English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

پردراگ پوزوویچ در همايش اسلام و مسيحيت:

ایران سهم بسزايي در پایه‌گذاری فرهنگ و تمدن دارد

ريیس دانشکده الهیات ارتدوكس دانشگاه بلگراد در همایش «مسیحیت، اسلام و جهان بدون خشونت» گفت: ایران دارای یکی از قدیمی‌ترین فرهنگ‌هاي جهان است و سهم بسزايي در پایه‌گذاری فرهنگ و تمدن دارد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت رایزنی فرهنگی ایران در صربستان و با همکاری دانشکده الهیات ارتدوکس دانشگاه بلگراد، همایش علمی «مسیحیت، اسلام و جهان بدون خشونت» در محل اين دانشکده برگزار شد.

در اين همايش كه با حضور سفیر و رایزن فرهنگی ایران در صربستان، ريیس دانشکده الهیات ارتدوکس، مشاور عالی وزیر فرهنگ صربستان و جمعی از استادان دانشگاهي از صربستان و ایران برگزار شد، حسین ملاعبداللهی، سفير كشورمان در صربستان و پوزویچ، ريیس دانشکده الهیات ارتدوكس به همراه هشت تن از استادان مسلمان و مسیحی، در میزگردهای صبح و بعدازظهر، مقالات خود را با موضوع دین و خشونت ارايه دادند. جلسات علمي اين همايش با پرسش و پاسخ و بحث گروهی ادامه یافت.

سخنرانان در این همایش عمدتاً درباره  ظرفیت دین در پاسخگویی به مشکلات بشری، نظریه‌های برخورد یا گفت‌وگوی تمدن‌ها و مذاهب و موضع‌گیری‌های رهبران دینی و تأثیرات مفید یا  مخرب آنها در جهان امروز  سخن گفتند.

چهار تن از استادان مسلمانی که در این همایش مقالات خود را ارايه دادند عبارت بودند از: حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بين‌المللي گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام احمد مازنی، استاد دانشگاه و نماینده مجلس شورای اسلامی ایران، سعاد نصوفوویچ، ريیس‌العلمای صربستان و سعيد خليل‌اويچ، از مرکز علوم دینی قم در بلگراد.

همچنين چهار تن از استادان دانشکده الهیات ارتدوکس صربستان در این همایش مقالات خود را ارايه دادند كه شامل: زوران کرستیچ، الکساندر جاکوواتس، ازدراوکو یووانوویچ و  ازلاتکو ماتیچ، مي‌شدند.

گفت‌وگو تنها مسیر شناخت و همدلی است

حسین ملاعبداللهی، سفیر ایران در صربستان در سخنراني خود در اين همايش گفت: هدف از برگزاری این نشست، گفت‌وگو در خصوص یکی از نیازهای امروز جهان بشری است. گفت‌وگو در بین متفکران، اندیشمندان، مروجین و پیروان ادیان اسلام و مسیحیت به یکی از مهم‌ترین نیازهای کنونی جامعه بشریت تبدیل شده است.

وی سپس ضمن اشاره به پدیده خطرناک، کور و خشونت‌بار افراط‌گرایی دینی در جهان و گفتن اينكه این خشونت تند، چهره یکی از ادیان مهم آسمانی یعنی اسلام را مخدوش کرده است، بيان كرد: این نشست نماد کوچکی است از عقلانیتی که همه ابنای بشر برای همزیستی در کنار یکدیگر نیاز دارند. گفت‌وگو تنها مسیری است که می‌تواند این این عقلانیت را تجسم بخشد.

ملاعبداللهی ادامه داد: گفت‌وگو تنها مسیری است که موجب شناخت و همدلی خواهد شد و همه را در کنار هم قرار خواهد داد و فهم مشترک، ایمان مشترک و اهداف مشترک ایجاد خواهد کرد. امروزه بیش از هر زمانی بشریت محتاج جهانی عاری از خشونت است. جهانی که در آن همه انسان‌ها فارغ از هر نوع دین، آیین و باوری که دارند به یکدیگر احترام بگذارند، عشق بورزند، برای سعادت یکدیگر تلاش کنند و برای ساختن جهانی پر از صلح و امنیت دست در دست یکدیگر دهند و با کوشش و تلاش مشترک سعادت و خوشبختی را برای عالم بشریت عینیت بخشند.

سفير كشورمان همچنین خطاب به اندیشمندان دینی شركت‌كننده در همايش اظهار كرد: بی‌تردید شما متفکران، اندیشمندان و استادان هریک به سهم خود می‌توانید با ارايه تجربیات خود پرده از ابهاماتی بردارید که مانع شناخت دقیق از یکدیگر شده است.

