English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

اسدي موحد در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس:

تونس بازار مستعدی برای فعالین فرهنگی هنری ایران است

رایزن فرهنگی كشوران در تونس در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس گفت: تونس بازار مستعدی برای فعالین فرهنگی هنری ایران است.

 تونِس نام کشوری در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است که از غرب با الجزایر و از شرق و جنوب با لیبی هم‌مرز است؛ کشوری با تمدنی دیرینه که نقش مهمی هم در جهان اسلام ایفا می‌کند.

نخستین جرقه‌های بیداری اسلامی در این کشور خورد و البته بیش از آن که به سیاست معروف باشد فرهنگش در میان کشورهای اسلامی شهره است.

محمد اسدی موحد، رایزن فرهنگی ایران در تونس مهمان خبرگزاري فارس شد تا از تونس، فرهنگش و نزدیکی‌های فرهنگی ایران و آن کشور آفریقایی برایمان بگوید.

در ابتدا درباره وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشور تونس بفرمایید و اینکه این کشور چه اهمیت و جایگاهی در منطقه و حوزه کشورهای اسلامی دارد؟

تونس، کشوری است که در شمال آفریقا قرار دارد، همان طور که می‌دانیم کشورهای مغرب عربی چهار کشور هستند اعم از؛ تونس، الجزایر، لیبی و موریتانی. این چهار کشور به ویژه تونس، سابقه تمدنی قدیمی دارند. این کشورها از دو قبیله آمازیغی و بربر تشکیل شده‌اند. زمانی که «عقبة بن نافع»، اولین صحابه پیامبر اکرم (ص) وارد تونس شد مردم تونس، اسلام را پذیرفتند.

یکی از شهرهای مهم و تاریخی تونس، «قیروان» نام دارد؛ واژه «قیروان» در اصل همان کلمه «کاروان» بوده است؛ کاروانی که خراسانی‌ها به آن منطقه رفتند به نام کاروان خراسانی‌ها، تونس رفتن دو در تاریخ آمده است که 30 هزار تن خراسان به توقیروانن س مهاجرت کردند بنابراین کلمه «قیروان» از کاروان گرفته شده است.

کلمات فارسی زیادی بین فرهنگ تونس و در زبان تونس و زبان فارسی وجود دارد کلماتی که عربی نیست و آنها خودشان هم نمی‌دانند عربی نیست. کلمات بسیاری از فارسی در زبان تونس رواج دارد و این بیانگر آن است که فرهنگ فارسی در تونس وجود داشته است.

یک تعامل و تشابهات فرهنگی بین ایران و تونس بوده است وقتی اسلام در زمان «عقبه بن نافع» به تونس وارد شد سپس بعد از مدتی سلسله فاطمیون در آنجا حضور داشتند و هنوز هم آثار فرهنگ فاطمیون و شیعه در آنجا حضور دارد حتی اسم‌هایی که بعضی ازشهرهای تونس دارد یک شهری دارند به نام «مهدیه» مرکز پایتخت حکومت فاطمیون. وقتی وارد این شهر می‌شویم فضای آنجا تا حدودی شبیه فرهنگ فاطمیون یا اهل بیت (ع) است.

از نظر فرهنگی، مردم تونس شباهت‌های زیادی به مردم ایران دارند؛ مردم تونس، ایران را به خوبی می‌شناسند وقتی در میان نخبگان تونسی، اسم ایران را می‌آوریم در ذهنشان تداعی می‌کند فرهنگ، تمدن، شعر و سابقه فرهنگی. وقتی ایران را با مسلمانان تونس مطرح کنیم عدالت‌طلبی، ظلم‌ستیزی، استکبارستیزی و امام خمینی (ره) را نام می‌برند. حتی در شهرهای دور تونس هم که برویم، مردم آنجا ایران را به خوبی می‌شناسند، وقتی با قشر هنرمندان اسم ایران را می‌بریم، موسیقی، سینما و تئاتر ایران را عنوان می‌کنند. بنابراین واژه «ایران» در میان تونسی‌ها جایگاه خوبی دارد و قشری از مردم آنجا دیدگاه خاصی درباره ایران و مردم ایران دارند.

به نظر من قشر نخبگان مردم ایران نیز، قطعاً با تونس آشنایی زیادی دارند، تونسی‌ها از لحاظ فرهنگی و سطح سواد،تونس در شمال آفریقا حرف اول را می‌زند. به عنوان مثال موضع و جایگاه زن در عرصه سیاست، اقتصاد و سایر مسائل اجتماعی و... زن تونسی حضور فعالی در اجتماع دارد 50 درصد نمایندگان مجلس تونس و حدود 6 نفر از وزرای کشور تونس نیز بانوان هستند. بنابراین مردم تونس به لحاظ سطح فرهنگی جایگاه ویژه‌ای دارند.

همچنین مردم تونس بسیار فرهنگ دوست بوده و تعصبات بی‌جا نسبت به مسائل فرهنگی ندارند و شاید این موضوع به خاطر تفکراتی است که در آنجا غالب است.

