English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

ریيس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ملی علوم ارمنستان:

مؤلفه‌های زندگی دینی را ترویج كنيم

سافراستیان، نشست‌های علمی را راهگشای تعاملات و بسترساز همکاری‌های همه‌جانبه بيان كرد و گفت: بايد مؤلفه‌های زندگی دینی را ترویج كنيم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، روز بيست‌وپنجم ارديبهشت ماه آکادمی ملی علوم جمهوری ارمنستان، میزبان نشستی علمی، پژوهشی با حضور اساتید و اندیشمندانی از ایران و ارمنستان بود.

در ابتدای این نشست سافراستیان، ریيس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ملی علوم ارمنستان، نشست‌های علمی را راهگشای تعاملات و بسترساز همکاری‌های همه‌جانبه ارزیابی كرد.

وي با تأیید این نقش در جهان امروز عنوان كرد: به اعتقاد من وقت آن رسیده که با توجه به تجربه‌های  قبلی بشر در ایجاد آرامش در زندگی اجتماعی و شکست تمامی آنها، لازم است برای آرامش و ارتقاي زندگی بشر، مؤلفه‌های زندگی دینی را برای ساماندهی وضع بشر مورد بازنگری و ترویج قرار دهیم.

در ادامه مجيد مشکی، رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان نیز یکی از اهداف رایزنی فرهنگی ايران را توسعه همکاری‌های علمی، آموزشی و پژوهشی در قالب گفت‌وگوهای فرهنگی اعلام کرد و برپایی این نشست را نیز در همین راستا توصیف كرد.

پس از آن نيز اسرائیلیان، از محققان و ایران‌شناسان انستیتو شرق‌شناسی با اشاره به برگزاری بازی‌های کشورهای اسلامی، نگرش حوزه علمیه و علمای دینی را در خصوص اقدامات آذربایجان سؤال كرد و با اشاره به بازسازی مسجد شوسی توسط ایران و ارمنستان و واکنش منفی آذربایجان به این اقدام، نگرش حوزه‌های علمی و دانشمندان ایرانی به این موضوع را جویا شد.

در پاسخ به این سؤال، علی شیرخانی، استاد حوزه و دانشگاه و دانشیار دانشگاه آزاد قم، با اشاره به سابقه تشکیل سازمان کنفرانس اسلامی، برگزاری این بازی‌ها را در چارچوب فعالیت‌های این سازمان بيان كرد و حضور ایران را در این بازی‌ها را فارغ از تأیید یا رد سیاست‌های منطقه‌ای آذربایجان دانست.

در ادامه نيز سید کاظم سیدباقری، استاد حوزه و دانشگاه و ریيس انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم، با اشاره به نظریات دین اسلام در خصوص  زندگی همه انسان‌ها در سایه صلح ، به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه و عرصه بین‌الملل اشاره و حضور ایران در همه عرصه‌های بین‌المللی را برای تحقق صلح، امنیت و آرامش  ارزیابی كرد.

وي در ادامه دین را دارای ظرفیت آرامش‌بخشی و برپایی صلح در جامعه ارزیابی كرد و ادیان اسلام و مسیحیت را در این عرصه دارای نقش برجسته دانست.

پس از آن شیرخانی، استاد حوزه و دانشگاه در سخناني دوباره با اشاره به سخنان سافراستیان و سیدباقری در خصوص نقش دین در دنیای جدید، به تئوری‌های دین‌ستیزی و دین‌زدایی از گذشته تا حال و نیز تئوری ایجاد صلح و آرامش و فضیلت در زندگی بشری با به کار گیری دین اشاره کرد و نقش دین را موضوعی قابل بررسی در این عرصه برشمرد.

سافراستیان، ریيس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ملی علوم ارمنستان نیز با تأیید این نقش در جهان امروز عنوان كرد: به اعتقاد من وقت آن رسیده که با توجه به تجربه‌های  قبلی بشر در ایجاد آرامش در زندگی اجتماعی و شکست تمامی آنها، لازم است برای آرامش و ارتقاي زندگی بشر، مؤلفه‌های زندگی دینی را برای ساماندهی وضع بشر مورد بازنگری و ترویج قرار دهیم.