از نظام آموزشی ایران به نيكي ياد كنيد

در ادامه پردراگ پوزوویچ، ريیس دانشکده الهیات ارتدوكس دانشگاه بلگراد نيز توضیحاتی درباره تاریخچه صد ساله اين دانشکده ارايه داد و با اشاره به همکاری فرهنگی آن با رایزنی فرهنگی  ایران، توضیحاتی درباره سفر سال گذشته خود با هیأتی دانشگاهی از صربستان  به کشور ایران بيان كرد.

به گفته پوزوویچ، ایران دارای یکی از قدیمی‌ترین فرهنگ‌ها و تمدن‌های جهان است و سهمی فراوان در پایه‌گذاری تمدن جهان داشته است.

وی سپس از نظام آموزشی ایران، تساهل و مهربانی ایرانی‌ها در برخورد با خودش که همه جا به او که لباس کشیشی به تن داشت احترام می‌گذاشتند و نیز از رفتار برابر ایرانی‌ها با ملل و ادیان دیگر به نیکی یاد کرد.

دين، قرباني افراط‌گرايي

افندی سعاد نصوفوویچ، ريیس‌العلمای صربستان هم در سخنرانی خود با موضوع «اعتدال و افراط‌گرایی در متون اسلامی» ضمن اشاره به اینکه همه ما هر روز با چالش‌های بیشتری در عرصه افراط‌گرایی مواجه هستیم و دین قربانی آن است، گفت: لازم است به تحلیل عواملی بپردازیم که افراط‌گرایی را ایجاد کرده‌اند. باید بگویم که در وهله نخست در اسلام اعتدال وجود داشت، سپس بنیادگرایی و در نهایت افراط‌گرایی در وجوه مختلف آن پديد آمد. گرایش تکفیری نيز ضرورتاً یکی از عرصه‌های افراط‌گرایی دینی است.

دین‌های کاذب به دنبال ایجاد جنگ‌های به اصطلاح دینی هستند

در ادامه همایش زوران کرستیچ، در سخنرانی خود با موضوع «مسئولیت‌پذیری متدینان در ارتباط با صلح» ضمن اشاره به  مسئولیت مضاعف دین‌داران برای حفظ آرامش گفت: مؤمنان از سویی باید تلاش خستگی‌ناپذیر برای تأکید بر صلح‌دوستی دین‌مدارانه در زندگی عمومی داشته باشند و از سوی دیگر باید به شدت علیه دین‌های کاذبی که به دنبال ایجاد جنگ‌های به اصطلاح دینی جدید هستند مبارزه کنند.

وی با تأکید بر اینکه دین و صلح به هم گره خورده است، گفت: هرچه دین اصیل‌تر باشد، اعتقاد آن به صلح نیز بیشتر است و متأسفانه هر چه خیانت به دین بیشتر شود، به همان اندازه جنگ نیز افزایش پیدا می‌کند.

رهبران ادیان الهی در عصر حاضر نیازمند همگرایی هستند

سخنران سوم میزگرد حجت‌الاسلام احمد مازنی، نماینده مجلس شورای اسلامی بود که درباره «گفت‌وگو تنها راه همگرایی بین ادیان» صحبت کرد.

مازنی ضمن اشاره به اینکه رهبران ادیان الهی در برابر واقعیت موجود در عصر حاضر نیازمند همگرایی هستند، گفت: آنچه در نقطه مقابل رهبران دینی صف‌آرایی کرده عبارتست از: تلاش گسترده دشمنان مشترک برای دین‌زدایی از زندگی بشر. ترویج خشونت و افراطی‌گری به نام دین، توجیه رفتار حاکمان برخی کشورها به نام دین یا به عبارت دیگر به جای دینی کردن سیاست، سیاسی کردن دین است.

وي تأكيد كرد: مسؤلیت مشترک رهبران ادیان الهی نیز ایجاد زندگی بهتر و اخلاقی‌تر برای همه انسان‌ها است و برای برون‌رفت از این فضای بحرانی و نیل به این هدف باید ادیان و انسان‌ها با یکدیگر گفت‌وگوی جدی و منطقی کنند.