به لحاظ مذهبی مردم تونس، پیرو کدام آیین هستند؟

مذهب غالب مردم تونس، مالکی است با نگاه تصوف؛ یعنی تفکر صوفی‌گری در تونس رواج دارد و یکی از علت‌هایی که تفکر سلفی‌گری، وهابیت و اندیشه‌ وهابی در تونس جایگاهی ندارد به خاطر علمای زیتونه و اینکه اندیشه صوفی‌گری در آنجا رایج است.

 

آیا صوفی‌گری در تونس، ریشه ایرانی دارد؟

بله، اتفاقاً می‌توان تعامل خوبی میان صوفی‌گری در تونس با صوفیه‌ای که در ایران است برقرار کرد؛ مثل عبدالقادر گیلانی، تیجانی و... علمای زیادی از تیجانیه در تونس هستند، به طور کلی تصوف در شمال آفریقا به ویژه در تونس جایگاه ویژه‌ای دارد هر چند از کشورهای مختلف، تلاش‌های زیادی می‌شود تا تفکر و اندیشه سلفی‌گری و وهابیت در تونس رواج پیدا کند اما با مقاومت مردم و اندیشمندان و علما مواجه شده است.

تونس از نظر سابقه فرهنگی چه قدمتی دارد؟

اولین مرکز علمی و دینی شمال آفریقا در تونس ایجاد شده است و آن هم مسجد «زیتونه» است. «جامع زیتونه» یا مسجد زیتونه،‌فقط مسجد نبوده بلکه پایگاه علمی و مرکز تدریس فقه و اصول و تفسیر و تعالیم اسلامی بوده است و قدمت آن حتی قبل از تأسیس دانشگاه الازهر مصر بوده است و تونسی‌ها ادعا دارند علمای زیتونه از تونس به مصر رفتند و دانشگاه الازهر را ساختند لذا بعضی از رؤسای دانشگاه الأزهر، تونسی بودند مانند شیخ حسین الخضر ایشان یکی از مبارزان با استعمار بوده است زمان استعمار فرانسه از سوریه به مصر می‌رود و رئیس دانشگاه الازهر می‌شود.

اخیراً هم کتابی را با نام «تشابهات فکری امام خمینی (ره) و شیخ حسین الخضر» به چاپ رسیده است. شیخ خضر جایگاه ویژه‌ای میان علما در شمال آفریقا دارد؛  سابقه مبارزاتی وی با استعمار فرانسه به اینجا می‌رسد که حتی تهدید به قتل شد، سپس به اجبار به سوریه رفته و از آنجا به مصر رفت. این خلاصه‌ای از نمای فرهنگی مردم تونس است.

ظاهراً شیخ حسین الخضر در کشورش محبوبیت زیادی ندارد؟

خیر، چون شیخ محمدالخضر از مبارزان بوده و آثار زیادی دارد به عنوان یکی از علما و پیش قراولان و رهبران مبارزه با استعمار است. چند کتاب خوب هم درباره ایشان به رشته تحریر درآمده است. ایشان و شیخ محمدصالح المیثر از افرادی هستند که در تونس جایگاه دارند.

شما به عنوان رایزن فرهنگی ایران و تونس، مهم‌ترین اقداماتی را که برعهده دارید، چیست؟ 

فعالیت‌های فرهنگی ما براساس تفاهم‌نامه‌ای است که میان دو کشور امضا می‌شود عمده‌ترین فعالیت‌های ما اعم از فعالیت‌های آموزشی، هنری، فرهنگی و رسانه‌ای، نشر است تبادلات مختلفی در بخش‌ هنری از جمله سینما، تئاتر، موسیقی داریم؛ گروه‌هایی از ایران به آنجا سفر می‌کنند و یا برعکس از تونس به ایران می‌آیند. در یک سال و نیم گذشته حدود 3-4 گروه از گروه‌های ایران در جشنواره‌های مختلف تئاتر از ایران در تونس حضور داشتند همین‌طور سینما و موسیقی فعالیت‌های خوبی انجام می‌شود.

 

آقای دکتر می‌شود کمی درباره گروه‌های نمایش توضیح دهید چون معمولاً ما در بخش هنری، گروه سینمایی را به کشورهای خارجی می‌فرستیم چند وقت پیش ما گروه نمایش عروسکی به تونس فرستادیم.  دلیلش چیست؟ آیا استقبال خوب آنها منجر به این اعزام‌ها می‌شود؟


تونس، سینمای ایران را می‌پرستد، موسیقی ایرانی را می‌پرستد، به تئاتر ایران علاقه زیادی دارد. بنده روزی در منطقه متوسط شهر برای خریدن سبزی رفته بودم یک خانم تونسی تا متوجه شد من ایرانی هستم از من پرسید فیلم محمد رسول‌الله چه زمانی در تونس اکران می‌شود و این بیانگر آن است که تونسی‌ها سینمای ایران را به خوبی می‌شناسند.

سینمای غرب، بدون هیچ محدودیتی در تونس وجود دارد اما آنها فیلم ایرانی را خیلی دوست می‌دارند به دلیل اینکه می‌گویند فیلمی که از ایران می‌آید، آموزنده و براساس تعالیم دینی است و افراد با خیال راحت می‌توانند همراه با فرزندان و خانواده خود در سینماهای تونس فیلم های ایرانی را ببینند اما وقتی یک فیلم خارجی پخش می‌شود فرد نگران این است که صحنه بعدی فیلم چیست لذا از فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی بسیار استقبال می‌کنند.