در ادامه نشست علی ملکی، استاد دانشگاه باقرالعلوم قم، با بیان اینکه دین ضمن نفی خشونت در عرصه بین‌الملل خشونت در عرصه‌های داخلی و زندگی اجتماعی در درون یک سرزمین را نیز نفی می‌كند، به اهداف دین از تشکیل حکومت اشاره كرد و آزادی همراه با امنیت و آرامش را هدف ایجاد حکومت در جامعه دانست.

خانم نازلی ناواساردیان، پژوهشگر در آکادمی ملی ارمنستان، دیگر سخنگوی این محفل علمی بود. وی با اشاره به همکاری‌های جدید ایران و روسیه در عرصه بین‌الملل به ویژه پس از توافق برجام و در موضوع سوریه و نیز با توجه به تعاملات خوب ارمنستان با هر دو کشور، آینده روابط ایران و روسیه را برای ارمنستان مهم توصیف كرد و نظر اساتید را در این خصوص جویا شد.

در پاسخ به این سؤال شیرخانی، دانشيار دانشگاه آزاد قم، با اشاره به روابط تاریخی ایران و شوروی و روابط سرد دو کشور پس از انقلاب اسلامی به دلیل حضور شوروی در افغانستان و کمک به عراق در جنگ تحمیلی به اتفاقات 25 ساله منطقه اشاره و نقشه آمریکا برای تجزیه ایران و روسیه را برای حضار تشریح کرد و گفت: با توجه به تهدیدهای امنیتی برای هر دو کشور به نظر می‌رسد که هر دو کشور تصمیم گرفتند تا رفع این تهدیدات در کنار یکدیگر سیاست‌های منطقه‌ای خود را به پیش ببرند و می‌بینیم که تا حدود زیادی نیز در این کار موفق بودند و نمونه آن اجلاس‌های متعدد با حضور ایران و روسیه در قزاقستان و در مورد سوریه است.

این نشست علمی با سخنان و سؤالات گوهر اسکندریان، از پژوهشگران آکادمی ملی ارمنستان ادامه یافت. وی با بیان نقش ویژه دین پس از انقلاب اسلامی در زندگی بشر و برداشت‌های نادرست از اسلام در جهان معاصر و ترویج این برداشت نادرست از  اسلام در جهان معاصر و عدم تفکیک آن توسط عموم مردم، اظهار كرد: به نظر می‌رسد که ضروری است اسلام درست و صحیح به همه مردم شناسانده شود و با این اقدام از اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی جلوگیری شود.

وی با این مقدمه این سؤال را طرح کرد که آیا بهتر نیست  اسلام به عنوان دین از حوزه سیاسی جدا شود؟

دومین سؤال مطرح شده از سوی اسکندریان در خصوص مناقشه قره‌باغ بود. وی با اشاره به سخنان  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره حل این مناقشه از طریق گفت‌وگو اظهار كرد: برای ما مهم است که بدانیم آیا ایران برای این کار برنامه‌ای دارد یا خیر؟

شیرخانی، استاد حوزه و دانشگاه در ايران، در خصوص سؤال اول بیان كرد: برداشت عمومی مسلمانان خلاف داعش و تفکرات سلفی و مانند آن است؛ چه اینکه شیخ احمد طیب، ريیس الازهر مصر همین نکته را در اجلاس گروزنی بیان كرد و داعش را از دایر اسلام خارج دانست.

وي افزود: در خصوص مناقشه قره‌باغ نیز ما هر دو کشور را به صلح و آرامش و حل مسأله از طریق گفت‌وگو دعوت کرده و می‌کنیم و برای این هم هزینه پرداخت کردیم؛ چه اینکه برادران مسلمان ما در آذربایجان ما را متهم به حمایت و دفاع از ارمنستان می‌كنند ولی ما می‌گوییم که دو کشور همسایه باید کنار هم بنشینند و مسائل خود را با گفت‌وگو حل كنند و صلح هم بهتر  است.

در ادامه این گفت‌وگوی علمی حسن نامدار، عضو هیأت علمی دانشگاه مفید، با ارايه پرسشی از سافراستیان، سؤال كرد که نقش دین در جایگاه سیاسی و نظام سیاسی ارمنستان چیست؟

سافراستیان در پاسخ به این پرسش اظهار كرد: دین جایگاه ویژه‌ای در ارمنستان دارد و این موضوع دلایل تاریخی دارد و آن هم اینکه ارمنستان اولین کشوری است که مسیحیت را دین رسمی اعلام كرد و همین امر باعث شده كه دین عامل هویت‌بخشی و اتحاد ارمنیان باشد.