با سکولار مخالفت تمام‌عیار کنیم

آلکساندر جاکوواتس، استاد دانشکده الهیات، آخرین سخنگوی بخش اول همایش بود که بحث خود را به «آزادی به عنوان هدیه الهی و امکان تحقق زندگی مسالمت‌آمیز در مسیحیت و اسلام» اختصاص داده بود.  وی در ابتدای سخنرانی خود گفت: متأسفانه خشونت را اغلب به دین ارتباط می‌دهند و چنین ادعا می‌کنند که دین مشوق خشونت و مرتبط با آن است.

وی ضمن ارايه توضیحاتی درباره عدم ارتباط خشونت با اسلام و مسیحیت، گفت: خداوند اجباری در دین‌پذیری قرار نداده است. ما باید در سایه دین بر تقویت روح تساهل و احترام به یکدیگر کوشا باشیم.

آلکساندر جاکوواتس در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: لازم است با مدل کلاسیک سکولار که مبتنی بر آن است که دین صرفاً با حوزه خصوصی زندگی انسان ارتباط دارد و جنگ با حوزه عمومی، مخالفت تمام‌عیار کنیم. تئوری‌های پست‌سکولار نشان داده است که این رویکرد اشتباه بوده و هیچ کمکی به تثبیت زندگی مسالمت‌آمیز نکرده است.

علل بروز خشونت‌های نوین در جامعه امروزین چيست؟

در ابتدای بخش دوم همایش که بعدازظهر شروع شد، حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، ريیس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان به موضوع «علل خشونت و نقش ادیان ابراهیمی در حذف آن» پرداخت. وي گفت: ما در پی تبیین آن هستیم که بگوییم کدام علل و اسباب موجب بروز خشونت‌های نوین موجود در جامعه امروزین است، و چگونه می‌توان با بهره‌گیری از اهرم‌هایی که با فطرت انسان‌ها سازگاری دارد به کاهش و یا توقف آن رسید.

تسخيري همچنين با اشاره به بهره‌گیری مثبت از ادیان ابراهیمی برای ایجاد آرامش و غلبه بر عوامل خشونت و یا بر عکس سوءاستفاده از ادیان آسمانى برای شعله‌ورساختن این خشونت‌ها، گفت: ما می‌خواهیم بدانیم که اصولاً تعالیم ادیان چگونه می‌تواند در به وجود آوردن فضای رعب و وحشت دخیل باشد و اساس این خشونت عام بشری شود. حال آنکه همین تعالیم به عنوان وسیله‌ای برای تعمیم وگسترش صلح، امنیت، آرامش، و همکاری در جوامع انسانی به حساب می‌آید.

آموزش‌های دینی مي‌تواند ارزش‌های مسیحیت و اسلام را تبیین کند

در ادامه همایش ازدراوکو یووانوویچ، استاد دانشکده الهیات به موضوع «مسئولیت‌پذیری و نقش آموزه‌های دینی در حفظ صلح جهانی» پرداخت و طي آن گفت: آموزه‌های دینی مسئولیت و نقش بسزایی در کم شدن خشونت در جهان معاصر پست‌سکولار دارد. توانمندی‌های تأثیرگذاریِ آموزش دین متعدد است؛ به خصوص در ارتباط با زندگی مسالمت‌آمیز مسیحیان و مسلمانان.

وي افزود: در این زمینه آموزش‌های دینی این توانمندی را دارد که همه ارزش‌های الهی، انسان‌شناختی و فرهنگی‌ای را که در مسیحیت و اسلام مشترک‌اند، تبیین کند. همچنین لازم است آموزش‌های دین مشوق گفت‌و‌گوی بین فرهنگی و بین دینی باشند و نشان دهند که آشنایی با دیگران به معنای خلق صلح در جوامع دینی است.

خشونت، پشتوانه فلسفی در جامعه پيرو عقلانيت ديني ندارد

سعید خلیل‌اوویچ، ريیس مرکز علوم دینی «قم» بلگراد (پايتخت صربستان) هم به بحثی فلسفی پیرامون «جهان عاری از خشونت در ساحت‌های عقلانيت دينی و ابزاری» پرداخت و طي آن اظهار كرد: خشونت به يک اندازه ممکن است هم در جامعه سنتیِ دينی و هم در جامعه مدرن اتفاق بيفتد. ليکن، تفاوت در اين است که اين پديده اجتماعی هيچ پشتوانه فلسفی در جامعه پيرو عقلانيت سنتی دين نمی‌تواند داشته باشد، و بلکه نشان از آن خواهد داشت که دين مورد سوءاستفاده واقع شده و در آن جامعه، به سعادت ابدی و رضايت الاهی به عنوان معيار و هدف نگريسته نمی‌شود.