آیا از سریال‌های ایرانی در تلویزیون تونس بخش می‌شود؟

سریال‌های زیادی در تلویزیون تونس پخش می‌شود یکی از آنها سریال «یوسف صدیق» است این بار دوم است که این فیلم پخش می‌شود و همواره از پخش آن استقبال شده است.

در 6 استان تونس ما هفته فیلم ایران را در اواخر اسفندماه داریم. حدود 9 فیلم از جمله فیلم‌های شیار 143، رخ دیوانه، مزار شریف اکران خواهد شد. همچنین مردم تونس، هنرمندان ایرانی را نیز بسیار دوست می‌دارند امسال کارگردان فیلم رخ دیوانه خانم بیتا منصوری و تهیه‌کننده آن آقای ابوالحسن داودی در هفته فیلم ایران در تونس حضور خواهند داشت.

بنابراین در بخش نمایش اعم از تئاتر و سینما مردم تونس علاقه بسیاری داشته و دوست دارند در این زمینه‌ها با هنرمندان ایرانی به تبادل اطلاعات بپردازند. در سال گذشته حدود 4 گروه نمایش از ایران به تونس بردیم؛ دو گروه برای کودکان که استقبال خوبی از آن صورت گرفت و آخرین برگ را که گروه سیمرغ حدود یکماه پیش اجرا کردند و در جشنواره بین‌المللی کودکان به نمایش درآمد، متن و محتوای خیلی خوبی داشت  و پوشش رسانه‌ای و بازتاب زیادی از سوی تلویزیون رسمی، روزنامه‌ها داشت. با عوامل اجرای تئاتر مصاحبه کردند. لذا تونسی‌ها سینما و تئاتر ایران را می‌شناسند و به آن علاقه دارند.

حوزه موسیقی چطور؟

آفریقایی‌ها به طور عام، زندگی‌شان با موسیقی آمیخته است حتی مسلمانانشان. مردم آفریقا بدون موسیقی نمی‌توانند زندگی کنند. موسیقی در تونس اندکی متفاوت است؛ در تونس دو نوع موسیقی است؛ یکی موسیقی مذهبی که همان گروه‌های تصوف و صوفیه برای میلاد، مولود النبی (ص) و اعیاد اسلامی برنامه اجرا می‌کنند. بهترین گروه‌های موسیقی را در تونس داریم.

به طور مثال،‌ در ایام برگزاری هفته وحدت و جشنواره پیامبر مهربانی، گروه تونسی به ایران آمدند و برنامه اجرا کردند و تقریباً یکی از بهترین گروه‌ها بودند، در این بخش بسیار فعال هستند.

اگر اندیشه سلفی‌گری نتوانسته در تونس رسوخ پیدا کند و غالب شود به خاطر وجود نماهای فرهنگی و فعالیت‌های فرهنگی و هنری در تونس است. در بخش نقاشی، هنرهای تجسمی و موسیقی بسیار فعال هستند و از مدارس شروع می‌کنند از این‌رو در ایام ولادت حضرت رسول (ص) تمام کشور تونس خوشحال هستند و جشن می‌‌گیرند. در تعالیم وهابیت، تمام جشن‌هایی که انجام می‌شود و از جمله جشن ولادت پیامبر اعظم (ص) حرام است و لذا اندیشه‌ وهابی نتوانسته در تونس فعالیتی داشته باشد چرا که این جشن‌ با گوشت و خون و روح و تفکر مردم شمال آفریقا آمیخته است و برهمین اساس مراسم رسمی می‌گیرند و در آن مسئولان کشور، مسئولان فرهنگی، رئیس جمهور و نخست‌وزیر در مراسم ولادت پیامبر (ص) شرکت می‌کنند.

بنابراین، موسیقی با فرهنگ مردم تونس آمیخته است و مردم تونس، موسیقی سنتی ایران را خیلی دوست دارند، با اینکه موسیقی غیر سنتی و موسیقی غربی وجود دارد اما آنچه که جای خالی آن در موسیقی مردم تونس احساس می‌شود و تونسی‌ها نسبت به آن اقبال دارند موسیقی سنتی ایران است که چند تن از خوانندگان آن را به خوبی می‌شناسند.

دو ماه پیش که گروه موسیقی سنتی ایران در تونس،‌ اجرای برنامه داشت در آن سالن موسیقی نمی‌توانستیم وارد شویم چراکه انبوه جمعیت مشتاق، چنین اجازه‌ای را به ما نمی‌داد. بعد از یک ساعت و نیم اجرای برنامه، جمعیت همین طور منتظر نشسته بودند و کسی از جای خود هم تکان نمی‌خورد، من به گروه موسیقی خودمان گفتم قطعه دیگری برای آنها اجرا کنند چراکه مخاطبان، عطش شنیدن داشتند.   

کشور ایران در برخی از کشورها مرکز اسلامی دارد آیا ما در تونس هم مرکز اسلامی داریم؟

ما در تونس فقط فعالیت فرهنگی و هنری داریم هیچ فعالیت اسلامی در آنجا وجود ندارد چراکه تونس از جمله کشورهای اسلامی است. 