وي افزود: اگر چه نظام سیاسی، دینی نیست ولی مردم خودشان را بسیار دین‌دار می‌دانند و بر اساس فهرست منتشره، ارمنستان یکی از 10 کشور اول در حفظ ارزش‌های دینی هستند در حاليکه دین و سیاست و حکومت از هم جدا هستند.

در پایان این نشست مجيد مشکی، رایزن فرهنگی کشورمان در ارمنستان برگزاري این نشست را سرآغاز فعالیت‌های علمی و فرهنگی بیشتر بین مراکز پژوهشی و دانشگاهی دو کشور ارزیابی كرد و آمادگی رایزنی فرهنگی را برای امضاي توافقنامه همکاری بین طرفین اعلام كرد.

بنا بر اعلام اين خبر، اساتید ایرانی حاضر در این نشست عبارت بودند از: سید کاظم سیدباقری، استاد حوزه و دانشگاه و ریيس انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم، علی شیرخانی، استاد حوزه و دانشگاه و دانشیار دانشگاه آزاد قم، روح‌الله شریعتی، استاد حوزه و دانشگاه، حسن نامدار، استاد دانشگاه مفید و عضو هیأت علمی این دانشگاه، علی ملکی، استاد دانشگاه باقرالعلوم قم، محمود فلاح، استاد حوزه و دانشگاه و محقق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و منصور سهروردی، استاد حوزه و دانشگاه و دبیر انجمن مطالعات سیاسی حوزه.

