English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٩ شهريور ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی ایران در غنا در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر:

گروه‌های افراطی نمی‌توانند در كشور غنا فعالیت کنند

محمد حسن ایپکچی، رایزن فرهنگی ایران در کشور آفریقایی غنا گفت: ویژگی‌های خاص سیاسی، دینی و فرهنگی غنا به گونه ای است که مانع فعالیت گروه‌های افراطی در اين كشور می‌شود.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و به نقل از خبرگزاري مهر، نقش نیروهای افراطی در جهان کنونی و به ویژه در کشورهای آسیایی و آفریقایی هر فردی را به تفکر وادار می کند که چرا نیروهای افراطی در این کشورها حضوری بیشتر دارند. در آفریقا و به ویژه کشورهایی مانند نیجریه نیروهایی مانند بوکرحرام و القاعده بسیار فعالند. اما در غرب افریقا و به ویژه در کشوری مانند غنا که امروزه لقب مهد دموکراسی در افریقا به آن داده می شود، این نیروها تاکنون جایگاهی نداشته اند.

چرایی و چگونگی مناسبات این کشور که باعث مانع فعالیت این  گروه ها در این جامعه شده اند را در گفتگویی که با محمدحسن ایپکچی، رایزن فرهنگی کشورمان در این کشور را مورد بررسی قرار داده ایم که در ادامه آمده است:

*امروزه با توجه به فعالیت گروه های افراطی در تمام جهان و به ویژه کشورهای افریقا، بفرمائید وضعیت افراط گرایی در غنا چگونه است؟

وقتی مطالعه می کنیم می بینیم که در حوزه افریقای زیر صحرا، حضور نیروهای افراطی مانند بوکوحرام و الشباب و در شرق و غرب افریقا و همین طور شاخه القاعده از طرف مغرب حضور گسترده ای داشته و دارد. به ویژه که ما در دو سه سال گذشته شاهد بودیم که در کشورهای ساحل عاج، مالی، بورکینافاسو، نیجریه و همچنین نیجر گروه های افراطی فعال بودند. اما در کشور غنا با ۲۵ میلیون جمعیت که حدود ۷۰ درصد مسیحی و ۲۰ درصد مسلمان هستند و درصدی هم انومیسم و ادیان سنتی دارند، ویژگی های خاص سیاسی، دینی و فرهنگی را شاهدیم.

شرایط خاص اجتماعی، سیاسی و دینی غنا اجازه نمی دهد این بافت‌های افراطی وارد پیکره جامعه یکی از مردم غنا که با بنده صحبت می‌کرد و در جوابم که چرا گروه‌های تروریستی در اینجا فعالیت ندارند، گفت در غنا یک تروریست جایی برای مخفی شدن نداردشوند. جالب است که بدانید که وضعیت گروه‌های افراطی در این کشور اصلاً شباهتی با کشورهایی که نام برده شد ندارد. شما به هیج وجه الان و در سال‌های گذشته نمی‌بینید اتفاقی در غنا افتاده باشد و گروه‌های افراطی به ویژه الشباب، القاعده یا بوکوحرام بتوانند فعالیت خاصی داشته باشند. این امر به خاطر امنیت و آرامشی است که در این کشور حکمفرماست. کشوری که در ۱۷ آذر امسال انتخابات ریاست جمهوری داشت که بدون هیج گونه تنشی برگزار شد.

از دهه ۱۹۹۰ به این سو یک فاز جدید دموکراسی و شرایط خاص سیاسی در این کشور حاکم شد، گروه‌های افراطی نتوانسته‌اند، در این کشور فعالیت کنند. یکی از مردم غنا که با بنده صحبت می‌کرد در جوابم که چرا گروه‌های تروریستی در اینجا فعالیت ندارند، گفت: تروریسم در غنا جایی برای مخفی شدن ندارد. یعنی تا این اندازه نظارت هست، مردم دقیق‌اند و حکومت مسلط است و سرتاسر سرحدات مرزی خودش را کنترل و نظارت می‌کند.

*آقای ایپکچی اشاره کردید که شرایط فرهنگی غنا به صورتی است که اجازه تندروی نمی‌دهد. در جایی دیگر هم اشاره کردید که دموکراسی  در غنا به شکلی است که انتخابات در آن بدون تنش برگزار شد، آیا این آرامش با زور قدرت حاکمه برقرار شده یا اینکه زیرساخت‌های فرهنگی این کشور زمینه این شرایط را فراهم کرده است؟

دقیقاً مسأله مهم همین زیرساخت های فرهنگی است. این کشور یک ویژگی سیاسی دارد و آن این است که اولین کشور در افریقای زیر صحرا بود که از استعمار مستقل شد و مبارزات بسیار جانانه و متفکرانه‌ای کرد. بانی این انقلاب آقای کوام نکرومه از رهبران پیشین و بارز استقلال افریقا بود که  نه تنها کشور خودش را مستقل کرد بلکه دیدگاه فکری اش را به سایر کشورهای افریقایی هم داد و بسیار در برابر استعمار مقاومت کرد.