فعالیت‌های دانشگاهی تونس چگونه است؟

یکی از قسمت‌های خوب فعالیت‌های رایزنی فرهنگی بخش دانشگاهی است در حدود 5 دانشگاه نونس، آموزش زبان فارسی را به طور رسمی داریم و با حمایت خود دولت است که زبان فارسی را در کنار سایر زبان‌ها آموزش داده می‌شود.

اولین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و عرب در تونس برگزار شد با همکاری دانشگاه‌های ایران از جمله دانشگاه شهید بهشتی، سازمان فرهنگ و ارتباطات و سایر دانشگاه‌های ایران و دانشگاه منوبه یکی از دانشگاه‌های بزرگ تونس است.

نشست‌های ماهانه، تبادل اساتید داریم در سال گذشته، تعداد زیادی از اساتید، دانشجویان مقطع دکترا برای شرکت در فرصت مطالعاتی به ایران آمدند. موضوع تز دکتری برخی از دانشجویان بررسی افکار شهید مطهری، مقایسه افکار شهید مطهری و دکتر شریعتی، تأثیر زمان در سینمای ایران و... تبادل اساتید و هیأت علمی از ایران و تونس داشتیم.

یکی از جاهایی که نخبگان و اساتید دانشگاه تونس حضور فعال دارند؛ همایش‌های علمی و دانشگاه‌های ایران است. معمولاً در همه همایش‌های ایران، نخبگان تونس را می‌بینیم. اگر بخواهیم مقایسه‌ای میان دانشگاه‌های الجزایر، موریتانی و تونس داشته باشیم دانشگاه‌های تونس بالاترین سطح را دارد.

وضعیت دانشگاه‌های علمی به چه صورت است؟

اگر بخواهیم مقایسه‌ای میان دانشگاه‌های الجزایر، موریتانی و تونس داشته باشیم، دانشگاه‌های تونس بالاترین سطح را دارد.

چرا؟

به خاطر اینکه بسیاری از کشورهای عربی برای اینکه کادر علمی‌ دانشگاهی‌شان تکمیل شود از اساتید علمی دانشگاه‌های تونس استفاده می‌کنند و دانشگاه‌های تونس، مقام برتر را در میان دانشگاه‌های آفریقا دارند. دانشگاه زیتونه، فقط دانشگاه علوم اسلامی است و سایر دانشگاه‌های تونس، علوم انسانی، علوم پایه و پزشکی هستند.

اشتراکات فرهنگی ایران و تونس چگونه است؟

اشتراکات فرهنگ‌ ایرانی و فرهنگ تونسی در تمام زمینه‌ها است؛ از ازدواج گرفته،‌ آداب و رسومی که در ازدواج است بسیار به آداب و رسوم ازدواج تونسی‌ها شباهت دارد. همچنین مراسم ترحیم‌ها و... فرهنگ عمومی، فرهنگ مهمانداری‌شان، لذا وقتی یک ایرانی وارد تونس می‌شود هیچ‌گاه احساس غربت نمی‌کند تعارفاتشان، احترام به بزرگتر که در ایران وجود دارد در تونس نیز وجود دارد.

* صنعت فیلم و سینمای تونس چگونه است؟

فیلم‌سازی تونس، خیلی قوی نیست، بیشتر مصرف‌کننده هستند و بیشتر فیلم‌های فرانسوی را می‌بینند و اخیراً هم ترکیه بسیار قوی وارد عرصه شده است اما جای سریال‌های ایرانی خالی است متأسفانه ما در این بخش با اینکه تلاش بسیاری داریم اشکال از مراکز فرهنگی ایران است تونسی‌ها اقبال دارند و می‌خواهند فیلم‌های ایرانی را بخرند کم‌کاری از جانب ما است،‌اگر صداوسیما فیلم‌ها را دارد انحصارگرا است یا قیمت‌های گزاف می‌دهند و علاقه‌ای به این کار ندارند.

بارها مسئولانشان به بنده اعلام کرده‌اند که ما می‌خواهیم فیلم‌های ایرانی را بخریم و علاقه بسیاری در این خصوص دارند. سریال یوسف پیامب(ص) خریداری شده است. ضعف از ما است.

کاری که ما انجام داده‌ایم این است، جلسه‌ای که با مدیر جشنواره فیلم فجر داشتم قرار شد برای اردیبهشت‌ماه سال 96،‌دوازده مهمان از تونس به ایران بفرستیم که برای خرید فیلم می‌آیند. قرار است بزرگترین شرکت توزیع‌کننده فیلم تونس را به ایران بفرستیم.

مردم تونس برای فرهنگ و کالاهای فرهنگی هزینه می‌کنند و به آن علاقه‌مند هستند، عظیم‌ترین نمایشگاه کتاب در تونس است. از پنجم فروردین‌ الی 15 فروردین‌ماه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس است که 5-6 ناشر ایرانی نیز در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد، البته این تعداد از ناشران هم با اصرار و تلاش‌های اینجانب راضی شده‌اند که در نمایشگاه کتاب تونس شرکت کنند. هفته فیلم ایران نیز از 28 اسفند تا دهم فروردین به مدت 10 روز برگزار می‌شود.

