English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همايش جنبه‌های اخلاقی سعدی در قرقيزستان

همایش «جنبه‌های اخلاقی و تربیتی آثار شیخ سعدی» در سال «معنویت، تربیت و فرهنگ» در قرقیزستان برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در سال «معنویت، تربیت و فرهنگ» در قرقیزستان که توسط الماس بیک آتامبایف، ريیس جمهور قرقیزستان در سال 2017 نامگذاری شده است، همایش «جنبه‌های اخلاقی و تربیتی آثار شیخ سعدی» در تاریخ اول اردیبهشت در محل موزه هنرهای تجسمی قرقیزستان و با مشارکت انجمن تاجیکان قرقیزستان (رودکی)، رایزنی فرهنگی ایران در قرفیزستان و بنیاد «سامانیان» برگزار شد.

در ادامه علی‌مجتبی روزبهانی، سفیر ایران در قرقيزستان، گفت: از دیدگاه نیکولای چرنیشفسکی، نویسنده و منتقد بزرگ ادبی روس، «شعر جهان را بی‌شعر فارسی، تصور کردن و یا به مردم جهان گفتن، گناه است».

وی افزود: معتقدم که در پهنه بسیار گسترده ادبیات فارسی، باید از سعدی به عنوان جان مایه شعر، ادب و فرهنگ ایرانی یاد کرد. بی‌شک سعدی از پیشگامان عرصه‌ای است که اینک پس از گذشت قرون متمادی، پیروان بی‌شماری یافته است. این شاعر گرانمایه نه یک شاعر، که جانظمایه یک فرهنگ سترگ است. او نه یک مصلح که روح یک ملت بزرگ است. سعدی که به قلم حکمت، آموخته خویش را به رشته تحریر در آورد، خود حرمت قلم شده است.

وی ادامه داد: در بزرگی شخصیت والای انسانی سعدی همین بس که از میان ادبا، شعرا و سخنوران جهان، تنها شعر وی زینت‌بخش سردر مقر سازمان ملل متحد در نیویورک شده که خود اعتباری است برای سازمان ملل و افتخاری برای دوستداران شعر و ادب فارسی. شکی نیست که این حکیم، سخنور، سخندان، شاعر، ادیب ایرانی با خلق شاهکارهایی سترگ همچون «گلستان» و «بوستان»، بر گستره بزرگی از فرهنگ و ادبیات جهان تأثیرگذار بوده و بسیاری از بزرگان اهل قلم و صاحب‌نظر به تبیین بخشه‌ای مختلفی از اندیشه‌ها و آثار وی پرداخته‌اند.

وی همچنين گفت: بسیاری شگفت‌زده هستند که چگونه ماندگاری سعدی در دنیای امروز همچنان تازه است و به خلاف دوران تلخ زندگی او، هنوز مردمان می‌توانند از نگاره‌ها و انگاره‌های هنرمندانه او الهام گرفته و روشنایی بر راه و روش زندگی خود بیندازند. آیا جز این است که فرزانگی او در تحریر دنیای پیرامون و بیان آن برای آیندگان هدیه ارزشمندی است که بشریت باید قدر آن را بداند؟ در زمانه‌ای که همچنان بشر از عقل منفصل دور است و بر نادانی خود با کشتن هم‌نوعان اصرار می ورزد، با نگاه نژادپرستانی و قومیت‌گرایی و طغیان آموزه‌های ضدارزش تکفیری، به دنبال خودنمایی است و ترسی از راه انداختن جنگ‌های تمدن‌سوز ندارد، باید از آموزه‌های پندنگارانی مانند سعدی برای قافله به بیراهه رفته بشر بهره ببریم.