بعد از این تحولات سیاسی که از دهه شصت در غنا اتفاق افتاد، به مرور پس از بی‌ثباتی‌ها و کودتاها، بعد از سال ۱۹۹۰ یعنی دقیقاً بعد از دو یا سه دهه انقلابشان، قانون اساسی را تدوین کردند و یک فرهنگ سیاسی را پیاده کردند و این چارچوب اندیشه سوسیالیستی انقلاب غنا به اینجا رسید که ما در دهه ۱۹۹۰ و ۲۰۰۰ در آن شاهد حکومت‌های چند حزبی و آزادی بیان، آزادی رسانه و مطبوعات هستیم.

جالب توجه اینجاست که مولفه‌های فرهنگی و سیاسی با هم ارتباط دقیقی دارند. برای مثال من چند تا از این پارامترها که باعث تثبیت وحدت سیاسی و فرهنگی در غنا شده اند را بیان می‌کنم که اجازه نمی‌دهد گروه‌های افراطی در آنجا فعالیت کنند.

یکی از این پارامترها وحدت فکری و فرهنگی بین مردم است. خانواده در غنا بسیار ارزش دارد. روحیه حمایتی و همگرایی بین مردم غنا از درون خانواده سرچشمه می‌گیرد. حتی در میان تمام ادیانی که در آنجا هستند و حتی افرادی هم که دین خاصی ندارند این همگرایی و وحدت وجود دارد. احترام به هم‌نوع و آتوریته‌ای که جامعه روی افراد دارد و کنترل می‌کند در فرهنگ غنا مشهود است.

احترام، نظارت و دقت به گروه‌های مختلف اجتماع وجود دارد. مسأله بعدی آزادی های مذهبی است. کلاً بافت مذهبی در این کشور بسیار دقیق شکل گرفته است و تمام ادیان می‌توانند همزیستی آرامی با هم داشته باشند.

*شما فرمودید که یک سری زیرساخت‌ها انجام شده است. به معادلات سیاسی نگاه می‌کنیم اولین چیزی که در یک معادل سیاسی دموکرات باید باشد وجود احزاب و نیروهای مختلف است آیا در آنجا ما احزاب مختلف داریم یا تک حزبی است؟

همانطور که گفتم از دهه ۱۹۹۰ بعد از بی ثباتی‌های سیاسی و برخی کودتاها، دوران آزادی و تدوین قانون اساسی و در واقع دوران جدیدی از دموکراسی در این کشور حاکم شد. دموکراسی  که حامل اندیشه‌های بانی انقلاب یعنی کوام نکرومه و اندیشمندان سیاسی و سوسیالیست‌های این کشور بود که توانستند کم کم این کشور را به دموکراسی برسانند. البته بعد از دهه ۱۹۹۰ ما شاهد حکومت‌های لیبرال هم بودیم. یعنی تغییرات کمی از اندیشه‌های سوسیالیستی به سمت حکومت لیبرالی پیدا شد. اما همچنان یک چارچوب اندیشه چپ‌گرایی نه تنها در بین رهبران غنا که در بین رهبران افریقایی مبارز مانند موگابه در زیمبابوه و ...هست.

به هر حال هر کشور برای خودش دارای شرایط سیاسی خاص است. روزگاری آقای موگابه رهبری حرکت‌های آزادی بخش و همین طور کمک به سایر نهضت‌ها رادر جنوب افریقا به عهده داشت و مبارزات ضد استعماری به ویژه با انگلیس داشت. به هر حال تغییرات اجتماعی- سیاسی افریقا و کشورهایی که داعیه ضد استعماری دارند را نباید به صورت ساده نگریست، بلکه شرایط بسیار در هم پیچیده است که باید با مطالعه و دقت به آنها نگاه کرد.

مثلاً ما در غنا هم دورانی را داریم که از آن به دوران شرم یاد می‌کنند. این دوران به خاطر این است که بعد از ۷ یا ۸ سال بعد از انقلاب و به قدرت رسیدن آقای نکرومه جریاناتی وی را با کودتایی از جریان انقلاب کنار زدند. اما اندیشه‌های وی ماند. مردم غنا خودشان روزی را به نام روز شرم نام گذاری کرده‌اند و از این روز به شرمندگی یاد می‌کنند و وجدانشان را محاکمه می‌کنند که چرا ما باعث شدیم که این اتفاق بیافتد. به هر حال بعد از این اتفاق کشوری که دوره‌های بی ثباتی هم داشته است. دوباره به جایی رسیده است که الان یکی از کشورهای الگوی دموکراسی در افریقا است.