استقبال از این نمایشگاه کتاب خوب است؟

بله. استقبال از آن بسیار عالی است شرکت‌هایی که سال‌های قبل از ایران آمده بودند می‌گفتند سود کرده‌اند. مهم‌ترین ناشرانی که قرار است در این نمایشگاه کتاب تونس شرکت کنند انتشارات مجمع اهل‌البیت (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب، مرکز نمایشگاه‌های فرهنگی و... است. جا دارد از این مراکز تشکر و قدردانی داشته باشم.

 مسئله وحدت مذاهب در تونس چه جایگاهی دارد؟

یکی از جاهایی که بحث وحدت میان مذاهب اسلامی، شیعه و سنی پررنگ است و مورد استقبال قرار می‌گیرد تونس است، دولت، ملت‌ و علمای تونس عاشق وحدت هستند و میانه‌ای با تفرقه ندارند. بیشترین علمای وحدتی را در تونس داریم از وزیر امور دینی، مفتی و علمای تونس همگی حامی وحدت هستند، از مسائل اختلافی به دور هستند. و رویکرد تقریبی دارند و تکفیر را هم ممنوع اعلام کرده‌اند.

تونس یکی از کشورهایی است که توسط تکفیری‌ها و داعشی‌ها مظلوم واقع شده است. از بهترین درآمدهای تونس، نخست از راه کشاورزی و سپس بحث گردشگری و توریسم است؛ صنعت گردشگری تونس به دلیل حملات تروریستی، ضربه شدیدی خورده است از این رو مردم و علمای تونس از تکفیر متنفرند.

یکی از جاهایی که برای گردشگری ایرانیان خوب است در تعطیلات انتخاب شود کشور تونس است ما باید صنعت گردشگری میان ایران و تونس را فعال کنیم لذا وقتی گردشگری رونق پیدا کند تبادلات فرهنگی میان ایران و تونس بیشتر می‌شود،‌ دیوارهای بی‌اعتمادی از بین می‌رود. تونس خیلی بهتر از ترکیه است ترکیه چیزی ندارد، بلکه نماد غربی بوده و فقط به لحاظ مسافتی به ایران نزدیک است و اجناس آن ارزان است.

وقتی مردم به تونس سفر کنند با فرهنگ، تاریخ و فرهنگ انسانی و اسلامی آشنا می‌شوند. علاوه بر این مردمان تونس در بحث گردشگری افرادی بسیار خون‌گرم و همراه هستند و به لحاظ امنیتی در حال حاضر تونس از امنیت خوبی برخوردار است و دولت تونس تمام تلاش خود را دارد که اتفاقی برای گردشگران نیفتد. البته بنده همواره به مردم تونس می‌گویم به جای اینکه شما به کشورهای دیگر بروید، ایران را برای مسافرت در تعطیلات انتخاب کنید و من به عنوان رایزن فرهنگی به آنها می‌گویم اگر به ایران رفتید و پشیمان شدید من تمام هزینه‌های سفر شما را پرداخت خواهم کرد. می‌گویم کسی که تهران، شیراز و اصفهان و سایر شهرهای ایران را ببیند به هیچ وجه پشیمان نمی‌شود.   

بنابراین تلاش‌هایی در حال انجام است که مسافرت به ایران توسط یک پرواز انجام شود، چراکه پروازهای دوسفره هزینه بیشتری دارد