علی حکیم‌پور، رایزن فرهنگی کشورمان در قرقيزستان هم با ارائه مقاله‌اش تحت عنوان «حقوق شهروندی از دیدگاه سعدی» گفت: می‌دانید که در گذشته نه چندان دور، مردم جهان از حقوقی تحت عنوان «حقوق شهروندی» شناختی نداشتند و در واقع، چنین حقوقی به معنای معاصر آن شناسایی نشده بود. این در حالی است كه در حقوق امروزی، حقوق عمومی امری مسلم، شناخته شده و از الزامات دموکراسی است. به طوری که در اغلب قوانین اساسی دنیا، فصل جداگانه‌ای به موضوع حقوق ملت اختصاص داده می‌شود؛ حقوقی که در مطالبات مدنی گذشته جایگاهی نداشت.

وي افزود: اما در گذشته هیچ خبری از چنین حقوقی نبود. شاه هیچ مسئولیتی در برابر خلق نداشت. در برابر، مردم که به عنوان «رعیت» تلقی می‌شدند در برابر سلطان، شاه، والی و نمایندگان آنان، تکلیف داشتند و آنچه را آنان دستور می‌دادند، موظف بودند که طاعت پیشه کنند و انجام دهند. هرچند که دور از انصاف، اخلاق و خرد بود. به طوری که جان و آبروی مردم در اختیار سلطان بود. در چنین شرایطی اندیشمندانی پیدا شدند که راه و رسم ملکداری را به شاه یاد می‌دادند. همین آموزه‌های ناصحانه بسیار مغتنم بود و ارزش فوق‌العاده‌ای داشت. یکی از چهره‌های بزرگ ادبی که اشعار نغزی در زمینه نصیحت ملوک برای رعایت حقوق حداقلی مردم دارد، سعدی‌شیرازی است.

حكيم‌پور ادامه داد: برای بررسی اجمالی دیدگاه این شاعر اندیشمند در زمینه حقوق شهروندی به دو اثر ماندگار او یعنی «بوستان» و «گلستان» مراجعه می‌کنیم. در «بوستان» به نصایح طولانی انوشیروان، شاه ایرانی خطاب به فرزندش هرمز برمی‌خوریم.

وی با اشاره به اینکه از دیدگاه سعدی، نسبت حکومت با مردم همانند نسبت درخت با بیخ و ریشه خود است، گفت: اگر ریشه درخت محکم و قوی نباشد، کل درخت ضعیف‌تر خواهد بود. از این رو، حاکم که به مثابه درخت است، باید تلاش کند ابتدا ریشه را که همان مردم است، قوی‌تر کند تا خود نیز بتواند در قدرت بماند. به تجربه نیز ثابت شده است که ملت ضعیف، اسیر قدرت‌های قوی‌تر می‌شود و آنگاه، نه شاه می‌ماند و نه ملت. اتفاقی که در طول تاریخ بارها تکرار شده است.

رایزن فرهنگی کشورمان در بخش ديگري از سخنانش گفت: یکی از وظایف اساسی حکومت، داشتن رفتار انسانی و عادلانه با مردم است. حکومتی که به بهانه‌های مختلف شهروندان خود را می‌کشد و کشور را به جهنم تبدیل می‌کند، توجه ندارد که همین شهروندان پناه و پشتبان حکومت اویند. از این رو، خردمندانه نیست حاکمیت یاران خود را از میان ببرد و خود تنها بماند. سعدی در اين باره می‌گوید: «رعیت نشاید به بیداد کشت / که مر سلطنت را پناهند و پشت».

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به اینکه یکی از نکات آموزنده‌ای که سعدی به آن تأکید کرده رعایت حقوق شهروندان خارجی است، گفت: سعدی از آنان به عنوان «غریب» یاد کرده است. از دیدگاه سعدی، حکومت باید طوری رفتارکند که افراد غریب آزرده‌خاطر نباشند؛ چرا که کشوری که در آن اتباع بیگانه آزار و اذیت شوند، مایه تباهی مملکت می‌شود. امروزه نیز ثابت شده است که گردشگران و افراد مقیم، بهترین معرف کشورهای بیگانه هستند. آنان ضمن اینکه رونق اقتصادی و سود فراوانی را نصیب مملکت می‌کنند، اعتبار و جایگاه آن کشور را با شناساندن خود ارتقا می‌بخشند.