*فعالیت های استعماری هنوز هم در آفریقا و غنا جریان دارد؟

ببینید استعمار هنوز هم در افریقا بسیار شدید فعالیت می‌کند. اما نکرومه رهبری بود که با استعمار شوخی نداشت. وقتی مطالعه می‌کنیم می‌بینیم که استعمار از او می‌ترسد چرا که او چارچوب فکری خاصی داشت و نمی‌خواست که غنا دوباره به نوعی تحت استعمار انگلیس باشد و داعیه‌داران استعمار نمی‌خواستند که این اتفاق بیافتد. بنابراین جریانات سیاسی را به گونه‌ای طراحی کردند که نکرومه را کنار بگذراند که در نهایت پیروز نشدند و الحمدالله مردم غنا همچنان مبارز و انقلابی ماندند.

*انقلاب غنا متاثر از کدام انقلاب بوده است؟

انقلاب غنا متاثر از اندیشه‌های انقلابی مردم افریقا بود. اندیشه‌هایی که در دهه ۴۰ و ۵۰ بعد از حاکمیت مستمر استعمار (از قرن پانزده تا قرن بیستم غنا در استعمار، پرتقال، آلمان، جمعی از کشورهای اروپایی و نهایتا انگلیس در قرن ۱۹ بود.) کم‌کم همانند کشورهای دیگر اندیشه‌های انقلابی در این کشور شکل گرفت. اما اینجا داعیه‌دار استقلال شد و نهایتاً این مبارزات در دهه ۴۰ و ۵۰ ادامه پیدا کرد و این ملی‌گرایی و مبارزات سیاسی در ۱۹۵۷ به اوج خودش رسید و انقلاب شد. درواقع این حرکت‌ها خودجوش بود. داعیه و کاریزمای رهبری نکرومه در آنجا بسیار بالا بود.

*ظاهراً الان نکرومه باز هم چهره محبوبی دارند؟

بله، نکرومه بسیار محبوب است و همین الان بخش بزرگ و مهمی از دانشگاه لگون به نام مرکز مطالعات نکرومه فعال است. کتاب‌ها و اندیشه‌های نکرومه نه تنها در غنا بلکه در کشورهای اروپایی چاپ و در دانشگاه ها تدریس می شود. ایشان دارای توان فکری بسیار بالایی بود و در حال حاضر هم روی اندیشه‌ها و تئوری‌های انقلابی او کار می‌شود چرا که نکرومه تئوری انقلاب داشت که باعث می‌شود که این اندیشه‌ها توسط رهبران و نخبه گان سیاسی تداوم پیدا کند.

*آیا آموزه‌های مسیحیت در این تعاملی که مردم با هم دارند تاثیری دارد؟ آیا می‌توانیم بگوئیم که یکی از این عوامل دین مسیح بوده است؟

چند عامل در این دخالت دارند. می‌دانید که غنا بیشترین جمعیت مسیحی کاتولیک را در غرب افریقا دارد و دانشگاه آن یکی از مهمترین دانشگاه های دنیا است.

اگر مذهب را به عنوان یک ویژگی عبادی فرض کنیم یک ویژگی دارد. اگر بخواهیم آن را به عنوان فلسفی و وجود اخلاقی مذهب در نظر بگیریم ویژگی دیگری دارد. الزاماً مذهب به قیودات، احکام، نظم اجتماعی که مذاهب درآنجا شکل می‌گیرند و قانون دارند، تمام اینها پیکره‌ای را تحت عنوان مذهب بوجود آورده است که تمام گروه‌های مذهبی آن را رعایت می‌کنند که بسیار مهم است و درواقع یک همزیستی دارند.

به عنوان مثال در قبل از کریسمس سراسقف مسیحی‌های غنا با هدیه‌ای پیش امام مسلمانان غنا می‌رود و به او احترام می‌گذارد و تبریک می‌گوید. همچنین امام مسلمانان هم متقابلاً احترام می‌گذارد و در جوامع شرکت می‌کند. اینها نمی‌گذارد که تنش بوجود بیاید. درواقع فضای بسیاری از کشورهای افریقایی می‌خواهد به سمت فضای آرامش نیل بکند هرچند استعمار نو جلوی این دیدگاه را گرفته یا می‌خواهد بگیرد و با نقشه‌هایش می‌خواهد طراحی‌های خاصی را پیاده بکند.

*با توجه به ترکیب جمعیت غنا از لحظ گرایشات مذهبی، مسلمانان یا اقلیت‌های دیگر با توجه به شرایطی که در جوامع هست که منجر به عکس العمل و حتی تقابل می‌شوند و در بسیاری از جهات به نفع این اقلیت‌ها بوده است. شرایط اقلیت‌ها به ویژه مسلمان چگونه است؟ آیا قانون موجب این مسالمت شده یا اینکه فرهنگ مردم در آنجا به این امر دامن می‌زند؟

مردم غنا در سال ۱۹۹۲ صاحب قانون اساسی شدند که قوانینی را در بندهای مختلف مشخص می‌کند. کشور را کشوری آزاد معرفی کرده که همه مذاهب در این کشور می‌توانند فعالیت آزاد داشته باشند هرچند که مسیحیان در غنا دارای اکثریت هستند، اما شما به هیچ وجه تفاوت را احساس نمی‌کنید. مثلاً آکرا پایتخت این کشور، سه میلیون جمعیت دارد و در نقاط مختلف این شهر مسجد و کلیسا را می‌بینید و هیچگونه منافاتی با هم ندارند.