علیرضا ملوندی، سمیه نبی-

انتهای پیام/


٠٩:٣٠ - 1395/12/28    /    شماره : ٦٧٤١٨٤    /    تعداد نمایش : ١٦٨٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 خواهان استفاده از تجارب ایران در حوزه هنر خطاطی هستيم (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و تونس (خبر)
 ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است (خبر)
 پايان سیزدهمین دوره آموزش زبان فارسی در تونس (خبر)
 تمجيد چهره دانشگاهي تونس از راه‌اندازي كتابخانه ايراني در كشورش (خبر)
 دهمین جشنواره تئاتر عربی در تونس (خبر)
 بزرگداشت روز جهاني زبان عربي در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايران در جشن ميلاد‌النبي (ص) تونس (خبر)
 تقدیر از گروه موسیقی روشندلان اعزامی از ایران در تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در راديو فرهنگ تونس (خبر)
 اجراي موسیقی ایرانی در جشنواره روشندلان تونس (خبر)
 برگزاري نشست «آشنایی با ادبیات و شعر معاصر» در تونس (خبر)
 برگزاری سي‌وهفتمين جشنواره شعر توزر در تونس (خبر)
 شب شعر «زيبايي و معنويت در شعر فارسي» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «جامعه و فرهنگ تونس» (خبر)
 اتاق ايران‌شناسي در دانشگاه دولتي منوبه افتتاح شد (خبر)
 فرقانی: سازمان ملل متحد «روز روزنامه‌نگاری صلح» را اعلام کند (خبر)
 جهانگیری: دانشگاه مذاهب اسلامی آماده همکاری‌ علمی با دانشگاه‌های جهان عرب است (خبر)
 كافي: دانشگاه فردوسی خواهان گسترش روابط با کشورهای عربی شمال آفریقاست (خبر)
 سومین مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس به كار خود پايان داد (خبر)
 سومين مجمع علمي دانشگاه ايران و جهان عرب در تونس (خبر)
 سليماني: کشورهای اسلامی در جهان جدید سرنوشت مشترکی دارند/ مسلمانان برای تغییر سرنوشت مشترک خود باید با هم همکاری کنند (خبر)
 سومین مجمع علمی دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس آغاز به کار کرد (خبر)
 سومين مجمع علمي ـ دانشگاهي ايران و جهان عرب در تونس افتتاح مي‌شود (خبر)
 جشنواره هنري و صنايع دستي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 نخبگان تونسي علاقه وافري به فراگيري زبان فارسي دارند (خبر)
 آموزش زبان فارسي در تونس توسعه مي‌يابد (خبر)
 نشست آشنايي با فرهنگ و تمدن ايراني در تونس (خبر)
 فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه سوسه تونس در ايران (خبر)
 هفته فرهنگی تونس در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري «هفته فرهنگي سوريه» در تونس (خبر)
 ارايه كتاب‌هاي ايران‌شناسي در خانه فرهنگ نجم‌المدينه تونس (خبر)
 برگزاری همایش «چشم‌انداز وحدت اسلامی و چالش‌های آن» در تونس (خبر)
 برگزاری همایش «وحدت از منظر تمدن مدرن اسلامی» در تونس (خبر)
 قدرداني پدر شهید تونسی دفاع مقدس از جمهوري اسلامي ايران (خبر)
 دوره جديد آموزش خوشنويسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
  افتتاح دوره دانش‌افزايي زبان فارسي دانشجويان تونسي در تهران (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 شبي با فرهنگ و هنر ايراني در تونس (خبر)
 بررسی چالش‌های فرهنگی جهان اسلام در تونس (خبر)
 برگزاري نشست «ایران فرهنگی در جهان معاصر» در تونس (خبر)
 اجراي برنامه‌هاي قرآني گروه تواشیح «بصائر» در تونس (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي «القدس تناديكم» در تونس (خبر)
 برگزاري نشست علمی نقش عرفان از منظر امام خمینی (ره) در تونس (خبر)
 برگزاري نمايشگاه «راه قدس» در تونس (خبر)
 پايان دوازدهمين دوره آموزش خط نستعليق در تونس (خبر)
 تأثير شاهنامه فردوسي بر شعر جهان عرب (خبر)
 فرهنگ و تمدن ايران منحصر بفرد است (خبر)
 همايش مبارزه با فساد در تونس (خبر)
 شركت هيأت سينمايي تونس در جشنواره بين‌المللي فيلم فجر (خبر)
 قاریان و حافظان تونسي در تهران (خبر)
 کسب مقام دوم قاري ايراني در مسابقات تونس (خبر)
 پانزدهمين دوره مسابقات بين‌المللي قرآن كريم تونس آغاز شد (خبر)
 پايان هفته فیلم ایران در تونس (خبر)
 بازديد وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از نمايشگاه كتاب تونس (خبر)
 اجراي موسيقي سنتي ايراني در تونس (خبر)
 برگزاری کارگاه آموزشی خط و تذهیب در تونس (خبر)
 نمايشگاه كتاب تونس با شركت ايران افتتاح شد (خبر)
 تنها خواسته پدر شهيد كمال كورسل (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 تجليل از شهيد محمد الزواري در تونس (خبر)
 برپايي نمايشگاه دستاوردهاي انقلاب اسلامي در تونس (خبر)
 هنرمند تونسي برج آزادي را به تصوير كشيد (خبر)
 اعلام برنامه‌های دهه فجر در تونس (خبر)
 افتتاح نمايشگاه جلوه‌هاي تمدن ايران اسلامي در تونس (خبر)
