English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

خبرنگار بلغاري:

22 بهمن اقیانوسي مملو از انسان‌هاست

خانم اسنژانا تودورووا، پس از بازگشت به صوفيه در مصاحبه با سايت انجمن خبرنگاران بلغارستان، گفت: 22 بهمن اقیانوسي مملو از انسان‌هاست.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خانم اسنژانا تودورووا رئیس هیات مدیره انجمن خبرنگاران بلغارستان و مدیر «صوفیا پرس»، چندی پیش به دعوت اداره کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان از شهرهای تهران و اصفهان بازدید کرد.

بازدید هیات بانوان خبرنگار بلغارستان از جمهوری اسلامی ایران، در ماه فوریه انجام شد. در این هیات، رئیس هیات مدیره انجمن خبرنگاران بلغارستان، به همراه دو نفر از بانوان مطرح در رسانه‌ها، اولیانا پرمووا، رئیس دفتر تلویزیونی آژانس خبرگزاری  بلغارستان «BTA» و اکاترینا پاولووا، موسس و سردبیر سایت «دیپلماتیک اسپکتر» حضور داشت.

متعاقبِ این سفر، اسنژانا تودورووا در مصاحبه‌ای با سایت انجمن خبرنگاران بلغارستان، جزئیات هیجان انگیر و جالبی از این سفر و دیدارهای متعدد خود در ایران را تشریح کرد.

در زیر، متن این مصاحبه که توسط کدرینکا کدرینووا انجام، و توسط رایزنی فرهنگی ایران در بلغارستان، به فارسی ترجمه شده و برای انتشار در اختیار مهر قرار گرفته است، از نظر می‌گذرد:

* مهمترین مسائلی که از ایران توجه شما را به خود جلب کردند، کدام‌ها بودند؟

پیش از هرچیز، می‌خواهم قدردانی صمیمانه خود از میهمان نوازی عالی میزبانان ایرانی را ابراز کنم که ما را با توجه خود فراگرفتند، تلاش کردند جالب‌ترین‌ها و زیباترین اماکن تاریخی را در کشور خود به ما نشان دهند و مکرر اعلام می‌کردند که برای فعال‌سازی روابط با بلغارستان در زمینه‌های مختلف از جمله بخش فرهنگ و رسانه آمادگی دارند. همچنین می‌خواهم به صورت ویژه از جناب آقای محمدعلی کیانی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، قدردانی کنم. دقیقاً وی مبتکر تشکیل ۳ نفره بانوان خبرنگار بلغارستان بود که به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از کشورش بازدید کرده و با نهادهای فرهنگی و رسانه‌ای ایرانی، با هدف آشنایی با توسعه فرهنگ و رسانه و مطبوعات در ایران، ارتباط برقرار کنند.

* کمی از سفر خودتان بگوئید. سفر چگونه بود؟

سفر ما شامل میهمانی در تهران و سومین شهر بزرگ و پایتخت قدیمی ایران، یعنی شهر اصفهان بود. ما این امکان را داشتیم که از آثار تاریخی، معماری و فرهنگی بسیار زیبا بازدید کنیم، تا اطلاع زیادی در مورد وطن میزبانان خود کسب کنیم که با افتخار یادآوری می‌کردند که تاریخ ملی آنها بیش از ۸۰۰۰ سال قدمت دارد. وابستگی آنها به این تاریخ، بسیار قابل توجه است.

* شما به اصفهان اشاره کردید. از سفرتان به اصفهان بگوئید؟

همان شب، پس از ورود به تهران، ما به مقصد اصفهان پرواز کردیم که در فاصله ۳۴۰ کیلومتری پایتخت قرار دارد. این شهر ۲۵۰۰ ساله است و در قرن‌های ۱۶ الی ۱۸ میلادی، مرکز امپراتوری ایران بوده است. در قرن یازدهم نیز، فیلسوف و پزشک معروف، ابوعلی سینا در این شهر زندگی می‌کرد.

فردای آن روز، ما از بسیاری از مکان‌های دیدنی بخش قدیمی اصفهان بازدید کردیم، علیرغم آنکه یک سفر کوتاه، برای بازدید از تمامی جذابیت‌ها کافی نیست. ما از میدان بزرگ شهر بازدید کردیم و به ما توضیح داده شد که پس از میدان تیانامن در پکن، دومین میدان بزرگ جهان است. اطراف آن، مملو از مساجد تاریخی و مدارس مذهبی بود که اکثر آنها به موزه تبدیل شده‌اند. تمامی آنها، بسیار زیبا، که در آنها گل‌هایی که در آذین آنها غالب بودند، به رنگ‌های آبی مایل به ارغوانی روشن و طلایی بودند.