مسلمانان در شرایط صلح آمیز بسیار خوبی با مسیحیان زندگی می‌کنند هر چند بیشتر دوایر کلیدی و مهم بیشتر در اختیار مسیحیان است. طبعاً به خاطر شرایط اقتصادی جامعه مسیحیان دارای موقعیت بهتری هستند و مسلمانان در کشورهای افریقایی به واسطه استعمار از نظر امکانات تحصیلی و شغلی برخوردار نبوده‌اند. اما با همین حداقل امکانات دارند تلاش می‌کنند به سطح سواد بالاتر و امکانات شغلی بالاتری برسند. هرچند مسئله بیکاری و مهاجرت دو نکته بسیار مهم و ملازم با فقر در افریقا است.

*همین را به این گونه می‌خواستم بپرسم که سطح درآمد و مالی مردم در آنجا چگونه است؟

شکاف طبقاتی در غنا هم مانند بسیاری از کشورهای افریقایی وجود دارد. یعنی یک شکاف طبقاتی واضحی بین طبقه مرفه و طبقه ندار وجود دارد. هر چند که اکثریت بافت سنی جامعه فعال و جوان هست اما ما شاهدیم که این اختلاف طبقاتی و فقر حضور جدی دارد. بسیاری از مردم در مشکلات اقتصادی و اجتماعی به سر می‌برند. اما نکته جالب این است که دولت این تورم را مورد دقت قرار داده است. گرانی و هزینه‌های زندگی در غنا بسیار بالاست. اما به هر حال این مسئله هم مانند سایر کشورهای در حال توسعه در آنجا هم وجود دارد.

*درآمدهایشان معمولاً از چه منابعی است؟

غنا دارای ثروت‌های بیشماری از معادن طلا، کاکائو و... است. بعد از ساحل عاج مقام دوم را در کاکائو در جهان دارد. گردشگری هم یکی از منابع درآمدی این کشور است.

*در ابتدای سخنتان غنا را به عنوان الگوی صلح و دموکراسی معرفی کردید. می‌خواهم چرایی این مسئله را بپرسم.

همانطور که گفتم مولفه‌های فرهنگی که در غنا وجود دارد باعث شد که به همراه مولفه‌های سیاسی و دینی، این کشور شاهد اینچنین شرایطی بشود و این را هم الان ایجاد نکردند بلکه حاصل دهه‌ها کار است. اندیشه‌های انقلابی این کشور توسط نخبه‌گان و رهبران سیاسی کشیده و به این سمت آمده و ما امروزه شاهدیم که غنا را به عنوان یکی از کشورهای الگو دموکراسی در افریقا معرفی می‌کنند. مثلاً کوفی عنان غنایی است و بلافاصله بعد از انتخابات ۱۷ آذر پیام داد: «همه نیروها و آحاد سیاسی آرامش خودشان را حفظ کنند. این کشور باید دموکراسی خودش را داشته باشد». رئیس جمهور قبلی بسیار با آرامش و متانت قدرت را ترک و رئیس جمهور جدید قدرت را به دست می‌گیرد. همچنان با هم یک اخوت سیاسی دارند که این مسئله را ما در انتخابات ۲۰۱۲ هم شاهد بودیم.

*ترکیب مسلمانان چگونه است؟ ظاهراً بیشتر مالکی هستند.

هر چند در سایت‌ها جمعیت مسلمانان ۱۷ یا ۱۶ درصد اعلام شده است، اما بررسی‌های میدانی جمعیت مسلمانان را کمی بیشتر از این نشان می‌دهد. من فکر می‌کنم چیزی حدود ۲۰ درصد باشد. چرا که در شهرهای بزرگی مانند آکرا مساجد بسیاری را شاهدیم.

*تمرکز مسلمانان بیشتر در کجاست؟

مسلمانان بیشتر در شمال غنا که بسیار سنتی‌تر است، زندگی می‌کنند. در شهرهای دیگر هم پراکندگی دارند. به ویژه شهر تماله در استان‌های شمالی کشور دارای جمعیت مسلمان بیشتری است. بافت مذهبی مسلمانان غنا مانند جاهای دیگر از جمله سنگال ترکیبی از تصوف و زهدگرایی اهل سنت است. ما می‌بینیم که هر چند در افریقا بیشتر گرایش مالکی است، اما در غنا برای دهه‌ها دو فرقه احمدیه و تیجانیه بالاترین نفوذ را در میان جامعه اسلامی داشته‌اند. در حال حاضر بررسی‌های دینی نشان می‌دهد که در بین این دو فرقه طایفه صوفیه تیجانیه مهمترین طایفه است و حتی امام کل مسلمانان غنا که سطح موقعیتی بسیار بالایی در کنار رئیس جمهور و سراسقف مسیحیان دارد، دارای اندیشه تیجانی است. همانطور که می‌دانید طایفه و گرایش تیجانی روحیه و وظایف خاص عبادی دارند و طی طریق می‌کنند و مشابهت‌های فرهنگی -دینی بسیاری هم با ما دارند.