انتهاي پيام/


١٢:١٠ - 1396/02/27    /    شماره : ٦٧٨١٢٠    /    تعداد نمایش : ٩٤٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت حضرت امام محمد تقی (ع) در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران‌شناسی» در ارمنستان برپا شد (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ايران با شبکه يك تلویزیون ارمنستان (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی کتابخانه ایساهاکیان ارمنستان (خبر)
 آيين جشن پایان سال تحصیلی مدرسه شماره 6 شهر آبویان ارمنستان (خبر)
 اولین دوره آموزش زبان کردی جنوبی در دانشگاه دولتی ایروان برگزار شد (خبر)
 نکوداشت مقام معلم در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سعدی در ارمنستان (خبر)
 تبيين روابط ايران و ارمنستان از سوي رايزن فرهنگي كشورمان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس نوروز در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 سمینار کتابخانه‌های قرن بیست‌ویکم و چشم‌انداز پیشرفت در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت شاعر و نویسنده ارمني (خبر)
 بزرگداشت «پروین اعتصامی» در ارمنستان (خبر)
 افتتاح دوره آموزش زبان فارسی در کتابخانه «ایساهاکیان» ارمنستان (خبر)
 نشست بررسی تأثیر انقلاب اسلامی بر ادبیات معاصر ایران در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 بررسی نقش ایران در منطقه خاورميانه در ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي ایران و ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) در ارمنستان (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در ارمنستان (خبر)
 كلاس‌هاي زبان فارسي در کتابخانه شهرداری ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 همکاری‌هاي فرهنگی ايران و ارمنستان گسترش يابد (خبر)
 آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بازديد از كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در ارمنستان (خبر)
 برگزاري مراسم میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از ترجمه ارمني کتاب «بازگشت به پنجرود» (خبر)
 اجرای موسیقی سنتي ایراني در ارمنستان (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ارمنستان (خبر)
 تمجيد از اهتمام ایران به حفاظت از آثار باستانی ارامنه (خبر)
 دیدار فارسی‌آموزان مدرسه کارپی ارمنستان با رایزن فرهنگی کشورمان (خبر)
 بازدید رايزن فرهنگي ايران از دانشکده موسیقی کومیتاس ارمنستان (خبر)
 موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان نواخته مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري علمي ايران و ارمنستان (خبر)
 مراسم آخرين شب پاييز در اتريش، تركيه، ارمنستان و قبرس برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از كلاس‌هاي زبان فارسي مدارس ارمنستان (خبر)
 توسعه روابط علمي و دانشگاهي ايران و ارمنستان (خبر)
 سمینار «نقش موزه‌های دینی در گفت‌وگوی بین فرهنگ‌ها و ادیان» در ارمنستان (خبر)
 سمینار «صلح منطقه‌ای: وقایع و چشم‌انداز» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 صالحی بر تقویت زبان فارسی در ارمنستان تاکید کرد (خبر)
 کنفرانس «ارمنستان و همسایه‌ها در جستجوی صلح» در ايروان برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان بیست‌وسومین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با شخصيت‌هاي دانشگاهي و فرهنگي ارمنستان (خبر)
 انتشار چهل‌ویکمین  شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «شهریار» به زبان ارمنی (خبر)
 سالانه بیش از هزار و 700 دانش‌آموز ارمني زبان فارسي مي‌آموزند (خبر)
 برگزاري نشست «دین و محیط زیست» در ارمنستان (خبر)
 بررسی موضوع فلسطین و امنیت منطقه در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب فهرست نسخ خطی در ارمنستان (خبر)
 برگزاري محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 بازگشایی مجدد اتاق ایران در دانشگاه «های بوساک» ارمنستان (خبر)
 امام خمینی (ره) همیشه زنده است (خبر)
 آغاز محافل انس با قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
 انتشار سی‌وهشتمین ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 جشن فراگیری زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 ديدار قائم مقام دانشگاه اسلاوونی با رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت خیام نیشابوری در ارمنستان (خبر)
 دیپلماسی علمی ايران در ارمنستان (خبر)
 تجليل از شاعر حماسه‌سرای ایرانی در ارمنستان ‌ (خبر)
 سومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 همایش گردشگری دینی در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار سی‌وششمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با ریيس مؤسسه شرق‌شناسی آكادمي ارمنستان (خبر)
 آماده تهيه نرم افزار گردشگري ايران به 9 زبان هستيم (خبر)
 المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «شیعه در اسلام» در ارمنستان (خبر)
 اهداي كتاب به مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 گشايش نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان ارمنستان (خبر)