بیگ جان احمداف، نویسنده، روزنامه‌نگار و ريیس بنیاد علمی مولانا رومی نیز در سخنرانی‌اش در اين همايش گفت: به رغمی که در گذشته نیاکان ما ـ اهالی منطقه آسیای مرکزی ـ با میراث عرفای بزرگ آشنایی کامل داشتند و خود پیام‌آوران این میراث بودند، پس از انقلاب بزرگ اکتبر روسيه این میراث به فراموشی سپرده شد و اکنون مجدداً احیا می‌شود.

وی سپس سعدی و دیگر مرواریدهای ادبیات و حکمت ایرانی و شرقی را به رودهای پرآب و روان حکمت و عرفان تشبیه کرد که هر کس می‌تواند از پند و اندرزها و آموزه‌های تعلیمی او و از طعم و عطر این آب‌های عرفانی بهره‌مند شود.

زلیخا ثقفی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علوم انسانی بیشکک هم در سخنراني خود ضمن پرداختن به موضوع جهان مطلوب سعدي در «بوستان» گفت: پسندها و آرزوهاي سعدي در «بوستان» بيش از ديگر آثار او جلوه‌گر است. به عبارت ديگر سعدي مدينه فاضله‌اي را كه مي‌جسته، در «بوستان» تصوير كرده است.

وي افزود: در اين كتاب پرمغز از دنياي واقعي كه آكنده است از زشتي و زيبايي، تاريكي و روشني و بيشتر اسير تباهي و شقاوت  كمتر سخن مي‌رود؛ بلكه جهان «بوستان» همه نيكي است و پاكي و دادگري و انسانيت؛ يعني عالَم چنان كه بايد باشد و به قول مولوي «شربت اندر شربت است».

ثقفي ادامه داد: هرگاه از سختي‌ها و آلام دنيا آزرده خاطر مي‌شويم، سير در «بوستان» سعدي لطفي ديگر دارد. به ما كمال مطلوبي عرضه مي‌كند. همت‌مان را برمي‌انگيزد كه در لجن دنياي فرودين دست و پا نزنيم و بال بگشاييم به سوي آسمان صاف و روشن سعادت و وارستگي. شگفت اينكه «بوستان» در عين تعالي و پرگشايي غافل نيست.

بنا بر اين گزارش، در این محفل ادبی روشنفکران، اعضای سفارتخانه‌های تاجیکستان، ایران، افغانستان، سازمان‌های بین‌المللی مقیم بیشکک، مسئولین سازمان‌های فرهنگی و ملی مجمع اقوام قرقیزستان، دانشجویان دانشگاه‌های بیشکک، نمایندگان رسانه‌های داخلی مانند شبکه «ال ت ار»، رادیو «الماس»، شبکه «اس تی وی» و روزنامه «عصر بیشکک» حضور داشتند.

