English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٣ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

سیمنار «زبان فارسی پل دوستی ایران و پاکستان» در راولپندي

به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی، سیمنار «زبان فارسی پل دوستی ایران و پاکستان» به همت خانه فرهنگ ايران در راولپندی با همكاري انجمن فارغ‌التحصیلان  زبان فارسی و بنیاد سعدی، برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی، سمیناری تحت عنوان «زبان فارسی پل دوستی ایران و پاکستان» توسط خانه فرهنگ ايران در راولپندی، با همکاری بنیاد سعدی و انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در محل خانه فرهنگ كشورمان برگزار شد.

در اين سمينار افتخار عارف حسين، ريیس مؤسسه ترویج زبان ملی پاکستان و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نورمحمد مهر، استاد برجسته و پاكستاني زبان و ادبیات فارسی، محمد سفیر، ريیس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه نومل پاكستان و جمعی از اساتید زبان فارسی حضور داشتند.

در آغاز اين سمينار کشمیری، ريیس انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی، ضمن اشاره به بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی، تاریخچه‌ای از حضور زبان فارسی در پاکستان را ارايه داد.

سپس چهار تن از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های اسلام‌آباد و راولپندی، مقالاتی پیرامون جایگاه زبان فارسی در پاکستان، روابط ایران و پاکستان، زبان فارسی میراث مشترک ایران و پاکستان، ارايه دادند و پس از آن، معصومه بتول، عضو انجمن  فارغ‌التحصیلان زبان فارسی، شعری در وصف جایگاه زبان فارسی و روابط ایران و پاکستان به خوانش گرفت.

در ادامه برنامه نورمحمد مهر، استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی طی سخنانی اظهار كرد: دو کشور دوست و برادر  ایران و پاکستان از پیشینه تاریخی دو هزار ساله برخوردارند که در جهان نظیر آن بین هیچ کشوری  یافت نمی‌شود.

وي افزود: در زمان حکومت صفاریان، زبان فارسی زبان در پاکستان زبان رایج این منطقه بوده است. «کشف‌المحجوب» شیخ علی هجویری، هزار سال قبل به زبان فارسی نوشته شده است. همچنین در طول تاریخ آثار هنری، تاریخی و ادبی متعلق به ایران توسط زبان فارسی به پاکستان منتقل شده است.

نورمحمد مهر ادامه داد: آثار بسیاری توسط شخصیت‌های ادبی و مفاخر پاکستان به زبان فارسی نوشته شده است و فارسی مدت زمان طولانی، زبان رسمی این منطقه بوده است و اگر بخواهیم تاریخ اجدادمان را بدانیم؛ اين مهم بدون دانستن فارسی ممکن نیست.

وي درباره جایگاه زبان فارسی در پاكستان افزود: بالغ بر شصت درصد واژه‌ها و لغات اردو را لغات فارسی تشکیل  داده است که نشان‌دهنده جایگاه زبان فارسی در میان مردم پاکستان است.

نور محمد مهر در ادامه افزود: علامه اقبال افکار خود را بیشتر از طریق زبان فارسی بیان کرد. اقبال در اشعار خود به جوانان ایران اشاره می‌کند که نشان علاقه او به ایران است و بسیاری از ادیبان و مفاخر پاکستان کتب زیادی به فارسی نگاشته‌اند که نشان‌گر جایگاه زبان فارسی در این  منطقه است که بخشی از این کتب در مرکز تحقیقات زبان فارسی اسلام‌آباد، موجود است.

در ادامه برگزاري اين سمينار علی آقانوری، مسئول خانه فرهنگ ايران در راولپندی پاكستان گفت: زبان فارسی مدیون تلاش حکیم ابوالقاسم فردوسی، بزرگ‌ترین شاعر و حماسه‌سرای ملی ایران است که اثری بزرگ و عظیم به نام شاهنامه را با 60 هزار بیت خلق کرد.