اصفهان همچنین با هنرهای دستی خود در ساخت ظروف و دیگر اشیاء زیبا از فلزات، که همانند سرامیک ظریف به نظر می‌رسند و با مهارت استادان ساخته و نقاشی شده‌اند، مشهور است. در کل باید این را خاطر نشان کرد که وجود حس بدیعی نسبت به زیبایی، که به نظر می‌رسد تمامی ایرانیان دارای آن هستند، برای من بسیار جلب توجه کرد.

در اصفهان همچنین ما شاهد بسیاری از آثار زیبا با سنگ قیمتی فیروزه بودیم که ویژه ایران است. از موزه محلی تاریخ باستان و همچنین کلیسای ارامنه بازدید کردیم.

قدم زنی شبانه ما بر روی پل سر پوشیده شهر، اوج احساس بود. این پل به زیبایی چراغانی شده و در کمان‌های آن، گروه‌های مختلف از جوانان به شادی و آوازخوانی می‌پردازند. آنها در دل ما یک احساس فراموش شده تجربه حیات اجتماعی را زنده کردند.

شب هنگام ما به تهران بازگشتیم و ما را در هتل لاله اسکان دادند که نام آن نیز به معنای لاله است. (در زبان بلغاری کلمه «لاله» به معنای گل لاله- مشابه زبان فارسی استفاده می‌شود) در واقع کلمات مشترک بسیار زیادی میان زبان بلغاری و فارسی وجود دارد. مطلع هستیم که فرضیه‌ای در مورد منشا ریشه بلغاریان باستان از سرزمین‌های ایران، وجود دارد. اگر چنین چیزی حقیقت داشته باشد، من تعجب زده نخواهم شد.

* برنامه شما در تهران چگونه آغاز شد؟

برنامه ما با میهمانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی آغاز شد . مقام رئیس آن، آقای ابراهیمی ترکمان و همچنین ملاقاتی با معاون بین‌الملل سازمان آقای خامه‌یار داشتیم. دریافتیم که وی به بلغارستان سفر کرده و بسیار دید خوبی نسبت به کشور ما دارد. وی همچنین با معاون سابق رئیس جمهور بلغارستان، خانم مارگاریتا پوپووا دیدار داشته است.

در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، خامه‌یار، معاون امور بین‌الملل از ما استقبال کرد. ما همچنین با خانم حجازی، مدیرکل اداره امور زنان و خانواده دیدار کردیم. دریافتیم که ما میهمانان مستقیم وی محسوب می‌شویم.

* آیا تهران جلوه‌ای آسیایی دارد؟

اگر نمی‌دانستم که در آنجا هستم، اینگونه تصور می‌کردم که در یکی از کلان شهرهای بزرگ اروپایی هستم. تهران بسیار مدرن به نظر می‌رسد و دارای معماری قابل توجه امروزی با مغازه بسیار جذاب با ویترین‌های بزرگ است. 

تهران در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از آبهای آزاد واقع شده است. شهری بسیار زنده و دلپذیر است. هیچ تشابهی با اغلب شهرهای جهان عرب، مملوء از دکه‌های پر سر و صدای خیابانی ندارد. البته ایران یک کشور عربی نیست، بلکه اسلامی است و مذهب آن تشیع است. به هرحال تفاوت آن با جهان عربی محسوس است. در تهران همه چیز منظم و دل‌انگیز است و علاوه بر آن، علیرغم آنکه پایتخت ایران، جمعیتی ۱۶ میلیون نفری دارد، همه جا بسیار پاکیزه و تمیز است.

برای ما تعریف کردند که هر شب، خانواده‌ها، پیش از ساعات نیمه شب، زباله‌های خود را از خانه خارج می‌کنند و در مکان‌هایی که برای آن تعبیه شده‌اند، قرار می‌دهند، از آنجا نیز کامیون‌ها عبور می‌کنند و آنها را جمع آوری می‌کنند. زباله‌ها را تفکیک می‌کنند و به کارخانه‌های بازیافت زباله می‌برند. تهران دارای چنین کارخانه‌ای است که بسیار عالی فعالیت می‌کند.

پارک‌ها و باغچه‌ها بسیار خوب نگهداری می‌شوند. ساقه درخت‌ها، با رنگ سفید رنگ آمیزی شده‌اند، همانگونه که در گذشته در بلغارستان انجام می‌شد. مردم رفتاری بسیار دوستانه و خیرخواهانه دارند.

همانند تمامی دیگر شهرهای بزرگ، عبور و مرور بسیار شلوغ است و دائماً ترافیک ایجاد می‌شود. 

ما را برای بازدید به برجی معروف به برج میلاد بردند. شب بود و چراغانی قابل توجهی داشت. سازه اصلی آن، سفید است و همانند چادری است که به سوی آسمان می‌رود.

منطقه گردشگری کوهستانی محلی به نام دربند، در حاشیه تهران نیز بسیار زیباست. در آنجا، رستوران‌های دنج، گویی بر روی صخره‌های کوه فرود آمده‌اند، از آنجا منظره بسیار دیدنی است. این یکی از مناطق تفریحی مورد علاقه ساکنین تهران است.

