بشري و اديان الهي آشنايي داشت، با احياي مجدد معنويت در جهان معاصر و با تأكيد بر ابعاد مختلف وجودي انسان، كوشيد تا هويت انساني را احيا كرده و انسان‌ها را با واقعيت وجود خويش آشنا سازد.

وی ادامه داد: همين انديشه‌ها و آرمان‌هاي امام بود كه سبب شد در كنار بيداري و جذب قلب‌ها و روح آزادي‌خواهان جهان، شرايط حاكم بر نظام بين‌الملل را به چالش كشانده و معادلات موجود در نظام بين‌الملل را دگرگون كرده و نظام اسلامي را در ايران برپا كند.

کیانی گفت: امام خميني (ره) به اعتراف دوستان و دشمنان داراي سجاياي اخلاقي نظير؛ مهربانی و رحمت، فراست و تیزهوشی، امانتداری و رازداري، گذشت و کرامت، متانت و وقار، تواضع و فروتني، دوري از تجملات و تشریفات، بي‌اعتنايي به دلبستگي‌هاي دنيايي، توجه به مشكلات محرومین و رفع گرفتاری‌های نيازمندان بودند، ضمن آنكه شجاعت وصف‌ناپذيري نيز در برخورد با مشكلات و در بيان مواضع صريح خود داشته، همواره مظهر اقتدار، صلابت، ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی محسوب مي‌‌شدند.

حقوق زن در ديدگاه امام خميني (ره)

دوطاقی، کاردار موقت سفارت ايران هم در باب دلايل ماندگاری اندیشه و میراث  امام خمینی (ره) گفت: فهم و درک شاخصه‌های اندیشه امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، دلايل ماندگاری و تأثیرگذاری حرکت ایشان را مشخص می‌کند. طی چهار دهه گذشته سیر تحول اندیشه امام خمینی به ویژه در زمینه سیاسی به صورت گسترده مورد توجه و کنکاش پژوهشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

وی گفت: اندیشه سیاسی کارآمد آن است که ضمن دارا بودن اصول ثابت، انعطاف لازم را هم داشته باشد. مهم‌ترین اصول ثابت اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)، اصل مصلحت اسلام و مسلمانان، نفی سلطه خارجی، اصل عدالت، اصل ولایت فقیه و ... بود. تحول از گفتمان اصلاحی به گفتمان انقلابی از نقاط قوت اندیشه امام به حساب می‌آید و سبب شد که امام خمینی رفتار سیاسی خود را به درستی هدایت کند.

حسن دوطاقی ادامه داد: امام خمینی با تحلیل دقیق تحولات یک سده اخیر ایران، منطقه و حتی جهان، توانست حکومتی را بر اساس ارزش‌های دینی پایه‌گذاری كند. حکومت اسلامی میراث اندیشه امام خمینی (ره) و اثبات یگانگی دین و سیاست است. اهمیت میراث حرکت امام خمینی (ره)، این بود که کپی‌برداری از جایی نبود و به همین دلیل الهام‌بخش حرکت‌های انقلابی و مردم منطقه و بلکه بسیاری از مناطق جهان قرار گرفت.

وي همچنين تأكيد كرد: بومی‌سازی فرهنگ و تمدن ایرانی از اقدامات مهم امام خمینی بود. ایشان هم به لحاظ روشی و هم به لحاظ ارايه راه‌حل، بومی اندیشید. بسیاری از صاحبنظران و اندیشمندان تنها مخالف وضع موجود هستند و راه‌کار ارايه نمی‌دهند؛ اما امام خمینی علاوه بر اینکه مخالف وضع موجود  بود راه‌حل ارايه داد و آن تشکیل حکومت اسلامی بر اساس تئوری ولایت فقیه بود.