وي سپس با گفتن اينكه شاهنامه نبض زبان فارسی و گنجینه‌ای ازخرد و دانایی است، افزود: زبان فارسی میراث مشترک همه فارسی‌زبانان و فارسی‌دانان در نقاط مختلف جهان از جمله کشور پاکستان است و زبان فارسی در پاکستان دارای ریشه‌ای تاریخی است که حامل مردم دوستی معارف انسان‌ساز و حکمت و دین بوده است.

آقانوري ادامه داد: همچنین زبان فارسی با سابقه‌ای بالغ بر یک هزار سال در منطقه پاکستان، هزاران هنرمند، شاعر، ادیب، نویسنده و عارف در خود پناه و پرورش داده است که به نوبه خود در گسترش زبان فارسی نقش مهم و برجسته‌ای داشته‌اند.

وی در ادامه افزود: ارتباط و پیوند عمیقی میان زبان فارسی و اردو وجود دارد و زبان اردو که هویت ملی پاکستان است، پیوندی ناگسستنی با زبان فارسی دارد و تقریباً شصت درصد واژگان و لغات اردو را لغات فارسی تشکیل داده است و پیوند این دو زبان به حدی است که سرود ملی پاکستان به استثنا یک «کا»  به زبان فارسی است.

مسئول خانه فرهنگ ايران در راولپندی در بخش ديگري از سخنانش اظهار كرد: همچنین انبوهی از کتاب‌ها  و نسخه‌های خطی فارسی در پاکستان طی صدها سال به قلم مردم این سرزمین تألیف شده که تاریخ، فرهنگ، ادبیات، معارف دینی و احساسات و عواطف مردم پاکستان را دربردارد که این آثار بخش مهمی از میراث فرهنگی کشور پاکستان محسوب می‌شود.

وي در ادامه گفت: علاوه برجود بزرگان و مفاخری از حوزه شعر و ادب، در یکصد سال اخیر ظهور متفکر و شاعر بزرگ، علامه محمد اقبال در عرصه فکری، اجتماعی ، فرهنگی و ادبی کشور  پاکستان است که آثاری  جاویدان از خود به یادگار گذاشت. علامه اقبال همانطور که موجب غناي زبان اردو شد، زبان فارسی را تحکیم بخشید و با قریحه‌ سرشار شاعری، زبان فارسی را برای بیان بیشتر اندیشه‌های خود برگزید.

آقانوری در پایان با اشاره به سرود ملی پاکستان، بيان كرد: اين سرود همانطور که برای هر فارسی‌زبانی قابل فهم است، همانقدر برای اردوزبانان نیز قابل فهم است؛ بنابراين این درجه از اشتراک میان فارسی و اردو مشاهده می‌شود که حکایت از نزدیکی دو ملت ایران و پاکستان است و نمادی از اشتراکات وسیع اعتقادی، فرهنگی و فکری دو ملت است و به واقع زبان فارسی که پیوند عمیقی با فرهنگ، تاریخ و ادب این سرزمین  دارد، عامل دوستی و پیوند عمیق دو ملت ایران و پاکستان است.

سخنران پایانی این مراسم افتخار عارف حسين، ريیس مؤسسه ترویج زبان ملی پاکستان و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود كه با تبریک روز پاسداشت زبان فارسی اظهار كرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در ایران رسمی به وجود آمده است که برای مناسبت‌های مختلف روزهایی را نامگذاری کرده‌اند؛ از جمله روز معلم  که به یاد شهید مطهری نامگذاری شده است، همچنین روز زن كه مصادف با سالروز ولادت حضرت زهرا (س) است و یا روز زبان فارسی که به منظور پاسداشت آن نامگذاری شده است که حرکت بسیار مثبتی است. ما هم بايد از این ابتکار ایرانیان الگو بگیریم.

عارف حسين ادامه داد: در جهان زبان‌های محدودی وجود دارند که شعرای برجسته‌ای بیش از دو یا سه نفر داشته باشند، اما زبان فارسی تنها زبانی است که حداقل پنج شاعر برجسته شامل فردوسی، مولانا، حافظ، سعدی و خیام را به جهانیان تقدیم کرده است.