* در مورد دیدارها با خبرنگاران و افراد سرشناس ایرانی بگوئید.

ما با محمد خدادی، مدیر خبرگزاری ایرنا دیدار داشتیم که با آژانس خبرگزاری بلغارستان «BTA» قرارداد همکاری امضا کرده‌اند. آقای خدادی نیز در سال گذشته به دعوت «BTA» به بلغارستان سفر کرده بود. 

در زیرمجموعه ایرنا، دانشکده خبر قرار دارد که کادر مورد نیاز برای حرفه خبرنگاری آماده می‌کند. ما در آنجا جوانان از جمله بسیاری از زنان را دیدیم. تمامی آنها علاقه زیادی نسبت به بلغارستان و توافق همکاری با انجمن خبرنگاران بلغارستان، نشان دادند. من تائید کردم که ما نسبت به این امکان باز هستیم. 

 همچنین از روزنامه «اطلاعات» بازدید کردیم که دارای سابقه ۱۲۰ ساله است. اینکه تمامی تجهیزات روزنامه، مدرن و جدید بود، برای ما بسیار جلب توجه کرد. دیداری نیز با روزنامه «ایران» پیش بینی شده بود که فرصت نشد.

دیداری نیز در مرکز توانمندسازی زنان، در زیر مجموعه شهرداری تهران داشتیم. مرکز مذکور به زنانی که در وضعیت بسیار سخت قرار گرفته‌اند- اگر شوهران آنها بیمار هستند، یا فوت کردند یا به زندان افتاده‌اند، حمایت مالی و معنوی می‌کنند. به اینگونه زنان از طریق تامین اشتغال، از جمله کار درمنزل، یاری می‌رساند تا بتوانند همزمان به کودکان خود نیز رسیدگی کنند. به ما نشان دادند که این زنان چه وسایل زیبایی را از قبیل عروسک، تزئینات و دیگر اشیاء منزل تولید می‌کنند.

* بازدید شما با سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ مصادف شده بود. این جشن ملی در ایران چگونه برگزار شد؟  

 

راهپیمایی گسترده عمومی برگزار شد. یک اقیانوس مملو از انسان‌ها. برخلاف آنچه که در جاهای دیگر شاهد آن بوده‌ایم، مردم تحت فرمان، در خیابان‌ها راه نمی‌رفتند، اما به هرحال سازماندهی خوبی مشاهده می‌شد. بادکنک‌ها، گل‌ها و پلاکارد های زیادی توزیع شدند. مردم خندان بودند و حال و هوای شادی و جشن را داشتند. بر اساس رسم محلی، به یکدیگر شیرینی تعارف می‌کردند. خیلی از شرکت کنندگان در راهپیمایی به ما ابراز توجه می‌کردند و از ما می‌پرسیدند آیا از خارجیان مقیم ایران هستیم یا برای سفر به آنجا آمده‌ایم. وقتی فهمیدند که ما از دسته دوم هستیم، از ما پرسیدند اهل کجا هستیم و وقتی فهمیدند که از بلغارستان هستیم، بسیار ابراز خوشحالی کردند. خواستند با ما عکس بگیرند.

برای من جالب بود که برخلاف بسیاری از اروپائیان، بسیاری از مردم ایران به خوبی می‌دانند کشور ما در کجا واقع شده است. آن را یک کشور دوست می‌دانند و خاطرات زیادی از روابط خوب دوجانبه فرهنگی و سیاسی در گذشته دارند. به خوبی محصولات ما از قبیل روغن گل محمدی، پنیر و ... را می‌شناسند. اما اینها مربوط به دارایی‌های گذشته است. ارتباطات اقتصادی امروزی ما چندان رونق نیافته‌اند. اما تلاش‌هایی در جهت فعال‌سازی آنها انجام می‌شوند. خبرهای خوبی از سفیر بلغارستان در تهران شنیدم که متاسفانه فرصت نشد با او دیدار کنیم.

در روز جشن ملی، ما را برای بازدید به منزل امام خمینی در منطقه جماران بردند و ایشان در زمان حیات در این منزل کوچک زندگی می‌کردند و برای ما خیلی جالب بود که رهبر یک کشوربزرگ در این منزل کوچک زندگی می‌کرد. ما از موزه صلح هم بازدید کردیم. در آنجا، توضیحات جالبی در مورد جنگ ایران و عراق، جنگ‌های اول و دوم جهانی و بمب باران اتمی هیروشیما و ناکازاکی داده شده بود. به ما مجموعه تاریخی سعدآباد را نیز نشان دادند که مجموعه موزه‌ای از ساختمان‌های مسکونی ، با باغ‌های بسیار بزرگ بود.