کاردار موقت سفارت ايران در بلغارستان در ادامه اظهار كرد: در نظام بین‌الملل، هر اندیشه سیاسی با دو معیار کارآمدی و مقبولیت سنجیده می‌شود. طی چهار دهه میراث امام توانسته به گونه‌ای حرکت کند که هم مقبولیتش و هم کارآمدی‌اش حفظ شود. اگر چه فراز و نشیب داشته و بسیاری تلاش کرده‌اند با ایجاد انواع بحران‌ها، فشارها و تحریم‌ها این دو را تحت تأثیر قرار دهند؛ اما چارچوب این میراث به قدری با ثبات است که تاکنون موفق نشده‌اند. به همین دلیل مردم همواره برای حفظ این مقبولیت و کارآمدی حضور یافته و طی روزهای اخیر نیز یکبار دیگر مقبولیت و کارآمدی نظام را با آمدن بر سر صندوق‌های رأی تقویت کردند.

دوطاقی همچنين گفت: در این راستا نگاه امام خمینی (ره) به آزادی زنان هم قابل توجه است. امام حقوق زنان را مساوی حقوق مردان می‌دانست و معتقد بود حضور زنان در تحولات اجتماعی، تعیینظکننده است، به همین دلیل زنان در کلیه تحولات اجتماعی 4 دهه گذشته انقلاب اسلامی از جمله جنگ، بازسازی، فعالیت‌های علمی و ... حضور پررنگی داشتند. در عین حال حضور غیراخلاقمند و فراقانونی زنان را در جامعه نگران‌کننده دانسته و معتقد بود نگاه غرب به زنان نتوانسته است جایگاه زن به عنوان مادر، همسر، فعال اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و ... را تقویت كند.

جهان‌بيني سياسي و حكومتي امام خميني (ره)

خریستوا پائونوف، استاد تاریخ و روابط بین‌الملل دانشگاه صوفیه هم در خصوص اساس تمدن اسلام، گفت: کشف كردن ارتباطات اساسی میان دین اسلام و شکل‌گیری و عملکرد تمدن‌های اسلامی در حیطه «فضا ـ زمان یکپارچه» تاریخ جهان، همیشه موضوع جاری تحقیقاتی بوده؛ لیکن در دوران امروزی معنای ویژه‌ای یافته که اغلب با ابعاد سیاسی و ایدئولوژیک، رنگ‌آمیزی می‌شود. رویدادهای آتشین دهه‌های اخیر که مملو از جنگ‌ها، تحولات انقلابی، خشونت و ترور، تقابل‌های ایده‌ای، هژمونی جهانی و ... است، مجدداً موضوع موجودیت موازی جهان‌های تمدنی بزرگ در دنیای ما را در دستور کار قرار می‌دهد که پایه‌های آنها بر روی دانش‌های فلسفی و مذهبی بزرگ، از جمله اسلام بنیان گذاشته شده‌اند.

استاد تاریخ و روابط بین‌الملل دانشگاه صوفیه ادامه داد: در چارچوب این حیطه پیچیده، فرضیه‌ها و ایده‌های امام خمینی، دارای معنای فعلی لازم و نوآوری ویژه خود هستند. آنها بخش قابل توجهی از میراث نظری گسترده و متنوع ایشان را در برمی‌گیرند که در متون عمومی و کارهای تخصصی انعکاس یافته‌اند.

وی در ادامه گفت: دیدگاه روش‌شناختی نهایی امام خمینی که نظریه‌های خویش را بر آنها استوار ساخته، درکی پیرامون ارتباط شکست‌ناپذیر و وحدت میان دین و تمدن اسلامی است. در آن، محور مرکزی، مفهوم سیاست به عنوان بخشی از دین، در وحدت میان دین و حکومت است. این از ویژگی سنت اسلامی تعیین می‌شود که به سوی هستی آرام بشر جهت‌گیری كرده است و این هستی در بافت تاریخ روزمره ظهور می‌یابد.

وي افزود: قرآن، سنت و تعالیم اولین جوامع اسلامی بر حیطه وقایع تاریخ به عنوان پاسخی به سؤالات ابدی وجود بشری انعکاس می‌یابند. گفتمان نظری اسلامی حکومت رسول اکرم در مدینه طی سال‌های 622 الی 632 میلادی، به عنوان مدل تاریخی یک جامعه و حکومت دینی مشروع تظاهر می‌یابد که بر اصول و قوانین شرع استوار شده است.