وي افزود: در حالیکه در صدر اسلام با حمله اعراب به کشورهای آن دوره، زبان آن مناطق تغییر می‌یافت، اما تنها کشوری که زبانش محفوظ ماند ایران بود که زبان فارسی تغییر نیافت و جایگاه شاهنامه در ادبیات ایران بسیار برجسته است و در میان مردم از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ به طوریکه بعضی از اسامی ایرانیان از شاهنامه گرفته شده است.

عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه افزود: مشترکات زیادی بین زبان فارسی و اردو وجود دارد و ایرانیان بیش از سایر ملل و  اقوام به زبان خود افتخار می‌کنند که این نکته بسیار ارزشمندی است. در ارتباط با جایگاه زبان فارسی در پاکستان و شبه قاره هم بایستی به بیدل اشاره كرد که 132 هزار شعر سروده است که او نمونه‌ای از شعرای برجسته‌ای هست که در این منطقه ظهور یافتند.

انتهاي پيام/


٠٨:٣٥ - 1396/02/27    /    شماره : ٦٧٨١٠٣    /    تعداد نمایش : ١٠٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 کتاب «مفاتیح الحیاة» به زبان اردو منتشر شد (خبر)
 بزرگداشت مولانا جلال‌الدین بلخی در راولپندی (خبر)
  انتشار كتاب «حيات فكري و سياسي امامان شيعه (ع)» به زبان اردو (خبر)
 افتتاح دوره جدید کلاس‌های آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
  اجراي گروه هنری ناشنوایان «دستان گویا» در راولپندي (خبر)
 افتتاح نمایشگاه خوشنویسی و تذهیب در راولپندی (خبر)
 بزرگداشت «حسن رضوی» استاد زبان فارسي در راولپندی (خبر)
 نمایشگاه صنایع دستی و جشنواره فیلم‌های ایران در راولپندي برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «سیره پیامبر اکرم (ص) نقطه وصل امت اسلامی» در راولپندی (خبر)
 برگزاری محفل شعر نبوی در راولپندي (خبر)
 همایش «تأثیر افکار علامه محمد اقبال و مولانا رومی بر متصوفه معاصر» در راولپندي (خبر)
 محفل «پیام کربلا از دیدگاه علامه محمد اقبال» در راولپندی (خبر)
 همایش «پیامبر اکرم (ص) نقطه اتحاد امت اسلامی» در راولپندي برگزار مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در مدارس پاک ترک پاكستان (خبر)
 برگزاري مراسم ساليانه «عرس» در راولپندي (خبر)
 آیین بزرگداشت حافظ شیرازی در راولپندي (خبر)
 افتتاح دوره‌های جدید آموزش زبان فارسی در راولپندي (خبر)
 گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی در راولپندی (خبر)
 انتشار كتاب «اسماء و صفات حق تعالي» به زبان اردو (خبر)
 انتشار کتاب «آداب الصلوة امام خمینی (ره)» به زبان اردو (خبر)
 برگزاري محفل انس با قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 همايش «سیره امام رضا(ع)» در راولپندی برگزار شد (خبر)
 جشنواره امام رضا (ع) در شهر مري پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 فتاوای مقام معظم رهبری در پيشبرد وحدت مسلمانان راهگشاست (خبر)
 روابط ایران و پاکستان مبتنی بر خلوص قلب بوده و خواهد بود (خبر)
 تعلیم اسلام ناب راه جلوگیری از کشتار بی‌گناهان است (خبر)
 برگزاري همایش وحدت اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در راولپندي (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه اکسپو 2017 ميلادي راولپندي (خبر)
 سومين تجديد چاپ استفتائات مقام معظم رهبری به زبان اردو (خبر)
 بررسي اندیشه‌های سعدی‌شيرازي و اقبال در راولپندي (خبر)
 آغاز دور جديد آموزش قرآن کریم در راولپندي (خبر)