 روزنامه‌نگار تونسی: طرح راهبردي گفت‌وگوهاي فرهنگي ايران منجر به اعتلاي جهان اسلام مي‌شود (خبر)
 پژوهشگر تونسي: ایران نقش مهمی در دفاع از امت اسلامی دارد/ تكيه بسیاری از مسلمانان به ایران (خبر)
 تمجيد نخبگان تونس از دستاوردهاي ايران اسلامي (خبر)
 نمايش آخرين برگ در تونس (خبر)
 اختتاميه جشنواره تئاتر كودكان تونس (خبر)
 موسيقي ايران نياز جوانان تونسي است (خبر)
 ايران قدرت رسانه‌اي خود را در جهان عرب افزايش دهد (خبر)
 انتشار كتاب سازگاري انديشه‌‍‌هاي خضر حسين و امام خميني (ره) در تونس (خبر)
 آخرین برگ در تونس (خبر)
 هنرهاي نمايشي ايران فاخر است (خبر)
 سفر متخصص كلام اسلامي تونس به ايران (خبر)
 درخشش هنرمندان ايراني در جشنواره موسيقي روشندلان تونس (خبر)
  برگزاري نشست بين‌المللي «صوفيه و جهاد» در تونس (خبر)
 درخشش گروه تئاتر «سيمرغ» ايران در تونس (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با فرهيختگان تونسي (خبر)
 پيشرفت علمي زنان ايراني قابل تحسين است (خبر)
 معرفي فرهنگ ايران از شبکه رادیو مجازی تونس (خبر)
 گروه موسيقي ديني و صوفي تونس در راه تهران (خبر)
 ايران زادگاه تصوف و عرفان است (خبر)
 ايران در عرصه‌ فرهنگي در تونس بسيار فعال است (خبر)
 برگزاري همايش بين‌المللي تاريخ اباضيه در تونس (خبر)
 علاقه هنرمندان تونسی به هنر ایرانی (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با مدیرکل فرهنگ استان الکاف تونس (خبر)
 پايان‌ كار جشنواره موسیقی سوسه تونس با اجراي هنرمندان ایرانی (خبر)
 بررسی مقامات مشترک موسیقی ایرانی و عرب در تونس (خبر)
 تشريح تاریخ موسیقی ایران در رادیو فرهنگ تونس (خبر)
 بررسي به تصويركشيدن چهره انبياء در تونس (خبر)
 تازه‌هاي نشر بازار كتاب تونس (خبر)
 شعر عاشورایی و مرثیه‌خوانی در تونس بررسي مي‌شود (خبر)
 تقدير از فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در تونس (خبر)
 حمايت وزارت فرهنگ تونس از فعاليت هاي فرهنگي ايران (خبر)
 رايزني‌هاي فرهنگي و علمي ايران در تونس (خبر)
 جشنواره تئاتر قرطاج تونس ميزبان تئاتر ايراني (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با نويسنده تونسي (خبر)
 جایگاه والاي ایران در عرصه هنر بر كسي پوشيده نسيت (خبر)
 حكام سعودي به دنبال اختلاف بین صفوف مسلمانان هستند (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه منوبه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آغاز دوازدهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 زنان ايراني الگوي خوبي از زن مسلمان هستند (خبر)
 جوانان تونسي متأثر از افكار شهيد مطهري هستند (خبر)
  حضور سادات حسني در شمال آفريقا سد انتشار افكار وهابيت است (خبر)
 نويسندگان و ايران‌شناسان تونسي تكريم شوند (خبر)
 ذائقه فرهنگي مردم تونس به فرهنگ ايراني بسيار نزديك است (خبر)
  انديشه‌هاي حضرت امام (ره) فانوسي براي جوامع اسلامي است (خبر)
 تمدن ايران و اسلام در تونس بررسي می‌شود (خبر)
 گرامیداشت عباس کیارستمی در جشنواره فیلم قلیبیه تونس (خبر)
 ايران در برگزاري هفته فرهنگي تونس همكاري كند (خبر)
 ايران اسلامي پیشرو در فعاليت‌هاي قرآنی است (خبر)
 نشر انديشه‌هاي حضرت امام (ره) در نشريه «جوهر‌الاسلام» تونس (خبر)
 نشست «جایگاه خط نستعلیق در جهان اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 راه‌اندازي فراكسيون بين‌المللي حمايت از فلسطين در پارلمان تونس (خبر)
 بزرگداشت عبدالله الزواري از رهبران حزب النهضه تونس (خبر)
 حمایت انجمن و اتحادیه ناشران تونسی از مقاومت فلسطين (خبر)
 شعرخواني جمال نصاری در راديو تونس (خبر)
 ساخت نمايشنامه «داله» در تونس (خبر)
 سینمای ایران داراي ظرفیت و پتانسیل بالایي است (خبر)
 زندگی امام خميني (ره) درس بزرگی برای جامعه اسلامی است (خبر)
 بررسي زندگی حضرت امام (ره) در راديو «وطنيه» تونس (خبر)
 بررسي جايگاه شاعران پارسي‌گوی ایرانی در تونس (خبر)
 گراميداشت دهمين سال تأسيس رادیو فرهنگ در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تونس آغاز به كار كرد (خبر)
 بررسي مسابقات بين‌الملي قرآن ايران در راديو تونس (خبر)
 تمجيد انديشمند تونسي از انديشه‌هاي امام خميني (ره) (خبر)
 برگزاري دومین جشنواره بین‌المللی هنر معاصر در تونس (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با فرهيختگان تونسي (خبر)
 برگزاري دوازدهمين دوره آموزشی خط نستعلیق در تونس (خبر)
 حضور حافظان قرآن کریم تونس در مسابقات قرآن كريم ايران (خبر)
 معرفي کتاب «آخرین روزهاي زندگي پیامبر(ص)» در تونس (خبر)
 دوره آموزش فیلمنامه‌نویسي در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 بیست‌وهفتمین جشنواره فیلم «قرطاج» تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 مصاحبه راديويي رايزن فرهنگي كشورمان با راديو تونس (خبر)
