English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٢ تير ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري کنفرانس بین‌المللی مطالعات ایرانی در هند

دومین کنفرانس بین‌المللی شرق‌شناسی و مطالعات ایرانی و سمینار بین‌المللی بیدل دهلوی، با حضور انديشمنداني از 6 كشور در دانشگاه علیگر هند برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به همت مرکز تحقيقات فارسی دانشگاه اسلامی علیگر و با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران در هند و مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگي ايران و همکاری مؤسسه سفیران فرهنگی مبین ایران، شورای ملی گسترش زبان اردو و شورای هندی برای تحقیقات تاریخی، دومین کنفرانس بین‌المللی شرق‌شناسی و مطالعات ایرانی؛ یادمان بیدل دهلوی، با حضور صدها استاد و محقق از 6 کشور در دانشگاه شهر علیگر هند برگزار شد.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس غلامعلي حدادعادل،› رییس بنیاد سعدی، محمدرضا واعظ‌مهدوی، معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مديريت و برنامه‌ریزی ایران، غلامرضا انصاری، سفیر و علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند، میرزا شریف جلال‌اف، سفیر تاجیکستان در دهلي‌نو، محمد نصیری، رییس مؤسسه سفیران فرهنگی مبین ایران، ضمیرالدین شاه، رییس دانشگاه اسلامی علیگر، وجاهت حبیب‌الله، رییس پیشین کمیسیون اقلیت‌های هند، سید سبط رضی، استاندار پیشین ایالت جهارکند هند و جمع کثیری از استادان و دانشجویان زبان و ادب فارسی از دانشگاه مختلف هند و کشورهای ایران، تاجیکستان، افغانستان، لهستان و  بنگلادش، حضور داشتند.

ايران، فرهنگي ممتاز در شرق

آذرمیدخت صفوی، استاد زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه‌هاي در ابتداي اين مراسم، اهداف و مقاصد این کنفرانس را تشريح كرد. وي گفت: در این کنفرانس بین‌المللی سه روزه 170 مقاله در سه جلسه علمی به طور همزمان عرضه خواهد شد.

وی در ادامه  با اشاره به عنوان کنفرانس تأکید کرد: ایران یک فرهنگ مجزا و ممتاز از بقیه کشورهای شرقی است و  ایران‌شناسی بخش مهمی از مطالعات شرق‌شناسی است.

خانم صفوي در پایان با اشاره به این نکته که بیدل، سمبل شرق‌شناسی است، تأکید کرد: بیدل دهلوی در تاجیکستان و افغانستان بیشتر شناخته شده است و فکر بیدل آن قدر ژرف و عمیق است که می‌تواند پاسخگوی نیازهای فکر زمان باشد.

انقلاب اسلامي، سرآغاز آشتي اهل ادب ایران با بیدل

غلامعلي حداد‌عادل نيز در سخنرانی افتتاحیه خود در اين كنفرانس با عنوان «آشتی اهل ادب ایران با بیدل» با اشاره علل و اسباب دگرگونی نوع نگاه اهل جامعه ادبی ایران به بیدل در سال‌های اخیر، گفت: به اعتبار کیفیت و کمیت شعر، می‌توان بیدل را بلندترین قله سلسله جبال شاعران سبک هندی دانست که نازک خیالی را در این سبک به نقطه‌ای از عروج رساند که در برخی موارد فهم اشعارش پیچیده و دشوار می‌شود.

رییس بنیاد سعدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این نکته که اشعار بیدل بالغ بر هشتاد هزار بیت است؛ اما بیشتر شهرت او به دلیل غزلیاتش است، ادامه داد: این شاعر به رغم شهرتی که در قلمرو فارسی زبان فراسوی مرزهای ایران داشته، تا چندی پیش در ایران که کانون زبان فارسی است مورد عنایت و تحقیق  اهل ادب نبوده است. با اين حال روند آشتی با بیدل، همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به این نکته که شعر بیدل در افغانستان و تاجیکستان، بیش از خود هند شهرت دارد، به نقل از استاد صدرالدین عینی، استاد شهیر تاجیکی به بیان گوشه‌هایی از تجربیات این ادیب از تأثیر کلام بیدل بر زندگی شخصی خود سخن گفت.