 مثنوی‌خوانی در راولپندي (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی مترجمان زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی مترجمان زبان فارسی در راولپندی (خبر)
  پايان دوره آموزش مربیان قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 آغاز دوره آموزش مربیان قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 محفل نعت پیامبر اکرم (ص) در راولپندی (خبر)
 برگزاري كرسي تلاوت قرآن كريم در راولپندي (خبر)
 جشنواره فیلم‌های سینمایی ایران در راولپندی برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 بررسی افکار اقبال لاهوری در راولپندی (خبر)
  برگزاری کرسی تلاوت قرآن کریم در راولپندي پاكستان (خبر)
 سمینار بررسی اندیشه‌های اقبال در راولپندی برگزار مي‌شود (خبر)
 آموزش قرآن كريم در جامعه مدینةالقرآن راولپندي (خبر)
 برگزاري کنفرانس «شهادت امام حسین (ع)» در راولپندي (خبر)
 افتتاح دارالقرآن در راولپندی (خبر)
 سمینار «نقش رسانه‌ها در وحدت جوامع اسلامی» در راولپندی برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار «بررسی سبک زندگی اسلامی» در راولپندي (خبر)
 نشست انجمن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در پاكستان (خبر)
 گراميداشت دهه کرامت در راولپندي پاكستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران با دانشگاه‌هاي راولپندي پاكستان (خبر)
 جشنواره «قرآن و وحدت» در راولپندی پاكستان برگزار شد (خبر)
 شب شعر «قرآن و وحدت» در راولپندی (خبر)
 برگزاري بيست‌وسومین کرسی تلاوت قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 موضع‌گیری علیه اقدامات ضدحقوق بشری در راولپندی پاکستان (خبر)
 راهپیمایی وحدت در راولپندی پاكستان برگزار شد (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه عکس «فرهنگ عاشورا» در راولپندی (خبر)
 مقاومت و روشنگری در مقابل خشونت در راولپندي (خبر)
 دانشجویان برتر زبان فارسی دانشکده پست گریجویت راولپندي تجليل شدند (خبر)
 برگزاري بیست و یکمین کرسی تلاوت قرآن کریم و وحدت در راولپندي (خبر)
 برگزای محفل قرآن کریم در راولپندی پاكستان (خبر)
 کنفرانس علامه اقبال لاهوری در راولپندي برگزار شد (خبر)
 محفل شعر «مسالمه حسینی» در راولپندی برگزار شد (خبر)
 بیستمین کرسی تلاوت قرآن و وحدت در راولپندی برگزار شد (خبر)
 کنفرانس «شهید کربلا» در راولپندی پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري آيين افتتاحيه دوره جدید کلاس‌های آموزشي در راولپندی (خبر)
 کنفرانس حسینی در راولپندی پاكستان برگزار شد (خبر)
 كنفرانس «امام حسين (ع)» در راولپندي برگزار شد (خبر)
 نوزدهمین کرسی تلاوت قرآن و وحدت در راولپندی برگزار شد (خبر)
 کتاب اشعار حسینی «سبیل اشک» در راولپندی رونمايي شد (خبر)
 هیجدهمین کرسی تلاوت قرآن در راولپندی برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه فرهنگی و هنري دانشگاه زنان فاطمه جناح پاکستان برگزار شد (خبر)
 نشست تخصصی گردشگری فرهنگی در راولپندي برگزار شد (خبر)
 برگزاري هفدهمين كرسي «تلاوت قرآن كريم و وحدت» در راولپندی (خبر)
 بازديد دانشجویان مدرسه دینی تاکسیلا از خانه فرهنگ ایران در راولپندی (خبر)
 كنفرانس امام علی (ع) در راولپندی پاكستان برگزار شد (خبر)
 نمايشگاه قرآن كريم در راولپندي به كار خود پايان داد (خبر)
 نمایشگاه قرآن در خانه فرهنگ ایران در راولپندی برپا شد (خبر)
 تقدير از برگزيدگان گارگاه «تربیتی مدارس دولتی» در راولپندی (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی دانش‌آموزان مدارس افغانستانی پاكستان برگزار شد (خبر)