انتهاي پيام/


١٠:١١ - 1396/02/03    /    شماره : ٦٧٦٢٢٠    /    تعداد نمایش : ٩٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاري مراسم عزاداري سالار شهيدان در قرقيزستان (خبر)
 نمایشگاه آثار هنری ایران، قرقیزستان و آلمان در بیشکک برپا شد (خبر)
 نمایشگاه مشترک هنری قرقيزستان، ايران و آلمان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه مشترک فرهنگی ايران و آلمان در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش مولانا در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 بررسی جایگاه زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان زبان فارسی قرقیزستان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان (خبر)
 گسترش همکاری‌های مشترک دانشگاهی بین ایران و قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها در سایه قرآن کریم» در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی کتابخانه آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خیام در قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوره دانش‌افزایی اساتید زبان فارسی در قرقيزستان (خبر)
 دیدار نماينده فرهنگی ترکیه از رايزني فرهنگی ایران در قرقيزستان (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بین رایزنی فرهنگی ایران و دانشکاه «اوش» قرقیزستان (خبر)
 روزهای فیلم ایران در شهر اوش قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس آکادمی علوم قرقیزستان (خبر)
 جشن نوروز در قرقیزستان (خبر)
 برگزاری مراسم نوروزی براي دانشجویان فارسی‌آموز قرقيزستان (خبر)
 ديدار بانوان نخبه قرقيز با معاون فرهنگي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (خبر)
 برگزاری آزمون دانش‌آموزي زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 افتتاح هفته فیلم ایران در قرقيزستان (خبر)
 هیأتی از زنان فرهيخته قرقیزستان به ايران سفر مي‌كنند (خبر)
 گسترش همکاری‌های رسانه‌اي ایران و قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایراني در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست نقش قرآن کریم در وحدت مردمان آسیای مرکزی و ایران در بيشكك برگزار مي‌شود (خبر)
 شرکت انتشارات الهدی در دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیشکک (خبر)
 رونمایی از آثار جديد اسلام‌شناس قرقیزي (خبر)
 انتشار کتاب «عمر خیام ـ نابغه قرون وسطی» به زبان قرقیزی (خبر)
 دیدار استاد دانشگاه تهران با اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی قرقيزستان (خبر)
 همایش «تعاملات فرهنگی ایران و آسیای مرکزی» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقیزستان (خبر)
 همایش «تقارب فرهنگ‌ها؛ بنیان صلح و توسعه پایدار» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گلستان‌خوانی در قرقيزستان (خبر)
 سمينار بررسی تلفیق هنرهای اسلامی و مسیحی در قرقيزستان (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و قرقیزستان گسترش مي‌يابد (خبر)
 امضای قرارداد ایجاد راه‌اندازي ایران‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران دو همایش بين‌المللي در قرقيزستان برگزار مي‌كند (خبر)
 همایش تقارب فرهنگ‌ها در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه ملي قرقيزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان (خبر)
 بخش فارسي خبرگزاری رسمی قرقیزستان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ريیس شبکه تلویزیونی قرقیزستان خواستار پخش فيلم‌هاي ايراني شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی اسلام در آسیای مرکزی در قرقيزستان (خبر)
 امضاي تفاهمنامه دانشگاه مذاهب اسلامی ايران و دانشگاه آرابایف قرقیزستان (خبر)
 برگزاري نشست وحدت و همبستگی مسلمانان در قرقیزستان (خبر)
