English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٣٠ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري مراسم «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» در بنگلادش

عید نوروز از سوی رایزنی فرهنگی ایران در بنگلادش طی مراسمی با حضور طبقات مختلف اجتماعی اين كشور در تالار انجمن پزشکان بنگلادش در شهر داکا گرامی داشته شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در این مراسم که با عنوان «سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز» برگزار شد، بیش از 400 نفر از جمله شخصیت‌های فرهنگی و اجتماعی، دانشگاهیان، شخصيت‌های دینی، ایرانیان مقیم، دانشجویان و دیگر طبقات اجتماعی حضور داشتند.

این مراسم ازسوی رایزنی فرهنگی ايران و با همکاری بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا برگزار شد و شامل دو بخش سخنرانی و اجراي نمایش نوروزی بود که توسط گروه هنری دانشجویان بخش فارسی دانشگاه داکا به اجرا درآمد.

گرامیداشت نوروز، پاسداری از ارزش‌های اخلاقی است

بخش سخنرانی اين مراسم با سخنان سید موسی حسینی، رایزن فرهنگی كشورمان در بنگلادش آغاز شد. وي در تببین سنت‌های الهام‌بخش در جشن نوروز گفت: سنت‌های نوروز در فرهنگ ایرانی، سرشار از آموزه‌ها و پیام‌های الهام‌بخش برای زندگی بشری است.

وي افزود: در فرهنگ ایرانی، سنت‌های نوروزی آمیزه‌ای است از ارزش‌های دینی، اخلاقی و انسانی که همراه با فرارسیدن فصل بهار و تحول در طبیعت، دگرگونی و تحول انسان در روابط فردی و اجتماعی را نیز نوید می‌دهد. گرامیداشت نوروز، در واقع، ترویج و پاسداری از ارزش‌های اخلاقی و انسانی، بر پایه محبت و صلح و دوستی میان جوامع بشری است.

حسيني ادامه داد: پیام نوروز در فرهنگ ایرانی، فرصتی برای خویشاوندی و دوستی انسان با طبیعت، اهمیت دادن به ارزش‌های بشری، تحول و دگرگونی درون و برون در انسان، صفایی و پاکیزگی، زدودن قهر و کدورت و برقراری مهر و دوستی، احترام و قدرشناسی از بزرگان، دستگیری ضعیفان و ده‌ها ارزش دیگر مورد احترام جامعه بشری است.

رایزن فرهنگی كشورمان، سخنان خود را باتبریک سالروز استقلال بنگلادش و گرامیداشت خاطره شهدای شب 25 مارس 1971 این کشور به پایان برد.

قضاوت‌هاي منفي درباره ايران را بزداييم

مأمون الرشید، سخنران بعدی جلسه بود. این هنرمند برجسته نمایش و تأتر بنگلادش در سخنان خود به روابط تاریخی افتخارآمیز دو ملت برادر ایران و بنگلادش در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی اشاره كرد و با توجه به کابرد روزمره هزاران واژه زبان فارسی در زبان بنگالی، گفت: اگر استعمار انگلیسی وارد شبه قاره نمی‌شد حتماً امروز زبان رسمی ما فارسی و حکومت ما به دست حکمرانان ایرانی‌تبار بود.

مأمون الرشید در ادامه اظهار كرد: متأسفانه امروز بسیاری از قضاوت‌های ما درباره ایران اشتباه است. در واقع ایران امروز، در زمینه‌های مختلف علم، فرهنگ، صنعت، هنر و ... به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته است؛ ولی تبلیغات ضدایرانی باعث می‌شود تا ما از بسیاری از آنها بی‌خبر باشیم.

وی براي نمونه دو مورد را ذکر کرد؛ یکی پیشرفت ایران در تکنولوژی نیروی هسته‌ای و دیگري در زمینه فیلمسازی که در هر دو مورد ایران امروز در سطح جهانی مطرح است.

این هنرمند با نفوذ بنگلادش، مقاومت‌های ضداستعماری ایران را مورد تمجید قرارداد و در پایان با یادآوری دوبله كردن فیلم‌های ایرانی در سال‌های پیشین که بسیار مورد استقبال عموم مردم این کشور واقع شده بود، از سفارت و رایزنی ايران در داکا تقاضا كرد تا براي تعمیق روابط بین دو کشور در این زمینه‌ها نقش بیشتری ایفا کنند.