*وضعیت شیعیان در آنجا چگونه است؟

بستگی به این دارد که شیعه را چگونه تعریف کنید. آن مفهومی که ما از تشیع در اینجا داریم را شاید به نوع ساده‌تری در آنجا ببینیم. به تعبیر دیگر ما در آنجا تیجانیه‌ها را داریم که افکارشان بسیار شبیه تشیع است. ما اینها را همسو می‌نامیم یابه تعبیری مذاهب اهل بیتی می‌نامیم.

*آیا شیعه ستیزی در غنا وجود دارد؟

نه به هیچ وجه چنین چیزی نیست. در غنا ما وحدت را در عین تنوع اندیشه‌ای مشاهده می کنیم.

*از مشترکات و همسویی آنها با جمهوری اسلامی می گفتید.

رهبری تیجانیه در غنا که در واقع رهبری هزاران مسلمان را دارند در کنگره بین المللی وحدت اسلامی شرکت کردند و امسال هم امام تیجانیه در غنا در مراسم کنفرانس وحدت شرکت کردند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که فعالیت ارتباطات و تعاملات جمهوری اسلامی با جمهوری غنا ایجاد شد، رهبران غنا به علت ارتباطات و تماس با جمهوری اسلامی ایران بسیار علاقه مند و متصل به جمهوری اسلامی ایران و اندیشه های شیعی ایران هستند.

*سلفی ها و وهابی ها هم در آنجا فعالیت دارند؟

تلاش دارند اما هنوز به این نقطه نرسیده‌اند که بتوانند که فعالیت خاصی داشته باشند. الحمدالله پیکره فکری مسلمانان و رهبری مسلمانان در آنجا کم نیست و فضای این کشور با کشورهایی که وهابیت و سلفی‌گری در آنها فعالیت‌های خاصی دارد فرق می‌کند.

*آقای ایپکچی تعاملات فرهنگی‌تان با غنا چگونه است؟

الحمدالله تعاملات فرهنگی همانند تعاملات سیاسی‌مان با غنا بسیار خوب است. بلافاصله بعد از انقلاب اسلامی ما فعالیت‌های فرهنگی‌مان را همچون فعالیت‌های سیاسی ادامه داده‌ایم. ما هم سفارت، هم رایزنی فرهنگی، هم جهاد سازندگی و هم کلینیک هلال احمر تحت عنوان مرکز سلامت ایران را داریم. همین طور دانشگاه مهم اسلامی غنا و حوزه اهل بیت در غنا و تجار ایرانی و ایرانیانی که در آنجا فعالیت می‌کنند را داریم و قراردادهای فرهنگی زیادی با غنا داریم.

*برنامه‌هایتان برای آینده و گسترش آن چیست؟

ما دوست داریم براساس سیاست‌های مدون خودمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با توجه به شرایط متحول امروزی جهان و منطقه کارها را پیش‌ ببریم.

*ظرفیت‌های فرهنگی‌شان چیست؟ مثلاً در موسیقی یا ادبیات برنامه‌هایی متناسب برای این کشور دارید؟

غنا به عنوان داعیه‌دار انقلاب‌های افریقایی ادبیات انقلابی خودش را دارد. ادبیات فرهنگی خودش را دارد و در قالب رمان‌ و کتاب ما می‌توانیم با آنها تعامل داشته باشیم. در بخش نمایشگاه کتاب و سینما کشور غنا برای تعاملات دوجانبه در زمینه فیلم‌های سینمایی و مستند آمادگی دارد. در افریقا و در کشور غنا، تمام کشورهای اروپایی و امریکا فعالیت می‌کنند، اما مردم آنجا به دنبال این هستند که خودشان را مستقل و آزاد نگه دارند و اندیشه‌های مستقل افریقایی خودشان را حفظ بکنند و مستقل باشند.