 معرفي ريیس جديد دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 استقلال ايران منجر به عبور از تحريم‌ها شد (خبر)
 برگزاري محفل قرآن كريم در قرقيزستان (خبر)
 محفل قرآن کریم در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي کمک‌هزینه تحصیلی ايران به فارسی‌آموزان برتر قرقيزستاني (خبر)
 قرقيزها از سريال و فيلم‌هاي ايراني استقبال مي‌كنند (خبر)
 رکن رکین انقلاب اسلامی ايران مردمسالاری است (خبر)
 مطالعات مستقلی در زمینه مشترکات زبانی ايران و قرقيزستان انجام شود (خبر)
 سعدی بر آزادی انسان تأکید می‌کند (خبر)
 اندیشه‌های سعدی به زندگی مردم نزدیک است (خبر)
 زبان فارسي به عنوان زبان دوم مدرسه بیشکک است (خبر)
 برگزاري همایش معنویت در قرقيزستان (خبر)
 همايش جلوه‌های فرهنگ ایرانی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ایران با ريیس دانشگاه ملی قرقیزستان (خبر)
 علاقمند پخش سريال‌هاي تلويزيوني ايران هستيم (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي دهه فجر در قرقيزستان (خبر)
 بازديد رایزن فرهنگی ايران از مدرسه شماره 28 بیشکک (خبر)
 آماده امضاي تفاهم‌نامه با صدا و سيماي ايران هستيم (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی ایران از مدرسه چنگیز آیتماتف قرقیزستان (خبر)
 از تجربيات ايران در موزه استفاده مي‌كنيم (خبر)
  برگزاری سومین آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
  آزمون المپیاد زبان فارسی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همايش عقلانیت اسلامی در برابر افراط‌گرایی در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 28 بیشکک (خبر)
 بررسي وضعیت تدریس فلسفه در دانشگاه‌های قرقیزستان (خبر)
 تشريح اهداف برگزاري هفته فیلم ایران در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
  افتتاح هفته فیلم ایران در قرقیزستان (خبر)
 هفته فیلم ایران در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه فعاليت‌هاي ایران و قرقیزستان در حوزه تئاتر (خبر)
 برگزاری مراسم سالگرد یوسف بالاساغونی در قرقيزستان (خبر)
 شركت ايران در جشنواره غذای ملل قرقیزستان (خبر)
 شهريار يكي از شعرای شهیر دوران معاصر است (خبر)
 برگزاري همایش بیست‌وپنجمین سالگرد ژاپن‌شناسی در قرقیزستان (خبر)
 کتاب «زنان قرقیزستان» رونمایی شد (خبر)
 براي مبارزه با افراطي‌گري احساس تنهايي مي‌كنم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در قرقیزستان استمرار يابد (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان پايان يافت (خبر)
 آغاز یازدهمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقیزستان (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهی ايران و قرقيزستان (خبر)
 برگزاری نشست «امام خمینی (ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 نشست «امام خمینی(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «بررسی جایگاه زن در اسلام» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 افتتاح اتاق زبان فارسی در مدرسه 31 بیشکک (خبر)
 برگزاری محفل ادبی بزرگداشت فردوسی در قرقيزستان (خبر)
 پخش «او یک فرشته بود» در قرقيزستان (خبر)
 رسانه‌ها در تحولات فرهنگی نقش مهمي ايفا مي كنند (خبر)
 آثار سینمایی ايران صاحب سبک در جهان است/ چهره زیبای دین را به دنیا معرفی کنیم (خبر)
 بازديد معاون بین‌الملل سازمان فرهنگ از مراكز علمي قرقيزستان (خبر)
 ايران بهترين الگو براي قرقيزستان است (خبر)
 نمايشگاه عكس «ايران در قاب تصوير» در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايشگاه آثار بانوان ايراني در بيشكك افتتاح شد (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس انقلاب اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامي در بیشکک برگزار شد (خبر)
 انتشار پانزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار «شاه بی شین» به زبان روسی در قرقیزستان (خبر)