وي ادامه داد: از سوي ديگر، ناممکن نخواهد بود که عقل ابزاری، در سايه اقتدار سياسی، حکم کند که در يک يا چند مورد، خشونت می‌تواند به تحقق هدفی خاص کمک کند. در اين صورت، خشونت از اعتبار کامل معرفتی و فلسفی برخوردار گشته و به عنوان مظهر حق و عدل، مورد حمايت ارزشی قرار خواهد گرفت.

چالش‌هاي پيش‌روي همزیستی مسيحيان و مسلمانان

سپس ازلاتکو ماتیچ، استاد دانشکده الهیات ارتدوکس دانشگاه بلگراد به عنوان سخنگوی پایانی همایش، مقاله‌ای با عنوان «مسیحیت و اسلام در جامعه کثرت‌گرا؛ همزیستی و چالش‌ها» ارايه داد . وی گفت: با  طرح سؤالاتی به دنبال تحلیل موقعیت اسلام در تمدن غربی هستم و می‌خواهم مهم‌ترین چالش‌های رودررویی اسلام و غرب را ارايه دهم.

وي افزود: اعتقادم این است که اسلام به عنوان چالش تاریخی، سیاسی و جامعه‌شناختی تمدن معاصر غربی باید موضوع گفت‌وگوهای جدی متألهان و متکلمان هم باشد؛ چرا که گفت‌وگوهای فرهنگی و تمدنی از این دست به اینکه نوع نگاهمان را توسعه بدهیم کمک خواهد کرد؛ باید از نگاه انحصاری غرب‌گرایانه به همه دنیا و حقیقت خارج شد و تمرکززدایی کرد.

ازلاتکو ماتیچ ادامه داد: امروزه لازم است اصول دموکراسی و حقوق بشر و آزادی را که از اصول الهیات مسیحی است جامه عمل حقیقی بپوشانیم. تحقق این هدف و اجرای این اصول در همه عرصه‌های مختلف زندگی می‌تواند یک هدف مشترک داشته باشد و آن هم زندگی مسالمت‌آمیز مسیحیان و مسلمانان در   سراسر عالم ماست.

وي ادامه داد: اینجا در واقع من به دنبال این هستم که نشان دهم اسلام در سه جهت می‌تواند مسيحیت را به چالش بکشد؛ چرا که اسلام با حضور خود مسیحیان را مجبور خواهد کرد که وارد یک گفت‌وگوی حقیقی شوند.

پايان همايش

در بخش پاياني این همایش سخنرانان به بحث نهایی و جمع‌بندی همایش پرداختند و به سؤالات حاضران پاسخ دادند. در این بخش حجت‌الاسلام تسخیری، رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در سخنان کوتاهی گفت: بدون شک امروزه خشونت در جامعه بشری وجود دارد و مهم‌ترین خشونت، غیر از خشونت خانوادگی، خشونت سیاسی در جوامع است. همانگونه که عوامل دینی در افزایش خشونت مؤثر است، عوامل غیردینی و سلطه‌طلب نیز در افزایش خشونت‌ها مؤثرند.

وي افزود: مهم‌ترین عوامل دینی در گسترش خشونت ، فهم نادرست  از دین، وجود متون دینی غیرمطابق با واقع و نیز واکنش‌های غلط ما در مقابل آنهاست. متون دینی را باید خوب و مناسب تفسیر کرد و به کار بست؛ اما شاید باید بگوییم مشکل از علما و فرهیختگان نیست؛ بلکه از برخی از مردم است که اندیشه خود  را آنطور که باید به کار نمی‌گیرند.

تسخيري ادامه داد: دو عامل اساسی خشونت سیاسی امروزه یکی «تروریسم» و دیگری «صهیونیسم» است. اولی اشاره به  ترور افراد و گروه‌ها و دیگری به شخصیت‌های دولتی دارد. یکی عمدتاً در خاورمیانه واقع شده و دیگری در تمام نقاط جهان.

رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پايان سخنانش تأكيد كرد: دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سراسر جهان باید دست به دست هم دهند تا عامل خشونت را ریشه‌کن کنند.