حدادعادل افزود: دکتر ذبیح‌الله صفا در «گنج سخن» و استاد شفیعی کدکنی در دو مقاله «نقد بیدل» در مجله راهنمای کتاب و «بیدل دهلوی» در مجله هنر و مردم و دکتر هارومل ایسارداس سدارنگانی، در کتاب «فارسی‌گویان هند و سند» درباره بیدل سخن گفته‌اند که این چهار منبع، تنها منابع پژوهش‌های بیدل‌شناسی در قبل از انقلاب اسلامی ایران است.

این پژوهشگر و استاد ایرانی دلیل گمنامی بیدل در ایران را در ذیل کم‌اعتنایی و بی‌التفاتی نسبت به سبک هندی در شعر فارسی  دانست و ادامه داد: در دادگاه اهل ادب ایران، به استناد به برخی از نمونه‌های افراط‌آمیز نازک خیالی، این سبک را محکوم کرده‌اند و نهضت بازگشت در دویست سال گذشته مروج پرهیز از استفاده از سبک هندی بوده است.

وی در ادامه افزود: اما برخی ادیبان و شاعران مانند امیری‌فیروزکوهی و دکتر محمد قهرمان، سبک هندی را ارج نهادند و شاعرانی مانند صائب‌تبریزی را بزرگ شمردند.

حدادعادل سپس با اشاره به کتاب «بیدل، سپهری و سبک هندی» اثر سید حسن حسینی و «گزیده غزلیات بیدل» اثر محمد کاظم، به علل عدم شهرت بیدل در ایران پرداخت و گفت: برای اولین بار غزلیات بیدل به صورت عکسی در سی سال پیش از ایران چاپ شده که نشان از بی‌اعتنایی اهل ادب ایران نسبت به این شاعر شهیر دارد.

وي در ادامه به آثار چاپ شده درباره بیدل بعد از انقلاب اسلامی در ایران پرداخت و تعداد آنها را بالغ بر 23 عدد عنوان کرد.

رییس بنیاد سعدی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت‌های ایران‌پژوهی در ایران و خارج از ایران  اشاره کرد و  با طرح این سؤال که دلیل این تحول چیست؟ گفت: شادروان سهراب سپهری، واسطه و عامل آشنایی ایران با بیدل دهلوی است و اندیشه، زبان و بیان سهراب سپهری، شبیه بیدل است.

وی افزود: شاعران ایرانی بعد از انقلاب اسلامی علاقه‌ای به پیروی از سبک شعر نو و قالب‌های سنتی دوران قاجار نداشتند و یک تحول لازم بود و این تحول در بحور عروضی، قوالب و زبان و محتوا رخ داد و بیدل، الگوی خوبی برای این تحول بود.

حدادعادل همچني گفت: سپهری، اولین دنباله‌رو بیدل بود و شاعرانی چون سید حسن حسینی، نشان دادند که چه جوهری و چه عناصری در شعر سپهری وجود داشته است که او را واسطه شعر امروز ایران و بیدل دهلوی کرده است.

وي در ادامه تصریح کرد: شعر انقلاب اسلامی نمی‌توانست بدون قید و بند، شعر نوی قبل از انقلاب را بپذیرد و ذوق شاعران ایرانی و نیز عامه مردم این سنت‌شکنی در وزن و قافیه و شعر بدون موسیقی و وزن را نمی‌توانستند تحمل کنند؛ بنابراين شعر انقلاب به سوی الگوهایی مانند بیدل رفت.