نوروز براي انسان‌ها پیام نجات مي‌آورد

واعظی‌دهنوی، سفیر ايران در داكا، سخنران بعدی مراسم بود كه طي آن بحث مبسوطی در خصوص جایگاه نوروز در طبیعت خلقت مطرح و ارتباط آن را با زندگی انسان‌ها تبیین کرد. وی این مطلب را به خوبی توضیح داد که نوروز تنها یک مناسبت برای ملت خاصی نیست؛ بلکه طبیعت که مادر همه ماست در این ایام، پیام نجات برای انسان‌ها می‌آورد. به همین دليل می‌بینیم که با گذشت هزاران سال هنوز نوروز پیام‌آور است و هر سال بر تعداد ملت‌هایي که جشن نوروز را برگزار می‌كنند، افزوده می‌شود.

سفیر كشورمان در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع هماهنگ‌سازی مراسم نوروز با ارزش‌های اسلامی اشاره کرد و گفت: ملت ایران در دوران حاضر با تلاوت قرآن و با خواندن دعای معروف «یا مقلب القلوب» به استقبال سال نو می‌رود. این نشان می‌دهد که گرچه فرهنگ نوروز قدمت سه هزار ساله دارد؛ اما ملت ایران به خصوص پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارزش‌های اسلامی را در مراسم نوروز خود بیش از پیش عجین ساخته است. تا آنجا که حتی در دوران 8 سال دفاع مقدس، رزمندگان از فرهنگ نوروز قوت می‌گرفتند.

تبليغ اسلام با تعقل، شيوه ايران است

عبدالمنان، ريیس کمیسیون نظارت بر دانشگاه‌های بنگلادش هم در سخنراني خود، فرهنگ نوروز ایرانی را یکی از باسابقه‌ترین فرهنگ‌های دنیا عنوان کرد و با اشاره به جایگاه آداب و رسوم پارسی در نظام آموزشی و تربیتی سرزمین بنگال تا چند دهه پیش، اظهار كرد: وقتی کوچک بودم، یکی از داستان‌های بسیار محبوب بنده داستان «سهراب و رستم» بود. علاوه بر آن بسیاری از داستان‌های ایرانی و عربی بود که نسل‌های ما با آن بزرگ می‌شدند؛ ولی متأسفانه امروز چیزهای تازه مانند موبایل و اینترنت باعث شده که نسل‌های جدید از آنها محروم بمانند.

عبدالمنان افزود: ما با گذشت زمان از شیرینی ادبیات و فرهنگ فارسی فاصله پیدا کردیم؛ ولی ملت ایران به خوبی توانسته است فرهنگ و تمدن کهن خود را به جهانیان معرفی کند که نوروز یکی از مهم‌ترین فرهنگ‌های آنان است. ايران موفق شده این مناسبت را توسط سازمان یونسکو به ثبت برساند.

وي در بخش دیگری از سخنان خود بيان كرد: ایران کشوری است مسلمان و متمدن. آنان با بمب گذاری به تبلیغ دین اسلام نمی‌پردازند؛ بلکه با تعقل و دانش و حکمت همیشه مذهب و فرهنگ خود را به جهانیان عرضه داشته‌اند؛ بنابراين این فرهنگ همیشه توسط ملت‌ها مورد استقبال قرار گرفته است.

وي براي نمونه از فیلم «بچه‌های آسمان» ساخته مجید مجیدی، یادکرد که بسیار تأثیرگذار بوده است و گفت که این فیلم با بودجه بسیار عادی توانسته قدرت فرهنگی و هنری ایران را به نمایش درآورد.

 

انیس الزمان، ريیس جلسه، آخرین سخنران مراسم بود. اين استاد فلسفه در سخنراني خود یک تحلیل فلسفی از واژه «نوروز» ارایه داد و پس از آن به جمع‌بندی مطالب ارایه شده توسط سخنرانان پرداخت.

انيس الزمان گفت: فرهنگ و تمدن غنی ملت ایران بسیاری از ملت‌های دیگر از جمله ملت بنگال را به شدت تحت تأثیر قرار داده است. در قدیم جشن نوروز در سرزمین بنگال رواج داشته است؛ ولی متأسفانه نسل‌های بعدی به جای این فرهنگ به طرف فرهنگ غربی بیشتر هدایت می‌شوند؛ بنابراين می‌بینیم که جوانان و دانشجویان امروزه ما، سال میلادی را جشن می‌گیرند.