انتهاي پيام/


٠٩:٣٨ - 1396/03/10    /    شماره : ٦٧٩١٤٨    /    تعداد نمایش : ١٣١٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
  آغاز هفدهمین جشنواره فیلم ایرانی در صربستان (خبر)
 هفدهمین جشنواره فیلم‌های ایرانی در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز هفته فیلم ایران در صربستان (خبر)
 نواي موسيقي ايراني در صربستان (خبر)
 رونمایی از ويژه‌نامه نشریه «نور» رايزني فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 پیکر مرحوم محسن سليماني تشییع مي‌شود (خبر)
 تجلیل از وابسته فرهنگی فقید ایران در صربستان (خبر)
 وابسته فرهنگی سفارت ایران در صربستان درگذشت (خبر)
 اهداي گواهینامه دانشجویان زبان فارسی‌ دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 زبان فارسي این قدر شیرین است! (خبر)
  اهدای گواهینامه‌ فارسی‌آموزان صربستاني (خبر)
 شرکت ايران در شانزدهمین بازار دیپلماتیک خیریه صربستان (خبر)
 دیدار وابسته فرهنگي ايران با رييس دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 انتشار پنجمین شماره فصلنامه «فانوس فارسی» در صربستان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش آزاد زبان فارسی در صربستان (خبر)
 مردم صربستان فرار از واقعیت را دوست دارند/راز رونق صنعت نشر در بالكان (خبر)
 گسترش روابط فرهنگی ايران و مونته‌نگرو (خبر)
 فيلم‌هاي سينمايي ايران در صربستان اكران عمومي مي‌شوند (خبر)
 گراميداشت شصتمین سالگرد افتتاح بخش مرمت موزه قوم‌شناسی بلگراد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي فرهنگي تلویزیون صربستان و ایران (خبر)
 همایش جهان بدون خشونت در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
  بزرگداشت ابوالقاسم فردوسي در صربستان (خبر)
  بازدید وابسته فرهنگي كشورمان از مدرسه اسلامی در مونته نگرو (خبر)
 خواستار گسترش روابط در زمينه میراث فرهنگی هستيم (خبر)
 شركت ايران در نمایشگاه کتاب «پودگوریتسا» مونته‌نگرو (خبر)
 شركت صربستان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (خبر)
 شعرخوانی سلام بر بهار در صربستان (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه بلگراد تدريس مي‌شود (خبر)
 ايران سرزمين امن (خبر)
 برگزاري شب شعر بهاری در دانشگاه بلگراد (خبر)
 افتتاح ماه فیلم‌های سینمایي ایران در صربستان (خبر)
  برگزاری نخستین دوره ترجمه عملی از زبان فارسی به صربی (خبر)
 جشن نودمین سال تأسیس بخش شرق‌شناسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي ايراني در دانشگاه صربستان (خبر)
  انتشار دومين شماره نشريه «فانوس فارسي» در صربستان (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 ایران اسلامی برای ما از جایگاه والایی برخوردار است (خبر)
 کرسی زبان فارسی در دانشگاه بلگراد راه‌اندازي شود/زبان فارسي آيينه تمام نماي تمدن غني ايراني (خبر)
 قريب به يك قرن از زبان فارسي در دانشگاه بلگراد مي‌گذرد (خبر)
  آغاز دوره جديد آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه همکاری بين الهدی و اتحادیه ناشران صربستان (خبر)
 «روز ایران» در صربستان افتتاح شد (خبر)
 برنامه همکاری‌های فرهنگی ایران و صربستان به امضا رسيد (خبر)
 کتابخانه‌هاي ملی ايران و صربستان تفاهمنامه همكاري امضا كردند (خبر)
  نیازمند گفت‌وگوی ديني با ایران هستیم (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد افتتاح شد (خبر)
 آثار فاخر ادیبان ایرانی به زبان صربی ترجمه شود/ تلاش براي بازگشت معنویت به فرهنگ (خبر)
 ايران فخر جهان اسلام است/ صرب‌ها متاثر از حافظ و مولوی هستند (خبر)
 حفظ اسناد تاریخی براي انتقال صحيح وقايع است (خبر)
 شصت‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلگراد برپا مي‌شود (خبر)
 اساتيد و رؤساي دانشگاه‌هاي صربستان به ايران مي‌آيند (خبر)