* رسمی‌ترین دیدارهای شما در کجا انجام شد؟

در مجلس شورای اسلامی. در آخرین روز سفر خود، از آنجا بازدید کردیم. این یک ساختمان منحصر به فرد به شکل هرم یا خیمه است. طراح آن یک بانوی معمار جوان ایرانی است. در داخل، تمامی تجهیزات بسیار مدرن هستند. بازدید از پل بسیار زیبای طبیعت داشتیم. بازدید از خبرگزاری مهر  که یکی از خبرگزاری‌های مهم ایران است، از دیگر برنامه‌های ما بود که ما با معاون این خبرگزاری ملاقاتی داشتیم.

ملت ۸۰ میلیون نفری ایران دارای ۲۹۰ نماینده است که از آنها، ۷۰ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. نمایندگانی که قصد سخنرانی دارند، از جایگاه خود سخن می‌گویند و ۴ اکران بزرگ تلویزیونی، تصاویر آنها را نشان می‌دهند.

ما را در جایگاه میهمانان بانوان نماینده قرار دادند. و زمانی که اعلام کردند در سالن هیاتی از بلغارستان حضور دارند، ما در محل خود ایستادیم و تصاویر ما را در تلویزیون‌های داخل مجلس نشان دادند.

پس از آن، دیداری با رئیس هیات دوستی نمایندگان ایران با بلغارستان داشتیم. وی خواست به شنوندگان و بینندگان بلغاری روند رشد ایران را توضیح دهیم. اما به رنجی که کشور در نتیجه تحریم‌ها متحمل شده، نیز توجه کنیم. در گروه دوستی، نمایندگانی از دیگر اقلیت‌های نژادی و مذهبی که جامعه ایران را تشکیل می‌دهند نیز حضور داشتند. به این صورت ما با نماینده‌ای از اقلیت آشوری آشنا شدیم. وی توضیح داد که آنها مسیحی و در حدود ۲۰ هزار نفر هستند. اما در درک و همزیستی کامل با جمعیت گسترده مسلمانان کشور زندگی می‌کنند که برای آنها حتی کلیساهای جدیدی نیز ساخته‌اند و زندگی مسالمت آمیز با دیگر ادیان در این کشور اسلامی زندگی می‌کنیم.

در عین حال رئیس فراکسیون بانوان در مجلس شورای اسلامی از ما خواست، هنگامی که (به بلغارستان) باز می‌گردیم، آنچه را که در مورد وضعیت زنان ایرانی دیده‌ایم، تعریف کنیم که چگونه آنها جایگاه شایسته خود را در جامعه دارند.

ما در دانشگاه بانوان «الزهراء» در تهران، نکات زیادی در مورد نقش زنان ایرانی آموختیم. اصولاً آموزش، از جمله در دانشگاه‌ها، در ایران مختلط است. اما چنین مدارس عالیه‌ای نیز همانند الزهرا وجود دارند که فقط ویژه بانوان هستند. این یک دانشگاه دولتی است، یعنی دانشجویان هیچگونه هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنند. دانشگاه‌های دیگر نیز به همین صورت هستند. ما این سوال را مطرح کردیم که چرا دختران علاقه‌مند به تحصیل در اینگونه دانشگاه‌ها هستند. به ما پاسخ داده شد که علت آن، رشد خوب رشته‌های هنری است. ما همچنین با معاون مدیر دانشگاه، استادیار پریچهر خنجی که متخصص رشته بیوشیمی است نیز دیدار کردیم. گفتگویی نیز با رئیس دانشکده زبان روسی داشتیم. وی علاقه شدیدی برای همکاری با بخش زبان‌شناسی روسی در بلغارستان ابراز کرد.

در همه جا، علاقه صمیمی و شفاف برای همکاری به منظور توسعه روابط با بلغارستان، به ما ابراز می‌شد. ما با انسان‌هایی باز و صمیمی که رفتاری شایسته دارند و هیچ شکایت نمی‌کنند، دیدار کردیم. از میزبان ایرانی خود برای این سفر بسیار جالب و میزبانی آنها، تشکر می‌کنیم که به ما این فرصت داده شد تا از نزدیک احساس کنیم مردم ایران تا چه اندازه نسبت به توسعه ارتباطات فعال و دارای نفع متقابل با بلغارستان، باز هستند.