وي سپس اظهار كرد: این رویه به هیچ وجه مطلوب و قابل قبول نیست؛ چون با به فراموشی سپرده شدن مراسمی مثل جشن نوروز، ما خیلی از دیگر میراث‌های فرهنگی‌مان را که از فرهنگ پارسی و اسلام گرفته بودیم، از دست خواهیم داد.

بنا بر اعلام اين گزارش، بخش دوم مراسم با برنامه‌های متنوع فرهنگی ادامه یافت. در این بخش، دانشجویان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه داکا اجرای برنامه‌های فرهنگی را به عهده داشتند. در حقیقت آنان تلاش کردند میراث فرهنگی سه هزار ساله پارسی و نقش آن در شکل‌گیری و رشد فرهنگ شبه قاره به خصوص فرهنگ بنگال را به نمایش بگذارند.

ابتدا دونفر از دانشجویان، تاریخچه نوروز را به زبان فارسی و بنگالی روایت كردند. پس از آن دو گروه از دانشجویان یکی در نقش جلال‌الدین اکبر، پادشاه سلاطین مغول در هند و دیگری در نقش جمشید، پادشاه تاریخ کهن فارس به دیدار و گفت‌وگو نشستند. یکی مروّج سال نوی بنگالی موسوم به «پهلا بایشاخ» و دیگری مرّوج نوروز ایرانی بود. دو پادشاه بعد از قرن‌ها به دیدار یکدیگر نایل آمدند و در گفت‌وگوی مفصلی از تاریخ و ادبیات و فرهنگ دو سرزمین به دیالوگ پرداختند. در این دیالوگِ طولانی، ویژگی‌های فرهنگی دو ملت به زیبایی به تصویر کشیده شد. در بخش‌های مختلف از دیالوگ، هرگاه از شعر و ادبیات سخن به میان می‌آمد دو شاعر مشهور در نقش شیخ سعدی از فارس و تاگور از بنگال، اشعار خود را در وصف نوروز ارایه می‌دادند.

همچنین وقتی از سرودهای دو ملت سخن به میان آمد، دو گروه سرود به نمایندگی از دو ملت به اجراي سرود پرداختند. دیالوگ به همین منوال پیش رفت تا آنکه از اغذیه، نوشیدنی‌ها و دیگر میراث فرهنگی و تاریخی دو ملت از جمله سفره هفت‌سین سخن به میان آمد و در هر مورد نمونه‌های مربوطه ارایه شد.