فرهنگ ايران غيرقابل وصف است

ضمیرالدین شاه، رییس دانشگاه اسلامی علیگر هم در سخنراني خود در اين مراسم با اشاره به سفر اخیر خود به ایران، فرهنگ، زیبایی و طبیعت این سرزمین را غیرقابل وصف خواند. وي گفت: زبان فارسی در هند همواره از اهمیت زیادی برخوردار بوده و پادشاهان مسلمان هند به اهمیت این زبان پی برده بودند و به همین دلیل از این زبان حمایت کردند و شاعران و ادیبان فارسی را سرپرستی کردند که باعث خلق آثار مهمی به زبان فارسی در این سرزمین شد.

وی افزود: در زمان فیروز شاه تغلق، بسیاری از کتاب‌های سانسکریت در موضوعات گوناگون نجوم، طب، ریاضیات، ادب و غیره به فارسی ترجمه شدند و سکندر شاه لودی، برای اشتغال در مناصب دولتی آشنایی با زبان فارسی را لازم می‌دانست.

ضميرالدين شاه در ادامه به خدمات هندیان در خلق آثار فارسی در ادوار مختلف تاریخ هند پرداخت و در پایان تأکید کرد: شهرت بیدل به خارج از هند نیز رسیده بود و او فقط یک شاعر نبود؛ بلکه صوفی نیز بود.

فرصتي طلایی برای گسترش زبان فارسی داريم

غلامرضا انصاری، سفیر ایران در هند هم در سخنان خود، گسترش زبان فارسی را بهترین راه معرفی ایران به ویژه در حوزه تمدنی شبه قاره هند دانست. وي تأکید کرد: در بیش از 60 دانشگاه هند، زبان فارسی تدریس می‌شود که ما باید آن را حفظ و گسترش دهیم.

وی روابط ایران و هند در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در عصر کنونی را در بالاترین سطح دانست و افزود: این یک فرصت طلایی برای گسترش زبان فارسی است.

انصاري تأکید کرد: بلندترین مقامات کشور هند اذعان دارند که آنها اسلامی را در هند می‌خواهند که از ایران آمده؛ یعنی اسلام مولوی، اسلام حافظ، اسلام سعدی و بهترین راه عرضه این اسلام گسترش زبان فارسی است.

كنفرانس‌هايي كه سفيران صلح مي‌شوند

در ادامه محمد نصیری، رییس مؤسسه سفیران فرهنگی مبین ایران نيز با اشاره به اولین کنفرانس شرق‌شناسی و ایران‌شناسی که در کشور ارمنستان در سال 2016 برگزار شد، گفت: هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها این است تا کشور به کشور، سفیران صلح و آشتی در گستره جهانی باشد.

وی اظهار امیدواری کرد كه با راه‌اندازی مجموعه‌های مختلف، این حرکت به طور علمی دنبال شود؛ از جمله از طریق راه‌اندازی انجمن شرق‌شناسی، چاپ فصلنامه و یا انتشار نرم‌افزار، تا زبان فارسی به عنوان زبان صلح و دوستی موجب همگرایی مردم جهان باشد.

در اهميت علم شرق‌شناسي

علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند هم در سخنراني خود، به وجوه مثبت و منفی شرق‌شناسی اشاره کرد. وي بيان كرد: تمدن‌های شرق و غرب همواره بر یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند؛ براي نمونه تمدن یونان مدیون تمدن شرقی بود و فلسفه و طب یونان به شرق مهاجرت کرد و در قالب فرهنگ اسلامی بعدها بعد از رنسانس اروپا را تحت تأثیر قرار داد.

وی افزود: در دوران ابتدایی اسلام، شناخت غرب و شرق از یکدیگر بسیار اندک بود و نویسندگان معدودی در آثار خود از غرب سخن گفته‌اند.

دهگاهي در ادامه شرق‌شناسی در قرن اخیر را مورد بررسی قرار داد و گفت: غربی‌ها برای مستحکم کردن پایه‌های حکومت نیاز داشتند تا شناخت دقیقی از شرقی‌ها پیدا کنند و بنابراین بیشتر صاحب‌منصبان که از انگلیس به هند آمدند در ابتدا فارسی را فرا گرفتند.