 رشد تعداد کاربران اینترنتی موجب افت تیراژ روزنامه‌ها در قرقيزستان (خبر)
 کتاب «خاک‌های نرم کوشک» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 زبان فارسي در راه تدريس در شهر قارابالتای قرقیزستان (خبر)
 علاقه‌ وافر دانش‌آموزان قرقيزي به فراگيري زبان فارسی (خبر)
 نباید نسبت به سهل‌انگاری عربستان سعودی در برگزاری حج بی‌توجه ماند (خبر)
 وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقيزستان بررسي شد (خبر)
 عربستان پيشنهادات كشورهاي ديگر را گوش دهد (خبر)
 انتشار چهاردهمین شماره نشریه «راه ابريشم» در قرقيزستان (خبر)
 دومین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آرابایف برگزار شد (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 28بیشکک قرقيزستان (خبر)
 آيين بزرگداشت استاد شهریار در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در قرقيزستان (خبر)
 اعزام دانشجويان قرقیزي به ايران (خبر)
 پخش سریال «او یک فرشته بود» در سايت سينمايي قرقيزستان (خبر)
 تأكيد بر توسعه همكاري‌هاي فرهنگي در ديدار سفير ايران با وزير فرهنگ قرقيزستان (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران با ريیس مرکز تحلیلی «دلیل» قرقیزستان ديدار كرد (خبر)
 اختصاص اخبار ايران در خبرگزاری «24» قرقیزستان (خبر)
 تدريس زبان فارسی در مدرسه شماره 66 بيشكك قرقيزستان (خبر)
 مبلغ ايراني در تلويزيون اكوماناس قرقيزستان به بيان آداب ماه رمضان پرداخت (خبر)
 حقیقت روزه‌داری در برنامه رادیويی الماس قرقیزستان (خبر)
 زبان فارسی به عنوان دروس اجباري در قرقيزستان تدريس مي‌شود (خبر)
 انتشار سیزدهمین شماره نشریه «راه ابریشم» در قرقيزستان (خبر)
 سفره افطاری ایرانی در نشريه قرقيزستاني (خبر)
 محافل انس با قرآن كريم در قرقيزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 زبان و ادبیات فارسی در مدرسه شماره 28 بیشکک آموزش داده مي‌شود (خبر)
 کتاب «گزیده تاریخ ایران» در قرقیزستان منتشر شد (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام (ره) در احیاي تمدّن اسلامی در قرقیزستان (خبر)
 رونمايي کتاب «امام خمینی (ره) و انقلاب اسلامی ایران» در قرقيزستان (خبر)
 آموزش زبان فارسي در مدارس قرقيزستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 انتشار کتاب «جهان اسلام گذشته و امروز» در قرقیزستان (خبر)
 ایران آماده توسعه همکاری‌های خود با کتابخانه ملی قرقیزستان است (خبر)
 ميزگرد «ایران امروز» از تلويزيون قرقیزستان پخش شد (خبر)
 نشست «بررسی اندیشه‌های امام (ره) در توسعه اجتماعی و احیاي تمدن اسلامی» برگزار می‌شود (خبر)
 آيين بزرگداشت روز فردوسی و خیام نیشابوری در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 جايگاه ایران به دليل تلاش مردمش برای برقراری عدالت، ممتاز است (خبر)
 تقويت شاخص‌هاي توسعه تبادل رسانه‌ای في‌مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 هیأت رسانه‌ای قرقیزستان در راه ايران (خبر)
 شاهنامه فردوسی به زبان قرقیزی ترجمه و منتشر می‌شود (خبر)
 شالوده آثار ادبي سعدي «اخلاق‌گرايی» و «انسان‌دوستی» است (خبر)
 دوره‌های آموزشی کارکنان شبکه K.T.R.K در ایران برگزار شود (خبر)
 جشن سالروز ميلاد امام محمد باقر (ع) در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 بررسي «روش تدریس زبان فارسی در مدارس» در قرقيزستان (خبر)
 برگزاري نشست«مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان/ لزوم افزايش سطح دانش بانوان از اسلام (خبر)
 نشست «سعدی از نگاه شعرا و نویسندگان جمهوری قرقیزستان» برگزار می‌شود (خبر)
 نشست «مقام زن در قرآن و سنت» در قرقیزستان برگزار می‌شود (خبر)
 کتاب امام خمینی (ره) به زبان قرقیزی منتشر شد (خبر)
 انتشار دوازدهمین شماره نشریه الکترونیکی «راه ابریشم» در قرقیزستان (خبر)
 انتشار کتاب« جایگاه زن در اندیشه امام خمینی (ره)» به زبان قرقیزی (خبر)