 صربستان آثار ايراني را منتشر مي‌كند (خبر)
 دانشجويان صربي به فراگيري زبان فارسي علاقه‌مندند (خبر)
 انجمن نویسندگان صربستان به دنبال روابط با ايران است (خبر)
 آماده برگزاري دوره‌هاي شيعه شناسي هستيم (خبر)
 نمايش آثار خطاط صربستاني در نمایشگاه قرآن تهران (خبر)
 معرفي ايران زمينه‌ساز توسعه زبان فارسی است (خبر)
 زبان فارسي در دانشگاه نيكلاي صربستان تدريس مي‌شود (خبر)
 معرفي آثار فلسفی و ادبی ايران در نمايشگاه كتاب مونته نگرو (خبر)
 آوای موسیقی سنتی ایران در صربستان (خبر)
 گشايش مرکز فرهنگی ایران در بزرگترین دانشگاه خصوصي صربستان (خبر)
 اعطای گواهینامه‌ پایان دوره زبان فارسی به دانشجویان صرب (خبر)
 شهرهای گردشگری صربستان میزبان برنامه‌های فرهنگی ایران (خبر)
 شرایط مطلوبی براي توسعه تعاملات علمی فراهم شده است (خبر)
 افزايش همکاری‌هاي علمی و آموزشی ایران و صربستان (خبر)
 آوازه فرهنگ غنی ايران بسيار شنيده‌ مي شود/ شهريورماه در ايران فرهنگي (خبر)
 خرسندي مقامات صربي از ترجمه «ديوان حافظ» (خبر)
 ایران، کشوری تأثیرگذار در منطقه است (خبر)
 روزهاي فرهنگي ايران در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 صربستان آماده برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم‌های باستان‌شناسی «سومترا» (خبر)
 ایران، فرهنگی غنی و مردمی فهیم دارد (خبر)
 ایران و صربستان در حوزه تئاتر همكاري مي‌كنند (خبر)
 ترجمه صربي دیوان حافظ در صربستان رونمايي شد (خبر)
 بازدید نخست‌وزیر صربستان از غرفه ايران (خبر)
 بزرگداشت «روز ملی ایران» در صربستان (خبر)
 «نگار جواهريان» انتخاب تماشاچيان صربي (خبر)
 جایگاه علمي ايران ستودني است (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ایران از کلاس‌هاي فارسی دانشگاه بلگراد (خبر)
 دانشگاه تربیت معلم صربستان میزبان «روز ایران» مي‌شود (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری‌هاي هنري بين ايران و صربستان (خبر)
 پانزدهمين نمايشگاه و بازارچه خيريه بلگراد برپا شد (خبر)
 جایزه دوم جشنواره «قلم زرین» صربستان به هنرمند ايراني رسيد (خبر)
 نمايش آثار هنرمندان صربي با موضوع «ايران» در بلگراد (خبر)
 حضور دانش‌آموزان صربی در رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 جایزه گراند پری صربستان به «خانه‌ای در مه» رسيد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه زبان فارسی ويژه مدارس صربستان (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری دانشکده گردشگری بلگراد و دانشگاه علم و فرهنگ ایران (خبر)
 تقویت و توسعه همکاری‌های دانشگاهی ایران و صربستان (خبر)
 علاقه مندي گردشگران صربي براي سفر به ايران/ ایران میهمان ویژه نمایشگاه گردشگری بلگراد (خبر)
 ادبیات ایران تأثیری بسيار بر حوزه شعر و ادبیات جهان دارد (خبر)
 نمایشگاه آثار نقاشی هنرمند ايراني در صربستان گشایش یافت (خبر)
 آغاز روزهاي فرهنگي ايران در صربستان (خبر)
 ثبت روز فرهنگی ایران در تقویم شهر سومبور صربستان (خبر)
 آغاز کلاس‌های ترم تابستاني آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 برنامه درسی آموزش فارسی در مرکز ارزشیابی و سنجش آموزش صربستان بررسي شد (خبر)
  ایران را صمیمانه دوست دارم (خبر)
 فرهنگ ایران برخوردار از جایگاهي بالا و قابل تحسين است (خبر)
 استقبال تلویزیون ملی صربستان از همكاري با رسانه ملي ايران (خبر)
  حافظ برترين غزلسراي جهان است (خبر)
 ادبیات ایران دریچه‌ای برای آشنایی با فرهنگ و تمدّن ایراني است (خبر)
 شاهنامه 92 ساله در كتابخانه شخصي «آدليگات» صربستان نگهداري مي‌شود (خبر)
 ضرورت تأسیس مرکز فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند (خبر)
 دانش‌آموزان صربستاني با نظام آموزشی و مبانی پرورشی ایران آشنا شدند (خبر)