بنا بر اعلام اين گزارش، وجاهت حبیب‌الله، دیپلمات و رییس پیشین کمیسیون اقلیت‌های هند، سید یحیی حزین، رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه هرات افغانستان، محمدرضا واعظ مهدوی، معاون توسعه امور علمی و فرهنگی سازمان مديريت و برنامه‌ریزی ایران، میرزا شریف جلالف، سفير تاجيكستان در دهلي‌نو و سید سبط رضی، استاندار پیشین ایالت جهارکند هند، ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

پس از اتمام سخنراني‌ها نيز دو کتاب از آثار ضمیره غفاراوا، استاد دانشگاه خجند تاجیکستان، رونمایی شد.

همچنين در این سمینار سه روزه، در مجموع 170 مقاله ارایه شد که از آن میان 135 مقاله از ایران، 4 مقاله از تاجیکستان، 6 مقاله از افغانستان، 3 مقاله از بنگلادش، 2 مقاله از لهستان و بقیه مقالات از کشور هندوستان قرائت شد.

انتهاي پيام/


١٤:٥٠ - 1395/12/21    /    شماره : ٦٧٣٧٩٥    /    تعداد نمایش : ١٣٥٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 برگزاری شصت‌وهفتمین ‌نشست انجمن ادبی بیدل دهلوی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت سعدی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری مراسم سوگواری شهادت امام موسی کاظم (ع) در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری نشست تربیتی زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 سمینار صلح جهانی و توسعه پایدار از طریق زبان و ادبیات در هند (خبر)
 برگزاري سی‌وپنجمین سمینار سالانه انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 اکران فیلم‌های ایرانی در جشنواره دانشجویی دهلی‌نو (خبر)
 اجرای گروه هنري «آلامتو» در دهلی‌نو (خبر)
 سمینار «اخلاق در ادیان» در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 هفتمین نشست تربیتی ـ دینی در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 شرکت ايران در نمایشگاه «کتاب و هنر» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري کنفرانس «سیاست در اشعار علامه اقبال» در دهلی‌نو (خبر)
 نمایشگاه عکس «ایران و هند: از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در هند (خبر)
 برگزاری جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در شهر رامپور هند (خبر)
 تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور (خبر)
 برگزاري سمینار «اورنگ زیب و داراشکوه، داستان دو برادر» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار تبادل علمی فرهنگی ایران، شبه قاره و آسیای مرکزی در هند (خبر)
 تبيين خط‌شناسي فارسي در هند (خبر)
 برگزاري شصت‌وچهارمین جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاری ششمین نشست «زندگی قرآنی» در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در کنگره بین‌المللی ناشران دهلی‌نو (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 شركت ايران در بيست‌وششمين نمایشگاه کتاب دهلی‌نو (خبر)
  برگزاری نشست تخصصی «هند و ایران: تاریخ مناسبات» در هند (خبر)
 تقدیر از دانشجویان شاهد و ایثارگر ایرانی در هند (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم دهلی‌ (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات قرآن كريم هند آغاز شد (خبر)
 اعزام شخصیت‌های مذهبي و فرهنگی هند به ايران (خبر)
 برگزاری چهارمين نشست زندگی قرآنی در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار کتاب «تاريخ ایران» به زبان هندی (خبر)
 انتشار کتاب «مراکز آموزش زبان فارسی» در هند (خبر)