انتهاي پيام/


١٣:٥٢ - 1396/01/09    /    شماره : ٦٧٤٦٩٣    /    تعداد نمایش : ١٧٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 حضور خالق «چالش شادی جهانی» در رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش (خبر)
 تجلیل از رییس گروه زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تولید فيلم سینمایی مشترک ایران و بنگلادش با موضوع تروريسم تكفيري (خبر)
 گسترش همکاری‌های ایران و بنگلادش در امور قرآنی (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم ایران در بنگلادش آغاز به کار کرد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رسانه‌ای ایران و بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «زندگی و آثار ادبی سعدی و قاضی نذرالاسلام» در بنگلادش (خبر)
 هفته فیلم جمهوري اسلامي ايران در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت جلال‌الدین رومی در بنگلادش (خبر)
 انتشار جديدترين شماره نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 بزرگداشت یکصدمین سال تولد مترجم شاهنامه فردوسی به زبان بنگلا (خبر)
 اعزام استادان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش به ايران (خبر)
 از سوي رایزن فرهنگی ایران در بنگلادش اهميت گردشگري تبيين شد (خبر)
 برگزاري سمينار «تأثیر اندیشه امام خمینی (ره) بر بیداری امت اسلامی» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روزسعدی و سال نوي بنگالی در بنگلادش (خبر)
 آغاز شصت‌وهشتمین دوره کلاس‌های آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 حافظان و قاریان بنگلادشي در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران شركت مي‌كنند (خبر)
 بازديد آيت‌الله اعرافي از بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی صوفی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 گراميداشت روز جهاني زبان مادري در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش (خبر)
 برگزاري همايش آشنایی با دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجویان جدید زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 تلاوت قاری ایراني در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب‌» به زبان بنگالی (خبر)
 بنگلادشي‌ها ايران را سرزمين برتر مي‌دانند (خبر)
 انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 سمينار «وحدت امت و مشکلات جاری دنیای اسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر امور دینی بنگلادش به ايران (خبر)
 انتشار شماره‌ جديد مجله «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 جشنواره‌هاي بین‌المللی تئاتر در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 تجليل از بانوي فرهيخته بنگلادشي (خبر)
 نمایشگاه عكس «مرز تنهایی» در تهران افتتاح شد (خبر)
 برپايي نمایشگاه آثار دانش‌آموزان مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه عکس «مرز تنهايي» در تهران برپا مي‌شود (خبر)
 اعزام گروه تئاتر ایرانی «مانوس» به بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست «نقش شعرا در پیام‌رسانی نهضت عاشورا» در بنگلادش (خبر)
 روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمی است (خبر)
 گزارشي از فعاليت مدرسه بين‌المللي ايران در بنگلادش (خبر)
 استقبال از دانشجويان ايراني در بنگلادش (خبر)
 تجلیل رايزني فرهنگي كشورمان از خادم بنگلادشي فرهنگ ايران (خبر)
 برگزاري نشست زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم اهداي جایزه ملی فیلم بنگلادش برگزار شد (خبر)
 آموزش مفاهيم قرآن كريم در بنگلادش (خبر)
 برگزاری همایش امام خمینی (ره) منادی وحدت و صلح در بنگلادش (خبر)
 برای پیشرفت زبان فارسی مانند سپهسالار کار کنید (خبر)
 بزرگداشت «فردوسي» و «زبان فارسي» در بنگلادش (خبر)
 سمینار ابوالقاسم فردوسی در بنگلادش برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري كنفرانس ملی تصوف در بنگلادش (خبر)
  انتشار شماره‌ جدید نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 اجلاس «تئاتر آسیا 2017» در بنگلادش (خبر)
 شركت قاریان بنگلادشی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
  آغاز شصت‌وهفتمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 زبان فارسی زبان عشق و مهربانی (خبر)
 برگزاري سمينار «حضرت فاطمه زهرا (س) الگوی زنان مسلمان» در بنگلادش (خبر)
 گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش (خبر)
 انتشار کتاب «تأثیر سیمای زیبای ایران بر زندگی ما» در بنگلادش (خبر)
 وزیر گردشگري بنگلادش: انقلاب اسلامي، نعمت خداوند به ملت ايران است (خبر)
 افتتاح اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه راجشاهي بنگلادش (خبر)
 دختر بهترين فيلم جشنواره داکا (خبر)
 چاپ کتاب ترجمه و شرح مثنوی شریف به زبان بنگالی (خبر)
 دانش‌آموزان برتر مدرسه ايران در داكا تقدير شدند (خبر)
 برگزاري سمینار «وحدت امت درآموزه‌های پیامبر اسلام (ص)» در بنگلادش (خبر)
 اجراي نمايش «گِل» توسط گروه تئاتر ايراني در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت مرحوم آيت‌الله شاهرخی‌ در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پيش نشست اسلام و حقوق بشر در بنگلادش (خبر)
 افتتاح كتابخانه «شيخ سعدي» در بنگلادش (خبر)