 بررسی اشعار عرفانی امام خمینی (ره) در صربستان (خبر)
 کانون دوستداران زبان و ادبیات فارسی در صربستان تاسیس شد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در شهرهای شرقی و غربی صربستان (خبر)
 شركت فعالان قرآني صربستان و مقدونیه در مسابقات بین‌المللی قرآن (خبر)
 لزوم برگزاري «هفته فیلم ايران» در مونته نگرو (خبر)
 ايران نگاهي معرفتی به مكتوبات فرهنگي دارد (خبر)
 «جدایی نادر از سیمین» به زرق و برق‌ ظاهری فيلم‌هاي غربی پشت پا زده است (خبر)
 شب «شعر و حکمت سعدی» در صربستان برگزارشد (خبر)
 اعلام آمادگی مونته‌نگرو برای اعزام دانشجو به ایران (خبر)
 تمدّن ایران همواره مورد احترام جهانيان است (خبر)
 علاقه‌منديم با انجمن مترجمان ایران همكاري كنيم (خبر)
 «شب ادبی بهار» در صربستان برگزار شد (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و هنری ایران و صربستان گسترش می‌یابد (خبر)
 معرفی ایران در جمع دانشجویان گردشگری بلگراد صربستان (خبر)
 نمايش شكوه تخت جمشيد در صربستان (خبر)
 فیلم‌های سینمایی ایرانی در صربستان به نمايش درآمدند (خبر)
 نمایش فیلم مستند «شکوه تخت جمشید» در صربستان (خبر)
 چشم‌انداز آموزش زبان فارسی در دبیرستان‌های صربستان بررسي شد (خبر)
 اهدای کتاب رايزني فرهنگي ايران در صربستان به کتابخانه شهر اوبرنوواتس (خبر)
 از مقام علمي «فهیم بایراکتاروویچ» ايران شناس صربي تجليل مي شود (خبر)
 شب شعر شاعران انقلاب اسلامی در صربستان برگزار شد (خبر)
 کلاس‌های زبان فارسی در 4 دانشگاه معتبر صربستان تشكيل مي‌شود (خبر)
 کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب» به كودكان اروپايي و آسيايي اهدا شد (خبر)
 گشایش نمایشگاه بین‌المللی گردشگری صربستان با شركت ایران (خبر)
 مرکز آموزشی ـ فرهنگی ایران در دانشگاه مگاترند صربستان تأسیس می‌شود (خبر)
 آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، رهبری روشنفکر و بينشي روشنگرانه دارند (خبر)
 چهاردهمین جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در صربستان آغاز شد (خبر)
 آغاز برنامه های دهه فجر در صربستان با گشایش نمایشگاه نقاشی (خبر)
 ايران پايه‌گذاري مکاتب فلسفه اسلامی است (خبر)
 هفته فرهنگی ایران در صربستان برگزار مي شود (خبر)
 موافقت وزارت آموزش و پرورش صربستان با تدريس زبان فارسي در مدارس (خبر)
 دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 چهاردهمین جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در صربستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دومین همایش بین‌المللی گویش‌های ایرانی در تهران برگزار مي شود (خبر)
 قاریان و حافظان صربستان و مقدونیه عازم ایران شدند (خبر)
 ما به سنت و فرهنگ ایران افتخار می کنیم (خبر)
 دعوت از ایران برای شرکت در کنفرانس گردشگری «بیتکو» در صربستان (خبر)
 استقبال مردم مقدونيه از نمايش فيلم سينمايي «ملك سليمان » (خبر)
 برگزاري نخستين هفته فرهنگی ایران در مقدونيه (خبر)
 برگزاري كلاس هاي آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 امضاي تفاهم‏نامه آموزش زبان فارسي با دانشگاه مگاترند صربستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مرکز فرهنگی شهر اسمدروو صربستان برگزار مي شود (خبر)
 ایران و زبان فارسی در هنرستان طراحی بلگراد معرفی شد (خبر)
 تأثیرگذاری فرهنگ و زبان فارسی در جهان غيرقابل انكار است (خبر)
 نبوغ علمي ایرانیان نزد جهانیان آشکار است (خبر)
 گوشه‌ چشم صربستاني‌ها براي حضور در نمايشگاه كتاب تهران (خبر)
 نمایشگاه بین المللی کتاب بلگراد گشایش يافت (خبر)
 وزير آموزش و پرورش صربستان خواستار همكاري هاي دانشگاهي با ايران شد (خبر)
 همکاری رایزنی فرهنگی ايران در صربستان و نهاد کتابخانه‌های عمومی بلگراد كليد خورد (خبر)
 ایران را زیباترین نقطه‌ي جهان دیدیم (خبر)