 نمایشگاه عکس «از خلیج فارس تا اقیانوس هند» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «ادبیات فارسی در اواخر دوره مغولان هند» در دهلي‌نو (خبر)
  رونمايي از كتاب «نهضت‌هاي صد ساله اخير» به زبان اردو در دهلي‌نو (خبر)
 نمايش دستاوردهاي فرهنگي ايران در دهلی‌نو (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 اقدامات فرهنگي ايران و هند موجب انزواي گروه‌هاي ترورريستي در جهان مي‌شود/تروريسم، دشمن انسانيت و عدالت (خبر)
 آغاز نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 دومين روز گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلي‌نو (خبر)
 حجت‌الاسلام مريجي: میان معنویت و مادیت، تناقض و تضادی وجود ندارد (خبر)
 حجت‌الاسلام مبلغي: هندوئیزم و اسلام داراي اندیشه‌های مشترک هستند (خبر)
 عوامل 4گانه تكوين حكمت اسلامي از ديدگاه حميد پارسانيا (خبر)
 جوهره مفهوم معنویت نزد همه انسان‌ها مشترک است (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو آغاز شد (خبر)
 ابراهيمي‌تركمان: انسان‌ها نيازمند معنويت هستند (خبر)
 حجت‌الاسلام‌والمسلمين قمي: معنویت گمشده انسان در پهنه گیتی است (خبر)
 آثار جدید رايزني فرهنگي ايران رونمایی شد (خبر)
 بلخاري: فطرت الهي انسان‌ها را به سوي حقيقت رهسپار مي‌كند (خبر)
 نخست وزیر هند: گفت‌وگوی دینی باعث گسترش صلح و همدلی در جهان مي‌شود (خبر)
 ديدار ابراهيمي‌تركمان با نماينده ولي فقيه در دهلي‌نو (خبر)
 سفر رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
  تشريح فعاليت‌هاي قرآني رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 نخستين دور گفت‌وگوی دینی اسلام و هندوئیزم در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري سمینار «ارزش ادبی و اجتماعی سفرنامه‌ها» در هند (خبر)
 هجدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 جشنواره فیلم‌هاي ایرانی در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «حکمت و گفت‌وگو در دیدگاه امام رضا (ع)» در دهلي‌نو (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 سفر ريیس دانشگاه مولانا آزاد جودپور هند به ايران (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندي در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی (خبر)
 برگزاري همایش «حفظ قبله اول و اتحاد بین مسلمین» در دهلی‌نو (خبر)
 انتشار شماره‌هاي جديد فصلنامه «راه اسلام» در دهلی‌نو (خبر)
 اندیشه‌های امام خميني (ره) متعلق به همه ملت‌هاست (خبر)
 تدريس کتاب «ادبیات انقلاب اسلامی» در دانشگاه هند (خبر)
 تجليل از دانشجویان گروه فارسی دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی‌نو (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسی در دهلي‌نو (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 بزرگداشت پدر معاصر زبان فارسی در هند (خبر)
 سمینار «مکتب ادبی لکهنو» در هند برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمينار زبان‌های پشتو، دری و اردو میراث مشترک در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «حکیم فردوسی و شاهنامه» در دهلي‌نو (خبر)
 ندانستن زبان فارسي در هند برابر با بي‌سوادي بود (خبر)
 آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري نشست «اهمیت کلام بیدل در عصر حاضر» در دهلی‌نو (خبر)
 بررسي آثار «سدارنگانی» خادم زبان فارسي در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري سمپوزیوم «وحدت، پیش‌شرط پیشرفت تمدن نوین اسلامی» در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «هند در ادب فارسی» در دهلي‌نو (خبر)