پائونوف در ادامه اين بخش از سخنانش گفت: بر پایه دیدگاه امام خمینی، همانند گذشته، امروزه نیز اسلام قابلیت‌های تمدنی خویش را اثبات می‌كند. وی این نکته را خاطرنشان می‌سازد که «اسلام دارای سامانه و برنامه‌ای برای تمامی پدیده‌های جداگانه جامعه است: شکل مدیریت حکومتی و اداری، تنظیم روابط میان انسان‌ها، ارتباطات میان حکومت و ملت، روابط با دیگر کشورها و تمامی مسايل اقتصادی و اجتماعی».

وي افزود: با اتکا بر دکترین «امت اسلامی» که در آن هر فرد در مجموعه برابر ادغام‌ یافته و «ما» در جایگاه «من» قرار می‌گیرد، امام خمینی دیدگاه خود در مورد اسلام را با ارزش‌های اخلاقی و روحانی جامعه اسلامی، ایده‌های عدالت، انسانیت و دفاع از حقوق و آزادی‌های انسانی مرتبط می سازد. امام خمینی با اشاره بر اینکه «اسلام دارای فرهنگ شخصیت‌ساز غنی است که بدون توجه به گرایش‌های سیاسی، رنگ، زبان و منطقه، ملت‌ها را به خود جذب می‌كند، به گونه ای که علاوه بر آن، انسان‌ها را در ابعاد ایمان، اخلاق و دانش هدایت می‌نماید و از گهواره تا گور، دانش و تمایل به آموختن را هدایت می‌نماید»، بر ریشه‌های فرهنگی مذهب تمرکز می‌کند. به طور خاص، دین در اسلام عصاره فرهنگی سنت چندصد ساله تاریخی را جذب كرده و از لحاظ کیفیتی، آن را به جایگاهی بالاتر ارتقا می‌دهد. سنت به حاملین قومی آن «تصویر کاملی از جهان» با دیدگاه جهانی، روش تفکر، کلیشه‌های روانیِ رفتاری و روش زندگی مشخصی می‌دهد.

اندیشمند بلغاری در ادامه سخنرانی خود گفت : امام خمینی با تفکر عمیق بر ظرفیت تمدنی اسلام، بر افق چندمنظور تفکر اسلامی، به ایده‌ها و مفاهیم بنیادین و اصولی جدیدی در مورد نقش بنیادی و اهمیت دین در جهان امروزی و جامعه مدرن می‌رسد. وی تصور علمی روشنی در مورد تاریخ تمدنی اسلام داشته که بر روی پایه‌های محکم لایه‌های فرهنگی مناطق مختلف تاریخ باستانی قرار گرفته است. اسلام به آنها موج حیات‌بخش نیرومندی برپایه اساس دینی جدید می‌دهد و آنها را در قالب دنیایی چندبعدی و در عین حال منطقه‌ای، جهانی واحد و در عین حال متمایز، یکپارچه می‌سازد. جامعه اسلامی، در قالب مدل‌های گونه‌شناختی منطقه‌ای خود، نمونه‌هایی برای سیستم اقتصادی، اصول اجتماعی، ساختار سیاسی و فرهنگ معنوی می‌زاید که ظاهر منحصر بفرد آن را شکل می‌دهند. بر این پایه ایران باستانی و امروزی، تنوع ملی حیرت‌انگیز، زنده و نیرومند خود را ساخته و تثبیت كرده است. ایران به عنوان میراث‌دار فرهنگ‌ها و تمدن باستانی، که نبض تاریخی نیرومند اسلام متحول شد، ویژگی ملی تمدن خویش را در 2 دوره متمایز شکل داد: پیش از اسلام و در دوران اسلام، که در میان این دو، مرز متمایزکننده عمیقی قرار گرفته، بگونه‌ای خطوط مشخصی از پیوستگی نیز وجود دارند. در میان دو تمدن بزرگ اسلامی منطقه‌ای یعنی عربی اسلامی و ترکی اسلامی، در جهان ایران، یگانه تمدن اسلامی ملی مستقل است که موجودیت تاریخی خود و آنها را تسریع می‌كند.

سخنران پایانی این همایش نبی‌الله معصومی، شاعر و اديب ايراني مقيم بلغارستان بود كه در خصوص غزلیات امام خمینی (ره) مطالبی را بیان و آخرین غزل امام را قرائت و تفسير كرد.