 انتشار شماره 34 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  ايران مهد همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان و مذاهب است (خبر)
 دستاوردهای انقلاب اسلامي ايران كم نظير است (خبر)
 پیام انقلاب اسلامی صلح و دوستی برای جهانیان است (خبر)
  سمينار مشترك ايران و ارمنستان در حوزه زيارت (خبر)
 برگزاري مسابقه مفاهيم قرآن كريم در ارمنستان (خبر)
  بزرگداشت شهدای آتش‌نشان پلاسکو در ارمنستان (خبر)
 رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان برگزیده نهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر (خبر)
  انتشار گزیده اشعار موسوی‌گرمارودی به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار سی‌و‌سومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
  انتشار شماره جديد ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 برگزاري کنفرانس «چشم‌انداز توسعه و همجواری مسالمت‌آمیز» در ارمنستان (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در ارمنستان (خبر)
  آغاز به کار دوره اسلام‌شناسی در دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 راه‌اندازي کتابخانه دیجیتالی رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 ایران الگويي در گفت‌وگوي ادیان است (خبر)
 انتشار سی‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی خاقانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي ايران با معاون وزیر فرهنگ ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن در اسلام» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار شماره سی‌ويکم ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اهداي بيش از 200 جلد کتاب به دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 تجهیز اتاق ایران‌شناسی دانشگاه دولتی ایروان (خبر)
 انتشار قصه‌های گلستان و ملستان به زبان ارمنی (خبر)
 اهداي نشان کانتق به مترجمان ایرانی ـ ارمنی (خبر)
 انتشار شماره 30 ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تنديس «خاقاني» در دانشگاه دولتی ایروان نصب مي‌شود (خبر)
 دیدار رايزن فرهنگي كشورمان در ارمنستان با اعضای کانون نمایشنامه‌نویسان ایران (خبر)
 کتاب «مجموعه داستان‌های طلسم» در ارمنستان رونمايي شد (خبر)
 آغاز بیست‌وسومین دوره آزاد آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 افزايش دانش‌آموزان فارسي‌آموز در مدارس ارمنستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدارس ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌ونهمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آيين گرامیداشت شهدای حادثه منا در ارمنستان (خبر)
 برگزاري اردوی فارسي‌آموزان مدارس ارمنستان در ايران (خبر)
 انتشار بیست‌وهشتمین شماره از ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 تشكر دانشجویان ارمني از میهمان‌نوازی ایرانیان (خبر)
 نمایشگاه عکس در ارمنستان برپا شد (خبر)
 ترجمه «کلیله و دمنه» به زبان ارمنی (خبر)
 برگزاری اردوی ویژه فارسی‌آموزان در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وهفتمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 پايان جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی در ارمنستان (خبر)
 افتتاح جشنواره بین‌المللی صلح و دوستی (خبر)
 فعالان قرآنی مسجد کبود ایروان تجليل شدند (خبر)
 بررسی نسل‌کشی رژیم صهیونیستی در ارمنستان (خبر)
 انتشار مجله «آقبیور» در ارمنستان (خبر)
 انتشار کتاب صوتی اشعار «پروین اعتصامی» به زبان ارمنی (خبر)
 انتشار بيست‌وششمين شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 همايش بررسی تأثیر آراء و اندیشه‌های امام خميني (ره) در ارمنستان (خبر)
 همایش بین‌المللی «شرق‌شناسی» در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 اكران فيلم ايراني «حوض نقاشی» در ارمنستان (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ارمنستان آغاز شد (خبر)
 معرفي موسيقي سنتي ايران در تلويزيون ارمنستان (خبر)
 نخستين «هفته فیلم ایران» در ارمنستان برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري هفته موسیقی ایرانی در ارمنستان (خبر)
 اختتاميه روزهاي فرهنگي تركمنستان در ايران (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی «مسجد کبود ایروان» در ارمنستان (خبر)
 رونمایی از کتاب‌های مرزبان‌نامه، سندبادنامه و قابوسنامه در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیست‌وپنجمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در ارمنستان آسيب شناسي شد (خبر)
 برگزاری دومین المپیاد زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 تجلیل از معلمان پیشکسوت زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت روز سعدی در ارمنستان (خبر)
 مراسم معنوی اعتکاف در ارمنستان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقه خوشنویسی «قرآن ناطق» در ارمنستان (خبر)
 رقابت کودکان ایرانی مقیم ارمنستان در مسابقه «مولود کعبه» (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه کتابخانه خنکو آپر ارمنستان و مؤسسه کودک و صلح پایدار ايران (خبر)