انتهاي پيام/


١٧:٥٣ - 1395/12/23    /    شماره : ٦٧٣٩٣٢    /    تعداد نمایش : ٢٢٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 شركت ايران در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی بلغارستان (خبر)
 رهبران كليساي ارتدوكس بلغارستان در راه ايران (خبر)
 روزنامه‌نگاران بلغار در راه ايران (خبر)
 پايان دوره‌های آموزش زبان فارسی رایزنی فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 اولین دوره مسابقات بهترین صفحه اجتماعی فیسبوک برگزار شد (خبر)
 میز ایران رتبه نخست جشنواره «روز دانشجویان بین‌الملل» در بلغارستان را دريافت كرد (خبر)
 هنرنمايي گروه موسيقي نواحي «ورشرنگ» خراسان در بلغارستان (خبر)
 حضور چشمگیر ایران در جشنواره کشورهای آسیایی در بلغارستان (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی «صوفیسم در بالکان، پلی میان فرهنگ‌ها» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 انجمن دانشجویان دوستدار ایران در بلغارستان راه‌اندازي شد (خبر)
 بزرگداشت سعدي شيرازي در بلغارستان (خبر)
 آیین بزرگداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 همایش بین‌المللی صوفیسم در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 جشن نوروز ايران‌شناسان دانشگاه صوفيه (خبر)
 برگزاري جشن نوروز در بلغارستان (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و بلغارستان (خبر)
 اجراي گروه موسیقی «نغمه رود» در بلغارستان (خبر)
  نواي ساز و آواز ايراني در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي ايراني در تلويزيون ملي بلغارستان (خبر)
 سفر جانشين پيشين رييس جمهور بلغارستان به ايران (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 آغاز هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه پلودیف بلغارستان (خبر)
 معرفي فرهنگ و هنر ايراني در جشنواره خیریه بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه اثار هنري ايران در بلغارستان (خبر)
 ديدار رييس كتابخانه ملي ایران با مسئولان فرهنگي و دانشگاهي بلغارستان (خبر)
  امضاي یادداشت تفاهمنامه همکاری بين سازمان کتابخانه ملی ایران و بلغارستان (خبر)
 روابط ايران و بلغارستان در حوزه كتاب و كتابخانه توسعه مي‌يابد (خبر)
 یادداشت همکاری ايران و بلغارستان در زمينه گردشگري امضا مي‌شود (خبر)
 درخشش کودکان و نوجوانان ايراني در مسابقات نقاشی‌های کودکان بلغارستان (خبر)
 نمايشگاه صنايع دستي ايران در شهر گابروا افتتاح شد (خبر)
 سفر کارگردان بلغاری به ایران (خبر)
 شركت ايران در نمايشگاه صنايع دستي بلغارستان (خبر)
 جشنواره بین‌المللی فیلم وارناي بلغارستان (خبر)
 گروه «آواي تبري» مازندران برنده مجسمه طلايی فستیوال موسیقی بلغارستان (خبر)
 هفتمین فستیوال جهانی موسیقی محلی و فولکلور بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس نگاهي به ایران معاصر در بلغارستان/اهداي ديپلم افتخار به رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 استقبال از نقش و نگار گلیم ايراني در بلغارستان (خبر)
 برگزاري نخستين جشنواره فرهنگی کشورهای آسیايی در بلغارستان (خبر)
 اعطاي گواهینامه به فارسي‌آموزان بلغاري (خبر)
 گرامي‌داشت روز کتابخانه در بلغارستان (خبر)
 اشتراكات فرهنگي ايران و بلغارستان پايه محكمي در روابط فرهنگي است (خبر)
 همدردي بلغارستان با ملت ايران (خبر)
 بررسي اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان (خبر)
 اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره) در بلغارستان تبيين مي‌شود (خبر)
 بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی در بلغارستان (خبر)
 گرامیداشت فردوسی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 شرکت قاريان بلغاري در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 برگزاري جشن نوروزی مشترک ایران، آذربایجان و قزاقستان در بلغارستان (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اجراي موسيقي محلي ايراني در بلغارستان (خبر)
 ايران و بلغارستان روابط و فعاليت‌هاي فرهنگي خود را گسترش دهند (خبر)
 فرهنگ ایران سرمایه‌ انسانی و جهانی است (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي كودكان ايراني و بلغاري در بلغارستان (خبر)
 ايران كشوري مدرن و با فرهنگ چند هزار ساله است (خبر)
 برگزاري همایش «نسخ خطی فارسی در بالکان و اروپای مرکزی» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «امام غائب» به زبان بلغاری (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی در بلغارستان (خبر)