در حاشیه این همايش، فیلم زندگانی حضرت امام خمینی (ره) نمايش داده شد و همچنين نمایشگاه آثار و ترجمه کتب در خصوص حضرت امام خمینی (ره) به زبان‌هاي بلغاری و انگلیسی و نمایشگاه عکس برپا شد. همچنین تعدادی از کتب امام (ره) به زبان‌های مختلف و پیام مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکا، در میان شركت‌گنندگان توزیع شد.

انتهاي پيام/


١٧:٣٢ - 1396/03/13    /    شماره : ٦٧٩٤٨٧    /    تعداد نمایش : ١٥٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی بلغارستان (خبر)
 رهبران كليساي ارتدوكس بلغارستان در راه ايران (خبر)
 روزنامه‌نگاران بلغار در راه ايران (خبر)
 پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 اولین دوره مسابقات بهترین صفحه اجتماعی فیسبوک برگزار شد (خبر)
 میز ایران رتبه نخست جشنواره «روز دانشجویان بین‌الملل» در بلغارستان را دريافت كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسيقي نواحي «ورشرنگ» خراسان در بلغارستان (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «صوفیسم در بالکان، پلی میان فرهنگ‌ها» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دانشجویان دوستدار ایران در بلغارستان راه‌اندازي شد (خبر)
 بزرگداشت سعدي شيرازي در بلغارستان (خبر)
 آیین بزرگداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی صوفیسم در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 جشن نوروز ايران‌شناسان دانشگاه صوفيه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در بلغارستان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان (خبر)
 اجراي گروه موسیقی «نغمه رود» در بلغارستان (خبر)
  نواي ساز و آواز ايراني در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني در تلويزيون ملي بلغارستان (خبر)
 سفر جانشين پيشين رييس جمهور بلغارستان به ايران (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 آغاز هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه پلودیف بلغارستان (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايراني در جشنواره خیریه بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه اثار هنري ايران در بلغارستان (خبر)
 ديدار رييس كتابخانه ملي ایران با مسئولان فرهنگي و دانشگاهي بلغارستان (خبر)
  امضاي یادداشت تفاهمنامه همکاری بين سازمان کتابخانه ملی ایران و بلغارستان (خبر)
 روابط ايران و بلغارستان در حوزه كتاب و كتابخانه توسعه مي‌يابد (خبر)
 یادداشت همکاری ايران و بلغارستان در زمينه گردشگري امضا مي‌شود (خبر)
 درخشش کودکان و نوجوانان ايراني در مسابقات نقاشی‌های کودکان بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه صنايع دستي ايران در شهر گابروا افتتاح شد (خبر)
 سفر کارگردان بلغاری به ایران (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه صنايع دستي بلغارستان (خبر)
 جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان (خبر)
 گروه «آواي تبري» مازندران برنده مجسمه طلايی فستیوال موسیقی بلغارستان (خبر)
 هفتمین فستیوال جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس نگاهي به ایران معاصر در بلغارستان/اهداي ديپلم افتخار به رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 استقبال از نقش و نگار گلیم ايراني در بلغارستان (خبر)
 برگزاري نخستين جشنواره فرهنگی کشورهای آسیايی در بلغارستان (خبر)
 اعطاي گواهینامه به فارسي‌آموزان بلغاري (خبر)
 گرامي‌داشت روز کتابخانه در بلغارستان (خبر)
 اشتراكات فرهنگي ايران و بلغارستان پايه محكمي در روابط فرهنگي است (خبر)
 همدردي بلغارستان با ملت ايران (خبر)
 اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره) در بلغارستان تبيين مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در بلغارستان (خبر)
 گرامیداشت فردوسی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت قاريان بلغاري در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري جشن نوروزی مشترک ایران، آذربایجان و قزاقستان در بلغارستان (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي محلي ايراني در بلغارستان (خبر)
 ايران و بلغارستان روابط و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را گسترش دهند (خبر)
 22 بهمن اقیانوسي مملو از انسان‌هاست (خبر)