انتهاي پيام/


١١:١٢ - 1395/12/11    /    شماره : ٦٧٣١١٦    /    تعداد نمایش : ١٨٠٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 مركز فرهنگي ايران را در شهر تماله غنا راه‌اندازي كنيد (خبر)
 هم‌اندیشی حج ابراهیمی در دهکده حج غنا (خبر)
 بزرگداشت میلاد امام رضا (ع) در غنا (خبر)
 غنای تاریخی و فرهنگی ایران بی‌نظیر است (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآنی دانش‌آموزی در غنا (خبر)
 آموزش تفسیر قرآن کریم در غنا (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآن در دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 جشن فارغ‌التحصیلی دانش‌آموختگان دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 برگزاری دهمین نشست شورای مدیریت دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 شرکت فعالان قرآنی غنا در مسابقات اوقاف (خبر)
 توسعه روابط علمي، آموزشي و فرهنگي ايران و غنا (خبر)
 برگزاری جشن نوروز در غنا (خبر)
 برپایی نمایشگاه کتاب و صنایع دستی ايران در غنا (خبر)
 چاپ مقاله «اثرات انقلاب اسلامی ایران بر دیگر جنبش‌های اسلامی» در غنا (خبر)
 بررسي «تأثیر انقلاب اسلامی ایران بر تحولات جهان معاصر» در غنا (خبر)
 اختصاص بورسيه تحصيلي امام خميني (ره) براي دانشجويان غنايي (خبر)
 برنامه‌های دهه فجر در غنا اعلام شد (خبر)
 سخنان مقام معظم رهبري؛ الهام‌بخش سخنراني نماينده پارلمان غنا (خبر)
 برگزاري نشست انجمن دانشجویی ایران و غنا (خبر)
 کنفرانس «نقش جوانان مسلمان در رهبری» در غنا برگزار شد (خبر)
 مسلمانان جهان از تلاش‌های ایران در حفظ کیان اسلام قدردانی كنند (خبر)
 دوره‌های آموزشی کتابخانه امام خمینی (ره) غنا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و غنا (خبر)
 راهپیمایی شیعیان غنايي در اربعین حسینی (خبر)
 لزوم توجه به فرهنگ ايراني ـ اسلامي براي مقابله با استحاله فرهنگي غرب (خبر)
 ديدار اساتيد دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و لگون آكرا در غنا (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی نویسندگان آفریقایی در غنا به كار خود پايان داد (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی نویسندگان آفریقایی در غنا برگزار شد (خبر)
 برگزاری مراسم بزرگداشت بنیانگذار طریقه تیجانیه جهان در غنا (خبر)
 شركت ایران در کنفرانس اتحادیه دانشگاه‌های جهان در غنا (خبر)
 کنفرانس بین‌المللی نویسندگان آفریقایی در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با قائم‌مقام رهبر کاتولیک‌های غنا (خبر)
 هم‌اندیشی «امام حسین(ع) الگوی وحدت مسلمانان جهان » در غنا (خبر)
 عزاداري پيروان اهل بيت (ع) در غنا (خبر)
  گردهمایی بزرگداشت نوام نكرومه، رهبر استقلال غنا (خبر)
 دیدار سفیر و رايزن فرهنگي ایران با امام کل مسلمانان غنا (خبر)
 جشنواره صنايع دستي و فرهنگ ايراني در غنا (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسي در غنا (خبر)
 ايران نمايندگي فرهنگي در شمال غنا راه‌اندازي كند (خبر)
 آموزش معارف اهل بیت (ع) در غنا (خبر)
 هم‌اندیشی دیپلماسی فرهنگی ایران و غنا برگزار شد (خبر)
 بازديد هيأت مجمع جهانی اهل بیت (ع) از رايزني فرهنگي ايران در غنا (خبر)
 توسعه همکاری‌های فرهنگی ايران و غنا (خبر)
 آمادگي مؤسسه مطالعات آفریقایی براي همكاري‌هاي فرهنگي با ايران (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی كشورمان در غنا از آثار هنری «کوفی عنان» (خبر)
 قرارداد فرهنگی جمهوري اسلامي ايران و غنا تمديد مي‌شود (خبر)
 برگزاري نمایشگاه عکس بزرگداشت شش دهه استقلال غنا (خبر)
  گردهمایی دینی، تبلیغی در دهکده حج غنا (خبر)
 بزرگداشت روز جهانی قدس در غنا (خبر)
 برگزاری کنفرانس رهبری جوانان در غنا (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآن کریم در غنا (خبر)
 همدردی دولت و ملت غنا با مردم ایران (خبر)
 تفسير قرآن كريم در غنا (خبر)
 تبيين انديشه‌هاي حضرت امام خمینی (ره) در راديو غنا (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران نقطه امید و پیشرفت مردم جهان است (خبر)
 مسلمانان غنا علاقه وافري به ایران اسلامی دارند (خبر)
 همکاری رسانه‌ای ایران و غنا (خبر)
 برگزاری چهارمین دوره مسابقات قرآن دانش آموزی در غنا (خبر)