 تقدير از دانشجویان برتر بخش زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و بنگلادش در حوزه اطلاع‌رساني (خبر)
 اتاق ایران‌ در دانشگاه راجشاهي راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آثار كيارستمي را ببينيد و از زندگی لذت ببريد (خبر)
 روزه‌داران بنگلادش پرچم رژيم صهيونيستي را به آتش كشيدند (خبر)
 اعلام برنامه‌های «روز جهانی قدس» در بنگلادش (خبر)
 تأكيد بر آغاز گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بنگلادش (خبر)
 خواست امام خمینی آزادی انسانیت از بند اسارت‌ها بود (خبر)
 برگزاري سمينار «سهم فردوسی و قاضی نذرالاسلام در هویت ملی خود» در بنگلادش (خبر)
 اعزام حافظان و قاريان بنگالي به مسابقات بین‌المللی قرآن كريم در تهران (خبر)
 آغاز شصت‌وششمین دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 آسيب‌شناسي آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 گراميداشت سال نوي بنگالي در مدرسه ايرانيان داكا (خبر)
 معرفي قاريان و حافظان بنگلادشي جهت شركت در مسابقات بین‌المللی قرآن تهران (خبر)
 استقبال از دانشجویان جديدالورود زبان فارسی دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی قرائت قرآن در بنگلادش (خبر)
 آيین گرامیداشت روز زبان مادری در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار « انقلاب اسلامی و مسئولیت مسلمانان جهان» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري «هفته فيلم ايران» در بنگلادش/ نمايش 9 فيلم سينمايي ايراني (خبر)
 همايش «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی در ایران» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 سمینار «اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی» در بنگلادش برگزار مي شود (خبر)
 پايان هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت میلادالنبی (ص) و هفته وحدت در بنگلادش (خبر)
 هفتمین دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در بنگلادش گشايش يافت (خبر)
 همايش «جشن میلادالنبی» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 برگزاري نخستین کارگاه آموزشی زبان فارسی در دانشگاه چیتاگونگ بنگلاش (خبر)
 محفل بزرگ قرآنی بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) با علماي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلاش منتشر شد (خبر)
 نگاهي به آموزش زبان و ادبيات فارسي در بنگلادش (خبر)
 فستیوال بین‌المللی فیلم کوتاه و مستند داکا برگزار شد (خبر)
 نشست اساتيد و فارسي‌آموزان بنگلادشي برگزار شد (خبر)
 آغاز شصت‌وپنجمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 اجلاس سراسری «فارغ‌التحصیلان زبان فارسی دانشگاه‌های بنگلادش» برگزار مي‌شود (خبر)
 سمینار «آزادی قدس، اتحاد امت اسلامی و موانع موجود» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 وزير بنگلادشي شيفته فرهنگ ايران است (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با انجمن‌هاي الزهراء و ميشن بنگلادش (خبر)
 نشست سالانه «کمیته القدس» بنگلادش برگزار شد (خبر)
 عنوان دوم مسابقات حفظ قرآن بنگلادش به دانش‌آموز ايراني رسيد (خبر)
 همایش «نقش زن مسلمان در پیشرفت و توسعه» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جديد نشريه «نیوزلتر» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 سفير و سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش ديدار كردند (خبر)
 برگزاري روز فرهنگی زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه داکا (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی «اکوشه» با شركت 28 کشور افتتاح شد (خبر)
 ديدار سرپرست رايزني فرهنگي ايران با وزير فرهنگ بنگلادش (خبر)
 سمینار «بررسی پیشرفت‌های علوم و تکنولوژی در ایران پس از انقلاب» برگزار شد (خبر)
 جشن آغاز شصت‌وچهارمين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي - هنري ايران در بنگلادش (خبر)
 سمینار «دیدگاه کشورداری اقبال» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 «گالری تمدن جهانی» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 سرپرست رايزني فرهنگي ايران با نمايندگان رسانه‌هاي بنگلادش ديدار كرد (خبر)
 شماره جدید نشریه "نیوزلتر" رایزنی فرهنگی ايران در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نخستين گردهمايي پزشکان بنگلادشی شاغل در ایران برگزار شد (خبر)
 جشن 34 سالگي رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه قرآني ايران در داكا به كار خود پايان داد (خبر)
 امام خمینی (ره) شیوه‌ی جدیدی را براي زندگي بشریت ايجاد کرد (خبر)
 استفاده از تجربيات ايران براي برگزاري مسابقات بين‌المللي قرآن در بنگلادش (خبر)
 انتقال تجربیات ایران در زمینه برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم به بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جدید نشریه نیوزلتر بزرگسالان و نوجوانان در بنگلادش (خبر)
 بررسي اشعار و اندیشه مولانا در بنگلادش (خبر)
 برگزاري همایش "زندگی حضرت فاطمه (س )از نگاه زنان مسلمان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست ادبي "نوروز ایران و بنگلادش در شعر و ادب فارسي" در داكا (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در بنگلادش (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن كريم در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاری همایش ابوریحان بیرونی در بنگلادش (خبر)