 فرهنگ ایران سرمایه‌ انسانی و جهانی است (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي كودكان ايراني و بلغاري در بلغارستان (خبر)
 ايران كشوري مدرن و با فرهنگ چند هزار ساله است (خبر)
 برگزاري همایش «نسخ خطی فارسی در بالکان و اروپای مرکزی» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «امام غائب» به زبان بلغاری (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی در بلغارستان (خبر)
 اجرای موسیقی محلی ایرانی در تلویزیون ملی بلغارستان (خبر)
 کنسرت موسیقی مازندرانی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 پخش موسیقی مازندرانی از رادیو ملی بلغارستان (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 سفر هيأت بانوان رسانه‌اي بلغاري به كشورمان (خبر)
 «نفس» نرگس آبيار در بلغارستان (خبر)
 جشنواره سينمايي ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گشايش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بلغارستان (خبر)
 رونمايي دايرةالمعارف «حلقه نور» در بلغارستان (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان (خبر)
 چهل‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان برپا مي‌‌شود (خبر)
  معرفي دستاوردهاي ايران در بازارچه خیریه بلغارستان (خبر)
 مقامات اروپایی معترفند با دوری از فرهنگ ایران، خسارت‌زده تحریم‌‌ها هستند (خبر)
 ديدار خامه‌يار با معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ بلغارستان (خبر)
 درک مفاهیم عرفانی مستلزم يادگيري زبان فارسی است (خبر)
 نسخه‌شناسان ایرانی در جهان زبانزد هستند (خبر)
 گام‌هاي مثبت ايران و بلغارستان براساس تفاهم‌نامه‌هاي دوجانبه است/ضرورت حضور انديشمندان ايراني در نشست‌هاي تخصصی بلغارستان (خبر)
 علاقه خاصی به ایران داريم (خبر)
 امضاء یادداشت همکاری بین سازمان فرهنگ و دانشگاه صوفیه (خبر)
 صدای زنگ صلح و دوستی ایران در صوفیه (خبر)
 غرب با تحریم ایران ۳۷ سال خود را از فرهنگ غنی این کشور محروم کرد (خبر)
 خواستار استفاده از تجربيات علمي و ديني ايران هستيم (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز آموزش دينى ارتدوكس صوفيا (خبر)
 امضاي يادداشت همكاري‌‌هاي علمي با دانشگاه دولتى بلغارستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با دانشجويان بلغاري (خبر)
 امضاي يادداشت همكارى سازمان فرهنگ و بنياد اسلاويانى بلغارستان (خبر)
 راهپيمايي اربعین حسینی بيعت با اسلام حقيقي است (خبر)
 شرکت کشیشان مسیحی در اربعین نشان از مسالمت آمیز بودن همه ادیان است (خبر)
 مراسم اربعین حسینی در بلغارستان برگزار می شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 جایزه جشنواره دانشجویان فيلم بلغارستان به ايران رسید (خبر)
 نمایش «خواب زمستانی» نشان طلایی بلغارستان را گرفت (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس اتاق بازرگاني كهگيلويه و بويراحمد (خبر)
 نوازش چشم بلغاري‌ها با گليم ايراني (خبر)
 اعطاي لوح افتخار شهر ابزور بلغارستان به گروه هنری آیلان (خبر)
 شركت هنرمندان ايراني در جشنواره «فولکلور جهانی 2016» بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «ایرانیکا ـ بلغاریکا» در بلغارستان (خبر)
 تبيين روز جهاني قدس در بلغارستان (خبر)
 فرش و گليم ايراني در جشنواره «راه قالیچه» بلغارستان (خبر)
 آيين بزرگداشت «روز جهاني قدس» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 کتاب امثال و حکم مشترک بلغاری و ایرانی به چاپ رسيد (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های امام(ره)» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «زندگي به سبك روح الله» به زبان بلغاري (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی كودكان ايراني و بلغاري در صوفيه (خبر)
 حضور بلغارها در «شبي در باغ شعر و فرهنگ ايراني» (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «اندیشه‌های سیاسی امام(ره) در جهان معاصر» در بلغارستان (خبر)
 اعطاي لوح تقدير به رایزن فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 بلغارستان به دنبال باغ شعر و فرهنگ ایران (خبر)
 گروه كُر شیراز مقام اول فستیوال بین‌المللی فولکلور بالکان را كسب كرد (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايراني در بلغارستان (خبر)