 همايش بررسي میراث فکری امام خمینی (ره) در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 مراسم فارغ‌التحصیلی دانشجويان دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 نشست هیأت امنای دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 ايران با موج اسلام‌هراسی و افراط‌گرایی مقابله مي‌كند (خبر)
 شركت قاریان غنایی در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 خواستار تعامل فرهنگی بیشتر با ايران هستيم (خبر)
 گفت‌وگو با مراكز مهم ديني در جهان از اولويت‌هاست (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انجمن روزنامه‌نگاران غنا (خبر)
 غنا خواستار شركت ايران در نمایشگاه کتاب آكرا شد (خبر)
 برگزاري سمینار تأثیر پویایی دین بر خانواده در غنا (خبر)
 انجمن نویسندگان پان آفریکن خواستار ارتباط با نويسندگان ايراني شد (خبر)
 همایش گفتمان دینی در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 آغاز فعالیت انجمن دانشجویی ایران و غنا (خبر)
 گراميداشت شصتمین سالروز استقلال غنا (خبر)
 غنا نيازمند حمايت همه جانبه ايران است (خبر)
  نخستین نشست دانشگاهی گفت‌وگوی بینادینی ایران و غنا (خبر)
 نخستین نشست همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همایش «آرمان‌های انقلاب اسلامی و صلح جهانی» در غنا (خبر)
 همايش «آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و صلح جهاني» در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 گشايش دفتر یادبود آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در غنا (خبر)
 دعاي امام كل مسلمانان غنا براي موفقيت مقام معظم رهبري (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با ريیس دانشکده ادیان دانشگاه لگون غنا (خبر)
 مکه و مدینه، مایملک سعودی نیست (خبر)
 شركت غنایی‌ها در جشنواره بين‌المللي امام رضا (ع) در ايران (خبر)
 بازگشایی کتابخانه رایزنی فرهنگی ايران در كوماسي غنا (خبر)
 برگزاري نمایشگاه و کارگاه آموزشی سیار سفیران فرهنگ صلح در غنا (خبر)
 برگزاری مسابقات دانش‌آموزی قرآن كريم در غنا (خبر)
 موزه ‌سیار ايران در غنا برپا شد (خبر)
  همایش «همزیستی مسالمت‌آمیز در اندیشه حضرت امام خمینی (ره)» در غنا برگزار شد (خبر)
 فعاليت نخستین مسجد نیروی پلیس در غنا (خبر)
 آيين بزرگداشت بیست‌وهفتمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 اعطاي گواهینامه برگزيدگان دومین دوره ائمه جماعات در غنا (خبر)
 آغاز به كار دبیرستان دخترانه اسلامی حضرت فاطمه (س) در غنا (خبر)
 تجليل 140 دانشجوي فارغ‌التحصیل دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 تبیین «جايگاه ولايت فقيه» در برنامه زنده تلویزیونی غنا (خبر)
 نخستین نشست گفتمان فرهنگی و دینی ايران و غنا برگزار شد (خبر)
 تبيين نامه‌مقام معظم رهبری خطاب به جوانان اروپايي در برنامه زنده تلويزيوني غنا (خبر)
 توسعه همكاري‌ها با شبكه تلويزيوني «آفريقا» غنا (خبر)
 آغاز گفت‌وگوهای ديني ايران و غنا (خبر)
 برگزاري روز ملي ايران در غنا (خبر)
 پخش ويژه‌برنامه‌هاي دهه فجر از راديو غنا (خبر)
 نمايشگاه مشترك فرهنگي ـ هنري ايران و غنا افتتاح شد (خبر)
 اعلام برنامه‌هاي جشن انقلاب اسلامی در غنا (خبر)
 نشست «نقش رهبران مذهبی در گسترش وحدت جهان اسلام» در غنا برگزار شد (خبر)
 گردشگري ايران و غنا توسعه يابد (خبر)
 قدرداني رهبر طریقه تیجانیه غنا از اقدام حضرت امام (ره) در تعيين هفته وحدت (خبر)
 اتاق ایران در دانشگاه اسلامی غنا تأسيس مي‌شود (خبر)
 آموزش زبان فارسي از ضرورت‌هاي فعاليت رايزني فرهنگي ايران در غناست (خبر)
 نشست نقش جایگاه رهبران مذهبی در صلح جهانی در غنا برگزار مي شود (خبر)
 صدای رهبری انقلاب، صدای قرآن است (خبر)
 تجليل از برگزيدگان مسابقه قرآن كريم در غنا (خبر)
 بازديد نمایندگان مجلس از مؤسسات علمی آموزشی غنا (خبر)
 فعاليت دهکده حج غنا آغاز شد (خبر)
 برگزاري آيين افتتاحيه دوره آموزشي مدارس پايه در غنا (خبر)
 تبيين ديدگاه مقام معظم رهبري در خصوص حج در برنامه راديويي غنا (خبر)
 دوره‌های کمک‌آموزشی مدارس مؤسسه فرهنگی نور مبین در غنا برگزار مي‌شود (خبر)
 در برنامه زنده رادیويی غنا جنايات صهيونيسم محكوم شد (خبر)