 شانزدهمین کرسی تلاوت قرآن و وحدت در راولپندی پاكستان برگزار شد (خبر)
 امام (ره) در شعر شاعران پاكستان (خبر)
 تبيين افکار وحدتی امام خمینی(ره) در پاكستان (خبر)
 پايان نخستين دوره تربيت معلم قرآن در راولپندي (خبر)
 برگزاري پانزدهمین کرسی تلاوت قرآن و وحدت در راولپندی (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان دوره‌هاي آموزش قرآن و زبان فارسی در پاكستان (خبر)
 سمینار «نقش زن مسلمان در ایجاد جامعه بدون خشونت» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 سمينار «فکر اقبال و عهد حاضر» در راولپندي برگزار شد (خبر)
 چهاردهمين كرسي تلاوت قرآن در راولپندي برگزار شد (خبر)
 سیزدهمین کرسی تلاوت قرآن خانه فرهنگ ایران در راولپندی برگزار شد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه فاطمه جناح راولپندي (خبر)
 امضاي تفاهم نامه با دانشگاه علی شاه راولپندی (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه دانشگاهي بين ايران و پاكستان (خبر)
 سمینار «انقلاب اسلامی ایران؛ وسیله امنیت، وحدت و بیداری» در راولپندي برگزار شد (خبر)
 معرفي هنر اسلامي در راولپندی (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی اصلاح خطاهای عام خوشنویسی در راولپندی (خبر)
 دهمين کرسی تلاوت قرآن کریم در خانه فرهنگ ایران در راولپندی برگزار شد (خبر)
 همایش «سیرت‌النبی(ص)» در راولپندي برگزار شد (خبر)
 برگزاري نهمین کرسی تلاوت قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 حمايت مؤسسه اكو از زبان فارسي در پاكستان (خبر)
 گردهمایی «کلام اقبال و پیام امام حسین (ع)» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 حمايت از پايان نامه هاي «اقبال شناسي» در راولپندي پاكستان (خبر)
 نهضت امام حسين(ع)، نمايانگر آزادی و حریت است (خبر)
 صدای نصرت‌خواهي سيدالشهدا (ع) برای همه‌ي اعصار است (خبر)
 همايش «شهادت امام حسین (ع)، وحدت و بیداری امت اسلامی» در پاكستان برگزار شد (خبر)
 برگزاری کنفرانس حرکت تاریخی عاشورا و اهداف امام حسین(ع)در راولپندی (خبر)
 بیشترکتب مذهبی معتبر به زبان فارسي نوشته شده است (خبر)
 برگزاري هشتمين كرسي تلاوت قرآن كريم با رويكرد وحدت اسلامي در راولپندی (خبر)
 محفل شعر «حماسه‌ي مقاومت فلسطین» برگزار شد (خبر)
 برگزاری جشنواره قرآنی در شهر راولپندی (خبر)
 جشنواره‌«قرآن و وحدت» در پاكستان برگزار مي‌شود (خبر)
 محفل شعر رمضان خانه‌ي فرهنگ ايران در راولپندي برگزار شد (خبر)
 پنجمین نشست خادمین زبان فارسی در راولپندی پاكستان (خبر)
 برگزاري چهارمین کرسی تلاوت قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 برگزاري سمینار بین المللی علامه اقبال در دانشگاه زبان های نوین پاکستان (خبر)
 افتتاح اتاق ایران شناسي هدیه‌ای با شکوه برای پاکستان (خبر)
 برگزاري سومین نشست اساتيد زبان فارسی در راولپندی (خبر)
 برگزاري سومین کرسی تلاوت قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 دومین کرسی تلاوت قرآن کریم در راولپندی برگزار شد (خبر)
 افتتاح مسجد "حسنین" در راولپندي (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین المللی میلاد مصطفی(ص) در راولپندی (خبر)
 سمینار "تاثیر مدرنیزاسیون بر فرهنگ ایران و پاکستان" در اسلام آباد برگزار شد (خبر)
 افتتاح نمایشگاه قرآن كریم درشهر راولپندی پاكستان (خبر)
  جشنواره قرآنی در راولپندی افتتاح شد (خبر)