 بررسي فلسفه نوروز در بلغارستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی وزیر فرهنگ بلغارستان (خبر)
 گراميداشت روز سعدی در بلغارستان (خبر)
 ایران، مهد شعر است/ ارتباط هنرمندان دو كشور راهی به سوي صلح پایدار (خبر)
 دورنمای روشني از روابط فرهنگی ایران و بلغارستان (خبر)
 نشست علمی «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 آيين گرامیداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی و کتابخانه‌اي ايران و بلغارستان (خبر)
 نخستين نشست سيماي زن در شعر ايران و بلغار در صوفيه برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي نشان «اسب مَدارا» به رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 زبان فارسي براي دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدريس مي شود (خبر)
 آغاز دوره آموزش آزاد زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 انتشار تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 ترجمه کتاب «دو ستاره از ایران» به زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اختصاص مکان دایمی براي ایران در نمایشگاه اُرشاك بلغارستان (خبر)
 معرفي شعر، عرفان و فرهنگ ایرانی در تلویزیون بلغارستان (خبر)
 سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 رييس دانشگاه کتابداری بلغارستان سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تبريك گفت (خبر)
 نمایشگاه «لباس اقوام ایرانی» در بلغارستان برپا شد/ پوشش هاي قومي نماد فرهنگي (خبر)
 پخش موسیقی سنتي ایراني روي موج راديو ملي بلغارستان (خبر)
 نمایشگاه «صنایع دستی ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایران با تشویق ممتد تماشاگران بلغاری/رایزن فرهنگی: سیاست هاي فرهنگی ایران، برگرفته از تعالیم اسلامی است (خبر)
 سرود«ای ایران»از تلویزیون ملی بلغارستان طنین انداز شد/ رایزن فرهنگی کشورمان:پیشینیه های مشترک فرهنگی منجر به تقویت روابط ایران بلغار شده است (خبر)
 برگزاري جشن انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ایران در هتل کمپنسکی بلغارستان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در پلودیف بلغارستان طنین انداز شد (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و بلغارستان مبتنی بر علائق مشترک است (خبر)
 جشن پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان/ نمایشگاه‌هاي صنایع دستی و اقوام ايراني (خبر)
 داعش دين اسلام را جعل كرده است (خبر)
 آغاز «جشنواره ماه فيلم ايران» در بلغارستان (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد (خبر)
 ماه سینمای ایران در بلغارستان آغاز مي‌شود (خبر)
 نشست علمي «اسلام و مسلمانان بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایرانی و بلغاری برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت جانشین رهبر مسلمانان بلغارستان در كنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 تحميل فرهنگ غربي خشونت خاموش است (خبر)
 قدرداني رهبر مسلمانان بلغارستان از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایي (خبر)
 توزيع نامه دوم مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان (خبر)
 بیست و یکمین دوره بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 استقبال فرهیختگان بلغاری از زبان فارسی در دانشگاه پلودیف (خبر)
 دانشگاه صوفيه از رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان تجليل كرد (خبر)
 تقدير از معلمان، هنرپیشگان و هنرمندان در روز ملي بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «گلستان سعدی» به زبان بلغاري (خبر)
 تبيين فلسفه عزاداري محرم در مركز آموزش ديني مسيحيان بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رهبر مسلمانان بلغارستان (خبر)
 درخواست بلغارستان براي شركت ايران در كنفرانس مهاجرت و پناهندگي (خبر)
 تعامل فعّال با روش‌های آسان فارسی‌آموزی / زبان فارسی در مقام زبان علم (خبر)
 نمايش فیلم ايراني «۳۱۶» در جشنواره «فیلم وارنا» بلغارستان (خبر)
 دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی بلغارستان به ايران اعزام مي‌شوند (خبر)
 کنفرانس روز جهانی قدس در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 افراطی‌گریان دست نشانده قدرت‌های بیگانه هستند (خبر)
 ترم بهاره آموزش فارسي در بلغارستان پايان يافت (خبر)