 بررسي روابط تاریخی هند، ایران، افغانستان و آسیای مرکزی در دهلي (خبر)
 برگزاري سمینار «کلیات فارسی غالب و عصر وی» در دهلي‌نو (خبر)
 برگزاري مراسم یادبود شهدای آتش‌نشان در دهلي‌نو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه‌های ایران و هند (خبر)
 رواج زبان فارسی عامل ایجاد علقه فرهنگی ایران و هند است/ درک و فهم زبان فارسی پس از هزار سال (خبر)
 زبان های هند و ایران موجب آمیختگی فرهنگی دو کشور شد/ کثرت نگارش آثار به زبان فارسی در هند (خبر)
 جهت همگرایی میان ملت ها از ظرفیت های مشترک فرهنگی بهره ببریم/ نفوذ زبان فارسی در منطقه (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی راهکاری مناسب برای خروج از مجادلات منطقه ای است/ گفت‌وگوها مسیری برای احیای میراث مشترک (خبر)
 تشکر رییس شورای روابط فرهنگی هند ازسازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 حدود 5 هزاردانشجوی ایرانی در هند تحصیل می کنند (خبر)
 گفتگوهای فرهنگی مسیر گسترش و توسعه همه جانبه است (خبر)
 ایران و هند با تکیه برهویت فرهنگی خود پویاترمی شوند/گشایش عرصه تازه ای با ورود اسلام (خبر)
 برگزاري کارگاه‌هاي آموزشی ویژه مدیران و معاونان مدارس در دهلي‌نو (خبر)
 جامعةالمصطفی(ص) نقش بی‌بدیلي در معرفي صلح‌طلبانه بودن اسلام دارد (خبر)
 مثنوی پادشاه‌نامه در دهلي‌نو منتشر شد (خبر)
  برپايي نمایشگاه صنایع دستی ايران و هند در دهلی‌نو (خبر)
 دانشجويان زبان فارسي افتخار دانشگاه دهلي نو هستند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلي‌ (خبر)
 برگزاري هفدهمین دوره مسابقات قرآن کریم هند (خبر)
 ایران مهمان ویژه نمایشگاه صنایع دستی هند (خبر)
 شاهنامه‌خوانی در دهلی‌نو برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنری ایرانی ـ اسلامی در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «خدمات ادبی امیرخسرو» در هند (خبر)
 گفت‌وگوهای فرهنگی ایران با كشورهاي شبه قاره برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري شصت‌وسومين جلسه انجمن ادبي بيدل دهلوي در دهلي‌نو (خبر)
 رونمایی از كتاب بال جبرئیل و ضرب کلیم اقبال لاهوری در دهلی‌نو (خبر)
 سمينار«وحدت اسلامی، احیای تمدن نوین اسلامی» در هند برگزار مي‌شود (خبر)
 بازدید نماينده مجلس ايران از دانشگاه‌هاي ملیه اسلامی و دهلی هند (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه فرهنگی دانشگاه‌هاي پیام نور و ملیه اسلامی دهلي‌نو (خبر)
 درگذشت ريیس انجمن استادان زبان فارسی هند (خبر)
 شناخت‌ ما از هند کم است (خبر)
 برگزاري چهارمین جشنواره فیلم ایرانی در هند (خبر)
 بازدید دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) از خانه فرهنگ ایران در دهلی نو (خبر)
 مولاناشناسي در هند (خبر)
 تعامل علمي با ايران از اولويت‌هاي ماست (خبر)
 هفدهمین دوره مسابقات سراسری حفظ و قرائت قرآن در دهلی نو برگزار مي‌شود (خبر)
 دهرمیندرنات شاعر هندی دوستدار اهل بیت (ع) درگذشت (خبر)
  بررسي اندیشه امام صادق (ع) در ادبیات فارسی در دهلی‌ نو (خبر)
 برگزاري آموزش زبان فارسی در دانشگاه دهلی‌نو (خبر)
 آيين بزرگداشت شهداي منا در هند برگزار شد (خبر)
  استعمارگران تشیّع انگليسي را ترويج مي‌كنند (خبر)
 برگزاري کنفرانس «فلسطین» در هند (خبر)
 جشنواره «فیلم ایرانی» در چنای هند برگزار شد (خبر)
 آيين گراميداشت مرحوم یونس جعفری در دهلی نو برگزار شد (خبر)