 اجرای موسیقی محلی ایرانی در تلویزیون ملی بلغارستان (خبر)
 کنسرت موسیقی مازندرانی در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 پخش موسیقی مازندرانی از رادیو ملی بلغارستان (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 سفر هيأت بانوان رسانه‌اي بلغاري به كشورمان (خبر)
 «نفس» نرگس آبيار در بلغارستان (خبر)
 جشنواره سينمايي ايران در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 گشايش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بلغارستان (خبر)
 رونمايي دايرةالمعارف «حلقه نور» در بلغارستان (خبر)
 معرفي مكتوبات فرهنگي ايران در نمایشگاه کتاب صوفیه (خبر)
 برپايي نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان (خبر)
 چهل‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان برپا مي‌‌شود (خبر)
  معرفي دستاوردهاي ايران در بازارچه خیریه بلغارستان (خبر)
 مقامات اروپایی معترفند با دوری از فرهنگ ایران، خسارت‌زده تحریم‌‌ها هستند (خبر)
 ديدار خامه‌يار با معاون بین‌الملل وزارت فرهنگ بلغارستان (خبر)
 درک مفاهیم عرفانی مستلزم يادگيري زبان فارسی است (خبر)
 نسخه‌شناسان ایرانی در جهان زبانزد هستند (خبر)
 گام‌هاي مثبت ايران و بلغارستان براساس تفاهم‌نامه‌هاي دوجانبه است/ضرورت حضور انديشمندان ايراني در نشست‌هاي تخصصی بلغارستان (خبر)
 علاقه خاصی به ایران داريم (خبر)
 امضاء یادداشت همکاری بین سازمان فرهنگ و دانشگاه صوفیه (خبر)
 صدای زنگ صلح و دوستی ایران در صوفیه (خبر)
 غرب با تحریم ایران ۳۷ سال خود را از فرهنگ غنی این کشور محروم کرد (خبر)
 خواستار استفاده از تجربيات علمي و ديني ايران هستيم (خبر)
 بازديد معاون بين‌الملل سازمان فرهنگ از مركز آموزش دينى ارتدوكس صوفيا (خبر)
 امضاي يادداشت همكاري‌‌هاي علمي با دانشگاه دولتى بلغارستان (خبر)
 ديدار خامه‌يار با دانشجويان بلغاري (خبر)
 امضاي يادداشت همكارى سازمان فرهنگ و بنياد اسلاويانى بلغارستان (خبر)
 راهپيمايي اربعین حسینی بيعت با اسلام حقيقي است (خبر)
 شرکت کشیشان مسیحی در اربعین نشان از مسالمت آمیز بودن همه ادیان است (خبر)
 مراسم اربعین حسینی در بلغارستان برگزار می شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 جایزه جشنواره دانشجویان فيلم بلغارستان به ايران رسید (خبر)
 نمایش «خواب زمستانی» نشان طلایی بلغارستان را گرفت (خبر)
 آغاز آموزش آزاد زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس اتاق بازرگاني كهگيلويه و بويراحمد (خبر)
 نوازش چشم بلغاري‌ها با گليم ايراني (خبر)
 اعطاي لوح افتخار شهر ابزور بلغارستان به گروه هنری آیلان (خبر)
 شركت هنرمندان ايراني در جشنواره «فولکلور جهانی 2016» بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «ایرانیکا ـ بلغاریکا» در بلغارستان (خبر)
 تبيين روز جهاني قدس در بلغارستان (خبر)
 فرش و گليم ايراني در جشنواره «راه قالیچه» بلغارستان (خبر)
 آيين بزرگداشت «روز جهاني قدس» در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 کتاب امثال و حکم مشترک بلغاری و ایرانی به چاپ رسيد (خبر)
 همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های امام خمینی (ره) در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 برگزاري همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های امام(ره)» در بلغارستان (خبر)
 انتشار كتاب «زندگي به سبك روح الله» به زبان بلغاري (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی كودكان ايراني و بلغاري در صوفيه (خبر)
 حضور بلغارها در «شبي در باغ شعر و فرهنگ ايراني» (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی «اندیشه‌های سیاسی امام(ره) در جهان معاصر» در بلغارستان (خبر)
 اعطاي لوح تقدير به رایزن فرهنگی ايران در بلغارستان (خبر)
 بلغارستان به دنبال باغ شعر و فرهنگ ایران (خبر)
 گروه كُر شیراز مقام اول فستیوال بین‌المللی فولکلور بالکان را كسب كرد (خبر)
 نمايش صنايع دستي ايراني در بلغارستان (خبر)
 بررسي فلسفه نوروز در بلغارستان (خبر)
 برپايي نمایشگاه نقاشی وزیر فرهنگ بلغارستان (خبر)
 گراميداشت روز سعدی در بلغارستان (خبر)
 ایران، مهد شعر است/ ارتباط هنرمندان دو كشور راهی به سوي صلح پایدار (خبر)
 دورنمای روشني از روابط فرهنگی ایران و بلغارستان (خبر)