 همايش بزرگداشت روز جهانی قدس در غنا برگزار شد (خبر)
 غنا براي برگزاري مراسم روز قدس آماده مي‌شود (خبر)
 امام خمینی (ره) با خشنودی دعوت حق را لبیک گفت (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران در همایش معلمین دروس دینی در غنا سخنراني كرد (خبر)
 بايد دست به دست هم دهيم و توطئه دشمنان اسلام را خنثي كنيم (خبر)
 حضور معاون اجرایی رئیس جمهوري در رايزني فرهنگي ايران در غنا (خبر)
 سمینار «فلسفه اسلامی» در غنا برگزار شد (خبر)
 همایش «دهه فجر» در غنا برگزار شد/ تحليل انديشه امام خمینی(ره) در اجرای عدالت (خبر)
 نمايش دستاوردهاي ايران در غنا (خبر)
 اولین دوره جشن تکلیف پسران شهر آكرا برگزار شد (خبر)
 جشن تکلیف 40 دختر در کتابخانه امام خمینی(ره) آکرا (خبر)
 توسعه صنعت توریسم موجب تقویت روابط فرهنگی مي شود (خبر)
 تقویت روابط نهادهای ايراني با فرقه تیجانیه؛ عامل اصلي كاهش فعاليت وهابیت (خبر)
 قدردان خدمات فرهنگي و اجتماعي ايران در غنا هستيم (خبر)
 تشريح تمدن اسلامی در برنامه راديويي غنا (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران «کلام و عقايد اسلامی» را در دانشگاه اسلامی غنا تدريس مي‌ كند (خبر)
 حضور فعال رايزني فرهنگي ايران در دهکده‌ي حج غنا (خبر)
 یکصد و پنجمین سالگرد تولد رهبر فقيد غنا برگزار شد (خبر)
 هشتمین کنگره پان افریکن در غنا برگزار شد (خبر)
 جشن دهه کرامت در غنا برگزار شد (خبر)
 برگزاري هفتمین دور مسابقات قرآنی در غنا (خبر)
 مراسم رونمایی از کتاب "شیعه درست فهمیده نشده است"درغنا (خبر)
 نمایشگاه دهه فجر در غنا افتتاح شد (خبر)
 دختر"قوام نکرومه"در مراسم جشن پيروزي انقلاب اسلامي در غنا سخنراني مي كند (خبر)
 مراسم رونمایی از کتاب "بیداری اسلامی در غنای امروز"در غنا (خبر)
 رونمایی از کتاب "سازوکار بازنگری آفریقا"درغنا (خبر)
 نمايش سريال "مختار نامه" در غنا (خبر)
 برگزاري کنگره حج در غنا (خبر)
 برگزاري برنامه های قرآنی دارالقران های غنا (خبر)
 برپايي نمایشگاه دهه فجر در موزه ملی غنا (خبر)
 برگزاری نمایشگاه آثار استاد ابوالقاسمی در غنا (خبر)
 برگزاری مراسم تحلیف در دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 برگزاري دوره آموزشی ائمه جمعه، جماعات و مبلغین درغنا (خبر)
 برگزاري کنفرانس"دین،سیاست و صلح باگرایش بیداری اسلامی"در غنا (خبر)
 مراسم حمایت از کنگره تعامل حجاج بومی درغنا (خبر)
 برخورد در برابر اهانت به پیامبر اکرم (ص) از ضروریات دین است (خبر)
 برگزاري مراسم وحدت و صلح با گرایش بیداری اسلامی درغنا (خبر)
 نشست علمی تبین تاریخی تشکیل حکومت توسط نبی مکرم اسلام (ص) وضرورت آن (خبر)
 سمینار «وحدت و امنیت میان مسلمانان و مسیحیان در انتخابات» (خبر)
 روند ديپلماسي علمي جمهوري اسلامي ايران با غنا تسريع مي يابد (خبر)
 هجدهمین نشست علمی دانشمندان غنا برگزار شد (خبر)
 مرکز فرهنگی وتجاری امام خمینی (ره) در تماله غنا احداث می شود (خبر)
 انتشارچهاردهمين شماره هفته نامه مسلم نيوزدر غنا (خبر)
 برگزاري مراسم تحلیف دانشجویان جدید دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 نشست علمی "نقش هنر درتوسعه روابط فرهنگی واجتماعی"در غنا برگزار شد (خبر)
 امضای قرارداد تأسیس اتاق ایران در دانشگاه اسلامی غنا (خبر)
 برگزاري آموزش مناسک حج در غنا (خبر)
 انتشاردهمین شماره هفته نامه مسلمان درغنا (خبر)
 تجهيز کتابخانه امام خمینی (ره) کماسی درغنا (خبر)
 دارالقرآن جعفریه در اکرا افتتاح شد (خبر)
 كنفرانس نقش رهبری در توسعه و ترویج اسلام در غنا برگزار شد (خبر)
 برگزاري دوره هاي قرائت قرآن کریم در غنا (خبر)
 برگزاري کنفرانس نقش NGO های اسلامی در بیداری اسلامی درغنا (خبر)
 برگزاري کنفرانس توسعه اقتصاد جامعه مسلمانان درغنا (خبر)
 جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) در غنا برگزار شد (خبر)
 تشريح برنامه هاي ماه مبارك رمضان در غنا (خبر)
 برگزاری مسابقات قرآنی در غنا (خبر)
 انتشار ششمین ویژه نامه روزنامه مسلمان (خبر)
 برگزاري دومین مسابقات قرآنی در غنا (خبر)
 الگو گرفتن دمکراسی از جمهوری اسلامی ایران (خبر)
 كنفرانس برنامه ریزی استراتژی برای رشد سریع مسلمانان در غنا (خبر)
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.