 درخشش ايران در جشنواره بین‌المللی فيلم كوتاه «We Care» هند (خبر)
 شركت اساتيد و دانشجویان هندی در دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تهران (خبر)
 جشنواره فرهنگی و هنری ایران در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 فستیوال فیلم ایرانی در دهلی نو (خبر)
 همایش «قدس و اتحاد بین‌ مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 انتشار قند پارسي ويژه ادبيات فارسي (خبر)
 بررسي اشعار عرفاني امام خميني (ره) در دهلی‌نو (خبر)
 دانشگاه دهلي آماده تدريس زبان فارسي مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن در هند (خبر)
 پايان دوره چهارم آموزش زبان فارسی در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «سفر فکری امیر خسرو دهلوی در پرتو آثار او» در دهلی‌نو (خبر)
 برگزاري سمینار «اشتراک زبانی و ادبی فارسی و اردو» در هند (خبر)
 بزرگداشت روز سعدي در هند (خبر)
 نگاهي به چاپ كتاب «فلسفه امامت در دانش اسماعیله»در هند (خبر)
 برگزاري سمینار «تفسیر جنبش ملی هند» در دهلي‌نو (خبر)
 ريیس گروه زبان فارسی دانشگاه هندوي بنارس درگذشت (خبر)
 برنامه معرفي سينماي ايران در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 ديدار معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه علیگره هند (خبر)
 سمینار بین‌المللی «فرهنگ و ادبیات هند و ایران در عصر مغولان» در دهلی‌نو برگزار شد (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي علمي ايران و هند (خبر)
 سعادت و شقاوت يك كشور با زنان آن ارتباط دارد (خبر)
 برگزاري نشست ادبي «ادبيات انقلاب اسلامي» در دهلي‌نو (خبر)
 جشن انقلاب اسلامي در دهلي‌نو (خبر)
 بازديد اساتيد ادبيات فارسي كشورمان از رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 بررسي نقش ادبا در مبادلات فرهنگی آسیای مرکزی در هند (خبر)
 فعاليت بيش از 40 گروه زبان فارسي در دانشگاه‌هاي هند (خبر)
 استقبال از غذاهای ایرانی در دهلي نو (خبر)
 كتابخانه پتناي هند؛ گنجینه‌ای از نسخ خطی فارسی (خبر)
 سفرنامه‌های فارسی در هند (خبر)
 «یک حبه قند» بهترین فیلم از نگاه تماشاچیان هندي (خبر)
 رونمايي کتاب «القمر المنیر» مجموعه اشعار امام حسین(ع) در دهلي نو (خبر)
 شهر پتناي هند از قدیم فارسی‌دوست و فارسی‌پرور بوده است (خبر)
 برپايي نمايشگاه بین‌المللی كتاب دهلي‌نو (خبر)
 سی‌وچهارمین سمینار انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار شد (خبر)
 «وحدت» پشتوانه اصلی توسعه اسلام است (خبر)
 کارگاه پیشرفته نسخه‌شناسی در هند برگزار شد (خبر)
 بازديد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از رايزني فرهنگي ايران در دهلي نو (خبر)
 روز دانشجو در دهلی‌نو گرامي داشته شد (خبر)
 تجديد چاپ کتاب «داستان راستان» به زبان اردو در دهلي نو (خبر)
 معرفي هنر ايراني در سومین نمایشگاه بین‌المللی هنر جیپور هند (خبر)
 کارگاه خوشنویسی ويژه اساتيد در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزش پیشرفته نسخه‌شناسی در هند (خبر)
 یکصد عنوان کتاب به زبان اردو منتشر مي‌شود (خبر)
 سی‌وچهارمین کنفرانس انجمن استادان زبان فارسی هند برگزار مي‌شود (خبر)
 شماره جديد فصلنامه راه اسلام در دهلي نو منتشر شد (خبر)
 کنفرانس «پیام عاشورا» در هند برگزار شد / بنياد بين‌المللي عاشورا تأسيس مي‌شود (خبر)
 اشعار غالب دهلوي به انگليسي در هند منتشر شد (خبر)
 واسپاري نسخ خطي فارسي در پایگاه اطلاع‌رسانی رايزني فرهنگي ايران در هند (خبر)
 نمایشگاه قرآن و هنر اسلامی در هند به كار خود پايان داد (خبر)