 نشست علمی «سیمای زن در شعر معاصر ایران و بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 آيين گرامیداشت روز سعدی در بلغارستان برگزار می‌شود (خبر)
 گسترش همکاری‌های فرهنگی و کتابخانه‌اي ايران و بلغارستان (خبر)
 نخستين نشست سيماي زن در شعر ايران و بلغار در صوفيه برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي نشان «اسب مَدارا» به رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 زبان فارسي براي دانشجویان رشته مطالعات ادیان تدريس مي شود (خبر)
 آغاز دوره آموزش آزاد زبان فارسی در بلغارستان (خبر)
 انتشار تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 ترجمه کتاب «دو ستاره از ایران» به زبان فارسي در بلغارستان (خبر)
 اختصاص مکان دایمی براي ایران در نمایشگاه اُرشاك بلغارستان (خبر)
 معرفي شعر، عرفان و فرهنگ ایرانی در تلویزیون بلغارستان (خبر)
 سي‌وهفتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 رييس دانشگاه کتابداری بلغارستان سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را تبريك گفت (خبر)
 نمایشگاه «لباس اقوام ایرانی» در بلغارستان برپا شد/ پوشش هاي قومي نماد فرهنگي (خبر)
 پخش موسیقی سنتي ایراني روي موج راديو ملي بلغارستان (خبر)
 نمایشگاه «صنایع دستی ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 اجرای موسیقی سنتی ایران با تشویق ممتد تماشاگران بلغاری/رایزن فرهنگی: سیاست هاي فرهنگی ایران، برگرفته از تعالیم اسلامی است (خبر)
 سرود«ای ایران»از تلویزیون ملی بلغارستان طنین انداز شد/ رایزن فرهنگی کشورمان:پیشینیه های مشترک فرهنگی منجر به تقویت روابط ایران بلغار شده است (خبر)
 برگزاري جشن انقلاب اسلامي در بلغارستان (خبر)
 برپایی نمایشگاه ایران در هتل کمپنسکی بلغارستان (خبر)
 موسیقی سنتی ایرانی در پلودیف بلغارستان طنین انداز شد (خبر)
 روابط فرهنگی ایران و بلغارستان مبتنی بر علائق مشترک است (خبر)
 جشن پيروزي انقلاب اسلامي در بلغارستان/ نمایشگاه‌هاي صنایع دستی و اقوام ايراني (خبر)
 داعش دين اسلام را جعل كرده است (خبر)
 آغاز «جشنواره ماه فيلم ايران» در بلغارستان (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایران و بلغارستان برگزار شد (خبر)
 ماه سینمای ایران در بلغارستان آغاز مي‌شود (خبر)
 نشست علمي «اسلام و مسلمانان بلغارستان» برگزار شد (خبر)
 هفته دوستی کودکان و نوجوانان ایرانی و بلغاری برگزار مي‌شود (خبر)
 شركت جانشین رهبر مسلمانان بلغارستان در كنفرانس وحدت اسلامي تهران (خبر)
 تحميل فرهنگ غربي خشونت خاموش است (خبر)
 قدرداني رهبر مسلمانان بلغارستان از نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپایي (خبر)
 توزيع نامه دوم مقام معظم رهبری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بلغارستان (خبر)
 بیست و یکمین دوره بازارچه بین‌المللی خیریه بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 استقبال فرهیختگان بلغاری از زبان فارسی در دانشگاه پلودیف (خبر)
 دانشگاه صوفيه از رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان تجليل كرد (خبر)
 تقدير از معلمان، هنرپیشگان و هنرمندان در روز ملي بلغارستان (خبر)
 انتشار کتاب «گلستان سعدی» به زبان بلغاري (خبر)
 تبيين فلسفه عزاداري محرم در مركز آموزش ديني مسيحيان بلغارستان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رهبر مسلمانان بلغارستان (خبر)
 درخواست بلغارستان براي شركت ايران در كنفرانس مهاجرت و پناهندگي (خبر)
 تعامل فعّال با روش‌های آسان فارسی‌آموزی / زبان فارسی در مقام زبان علم (خبر)
 نمايش فیلم ايراني «۳۱۶» در جشنواره «فیلم وارنا» بلغارستان (خبر)
 دانشجویان زبان فارسی و ایرانشناسی بلغارستان به ايران اعزام مي‌شوند (خبر)
 کنفرانس روز جهانی قدس در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 افراطی‌گریان دست نشانده قدرت‌های بیگانه هستند (خبر)
 ترم بهاره آموزش فارسي در بلغارستان پايان يافت (خبر)
 همکاری ديني ایران و بلغارستان فرصت مغتنمی برای هر دو کشور است (خبر)
 بررسی اندیشه‌های اجتماعی و انسان‌شناختی امام (ره) در بلغارستان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران در بلغارستان از تنها مترجم بلغاري قرآن كريم تجليل كرد (خبر)
 آيين گراميداشت «روز فرهنگ و حروف الفبای سریلیک» در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 بیست و دومین جشنواره "طنز" بلغارستان گشایش يافت (خبر)
 راه روشن آینده مناسبات فرهنگی ايران و اروپای شرقی (خبر)
 نمایشگاه عکس «تاریخ ایران» در بلغارستان برپا شد (خبر)