 جشنواره قرآنی در راولپندی برگزار مي شود (خبر)
 برگزاری محفل شعر نبوی در راولپندی پاكستان (خبر)
  بازديد فارسی آموزان از مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان (خبر)
 سمينار "نقش زنان در حماسه حسینی" در راولپندی برگزار شد (خبر)
 برگزاری کنفرانس "شهادت حضرت امام حسین(ع)و بیداری اسلامی" در راولپندی (خبر)
 برگزاري نشست "اهداف عاشورا و مسئولیت ما"در راولپندي (خبر)
 کتابخانه خانقاه قاضی درپاکستان (خبر)
 افتتاح کلاس های آموزش تجوید قرآن ،خطاطی وزبان فارسی در راولپندی (خبر)
 برگزاری همایش صیانت از "میراث معنوی پيامبراكرم (ص)" درراولپندی پاكستان (خبر)
  افتتاحیه نمایشگاه خوشنویسی قرآن در راولپندی پاكستان (خبر)
 انتشار كتاب" بیایید با هم نماز بخوانیم" در راولپندی پاكستان (خبر)
 انتشار كتاب "عزادار حقیقی"در راولپندی پاكستان (خبر)
 بازدید دانشجویان حوزه علمیه معصومه(س) تاکسیلا از خانه فرهنگ ایران در راولپندی (خبر)
 کتابخانه مرکز علوم اسلامی زینبیه (س) در راولپندی افتتاح شد (خبر)
 ولایت علي‌بن‌ابيطالب بر ما فرض شده است (خبر)
 اتاق ايرانشناسي در راولپندي افتتاح شد (خبر)
 کتاب«عزادار حقیقی»به زبان اردو چاپ مي‌شود (خبر)
 راه اندازی بخش زبان فارسی در دبیرستان جامعه اسلامی راولپندی پاكستان (خبر)
 اتاق ایران شناسی «دانشکده دخترانه پیشاور» (خبر)
 كلاس هاي زبان فارسي در راولپندي پاكستان برگزار شد (خبر)
 آزمون سنجش نتايج کلاس های فارسی (خبر)
 نشست هماهنگي اساتید زبان فارسی (خبر)
 بازديدمسئول خانه فرهنگ ايران از دانشکده دولتی دخترانه «موهن پوره» در راولپندي (خبر)
 «بچه‌هاي ابدي» از ايران، ميهمان دانشکده «موهن پوره» راولپندی (خبر)
 مسابقه ایران شناسی در شهر راولپندی برگزار شد (خبر)
 برگزاري مراسم مسابقه قرآن کریم در راولپندی (خبر)
 گسترش تعامل دانشگاه فاطمه جناح راولپندی با دانشگاه الزهرا (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین المللی امام حسین(ع) درشهر راولپندی پاكستان (خبر)
 نمایش فیلم سینمایی امام علی (ع) در حوزه علمیه زینبیه (س) شهر راولپندی پاكستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مرکز علوم اسلامی زینبیه(س) راولپندي آغاز شد (خبر)
 نمایش فیلم بچه های ابدی درراولپندي پاكستان (خبر)
 راه اندازي آموزش زبان فارسی در حوزه علمیه فاطمه بنت اسد(س) در راولپندی (خبر)
 برگزاري مراسم افتتاحیه کلاسهای فارسی و خوشنویسی در راولپندي (خبر)
خبرهاي مهم
دیدار هنرمندان کشورمان با رایزن فرهنگی ایران در مالزی
بزرگداشت چارنتس در مسجد کبود ایروان
اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان
رونمایی از کتاب «خوشنویسی اسلامی؛ هنر خوشنویسی ایرانی» در یونان
پنجاه‌‌وپنجمین جلسه شورای سیاست‌گذاری مركز گفتگوی ادیان برگزار شد
شرکت ایران در جشنواره «نلسون ماندلا» آفریقای جنوبی
اعطای بالاترین نشان افتخار دولت جمهوری خودمختار نخجوان به سرکنسول ایران
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان
غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است
دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان
انتشار کتاب «معرفی کتاب نگاهی به اصول روابط اجتماعی در اسلام» در عراق
توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و ترکیه
کتاب «سفر به ایران» در اسپانیا معرفی‌ شد
معرفی فرهنگ ایران در رادیو الماس بیشکک
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.