 ریشه های قوی فرهنگ و تمدن ایران در همه جای جهان پدیدار است (خبر)
 موقعیت ارزشمند جمهوري اسلامي ایران قابل درک است (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگي ايران و صربستان گسترش مي‌يابد / اولين قدم نمايش فيلم‌هاي ايراني است (خبر)
 اعلام آمادگی تئاتر ملی صربستان برای حضور در جشنواره تئاتر فجر ایران (خبر)
 فرهنگ غنی ایران می‌تواند گردشگران بسیاری را جذب کند (خبر)
 پهلوانان نام‌آور كشورمان درمسابقات پیشکسوتان جهان تجليل شدند (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران و خانه‌ي كودكان نابيناي بلگراد، تفاهمنامه‌ي همكاري امضا كردند (خبر)
 تاریخ و عظمت فرهنگی ايران برای همه جذابيت دارد (خبر)
 برگزاري مراسم گرامیداشت ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر در صربستان (خبر)
 رييس جمهوري ايران، چهره‌ي روز صربستان (خبر)
 انتشار شصت و هشتمین شماره از فصلنامه نور در صربستان (خبر)
 اجرای گروه تواشیح بشارت اصفهان در شهر پلویله مونته نگرو (خبر)
 صوت قرآني گروه تواشیح «بشارت اصفهان» در صربستان طنين انداز شد (خبر)
 اجرای گروه تواشیح بشارت اصفهان در جمع سفرای کشورهای اسلامی در صربستان (خبر)
 تیم ملی والیبال نوجوانان کشورمان وارد صربستان شد (خبر)
 يك تفاهمنامه‌ي فرهنگي در راه است (خبر)
 گروه‌های تئاتری ایران به جشنواره "اسلاویا" دعوت شدند (خبر)
 هفته فیلم‌های سینمایی ایران در والیوو صربستان آغاز شد (خبر)
 انتشار ویژه نامه ماه مبارک رمضان در صربستان (خبر)
 همکاری‌های فرهنگی و هنری ايران و صربستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 علاقه دانشجوي صربستاني به تيم ملي فوتبال ايران (خبر)
 برگزاري شب ادبی" از توس تا نیشابور" در صربستان (خبر)
 معرفی تاریخ و فرهنگ ایران اسلامی برای دانش‌آموزان صربستانی (خبر)
 ایران وطن دوم من است (خبر)
 برگزاري "شب شعر خورشید؛ بررسی شعر عرفانی امام خمینی (ره)" در صربستان (خبر)
 عزیمت دو حافظ و قاری قرآن از صربستان و مونته نگرو به ایران (خبر)
 استقبال رایزن فرهنگی ايران از تیم ملی والیبال کشورمان در صربستان (خبر)
 نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب مونته نگرو گشایش یافت (خبر)
 برگزاری دورۀ آموزش خوشنویسی فارسی در بلگراد (خبر)
 برگزاری مراسم سالروز ولادت امام باقر( ع) و گرامیداشت روز معلم در صربستان (خبر)
 كسب مقام نخست فيلم ساز ايراني در جشنواره فیلم‌های کوتاه صربستان (خبر)
 درج مقاله مدير مركز علوم ديني قم در جديدترين كتاب انستيتوي سياست صربستان (خبر)
 افتتاحیه دوره ویژه آموزش زبان فارسی در صربستان (خبر)
 جشن زبان فارسي در صربستان (خبر)
 اهدای ترجمه صربی نهج البلاغه در مراسم ویژه سالگرد بمباران کتابخانه ملی صربستان (خبر)
 نمایش مستند تخت جمشيد در جشنواره بین المللی صربستان (خبر)
 تشریح آداب و آيين فرهنگ نوروزی در صربستان (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس " زیبایی های از ایران " در صربستان (خبر)
 برگزاری سومین نشست ادبی ایران و صربستان در بلگراد (خبر)
 استقبال نمایش مستند شکوه اصفهان در صربستان (خبر)
 پانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم های باستانشناسی صربستان برگزارمي شود (خبر)
 آمادگی موزه مردم شناسی بلگراد برای برگزاری نمایشگاه در ایران (خبر)
 انتشار دو شماره جديد فصلنامه "نور" در صربستان (خبر)
 تاكيد كشيش ارتدوكس صربستان و رايزن فرهنگي ايران بر توسعه مناسبات فرهنگي (خبر)
 راهبرد های فرهنگی ایران ریشه در باورهای متعالی دارد (خبر)
 بررسی شعر حماسی ایران و صربستان (خبر)
 افتتاح سی و ششمین نمایشگاه بین المللی گردشگری صربستان (خبر)
 استقبال سفراي خارجی و مردم صربستان از برنامه فرهنگی ایران (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.