 ایران را با هنر و فرهنگ برتر می‌شناسیم (خبر)
 پايان جشنواره شعر مقاومت دانشجويي در تونس (خبر)
 هفته فرهنگي تونس در ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در «روز فرهنگ» تونس (خبر)
 هفته فيلم ايران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 پايان كارگاه آموزش هنر و تذهيب ايراني ـ اسلامي در تونس (خبر)
 نمایشگاه بین‌المللی کتاب تونس برگزار شد (خبر)
 رونمایی «مصحف شریف» و «صحیح بخاری» در تونس (خبر)
 کارگاه آموزش «فیلمنامه‌نویسی» در تونس برگزار می‌شود (خبر)
 كارگردان تونسي از «سلحشور» تمجيد كرد (خبر)
 بزرگترین جشنواره موسیقی آفریقا در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري آيين جشن سی‌وهفتمین سال پیروزی انقلاب اسلامی در تونس (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت دهه فجر در مدرسه ايران در تونس (خبر)
 معرفي پل طبیعت تهران در جشنواره هنر تونس (خبر)
 پايان دهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس (خبر)
 برگزاري نشست گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب در تونس (خبر)
 طراح پل طبیعت تهران مهمان ويژه جشنواره میراث فرهنگی تونس است (خبر)
 برگزاري جشنواره‌هاي بين‌المللي تئاتر تونس (خبر)
 شرکت علما و اندیشمندان تونسي در کنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 ريیس جدید بیت‌الحکمه تونس منصوب شد (خبر)
 نمایشگاه عکس «تونس در قلب‌های ما» برگزار شد (خبر)
 تمدن ایران غنی‌ترین تمدن‌ها در طول تاريخ است (خبر)
 تعامل دانشگاه زیتونه تونس با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 جشنواره موسيقي روشندلان در تونس برگزار شد (خبر)
 نگاه جهان اسلام به ایران و دستاوردهای آن است (خبر)
 ایران جایگاه رفیعی در دنیا و جهان اسلام دارد (خبر)
 اتاق ايران در دانشگاه سوسه تونس راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 نشست «گفت‌وگوهاي ايران و عرب» در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 هفته فیلم ایران در تونس برگزار مي‌شود (خبر)
 شبکه رادیويی مجازی تونس با برنامه‌هاي ايراني غني مي‌شود (خبر)
 آماده پخش سريال هاي ايراني و آموزش زبان فارسي از تلويزیون تونس هستيم (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللي «تاریخ اباضیه» در تونس (خبر)
 تعاملات فرهنگی بین ملت‌ها راه مقابله با افراط‌گرايی است (خبر)
 آسيب‌شناسي دوره‌هاي آموزش زبان فارسي در تونس (خبر)
 سياست‌هاي حكيمانه ايران باعث افتخار علماي جهان اسلام است (خبر)
 همايشي براي محكوميت جنايات رژيم صهيونيستي در تونس برگزار شد (خبر)
 جشنواره قرطاج تونس خواستار نمايش فيلم «محمد رسول الله (ص)» (خبر)
 تونس خواستار راه‌اندازي مركز مطالعات علوم قرآني معاصر با ايران شد (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مركز فرهنگي ابن خلدون تونس (خبر)
 دوره جديد آموزش زبان فارسي در تونس آغاز شد (خبر)
 آمادگي انجمن تونسي براي ميزباني از هنرمندان ايراني (خبر)
 هيأت دانشگاهي تونس در راه ايران (خبر)
 امروز عالی‌ترین روابط را با ایران داریم/ برگزاري هفته فرهنگی تونس در تهران (خبر)
 عرضه كتاب «زن مخلوق وحدت‌آفرین» در تونس (خبر)
 انتشاركتاب «مقامات مشرقی در موسیقی معاصر تونسی» در تونس (خبر)
 تمجيد مربي تونسي از فوتبال ايران (خبر)
 جشنواره «شعر انقلاب» در تونس برگزار شد (خبر)
 تمجيد رایزن فرهنگی ایران از نقش زنان مسلمان در ارتقای سطح فرهنگ تونس (خبر)
 «مفهوم فلسفی وجود» در نگاه قاسم شعیب (خبر)
 فیلم کوتاه «آق گل» از ایران جایزه دوم را به خود اختصاص داد (خبر)
 نمايش فیلم‌هاي کوتاه ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم غیرحرفه‌ای تونس (خبر)
 نخستين دوره بازآموزی زبان فارسی در تهران برگزار می‌شود (خبر)
 پایان دوره‌های آموزش «خط نستعلیق» و «زبان فارسی» در تونس (خبر)
 جشنواره‌هاي ماه مبارك رمضان در تونس اجرا شد (خبر)
 تقدير وزارت فرهنگ تونس از خوشنویس كشورمان (خبر)
 كتاب «قطره‌هایی از دریای اندیشه‌های گوهربار امام و رهبری» در تونس منتشر شد (خبر)
 امام خميني(ره) الگويي برای هر آزاده‌ای است (خبر)
 نمايشگاه تابلوهاي هنري در تونس برپا مي‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی «حقیقت زن در نگاه اسلام» در تونس برگزار شد (خبر)
 نهمین دوره آموزش خط نستعلیق در تونس آغاز شد (خبر)
 تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی در برنامه زنده رادیویی در تونس (خبر)
 قيام امام خميني (ره) زمينه‌ساز دولت جهاني اسلام است (خبر)
 «اتاق ایران» در دانشگاه المنار تونس راه‌اندازی مي‌شود (خبر)
 امام خامنه‌ای مسیر امام خمینی (ره) را دنبال می‌کند (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.