 برگزاری مرحله مقدماتی دومین المپیاد شفاهی زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 بررسی فعالیت اتاق ایران بخش دوین ارمنستان (خبر)
 اهداي بیش از 200 جلد کتاب به کتابخانه «خنکو آپر» ارمنستان (خبر)
 همكاري دانشگاه پیام نور و بریوسف ارمنستان در حوزه زبان فارسي (خبر)
 رایزن فرهنگی ايران در ارمنستان، تشابهات فرهنگی دو كشور را تشريح كرد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه گفت‌وگوی فرهنگ‌ها در ارمنستان (خبر)
 اهداي 200 جلد کتاب به اتاق ایران کتابخانه کودکان و نوجوانان ايروان (خبر)
 انتشار بیست‌وچهارمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه نگارگری ایرانی در موزه ملی ارمنستان برپا شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری موزه هنرهای معاصر ایران با موزه ملی ارمنستان (خبر)
 انتشار كتاب «مرزبان‌نامه» به زبان ارمني (خبر)
 انتشار بیست‌وسومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 اپرای ارمنستان ميزبان گروه‌هاي موسيقي ايران (خبر)
 تمجيد وزير فرهنگ ارمنستان از غرفه رايزني فرهنگي ايران (خبر)
 گسترش تعاملات ادبی منجر به استحكام روابط ايران و ارمنستان مي‌شود (خبر)
 الگوی گفتگوي بيناديني سازمان فرهنگ مانع خشونت در جهان مي شود (خبر)
 فرهنگ ایران همواره در ارمنستان زنده است (خبر)
 شهداي ارامنه ايران گواهي روشن بر پیوندهاي تاريخي دو ملت هستند/ جامعه ارامنه تجلي ميراث مشترك فرهنگي (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی «روابط 25 ساله ارمنستان و ایران» در ایروان برگزار شد (خبر)
 رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ارمنستان سفر كرد (خبر)
 نمايش دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در ایروان (خبر)
 برگزاري كنسرت «موسيقي سنتي ايراني» در ارمنستان (خبر)
 موزه «آسیای میانه» با گنجينه‌اي از آثار تاريخي ايران در ايروان افتتاح شد (خبر)
 انتشار ترجمه ارمنی نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان غربي در ارمنستان (خبر)
 موزه آسیای مرکزی ارمنستان 20 بهمن افتتاح مي‌شود (خبر)
 شماره جديد ماهنامه «پيام مسجد» در ارمنستان منتشر شد (خبر)
 اتاق‌های فرهنگی استان‌های ایران در مسجد كبود ايروان راه‌اندازي مي‌شوند (خبر)
 مسابقه نقاشی در مسجد كبود ايروان برگزار شد (خبر)
 انتشار بیست‌ودومین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مسجد جامع کبود ایروان (خبر)
 انتشار دومین کتاب صوتی «قصه‌های ایرانی» در ارمنستان (خبر)
 ایرانیان مقیم ارمنستان اعدام شهید شیخ نمر را محكوم كردند (خبر)
 برگزاری اردوی آموزشی زبان فارسی دانش‌آموزان ارمني (خبر)
 بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پايان يافت (خبر)
 انتشار بیست و یکمین شماره ماهنامه پيام مسجد در ارمنستان (خبر)
 مسجد جامع کبود ایروان در راه جهاني شدن (خبر)
 کنفرانس «روابط 25 ساله ایران و ارمنستان» برگزار مي‌شود (خبر)
 ديدار ریيس سازمان فرهنگی شهرداری تهران از رایزنی فرهنگی ايران در ارمنستان (خبر)
 انتشار بیستمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 آموزش فنون و زبان فارسی در مدارس ارمنستان رسمي مي‌شود (خبر)
 انتشار نود و ششمین شماره فصلنامه «مهر» در ارمنستان (خبر)
 نمایشگاه عکاسی و نقاشی «سوروگین‌ها» در ارمنستان افتتاح شد (خبر)
 آیین رونمایی از ترجمه ارمنی «صحیفه کامله سجادیه» در ايروان (خبر)
 گفت‌وگوهاي ديني ايران و ارمنستان آغاز مي‌شود (خبر)
 آموزش قرآن کریم در مسجد جامع کبود ارمنستان (خبر)
 ترجمه صحیفه سجادیه به زبان ارمني (خبر)
 نمایشگاه‌های هنری ایران پل دوستی ملت‌هاست (خبر)
 انتشار كمك آموزشی زبان فارسی ویژه مدارس ارمنستان (خبر)
 برگزاري آيين گرامیداشت روز دانش‌آموز در ارمنستان (خبر)
 معاون وزیر فرهنگ ارمنستان: اقدامات ايران در حفظ آثار ارامنه بي‌نظير است (خبر)
 مصاحبه رايزن فرهنگي ايران با رسانه‌هاي ارمنستان (خبر)
 «بخش ایران» در موزه هنر و ادبیات ارمنستان افتتاح مي‌شود (خبر)
 آیین نکوداشت 250 امين سالگرد احداث مسجد کبود ایروان در ارمنستان (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در مجتمع آموزشی 135 پايتخت ارمنستان (خبر)
 انجمن «حافظ» در ارمنستان تأسيس شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز حافظ در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 جشنواره قصه‌های ایرانی در ارمنستان برگزار شد (خبر)
 مرکز گفت‌وگوی فرهنگ‌هاي دانشگاه دولتی ایروان به دنبال همكاري با ايران (خبر)
 آغاز بیست‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ارمنستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه عکس «حجاج جانباخته منا» در ارمنستان (خبر)
 انتشار هجدهمین شماره ماهنامه «پیام مسجد» در ارمنستان (خبر)
 بررسي مسايل آموزشی مدارس فارسی‌آموز ارمنستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران در مراسم «تقدیس ميورون» ارمنستان شركت كرد (خبر)
 نمایشگاه کتاب ارمنستان برگزار شد (خبر)
 دانش‌آموزان ارمني خاطرات سفر خود به ايران را منتشر كردند (خبر)
 آیین گرامی‌داشت هفته دولت در مسجد کبود ایروان برگزار شد (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.