 نمایشگاه قرآن و هنر اسلامی در دهلي‌نو افتتاح شد (خبر)
 نمایشگاه «قرآن و هنر اسلامی» در دهلي نو افتتاح مي‌شود (خبر)
 آغاز ترم جديد آموزش زبان فارسی در دهلی نو (خبر)
 جلد پنجم فرهنگ واژگان فارسی در هند چاپ شد (خبر)
 کنفرانس «عظمت قرآن و اتحاد مسلمین» در هند برگزار شد (خبر)
 گردهمایی متولیان مساجد هند در خانه فرهنگ ايران برگزار شد (خبر)
 اكران 6 فيلم‌ ايراني در دهلي نو (خبر)
 پایان دوره‌‌هاي آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 مراسم سالگرد رحلت امام(ره) در شهرهاي مختلف هند برگزارمي شود (خبر)
 پايان دوره آموزش زبان فارسي در دانشگاه همدرد دهلي نو (خبر)
 نسخه الكترونيك کتاب «احوال و آثار حزین لاهیجی» منتشر شد (خبر)
 «هفته فیلم ایران» در ايالت آسام هند برگزار مي‌شود (خبر)
 كتاب «اخبار الجمال» در دهلي نو منتشر شد (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در دهلي نو (خبر)
 انتشار كتاب «تشریح الاقوام» در دهلي نو (خبر)
 انتشار شمارگان 65 و 66 فصلنامه «قند پارسی» در دهلي‌ نو (خبر)
 کتاب «سجاده‌نشینان بیهار» در هند منتشر شد (خبر)
 استاد ادبیات فارسی دانشگاه هندو بنارس جایزه ريیس جمهور هند را دريافت كرد (خبر)
 پنجاه‌وهفتمین جلسه انجمن ادبی بیدل در دهلي نو برگزار شد (خبر)
 انتشارکتاب «فقه و فقها در هند» در دهلی نو (خبر)
 سمینار بین‌المللی «نقش صوفیان در وفاق اجتماعی هند» برگزار شد (خبر)
 اشعار شعرای اردو و فارسی زبان در دهلي نو معرفي شد (خبر)
 بازديد مطهری، جعفرپور و نوباوه از گروه فارسی دانشگاه دهلی (خبر)
 برنامه‌هاي فرهنگي - هنري در دهلي‌نو برگزار شد (خبر)
 معرفي 216 كتاب ايراني در نمایشگاه بین‌المللی کتاب دهلی‌نو (خبر)
 ديوان «تراب » به زبان فارسي در دهلي‌ نو منتشر شد (خبر)
خبرهاي مهم
هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود
دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان
غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است
دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رییس انجمن دوستی ایران و قرقیزستان
انتشار کتاب «معرفی کتاب نگاهی به اصول روابط اجتماعی در اسلام» در عراق
توسعه روابط فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و ترکیه
کتاب «سفر به ایران» در اسپانیا معرفی‌ شد
معرفی فرهنگ ایران در رادیو الماس بیشکک
سی‌وپنجمین شماره فصلنامه «الهدی» در عراق منتشر شد
تأسیس انجمن سینمایی ایران و سنگال
اردوی آموزشی در سیرالئون برگزار می‌شود
انتشار کتاب تفکر سیاسی امام خمینی (ره) در عراق
رونمایی از ترجمه آثار امام (ره) و شهید مطهری در ایکنا/ تأکید بر راه‌اندازی بانک مترجمان
همایش «جایزه پیامبر رحمت (ص)» در اوگاندا برگزار می‌شود
خواهان گسترش همکاری‌های فرهنگی با ایران هستیم
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد
  با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا (28 و 29 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار شد.

 • رونمايي از كتاب «خليج فارس»
  كتاب مصور «خليج فارس» (9 ارديبهشت‌ماه) با حضور علي‌اكبر ولايتي، مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري (مدظله العالي) و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در مركز همايش‌هاي بين‌المللي صدا و سيما رونمایی شد.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص )
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه صحابه حضرت رسول ( ص ) در اين شهر را زيارت كرد.