 دوره آموزشی قرآن کریم در قرقيزستان آغاز شد (خبر)
 آموزش مرحله مقدماتی «زبان و ادبیات فارسی» در قرقيزستان (خبر)
 ایران در زمینه هنر و ادبیات چهره درخشانی دارد (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه تعاملات فرهنگي في مابين ايران و قرقيزستان (خبر)
 تبيين اندیشه و سيره امام خمینی(ره) در قرقیزستان (خبر)
 جشنواره «فرهنگی و هنری» در قرقیزستان برگزار مي‌شود (خبر)
 همایش «وحدت اسلامی، تربیت اخلاقی و دورنمای مطالعات اسلام‌شناسی» برگزار شد (خبر)
 معرفي ويژگي‌‌هاي فرهنگ و تمدّن ايراني در تلويزيون قرقیزستان (خبر)
 دين‌پژوهي در قرقيزستان؛ عامل ثبات جامعه و انسجام ملی (خبر)
 بیش از 2 هزار واژه فارسی در زبان قرقیزی وجود دارد (خبر)
 وجود بیش از 2 هزار لغت فارسی در زبان قرقیزی (خبر)
 دانشگاه آرابایف قرقیزستان از رايزني فرهنگي ايران در اين كشور تجليل كرد (خبر)
 برگزاري همایش «وحدت اسلامی و تربیت اخلاقی» در قرقیزستان (خبر)
 پخش سریال تلویزیونی «او یک فرشته بود» در قرقیزستان (خبر)
 ملت‌هاي مسلمان در مبارزه با عقايد «داعش» رسالت مشترك دارند (خبر)
 آموزش مترجمی فارسی - قرقیزی در دانشکده شرقشناسی قرقیزستان (خبر)
 اذعان وزير فرهنگ قرقيزستان به جايگاه هنري ايران در جهان (خبر)
 واقعيت هاي ايران را به مردم قرقيزستان منعكس كنيم (خبر)
 انتشار نشريه «راه ابريشم» در قرقیزستان (خبر)
 تشريح توان فرهنگي و هنري ايران از رادیو آل ماس قرقيزستان (خبر)
 سينما نمايانگر طرز زندگي و نگرش يك ملت به جهان است (خبر)
 جشنواره فیلم جهان اسلام در قرقیزستان برگزار شد (خبر)
 روز سینمای ایران در قرقیزستان برگزار می شود (خبر)
 معرفي روز حافظ در رسانه‌ي قرقيزستان (خبر)
 حافظ خواني در تلویزیون قرقیزستان (خبر)
 روز «زبان و ادبیات فارسی» در بیشکک گرامي داشته شد (خبر)
 رایزنی فرهنگی کشورمان با دبیر اتحادیه نویسندگان قرقیزستان دیدار کرد (خبر)
 مراسم بزرگداشت «روز مولانا» در دانشگاه علوم انسانی بیشکک برگزار شد (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با اعضاي مؤسس رسانه‌ي دینی روح مدیا در قرقيزستان (خبر)
 اجلاس باشگاه اهل قلم آسیای مرکزی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 انتشار نهمين شماره نشريه "راه ابريشم" در قرقيزستان (خبر)
 شکل‌گیری نهضت بازگشت به اسلام در قرقیزستان (خبر)
 ماه رمضان در قرقیزستان؛ ماه صدقات و خیرات (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات همایش تاثیر شخصیت و اندیشه امام خمینی (ره) در قرقیزستان (خبر)
 انتشارنشريه راه ابريشم در قرقیزستان (خبر)
 مراسم اختتامیه دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در قرقيزستان برگزار شد (خبر)
 مي توانيم با همکاری ايران بازگشتي به فرهنگ اصیل خود داشته باشیم (خبر)
 شمارش معكوس براي چاپ كتاب قرقيزي با موضوع مشاهير ايراني (خبر)
 زبان فارسی از جمله زبان های زنده و پویای دنیا است (خبر)
 مردم قرقیزستان علاقه وافري به شناخت امام خميني(ره)دارند (خبر)
 افتتاح اتاق ایران در دانشگاه دولتی شهر باتکن قرقیزستان (خبر)
 آغاز دوبله سریال تلویزیونی "او یک فرشته بود" در قرقیزستان (خبر)
 برگزاري همایش"تأثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقیزستان (خبر)
 همایش "تاثیر زندگی و اندیشه امام خمینی (ره) بر تحولات جهان معاصر"در قرقيزستان برگزار می شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه "فرهنگ و تمدن ایران "در کتابخانه ملی قرقیزستان (خبر)
 برگزاری همایش شاهنامه و ماناس در قرقیزستان (خبر)
 دیدار معاون سازمان رادیو و تلویزیون K.T.R.K قرقیزستان با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 پخش سريال تلويزيوني" او يك فرشته بود" از تلويزيون قرقيزستان (خبر)
 شرکت رایزنی فرهنگی ایران در نمایشگاه بين المللي کتاب بیشکک (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.