 همکاری ديني ایران و بلغارستان فرصت مغتنمی برای هر دو کشور است (خبر)
 بررسی اندیشه‌های اجتماعی و انسان‌شناختی امام (ره) در بلغارستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان از تنها مترجم بلغاري قرآن كريم تجليل كرد (خبر)
 آيين گراميداشت «روز فرهنگ و حروف الفبای سریلیک» در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 بیست و دومین جشنواره "طنز" بلغارستان گشایش يافت (خبر)
 راه روشن آینده مناسبات فرهنگی ايران و اروپای شرقی (خبر)
 نمایشگاه عکس «تاریخ ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 سفر قاريان بلغاري به ايران (خبر)
 دیدار هیات زنان ايراني با رئیس کتابخانه ملی بلغارستان (خبر)
 نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد (خبر)
 هفته ادبیات، شعرای ایرانی و نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگی ایران با استان استارازاگورا بلغارستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 توانمندي زنان ايراني در تمامي عرصه‌ها مثال زدني است (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «واژه‌های فارسی در زبان بلغاری» در بلغارستان (خبر)
 هفته شعراي ايراني در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 تبيين راهكارهاي توسعه فرهنگی ايران و بلغارستان (خبر)
 اولین دوره آموزش آزاد زبان فارسی سال 94 در بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 جایزه هيأت داوران «صوفیا فیلم فست» بلغارستان به فيلم ايراني «بدون مرز» رسيد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسیقی محلی «بلغاری» در صوفيه (خبر)
 ابراز علاقه معاون رئیس جمهور بلغارستان به هنر ايراني در نمايشگاه عكس (خبر)
 موافقت معاون شهردار صوفیه از پيشنهادات رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 بدون مرز در بلغارستان (خبر)
 کتاب «روح انسان و چشم‌های شری» در بلغارستان رونمايي شد (خبر)
 چاپ تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 اجراي نخستين كنسرت موسيقي ايراني در شهربورگاس بلغارستان (خبر)
 سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برهمه ایرانیان مبارک باد (خبر)
 بلغاری ها مجذوب موسیقی سنتی ایرانی شدند (خبر)
 آموزش زبان فارسی موجب توسعه روابط فرهنگی می شود (خبر)
 هفته فیلم ایران دربلغارستان برگزارشد (خبر)
 اسلام هر گونه خشونت را مردود مي‌داند (خبر)
 بلغارها خواستار انتقال تجربيات و موفقيت‌هاي زنان ايراني به كشورشان هستند (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس دانشگاه صوفیه بلغارستان (خبر)
 صوفیه، میزبان هفته دوستی کودکان ایران و بلغارستان (خبر)
 فروش شاهنامه فردوسي به زبان بلغاري در جشنواره خيريه بلغارستان (خبر)
 عکاسان استان خراسان رضوی جایزه اول جشنواره عکس بلغارستان را به خود اختصاص دادند (خبر)
 تلاش دوچرخه سوارایرانی برای صلح ستودنی است (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب اصول شیعه به زبان بلغاری (خبر)
 بلغارستان می تواند مروج همزیستی مسالمت آمیز دینی باشد (خبر)
 آغاز بکار هفته فیلم ايران در بلغارستان (خبر)
خبرهاي مهم
اعلام آمادگی احزاب عراقی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا عليه ايران
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي عيد سعيد قربان را تبريك گفت
ماه فرهنگي ايران در شهر لواديا برگزار شود
مسلمانان فیلیپین حج را پالایش روح می‌دانند/ تفاوت عید قربان در اسلام و مسیحیت
انتشار کتاب «درسنامه اسرار حج» به زبان ترکی استانبولی
سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان به‌ دست یکدیگر است
چاپ مجله «مسایل زبان و ادبیات فارسی» در جمهوری آذربایجان
آموزش زبان فارسی در دانشگاه حلبچه عراق
هفته سينماي ايران در پاكستان برگزار خواهد شد
ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است
برگزاری همایش علماء شیعه و سنی عراق در مقابله با اقدام ضدایرانی ترامپ
دوره‌‎های دانش‌افزایی زبان فارسی در پاکستان برگزار می‌شود
برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام محمد باقر (ع) در ارمنستان
فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است
همایش «افراط‌گرایی مذهبی و راهکارهای مقابله با آن» در گرجستان برگزار می‌شود
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.