 همایش بین المللی ابوریحان بیرونی در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 مسابقه نقاشی و خطاطی در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 نمایشگاه کتاب و قرآن در بنگلادش برگزارمي شود (خبر)
 افتتاح نمايشگاه صنایع دستی هنرمند ايراني در بنگلادش (خبر)
 برگزاري نشست تخصصی میلاد پیامبر وحقیقت امروز جهان اسلام در بنگلادش (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) در بنگلادش (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب و تابلوهای قرآنی در بنگلادش (خبر)
 سراي حافظ در دانشگاه داکا افتتاح شد (خبر)
 انتشار چهارمين شماره از نشريه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري شصت و سومين دوره آموزش زبان فارسی در بنگلادش (خبر)
 مراسم سالروز تخريب بقيع در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 ششمين دوره دانش افزايي زبان فارسي در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 برگزاري سمينار "آزادي قدس و فلسطين: موانع موجود" در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري سمینار شاهنامه فردوسی و منیرالدین یوسف دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار بیداری اسلامی از دیدگاه امام خمینی (ره) در بنگلادش (خبر)
 مراسم بزرگداشت علامه اقبال لاهوري در بنگلادش برگزارشد (خبر)
 انتشار ماهنامه" نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم فارغ التحصيلي دانشجويان زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد حضرت زهرا (س) و روز معلم در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد ماهنامه "نيوزلتر بزرگسالان" در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 افتتاحيه شصت و دومين دوره آموزش فارسي در بنگلادش (خبر)
  برگزاري سمينار"تاثير انقلاب اسلامي ايران بر بيداري اسلامي در جهان" دربنگلادش (خبر)
 برگزاري مراسم معارفه دانشجويان جديدالورود زبان فارسي دانشگاه داکا (خبر)
 سمينار "زمينه ها و موانع وحدت اسلامي در جهان امروز" در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 چاپ مجدد ترجمه كامل شاهنامه به زبان بنگلای (خبر)
 شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش پايان يافت (خبر)
 انتشار نشريه دو ماهنامه «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش (خبر)
 برگزاري پانزدهمين کنفرانس بين المللي قرائت قرآن دربنگلادش (خبر)
 بیست ویکمین دوره نمایشگاه بین المللی سنگال برگزارشد (خبر)
 افتتاح نمايشگاه كتاب در رايزني فرهنگي ايران دربنگلادش (خبر)
 برگزاري سمينار "شهادت امام حسين (ع) الگوي جاويد صيانت از اسلام"در بنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد ماهنامه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش (خبر)
 نمايشگاه «خورشيد خراسان» در بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 گراميداشت روز شعر و ادب فارسي در بنگلادش (خبر)
 انتشارنشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان»دربنگلادش (خبر)
 آغاز شصت و يكمين دوره آموزش زبان فارسي در بنگلادش (خبر)
 شماره جديد نشريه نيوزلتر بزرگسالان در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 توزيع بیش از 5000 نشریه رایزنی فرهنگی ایران دربنگلادش (خبر)
 دیوان حضرت امام خمینی( ره) به زبان بنگلا ترجمه شد (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دو هفته نامه فجردربنگلادش (خبر)
 انتشار شماره جديد نشريه دوماهانه «نيوزلتر كودك و نوجوان» در بنگلادش (خبر)
 انتشارشمارجديد نشريه دو هفته نامه فجر دربنگلادش (خبر)
 اختتاميه پنجمين دوره دانش‌افزايي زبان فارسی در داكا (خبر)
 ايران آماده ارايه بورسيه به دانشجويان بنگلاي است (خبر)
 زبان فارسي تاريخ وتمدن ماست (خبر)
 ده هزار لغت فارسي در زبان بنگالي وجود دارد (خبر)
 آغازپنجمين دوره دانش‌افزايي ويژه اساتيد و دانشجويان دانشگاه هاي بنگلادش (خبر)
 بازديد هيئت ايراني از بنیاد اسلامی بنگلادش در «چيتاگنگ» (خبر)
 شماره جديد «نيوزلتر بزرگسالان» در بنگلادش منتشر شد (خبر)
 نشست«نقش امام خميني «ره» در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 نشست و کارگاه آموزشی "تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات" (خبر)
 بیست و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن (خبر)
 نشست «بررسي نقش امام خميني (ره) در پيشرفت امت اسلامي» (خبر)
 چهارمین کنفرانس ملی «نذرالاسلام» در بنگلادش برگزار شد (خبر)
 دهمین دوره دانش‌افزايي زبان فارسي و ايران شناسي (خبر)
 انتشار مجموعه چهار جلدی آموزش دین برای کودکان دربنگلادش (خبر)
 دوماهنامه «نيوزلتر بزرگسال» با موضوع انقلاب اسلامي (خبر)
 الواح يادبودي به سه وزیر كابينه بنگلادش اهدا شد (خبر)
 كارت پستال «روز شهيد» به زبان فارسي و بنگالي (خبر)
 سمینار "انقلاب اسلامی ایران و اتحاد اسلامی، میراث نبوت و ولایت" (خبر)
 دپارتمان زبان و ادبيات فارسي «دانشگاه چيتاگنگ» بنگلادش افتتاح شد (خبر)
 كتاب گلستان سعدي در مدارس بنگلادش تدريس مي شود (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رئيس دانشگاه آسيايي بنگلادش (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.