 سفر قاريان بلغاري به ايران (خبر)
 دیدار هیات زنان ايراني با رئیس کتابخانه ملی بلغارستان (خبر)
 نشست تخصصی گفت‌وگوی زنان ایران و بلغاری برگزار شد (خبر)
 هفته ادبیات، شعرای ایرانی و نمایشگاه عکس ایران در بلغارستان برگزار شد (خبر)
 همكاري‌هاي فرهنگی ایران با استان استارازاگورا بلغارستان توسعه مي‌يابد (خبر)
 توانمندي زنان ايراني در تمامي عرصه‌ها مثال زدني است (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «واژه‌های فارسی در زبان بلغاری» در بلغارستان (خبر)
 هفته شعراي ايراني در بلغارستان برگزار مي‌شود (خبر)
 تبيين راهكارهاي توسعه فرهنگی ايران و بلغارستان (خبر)
 اولین دوره آموزش آزاد زبان فارسی سال 94 در بلغارستان افتتاح شد (خبر)
 جایزه هيأت داوران «صوفیا فیلم فست» بلغارستان به فيلم ايراني «بدون مرز» رسيد (خبر)
 اجراي برنامه گروه موسیقی محلی «بلغاری» در صوفيه (خبر)
 ابراز علاقه معاون رئیس جمهور بلغارستان به هنر ايراني در نمايشگاه عكس (خبر)
 موافقت معاون شهردار صوفیه از پيشنهادات رايزن فرهنگي ايران در بلغارستان (خبر)
 بدون مرز در بلغارستان (خبر)
 کتاب «روح انسان و چشم‌های شری» در بلغارستان رونمايي شد (خبر)
 چاپ تقویم اسلامي در بلغارستان (خبر)
 اجراي نخستين كنسرت موسيقي ايراني در شهربورگاس بلغارستان (خبر)
 سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برهمه ایرانیان مبارک باد (خبر)
 بلغاری ها مجذوب موسیقی سنتی ایرانی شدند (خبر)
 آموزش زبان فارسی موجب توسعه روابط فرهنگی می شود (خبر)
 هفته فیلم ایران دربلغارستان برگزارشد (خبر)
 اسلام هر گونه خشونت را مردود مي‌داند (خبر)
 بلغارها خواستار انتقال تجربيات و موفقيت‌هاي زنان ايراني به كشورشان هستند (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با رئیس دانشگاه صوفیه بلغارستان (خبر)
 صوفیه، میزبان هفته دوستی کودکان ایران و بلغارستان (خبر)
 فروش شاهنامه فردوسي به زبان بلغاري در جشنواره خيريه بلغارستان (خبر)
 عکاسان استان خراسان رضوی جایزه اول جشنواره عکس بلغارستان را به خود اختصاص دادند (خبر)
 تلاش دوچرخه سوارایرانی برای صلح ستودنی است (خبر)
 ترجمه و چاپ کتاب اصول شیعه به زبان بلغاری (خبر)
 بلغارستان می تواند مروج همزیستی مسالمت آمیز دینی باشد (خبر)
 آغاز بکار هفته فیلم ايران در بلغارستان (خبر)
خبرهاي مهم
سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان به‌ دست یکدیگر است
چاپ مجله «مسایل زبان و ادبیات فارسی» در جمهوری آذربایجان
آموزش زبان فارسی در دانشگاه حلبچه عراق
هفته سينماي ايران در پاكستان برگزار خواهد شد
ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است
برگزاری همایش علماء شیعه و سنی عراق در مقابله با اقدام ضدایرانی ترامپ
دوره‌‎های دانش‌افزایی زبان فارسی در پاکستان برگزار می‌شود
برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام محمد باقر (ع) در ارمنستان
فرهنگ شهادت قدرت نرم جمهوری اسلامی و پادزهر جنگ روانی دشمن است
همایش «افراط‌گرایی مذهبی و راهکارهای مقابله با آن» در گرجستان برگزار می‌شود
نشست «عرفان و تصوف ایرانی» در پکن برگزار شد
کنفرانس «گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت» در نیجریه برگزار می‌شود
کتاب «انسان 250 ساله» به زبان پشتو منتشر شد
آغاز دوره‌های آموزش زبان فارسی در استانبول
قرقیزی‌ها علاقمندند تا از مجرای زبان فارسی با میراث کهن ایران آشنا شوند
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • دیدار معاون وزير امور خارجه اتريش با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  خانم اينجين، معاون وزير امور خارجه اتريش در امور فرهنگی (چهارشنبه 20 تيرماه) با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ديدار و در خصوص تعميق روابط فرهنگي دو كشور گفت‌وگو كرد.

 • پنجمين نشست قند پارسی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، شامگاه يكشنبه 7 مردادماه، پنجمين نشست قند پارسي را با حضور 44 تن از استادان خارجي زبان و ادبيات فارسي از سراسر جهان برگزار كرد.

 • نگاهي به برنامه‌هاي هفته فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان
  هفته فرهنگي ايران در جمهوری آذربايجان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با هماهنگي رايزني فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان، از تاریخ 6 تا 10 تیرماه در دو شهر باكو و گنجه برگزار شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.